Deze week uit de regio Zeeland Nazomerfestivals staan weer voor de deur PALLADIO tuin- serremeubelen Eerste bod: f 500,- op beurs Jannïe van der Plas uit Hoedekenskerke en Agnes van den Berge uit Kapelle behoren tot de deel nemers aan de Pop pen- en Berenbeurs die zaterdag 22 au gustus in de Stads schouwburg in Mid delburg wordt ge houden. Zeeuwse poppenmaaksters in Middelburg portretpoppen en fantasiefigu- ren. Krijgt u zin om zelf te be ginnen thuis alle mate’rialen zijn aanwezig en vele poppen maaksters geven ook cursus sen. Bij Pauia Brandts uit Mid delburg kunt u de mooiste re- plicapoppen leren maken. Pau ia was de allereerste in Neder land die daarin les ging geven, zelf had zij dat geleerd in Ame rika. Zo'n twintig jaar geleden was ze een ware sensatie op een schaapscheerdersfeest in Veere. Dit had men nog nooit eerder gezien. Een cursus ver zorgen doet Marian Bosschard uit Koudekerke niet, maar bij haar kunt u terecht als u he dendaagse poppenkunst verza melt. Samen met haar moeder staat zij met een deel van hun collectie op de beurs, dat wordt "watertanden" voor de liefheb bers!' Bij de teddyberen valt op dat ze elk jaar weer mooier en origineler worden uitgevoerd. Het is voor de verzamelaar moeilijk om te kiezen. Toch maar een lapje mohair kopen en zelf een beer gaan maken helemaal naar eigen zin. Een handige naaister kan het pa troon zo veranderen dat het Niet alleen ons Zeeuwen bin zuunig weet volop nieuws 18«W’’*'54 Jv\ s GRAND THEATER GOES 0113-215165 Expositie gemeentehuis Kapelle 40% 50% de beveland sr Ml 19 augusW' VOLOP ZOMEROPRUIMING op de collectie buitenmeubelen, kussens, parasols en barbecues van JAARGANG 50 - NUMMER 34 WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1998 BU WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD EN ZUID-BEVELAND EENMAAL ANDERMAAL een vrek heeft meer vrekken (Advertentie) I PZC WEEKBLADEN i»flE SAM6;S A.IX HERE. 2e WEEK r ...in Zeeland wonen niet spaarzaamheid en zuinigheid hoog in het vaandel... ...het hoera-punt: waarop je echt kan gaan doen waar je zin in hebt... Goes Lange Kerkstraat 44 Beren en andere poppen op de beurs in Middelburg. Bod doen? Westwal 13, Goes 0113-215838 BELBIOS 0900-9363 I- Het hoogste bod - en tevens het eerste deze week - op het aquarel van Rien Poortvliet is f 500,-. Het bod komt van de heer W. de Graaf uit Ooltgensplaat. Hij was klasgenoot van Rien Poortvliet en herinnert zich nog hoe prachtig hij toen al paarden kon tekenen. „Hij kwam regelmatig bij ons thuis en mijn ouders vroegen hem vaak om iets te tekenen, want zij vonden dat hij veel talent had", schrijft de heer De Graaf. dan in de rest van het land... FILMPROGRAMMA VANAF 20 AUG. T/M 26 AUG. 1998 Tm r Zeeuwen hebben de naam zuinig te zijn. Dat deze levenswijze niet alleen in de provincie Zeeland voorkomt, blijkt uit het aantal leden dat de Stichting Zuinigheid met Stijl in heel het land heeft. De vijfduizend leden noemen zich zelf vrekken en komen voor het merendeel uit andere provincies in het land. Het secretariaat is gevestigd in Goes, ten huize van 'vrek' Mar tha Blom. (advertentie) 'Skiï/ bev r FOTO ARNOLD THEIS Martha Blom: „Een vrek hoeft geen gierigaard te zijn". FOTO ANTON DINGEMANSE t De Bevelander maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis- bladen in Zeeland. Totale oplage: 181.000 ex. II.. Twaalf Zeeuwse poppenmaak sters stellen daar werk tentoon. De organisatie is in handen van Niesje Wolters van Bemmel, die landelijk regelmatig derge lijke beurzen houdt, waaronder Zeeland. De beurs is geopend van 10.30 tot 16.30 uur. Ze ver telt: "Bezoekers krijgen de kans om een paar uur samen met soortgenoten te genieten van de vele stands met poppen en teddyberen.De zogenaamde ar tist bears en de vele handge maakte poppen zullen velen in verrukking brengen. U