Provincie Zeeland Discussie over intensieve veehouderij Dagje hakken en zagen in 't Zeeuwse landschap Aanpakken geblazen in 1998 Natuurvaartochten over de Oosterschelde Bewoners in wijk de Goese Polder Het doorgezaagde weesmeisje in De Pompweie te Kortgene 1 ■Officiële Mededelingen ATB wedstrijden Wemeldinge ■■■■■Bi In beroep Commissies 9 Woensdag 22 oktober 1997 Voorontwerp begrenzingenplan Schouwen West Met onder meer landbouw- en milieuorganisaties willen Gedeputeerde Staten (GS) een discussie aangaan over de intensieve veehouderij in Zeeland. Eerder dit jaar gingen provincie en landbouworganisaties er nog van uit dat onder strakke milieuafspraken enige mate van groei mogelijk zou zijn. Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Diversen DE BEVELANDER Nieuws Abdij - Het voorontwerp begrenzingen plan Schouwen West ligt met in gang van 27 oktober 1997 gedu rende 4 weken ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, Middelburg, werkdagen van 8- 17 uur en desgevraagd buiten kantooruren (na telefonische af spraak met J.K. Wandel tel. 0118- 631787), de gemeente Schouwen Duiveland, Hatfield- park 3, Zierikzee, werkdagen van 9-16 uur, het Waterschap Zeeuwse Eilanden, Piet Hein- straat 77, Goes, werkdagen van 8-17 uur. Het voorontwerp begrenzingen plan betreft de voorgenomen Op 11 november 1997 om 19.30 uur wordt in het dorps huis Renesse, Zeeanemoon- weg 1, Renesse voor grondeige naren, grondgebruikers en andere belanghebbenden binnen de be grensde gebieden een voorlich tingsbijeenkomst gehouden over het voorontwerp plan. Op de voorlichtingsbijeenkomst wordt het plan nader toegelicht en is er gelegenheid om vragen te stellen. begrenzing van natuurontwikke lingsgebieden in Schouwen West. Als er in een bepaald gebied iets moet gebeuren, maatregelen bij- voorbeelckvoor het beschermen van een waardevol natuurgebied, het aanleggen van een industrie terrein, aanleggen of verbeteren van wegen, tegengaan van vervui ling etc., kijk dan ook eens wat er nu of in de toekomst nog meer voor die streek op de rol staat. Niet alleen bij de provincie, maar ook bij andere overheden als rijk, gemeenten en waterschappen. Wellicht dat je elkaar kunt vinden. En dan is er een planning te ma ken om het hele gebied in een keer aan te pakken. Gebieden be leid heet dat in het ambtelijk jar gon. Voordeliger, efficiënter en alles bij elkaar opgeteld wellicht in minder tijd en met minder overlast voor mensen die er wonen. Gebiedenbeleid neemt dan ook een vooraanstaande plaats in in het jaarprogramma 1998 van de provincie voor ruimte, milieu en water. In de Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaan- deren gaat het onder meer om het oplossen van knelpunten tussen werken en wonen. In Schouwen- West is er een complete herschik king aan de gang van allerlei func ties in de regio waardoor nieuwe kansen moeten ontstaan voor ogen schijnlijk tegenstrijdige zaken als natuur, recreatie, landbouw, milieu, waterhuishouding en verkeer en vervoer. In de Sloerand gaat het vooral om de terreinuitgifte op industrieterreinen, infrastructuur en groene afscherming. Andere gebieden waarvoor een gebiedsgerichte aanpak geldt, zijn: Zuidkust Schouwen, Kreken Zeeuwsch-Vlaanderen, WCL-Zak van Zuid-Beveland, Walcheren en de Deltawateren. Ook landinrich tingsprojecten lenen zich prima voor een dergelijke aanpak. Een ieder kan tot uiterlijk 8 de cember 1997, bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 165, 4330 AD Middelburg, zijn/haar zienswijze ten aanzien van het voorontwerp begrenzingenplan naar voren brengen. Het voorontwerp plan err nadere informatie is verkrijgbaar bij het secretariaat van de Provinciale Commissie voor de Groene Ruimte (J.K. Wandel, telefoon 0118- 631787) en bij de Dienst Landelijk Gebied te Goes (Mw. J. van Roekel, telefoon 0113-237241) uur. Centraal in het verhaal staan de spannende beleve nissen van twee