BRADERIE YERSEKE Afzien op de mountainbike in de Australische bush PALLADIO iwzr P.V.C. Zeeland specialist in kozijnen en dakkapellen Dig Zweedijk doet 't zonder "doop Aquarel Rien Poortvliet bij opbod te koop via PZC weekbladen 18= KaP«'$e dO9 n 11 L 4 f w 4 II ZIE PAGINAp GRAND THEATER GOES 0113-215165 19 ou9«»W$ I VOLOP ZOMEROPRUIMING op de collectie I»5.. de bevelander iiiii S3 JAARGANG 50 - NUMMER 33 WOENSDAG 12 AUGUSTUS WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD-EN ZUID-BEVELAND PZC WEEKBLADEN WESTWAL 13 - GOES 4 40% 25% 30% 50% MEL EilBSOftr O'.WW GLOVER JOE PE5CI REW éusso CHIOS ROCK JET LI HET MAGISCHE ZWAARD FILMPROGRAMMA VANAF 13 AUG. T/M 19 AUG. 1998 tuin- serremeubelen 8 EL BI OS 0900-9363 4 ui THE GAMG’5 AtX HERE. Kabouter s P.V.C.ZeeWflBHH •v P.V.C. Zeeland Goed gezelschap P.V.C. Zeeland is gespecialiseerd in het plaatsen van kunststof kozijnen, deuren en dakkapellen. Deze zorgen voor een groot deel voor het karakter en de uitstraling van uw woning. Daarom laat P.V.C. Zeeland de klanten vrij in hun creativiteit. Met de fantasie van de klant als uitgangspunt Sponsors zoeken Een begrip Flying Docters Een van de drie Nederlanders in Crocodile Trophy j. Schetsen &r— Voorbereiding In ‘n tentje «ft r MtUrVQVifB ^.KaKUOti *8 buitenmeubelen en accessoires van: iste Semite .laags e tfjti 17 '■'Wl k 4^ bev (advertentie) zwaarden Bef voor een gratis advies: (0113) 13 04 54 (advertentie) 4» Drie maanden intensieve training op de belabberd- ste paden en dijkjes die Zeeland rijk is, zijn de basis voor zijn deelname aan de Crocodile Trophy. Op 24 augustus stapt Dig in 't vliegtuig. Een week later gaat hij, met een select ge zelschap van vijftig andere mountainbikers uit de hele wereld, van start. moet overnachten, 't Is dan de vraag of je goed slaapt. Of je bestand bent tegen de enor me temperatuursverschillen". donderdag vrijdag zaterdag zaterdag zondag woensdag MS zondag19.00 - 21.30 u. I maandag, dinsdag ....20.00 u. woensdag20.00 u. »s w sssss o 20.00 u. 19.00 - 21.30 u. 19.00 - 21.30 u. 14.00 u. 14.00 u. 14.00 u. De Bevelander maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis- bladen in Zeeland. Totale oplage: 181.000 ex. voormalige raadhuis, dat werd gebouwd in 1639. In het monu mentale gebouw zijn alle teke ningen en schilderingen, die Poortvliet voor zijn boeken ge bruikte, te zien in de vorm van aquarellen, olieverfschilderijen of krijttekeningen. De werkwij- •ze van de illustrator hield na melijk in dat hij de afbeeldin gen bij zijn verhalen maakte in de vorm van schilderijen Omdat Poortvliet al jong blijk gaf van tekentalent, werd hij na zijn schooltijd medewerker bij diverse reclamebureaus. Hij maakte illustraties voor beken de merknamen als Omo, Blue Band en Royco en werd steeds vaker betrokken bij het illustre ren van omslagen ert boeken, (Van een onzer redacteuren) "Doping? Die rommel heb ik niet nodig. Liever een Eppo-strip dan een Epo". Aan 't woord is Dig Zwee- dijk uit Heinkenszand, die over enkele weken een krachttoer op de fiets gaat maken door de Australi sche bush. Hij krijgt onge veer tweeduizend kilome ter voor de wielen van z'n mountainbike. Dig is één van de drie Nederlandse deelnemers aan de Croco dile Tróphy 1998, de fiets tocht die wel als een van de zwaarste ter wereld kan worden beschouwd. onder meer Saskia en Jeroen van Jaap ter Haar en Lotje. Zijn eerste eigen boek 'Jachtteke- ningen' verscheen in 1972. Het Dig Zweedijk ruilt binnenkort een paar weken lang zijn fi liaal in onder meer koel- en vriesapparatuur in voor twee duizend kilometer mountainbiken in de Australische bush bij dertig tot veertig graden boven nul. In verband met de waarde van het schilderij houdt het be stuur van de Omloop stichting een bodembedrag aan dat is gebaseerd op de waarde van het schilderij. De waarde van het doek werd vastgesteld door een taxateur en gedepo neerd bij notaris mr L. de Kooning in Goedereede. Iedereen die een bedrag over heeft