Vijf generaties De Muijnck ruim 140 jaar in de bouw 20.00 n Sterke bouwtraditie in Driewegen O sMOVIf WINTERKOOPJESMARKT UITVERKOOP Aan de liefhebbers der Bouwkunde Mi STUNTVERKOOP van o.a. fietsen, schoenen, kleding, meubelen en vele andere artikelen van 10.00 tot 18.00 uur in "de Stenge" Stengeplein Heinkenszand ANNEMAREL Klassieke motorfietsen en brommers bij Autotron Cl I Donderdag 15 januari DELSCHER Laatse week GRAND THEATER GOES 0113-215165 Finale opruiming NU RONDE PRIJZEN 25,- 35,- 50,- 75,- 100,- 32 55c de bevbhNbher JAARGANG 50 - NUMMER 3 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD-EN ZUID-BEVELAND Houtsoorten Niet stilstaan Fotoboeken KINDEREN: PZC WEEKBLADEN O ;spinwoRL 1© Niet kapot te krijgen op de Grote Markt in Goes van 08.00 uur BEL8I0S 0900-93638 Goes Lange Kerkstraat 44, WASSENEN: 35.00 FILMPROGRAMMA VANAF 15 T/M 21 JANUAR11998 Specialisatie Tegeltableaus Dinsdag 20 januari Kosten beperken W0ENSPAe-t4-9ANUARI 1998 Unieke plaats 1 - i 1X1 I HET DON’T NEDERLANDS GESPROKEN nder De Bevelander maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis- bladen in Zeeland. Totale oplage: 176.455 ex. Van links naar rechts Pieter de Muijnck (89 jaar), klein zoon Kees-Pieter die met ingang van 7 januari als vijfde generatie bij het bedrijf is gekomen, en rechts Jaap de Muijnck die in de zeventiger jaren het bedrijf moderni seerde en daarna verplaatste naar de Smitsweg. Drie generaties De Muijnck bijeen in de oude werkplaats in de Van Tilburghstraat vroeger de Dorpsstraat), waar midden vorige eeuw Abraham de Muijnck neerstreek en er zijn bouwbedrijfje vestigde. mer aanschaft. De populariteit van antieke motoren kan wor den afgemeten aan het aantal merkenclubs dat de laatste ja ren is opgericht. Vooral de ou de bromfiets trekt veel belang stelling van de opgroeiende jeugd. Het grootste probleem waar de bezitter van een klas sieke motorfiets mee te kam pen heeft, is dat hij bij de mo torhandel om de hoek vaak niet terecht kan voor onderde len. De Autotron-beurs biedt uitkomst. In de ruime muse- umhal liggen honderden me ters standruimte afgeladen vol met de meest uiteenlopende onderdelen, documentatie en accessoires: van cilinderkop- pen tot spruitstukken en van koplampen tot zadeltassen, le deren motorkleding, caps, mo- torbrillen en flitsende helmen. Merken als Harley Davidson, Indian, FN, Ariëls, BSA, Match less, Norton, NSU, BMW, Ad ler, Eysink, Zündapp, Batavus, Solex, Kreidler zijn niet alleen vertegenwoordigd in de onder delenstands, ook kant-en-klare modellen van deze roemruchte merken staan op een nieuwe eigenaar te wachten. En na tuurlijk ontbreken ook dit keer meer informatie bel Autotron Infolijn: 073-5219050. Autotron Rosmalen is gelegen aan de A50 's-Hertogenbosch-Nijme- gen. OV/Rijslijn: 0900-9292. zoals dat vroeger gebeurde. Dat leer je alleen als je oog hebt voor de manier waarop er vroeger gewerkt werd". moeilijken destijds, Zaterdag - zondag - woensdag 14.00 uur prachtig grenen. Dat is er niet meer. Het wordt niet meer ge waterd. Want dat kost teveel tijd. Tegenwoordig wordt er wel hout in omloop gebracht, waarvan je zowat de takken nog kunt afslaan". Wil je overleven, dan denk ik dat je de kwaliteit in de gaten moet houden. Ik ben blij dat m'n zoon als vijf de generatie 't straks wil over nemen. Hij heeft andere opvat tingen over het vak dan ikzelf. Maar die had ik ook toen m'n vader ineens in 1975 zei dat-ie er een streep onder wilde zet ten. 