jongens tij dens hun geheime clubbijeen- komsten op een woensdag middag. Tussen dozen en al lerlei rommel beleven ze, net als hun grote held Indiana Jo nes, spannende avonturen als ze op expeditie gaan. De rol karton die plots een kolkende rivier blijkt te zijn, of bevinden ze zich midden tussen de Inca- mannetjes uit Peru. Francois en Oscar laten als leden van deze supergeheime club zien, hoe spannend spelen wel kan Voorwaarde is wel dat niet verder gegaan mag worden dan bouw blokken tot 1000 m2. Bestaande bedrijven voor intensieve veehou derij moeten wel reële ontwikke lingsmogelijkheden blijven behou den. En verder is er veelal sprake van een zogeheten m.e.r.-plicht (milieu effectrapportage). De provincie toetst de bestem mingsplannen voor het buiten gebied, een verantwoordelijkheid van de gemeenten, aan de uit gangspunten van dit interimbeleid. Stimuleringsbeleid Met steun van de provincie en de landbouworganisaties heeft het Mestbureau West ondertussen een projectvoorstel ingediend bij het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Doel van dat project is dat minder stik stof uit mest uitspoelt. Met ander woorden het benutten van stikstof in dierlijke mest op de akkerbouw- gronden kan omhoog door: het geven van een stimule- ringspremie aan akkerbou- Het programma ziet er steeds als volgt uit: 13.00 uur ATB leeftijd 36 jaar en ouder 65 min 13.03 uur jeugd tot en met 16 jaar 45 min; 13.03 uur damens 60 min 14.15 uur ATB 17 tot en met 35 jaar 75 min. Start en finish zijn gesitueerd bij camping "Kleine Stelle", waar ook de inschrijvingen voor de wedstrijden plaatsvinden. Tevens is bij camping "Kleine Stelle" was - en kleedgelegenheid voor de renners aanwezig. Het parkoers is ongeveer 3 km lang en loopt deels door het Wemeldingse bos en het terrein van de Fir ma Mieras. Het inschrijfgeld bedraagt Fl. 7.50 voor alle caterogieën. Naast het dagprijzen-schema voor alle categorieën, zijn er prijzen in natura beschikbaar voor renners die aan alle drie de wedstrij den hebben deelgenomen. Een groot aantal renners heeft te kennen gegeven in Wemeldin- ge aan de start te komen; onder hen: MarcelRemijn; Eric Ver- eecken; Richard Slabbenkoorn; Ruud Zijlmans; Pierre Frijters; Michel Rammers; Francois Franse en de van blessures herstel lende Patrick Tolhoek en de plaatselijke renners: John Strosnij- der; Henk Caspers; Co Blok; Edwin Taaien; Jan Minnaard; Huub Slabbekoorn en Kees Veerdonk. Opnieuw bekijken Ondertussen zijn er ook landelijk ontwikkelingen om rekening mee te gaan houden. Zo is er een nieuwe herstrureringswet in de maak en wordt het Structuur schema Groene Ruimte herzien. Wat de provincie betreft, krijgt dat landelijk beleid vorm in een uitwer king van het streekplan en in het verlengde daar weer van, herzie ning van de bestemmingsplannen buitengebied. Aandachtspunten voor de toe komst, en dus gespreksonderwer pen met belanghebbenden, zullen onder meer zijn: heroverweging van de omvang van intensieve vee houderij als neventak; waarbij overigens de rentabiliteit van het bedrijf wel in de gaten moet worden gehouden; het oordeel van experts van buiten de provincie over het verminderen van de uitspoe ling van stikstof ofwel de omvang van de maximale milieuverantwoorde veestapel; ruimtelijke mogelijkheden voor 'bedrijven van de toekomst’en de landschappelijke inpassing daarvan; zonering rond gebieden die gevoelig zijn voor verzuring. wers die mest in het voorjaar aanwenden of bewerkte mest in het najaar; het aanleggen van demonstra- tiepercelen, zodat boeren in de praktijk kunnen zien hoe zaken op een andere manier zijn aan te pakken; het organiseren van studiebij eenkomsten, demonstratieda- gen en open dagen en het ont wikkelen van informatiemateri aal. Op zaterdag 25 oktober a.s. wordt door het wielercomité We- meldinge de eerste ATB Wedstrijd georganiseerd uit een serie van drie. Ook op zaterdag 1 en 8 november