ziet "le vensechte" baby's tot en met Stijl is de uitgave van het boek 'De Vrekkenkrant Com pleet'. De achtentwintig num mers van de Vrekkenkrant vor men samen een boek van 224 den. En kopers die het boek bij mij afhalen besparen nog eens vijf gulden ook". In de Vrekkenkranten staan artike len waarin tips worden gege- donderdag vrijdag zaterdag zondag maandag, dinsdag woensdag Wie een bedrag over heeft voor het schilderij kan dat kenbaar maken door een briefje te sturen naar de centrale redactie van de PZC Weekbladen, Postbus 5017, 4380 in Vlissingen. Faxen kan ook: 0118-472404. Op de inzending graag vermelden 'Rien Poortvliet schilderij'. Eventueel kunt u ook de reden vermelden waarom q de aquarel graag zou willen hebben. De actie duurt tot 30 septem ber. 20.00 u. 19.00 - 21.30 u. 19.00 - 21.30 u. 19.00 - 21.30 u. 20.00 u. 20.00 u. JOHN GOODMAN Op de dijk bij Kats werd vorige week woensdag de bro chure van de Zeeland Nazomerfestivals gepresenteerd. Een schaapsherder, compleet met kudde en fluitmuziek, overhandigde het eerste exemplaar aan gedeputeerde G.L.C.M. de Kok. De Zeeland Nazomerfestivals bestaan uit zeven verschillende festivals die door het thema 'zee-land' aan elkaar verbonden zijn. De aquarel die Rien Poortvliet in 1994 maakte van de vuur toren van Ouddorp en omgeving is de komende weken te zien in het restaurant van het Rien Poortvlietmuseum in Middelharnis. onder den herder en zijn schaapskudde) verbeelden de geromantiseerde geschiede nis van de drooglegging van dit specifieke stukje Zeeland. In het Festival van Zuid-Beve- land staat de oude vliegtuig- hangar (AKF) in Goes cen traal. In de immense, onttakel de fabriek wordt een buiten gewoon avontuurlijke mix ge bracht van theater, film, litera tuur, beeldende kunst en mu ziek. Muziek is er ook in Zierik- zee, waar Muziek Monumen taal 1998 gehouden wordt. De ven op het gebied van zuinig heid, gezondheid en het mi lieu. De krant werd in haar korte bestaan zo populair dat het blad de stichting boven het hoofd groeide. „De krant is toen opgeheven", weet Martha Blom. In het laatste nummer van de Vrekkenkrant staan onder meer bijdragen van de beroemde 'vrekken' Maarten 't Hart en Simon Vin kenoog. Van de vermeende zuinigheid van de Zeeuwen is Martha Blom niet erg onder de indruk. „Ik ben zelf in Am sterdam geboren maar woon al twintig jaar in Goes", ver telt Blom. „Ik denk dat die spreekwoordelijke zuinigheid van de Zeeuwen voornamelijk van vroeger is. Natuurlijk wo- lingen. Soms vullen die tegen stellingen elkaar aan, dan weer stoten ze elkaar af. Te genstellingen in kleur, vorm en verhouding keren regelma tig terug in haar werk. Het werk van Arjelien van Dijke is tijdens de openingstijden van het gemeentehuis van 8.30 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur te bezichtigen. zaterdag....14.00 u. zondag14.00 u. woensdag .14.00 u. Het zuinige vrekkenbestaan had de oprichters van de stichting genoeg geld uitge spaard dat het duo er een jaar tussenuit koh knijpen. „Dat geeft meteen weer wat het in houd om vrek te zijn", vertelt Martha Blom. „Leven als een vrek houdt niet in dat je zo gierig als de raven bent. Je gaat alleen wel op een bewus te manier om met geld. Door op sommige vlakken zuinig te leven kan je zoveel geld uit sparen waarmee je je echte wensen in vervulling kan laten gaan". Vrekkenechtpaar Han- nen er in Zeeland zuinige mensen, maar het is echt niet zo dat er meer 'vrekken’ wo nen dan in de rest van het land. Martha Blom hoopt over enkele jaren haar eigen hoera- punt te bereiken. Blom: „Sa men met mijn vriend heb ik een boot. Het zou mooi zijn als we over een paar jaar eens een jaartje kunnen gaan va ren". De PZC Weekbladen die in diverse edities huis-aan- huis verschijnen op de Zeeuwse eilanden en Goe- ree-Overflakkee (Zuid-Hol- land) verkopen