Hiddink: vertrouwen niet beschamen Het programma Wat staat Oranje te wachten? De weg naar het WK 8 9 Meedoen? Bel 0909-2026002 (80ct p/min) Finale: Kunnen we in Frankrijk genieten van goed voetbal? Dennis de Nooijer: „Ik ver wacht dat veel ploegen op re- Eerste ronde: Achtste finale: Halve finale: Om derde plaats: Kwartfinale: l Welk land wordt de revelatie en wie wordt de grote ster van het toernooi? Dennis de Nooijer: „Kroatië is een ploeg met hele goeie aan vallers, die overal in de we reld bij topclubs spelen. Mij atovic wordt de uitblinker. Hij heeft iets bijzonders en scoort altijd op belangrijke momen ten." Guus Hiddink heeft er alle vertrouwen in dat Oranje tot de laatste vezel gemotiveerd aan de WK-wedstrijden begint. Hij huivert alleen bij de gedachte dat de ambities van zijn spelers wor den gedwarsboomd door binnen- en buiten kant paal. De goeie geest zit er in, liet hij we ten. Veel beter dan bij het EK in Engeland, toen Edgar Davids via de achterdeur Oranje verliet. De tegenstanders van Nederland in de eerste ronde moeten niet worden onderschat. België was in de voor ronde weliswaar de mindere van Oranje, maar de Rode Duivels hebben via een opti male voorbereiding en de niet te onderschat ten rol van underdog allerlei troeven in de hand die ze ongetwij feld zullen uitspelen. het WK SPEL en win een driedaags VIP-arrangement naar Frankrijk, inclusief een VIP-plaats op de tribune bij de wedstrijd Nederland - Zuid-Korea Welke land wordt in Frankrijk wereld kampioen? W?(7D Eén slechte wedstrijd kan het einde van het toernooi betekenen en een toevalstreffer kan goud waard zijn. Het wereldkampioenschap voetbal in Frankrijk maakt niet alleen in Nederland de tongen los. Het Nederlands elftal, in trainings kamp in Zwitserland, bereidt zich voor op een evenement dat zijn weerga niet kent. 3^8 Woensdag 27 mei 1998 k Zeeuwse profs voorspellen Bondscoach Guus Hiddink. (Foto Ruben Oreel) De gebroeders Gerard en Dennis de Nooijer. FOTO RUBEN OREEL De ruimtes zijn heel klein, maar er lopen zóveel spelers met individuele klasse rond, dat er in een snel tempo zal worden gespeeld. Ik denk dat de meeste ploegen de intentie zullen hebben om aan te val len." 5 oktober 1996 Cardiff: Wales-Nederland 1-3 (1-0) 18. Saunders 1-0, 72. Van Hooijdonk 1-1, 75. Van Hooijdonk 1-2, 80. R. de Boer 1-3. 9 november 1996 Eindhoven: Nederland-Wales 7-1 (4-1) 22. Bergkamp 1-0, 33. R. de Boer 2-0, 34. Jonk 3-0, 40. Saunders 3-1, 45. F. de Boer 4-1, 62. Cocu 5-1, 73. Bergkamp 6-1, 79. Bergkamp 7-1. 14 december 1996 Brussel: België-Nederland 0-3 (0-2) 25. Bergkamp 0-1, 29 Seedorf 0-2, 90. Jonk 0-3. 12 juli 2 april 1997 Bursa: Turkije-Nederland 1-0 (0-0) 53. Hakan 1-0. 30 april 1997 Serravalle: San Marino-Nederland 0-6 (0-1) 38. Bergkamp 0-1, 63. Winter 0-2, 71. Van Hooijdonk 0-3, 74. F. de Boer, 85. Bosman 0-5, Bergkamp 0-6. 6 september 1997 Rotterdam: Nederland-België 3-1 (1-0) 32. Stam 1-0, 53. Kluivert 2-0, 67 Staelens 2-1, 84. Bergkamp 3-1. Eindstand: Nederland België Turkije Wales San Marino 8 8 8 8 8 6 6 4 2 0 1 0 2 1 0 1 2 2 5 8 19 18 14 7 0 26- 4 20- 11 21- 9 20-21 0-42 Zaterdag 13 juni: Nederland-België, 21 uur Zaterdag 20 juni: Nederland-Zuid-Korea, 21 uur Donderdag 25 juni: Nederland-Mexico, 16 uur 27 juni t/m 30 juni 29 maart 1997 Amsterdam: Nederland-San Marino 4-0 (1-0) 44. Kluivert 1-0, 59. F. de Boer 2-0, 82. Van Hooijdonk 3-0, 90. F. de Boer 4-0. 7 en 8 juli 11 juli 3 en 4 juli wel degelijk tot de kansheb bers. Gérard en Dennis de Nooijer verwachten dat Oran je zich bij de laatste acht zal scharen. „Met een beetje gun stige loting moet Nederland nog verder kunnen komen." Zo kwam Nederland op het WK in Frankrijk te recht: Erik de Koeijer: „Ik verwacht geen verrassende rol van de zogenaamde kleine landen. De grote uitblinker zul je bij Frankrijk moeten zoeken. Zi dane heeft nog maar weinig gewonnen. Hij zal willen schit teren." 