DE HAVENZANGERS Sergei Novjakov en Henk van Raaijen samen in de cabine AnnemareL 24 oh. AMSTERDAMSE AVOND 110-Jarige Mozart Yerseke beleeft drukke tijden Schadevergoeding wateroverlast slechts pleister op de wonde KIEKIERIS ÊaUrdag 20+ AVOND toegang 25,- vrij drinken N'landse primeur voor Goese Lyceum: eerste school op Kennisnet de bevelander JAARGANG 50 - NUMMER 42 .6 7DD WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD EN ZUID-BEVELAND Door Hans Meijer PZC WEEKBLADEN WOENSDAG 14 OKTOBER 1998 „Ik schrok wel even. Toen we de vracht wagen aan 't inladen waren, zag ik dat er kogelgaten in de cabine zaten. Met 'n beetje doorvragen kwam ik er later achter dat Sergei, de Russische chauffeur die het transport zou verzorgen, kort ervoor zijn collega was kwijtgeraakt. Doodgeschoten ergens in Polen, op weg naar huis. Ver moedelijk hebben ze geprobeerd hem te beroven". De reis Wordt verwacht: Eerste contact De aankomst Transporten Extra vracht Zaterdag a.s. zijn er weer tnodeflitsen in onze winkel met live-muziek m.m.v. Yvonne van Dam pOAOak LI bev r Een Rusland-reis met emoties (advertentie) •4 TAXI NODIG - TAXI ZEELAND 0113 - 211111 De Bevelander maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis- bladen in Zeeland. Totale oplage: 181.000 ex. Opril Grote Markt 114461 AK Goes, Tel. 0113-270709 wordt alles vergoed. Het eigen risisco wordt zo beperkt tot tienduizend gulden. Maar hoe het effekt op langere termijn zal zijn voor de bomen en planten is niet te voorspellen. „Over de naschade is weining te zeggen. Niemand weet wat er gaat gebeuren, hoe de bo men zullen reageren. Enkele jaren geleden hebben we ook last gehad van wateroverlast. Maar dat was aan het eind van de pluk en de bomen stonden slechts twee dagen met de wortels in het water. Nu viel de regen midden in de pluktijd en hebben de wortels bijna een midweek onder water gestaan. De wortels kunnen wel aange tast worden door schimmels of de bomen kunnen last krij gen van vruchtboomkanker. Niemand weet wat de schade op lange termijn zal zijn." ZekaTel MultiCommunicatie heeft de eerste school in Nederland aangesloten op het Kennisnet (voor heen EDUnet). Het Goese Lyceum is via een kabel- modem aangesloten op het nationale intranet dat EnerTel en partners in opdracht van het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen realise ren. Voor de provincie Zeeland verzorgt Zekatel MC als Regio naal Telecom Bedrfjf de aansluitingen op het Kennisnet. Het Kennisnet heeft tot doel alle basisscholen, middelbare scholen en het middelbaar beroepsonderwijs, bibliotheken, musea en andere openbare instellingen met elkaar te ver binden via een nationaal intranet. Dit intranet is bedoeld om leerlingen en leraren met elkaar te laten communice ren, om kennis uit te wisselen en om leerlingen voor te be reiden op de digitale toekomst. Een speciale website vormt het startpunt op dit intranet (http://www.kennisnet.nl/). Het kabelnet is, vanwege de hoge capaciteit van het netwerk, uiterst geschikt voor het aanbieden van Kennisnet. Hier door worden toepassingen als vloeiend bewegend beeld en hoge kwaliteit geluid mogelijk. De scholen worden door middel van een kabelmodum of een glasvezelverbinding aangesloten op het Kennisnet. Dit biedt tegelijkertijd een verbinding met het Internet, waarbij bepaalde delen, die niet geschikt zijn voor jeugdige bezoekers, zijn afge schermd. Tot april 1999 worden in Nederland 400 zoge naamde