WW Schouten Parket II 25 APRIL de bev I modeflitsen in onze winkel met live-muziek m.m.v. Yvonne van Dam ANNEMAREL Volksdansers uit Zagreb komende zomer naar Goes SS TITANIC Liedjeszanger Peter Dieleman: geen drums uit een doosje Bloesem, sneeuwbuien en de eerste uitvliegende lijsters prem^ VERVROEGDE AFSLUITING Goese St WC adopteert schooltje in Peru gjf4* •JU PAME1 W EN LAMINm/LDEZEN ZEELANDHALLEN GOES de bevhWMber BIJ DE ZEELANDHALLEN PE ZEHE P^/mUlEU MEZHOUDINQ GRAND THEATER GOES 0113-215165 Cl JAARGANG 50 - NUMMER 17 WOENSDAG 22 APRIL WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD-EN ZUID-BEVELAND Gastgezinnen gezocht voor 'n kleurrijk Kroatisch ensemble PZC WEEKBLADEN Uiterste inlevertijd van materiaal voor: redactie is vrijdag 24 april 12.00 uur advertenties is maandag 27 april 12.00 uur Wereld op zich r\ APRIL In verband met Koninginnedag dient kopij voor de editie van 29 april vervroegd aangeleverd te worden BELBIOS 0900-9363 tó M JjM'J® Zaterdag a.s. zijn er weer IEDERE AVOND 19.30 UUR FILMPROGRAMMA VANAF 23 T/M 29 APRIL 1998 Humoristisch Reizen “W*"- -..V, Th®. Vreemde talen Geen violen uit blik O bev Oma's recept kan niet kapot Peter Dieleman: geen drums uit een doosje of violen uit een blik, maar eerlijke muziek. (advertentie) J (advertentie) A i ERKEND PARKETSPECIALIST KRAANVERHUUR0164-257521 INFO 0164-235916 Oma's recept: puur Zeeuws en geschikt om op een olie- stelletje klaar te maken. De Bevelander maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis- bladen in Zeeland. Totale oplage: 176.455 ex. van onnodige ontwikkelingen. Of je juicht het toe dat bepaal de tradities gehandhaafd blij ven". Al die ervaringen en ge voelens heeft Peter Dieleman vastgelegd op zijn drie CD's, waarvan de laatste dus een eerbetoon is aan Oma en haar zaterdag zondag woensdag 14.00 u. 14.00 u. 14.00 u. "Ik realiseerde me ineens dat de wereld groot is, maar dat Zeeland in feite al een wereld op zich is. Een wereld die rijk is aan historie. Je merkt hoe mooi het dialect is en hoe veelzijdig het landschap. Ik mag er graag over lezen, over praten of er gewoon door heen fietsen of wandelen. De seizoenen wisselen elkaar af op het land en dat kun je zien. Je neemt met afschuw kennis SNVFfU ZATERDAG 9.00 TOT 17.00 uur j ZONDAG 26 10.00 TOT 17.00 uur pe gezelligste rommelmarkt van neperlanpL^-- Opril Grote Markt 11, 4461 AK Goes, Tel. 0113-270709 V Livingstoneweg 9a Industrieterrein Poel II - Goes 0113-230800 "recept". Hoewel Peter Diele man het vooral moet hebben van zijn teksten in dialect, hebben op zijn laatste CD ook de muzikanten meer ruimte gekregen. Terecht, zo zullen velen zeggen. Want het is een swingend stukje Zeeuwse en (Van een onzer redacteuren) 's-Gravenpolder.- Zijn eerste gitaar bouwde hij zelf. Van triplex en visdraad. De eerste echte gitaar kon hij kopen na een tijd in de uien te hebben gewerkt. Soms hangt er nog wel eens uienlucht boven het dorp waar hij woont: 's-Gravenpolder. Maar daar kan Peter Dieleman ook niets aan doen. Hij zingt en wordt wel beschouwd als de Zeeuwse trouba dour. Dezer dagen kwam zijn nieuwe CD uit: z'n derde. Wat Peter Dieleman betreft ligt de tijd van de uien al weer lang achter de rug. Al heeft z'n jongste CD wel alles te maken met Zeeland en vooral het Zeeland van vroeger, waarbij de lucht van ui best geroken mag worden. "Oma's recept" is de titel van de nieu we muziekschijf, waarop de Bevelandse liedjeszanger in onvervalst dialect het wel en wee van vroeger en nu be zingt. Stichting Zeeuwse Klederdracht in Goes is op zoek naar gezinnen die komende zomer voor enkele weken jonge lui uit Kroatië als gast willen