De frisse duik van Yolanda de Jong uit Rilland GRAND'THEATER GOES 0113-215165 z KIEKIERIS Uitverkoop DELSCHER De snorkeltocht 4c 4W4f W.W W47W4 de bevelander FILMPROGRAMMA VANAF 25 T/M 31 DECEMBER 1997 Direktie en medewerkers wensen u prettige kerstdagen KORTING* 2e Kerst geopend geopend van 11.00 - 16.00 uur alleen op deze dag pl a JAARGANG 49 - NUMMER 52 WOENSDAG 24 DECEMBER 1997 UIS AAN HUIS OP NOORD-EN ZUID-BEVELAND WE GAASTRA PZC WEEKBLADEN BELBIO! L0900'9363 Spectakel 1 Verkleed DISCOVERVOER voor de heenreis bellen 0113-351717, voor de terugreis dienstregeling Storm en mist Favoriete plekken BRUNOTTI Grote Kade 42a Goes QUICKSILVER 'M^s chiemsee ML' SS sta* GEHEEL NEDERLANDS GESPROKEN! bev r I SïïuUlliBI De Bevelander maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis- bladen in Zeeland. Totale oplage: 176.455 ex. ten zijn om te kunnen deelne men. donderdag (1* Kerst) vrijdag (2* Kerst) zaterdag zondag maandag, dinsdag woensdagavond gesloten donderdag (1* Kerst) vrijdag (2* Kerst) zaterdag zondag maandag, dinsdag.... woensdag (31 dec.).. Lange Vorststraat 12 4461 JP Goes 20.00 u. 19.00 - 21.45 u. 19.00 - 21.45 u. 19.00 - 21.45 u. 20.00 u. The very special sales of Benneton 5Ö%! op de gehele collectie Lange Kerkstraat 44 Yolanda heeft de indruk dat het publiek dat vanaf de Vlis- singse Boulevard een en an der gadeslaat soms meer kou moet lijden tijdens de snorkel- tocht dan de deelnemers zelf. En ook worden ze welk ang stig nagekeken. De risico's voor de deelnemers zijn vol gens haar echter beperkt. "Er varen 'n paar volgboten mee. Zo begeleidt de reddingsbri gade ons en ook onze eigen Zodiac vaart mee. En verder worden we natuurlijk op korte afstand begeleid door de pas serende zeeschepen". Wel is de sportduikster uit Rilland van oordeel dat je wel 'n beet je conditie moet hebben, 't Gaat immers om een af te leg gen afstand door de monding van de Westerschelde van on geveer 900 meter. Ze herin nert zich van een van de vori ge edities, dat er zich een zeer ervaren sportduiker voor de winterse duik had aangemeld. Maar naarmate 't tijdstip van de start dichterbij kwam, kreeg hij 't toch wel wat be nauwd en besloot liever aan de kant te blijven staan. "Dat moet óók kunnen" aldus Yo landa. Uiteindelijk is de tocht bedoeld als aardigheidje, als 'n leuke nieuwjaarsbijeen komst van duikers onder el kaar, zou je kunnen zeggen". a.s. zaterdag: Kaz Lux Schipper Voorheen Melrose Abbey De traditionele snorkeltocht van het duikteam krijgt ook 'Uitgezonderd snowboardkleding en -artikelen zo 28 dec.: Champagneparty liters gratis Champagne steeds veel publieke belang stelling. Natuurlijk: 't feit dat onverschrokken naturen even tuele hagel, sneeuw en vries kou trotseren is op zich al het aanschouwen waard. Maar 't wordt er nog leuker op wan neer de deelnemers er ook nog feestelijk en origineel uit gedost bijlopen. Dat laatste hoort ook bij de traditie. Een vorige snorkel tocht op Nieuwjaar werd de verkleedprijs gewonnen door Yolanda die zich als visser- vrouw op 't strand meldde, in clusief laarzen en netten. Meer dus dan alleen een duik en surfpak, duikschoenen, vin nen, snorkel en een duikbril, welke voorgeschreven attribu- (Van een onzer redacteuren) RILLAND. "Koud? Eigenlijk valt dat wel mee. 't Is veel lastiger wanneer er dichte mist is. Of een storm zoals twee jaar geleden". Aan het woord is Yolanda de Jong uit Rilland, lid van Duikteam Zee land. Samen met enkele tientallen andere sport- duikers uit heel Zeeland staat ze op Nieuwjaars dag om twee uur 's middags op 't strand van Vlis- singen voor de jaarlijkse snorkeltocht. Een bijzon dere manier om 't nieuwe jaar in te luiden. wat is teruggelopen. Eind ja- ren '80, begin jaren '90 waren er soms zo'n tachtig deelne mers. De meesten van Wal cheren, maar toch ook wel van de Bevelanden en 'n en kele Belgische sportduiker". Oplage: 39.500 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Voorstad 22, Postbus 5,4460 AA Goes. Tel. (0113) 273000. Fax (0113) 273010 Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113)273000 Privé (0118) 417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AAVlissingen. Advertentieverkoop: Henk Mallekote (0113) 273022 privé (0113) 342535). Pieter Karman (0113) 273021 privé (0113) 613394). Redactie: Hans Meijer (0113) 273028 Redactie-adres: Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Bezorging: (0113)273000. Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag 17.00 uur. Start van de Snorkeltocht op Nieuwjaarsdag om 14.00 uur. Inschrijven vanaf 12.15 uur in de kleedaccommodatie aan de Boulevard Evertsen te Vlissingen. Het parcours loopt evenwijdig aan het strand en is 900 me ter lang. Bij slechte weersomstandigheden kan de lengte worden aangepast. Duur van de tocht: afhankelijk van het weer, maar doorgaans een klein half uur. Watertemperatuur onder normale omstandigheden 8 graden C. Inschrijfgeld f 10,-. Koffie en Glühwein gratis en een aandenken voor elke deelnemer. Karakter: een gezellige nieuwjaarsreceptie voor iedereen die duiken mooi vindt en daarmee het nieuwe jaar wil beginnen. Dus geen wedstrijd. Vereiste uitrusting: Duik- of surfpak, duikschoenen, vinnen, snorkel en een duikbril. Zeer gewenst: Verkleed het parcours afleggen. Voor de origi- neelse deelnemers zijn prijzen beschikbaar. Inl. bij de evenementencommissie: Yolanda de Jong, tel. 0113-551535. Wie meer informatie wil hebben over duiken in het alge meen, de opleidingsmogelijkheden bij Duikteam Zeeland, enz, kan contact opnemen met Hans de Wit, per adres Post bus 312, 4330 AH Middelburg. Een "must" Voor veel Zeeuwse sportdui- kers is de Snorkeltocht op de eerste dag van 't nieuwe jaar een "must". Ook voor Yo landa. Sinds 'n paar maanden woont ze in Rilland, daarvoor in Veere. Oorspronkelijk is ze afkomstig uit het Zeeuws- vlaamse Hoek. Water bepaalt voor een groot deel haar le ven. Werkend als opzichter Waterbouw van Rijkswater staat bij de Kreekraksluizen. Werk boven water dus. Een deel van haar vrije tijd pro beert ze ónder water door te brengen. Duiken dus. Ze ver telt: "Onze snorkeltocht met nieuwjaar is een leuke moge lijkheid om midden in de win ter je vrienden binnen het duikteam weer eens te ont moeten. Tussen eind oktober en begin april wordt er im mers in Zeeland zelf betrekke lijk weinig gedoken. Aan de snorkeltocht kan trouwens ie dereen meedoen die over 'n geschikte uitrusting beschikt. Dus ook mensen die geen lid zijn van Duikteam Zeeland, 't Is jammer dat de laatste twee jaar de belangstelling Zoals gezegd is over een week de 20e tocht. Of 't nu vriest of dooit. Bij storm wordt 't een andere zaak. Yolanda daar over: "Op Nieuwjaarsdag '95 stond er een zware storm. Ik geloof dat 't windkracht negen of tien was. Toen moest de snorkeltocht worden afgelast. Er dreef óveral wrakhout, 't Is dan onverantwoord om men sen 't water in te laten gaan. Ook wanneer 't potdicht zit van de mist heb je problemen. Je kunt de veiligheid van de deelnemers dan niet garande ren. In 1994 hadden we zo'n situatie. De snorkeltocht zou om twee uur 's middags van start gaan. Met enkele tiental len duikers stonden we in de dichte mist. Vlak voor tweeën trok de mist op en kwam er 'n flauw zonnetje door. We zijn toen toch maar te water ge gaan. Je moet rekenen dat je ongeveer drie kwartier nodig hebt om het parcours voor de Boulevard Evertsen af te leg gen. We hadden die dag ge luk. Want toen iedereen bin nen was, verdween de zon en zaten we opnieuw in de mist." Alle duiken worden bijgehou den in een logboek. "We zit ten hier in Zeeland natuurlijk perfect wat duiksport betreft", aldus Yolanda. Haar favoriete stekken om te duiken zijn op Beveland. Met name de Zee dijk tussen Kattendijke en We- meldinge staat bij haar hoog genoteerd. Zoals trouwens bij honderden sportduikers uit binnen- en buitenland. Ook de Zeelandbrug komt vaak in haar logboek voor en ook de duiken die zijn gemaakt bij 't Koepeltje in de Grevelingen nabij Scharendijke. "De hele Oosterschelde