voorhoedescholen aangesloten op Kennisnet, daarna neemt het Ministerie van OC en W een beslissing over de aansluiting van de overige scholen, bibliotheken en musea. ZekaTel MultiCommunicatie biedt in Zeeland diensten op het gebied van telefonie, datacommunicatie. Internet via de kabel, digitale televisie en digitale radio. Daarnaast is zij initiatiefnemer van Delta Tv. Voor het aan bieden van diensten werkt zij samen met WorldPort/Ener- Tel, ZeelandNet, Music Choice en Mediakabel. Haar afne mers zijn zowel zakelijke als particuliere klanten. Ko van Iwaarden van Mozart vertelt: "Het feit dat we op 15 oktober 1888 onze oprichting hadden, is reden om alle mu ziekliefhebbers uit te nodigen De Russische truck en trailer met 82 kubieke meter hulpgoederen uit Zeeland klaar voor vertrek. Links Leny van Raaijen, rechts haar man en in het midden chauffeur Sergei Novjakov die dankzij het transport na dik drie weken eindelijk weer terug kon naar vrouw en kinderen in Smolensk. Oplage: 39.500 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Tel. (0113) 273000. Fax (0113) 273010 Exploitatie: Oh. van den Oosterkamp (0118)484399 Privé (0118) 417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Kantoor Goes, Voorstad 22, Postbus 5 4460 AA Goes, tel.: (0113) 273000 fax: (0113) 273010 Henk Mallekote (0113) 273022 privé (0113) 342535). Pieter Karman (0113)273021 privé (0113) 613394). Redactie: Hans Meijer (0113) 273020 Redactie-adres: Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur. Advertenties: maandag 17.00 uur. Het werd een emotionele reis vanuit Zeeland naar Rusland. Henk van Raaijen: „Tevoren was bepaald dat ik mee zou gaan. De chauffeur was zó blij dat hij de kans kreeg om op deze wijze na bijna vier weken terug te kunnen naar z'n vrouw en twee kinderen, dat hij me onderweg aanbood om zijn slaapplaats te gebruiken. Ik heb dat natuurlijk gewei gerd. Hij was per slot van re kening de chauffeur; ik de bij rijder. Hij had z'n rust harder nodig dan ik. Zoals ik vertelde kwam ik erachter dat zijn col lega op een eerdere reis was doodgebloed in de cabine, na dat hij een kilometer of tach tig over de Duits-Poolse grens was beschoten. We zijn die plaats gepasseerd. Er hing een bloemenkrans van colle ga's. Sergei was heel emotio- Of de appelbomen volgend jaar zullen bloeien is dus nog maar de vraag. Volgens Caro- lien kan het ook nog eens zo zijn dat de boom wel bloeit maar dat het geen vruchten oplevert. „Als dit in de winter was gebeurt, zou het minder erg zijn geweest. Dan is de boom in rust. Nu waren ze in hun volle dracht. We zullen een jaar moeten wachten voor we we ten hoe ernstig de situatie is. Het is inderdaad een ramp voor de boeren. Als je je de bomen in tachtig centimeter hoog water ziet staan, kan je wel janken. We hebben het niet gedaan hoor. 'Dat is alleen maar nog meer water' hebben we tegen elkaar gezegd." Precies een maand geleden viel de regen letterlijk en fi guurlijk met bakken uit de hemel. Putjes stroomden over, vijvers en sloten lie pen langzaam vol en op het land kwamen eerst plassen te staan voordat het hele maal onderliep. Waar de sloot ophield en het land begon, was op veel plaat sen niet eens meer te zien. Voor veel bedrijven waren de langdurige regenbuien een ramp. Zeker voor de boeren die hun oogst niet meer kon den redden. Staatssecretaris G. M. De Vries van Binnenlandse Zaken heeft toegezegd dat par ticulieren en bedrijven in Noord-Beveland, Reimerswaal, Goes, Kapelle