149^ 2925 1425 VOLOP i r DEEL Avontuur en strijd tegen elementen r OPENING r I vai,f,7'yopr anf349nuj29^ 493 4 -- rTimarI DUIDELIJK DE GOEDKOOPSTE! SPITSKOOL ANDIJVIE BAMIGROENTE F CHAMPIGNONS Informatiedag Rouwcentrum De Bevelanden DE SPECIAALZAAK IN ZONNEHEMELS z Waar rook is, is vuur HEINKENSZAND - De Jonge Hoek van Dijke Wij hebben een klein binnen brandje gehad dat gelukkig beperkt is gebleven tot de ruim te waar onze meterkast zich bevindt. Waar rook is, is vuur: aangezien wij alleen topproduk- ten willen aanbieden waar abso luut niets aan mankeert, hebben wij besloten de meubelen die zich in een aangrenzende ruim te bevonden tegen zeer speciale prijzen aan te bieden. Meubelen die beslist niet hebben geleden van het kleine binnenbrandje. Meubelen, die u nu, gezien de omstandigheden, tegen zeer speciale prijzen kunt aanschaf fen! Het bezoekje meer dan waard. De Jonge Hoek van Dijke Interieur, Stenevate 2, Heinkenszand (0113)561482 HANDAPPELEN rAlkmene van f1998,- £49^ nu Sunshine” voor zomer en winter ’’Sunshine ook verhuur RODE J GRAPEFRUITS Zeekajakschool op Schouwen-Duiveland Stad ontmoet land bij Nationaal Ontbijt J 0 500 gram] 5 voor I bakje '250 gram MET ZEER AANTREKKELIJKE AANBIEDINGEN! speciaal dealer van het wereldbekende kwaliteitsmerk: eurosolar SUN SHINE Z I (advertentie) van 799,- voor nu S. 4a A ft fraaie gebogen model, verrijdbaar, hoogte verstelbaar, zittend/liggend te gebruiken, lampen 100 watt, timer 30 min, aluminium reflector. van hemels voor thuis gebruik De Zeeuwen kunnen zaterdag 19 sep tember deelnemen aan het Nationaal Ontbijt. Ze hoeven daarvoor niet per se naar de Randstad, want als ouverture naar de Week van het Platteland wordt op die dag op het Abdijplein in Middel burg een ontbijt geserveerd. Boeren, tuinders en het stadspubliek kunnen vanaf 9.30 uur aan tafel. Super stunt Hemel -12 lamps - met hogedruk gezichtsbruiner, extra breed - afge dekt met acrylplaat - met ventilatoren - een kwaliteitspro duct - gasgeveerd. van f1899,- Zeehonden SUNSHINE te GOES, al jaren de speciaalzaak in tuinmeubelen is nu ook ook dit jaar weer Bij zijn opleiding tot sportleider aan het CIOS in Goes kwam hij er voor het eerst mee in aanraking, inmid dels vormt kajak varen op zee voor Pieter de Haas uit Serooskerke een spannend, maar vooral gezond on derdeel van zijn leven. Hij is niet de enige, want volgens De Haas zijn er in Nederland zo'n 60.000 verschillen de kajaks, waarmee regelmatig één van Nederlands zoute wateren wordt bevaren. Eskimotaal Zeedoo Verstelbaar - verrijdbaar - inklapbaar met 4 hogedruklampen (1700 w) afb. kunnen afwijken prijswijzigingen voorbehouden Survivalsport Kwaliteitscombinatie met gezichtsbruiner 24 lampen - gasgeveerd - 3 timers - 4 ventila toren - speciale reflectoren voor maximale bruining - extra breed - bank en hemel met acrylplaat afgedekt f openingsaanbieding 1 Aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 19 september z. <3 .mi 1 Super stunt combi-aanbieding 20 lampen, bank met acrylplaat en ventilato ren, gasgeveerd statief. j tijdig reserveren! DE BEVELANDER Woensdag 16 september 1998 30 99 HIJ WEG (Foto: Pieter Honhoff) OF ZIJ WEG Hadden vereniging géén PIN 69 'T' i i A J. A. v. d. Goeskade 49, GOES, 0113-227107 open do. - 10.00 - 21.00 uur vr. - 10.00 - 17.30 uur za. - 10.00 - 17.00 uur WORD DONATEUR VOOR 50,- BEL (0517) Al 55 4*1 Boeren en tuinders bieden ook het Nationaal Ont bijt de bevolking aan. Wie zin heeft kan zich voor bereiden op gezonde en verrassende producten van eigen bodem. Tevens kunnen ze met de pro ducenten van gedachte wisselen over de produc ten en