4 Jaar geleden leek het in Amerika allemaal zo makkelijk. Maar de Nederlandse elf strui kelden keer op keer. „Mensen In de aanloop naar het WK blikken vier in het profvoetbal werkzame Zeeuwen vooruit. Doelman Erik de Koeijer, op gegroeid in het Belgische voetbal en komend seizoen spelend voor Roda JC, ver wacht geen hoofdrol voor het Nederlands elftal. Jan Poort vliet, trainer van het Belgische Overpelt, rekent Nederland sultaat zullen spelen. Dat heb ben we de laatste toernooien wel gezien. Ploegen als Ja maica en de Verenigde Staten spelen omdat ze er zijn. Dat is leuk om te zien. Maar de gro tere ploegen zullen de poort dicht gooien als ze met 1-0 of 2-1 voor staan." Gérard de Nooijer: „Ik denk dat het een heel matig toernooi wordt. Te genwoordig wordt er eerst aan verdedigen gedacht en daarna aan aanvallen. De be langen worden steeds groter en eigenlijk mag je niet verlie zen. Kijk maar eens naar wat er dan in Colombia gebeurt. Mensen kijken nog wel, maar eigenlijk is het alleen nog leuk om te zien als je supporter bent." Erik de Koeijer: „Ik ver wacht een toernooi met aan vallend voetbal, maar ik blijf zeker niet voor alle wedstrij den thuis. Ik denk dat je beter naar een goede samenvatting met alle hoogtepunten kunt kijken." Jan Poortvliet: „Het zal een beetje van het fluiten afhangen, maar het wordt vol gens mij een toernooi met goed voetbal. Gérard de Nooijer: „Ik hoop een beetje op Jamaica als land. Ik heb ze een paar keer op televisie gezien en dat be viel me wel. Zidane wordt de onbetwiste ster van het WK. Hij is in wereldvorm." Jan Poortvliet: „Nederland wordt de revelatie. Ik geloof niet in landen als Korea, Ja pan, Mexico. Nederland heeft na het EK veel goed te maken. Ik hoop alleen dat ze zich van de buitenwereld afzonderen en helemaal fixeren op het WK, zoals de volleyballers dat hebben gedaan. Een WK is nu eenmaal geen uitstapje." Mexico draaide de Nederland se elf in een oefenduel een loer door met een tweede gar nituur aan te treden en pas na de thee te tonen welke kunst stukjes de begaafde voetbal- virtuozen in huis hadden. En Zuid-Korea heeft na het aan treden van de nieuwe coach Bum-Kun Cha een ware meta morfose ondergaan, die zon der meer tot uitdrukking komt als de elf in Frankrijk de gras mat betreden. Hier volgt een ‘overzicht van de tegenstanders in de eerste ronde. België was in de kwalificatie naar het WK duidelijk de min dere van Nederland. Maar in de strijd tussen Oranje en de Rode Duivels spelen al sinds mensenheugenis meer zaken een rol dan alleen voetballend vermogen. Als nummer twee van de pou le kregen de zuiderburen ech ter een herkansing. En ten koste van Ierland voetbalden de Belgen zich alsnog het WK in. Bondscoach Leekens bom bardeerde zijn ploeg onmid dellijk in een underdog-rol en meende dat Nederland onaan tastbaar zou zijn. Bondscoach Georges Leekens loste tijdens de kwalificatie- ronde Wilfried van Moer af. In tien maanden testte hij vijfen veertig spelers. Luis Oliveira maakte in de aanloop naar het WK '98 de meeste doelpun ten: zes. De tot Belg genaturaliseerde speler van Fiorentina ontbrak tijdens het WK '94 in de Ver enigde Staten als gevolg van een conflict met de toenmali ge bondscoach Paul van Himst. Oliveira en de PSV-er Luc Nilis vormen de spitsen van België. Franky van der Eist (36) en En zo Scifo (31) zijn de vaste waarden op het middenveld. Beide spelers nemen voor de vierde keer aan een WK deel. België is in Frankrijk voor de vijfde keer op rij WK-deelne- mer. Alleen grote voetballan- naar Frankrijk laat hij geen en kel middel onbenut. Zondag liet hij de pers weten dat hij vooral de fysieke potentie van zijn selectie aan de kaak stelt. Een dag eerder kwam hij met de mededeling: „Ik heb de spelers nog nooit zo gemoti veerd gezien als nu". Niette min, een WK is een WK. Zuid- Korea bouwt - met in het ach terhoofd de WK in 2002 in ei gen land - aan een elf met sprankelend doch doelmatig voetbal a la die Manschaft en Mexico draait zijn tegenstan ders voortdurend een rad voor ogen door met een soort tweede garnituur te oefenen. Maar ook België mag - zoals altijd - niet worden onder schat. Maar daar tegenover staat dat nagenoeg elke ploeg in de pool van