voor het schilderij kan dat ken baar maken door middel van een briefje naar de centrale re dactie van PZC Weekbladen, postbus 18, 3480 AA Vlissin- gen. Faxen is ook mogelijk via 0118-472404. Op de inzending graag 'Rien Poortvliet schilderij' vermelden, en eventueel de reden waarom u de aquarel graag zou willen hebben. Onze succesvolle punten: Elpen fabricage Eigen montagedienst Gratis vrijblijvend advies Gratis bezoek van een van onze adviseurs Gespreide betaling, indien gewenst mogelijk IO jaar garantie op fabricage, montage, matenaal en hang- en sluitwerk De aquarel die Rien Poortvliet in 1994 maakte van de vuurtoren van Ouddorp en omgeving is de komende weken te zien in het restaurant van het Rien Poortvlietmuseum in Middelharnis. FOTO ARNOLD THEIS Overtuig uzelf en bel onderstaand telefoonnum mer of maak een afspraak voor een bezoek aan onze ën showroom aan de Albert het persoonlijk advies van PVC. Zeeland Plesmanweg nam Goes, wordt uw huis omgetoverd tot een klein paradijsje. Die heeft hem al 'n keer ge wonnen en doet nu voor de derde keer mee. Mijn uit gangspunt is dat ik hem ge woon wil uitrijden. Helemaal in de hand heb je dat natuur lijk nooit. Ik heb me wel zo goed mogelijk voorbereid. Door onder de slechtste om standigheden hier veel kilo meters te maken. Videoban den te bekijken die zo goed Onze man uit Heinkenszand is overigens tijdens de Crocodile Trophy 1998 in goed gezel schap. Vorig jaar werd de monstertocht gewonnen door Jaap Viergever uit Drunen. Dig Zweedijk en Viergever stappen maandag 24 augus tus in het vliegtuig, samen met nog een derde Neder landse deelnemers en zeven Belgen die meerijden. De wedstrijd zelf start op 30 au gustus. Vanaf die dag krijgen de mountainbikers veertien dagen lang gemiddeld 130 ki lometer voor de kiezen. Dig daarover: "De kortste etappe is 75 kilometer, de langste 190 kilometer. De lengte van de etappes is afhankelijk van de zwaarte van 't parcours. Je moet ervan uitgaan, datje aan een gemiddelde snelheid van 25 kilometer per uur moet ko men. Daar heb ik bij 't trainen ook naar toegewerkt. Al weet je natuurlijk nooit wat voor verrassingen je onder weg kunt tegenkomen. We worden onderweg goed bege leid. Maar 't kan gebeuren dat je ergens onderweg onder pri mitieve omstandigheden (advertentie) Eén van de eersten die des tijds reageerden op een op roep vanuit Goes om Dig te sponsoren was Jan Postmus uit Gieten. Hij geniet interna tionaal bekendheid, vanwege zijn technische ondersteuning aan deelnemers aan een an dere bekende monsterrit: Pa- rijs-Dakar. Dig: "Hij heeft heel wat motorfietsen geprepa reerd voor die tocljt door de Sahara. Hij wilde me graag adviseren en kwam met een speciale Team Bike aanzetten. In de voorvork zit bijvoorbeeld Oplage: 39.500 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Tel. (0113) 273000. Fax (0113) 273010 Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113)273000 Privé (0118) 417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Kantoor Goes, Voorstad 22, Postbus 5 4460 AA Goes, tel.: (0113) 273000 fax: (0113) 273010 Henk Mallekote (0113) 273022 privé (0113) 342535). Pieter Karman (0113) 273021 privé (0113) 613394). Redactie: Hans Meijer (0113) 273028 Redactie-adres: Voorstad 22, Postbus 5.4460 AA Goes. Bezorging: 0800-0231231. Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur. Advertenties: maandag 17.00 uur. In de kring van befaamde mountainbikers is de Crocodi le Trophy een begrip. Het gaat om een monstertocht dwars door de jungle en woestijn van Australië. Een slijtageslag düs, waarbij de Tour de Fran ce eigenlijk 'n uitstapje is. Ver harde wegen komen er nau welijks aan te pas. Wél tempe raturen die 's nachts rond het vriespunt liggen, overdag de veertig graden Celcius kunnen halen en vooral ook honder den kilometer parcours van rood zand, grind en ander on gerief. Krokodillen bijvoor beeld, wanneer de coureurs dit jaar een vijftigtal uit de he le wereld) een rivier