Familie Smits de boer op met een dagje nostalgie Eenmaal andermaal voor aquarel Rien Poortvliet h r n Ouderwetse wasdag als act Hoogste bod blijft f 2.500 r? Les Grecs Jan van Mol bespeelt in NH-Kerk Kapelle orgel en harmonium i de bevelander JACHT OP DE KLEINTJES n £lbuj 1> GRAND THEATER GOES 0113-215165 I JAARGANG 50 - NUMMER 36 WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1998 Een Goesenaar die aan een cd werkt VO. I Een jubileum bij Janvier en 't Veerbootje vaart nog even door WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP N D Goes Lange Kerkstraat 44 Griekse LIVE MUZIEK Vrijdag 18 september met UNITED COLORS OF BENETTON. Veel reacties Waar rook is, is vuur HEINKENSZAND - De Jonge Hoek um Dijke Wij hebben een klein binnen brandje gehad dat gelukkig beperkt is gebleven tot de ruim te waar onze meterkast zich bevindt. Waar rook is, is vuur: aangezien wij alleen topproduk- ten willen aanbieden waar abso luut niets aan mankeert, hebben wij besloten de meubelen die zich in een aangrenzende ruim te bevonden tegen zeer speciale prijzen aan te bieden. Meubelen die beslist niet hebben geleden van het kleine binnenbrandje. Meubelen, die u nu, gezien de omstandigheden, tegen zeer speciale prijzen kunt aanschaf fen! Het bezoekje meer dan waard. De Jonge Hoek van Dijke Interieur, Stenevate 2, Heinkenszand (0113)561482 i BELBIOS 0900-9363 PZC WEEKBLADEN FILMPROGRAMMA VANAF 3 SEPT. T/M 9 SEPT. 1998 Wasgoed Zwaar werk Kwestie van zeep Geen namaak rm bij: SALONIKI De was doen? Jaap en Janny Smits uit Wemeldinge kunnen er uren over praten. Ze trekken er sinds 'n jaar of wat veel be kijks mee in heel Zeeland. De familie Smits, zoon en schoonmoeder incluis, laat op evenementen zien hoe een vooroorlog se wasdag er uitzag. En dat is méér dan de vuile was in een machine stoppen. Er komt een heel ritueel aan te pas. Kort ge leden trokken ze met hun wasdag in Vlis singen op de Boulevard veel bekijks. Zaterdag 12 september laten ze tijdens Wemeldinge(n) Dag zien hoe een ouder wetse was gedaan werd. Bod doen? MES MOVIE THE Fl FUIU Deze week: bev r (foto Beppy Everaers). (advertentie) (advertentie) Oma Smits is op de wasdag ook regelmatig van de partij. Reserveren gewenst (advertentie) (advertentie) De Bevelander maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huls- bladen In Zeeland. Totale oplage: 181.000 ex. donderdag 20.00 u. vrijdag 21.30 u. zaterdag21.30 u. zondag 21.30 u. maandag, dinsdag .20.00 u. woensdag20.00 u. ZATERDAG, ZONDAG, WOENSDAG 14.00 UUR (Nederlands gesproken) zijn. Reden dus ook dat de fa milie Smits ondanks alles 'n wasautomaat in huis heeft, zoals iedereen. "Nog 'n tame lijk nieuwe ook. Want stel je voor. Toen we laatst van een wasdag thuiskwamen, begaf onze vorige wasmachine 't. Ik heb meteen tegen Jaap ge zegd dat er een nieuwe moest komen", aldus Janny Smits. vrijdag zaterdag zondag... De ouderwetse wasdagen van 19.00 u. 19.00 u. 19.00 u. De aquarel waarvoor nu f2.500,- is geboden. de Smits-en geven aanleiding tot veel reacties. Jaap Smits vertelt: „Veel leuke reacties. Kinderen staan te popelen om mee te mogen doen. Die wil len bijvoorbeeld dolgraag de ouderwetse waswringer draai en. Er was laatst 'n vrouwtje in Vlissingen die voorbij kwam toen we op de Boule vard stonden met onze voor stelling. Die zei: 'nou dacht ik eindelijk eens van die lucht van 't wassen op de hand af te zijn, en nou ruik ik 't hier na zoveel jaar weer op straat'. Verder komen mensen die ons aan 't werk hebben gezien, la ter naar je toe met ouderwet se wasspullen die ze zelf nog in huis hadden. Op die manier hebben we langzamerhand al een collectie gekregen die je best in 'n museum zou kun nen wegzetten. Maar dat is niet de