't Mooiste is het, wanneer je de vakkennis kunt combineren met nieuwe ontwikkelingen. Want na vijfentwintig jaar heb ikzelf ook wat meer dan alleen een vlakbankje en cirkelzaagje in de werkplaats staan. He lemaal stilstaan kan niet". vrijdag zaterdag zondag 19,00 u. 19.00 u. 19.00 u. Lange Vorststraat 12 4461 JP Goes donderdag20.00 u. vrijdag21.30 u. zaterdag21.30 u. zondag21.30 u. maandag, dinsdag....20.00 u. woensdag20.00 u. 3 dagen alles In Middelburg was ooit een Tekenacademie gevestigd waar toekomstige aannemers werden ingewijd in de bouwkunde. Een verheven ambacht, zo moge blijken uit een vers dat we aantroffen in één van de studie boeken waarover Abraham de Muijnck zich in het midden van de vorige eeuw vele malen moet hebben gebogen. We willen 't u niet onthouden: Donderdag - vrijdag - zaterdag MAGAZIJNVERKOOP! I9P wr\ nomiflB I jast SIMEI De familie De Muijnck poserend bij de werkplaats aan de Smitsweg te Driewegen. Het is het oudste bouwbedrijf dat nog steeds onder dezelfde naam staat ingeschreven bij de Kamer van Koophandel in Zeeland, te we ten vanaf het jaar 1860. De consistorie van de Nederlands Hervormde Kerk van Driewegen, één van de vele werken die door het ambach telijke bouwbedrijf in een goede traditie werden uitge voerd. nale Motorenbeurs geopend van 09.00 tot 17.00 uur. De en treeprijs bedraagt f 15,00 voor volwassenen en f 7,50 voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Voor Oplage: 39.500 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Tel. (0113) 273000. Fax (0113) 273010 Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113)273000 Privé(0118) 417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Henk Mallekote (0113) 273022 privé (0113) 342535). Pieter Karman (0113) 273021 privé (0113) 613394), Redactie: Hans Meijer (0113) 273028 Redactie-adres: Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Bezorging: (0113) 273000. Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsptrotatie Sluitingstijd: advertenties maandag 17.00 uur. een prijsopgave doen en daar afspraken over maken. Mocht 't werk door onvoorziene facto ren erg tegenzitten, dan pro beer je daar een oplossing voor te vinden, ‘t Mooiste is 't natuurlijk wanneer een be paald werk begroot is op 20.000 gulden en je komt uit eindelijk op 17.500 uit. Dat is voor ons én voor de klant inte ressant". cialiseerd zijn. We doen veel restauraties, verbouwingen en ook wel nieuwbouw, waar maatwerk aan te pas komt." Jaap de Muijnck denkt dat zijn 21-jarige zoon ‘t ondanks de grote concurrentie in de bouw wel zal kunnen redden als-ie zich blijft toeleggen op het echte ambacht. "Zo vader, zo zoon". Dat is de slogan die het bouwbedrijf uit Driewegen al meer dan een eeuw uitdraagt. En dat vraagt een bijzondere instelling. "Je moet ervan uit gaan dat je bijvoorbeeld bij een bedrijf als 't onze nooit snel rijk zult kunnen worden. Maar als je 't goed doet, zul je er wel altijd een goeie boter ham in kunnen verdienen" al dus Jaap de Muijnck die in middels 55 jaar is, maar zich zelf nog niet op non-actief ziet gaan. Dezer dagen werd de vijfde generatie De Muijnck officieel binnengehaald bij het kleine bouwbedrijf in de persoon van zoon Kees Pieter. Hij werkt al 'n paar jaar in de werkplaats, maar heeft dezer dagen besloten om te zijner tijd het roer over te nemen. “Ik denk dat ik wel wat zal wil len veranderen in de werk plaats. Maar aan de andere kant moeten ‘t ook verant woorde veranderingen zijn. De kracht van ons bedrijf zit 'm in het feit dat we zo gespe- Ook in dat opzicht wordt de traditie door de familie De Muijnck voortgezet. Ineke de Muijnck herinnert zich de overuren die haar man enkele jaren geleden maakte bij de restauratie van enkele wan den met fraaie Zeeuwse tegel tableaus voor een hofstede aan de Monsterweg in Borse- le. Jaap daarover: "Dat is ‘n werk waar je rustig voor moet gaan zitten. Je moet dan niet op tijd letten. Je bent dan bij wijze van spreken met een puzzel bezig. Alle stukjes en beetjes moeten passen. En bovendien moet je zo'n werk niet met cement afwerken. Zulke oude tegels horen in de kalkmortel te worden gezet, Zweden vóór de evenmin de exemplaren niet, die een ware doe-het-zelver nog menig zweetdruppeltje zal bezorgen. Zaterdag 