Borsele promoot de zwarte bes Schouten Parket de bevr til Mt 11 ZatëTüag een speciale fietstocht vanuit Nisse r- ft VERVROEGDE AFSLUITING 17e I FOTO VERSCHOORE De markt vraagt om kleinere ensembles Folklore uit Goes mobieler GRAND THEATER GOES 0113-215165 2 m /WÉT WW EN IAMINMMOEREN 5© Pv L?- pv él Mi de bevMÉMler BIJ DE ZEELANDHALLEN K E£ST£ W5/WUT£(T téRHCWIM) TITANIC NU BIJ 1-UUR (APS) FOTOSERVICE ALTIJD GRATIS WOENSDAG 20 MEI JAARGANG 50 - NUMMER 21 1 N HUIS OP NOORD EN ZUID-BEVELAND Cassis Cassisijs Bonbons Zelf planten PZC WEEKBLADEN Zwartebessenmenu 7T 1 4 Uiterste inlevertijd van materiaal voor: redactie is vrijdag 29 mei 8.00 uur advertenties is vrijdag 29 mei 12.00 uur Goes Lange Kerkstraat 44 UNITED COLORS OF BENETTON. K- - 8ELBI0S 0900-9363^1 j»»i In verband met Pinksteren dient kopij voor de editie van 3 juni vervroegd aangeleverd te worden IEDERE AVOND 19.30 UUR TITANIC DINSDAG GESLOTEN FILMPROGRAMMA VANAF 20 T/M 27 ME11998 Verrekijker in Zeeland uitgevonden Twintig eeuwen Zeeuwen en hun knappe koppen VUEf^LUKSHyJS I »■- V» VAR 1 te ij’ bev r Zwarte bessen: goed voor een speciale dag in de Zak van Zuid-Beveland. Dit jaar vanuit Nisse. (advertentie) (advertentie) WA t ir •J- (advertentie) I ERKEND PARKETSPECIAUST Bi 1 het geweest. 't Wienkeltje van Wullempje in Hoedekenskerke. Eén van de bezienswaardigheden voor de deelnemers aan de fietstocht die begint en eindigt te Nisse. De Bevelander maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis- bladen in Zeeland. Totale oplage: 181.000 ex. Wie zaterdag a.s. de zwarte- bessenroute rijdt, zal ontdek ken dat er in de Zak van Zuid- Beveland een aardige cultuur is opgebouwd rond de zwarte bes. En ook zijn er bedrijven die graag inhaken op de Zwar- tebessendag. Café-restaurant De Steiger in Hoedekenskerke bijvoorbeeld. Eigenaar Rinus Rentmeester, wijn in de aanbieding van ker sen, witte en rode bessen. Vandaar dat men bij Vodago heeft besloten met kleinere groepen naar optredens in het buitenland te gaan. Die koerswijziging heeft effect. De laatste jaren stelde men vast dat men in het buitenland niet zat te springen om een gezelschap van zestig mensen vanwege de kosten. Het aantal uitnodigingen voor optredens liep dan ook terug. Sinds Vo dago met kleinere ensembles werkt, groeit het aantal uitno digingen gestaag. Voorzitter Gerard van Damme van Voda go vertelt: "Er wordt nu regelmatig een beroep op ons ensemble ge daan om een bijdrage te leve- woensdag zaterdag zondag woensdag 14.00 u. 14.00 u. 14.00 u. 14.00 u. j i" VLISSINGEN GOES MIDDELBURG ZIERIKZEE HULST TERNEUZEN Livingstoneweg 9a Industrieterrein Poel II - Goes 0113-230800 Het verhaal doet in de ge meente Borsele de ronde dat daar de grootste cassisijsjes van heel Zuid-Beveland te koop zijn. De route loopt er voor de Zwartebessendag. Er worden honderden mensen verwacht. Nisse is binnen en organisatie betreft. Tot die conclusie is het bestuur van de Goese Volksdansvereniging Vodage gekomen. Het en semble heeft vastgesteld dat er minder vraag in het bui tenland is naar grote groepen. Wel naar kleinere. Want het verblijf van grote ensembles voor een weekeind of enkele weken in het buitenland begint voor de gasthe ren en gastvrouwen te duur te worden. ook bij het zwartebessenbe- drijf van de familie Goense aan de Louisepolderweg. Hier zijn alle machines te zien die bij de zwartebessenteelt in de loop van het jaar worden in gezet. Op dit bedrijf zal ook de Bredase Hero met een stand aanwezig zijn. De limonadefa- brikant maakt al jaren cassis van de