Jantine en Sandra uit Goes zes maanden naar Moldavië Een winter tussen straatkinderen Sim Bolus kukelt NIEUW! ONE berco FORCE Auto KiEKIERIS er flink op los Frans Bauer: 'Ik ben zo monogaam als maar kan c Bioscoop on Top-occasions bijeen in blad AUTO-profiel de bevelander nale I BIS B HEIHEKEHMAAHE Biertapwedsfrijden Wie wordt de beste biertapper Eric Hulzebosch Het leukste kado in het donker... F* ;Natio GRAND THEATER GOES 0113-215165 JAARGANG 49 - NUMMER 46 WOENSDAG 12 NOVEMBER 1997 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD EN ZUID-BEVELAND Dl ll Harrison F<mi tttSIEimilKffii r* VOLCANO LAATSTE WEEK LAATSTE WEEK het is weer Penny Time Contacten 8 EL BIOS' 0900-9363 SLECHTS 1 WEEK Voor meer informatie: Tel. (0118) 484316 of (0113) 273020 Fax(0118)484392 Het aanbod van huur- en koopwoningen voor de regio Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland vindt u vanaf 14 november wekelijks op de vrijdag/zaterdagmorgen in de Wmihigknml PZC WEEKBLADEN DISCOVERVOER ■w Geen plus 20 WW i, Bijzondere sfeer Verkenning FILMPROGRAMMA VANAF 13 T/M 19 NOVEMBER 1997 Zeeland is hem zeker niet onbekend. Hij liep zelfs ooit stage bij BMW- dealer Zwartepoorte in Goes, vertelt hij. En: „Ik woon al sinds mijn ge boorte in Fijnaart, een Brabants dorp, nèt tegen de Zeeuwse provincie grens aan. Ik hou van de Zeeuwen. Het is een volk dat bij me past". Aan het woord is de populaire zanger van het Nederlandse lied Frans Bauer, die donderdag 20 november optreedt in de Goese Zeelandhallen. Groot gezin K 1 1 NOVEMBER a.i. laterdsg: er laterdag 22 november MIH-MUMS NOj grootste staan 1 p 6 6 6 6 h h •i ■f Midden-Zceland lange vorststraat - goes Jantine Berks en Sandra de occasions afgeleverd De Bevelander maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis- bladen In Zeeland. Totale oplage: 176.455 ex. Neder- zanger van donderdag, vrijdag zaterdag,.. zondag maandag. dinsdag. woensdag vrijdag zaterdag zondag Dl GROOTSTE SHOWROOM VANNEDERtaHO zaterdag... zondag woensdag 21.30 u. 21.30 u. 21.30 u. 14.00 u. 14.00 u. 14.00 u. voor de heenreis bellen 0113-351717, voor de terugreis dienstregeling «S5 iWBWtOJES ♦WMSWl «Me «El-5- A bied van opvang van straat kinderen immers ook veel werk aan de winkel", aldus Jantine. "En bovendien dach ten we in een warmer klimaat terecht te komen. Inplaats van 20 graden boven nul wordt het nu dus min 30. Dat is dus wel iets anders dan wat we aanvankelijk van plan waren". Alle aangeboden auto's met xh •OWHjwnHe showroom van Nederland op A3-formaat. Autopro- fiel is een uitgave van OWP Wegener Arcade n.v., waaraan ook de PZC- H.a.H-bladen gelieerd zijn. schreven over de toestand in sommige delen van Roe menië. Als je het met eigen ogen ziet is het toch nog wat anders. We hebben er grote kindertehuizen gezien waar je de meest erbarmelijke toe standen tegenkomt. Er zijn ge vallen bekend dat kinderen Bij de foto: Het tehuis voor straatkinderen in het dorpje Vinatori in de buurt van de grote stad lasi, waar honder den straatkinderen een barre winter tegemoet dreigen te gaan. Ze krijgen hulp vanuit Goes, waar Sandra de Jonge en Jantine Berks in de start blokken staan voor een werk- de grens van Roemenië en Rus- i n r WORDT 1 1EET ONDER ie: voeten .20.00 U. .19.00 u. .19.00 u. .19.00 u. .20.00 u. .20.00 u. .20.00 u. Oplage: 39.500 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Tel. (0113) 273000. Fax (0113) 273010 Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113)273000 Privé (0118) 417802 Administratie: PZO Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Henk Mallekote (0113) 273022 privé (0113) 342535). Pieter Karman (0113)273021 privé (0113) 613394). Redactie: Hans Meijer (0113) 273028 Redactie-adres: Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Bezorging: (0113) 273000. Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag 17.00 uur. De beide Bevelandse meiden hadden enkele jaren geleden al plannen om vanuit hun op leiding de wereld in te trek ken. "Eigenlijk wilden we veel verder weg", aldus Sandra. "We hadden 'n paar jaar gele den, toen we stage deden in een tehuis in Brugge, plannen om naar Afrika te gaan. Of naar Brazilië. Daar is op ge- Het zijn twee vriendinnen die elkaar al jaren kennen van de MDGO-opleiding sociaal pe dagogisch werk te Vlissingen. Sandra komt uit Kapelle, Jan tine uit Wilhelminadorp. De laatste weken zijn ze druk doende geweest om in hun tij delijke behuizing aan de Oost- wal 69 te Goes de werkreis voor te bereiden. Ze hebben voedsel en kleding verzameld, hebben sponsors gezocht én gevonden. En ze hebben een speciaal bankrekeningnum mer geopend. "Niet voor ons zelf, want we betalen de reis zelf. Maar om niet met lege handen in Roemenië aan te komen", aldus beide onderne mende jonge vrouwen die in Moldavië Annie de Vegt gaan helpen. Zij is een Friezin die een tehuis runt voor straatkin deren in dit straatarme deel van Europa. geloof in respect, respect voor elkaar. Waarom zou ik alles waar ik in zes jaar voor ge werkt heb voor één minuut plezier op het spel zetten? Nee, ik ben zo monogaam als maar kan". De carièrre van Bauer begon op zijn elfde jaar. „Mijn eerste plaatje, daar heb ik hard voor moeten knok ken", weet hij nog. Hij belde zelf een platenmaatschappij op en zeurde de secretaresse zo lang aan haar hoofd, dat zij hem na wekenlang telefone ren uiteindelijk een keer door verbond met haar baas. Bauer mocht langskomen èn een plaatje opnemen. „Vanaf dat moment wist ik zeker dat ik door wilde breken als zanger. Het heeft weinig met geluk te maken, wist ik al snel. En ik heb er ook echt keihard voor gewerkt". Bauer heeft een speciale band met zijn familie. „Ik woon nog thuis, bij mijn ouders in de woonwagen. Maar dan moet ik er mis schien voor de eerlijkheid wel bij zeggen dat ik natuurlijk niet echt veel meer thuis ben. Ik reis van hotel naar hotel. Maar als ik thuis ben, ben ik ook echt thuis. Bij mijn familie de bev hun tijdelijke onderkomen aan de Oostwal in Goes, klaar voor verzending. Maar nogmaals: geld en spul len verzamelen is niet het hoofddoel van hun missie, 't Gaat op de eerste plaats om zelf hulp te verlenen. Zoals gezegd een lange winter in Oost-Roemenië, ergens tegen de Russische grens, waar wil de honden, beren en houten karren natuur en straatbeeld bepalen. Tijdelijk dus geen Goese disco's of bruin café, wel weinig luxe. "En hard werken, denken we. Maar dat wisten we eigenlijk al toen we eraan begonnen. Wat we daarna gaan doen? Geen idee. Misschien verandert je leven wel zó compleet dat de plan nen die je nu maakt straks al lemaal overbodig bleken". met een zware handicap met kettingen aan bed vast liggen. Van de andere kant zijn er ook met soms Nederlandse, hulp ook veel luxere opvangcentra gebouwd. Soms 'n beetje overdreven luxe. Dat heeft dan weer te maken met de ei sen die door de overheid wor den opgelegd aan instellingen die vanuit het buitenland hulp willen verstrekken". ben ik nog steeds gewoon Frans. Die kennen me niet an ders". Ondanks de hechte fa milieband is Bauer niet van plan om ook in een woonwa gen te trekken. „Nee, als ik la ter op mezelf ga wonen, zal dat in een gewoon huis zijn. Niet omdat ik het vervelend vind in een woonwagen, want in principe is dat ook een ge woon huis. Maar je mist er wel bepaalde dingen. Ik zou het toch wel lekker vinden om eens niet naar buiten te hoé ven om te moeten plassen. Ik denk dat als mijn vriendin en ik gaan samenwonen, het in een huis in Fijnaart zal zijn. Want het wonen daar zou ik niet willen missen". Rond zijn zeventiende brak Bauer door in heel Nederland. „Dat kwam door een uitzen ding van All You Need is Love, het televisieprogramma van Robert ten Brink. Ik genoot toen in de regio al wat be kendheid en twee meisjes hadden aan Robert ten Brink gevraagd of hij wilde regelen dat ik een avond met ze uit ging". Bauer kreeg twee vi deoboodschappen te zien en werd gevraagd met welk meisje hij op stap wilde. „Dat andere meisje, dat ik dus niet had gekozen, barstte in de studio in tranen uit. Heel Ne