bedoeling. We werken ermee en er wordt niks van verkocht". Janny en Jaap Smits in hun mooie fuchsiatuin in Wemel- dinge. Een enkele keer wordt daar uitvoerig de was op de hand gedaan. En publiek is daarbij welkom. Ze bezoeken met hun ouderwetse wasdag ook elders evenementen en die trekken veel bekijks. Oplage: 39.500 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Tel. (0113) 273000. Fax (0113) 273010 Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 Privé(0118)417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Kantoor Goes, Voorstad 22, Postbus 5 4460 AA Goes, tel.: (0113) 273000 fax: (0113)273010 Henk Maliekote (0113) 273022 privé (0113) 342535). Pieter Karman (0113) 273021 privé (0113) 613394). Redactie: Hans Meijer (0113) 273028 Redactie-adres: Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Bezorging: 0800-0231231. Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatle. Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur. Advertenties: maandag 17.00 uur. De PZC Weekbladen die in di verse edities huis-aan-huis verschijnen op de Zeeuwse ei landen en Goeree-Overflakkee (Zuid-Holland) verkopen een aquarel van Rien Poortvliet bij Voor een geslaagde wasdag is wasgoed nodig. „Het grootste probleem", aldus Jaap Smits. "Want hoewel de kwaliteit van het ondergoed van destijds uitstekend was, zouden we graag nog wat meer hebben. Want natuurlijk slijt 't telkens een beetje wanneer je 'n hele dag op de hand staat te was sen. Bovendien wassen we de hele dag door. Wanneer we 's morgens om negen uur op een evenement beginnen, gaan we door tot tegen de avond. We leggen de was ook op ouderwetse manier te drogen. In ons geval op kunst gras. 't Mooiste is natuurlijk wanneer je een grasveld in de buurt hebt, dat je als bleek kunt gebruiken. Probleem is dat 't gras tegenwoordig nog- Het idee om een ouderwetse wasdag op te zetten werd ruim een jaar geleden gebo ren toen in Wemeldinge een dag werd gehouden waarop allerlei oude ambachten de re vue passeerden. "We waren op dat moment op bezoek in De hele dag staan Jaap en Janny Smits dan te wassen. Er komt 'n grote wastobbe aan te pas, een ouderwets wasbord, zeepkloppers om sop te maken, een wasklok en vooral ook veel ouderwetse kleding. Onderkleding vooral. "En dat is juist zo mooi. Want er zijn in Zeeland wel vereni gingen te vinden die de oude klederdrachten laten zien, maar hoe de onderkleding van vroeger er uitzag, weten veel mensen niet. Op onze wasdag kun je ook laten zien wat er voor de oorlog aan on dergoed werd gedragen. En dat is niet niks", aldus Jaap Smits, die samen met zijn Het hoogste bod op het aquarel van Rien Poortvliet (f 2.500,-) is deze week niet over schreden. Als dat bod tot eind september blijft staan, komt het unieke aquarel in han den van Philip en Leo- nieke Delfgaauw uit Zonnemaire. Wel kreeg de redactie deze week al kort wordt gemaaid en om lekker te kunnen drogen moet't wat langer zijn. Wind? Dat kun je natuurlijk op zo'n wasdag ook hebben. We heb ben altijd een flinke partij gro te witte stenen bij ons om te verhinderen dat 't hele spul wegwaait. Zoals gezegd was sen we de hele dag door. Dus wanneer we er een rondje wassen op hebben zitten, be ginnen we weer opnieuw des noods wordt de was die te dr ogen ligt weer in de wasbak gegooid. Want je kunt natuur lijk moeilijk tegen 't publiek zeggen dat je klaar bent en er mee stopt. En ook kun je moeilijk aan de omstanders vragen of ze iets willen uit trekken". dag geweerd. Zelfs 'n plastic stoeltje in de buurt kan sto rend zijn... Wie de ouderwetse wasdag wil meemaken, kan zaterdag 12 september terecht aan de Julianastraat 1 in Wemeldin ge. Er wordt gewassen vanaf 10.30 uur. Jaap Smits:“lk zie er al weer