Borselse zwartebes. Wie de voorkeur geeft aan zwartebessen-likeur, komt uit op de Creme de Cassis de Zé- lande. Gemengd met witte wijn Champagne mag ook geeft dat een heerlijk drankje dat in Frankrijk al vele jaren als apéritief befaamd is onder naam Kir. Eén van de gang makers voor de productie hiervan was enkele jaren gele den Jan Geijs van slijterij De Koebel in de Dorpsstraat te Heinkenszand. Hij verkoopt trouwens veel zwartebespro- ducten, evenals wijnmakerij Boonman aan de Stoofweg te Nieuwdorp. Maar er is nog meer te genieten van de zwar te bes. In Baarland bijvoor beeld. UONAWXJ DljCAPRK» o 4 Kersenbonbons mogen dan al vele jaren een begrip zijn. Be zoekers van de zwartebessen dag zullen ontdekken dat er ook zwartebessenbonbons op de markt zijn. Ook hier weer een Bevelands bedrijf dat de ze bijzondere bonbons produ ceert. Het gaat om Garonge Chocoladewerken uit Goes, 't Siepje uit 's-Heerenhoek heeft in de loop der jaren alle mo gelijkheden bekeken om de zwarte bes te verwerken, 't Siepje maakt op ambachtelij ke wijze jams en chutney's. De gemeente Borsele stimuleert de teelt van zwarte bessen in tussen op allerhande manie ren. Tijdens de Zwartebes sendag in Nisse gebeurt dat met het vertonen van een vi deofilm over de zwartebes. En ook is er een reeks foto's te zien. tn«nvunt WEUUReSdiWOM In het verenigingsgebouw van Nisse zijn komende zaterdag mensen te vinden die in de loop der jaren de kost zijn gaan verdienen met het telen en verwerken van zwartebes- sen. Om de kwaliteiten van de zwartebes bij een breed pu bliek onder de aandacht te brengen, zullen er zaterdag zwartebessen-struikjes te koop worden aangeboden. Die kunnen in de eigen tuin worden geplant. Eén van de bekendse promotors van de zwartebes is de wijnmakerij van de familie Boonman uit Nieuwdorp. Dit familiebedrijf zal zaterdag in Nisse met een stand zijn te vinden. Daar buiten Zeeland vooral bekend om zijn schaapscheerders- feest. Daar komen ieder jaar van heinde en verre duizen den mensen op af. Begrijpe lijk, want er is op dit zomer feest van alles te doen op folk loristisch gebied. Bovendien worden die feestelijkheden gehouden op een van de mooiste dorpsbrinken die Zeeland rijk is, rijk belom merd, ruim van opzet en om geven door fraaie, veelal ge restaureerde huizen. De Zwar tebessendag Nisse wordt aan gegrepen om bezoekers - men rekent ook op toeristen - nog eens nadrukkelijk te laten zien welke charmes Nisse heeft, ook in de voorzomer. Het is al weer de vierde keer dat de Zwartebessendag op touw wordt gezet. Vorige ja ren gebeurde dat vanuit Hein kenszand. Dit jaar vanuit Nis se. De tocht voert door het zuidoostelijke deel van de Zak van Zuid-Beveland. Laten we zeggen: in het gebied rond Nisse, 's-Gravenpolder, Hoe dekenskerke en Ovezande. Hoewel wordt gepoogd om de Zak van Zuid-Beveland "auto- luw" te maken, heeft het orga niserend comité er ook reke ning mee gehouden dat som- Oplage: 39.500 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Tel. (0113) 273000. Fax (0113) 273010 Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113)273000 Privé (0118) 417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Kantoor Goes, Voorstad 22, Postbus 5 4460 AA Goes, tel.: (0113) 273000 fax: (0113) 273010 Henk Mallekote (0113) 273022 privé (0113) 342535). Pieter Karman (0113) 273021 privé (0113) 613394). Redactie: Hans Meijer (0113) 273028 Redactie-adres: Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Bezorging: 0800-0231231. Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur. Advertenties: maandag 17.00 uur. In de afgelopen jaren is het aantal horecabedrijven in de Zak van Zuid-Beveland sterk afgenomen. Voor fietsers die verfrissing zoeken jammer. Eén van de weinige zaken die zaterdag langs de route zijn te vinden{ is R2 aan de Hoofd straat ih Ovezande. Daar kunnen fietsers zich zo nodig laven. Dat kan trouwens zelf een verwoed tuinier en culinair liefhebber, zal zater dag een speciaal zwartebes- sen-menu serveren. Mocht za terdag de zon willen schijnen en de temperatuur mild zijn, dan wordt het bij de Steiger een feestelijke dag. Want de zaak heeft een terras op een van de mooiste locaties van Zeeland, direct aan de Wester- schelde. De zee is er te ruiken en de schepen van en naar Antwerpen zorgen steeds voor een boeiend kijkspel. In de route is trouwens ook op genomen het kleinste muse um van Zeeland: 't Wienkeltje van Wullempje. Er worden weliswaar niet direct zwarte- bessen of aanverwante pro ducten verkocht. Wel ouder wets snoep, zoethout en drop. Goed voor de fietser dus die behoefte heeft aan suikers en bij warm weer aan zout. Verder wordt er druk overleg gevoerd met een hotelketen in Frankrijk om daar in het najaar en volgend voorjaar met ons Zeeuws folklore-ensemble op te treden". komende zaterdag langs. De ijsjes - er zijn trouwens ook andere smaken - worden ver kocht bij d'Olve Stuuver aan de Slotstraat 16. Ten slotte kunnen fietsers zaterdag nog even een stop maken in 's- Gravenpolder. Daar is op het industrieterrein De Schelde- brouwerij te vinden. Daar wordt onder meer zwartebes- senbier gebrouwen. Er kan za terdag van worden geproefd. Het is aan te raden daar ge bruik van te maken wanneer de nodige kilometers al zijn afgelegd. Want het mag dan een lekker biertje zijn, 't gaat volgens kenners makkelijk in de benen zitten. De laatste attractie langs de route is het trekker- museum in Nisse. Het stelt deze zwartebessendag zijn deuren speciaal open. De officiële opening van dit nieuwe museum is namelijk pas een week later. Voor lief hebbers van nostalgie een aardige gelegenheid om te zien wat er vroeger op gebied van landbouwtechniek in om loop was. Variatie volop dus komende zaterdag, ook voor wie niet di rect zwarte bessen willen zien en proeven. De route voert langs diverse picknickplaat- sen. En u kunt bij goed weer natuurlijk ook gewoon even in de berm stoppen. Of bij het infocentrum van de Zeeuwse Schaapskudde tussen Nisse en Heinkenszand. Hier is een permanente tentoonstelling te zien over het landschap in de Zak van Zuid-Beveland en de schaapkudde. Er kan wat worden gedronken en er kan bij het infocentrum zonodig een sanitaire stop worden gemaakt. Wie zater dag de route wil rijden betaalt vijf gulden. Daarvoor krijgt u een routebe schrijving en er kan bij de deelnemende bedrijven wor den gekeken en geproefd. Bij het eindpunt wordt bovendien een herinneringsmedaille uit gereikt. Er kan worden gestart vanuit 't Dorpsuus in Nisse tussen 09.30 en 15.00 uur. K-i’l WlJr Buys Ballot Het nu alom bekende KN MI bestond in die tijd nog niet, maar daarin bracht de reeds genoemde Buys Bal lot verandering. Deze in 1817 in Kloetinge geboren domineeszoon richtte het Koninklijk Nederlands Me teorologisch Instituut op in 1854. Vele Zeeuwen passeren nog de revue, om te eindi gen bij een andere predi kantenzoon: Pieter Zee man. Deze natuurkundige ont ving in 1902 - als enige Zeeuw tot nu toe - de No belprijs voor natuurkunde. De oorkonde die daarbij hoorde staat in deze afle vering afgebeeld, evenals een prachtige foto van Zeeman die