zullen wedstrijden worden gereden. king met de Gidsendienst Zee land. In een rustig tempo wordt ge varen naar de Schelphoek en rondom een groot deel van de Roggeplaat. Vanaf het dek kunnen passagiers de Ooster schelde beleven aan de hand van de verhalen en toelichting die de gids geeft bij alles wat te zien is, boven en onder wa ter. Met een klein kruisnet wordt de onderwaterwereld naar boven gehaald om in glazen bakken nader te bekij ken. Aan de hand van kaarten De vergadering is openbaar en vindt plaats in het kantoor van de provincie aan Het Groene Woud 1 in Middelburg. De agenda en vergaderstukken liggen ter inzage in het informatie centrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Recent onderzoek maakt duidelijk dat de grenswaarden voor het oppervlaktewater alleen worden gehaald als er geen import is van dierlijke mest en als alle mest die in Zeeland wordt geproduceerd in het voorjaar wordt uitgereden. Maar ook dan zullen in delen van het afwateringstelsel, met name de kavelsloten, de normen wor den overschreden. De uitkomsten van het onderzoek maken dui delijk dat groei van de veestapel, waar eerder sprake van zou zijn, niet haalbaar lijkt. Huidig beleid Bij de vaststelling van het streekplan Zeeland in het begin van het jaar was ook de intensieve veehouderij onderwerp van discussie. Provinciale Staten hebben toen besloten een soort pas op de plaats te maken. Ener zijds in afwachting van nieuwe landelijke richtlijnen, anderzijds om in Zeeland grondig onderzoek te doen naar de stand van zaken rond het milieu. De pas op de plaats, interimbeleid in de vaktaal, betekende dat er tijdelijk een stop zou komen op de vestiging van nieuwe bedrijven voor intensieve veehouderij in de provincie. Boeren die hun inkomsten willen baseren op een bredere basis mogen als neventak intensieve veehouderij erbij gaan doen. Op zaterdag 25 oktober a.s wordt het nieuwe winterwerk- seizoen van het Zeeuwse vrij willige natuur- en landschaps beheer geopend. Een aantal groepen nodigt iedereen uit om een dagje in de natuur aan het onderhoud van knot wilgen te werken. XvXvXvXvXvXsvXvXvXvXvXv zaterdagse autowasser, hip pie, yuppie of gabber die in en frisse omgeving lekker van dik hout planken wil hakken en zagen is van harte welkom. De volgende drie groepen no digen u uit om te komen knot ten: De Werkgroep Land- schapsverzorging Walcheren gaat zaterdag 25 oktober wil gen knoten op de Blikkendijk in de Oranjepolder bij Arne- muiden. U gaat niet alleen takken zagen maar leert te vens hoe het takhout te ver werken tot musters voor brandhout. Bel: Luud Persijn 0118-635997 of Co Smit 0118- 625363. De beheerswerkgroep K.N.N.V. de Bevelanden gaat diezelfde dag wilgen knotten in de Rietput aan de Gpese Sas bij Wilhelminadorp. Zij gaan tevens het takhout ver werken tot rakkenrillen die een goede schuil- en nestel- plaats bieden voor vogels en kleine zoogdieren. Bel: Ton de Koning 0113- 31.1813 of Tonnie Outermans 0113-567196. In Oost-Zeeuws- Vlaanderen wordt op 8 nov. gewerkt door de knotgroep van "De Steltkluut". Op het erf van de familie Jansen aan de Lovendijk in Hoek worden knotwilgen en -populieren on- 15.30 uur vanaf de grote stei ger bij Burghsluis en is daar omstreeks 18.00 uur terug. De kosten bedragen: 20,- p.p.; kinderen t/m 12 jaar betalen 12,50. Aanbevolen wordt om een verrekijker mee te nemen en te zorgen voor warm kle ren. Aan boord zijn consump ties verkrijgbaar. Reserveren is noodzakelijk, op telefoon nummer 06-53535297 of 0111- 414309. Voor meer informatie: Gidsen dienst Zeeland, tel. 0118- 659988. Knotbomen vormen een niet weg te denken element in het Zeeuwse landschap. Tiental len jaren geleden werden ze nog door boeren onderhou den vanwege het hout voor klompen, schopstelen, en brandhout voor de bakkeet. Tegenwoordig is hun econo mische waarde nul en veel knotbomen zijn verwaarloosd of gerooid. Maar mensen die zelf