naar uit. Al weet ik nu al dat we 's avonds doodop vrouw het afgelopen jaar al een hele verzameling ouder wetse wasattributen bijeen heeft weten te krijgen. Dat was onder meer te danken aan een uitzending van Om roep Zeeland, waarin verslag werd gedaan van de wasacti viteiten van de Wemeldingse familie. In huize Smits heeft het hele circus dat nodig is om anno 1998 een bevredigdende ou derwetse wasdag te houden, een eigen plaats gekregen. Janny kan een hele collectie vooroorlogse soorten zeep uit de kast trekken: Daz, Pre, Sol- eil, Vixil, Sil en Castella. Geen nieuwe namen dus, waarmee we dagelijks op de Sterrecla- me worden overspoeld. Ze zit ten nog in de originele ver pakking en de pakjes zeep om sop te maken, komen overal vandaan: tot in België toe. Overigens wordt daar zuinig mee omgesprongen, want die oude zeep is intussen een cu riositeit geworden en de fami lie Smits vindt 't jammer om de verpakking te beschadigen. Er wordt dus gewerkt met zeepsoorten die nu nog ver krijgbaar zijn, maar hetzelfde resultaat geven als de ouder wetse merken. En dan zijn er natuurlijk ook nog zeepvlok ken. Op een dubbelpak Sun- light-zeep lezen we hoe onze (groot)moeders er het beste resultaat mee konden berei ken: Een dubbel stuk is vol doende voor vier emmers, of veertig liter water. Als het wa ter te schraal is, neemt u meer zeep. Schaaf de zeep in een pannetje met water, breng dit aan de kook en voeg de oplos sing toe aan het te gebruiken waswater. Op 'n andere ver pakking zien we dat in België destijds vijf francs moest wor den betaald voor twee pakjes Dreft. schikbaar voor een goed doel in de streek waar de wortels van zijn familie liggen veran kerd, Goeree-Overflakkee. Hij schonk het via zijn neef aan de organisatie van de mara- thonwandeltocht die jaarlijks eind augustus wordt gehou den en steeds een aantal goe de doelen probeert te helpen. Het aangeboden aquarel toont het typische (duin)landschap nabij Ouddorp met de alom bekende vuurtoren op de ach tergrond. De illustrator die vooral bekend werd door zijn vele met tekeningen verrijkte boeken schonk het werk een jaar voor zijn dood aan zijn neef Gerrit Poortvliet om er een goed doel mee te dienen. De tekenaar-schrijver hoopte de verkoop bij opbod zelf mee te maken. Hij overleed echter in 1995 op 63-jarige leeftijd. Om die reden heeft neef Ger rit het doek een tijdje achter gehouden. Overigens dienen geïnteres seerden in het aquarel schrif telijk een bod uit te brengen via de Zeeuwse en Zuid-Hol- landse huis-aan-huisbladen. Het doek is evenwel ge taxeerd. De waarde ervan is geheim en de gegevens lig gen veilig opgeborgen bij no taris 'mr. L. de Koning in Goe- dereede. Het hospitium werd in juli van dit jaar in gebruik genomen. Het ligt in Dirksland naast het Van Weel-Bethesda Zieken- Zaterdag 5 september kunnen de liefhebbers van een bijzonder concert terecht in de Ned.Hervormde Kerk te Kapelle. De Vlaamse musicus Jan van Mol geeft een concert, waarbij hij zo wel het Batz Witte-orgel als het authentieke harmonium zal be spelen. Van Mol studeerde aan het Antwerps conservatorium, alsmede in Gent. Als organist kreeg hij verscheidende onder scheidingen en hij concerteerde in vrijwel alle Europese landen. Hij werkte mee aan veel radio-opnamen, nam drie LP's op en heeft intussen verscheidene orgel-CD's op zijn naam staan. Hij speelt ook klavecymbel en op basis daarvan herontdekte hij de kwaliteiten van het authentieke harmonium. Hij publiceerde verder tal van muziekartikelen en was uitgever van onbekende oude Vlaamse orgelmuziek. Tijdens het concert in Kapelle voert hij werken uit van onder meer Walther, Franck, Lemmens en Van den Bogaert. Het concert begint om 20.00 uur. Entree f 7,50, voor