in zijn labora torium de beroemde Al bert Einstein ontving. De laatste acht pagina's zijn ingeruimd voor een handig trefwoordenregis ter. Van Aagtekerke tot de kerkhervormer Zwingli zijn daarin terug te vinden. Met deze twintigste afleve ring is een einde gekomen aan het succesvolle project 'Ach Lieve Tijd Zeeland'. De serie heeft in de achter liggende 20 maanden zijn weg gevonden naar bijna 10.000 Zeeuwse huiska mers, verspreid over de hele provincie. Uiteraard blijven alle afleveringen voorlopig overal verkrijg baar zodat de lezers even tueel nog ontbrekende de len makkelijk kunnen aan vullen. Ook de linnen verzamel band is nog leverbaar. Daarmee kan de serie wor den omgevormd tot een handzaam naslagwerk. Om telkens even uit de kast te nemen en door te bladeren. Of om zorgvul dig te bewaren voor kinde ren en kleinkinderen. mige mensen best de zwarte- bessenroute willen volgen, maar dat de dat niet op de fiets kunnen. Ouderen en min- dervaliden bijvoorbeeld. Het landelijke Nisse is dit jaar, zoals gezegd, vertrekpunt (Van een onzer redacteuren) NISSE.- Er mogen dan afgelopen jaren flink wat bomen zijn gerooid in de Zak van Zuid-Be veland. Alles wordt on dernomen om het waar devolle natuurgebied in den lande in de belang stelling te houden en te krijgen. Met een Zwar tebessendag bijvoor beeld. Die wordt ko mende zaterdag 23 mei gehouden. Er is een fietsroute van 32 kilometer uitgezet om te laten zien waarin een kleinschalig landschap pelijk gebied groot kan zijn. I.V.M. VERBOUWING 25% KORTING Wie nu precies de ver rekijker heeft uitge vonden zal wel nooit opgehelderd worden. Maar dat het een Zeeuw is staat vast. wordt de zwartebessenwijn gepropageerd. De familie Boonman heeft intussen ook ren aan Holland Promotion in diverse Europese landen. De laatste tijd bezochten meerde re beoefenaars van oude am bachten Nederlandse weken in Duitsland en eind mei zul len zestien van onze dansers en danseressen op uitnodi ging van het consultaat deel nemen aan festiviteiten in Mühlheim en Düsseldorf. In de twintigste en aller laatste aflevering van 'Ach Lieve Tijd Zeeland' is te le zen dat de Middelburger Sacharius Janssen de bes te papieren heeft. Zijn col lega en concurrent Hans Lipperhey echter was de gene die op de uitvinding patent aanvroeg. En hij was het die de vinding in 1608 aan prins Maurits aanbood, de opperbevel hebber van het leger. In snel tempo werd de verre kijker in heel Europa be kend. De 20e en laatste afleve ring van de bekende serie Ach Lieve Tijd is getiteld 'Twintig eeuwen Zeeland en hun knappe koppen' en Janssen en Lipperhey zijn de eerste twee aan wie ruim aandacht wordt be steed. Johan Adriaen van de Perre en Buys Ballot zijn twee andere beroemd geworden Zeeuwen. Eerst genoemde richtte in 1788 het Musaeum Mediobur- gense op, dat een belang rijk wetenschappelijk cen trum had moeten worden. Zijn ambitieuze plan om twee natuurkundige gezel schappen, het Zeeuws Ge nootschap, een tekenaca demie, een bibliotheek, een kabinet van zeldzaam heden en een kruidentuin in één gebouw te concen treren, is maar deels van de grond gekomen. Als enige Nederlander mocht Van de Perre ook toetreden tot het eerste internatio naal geleide weerkundige waarnemingsnetwerk in Europa. f -Af- Enkele leden van Vodago uit Goes tijdens een verblijf in het Résidencehotel "Estrel" in Berlijn. Daar was men uitgenodigd in verband met de 1 meiviering. In het Atrium van het grootste hotel van Duitsland werden met succes enkele optredens verzorgd. - I i Ss®

Bevelander | 1998 | | pagina 1