is prachtig. M'n mooiste duik? Dat was 'n keer half mei. We wïtren toen aan de Oosterschelde bij Kat tendijke. Samen met m'n buddy had den we besloten tot ruim der tig meter te gaan. De omstan digheden waren ideaal, 't Wa ter was nog redelijk fris, er stond weinig stroom en 't was helder. Hop naar beneden dus. Ik dacht bij mezelf: onze dag is volmaakt als we nu ook nog een sepia tegenkomen, een inktvis. Je moet weten dat 'n sepia een enorm sociaal dier is, dat naar je toe komt en dat je zelfs kunt aaien. Op een gegeven ogenblik zagen we twaalf se- pia's bij elkaar. Dat was een gigantische ervaring, 't Was jammer dat we al 'n tijd onder water waren en we weer naar boven moesten". "Waarom ik graag duik? De natuur onder water. Alles gaat zo ontzettend langzaam, het duiken zelf is heel rustgevend. En zo'n snorkeltocht. Dat moet je gewoon zien als een leuke onderbreking van de winter, bedoeld voor iedereen die duiken 'n warm hart toe draagt". Promotie De snorkeltocht trekt ieder jaar nogal wat aandacht. De tocht kan dan ook worden be schouwd als een niet alle daagse vorm van promotie van de duiksport. Op het punt van promotie is men trou wens bij de 24-jarige Yolanda uit Rilland aan 't goeie adres. "Een heerlijke vorm van ont spanning", zo vertelt ze. "Ik 40°F Vorst kan de duikers die mee doen aan de Snorkeltocht nauwelijks tegenhouden. "Hoeft ook niet. Want je moet alleen over de eerste schrik zijn. Ben je eenmaal in 't wa ter, dan valt de kou mee. Je zit in je duikerspak en als je het 900 meter lange parcours in zee hebt afgelegd, merk je er eigenlijk niks meer van. Zodra je dan 't strand opstapt en je duikpak opendoet, komen de dampen eruit", aldus vertelt Yolanda. Ze weet waar ze 't over heeft. Want ze doet op 1 januari a.s. voor de zevende maal mee aan de Nieuwjaars- snorkeltocht van 't duikteam. De komende tocht is de 20e. Een lustrum dus. Rechts op de foto Yolanda de Jong uit Rilland in 1996 tij dens de snorkeltocht op Nieuwjaarsdag op het strand van Vlissingen, waar ze uitgedost als visservrouw een eerste prijs kreeg. De snorkeltocht zelf legde ze natuurlijk ook met goed gevolg af. Pittig detail: de watertempera tuur was die dag anderhalve graad C. onder nul... (foto Yvonne van Scheppingen). Bij de foto: Duikers luidden op de strand 't nieuwe jaar in. (foto Yvonne van Scheppingen). Snorkelen op Nieuwjaarsdag ben dan weliswaar lid van het Duikteam Zeeland, dat bete kent zeker niet dat je persé in clubverband moet duiken. Het lidmaatschap is wel heel prac- tisch bij je opleiding om te kunnen gaan duiken en om je brevet te halen. We trainen in clubverband regelmatig in het zwembad van Middelburg en bij het Damplein hebben we ons clubgebouw. Maar in feite doe je toch heel veel dingen individueel. Je bent daarbij wel aangewezen op een part ner. Want duiken doe je van wege de veiligheid altijd met z'n tweeën. Ik heb 't geluk een vriend te hebben die onge veer gelijk met mij is gaan duiken. Zelf denk ik per jaar gemiddeld 20 tot 30 duiken te maken. Dat is eigenlijk niet zo veel. Er zijn mensen die veel vaker onder water zijn". Een Kerstgroet uit Goes Kerstgroet uit Goes. Zo zou de boodschap kun nen luiden bij deze fraaie winteropname van de Goese Vesten. De foto werd een vori ge winter gemaakt op een dag dat zon en rijp de bomen langs de ves ten in een sprookje ver anderden. We wensen onze lezers gelukkige Kerstdagen, waarbij u misschien de zon zult zien en besluit een wandeling te maken. Ergens langs de Ooster schelde, Westerschel de, in de Poel, langs Veerse Meer, over 't strand of langs de Goe se Vesten. (Fotografie Beppy Everaers) Bij de foto: Een barre snorkeltocht. Alhoewel: insiders menen te weten dat de deelnemers minder van de kou hebben te lijden dan de toeschouwers op de Vlissingse Boulevard. Koffie ,Glühwein en een aandenken na afloop voor wie deelneemt. (foto Yvonne van Scheppingen). B T.’: ..•vaB. iW- 14.00 u. 14.00 u. 14.00 u. 14.00 u. 14.00 u. 14.00 u.

Bevelander | 1997 | | pagina 1