en een gedeelte van Borsele recht hebben op de wet tegemoetkoming scha de bij rampen en zware onge vallen. Een goede zaak, maar het is slechts een pleister op de wonde. nauwelijks ander sanitair, wasmachines die kapot wa ren, lekkend dak, geen bedde- goed. Kortom: een schokken de situatie. Henk van Raaijen is er 'n keer gaan kijken en kwam met foto's terug. Leny: „Die waren zó schokkend, dat ik aan z'n hoofd ben gaan zeuren, dat er iets aan moest worden gedaan”. neel toen we er voorbijreden, sloeg met z'n vuisten op 't stuur en de ramen. Uiteinde lijk zijn we na zestig uur rijden in Vilejka aangekomen. On derweg hebben we nog wat problemen gehad om War schau goed door te komen. We troffen daar verschillende politiepatrouilles toen we 's nachts verkeerd waren ge reden. Zijn er 'n paar uur aan de kant gezet, maar uiteinde lijk heb ik de politie ervan kunnen overtuigen dat we haast hadden en 'n politiewa gen heeft ons de stad uitge loodst''. Vanuit Den Haag is vastgesteld dat bedrijven 65 procent scha devergoeding krijgen zolang de schade lager is dan 28.600 gulden. Boven dat bedrag jes gemaakt naar andere plaatsen in Zeeland en daar buiten. Via deze organisatie kwamen Henk en Leny erach ter dat de kinderen uit de streek van Vilejka kwamen, een stad in Wit Rusland, waar het internaat staat. Ze begre pen bovendien dat de twee honderd kinderen er onder erbarmelijke omstandigheden leefden en moesten worden verzorgd: kapotte wc's en transporten vanuit Nederland richting Rusland regelt. Daar kreeg ik te horen dat er een Eurotrailer van een Russische firma was te regelen, totaal goed voor 82 kubieke meter lading. Probleem was toen nog de prijs. Het transport moest 10 mille kosten. We hebben dat uiteindelijk om laag weten te krijgen naar 4600 DMark, dik vijfduizend gulden dus. Stichting HENK bestaat nu ruim een jaar. Initiatiefnemers waren destijds Leny en Henk van Raaijen uit Rilland. Ze voelden zich al eerder betrok ken bij 't lot van Russische kinderen die te lijden hadden onder stralingsziekten. De Evangelische Kirchgemeinde in het Duitse Oberhausen or ganiseerde bijvoorbeeld voor de zieke kinderen de laatste jaren een vakantie in Zeeland, in Ellemeet om precies te zijn. Er werden van hieruit uitstap- Sergei Novjakov uit Smolensk mocht de rit maken. En daa/ was-ie blij mee. Want hij stond al 22 dagen in Rotter dam vast, zonder retourvracht en met 'n dagvergoeding van vijf gulden om in leven te kun nen blijven". „De aankomst? Ja, dat was natuurlijk een feest. Leiding en kinderen van het internaat stonden ons op de wachten. Iedereen heeft geholpen met uitladen. Als alles goed gaat, kan deze week alles worden uitgepakt. Het duurt namelijk twee weken voordat de doua ne de zaak vrijgeeft. Sergei is doorgereden naar Smolensk, zevenhonderd kilometer ver der. Zelf ben ik terug kunnen komen rijden met mensen van de Evangelische Kirchge meinde uit Oberhausen". Intussen gaat stichting Henk door met inzamelen van goe deren en geld. Leny van Raaij en: „Je moet wel als je 'n keer met eigen ogen hebt gezien wat er allemaal nog moet ge beuren in het internaat in Vi lejka. We waren er op bezoek en er was een meisje dat kwam vragen of ik haar moe der wilde zijn. Ze had één knuffeltje, haar hele bezit, en wilde dat aan me geven. We hebben er kinderen zien spe len in shirtjes die eerder van uit Zeeland werden meegeno men. vv Rillandia stond erop. Er werd mee gespeeld, ergens in