een aquarel van Rien Poortvliet bij op bod. Ze doen dat in samenwer king met de Stichting Om loop Goeree Overflakkee, die jaarlijks een wandel tocht van 110 km rond de eilanden organiseert. De opbrengst van de illustratie is bestemd voor hospice Calando in Dirksland, een voorziening waar ernstig zieke en lijdende mensen in de laatste fase van hun le ven worden verzorgd en be geleid. Poortvliet zelf stelde het aquarel vlak voor zijn dood beschikbaar voor een goed doel in de streek waar de wortels van zijn familie liggen verankerd, Goeree- Overflakkee. Hij schonk het via zijn neef aan de organi satie van de marathonwan- deltocht die jaarlijks eind augustus wordt gehouden en steeds een aantal goede doelen probeert te helpen. De tocht zelf trekt jaarlijks tegen de duizend wande laars en een honderdvoud daarvan aan toeschouwers. De jaar wordt de tocht 28 en 29 augustus gehouden. Het aangeboden aquarel toont het typische (duin)- Oplage: 39.500 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Tel. (0113) 273000. Fax (0113) 273010 Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113)273000 Privé (0118) 417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Kantoor Goes, Voorstad 22, Postbus 5 4460 AA Goes, tel.: (0113) 273000 fax: (0113) 273010 Henk Mallekote (0113) 273022 privé (0113) 342535). Pieter Karman (0113)273021 privé (0113) 613394). Redactie: Hans Meijer (0113) 273028 Redactie-adres: Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Bezorging: 0800-0231231. Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur. Advertenties: maandag 17.00 uur. nog een éigen ontwerp wordt ook! Een teddybeer maak je in een dag, dus als er een verjaar dag zit aan te komen, maak dan als bijzonder persoonlijk cadeau een beer. Bijvoorbeeld een 'beroepsbeer' zoals schoenmaker, slager of tand arts, naar het.beroep van de ja rige. Succes verzekerd! De taxateur, die bijna alles van ou de poppen afweet, schat uw oude pop of beer gratis. U krijgt er een schriftelijk taxatie- rapport bij. Mocht u een oude pop of beer bezitten, laat hem dan even taxeren. Wie weet heeft u iets kostbaars in uw be zit! Zijn er poppen of beren die niet lekker meer in hun vel zitten, dan weet de poppen en berendokter daar wel raad mee. 's Morgens ge bracht en in de namiddag weer opgehaald, in de tus senliggende periode is alles weer gerepareerd. Dit geldt natuurlijk voor de kleine re paraties; grotere gaan mee naar haar 'ziekenhuis'. pagina's. „Er was nog steeds behoefte aan oude num mers", vertelt Martha Blom. „Nu zijn alle kranten gebun deld te koop voor dertig gul- neke van Veen en Rob van Ee- den richtte niet alleen de stichting op maar schreef ook een aantal boeken over het onderwerp zuinigheid en gaf van 1992 tot 1996 de Vrekken krant uit. De zuinige levensstijl van de oprichters van de stichting leidde ertoe dat een droomwens in vervulling kon gaan. „Ze hebben hun hoera- punt bereikt", doet Blom uit de doeken. „Het hoera-punt is het moment waarop je echt In het gemeentehuis van Ka pelle is tot 4 september een expositie te zien met werk van Arjelien van Dijke. Het fanta sievolle werk van de kunste nares uit Biezelinge bestaat uit schilderijen die met ge mengde technieken zijn ont staan. Het belangrijkste mate riaal is olieverf. Van Dijke gaat in haar werk uit van tegenstel- - historische huizen, poorten en kerken in de monumentenstad vormen het decor voor optre dens van swingende bands en gepassioneerde solisten uit al le hoeken van de wereld. Het Festival Zeeuwsch-Vlaanderen wordt dit jaar voor de tiende keer gehouden en richt zich als vanouds op klassieke mu ziek. Bindend thema in de op tredens is 'de zee in de mu ziek'. Het jublileum wordt ge vierd met de productie van 'Riders to the Sea' in de Bres- kense vissershaven, een apart evenement binnen