de productiemethode. Omdat ook het Ne derlands Agrarisch Jongeren Kontakt deelneemt is de verwachting dat veel jonge boeren acte de precense geven. Met het Nationaal Ontbijt en de Week van het Plat teland bieden boeren burgers nieuwe platforms om met elkaar te discussiëren. De boeren De Week van het Platteland is in vergelijking met andere provincies in Zeeland wat magertjes. Alleen de Zeeuwse Schaapskudde aan de Nieuw- kamerseweg heeft de zaterdagen 19 en 25 sep tember een evenement in petto. Het publiek kan er de schaapskooi en de kudde bezoeken en er js een wandel- en fietsroute uitgezet. Vlaggen mar keren de lokatie op beide dagen. In het land zijn in totaal circa tweehonderd evenementen die boeren en tuinders het publiek aanbiedt. en tuinders willen de komende jaren die dialoog verdiepen om onder meer duidelijk te maken dat wat in de schappen van de supermarkten ligt, voor een groot deel afkomstig is van de boerderijen en de landerijen op het platteland. Met de introductie van dit initiatief hebben ze zichzelf 'ondernemers van nature' genoemd. Rouwcentrum De Bevelanden aan het Geldeloozepad te Goes houdt 19 sep tember de jaarlijkse informatiedag. Be langstellenden krijgen op deze dag de gelegenheid om in een ontspannen sfeer kennis te maken met de voorzieningen die het rouwcentrum te bieden heeft. Naast het rouwcentrum De Bevelanden zullen er diverse bedrijven en instellin gen aanwezig zijn die uitvoerige infor matie geven over wat ze kunnenn bete kenen voor en na het overlijden. De in formatiedag is geopend van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. AAN U DE KEUS De Razende Bol, een prachtig stukje natuur nabij Texel wordt bedreigd. Help de Wadden verdedigen. 2 Het maken van tochten die enkele uren of zelfs da gen duren en langere trektochten horen bij zeeka- jak varen ook tot de mogelijkheden. „Ik heb ver schillende tochten gemaakt op de Middellandse Zee, de Ierse Zee en in Canada. Maar ook in de omgeving van Schouwen-Duiveland zijn veel leu- 9 •9 „Het leuke van Schouwen-Duiveland is dat hier drie totaal verschillende soorten water zijn. Het min of meer stilstaande Grevelingenmeer, waar soms toch steile, gemene golven zijn. De Ooster- schelde, die een typische combinatie heeft van stroming en wind en de Noordzee met haar stro ming, golven en zandbanken. Daarom is Schou wen-Duiveland voor zeekajak varen een schitte rend gebied met zeer veel afwisseling", vertelt Pieter de Haas geestdriftig. Een geestdrift die hij weet over te brengen op zijn cursisten. Na het vol tooien van zijn opleiding begon De Haas op Neel- tje Jans een zeekajakschool.'Een opleiding, die één van de drie activiteiten vormt van zijn bedrijf Organisatie en Beweging'. Trainingen en dagtochten worden meestal in de weekenden gehouden, maar in overleg kan dat ook anders. Pieter de Haas vertelt dat hij best een zeekajakvereniging zou willen oprichten. „De om geving is hier schitterend en ik denk dat er ge noeg animo voor is. Het lijkt me ook leuk om een speciale groep te beginnen met oudere mensen, want voor kajak varen hoef je niet speciaal sterk of lenig te zijn". Nadere informatie over zeekajak varen is verkrijgbaar via telefoonnummer 0111- 672267. Pieter de Haas kan ook persoonlijk bena derd worden bij de klimpijler in Waterland NeeP tje-Jans, want ook dit sportieve gebeuren wordt door hem geëxploiteerd. IV^V ■F Grenzend aan Grevelingenmeer, Oosterschelde en Noordzee is Schouwen-Duiveland een zeer geschikt gebied voor zeekajak varen. De eerste beginselen van de sport worden belangstellenden bij gebracht vanuit de Kakjakschool op Neeltje