derland lag in een schok, maar vanaf dat moment was ik dus wel nationaal bekend". Bauer bracht in 1992 zijn eer ste cd (Op Weg Naar Geluk) uit. Toch zou het dan nog twee jaar duren alvorens hij echt doorbrak met de van die cd afkomstige single 'Als ster ren aan de hemel staan'. Van af dat moment ging het echt snel met Bauers loopbaan. „De cd kwam vanuit het niets op nummer 1 in de hitlijsten te staan. Een fantastische er varing". Nu brak hij ook alle records. Niet alleen doordat Op Weg Naar Geluk maar liefst 92 weken in de hitlijsten bleef staan, maar omdat hij de pen. Geld is trouwens nog een van de belangrijkste mid delen. Dat is twee jaar gele den al gebleken. Toen kon het huis waar de straatkinderen onderdak krijgen, worden aangekocht dankzij giften van uit Nederland en dan vooral uit Friesland, waar Annie de Vegt vandaan komt. Ze hoopt, samen met Sandra en Janti ne, dat er ook vanuit Zeeland hulp wordt geboden. Annie de Vegt vertelt over de Roemeen se straatkinderen: "Onze aan dacht gaat vooral uit naar de jonge kinderen die op straat leven. Overdag verblijven ze vaak in de buurt van winkels, op parkeerplaatsen, op het station, 's Nachts slapen ze in riolen, in portieken, in dozen of onder bruggen. Ze zijn soms niet ouder dan drie jaar. Ze zijn door hun ouders op straat gezet. Of ze zijn wegge lopen uit de instituten waar ze vaak worden mishandeld. Het gebeurt ook regelmatig dat de ouders hun kinderen te koop aanbieden. Al heel jong ko men ze in de criminaliteit of prostitutie terecht". (Van een onzer redacteuren) GOES.- Sandra de Jonge (21) en Jantine Berks (19) gaan een avontuurlijke winter tegemoet. Ze gaan een half jaar naar Moldavië op de grens van Roe menië en Rusland. Geen wintersportvakantie. Wel helpen om in een barre winter waarbij de tempera tuur tot min dertig kan zakken, straatkinderen op te vangen. Jantine vertrekt deze week woensdag, Sandra volgt haar begin december. bliek van drie tot tachtig jaar oud. Ik kan niet zeggen dat ik voor een bepaald type mens zing. Ik zing voor iedereen". Het publiek dat op zijn optre dens afkomt is inderdaad be hoorlijk gemêleerd. „De optre dens zijn twee en een half uur durende shows. Met een live orkest en een live koor. Een concert moet perfect zijn. Ik wil mensen zoveel mogelijk geven. Dat iedereen met een goed gevoel naar huis gaat. Bovendien houd ik ervan om altijd een paar verrassingen in een optreden te verwerken. Nee, ik verklap niets. Kom zelf maar kijken in de Zeelandhal- len. Over het algemeen zijn de concerten één groot feest". Bauer heeft - ondanks zijn be scheidenheid - geen hekel aan de aandacht rond zijn per soon. „Hier in Nederland is dat echt geen probleem. Ik stap nog al tijd zo een patatzaak binnen. Als mensen een handtekening willen, kunnen ze die krijgen. Ik vind het al heel wat dat ze de moeite nemen om me daarom- te vragen. Gelukkig heb je in dit land geen poes pas met body guards enzo no dig. Want dat zou ik wel erg vinden". Kaarten voor het concert van Frans Bauer in de Zeelandhal- len zijn verkrijgbaar via de Zeeuwse Theater Stichting. profiel De twee afgestuurde mdgo- ers uit Goes hebben in Molda vië echter niet alleen kommer en kwel aangetroffen. Jantine daarover: "De sfeer in het op vanghuis van Annie de Vegt was heel bijzonder. We heb ben er kennis gemaakt met enkele mensen van onze ei gen leeftijd die er al een tijdje werken. We werden er snel opgenomen en hebben er een paar weken geholpen. Natuur- lijk was er het probleem van de taal. Maar met een beetje Engels en handen- en voeten werk kon je toch goed contact, maken. Bovendien spreekt Annie de Vegt, die al langer dit werk doet in dit deel van Roemenië de taal redelijk. Al les bij elkaar was het voor ons goed genoeg om ja te zeggen toen ons op de man af werd gevraagd of we voor langere tijd wilden komen hel pen. Nadat we terug waren in Nederland zijn we direct aan het werk gegaan om mensen te interesseren voor dit straat- kinderen-project". Jonge, beiden afkomstig uit een zakenmilieu, hebben