geen knotwilgen bezitten maar wel een warm hart toe dragen, zetten zich iedere winter in om deze bomen te onderhouden. Het hout wordt dan meestal niet meer verwerkt tot greed- schap maar gebruikt als brandhout of op takkenrillen gelegd. Want knotwilgen vormen een ideale plek voor steenuilen om hun nest in te bouwen. In Nederland is hij er bijna ge heel afhankelijk van gewor den! Maar ook andere vogels, zoogdieren en insecten leven in de knotwilg. Speciale vaar digheden worden van de vrij williger niet geëist; elke stoffi ge kantoorklerk, uitgetelde bankdirecteur, goede christe lijk rentmeester, huiswerkloze scholier, tuttige burgermuts. De Stichting Wijkbeheer de Goese Polder houdt op maandag 27 oktober haar jaarlijkse bewonersavond voor inwoners van de Goese Polder. Naast algemene zaken, mededelingen, vragen en antwoorden zal het accent op deze avond liggen op: Aanpassingen aan speeltuinen als gevolg van de nieuwe Ne derlandse regels vOor veiligheidseisen aan speeltoestellen. Met name de speeltuin aan de Schaepmanstraat en in de Tru- manstede 94 zijn of worden aangepast aan deze nieuwe ei sen. Hoe dat er uit zal zien, wordt deze avond toegelicht door de Gemeente. Een tweede speelvoorziening voor jeugd van 12 jaar en ouder in de Goese Polder. De eertse, het basketbalveld aan de Koos Vorrinkstraat, wordt zó goed bezocht, dat uitgekeken moet worden naar een tweede locatie in de wijk. Bovendien zullen hier ook grotere voorzieningen als een skate- boardbaan worden geplaatst die ook door jongeren uit andere wijken gebruikt kunnen worden. De gemeente heeft als locatie hiervoor op het oog de gasvelden achter de Spinne, direct achter het winkelcentrum. Stichting Wijkbeheer wil graag met alle bewoners van de Goese Polder overleggen over deze keuze voor een speelplek en welke vor- waarden hieraan gesteld worden. Op deze bewonersavond zal de gemeente Goes haar plannen uitgebreid toelichten en bent u in de gelegenheid tot het stellen van vragen en het geven van uw mening hierover. Aanvang 20.00 uur, in de Wijkinfowinkel, de Spinne 15-33 te Goes (Mauritsgebouw). Thema’s Zowel in het gebiedenbeleid als bij andere manieren van-uitvoeren van plannen houdt de provincie steeds het voorgenomen beleid rond een aantal belangrijke thema's goed in de gaten: Die thema’s zijn: ruimte, milieu- en waterkwali teit, waterkwantiteit en natuur. Bij het thema ruimte speelt het streekplan vanzelfsprekend een belangrijke rol. Verder gaat het om intergemeentelijke structuurvi- sies op stads- en dorpsontwikke- ling, duurzaam bouwen, bedrijvig heid, recreatie en toerisme en lan delijk gebied. Bij milieu- en waterkwaliteit gaat het onder meer om verstoring, verzuring, vermesting en verzil- ting. Bij de waterkwantiteit gaat de aandacht vooral uit naar ver droging, grondwater en waterke ringen. Bij de natuur tenslotte draait het vooral om bescherming en veiligstelling en beheer en ont wikkeling. Instrumenten Om de doelstellingen van het beleid waar te maken, hanteert de provincie een aantal instrumen ten. Om te beginnen samenwer king en stimulering. Ook het al dan niet verlenen van vergunnin gen is een belangrijk middel om iets voor elkaar te krijgen. En wie vergunningen afgeeft zal ook moeten nagaan of wordt voldaan aan de voorwaarden waaronder de vergunningen zijn verstrekt: handhaven dus. Gratis Wie het naadje van de kous wil weten kan dat nalezen in het jaar programma 1998 ruimte, milieu en water. Het jaar programma is gratis verkrijgbaar bij het informa tiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 0118- 632400. En wie wil weten wat er vorig jaar precies is gebeurd kan tegelijkertijd het jaarverslag 1996 opvragen. De hoorzitting is in het kantoor van de provincie op het adres Het Groene Woud 1 in Middelburg. Woensdag 29 oktober, aanvang 14.00 uur, houdt de Hoorcom- missie bestemmingsplannen een openbare zitting. Tijdens de zit ting