moeten oversteken. "Die krokodillen zeggen me eigenlijk niet eens zoveel", aldus Dig. "We rijden overdag en dan zijn die bees ten in 't algemeen erg rustig, 't Meest zie ik er tegenop dat je een week aan het fietsen voorouders van Rien Poortvliet zijn afkomstig uit Dirksland. Hoewel hij zelf werd geboren in Schiedam bleef Poortvliet zijn hele leven sterk gehecht aan het gebied waar zijn fami lie eeuwenlang woonde. Mede daardoor werd in 1992 in Mid delharnis een Rien Poortvliet museum gerealiseerd in het aan de Crocodile Trophy ge geven. Ik was dan ook blij toen ik een lijstje in handen kreeg waarop staat welke me dia over de hele wereld de Trophy verslaan. Vorig jaar werd in negentig verschillen de landen vijftien uur televisie gewijd aan de wedstrijd. En ik verwacht dat 't dit jaar niet an ders zal zijn". een speciale veervloeistof die onder de meest extreme tem peraturen blijft werken. Van Motor 2000 uit Heinkenszand krijg ik een vulcaniseermiddel mee, waarmee lekke banden worden voorkomen, 't Barst daar in de bush van stekels en je kunt dus ieder moment platrijden. Door dat spul kun je gewoon blijven rijden, want 't dicht direct een lekkage. Een andere sponsor: BBB-zonne- brillen. Ten slotte kreeg Dig Zweedijk uit directe eigen om geving ondersteuning. Want ook de directie van Mikro Electro wilde hem niet in de kou lees hitte laten staan, evenals Zeeuwse Electro Ser vice. En Lifestyle Center High Five in Goes was bij monde van directeur-eigenaar Jan de Jong bereid om Dig de nodige trainingsmogelijkheden aan te reiken. Er werd een op de mountainbiker toegesneden trainingsprogramma opgezet. Dig: “Twee keer per week train ik er. Ik heb daar enorm veel plezier van, want met name uithoudingsvermogen en kracht zijn er groter door ge worden". Morele steun heeft de onder nemende sportman uit Hein kenszand intussen uit heel Zeeland gekregen. Klanten die in de Goese zaak aan de Mar conistraat komen bijvoor beeld. Van collega's. Een en keling heeft 'm ook wel ge vraagd of-ie niet goed bij z'n hoofd was: "Zoveel geld beta len en je nog veertien dagen lang afbeulen óók!" Dig Zwee dijk maalt daar niet om: "De uitdaging staat voorop. Ik heb geen aspiraties om de Croco dile Tropy te winnen. Dat ligt anders voor Jaap Viergever. mogelijk laten zien wat me in Australië te wachten staat. Voeding? Daarbij houd ik 't zo veel mogelijk op meergranen- bruin en potjes kwark. Geen doping. Want van die zooi moet ik niks hebben. Puur op eigen kracht. En als ik geluk heb blijf ik uit handen van The Flying Docters", aldus de opti mistische mountainbiker uit hartje Zeeland. was het begin van een succes volle reeks natuurvolken waar voor hij in 1976 de Zilveren Anjer kreeg. Een absolute best seller was Poortvliets boek 'Le ven en werken van de kabou ter' waarvan alleen al in Ame rika vier miljoen exemplaren werden verkocht. De schrij- ver/schilder maakte zestien boeken, waaronder 'Langs het tuinpad van mijn vaderen' waarin hij drie eeuwen familie geschiedenis van de Poortvlie ten op Goeree-Overflakkee in beeld bracht. Daarnaast maak te hij illustraties voor de Rien Poortvliet kalender en schilde rijen voor zijn eigen plezier en in opdracht van particulieren. Deze laatste werken zijn nooit in boekvorm verschenen. Het aquarel van de Ouddorpse vuurtoren en omgeving, dat Poortvliet maakte voor zijn ei gen plezier, moet hiertoe wor den gerekend. Wanneer de schilder werd geïnspireerd door een land- schap dat hij zag, maakte hij meestal ter plaatse een paar schetsen, die hij thuis in zijn atelier verder uitwerkte. Zo In feite is de 38-jarige filiaal houder al vanaf vorig najaar bezig met het treffen van voorbereidingen om de Cro codile Trophy 'n keer mee te maken. Geen sinecure overi gens, want de rit is niet alleen pittig in sportief opzicht, ook wat de kosten betreft. Dig daarover: "Je moet ervan uit gaan, dat je voor de inschrij ving, vliegreis en begeleiding De 38-jarige man uit Hein kenszand is in 't dagelijks