opnemen. De jongelui ma ken deel uit van het voCksdansensemble Ivan Goran Ko- vavic dat tussen 11 en 21 augustus vanuit Zeeland een aantal optredens zal verzorgen. Kleurrijke folkore uit Kro atië. gend behoefte aan financiële ondersteuning. Het Sint Willi- brordcollege heeft hun nood kreet gehoord en met 'Actie Lichtpuntje' vorig schooljaar 4.000,- ingezameld. Dit geld is besteed aan meubilair voor het basisschooltje van de boe rengemeenschap in Huatata, zo'n 30 km van Cuzco van daan. Tijdens de officiële over handiging, die in de zomerva kantie viel, was de bibliotheca resse van het Sint Willibrord- college ook aanwezig. Het werd een geweldige dag, maar het viel haar wel op dat er in Huatata eigenlijk nog meer nodig was. Zo krijgen de kleuters nu les in een soort berghok en ontbreken sanitai re voorzieningen helemaal. Te rug op school heeft zij dit weer aangekaart, met als resultaat: nóg een jaar acties voor Hu atata. Inmiddels is al weer zo'n 6.000,- ingezameld!!! Op 8 mei a.s. vieren de eindexa menkandidaten hun afscheids- dag: de stuntdag. Op deze dag vinden doorlopend activiteiten plaats waaronder een spon sorloop en een rommelmarkt. De rommelmarkt wordt ge houden van 16.00 tot 20.00 uur en staat open voor publiek. De liedjes op de laatste CD, die zestien nummers omvat, zijn heel gevarieerd: van nos talgisch tot kritisch, van ab surd tot gevoelig. Eén ding hebben ze alle gemeen: er is een humoristische ondertoon en ook zelfspot is in ruime mate aanwezig. Peter Diele- sembles in onze regio. Toch is het steeds weer zoeken naar voldoende gezinnen. De groe pen die we hier naar toe halen zijn vaak erg kleurrijk wat kle derdracht betreft en de mees ten beheersen op meesterlijke wijze alle technische dansele- menten. Steeds meer mensen willen dan ook meerdere voor stellingen tijdens zo’n toernee bezoeken. Het gebeurt zelfs dat ze de ensembles dagelijks na reizen om geen voorstelling te missen". Wie interesse heeft om komende zomer gedurende een dag of tien enkele jongelui van genoemd ensemble in het gezin op te nemen, kan contact opnemen met de stichting Zeeuwse Klederdracht die jaar lijks bemiddelt om de folklore ensembles naar ons land te ha len. Tel. Gerard van Damme 0113-231755. De liefde voor het eigen Zee land heeft de troubadour, die tegenwoordig in 's-Graven- .er Peter Dieleman is een van Zeelands zonen die het dialect in liedjes en verhalen ruim baan geeft. En met succes. Dat blijkt uit zijn voor Zeeuwse begrippen rijke discografie. Die begint in 1980 met het verschijnen van Zeeland Plat waar hij aan meewerkt. Vervolgens de langspeelplaat "Ons stoke zelf jenever", die een jaar later uit komt. In 1983 werkt hij mee aan de lp "Goed Zeeuws, goed rond". Na zijn cassette "Tien jaar kwiet", verschijnen in de beginjaren '90 achter eenvolgens zijn CD's "Hrens- linden" en "Antiek". “Oma's Recept" is dus zijn laatste mu zikale en vooral ook verbale creatie. man is vooral tekstdichter. Dat blijkt trouwens ook uit de be schrijving die hij zelf heel plastisch weet te geven over zijn jongste jeugd. Hij vertelt: "Ik ben in 1954 geboren in Wilhelminadorp. Ik kwam des tijds ter wereld bij gaslicht, met uitzicht op een grote zwartgeteerde boerenschuur met een rieten dak. Ik groeide op bij de warmte van een ko lenkachel. M'n eerste trein reed - noodgedwongen - op batterijen". En verder: "Ik had twee oma's in klederdracht: Zuid-Bevelands en Axels. M'n opa was gareelmaker. Van m'n moeder erfde ik linkshan digheid en afkeer voor vis en aanverwante zeeproducten. Van m'n vader kreeg ik de in teresse voor het boerenbe drijf, alsmede voor het ver slinden van boeken