Wit-Rusland. We hebben toen wel even moeten slikken en je denkt dan ook direct weer aan de mensen in Zee land die klaar staan als we een beroep op ze doen. Dat is toch prachtig". voor ons jubileumconcert. En dan speciaal alle mensen die als lid, donateur of sponsor nu en in het verleden hebben zorggedragen voor het voort bestaan van onze vereniging". Alle belangstellenden zijn op vrijdag 16 oktober welkom in de Ned. Hervormde kerk te Yerseke waar om 19.30 uur het concert zal starten met een optreden van de even eens 110-jarige muziekvereni ging "Concordia" uit Krabben- dijke o.l.v. Toon van Meel. "Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst" is het gezegde. Daarom is "Mozart" bijzonder trots op zijn jeugdorkest en blokfluitgroep. Zij staan dan ook als volgende deelnemers op het programma en zullen o.l.v. Cathy Kotoun een viertal nummers ten gehore brengen waarbij zal blijken hoeveel plezier de nog jeugdige muzi kanten aan hun hobby bele ven. De slagwerkgroep mag natuurlijk niet bij het concert ontbreken. Onder leiding van Arno Muller zullen zij diverse facetten van het slagwerk de revue laten passeren. Op het programma staan o.a. "Streetbeat" (mars) De familie Barendrecht uit Ril land is één van de velen die recht hebben op schadever goeding. Carolien en Izaak za gen een maand geleden dat bepaalde stukken van hun boomgaard steeds verder on der water kwamen te staan. Vooral één stuk boomgaard kreeg het zwaar te verduren. Carolien: „Een stuk grond van ons ligt meer dan anderhalve meter lager dan normaal. Al het water wat in de omgeving viel, stroomde naar het laagst gelegen stuk grond. Onze boomgaard dus. We zagen het water net zo lang stijgen tot de takken van de bomen en de appels in het water hingen. Een vreselijk gezicht." De schade die het water bij de familie Barendrecht aanrichtte was groot. „Van de driehon derd ton fruit die we normaal van de bomen halen, is zeker vijftig ton verpest. Het fruit is waterrot en valt gewoon van de tak af. Natuurlijk hebben we geprobeerd nog zoveel moge lijk fruit te redden. Onze pluk kers leenden her en der lies laarzen en zo hebben ze staan plukken. Dankzij hen hebben we de schade nog een beetje kunnen beperken. Ze waren al lemaal bereid de oogst voor zover mogelijk te redden. On danks hun hulp zijn er toch aardig wat kilo's fruit verloren gegaan." Aan het woord is Henk van Raaijen uit Rilland. Hij, zijn vrouw Leny, Bettie Hirdes en Hanna Hondijk vormen de stichting HENK. Met hóófdlet ters dus. Die naam staat voor: Hulp en nazorg kinderen. De stichting helpt de door radio actieve straling getroffen kin deren van Tjernobyl met geld en goederen. Daarbij is een internaat in de Wit-Russische stad Vilejka geadopteerd. De inzamelingen verlopen onder de bezielende leiding van Henk en Leny van Raaijen voorspoedig. Maar er is 'n an der probleem: het transport. Hoe, krijg je steeds zo'n vijftig of tachtig kubieke meter voed sel, kleding en huishoudelijke gerief snel en veilig naar Rus land Met transporteurs uit 't westen is dat zo simpel niet meer. Want de route is niet bepaald veilig en bovendien willen transporteurs van hier nauwelijks nog op Rusland rij den, omdat het daar crisis is en betalingen onzeker zijn en de chauffeurs de bedreigin gen onderweg langzamer hand zat zijn. Dezer dagen De stichting is intussen per manent doende om in Zee land voedsel, kleding, huis houdelijk gerief geld bijeen te krijgen voor de kinderen van Tjernobyl, Vilejka dus. 