pashouders en jeugd tot en met 12 jaar f 5,00. Zoals gezegd trekt niet alleen het opvoeren van de was-act op zichzelf veel bekijks, ook de attributen. Tijdens het wassen vertelt Jaap Smits er een heel verhaal bij en vertelt-ie ook wat over de voorwerpen die tijdens de wasvoorstelling worden gebruikt. Tot en met de te wassen onderkleding toe. In ons geval een interes sant onderdeel. Want de Zeeuwse klederdracht heeft ook op dat gebied heel wat te bieden. En daarvoor zijn zeer plastische benamingen in om loop, zoals open rijtuig of snelzeiker, sluiergordijn en een valbroek. "Prachtig toch", aldus Smits, die zijn wascol lectie graag nog eens zag uit gebreid met een ouderwets corset. "Dat zoek ik nog. Oude onderkleding in 't algemeen trouwens". De act moet zo tra ditiegetrouw mogelijk zijn. Namaak wordt door de familie Smits op de ouderwetse was- Magdalenastraat 5, Goes Tel. 0113-215715 Klundert en bedachten dat 't leuk zou zijn om niet per se een ambacht te laten zien, maar iets wat vroeger in ieder huishouden moest gebeuren: gewoon wassen. Een wasdag en dat is meestal de maan dag. Daar werd veel tijd voor uitgetrokken. En ik ben er nou zelf ook achtergekomen waar om. Want 't is zwaar werk", al dus Jaap Smits die vroeger in de bouw heeft gezeten. Hij is al een aantal jaren op non-ac- tief. Maar stilzitten kan-ie niet. Evenmin als z"n vrouw trou wens. Ze hebben aan de Julia nastraat 1 in Wemeldinge, op een steenworp van de nieuwe jachthaven bij de sluizen, een fuchsiatuin opgebouwd. Die trekt al jaren in de zomer veel bekijks. Hij maakt ook onder deel uit van de kunst- en na- tuurroute waarmee het dorp aan de Oosterschelde afgelo pen zomer veel bezoekers trok. Er is in die tuin voldoen de ruimte om over anderhalve week ook weer een wasdag te houden. Een soort van thuis wedstrijd dus. "Zijn we ook ei genlijk wel blij mee. Want er komt bij onze ouderwetse wasdag veel meer kijken dan je verwacht. We hebben een flinke bus met aanhanger, waarmee we 'n paar weken geleden naar Vlissingen zijn geweest voor onze wasvoor stelling. Die bus zat barstens vol. Zo moet je bijvoorbeeld, naast je oude wasbak, em mers, wringers en dat soort zaken ook zorgen dat je vol doende water bij je hebt. Ik denk zo'n tweehonderd liter. huis, maar functioneert ge heel zelfstandig. Het werd ge realiseerd op initiatief van de Stichting Palliatieve Zorg Dirksland. Naast een team professionals worden dage lijks enkele tientallen vrijwilli gers ingeschakeld bij het werk in hospice Calando. Een van de evenementen waar de ouderwetse was-act deze zomer werd verzorgd was het jaarlijkse schaapscheerdersfeest in Nisse. Kraakhelder was ‘t daar. fotografie Martin Smit) opbod. Ze doen dat in samen werking met de Stichting Om loop Goeree Overflakkee, die jaarlijks een wandeltocht van 110 km rond de eilanden or ganiseert. De opbrengst van de illustratie is bestemd voor hospice Calando in Dirksland, een voorziening waar ernstig zieke en lijdende mensen in de laatste fase van hun leven worden verzorgd en begeleid. Poortvliet zelf stelde het aqua rel vlak voor zijn dood be- een aantal telefoon tjes. Het ziet er in ie der geval naar uit dat het bod uit Zonnemai re wordt overschre den. Wie een bedrag over heeft voor het schilde rij kan dat kenbaar ma ken door een briefje te sturen naar de centrale redactie van de PZC Weekbladen, Postbus 5017, 4380 AA in Vlis singen. Faxen kan ook: 0118-472404. Op de inzending graag ver melden 'Rien Poort vliet schilderij'. Even tueel kunt u ook de re den vermelden waar om u de aquarel graag zou willen hebben. De actie duurt tot 30 sep tember. Wl ÖAWT SLOVER «Jf PESCI RIAt flLSSO ows ROCK iti LI l::, MB* W y I .XÏSU

Bevelander | 1998 | | pagina 1