mee." Hoewel Peter Dieleman het op latere leeftijd als Zeeuws trou badour ver heeft weten te schoppen, had-ie op de lagere school kennelijk toch wat moeite met het vak zingen. "Op de lagere school kreeg ik steevast een mooie rooie vijf voor zingen", zo herinnert hij zich. Peter's muzikale talenten kwa men wat meer op de voor grond toen hij op de ulo in Goes zat. Daarover: "Ik leerde er nog vreemdere talen dan Zeeuws. Hoorde er nog platte re dialecten en ik had uitein delijk meer belangstelling voor muziek, en dan met na me pop, dan voor huiswerk. Een aankomend pop-ster was geboren. Zoals we al zeiden: in eerste aanleg met een gitaar van tri plex en visdraad. Hij ging zijn eigen muziek schrijven. Zeeuws dialect was door hem nog niet ontdekt. Wel Engels. Z'n eerste teksten schreef hij dan ook in die taal. Een jeugd zonde? Hij vertelt: "Uiteinde lijk kwam ik tot het besluit geen landbouwer te worden, maar in de techniek door te gaan. Ik kwam terecht op de MTS in Vlissingen. Achteraf geen gelukkige keuze. Al heb ik dankzij de studierichting elektronica wel achteraf ple zier gehad bij het bouwen en repareren van versterkers, gi taren en mengpanelen". polder woont, eigenlijk pas gekregen nadat hij de halve wereld is rondgetrokken. Dat was eind jaren zeventig, begin jaren tachtig. Peter Dieleman vertelt: "Na m'n studie in Vlis singen moest ik in dienst. Die dienstttijd vloog in mijn geval om. Hij duurde op de kop af veertien dagen. Ik kreeg ver vangende dienstplicht en kwam terecht op het Rijksar- chief in Middelburg, waar ik tussen de restanten van het Zeeuwse verleden m'n tijd doorbracht. Ik leerde daar boekbinden en restaureren. Volgde er een cursus paleografie en in die tijd kwam ik tot 't besef dat het mogelijk moest zijn om twee hobbies te combineren. In mijn geval: passie voor de muziek en liefde voor Zee land". Die passie werd gevoed door de reizen die hij maakte. Twee maanden door Amerika, acht maanden wonen en wer ken in Londen, zes maanden reizen en werken in Austalië. Peter daarover: "Ik denk dat daardoor mijn kijk op de we reld werd verbreed. Ik maakte kennis met andere culturen, landschappen, ont moette de meest uiteenlopen de mensen en genoot daar van. Toch bleef Zeeland, mijn Zeeland, altijd m'n thuisland". Oplage: 39.500 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Tel. (0113) 273000, Fax (0113) 273010 Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 Privé (0118) 417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Henk Mailekote (0113) 273022 privé (0113) 342535). Pieter Karman (0113) 273021 privé (0113) 613394). Redactie: Hans Meijer (0113) 273028 Redactie-adres: Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Bezorging: 0800-0231231. Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag 17.00 uur. Voor het tweede school jaar zetten de leerlingen, ouders en personeel van het Sint Wiliibrordcollege te Goes, zich in om geld te verzamelen voor een ba sisschooltje in Huata, Pe ru. Toen de bibliothecaresse van het St. Wiliibrordcollege, Jac ky Cardon, naar Peru op va kantie zou gaan, hoorde zij over het bestaan en het werk van Walter en Tineke Meekes. Het is een jong Nederlands stel dat al zo'n zeven jaar in een sloppenwijk in Cuzco woont en zich inzet voor pro jecten voor kansarme mensen. Zo hebben ze - altijd met me dewerking van de mensen zelf - o.a. een buurthuis met gaar keuken en een basisschool ge bouwd. Ze coördineren een brand wondencentrum en een hand- vaardigheidswerkgroep, leg gen wegen aan, helpen de mensen bij de bouw van een huis of bemiddelen bij per soonlijke problemen. Tot voor kort bestond hun enige bron