le ven filiaalhouder van Mikro Electro in Goes. Een drukke baan. Sinds een maand of drie is hij vrijwel dagelijks in training. Kilometers maken onder de meeste barre om standigheden staat daarbij voorop. "Want je moet de om standigheden waarmee ik straks in Australië te maken krijg, zo natuurgetrouw moge lijk nabootsen". Dig weet in tussen waar-ie in Zeeland de slechtst onderhouden fietspa den kan vinden, de dijkwegge- tjes met steenslag, rulle zand paden ook. De ene avond traint hij in de Boswachterij bij Westerschouwen, een andere keer ergens op Walcheren of aan de voet van de Wester- scheldedijk onder Ellewouts- dijk. onderweg al zo'n achtduizend gulden kwijt bent. Daarbij ko men dan nog materiaalkosten. De mountainbikes dus. Vorig jaar al ben ik op zoek gegaan naar sponsors. Dat ging min der makkelijk dan je op 't eer ste oog zou denken. Want wie heeft er behoefte aan om geld te steken in een rit door een gebied, waar je nauwelijks een hond tegenkomt. Hooguit wat aboriginals. En verder de starende blikken van kangoeroes, emoes, af en toe een gifti ge slang op de weg en koeien. Van de andere kant wordt er ieder jaar meer publiciteit rij heeft een afmeting van veertig bij twintig centimeter en zit in een lijst van 45 bij vijf tig centimeter. Het is de ko mende weken te bezichtigen in het restaurant van het Rien Poortvlietmuseum, dat van maandag tot en met zaterdag is geopend van 10 tot 17 uur. ^nOPKOZlJNENl! J bent, en je je gaat afvragen waar je eigenlijk wel aan bent begonnen. Eenzaamheid dus ook, ondanks het feit dat je met een aantal anderen on derweg bent om in vijftien da gen tijds de tocht tot ‘n goed einde te brengen". ontstond ook het aquarel, dat per opbod wordt verkocht ten bate van de drie goede doelen die dit jaar aan de Omloop Goeree-Overflakkee zijn gekop peld: De RTM, het Rode Kruis en Memisa. De marathon wan deltocht wordt gehouden op 28 en 29 augustus. Het schilde- 'Een eiland van weldadige landschappen en de heerlijke geuren van de vruchten des velds'. Op deze dichterlijke wijze omschreef schilder en schrijver Rien Poortvliet Goeree-Overflakkee, het ge bied waar zijn voorouders reeds drie eeuwen wonen. Hij legde het eiland vast op een aantal schilderijen. Een aquarel van het duinge bied nabij de Ouddorpse vuur toren is nu bij opbod te koop via de PZC-weekbladen, waar van de Bevelander onderdeel uitmaakt. Iedereen kan tot en met 30 september schriftelijk een bod uitbrengen. Wekelijks wordt in de krant vermeld wat op dat moment het hoogst ge boden bedrag is. Eenmaal èn andermaal de mogelijkheid om in het bezit te komen van een uniek doek. Poortvliet maakte het schilderij in 1994. Hij schonk het aan zijn achter neef, Gerrit Poortvliet, de voor zitter van de stichting Omloop Goeree Overflakkee. Dit met de opdracht het te gebruiken ten bate van de goede doelen, waarvoor de 110 kilometer lan ge wandeltocht wordt gelopen. Dat was een jaar voordat hij, op 63-jarige leeftijd, onver wachts overleed. Het bestuur van de Omloopstichting be sloot daarom de, reeds aange- kondigde, verkoop van het schilderij uit te stellen. De Dig Zweedijk heeft afgelopen jaren per mountainbike al flin ke krachtproeven doorstaan. In de Franse Alpen bijvoor beeld waar hij vorig jaar met collega William Schrijver van Mikro Electro is gaan moun tainbiken. Vertrekplaats was steeds Briancon, waar een Ne derlandse hotelier de zwaarste rou tes voor zijn sportieve gasten uitstippelde. "Pittig, vanwege de steile hellingen, maar aan de andere kant ook weer goed verzorgd. Want wanneer je een dag lang zwaar had gefietst, wist je 's avonds zeker dat er een prima maaltijd voor je klaar stond en 'n goed bed. In Australië kan dat wel eens anders zijn. Er gaat daar weliswaar een veld keuken mee, maar slapen ge beurt een aantal nachten in tenten. En ook heb je daar vermoedelijk wat minder in vloed op 't eten dat je krijgt". Vraag naar de voo> en profiteer nu! r:j’ TL

Bevelander | 1998 | | pagina 1