de Nazo merfestivals. Jazz by the Sea is de Walcherse bijdrage aan de Nazomerfestivals. Langs de hele Walcherse kust zijn jazz-muzikanten te beluiste ren. Hoogtepunten worden ongetwijfeld weer de kroegen tocht door Domburg en de jazzkerkdienst in de Grote Kerk van Veere. Het Filmfesti val Zeeland concentreert zich met name op Middelburg en Goes. Dit jaar is er - naast het programma van avant-pre- mières, talkshows en open luchtfilm - bijzondere aan dacht voor films uit Turkije. De Zeeland Nazomerfestivals worden van 3 tot en met 27 september verspreid door de hele provincie gehouden. Een compleet programma-over- zicht is verkrijgbaar bij het Bu reau voor Toerisme in Middel burg en bij de Zeeuwse Theater Stichting, eveneens in Middelburg. 1 landschap nabij Ouddorp met de alom bekende vuur toren op de achtergrond. De illustrator die vooral bekend werd door zijn vele met te keningen verrijkte boeken schonk het werk een jaar voor zijn dood aan zijn neef Gerrit Poortvliet om er een goed doel mee te dienen. De tekenaar-schrijver hoop te de vérkoop bij opbod zelf mee te maken. Hij overleed echter in 1995 op 63-jarige leeftijd. Om die reden heeft neef Gerrit het doek een tijdje achter ge houden. Overigens dienen geïnteresseerden in het aquarel schriftelijk een bod uit te brengen via de Zeeuwse en Zuid-Hollandse huis-aan-huisbladen. Het doek is evenwel getaxeerd. De waarde er van is geheim en de gegevens liggen vei lig opgeborgen bij notaris mr. L. de Koning in Goede- reede. Het hospitium werd in juli van dit jaar in gebruik genomen. Het ligt naast het Van Weel-Bethesda Zieken huis, maar functioneert ge heel zelfstandig. Het werd gerealiseerd op initiatief van de Stichting Palliatieve Zorg Dirksland. Naast een team professionals worden dagelijks enkele tientallen vrijwilligers ingeschakeld bij het werk in hospice Ca lando. MEL GIBSON öAMiV GLOVER IBS PESCI Rt\E RLSSO CHRts ROEK jet LI Dat een herder het program- ma-overzicht in Kats overhan digde, is geen toeval. De ope ning van de Zeeland Nazo merfestivals is namelijk don derdag 3 september op dezelf de plaats in Noord-Beveland. Het landschap speelt een bij zondere rol in de theatervoor stelling De Dijk. Deze open lucht-voorstelling vertelt het verhaal van de inpoldering van Noord-Beveland, nu vier honderd jaar geleden: een groot aantal toneelspelers, zangers en muzikanten (waar- Een herder overhandigt het eerste programma-overzicht tijdens een picknick in Kats, op het terrein waar ook de openingsvoor stelling 'De Dijk' zal worden gespeeld. FOTO ANTON DINGEMANSE Sinds enkele maanden klopt het hart van de Stichting Zui nigheid met Stijl in Goes. Martha Blom nam het secreta riaat over van het 'vrekken echtpaar' Hanneke van Veen en Rob van Eeden. kan gaan doen waar je zin in hebt en zij zijn nu zover". Het vrekkenechtpaar is inmiddels op de fiets naar Frankrijk ver trokken en heeft de stichting overgedragen aan Martha Blom. Behalve secretaris van de Stichting Zuinigheid met Stijl is Martha Blom zakelijk leider van theatergroep Rijn en Trijn uit Zierikzee en bui tengewoon ambtenaar bur gerlijke stand in de gemeente Schouwen-Duiveland. „Ik ben zelf al een aantal jaren lid van de stichting", vertelt Blom. „Ik ben destijds lid geworden met twee vriendinnen en deelden samen de Vrekkenkrant. We vonden dat we dan ook maar op een vrekken-manier lid moesten worden, met z'n drieën dus". Overigens heeft Blom geen hekel aan het woord vrek, hoewel het wel een negatieve klank heeft. Blom: „Wij vrekken zien het als een soort geuzennaam. Een echte vrek is iemand die spaarzaamheid en zuinigheid hoog in het vaandel heeft. Ei genlijk zijn we bezig met de rehabilitatie van het begrip vrek". Een van de eerste wa penfeiten van het kantoor van de Stichting Zuinigheid met A -

Bevelander | 1998 | | pagina 1