Nederland het in de broek doet als ze denken aan de eerste wedstrijd. Dege lijkheid en enthousiasme zijn kennelijk de noemers waarop Hiddink zijn spelers klaar- stoomt voor Frankrijk. Het le gioen heeft er in elk geval alle vertrouwen in. Hiddink is niet van plan dat vertrouwen te be schamen. heeft." Erik de Koeijer: „Ge voelsmatig zeg ik Brazilië. Duitsland is een echte toer- nooiploeg. Frankrijk is een sterk gastland en Nigeria be hoort voor mij ondanks de po litieke problemen toch ook tot de favorieten." Jan Poortvliet: „Brazilië, met Ronaldo, maakt een goede kans als ze niet sterven in schoonheid. Frank rijk heeft creativiteit en loop vermogen. Argentinië is voor mij op grond van een hele goede serie in vriendschappe lijk voetbal kanshebber en ik hoop toch ook op Nederland. Het komt erop neer dat je je als speler moet wegcijferen. Destijds (in 1978) waren bij ons de afspraken heel duide lijk. Hiddink heeft volgens mij in dat opzicht aan Ronald Koe man, Frank Rijkaard en Johan Neeskens hele goede assis tenten." die nu roepen dat het allemaal een makkie wordt hebben het mis", meent de Achterhoeker Hiddink. In de voorbereiding Dennis de Nooijer: „Ik gok een beetje op Frankrijk. Ze hebben verschrikkelijk goede spelers en een heel goed elftal. Brazi lië en Duitsland behoren na tuurlijk ook tot de favorieten. En onderschat Argentinië niet. Argentinië speelt altijd heel sterk in toernooien. Het is een ploeg met veel uitstraling, die in Batistuta een echte spits heeft." Gérard de Nooijer: „Brazilië zal voor veel mensen favoriet zijn. Argentinië speelt op een WK altijd goed dankzij een ge weldige mentaliteit. Maar Frankrijk heeft misschien wel de beste ploeg, die bovendien ook nog eens thuisvoordeel 11 oktober 1997 Amsterdam: Nederland-Turkije 0-0 (0-0) den als Brazilië, Argentinië, Italië, Duitsland en Spanje evenaren dat. Zuid-Korea heeft sinds de komst van coach Bum-Kun Cha een gedaantewisseling ondergaan. De 44-jarige Zuid- Koreaan heeft zijn selectie drastisch verjongd. Bovendien koos hij voor een agressievere speelwijze. Technisch komt de ploeg nog veel te kort, maar mentaal zijn ze ijzersterk, oordeelt Bum- Kun Cha, die zich laat leiden door het Duitse voetbal dat hij bij Eintracht Frankfurt en Bay er 04 Leverkusen meemaakte. Als eerste Aziatische speler in Europa won Cha met beide clubs de UEFA-beker. In totaal speelde hij meer dan driehon derd wedstrijden in de Duitse voetbalcompetitie. Hij viel op door zijn snelheid en schot- vaardigheid. In Zuid-Korea heeft hij vijftien voetbalscho- len opgericht waaruit hij in de toekomst wil putten. Het land slaagde er nooit in de eerste ronde te overleven. Aan die traditie willen de Zuid-Koreanen een einde ma ken voordat ze, in 2002 samen met Japan, het WK organise ren. Ze gaan er vanuit daartoe in staat te zijn. Op weg naar Frankrijk verloren ze in twaalf kwalificatieduels alleen van Japan met 2-0. De matige resultaten in de voorronde was voor Mexico aanleiding bondscoach Bora Milutinovic weg te sturen. Het drama bereikte een hoogte punt toen hij na het doelpunt loze gelijke spel tegen de Ver enigde Staten in het Azteken stadion door honderdduizend Mexicanen werd uitgefloten. Zijn opvolger, de 53-jarige Manuel Lapuente was tot voor kort trainer van de Mexicaan se topclub Necaxa en fungeer de eerder al in 1992 als bondscoach van zijn land. Mexico onderscheidt zich nog steeds door een combinatie van technisch vermogen en hardheid. Het grootste pro bleem voor iedere trainer is om van deze mengeling een hechte eenheid te maken. Doelman Jorge Campos is de meest opvallende verschij ning in het Mexicaanse elftal. In 1993 werd hij uitgeroepen tot de beste keeper van de wereld. Bij het WK viel de doelman op door zijn uitstapjes en zijn bonte keeperstrui. Nederland heeft tot nu toe maar twee keer tegen Mexico gespeeld. In 1960 won Mexico met 3-1 en een jaar later met 2-1. Hermosillo, Zague en Garcia zijn gevaarlijke spitsen. Ramirez en Aspe staan be kend om hun goede afstands schoten. 1* MW I K

Bevelander | 1998 | | pagina 7