17 en zon dag 18 januari is de Internatio- Jaap de Muijnck, nu terzijde gestaan door Kees-Pieter, trekt dus in feite de lijn door die destijds door grootvader Abra ham werd uitgezet. Deze in stalleerde zich rond 1856 aan de toenmalige Dorpsstraat van Driewegen. Tegenwoordig is dat de Van Tilburghstraat. Het van origine 17e eeuwse huis heeft nog een compleet inge richte werkplaats die herinnert aan de jaren vijftig. "Toen ik in 1975 de zaak overnam gebeur de eigenlijk alles nog met de hand. Een vlaktebankje en een cirkelzaagje: daar moest je 't mee doen. Ik heb nog nota's liggen uit de jaren vijftig, 't Uurtarief was toen drie of hooguit vier gulden. Ik herin ner me, dat er op een gegeven ogenblik werd gestaakt in de bouw. Er werden toen loonei sen op tafel gelegd van zes gulden per uur. M'n vader en ik zeiden toen tegen elkaar: "Nu gaat 't kapot". Nee dus. In 1975 toen Jaap de Muijnck de zaak overnam lag het uurtarief op 23 gulden. En anno 1998 berekent bouwbedrijf De Muijnck een in verhouding nog zeer bescheiden uurprijs aan zijn klanten. Om precies te zijn f 55,-, exlusief btw. Het ruim 140 jaar oude bouw bedrijfje uit Driewegen heeft het volgens Jaap de Muijnck tot een vijfde generatie kunnen schoppen, omdat vooral de kosten steeds in de hand wer den gehouden. "Ik moet er niet aan denken dat ze me vragen straks in een nieuwbouwwijkje vier huizen te bouwen. Dat kunnen we helemaal niet. Ik heb bijvoorbeeld geen bouw keet. We hebben ook geen mensen in dienst die alles tot op de laatste cent berekenen. Onze opdrachtgevers zijn parti culieren en soms ook wel ker ken, die iets bijzonders willen. Ik kan in zulke gevallen vooraf Ineke De Muijnck ondersteunt het unieke familiebedrijfje op meerdere wijzen. Ze vangt te lefoontjes op, doet de adminis tratie en .naakt bovendien fo to's van de projecten en kleine re werken die het tweemans- bouwbedrijf de laatste jaren heeft uitgevoerd. Daaronder ook bijzondere restauraties, zo als de bouw van een consisto rie aan de Nederlands Her- Ik ging lang zwanger, o liefhebbers van deez vrucht. Mijn liefde tot de konst, en hartelijke zucht, Om den Liefhebber van de Bouwkonst te behaagen, In die verwagting dat mijn iever, lust en vlijt, (Aan waare Kenners van die schoone kunst gewijd,) Elks gunst bekoomen zal, in spijt der lasteraaren, Die ieder in het schild van glorie durven vaaren, En van de Onkundigen, die opgevuld met waan, Verachten 't geen zij niet begrijpen, noch verstaan, Ik noode op dit mijn werk; hun, die vervreemd van schennis, Zich zelv' verlustigen met een beproefde kennis In de edele Bouwkunde; in mijn hart bewust dat Gij Mijn werk zult achten en gebruiken naar waardij. Dit strekk' mij tot een spoor, wil God mijn dagen rekken, En krachten geeven, om mijn iever op te wekken. En nieuwe proeven te vertoonen van mijn Kunst. Hier mée beveel ik u, en mij in 's Hemels gunst. Tïeleman van der Horst. e bev vormde Kerk van Driewegen, de 17e eeuws kerk in het dorp Borssele, de restauratie van de Meestoof onder Wilhelmina- dorp waar nu paardenstallen zijn ondergebracht), restaura tie van boerenhofsteden in de Zak van Zuid-Beveland. Maar ook kleinere verbouwingen van vooral monumentale pan den en huisjes en ter afwisse ling ook op maat uitgevoerde nieuwbouw-bungalows en vil la's. "Dat soort werk moet je in je vingers hebben. Dat kunnen ze je op school niet leren", al dus Jaap de Muijnck. “Ik heb wel eens tegen m'n zoon ge zegd dat je op school kunt le ren hoe je je gereedschap moet vasthouden. En zelfs dat kunnen sommigen nog niet. In de praktijk moet je 't vak ver der onder de knie krijgen, 't Mooiste daarbij is dan dat je het vak leert zoals ik dat weer van m'n vader heb geleerd. Het gaat vooral om het inzicht en hoe je 't kunt uitvoeren. Zo heeft overgrootvader Abraham de Muijnck destijds nog de trap gemaakt voor de villa van