dankbaar gebruik gemaakt van de contacten die ze in Zeeland en op de Bevelanden hadden. Van Annie de Vegt hadden ze de nodige folder tjes meegekregen, waarin het project wordt toegelicht. Zelf hebben ze er een inlegvel bij gemaakt, waarin ze uitleggen waarom ze een half jaar willen meewerken aan de opvang van de straatkinderen. Waarin ze ook uitleggen welk werk ze er tussen december en mei denken te gaan doen. En om sponsors te vinden voor het tehuis in het plattelandsdorpje in de buurt van lasi. Het is de op een na grootste stad van Moldavië. Er wonen 280.000 mensen. Het aantal straatkin deren wordt er op 400 ge schat. "Precies is dat nooit te zeggen. We hebben bijvoor beeld gehoord dat een moe der die binnenkort een kindje verwacht is komen vragen om haar baby te verzorgen. Er is gewoon geen voedsel. Anti conceptie is vaak onbekend. Er zijn grote gezinnen en er is vaak niks te eten. Iemand die werkt krijgt honderd gulden per maand. Moet je bedenken dat suiker nog duurder is dan bij ons in Nederland", aldus Sandra. En voor kleding geldt eigenlijk hetzelfde verhaal. Beide jon gedames willen niet met lege handen in Moldavië aanko men. Vandaar hun sponsor werving, het verzamelen van winterkleding, houdbaar voedsel enz. "Niet voor ons zelf. We betalen de reis zelf. Maar om een handje te hel- Eind september, begin okto ber, zijn beiden al enkele we ken in de oostelijke provincie van Roemenië geweest. Ze hebben er kennis gemaakt met Annie de Vegt, het op vanghuis in het dorp Vinatori en de kinderen die van straat zijn gehaald om in het tehuis op krachten te komen. Met na me de stad lasi kent veël straatkinderen: jongens en meisjes die vaak al als baby op straat worden gezet. San dra vertelt: "We zijn enorm geschrokken van de situatie daar. Afgelopen jaren is er na tuurlijk al veel verteld en ge- Dit jaar is het 10 jaar geleden dat poppentheater Sim Bolus een eigen sfeervol theatertje opende in het Ambachtscentrum te Goes. Sindsdien hebben vele dui zenden kinderen en volwas sen en een voorstelling bijge woond. Zo is het poppen theater in heel Zeeland een begrip geworden. Negen verschillende verhalen hebben in de afgelopen jaren op het programma gestaan. Momenteel wordt hard ge werkt aan de tiende produc tie, die in het voorjaar van 1998 in première gaat. Ter ge legenheid van het 10-jarig be staan staat in de komende maanden één van de eerste producties op het program ma: Ei Ei dit ben jij! Het vernaai is wekelijks vanaf 12 november a.s. te zien op woensdagmiddag om 14.00 uur. De voorstelling speelt zich af in een kippenhok, waar de kippen het flink met elkaar aan de stok hebben. Zo erg zelfs, dat er geen ei meer gelegd wordt. En waarom? Iedere kip vindt zichzelf de allermooiste en daar over wordt flink gekakeld. Kukel, de haan, ziet het met lede ogen aan. Was alles maar weer koek en ei. Hij probeert de ruzie te sussen, maar naar hem luistert geen kip. Maar dan bedenkt Kukel een bijzonder plan Een humoristisch verhaal met veel muziek voor volwassenen en kinderen vanaf 5 jaar. Voorafgaande aan de voorstelling worden kinderen die hun ver jaardag komen vieren in het zonnetje gezet. Bovendien is er voor iedere bezoeker een feestelijke attentie. Reserveren is gewenst: 0113 - 212031. dJ-WS/mg ar- enige landse werd van wie niet minder dan drie albums te gelijk in de Al bum Top 100 stonden. „Daar na volgde het bekende duet met Marianne Weber. Daarmee we zelfs in het Guinness Book of Records. De plaat werd dia- Frans Bauer. mant op de eer ste dag dat hij verkocht werd. Dat betekent 300.000 verkoch te exemplaren in minder dan acht uur tijd. Ongelooflijk, hè?", straalt hij. Zijn laatste al bum (Weil Ich Dich Liebe) is Duitstalig. „De enige Duitstali ge cd die ooit de eerste plaats behaalde in Nederland", zegt hij niet zonder trots. „We zijn op dit moment dan ook aan het proberen in de Duitstalige gebieden door te breken". Zijn Nederlandse fans vergeet hij niet. „In februari komt er weer een nieuwe cd van me uit. Nee, niet in het