krijgen belanghebbenden (bezwaarmakers en betrokken gemeente) de gelegenheid hun standpunten mondeling toe te lich ten. Rozeboom Tegen het bestemmingsplan Rozeboom Krabbendijke van de gemeente Reimerswaal zijn een aantal bedenkingingen ingebracht. De gemeente wil volgens het voorgenomen bestemmingsplan ruim honderd woningen bouwen. De bezwaarmakers zijn van mening dat door de voorgenomen wijziging in de bestemming van het gebied het niet meer mogelijk is een fruitteelt bedrijf te laten voortbestaan en geven aan dat door het verminderen van de grond waarop geteeld kan worden een belangrijk deel van de norma le omzet wordt gemist. Donderdag 30 oktober, aanvang 10.00 uur, vergadert de Provin ciale Planologische Commissie. Na de stukken die ter kennisne ming staan vermeld (onder meer streekplanuitwerking Axelse Vlakte Autrichepolder; ontwerp woningbouwprogramma; onder zoek kansen voor regiodistributie in Zeeland; uitvoering Vinexaf- spraken stadsgewest Vlissingen Middelburg) gaat de commissie praten over de notitie vestigings beleid veehouderij. Theater Kwark brengt woens dag 22 oktober, heden, een fa milievoorstelling in De Pomp- weie te Kortgene. De titel: "Het doorgezaagde weesmeis je". De middag wordt georga niseerd door Nuts-departe- ment Noord-Beveland. Deze fantasievolle en humoristi sche voorstelling voor ieder een vanaf zeven jaar wordt gespeeld door Oscar Postema en Francois Vervaet. Onder re gie van Willem Huybreghs is deze voorstelling ontstaan uit eigen jeugdherinneringen en improvisaties. Aanvang 15.00 en tekeningen worden zaken toegelicht over de prehistorie, verdwenen dorpen, deltawer ken, etc. Wie zijn verrekijker heeft meegenomen kan de verschillende soorten vogels observeren en met een beetje geluk ook een stel zeehonden op een zandbak zien. Kortom: een afwisselende en interes sante toch voor Zeeland-lief- hebbers. De vaartocht vindt plaats in de herfstvakantie en wel op don derdag 23 oktober a.s. De "Breeveertien" vertrekt om Vogels, zeehonden, ribkwalle- tjes, schelpenbanken, mossel percelen, mammoetkiezen, Nehalenniastenen, lichtop- standen, Deltaplan en wieren zones. Dit is maar een greep uit de onderwerpen die ter sprake kunnen komen tijdens de "herfst natuurvaartocht" die, wegens overweldigend suc ces van de afgelopen zomer georganiseerde tochten, wordt gehouden op de Oos terschelde met het schip "Breeveertien", in samenwer- zijn, als je maar avonturen kunt verzinnen. En... als je een goede vriend hebt natuurlijk. Heel subtiel zitten er tussen de bloedstollende belevenis sen ook kinderverdrietjes ver weven in deze productie. Hoe wel de clubbijeenkomsten verboden zijn voor meisjes, moet er nog wel gerepeteerd worden voor de fantastische illusieact van Het Doorgezaag de Weesmeisje. Of die ook goed afloopt is iedere keer weer de vraag. Bij de foto: Theater Kwark (fotografie Anda van Riet) der handen genomen. Bel: Lu cien Calle 0115-617416. Knotten is hard werken, maar ook een gezonde ontspan ning. En na een dag werken geeft een rij geknote wilgen, waarop een winterkoninkje of roodborstje direct op zoek gaat naar verstroorde insec ten, een zeer voldaan gevoel. En zomers kunt u vol trots uw familie en gasten uw bijdrage aan het behoud van de zeeuwse natuur laten zien!' Trek wel oude maar warme (regen)kleding en stevige schoenen of laarzen aan en neem eten en drinken mee. Voor gereedschap wordt ge zorgd. Er zijn ook andere groepen actief in Zeeland en natuurlijk worden er niet al leen wilgen geknot. Stichting Landschapsbeheer Zeeland coördineert diverse vrijwilli- gersgroepen in Zeeland die zich inzetten voor het onder houd van kleine landschaps elementen als drinkputten, knotwilgen, hoogstamfruitbo- men, schrale hooilandjes en - dijken. Zoekt u een groep die bij u in de buurt actief is? Bel dan even naar Stichting Land schapsbeheer Zeeland in Goes 0113-230936. - JtF

Bevelander | 1997 | | pagina 9