van inkomsten uit de verkoop van zelfgemaakte anischtkaar- ten aan toeristen. Walter en Ti neke hadden dan ook drin- De inmiddels 44-jarige zanger- muzikant vertelt: "Oma's re cept is niet alleen het titel nummer van de CD, maar slaat eigenlijk op het hele con cept. Bij recepten uit groot moeders' tijd denk je aan nos talgie, eenvoud en eerlijke grondstoffen. Warmte ook. Deze ingrediënten heb ik toe gepast op m'n muziek. Geen drums daarom uit een doosje of violen uit blik. Nee, echte muzikanten met vaak nostalgi sche instrumenten, verster kers en microfoons uit het buizentijdperk en een analoge band voor de basisopnames. Dat de eindmix met de com puter is gedaan, valt te verge lijken met het feit dat je groot moeders creaties ook gedeel telijk met de magnetron kunt bereiden". Gerard van Damme van ge noemde stichting die jaarlijks ensembles vanuit Oost-Europa naar Zeeland haalt, vertelt: "Naast een intensieve dansop leiding volgen de leden van de groep ook Engelse en Duitse taallessen, zodat ze redelijk kunnen communiceren met de gastgezinnen. Het verblijf in Het gezelschap Ivan Goran Kovavic uit Zagreb. Zeeland biedt de mogelijkheid om nader kennis te maken met de ontwikkelingen in de Balkan landen. Naast een aantal voor stellingen hebben de gasten uit Kroatië veel vrije tijd om met een gastgezin te kunnen optrek ken". De heer Van Damme: "Het is eigenlijk jammer dat er zo weinig gezinnen zijn in Zeeland die weten dat men ook een tweetal gasten in het gezin kan opnemen tijdens de toernee. Het gezelschap uit Kroatië be staat uit ongeveer veertig jong volwassenen in de leeftijd van 18 tot 30 jaar. Ze blijven hier on geveer tien dagen. Afgelopen jaren hebben we heel leuke er varingen gehad met het verblijf van Oosteuropese folklore-en- Sneeuwbuien of niet: de grote lijster die afgelopen maand broedde in de boomgaard van de familie Hoogstrate onder de Oude Rijksweg te Kloetinge, heeft er zich niet door van de wijs laten brengen. Hoog in de boom heeft het lijsterpaar vorige week zijn eer ste jongen laten uitvliegen. Fotograaf Anton Dingemanse heeft het grote lijsterpaar van nabij gevolgd en maakte bijgaande opname van de vroege zangers, die bij voorkeur hoog in de bomen nestelen. Precies een week geleden, woensdag 15 april zijn de jongen uitgevlogen, op een dag dat delen van Nederland onder de sneeuw lagen, het verkeer werd geteisterd door 450 kilometer file en de Bevelandse fruitbomen behoedzaam bezig waren hun eerste bloe sem te tonen. MltKE LMJKEYS «h Hm IIHDKIHI SM» tRNSTDANIILSmiD vooral Bevelandse nostalgie geworden. Peter: "Kan ook haast niet anders als je 't ge luk hebt dat je in gezelschap bent van enkele van de betere Zeeuwse muzikanten, zoals Wim Bakker op drums en per cussie, Rien van der Schraaf op elektrische en akoestische bas, Aagje Feldbrugge op vi ool en trekzak, Richard Evers- dijk op mondharmonica, Wol fert Jumelet op hammond en accordeon en last but not least multi-instrumentalist Geert de Heer op dobro, man doline, lapsteel en elektrische gitaar. Een "zware Zeeuwse bezet ting" dus, waarbij Anja Kop- mels ook nog een vocale in breng leverde. Naast dertien nieuwe studio-opnames bevat de CD drie stukken die live werden opgenomen tijdens enkele van de vele optredens van Peter Dieleman in de ei gen provincie. Daaronder het voor de liefhebbers inmiddels legendarische "Vermole go home". De CD ligt inmiddels in de betere platenzaken en is ook via de Zeeuwse boek handels verkrijgbaar. Een tekstboekje zit er bij en dat maakt het allemaal nog leuker om naar te luis teren. Kortom: Oma's re cept mag er wezen! Ir i T'

Bevelander | 1998 | | pagina 1