Duits, gewoon weer in het Nederlands. En helemaal niet in het Engels. Een Engelstalige plaat zit er voor mij helemaal niet in. En gels heeft me namelijk nooit zo gelegen. Duits wel, ik praat graag en goed Duits. Maar met Engels had ik op de mid delbare school al moeite. Ik ga ervan uit dat je alles wat je doet zo goed mogelijk moet doen. Als je denkt dat je iets niet kunt, kun je er beter niet aan beginnen". Frans Bauer heeft inmiddels ook een eigen fanclub. Die telt duizenden leden en nog steeds melden zo'n honderd fans zich per week aan om ook lid te worden. Zijn groep bewonderaars is groot, weet Bauer. „Maar ik heb niet zo zeer een bepaalde doel groep", vertelt hij. „Ik heb pu- - Hij is jong, bescheiden en te rughoudend. Èn razend popu lair. Een bijzondere combina tie, al zou de drieëntwintig ja rige zanger zelf de laatste zijn die dat toegeeft. „Ik hou van rust. Niet al dat overdadige gedoe. Daarom kon ik het ook altijd zo goed vinden met Zeeuwen. Mijn middelbare schooltijd heb ik doorgebracht in Roosendaal, waar ik MMO (middelbaar middenstands onderwijs - red.) volgde. Het stikte daar van de Zeeuwen. Zo heb ik ze leren kennen. Nuchter, zonder bluf of uiter lijk vertoon. Daar hou ik van. Ik ben ook nuchter. Doe maar gewoon, dan doe je gek ge noeg", legt hij zijn levensde- vies uit. Maar gewoon doen als je een razend populaire zanger bent is niet altijd gemakkelijk. De drieëntwintig jarige Braban der laat menig vrouwenhart sneller kloppen. Toch wordt hij daar niet warm of koud van, vertelt hij. „Ik heb sinds zes jaar een relatie met mijn vriendin Mariska. Ik zal dan ook nooit ingaan op sommige van de voorstellen die ik van mijn vrouwelijke fans krijg. Ik Het kinderopvanghuis in Roemenië kan kleding en voeding goed gebruiken. Maar het meest praktisch is een financiële bijdrage. Sandra en Jantine hebben in samenwerking met de Stichting Straatkinderen ook voor inwoners van Be- veland een bankrekening nummer geopend. Het luidt: ABN -Amro rek.nr. 468182977 ten name van het project lasi. Inl. via tel. 0113-230741. Autoprofiel. Dat is de naam van een sinds kort in ons land verschijnend blad waarin door de mer- kendealers top-occasions worden gepresenteerd. Het blad verschijnt iedere twee weken en is verkrijg baar bij kiosken, benzine stations en in supermark ten. Het gaat om een uit gave waarbij nauw wordt samengewerkt met de Ne derlandse Dealerassocia- tie. Men vindt er een breed aanbod van goede occasions en ook occa sions met een meer exclu sief karakter. Verder alge mene informatie van de Nederlandse Merken- dealers. De in Autoprofiel aangeboden worden alle met Bovag-garantie en Na tionale Auto Pas. Kortom: de Bij de foto: Jantine Berks en Sandra de Jonge hebben in oktober al enkele weken door gebracht in het opvanghuis om er hand- en spandiensten te doen. Ze vertrekken nu voor een half jaar om bij te springen in de opvang van straatkinderen. Vanuit Goes hebben ze afgelopen weken allerlei spullen ingezameld. Ze willen binnenkort niet met le ge handen aankomen in Moldavië. Vorig jaar werd het tehuis, vanwaar Sandra en Jantine een half jaar gaan werken, voorzien van een keuken, dou che, toilet, water en elektrici teit. Er wonen nu tien kinderen. Door het huis uit te breiden hoopt men meer kinderen on derdak te kunnen geven, ze een beetje de indruk te geven dat ze in een groot gezin te recht zijn gekomen. Ze te inte resseren voor onderwijs en een normaal leven. Dus niet meer op straat. De beide Be- avontuur in Moldavië op velamise meisjes hebben -sx c haast om te vertrekken omdat land. de winter in Moldavië voor de deur staat. Met name Annie de Vegt houdt zich bezig met het opsporen van straatkinde ren om ze daarna onderdak te geven. Verder wordt vanuit het tehuis geprobeerd om ook mensen van het dorp te voor zien van kleding, wordt de school gesponsord met geld en materiaal. Jantine en Sandra hebben afgelopen we ken tientallen pakketten met kleding en goed houdbaar voedsel vergaard. Het staat in L

Bevelander | 1997 | | pagina 1