Jans. L-'‘: F ke plekjes die mensen niet kennen. Zeehonden zwemmen soms nieuwsgierig naar de kajaks toe. Er zijn veel foto's waarbij een zeehond zijn kop op de rand van de kajak heeft liggen. Verder zijn in de omgeving van zandbanken als de Vuilbaard en het Wantij interessante stromingen en golven." Bij zeekajak varen wordt gebruik gemaakt van een boot, die 1200 a 3200 gulden kost en die bij ge specialiseerde winkels verkrijgbaar is. „Veel men sen weten niet wat het verschil is tussen een kajak en een kano. Het woord 'kano' is afkomstig uit Ca nada, waar het langwerpig gevormde vaartuig, dat oorspronkelijk werd aangedreven door middel van peddels, gebruikt werd bij de houtkap. Als ge- reedschapsboot was dit vaartuig gemakkelijk tus sen de drijvende houtvlotten te manoeuvreren. Nog steeds is kano de verzamelnaam voor alle boten die met een peddel worden voortbewo gen." 91 i 9 Het woord kajak is volgens Pieter de Haas afkom stig uit de Eskimotaal. Een kajak is altijd een een persoonskano. Er zijn vier soorten kajaks. De lan ge en snelle vlakwater kajaks, die bij de Olympi sche Spelen worden gebruikt, de korte en stabiele wildwater kajak en de zogenaamde polo kajak. Tenslotte is er de zeekajak, die tussen al deze mo dellen in zit. Want behalve snel moet een zeekajak ook stabiel zijn, in verband met de golven op zee. Zeekajak varen is volgens de Serooskerkenaar een sport, die geschikt is voor iedereen vanaf 14 jaar en die vanwege het individuele karakter van de opleiding weinig tot geen speciale eisen aan de beoefenaar stelt. De kajaklessen beginnen met eenvoudige oefenin gen zoals vooruitkomen en overeind blijven op het water en peddelgebruik. Ze worden eerst ge houden in rustig water. Daarna wordt stapsgewijs water met meer stroming opgezocht en worden de oefeningen moeilijken „De eerste keer dat cursisten de zee opgaan spreek ik altijd van de 'zeedoop'. Hoewel iedereen in een eigen kajak zit, wordt veel aandacht ge schonken aan veiligheid. Zeekajak varen wordt al tijd in groepsverband gedaan en iedereen leert hoe men anderen moet redden. Afhankelijk van eigen werktempo en inzet kunnen de cursisten, na drie grote dagtochten onder lei ding van een instructeur, opgaan voor het diplo ma zeewaardigheid, dat wordt uitgegeven door de Nederlandse Kano Bond." „Toen ik in aanraking kwam met zeekajak varen was ik meteen aan deze sport ver-knocht. Samen met een groep mensen van vormingsinstituut Outward Bound in Renesse ging ik in het kader van een training Schouwen-Duiveland rond en het was meteen gebeurd. Later volgde ik een cursus zeekajak varen in Wales (Engeland), waarna ik hoofdinstructeur werd van de Britse Kanobond. Met dit diploma ben ik de kajakschool begonnen." Binnen twee jaar zat de zeekajakopleiding hele maal vol. „Het beoefenen van survivalsporten is al zo'n zes jaar een modeverschijnsel. Zeekajak varen wordt door veel mensen tot deze sport ge rekend," aldus De Haas. Het leuke van het zeekajak varen is volgens hem de combinatie van avontuur, de strijd tegen de elementen en het verkennen van je eigen grenzen. „Verder is het natuurlijk de kunst om met zo wei nig mogelijk inspanning zo snel mogelijk een be paalde tocht te maken. Zo kan ik mij een tocht herinneren, waarbij de oversteek werd gemaakt van de Pijlerdam naar de Zeeland-brug bij wind kracht zes. Door gebruik te maken van de stro ming lukte dat in één uur. Dat betekent een snel heid van acht kilometer per uur, terwijl de gemid delde snelheid op ongeveer vier kilometer per uur ligt." ft x Tuinmeubelen-Zonnehemels - kf Ir IN UW AGRIMARKTH x' '4

Bevelander | 1998 | | pagina 30