'n Paar weken geleden was de opslagruimte in Rilland nage noeg vol. En er zaten ook nogal wat spullen bij die kon den bederven, 't Was dus zaak snel een transport te regelen. „Niet zo eenvoudig", aldus Henk van Raaijen. „Want je krijgt bijna geen enkele trans porteur momenteel nog zo gek dat-ie wel even een vrachtje naar Rusland rijdt. Op 'n gegeven ogenblik kwam ik er via een tv-uitzen- ding achter dat er in Rotter dam alleen al ‘n paar honderd Russische chauffeurs waren gestrand. Ze waren hierheen gekomen met 'n vracht, maar konden en kunnen geen re tourlading vinden. Dat terwijl wij hier in Rilland met een la ding van vijftig kubieke meter in onze maag zaten die naar Vilejka moest. Daaronder 179.000 evergreens en liga- koeken die konden bederven. Ik heb daarop de douane in Vlissingen gebeld en via hun kreeg ik de naam van Belsta Benelux door, een firma die "Burundi Drums" (traditional) en "I can't stop loving you" (melodisch). Tot slot is de beurt aan de fanfare die o.l.v. Cathy Kotoun zal zorgen voor een muzikaal vuurwerk dat bij een 110-jarig jubileum past. De leden spelen o.a. "Morrico ne's Melody", "The Milennium Song" en “Samba de Janeiro". Voorafgaand aan dit concert zal "Mozart" op donderdag 15 oktober voor de schooljeugd van Yerseke een lampionop- tocht organiseren. Op de deel nemende scholen zullen lam pions worden uitgereikt aan alle kinderen. Kinderen die geen lampion hebben ontvan gen kunnen die alsnog afha len bij het startpunt aan de Paardenmarkt. De optocht start om 19.30 uur, vanaf de Paardenmarkt te Yerseke. Op 10 oktober hebben alle muzi kanten van "Mozart" deelge nomen aan he^ jubileumcon cert van "Concordia" uit Krab- bendijke en op 31 oktober ver leent de slagwerkgroep zijn medewerking aan “Vlijt en Volharding" uit Souburg. Een erg drukke maand dus voor de muzikanten van de 110-ja- rige vereniging. keerde Henk van Raaijen terug uit Vilejka. Hij was er ondanks alle troebelen toch in ge slaagd ruim tachtig kubieke meter hulpgoederen bij het kinderinternaat te krijgen. Geen makkelijk rit. Een reis ook vol emoties, zo bleek ach teraf. Chauffeur was Sergei, een 48-jarige Russische chauffeur die al 22 dagen vast stond met zijn truck in Rotter dam, omdat er geen retour vracht was. Die retourvracht werden de Zeeuwse hulpgoe deren van de stichting HENK. Terwijl heel Rilland hielp om de Russische truck met trailer vol te laden, werden vanuit huize Van Raaijen nog tal van telefoontjes gepleegd om sponsors voor de rit te vin den. En om bovendien nog wat extra goederen los te pra ten. Henk van Raaijen vertelt: „Tijdens het laden bleek dat er meer ruimte was dan we had den gedacht. Er konden ook nog enkele tonnen Zeeuwse aardappelen, appels en uien in de wagen om honderd pro cent geladen naar Rusland te kunnen. En bovendien heb ben we op de valreep nog sponsors gevonden die de rit uiteindelijk wilden betalen: Hoppenbrouwers autoschade- bedrijf uit Bergen op Zoom en Wesdorp Assurantiën uit Goes". De kinderen van het internaat in Vilejka. De laatste jaren mogen ze in groepsverband op vakantie in Zeeland. De Evangelische Kirchgemeinde uit Oberhausen organiseerde voor hun onder meer vakanties in Ellemeet. Muziekvereniging Mozart uit Yerseke beleeft druk ke tijden. De vereniging bestaat deze maand okto ber op de kop af 110 jaren. Reden voor een gratis jubileumconcert door de 11O-jarige. Smolensk xped^Sj r r—

Bevelander | 1998 | | pagina 1