de familie Van Hattum in Elle- woutsdijk. Een Engelse trap uit eikenhout, gedraaid en dus van gebogen bomen met het nodige lofwerk. Als je zoiets goed doet lever je een kunst werk af". Een klein, gespecialiseerd bouwbedrijf als dat van De Muijnck, heeft dus kans gezien dankzij juist de ouderwetse op vattingen over vakmanschap 140 jaar te overleven. En als 't een beetje meezit halen we ook de 21e eeuw nog wel. Jaap de Muijnck: "Maar dan moet je bepaalde principes trouw blijven. Je moet bijvoorbeeld geen ge noegen nemen met derde rangs materiaal. Als ik een mooi stuk kozijnwerk moet af leveren, ga ik zelf op zoek naar 't beste stuk hout dat er is te krijgen. In Amerikaans hout is dat nog te vinden. Europees is dat al een stuk moeilijken Zweden leverde oorlog, Ruim 140 jaar geleden werd de grondslag voor het familie bedrijf gelegd door Abraham de Muijnck. Hij was afkomstig uit Nieuw en Sint Joostland en had de Tekenacademie in Middelburg doorlopen. Hij was 'n goeie leerling geweest, want hij slaagde cum laude. Bouwen was in die tijd méér dan stenen stapelen. In huize De Muijnck aan de Smitsweg te Driewegen circuleert nog een indrukwekkend boekwerk uit de periode dat Abraham de Muijnck afstudeerde op de academie. Er staan de meest fraaie en gecompliceerde trapconstructies in, inclusief lofwerk, ofwel versieringen. Opril Grote Markt 11, 4461 AK Goes, Tel. 0113-270709 In de Museumhal van Auto tron te Rosmalen wordt zater dag 17 en zondag 18 januari de achttiende editie van de Moto ren Oldtimerbeurs gehouden. Ook op de Bevelanden zijn er nogal wat liefhebbers te vin den van klassieke motorfietsen en brommers. De Motoren Oldtimerbeurs is traditiege trouw de eerste beurs in het nieuwe jaar die in Rosmalen wordt gehouden. Vorig jaar brachten ruim tienduizend mensen een bezoek aan de beurs. Dit aantal vertoont de zelfde gestage groei als het aantal mensen dat zich een historische motorfiets of brom- (Van een onzer redacteuren) DRIEWEGEN.- "Jaap wat doen julder? Stoppen of doorgaan? Ik stop ermee en je kunt de zaak zo overnemen". Met die plotselinge boodschap kwam vader Pieter de Muijnck in 1975 bij z'n zoon Jaap en schoondochter Ineke aanzetten. "Doorgaan!” luidde 't krachtige antwoord. Jaap de Muijnck heeft tot de dag van vandaag geen spijt gehad van zijn snelle beslissing. Dezer dagen deed de vijfde generatie De Muijnck zijn intreden in het kleine bouwbedrijf dat is gevestigd in Driewegen. Een bijzondere bedrijfje. Want het is het oudste Zeeuw se bedrijf dat nog steeds onder dezelfde naam in geschreven staat bij de Kamer van Koophandel in Middelburg. Sinds 1860 die jaren staande heeft we ten te houden. "Ik zou niet graag ruilen met gro tere be drijven. Ik denk dat die 't el kaar in de jaren na 2000 heel moeilijk gaan ma ken. Ik verwacht dat uitein delijk de sterkste overblijft. Voor ons ligt 't wat anders. Natuurlijk hebben we ook moeilijke jaren ge kend. Heb ben we enkele putten achter elkaar meegemaakt. Maar er zijn ook goeie -jaren geweest, 't Gekke is dat we momenteel weliswaar goed aan werk kunnen komen, al merken we niet daverend veel van de hoogconjunctuur waar de bouwwereld in zit. In hoog tempo blokkendozen bouwen heeft nooit in de aard van ons bedrijf gelegen. Wij moeten 't hebben van maatwerk. De op drachten waar je je vakkennis in kwijt kunt. Als 't moet zie ik nog kans om een houten dak goot te disselen inplaats van de fresen. Voor restauratie werk kan dat belangrijk zijn. Maar 't is vaak ook veel leuker om met dat fijnere werk bezig te zijn" Bouwbedrijf De Muijnck neemt een bijzondere plaats in Zeeland in. Op de eerste plaats dus al vanwege ‘t feit dat 't bedrijf zich al in het jaar 1860 onder de naam De Muijnck liet inschrijven bij de Kamer van Koophandel. Mair ook vanwege het feit dat 't kleine familiebedrijf zich in al il

Bevelander | 1998 | | pagina 1