Elly Texer uit Goes schrijft gids over Assisi 't Verhaal over Fresco's en Franciscus X jfl de Klerk parketvloeren SCHOUTEN PARKET Les Grecs Kinderen De Zandplaat Ovezande in actie voor het dierenasiel Een wandeling vlak voor de aardbeving I 1 1 THEUmrWu» ÖSIMOl ©F wg ~7 de bevelander De Bamboe Beren live in Sportpunt Zeeland Goes r*~ BIJ DE ZEELANDHALLEN GRAND THEATER GOES 0113-215165 H'AF'i l/ I I J SALONIKI WOENSDAG 22 OKTOBER 1997 JAARGANG 49 - NUMMER 43 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD-EN ZUID-BEVELAND PZC WEEKBLADEN middelburg 01 18-626721 Alweer 7 jaar in Goes V i Saloniki nodigt u uit vrijdag 7 november met FR LFEFT NOS IFTS 0900-9363J MRKFT KI/BK FA/ L4MM44TVL0FBFA/ seisplein 5 Lezingen FILMPROGRAMMA VANAF 23 T/M 29 OKTOBER 1997 [«I Ufa «1 I KJ v Fr - A Haar "gids" SHOES FOR KIDS In Italiaans De schade met Slo-Xee, ^amboo-iee Ronald ^oray z F: s. I I cheque IbSüi7 nder Donderdag 23 oktober a.s. in herfstsportweek Reserveren gewenst I ERKEND PARKETSPECIALIST fHtSIhflSNllHKiiU i—ii— WW De Bevelander maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis- bladen in Zeeland. Totale oplage: 176.455 ex. besteed. Ten onrechte. Want het kan in Umbrië, de streek waar Assisi ligt en waar de schokken het hardst zijn aan gekomen, erg koud zijn in de winter. En die staat voor de deur. Veel mensen zitten in tenten en caravans en gaan het hard krijgen, wanneer ze niet tijdig worden geholpen". De herfstsportweek in Goes is in volle gang. Donderdag 23 oktober, morgen dus, wordt de week opgeluisterd door de Bamboe Beren die er een liveshow geven. De voorstelling begint om 14.00 uur. Entree Fl.12.50. Kaarten zijn in voorverkoop bij evenementenbureau Injomar te Goes. Voorverkoopkaarten kosten Fl. 10,-. Aan de show wordt meegewerkt door goochelaar Ronald Moray. De Bamboe Beren, bekend van de TV, beleven vrolijke avonturen in de Bamboe-jungle. De show is ge baseerd op de animatieserie Bamboo Bears. In de TV-.se rie trekken de grote gestreepte panda Slo-Lee en de rode panda Bamboo-Lee erop uit en beleven allerlei spannen de avonturen. Natuur en milieu krijgen daarin alle aan dacht. vrijdag zaterdag zondag 21.30 u. 21.30 u. 21.30 u. -t-L-L. BELBIOSl Livingstoneweg 9a Industrieterrein Poel II - Goes 0113-230800 Saste®* IMSWteseSS at. regen in Oostenrijk en kwa men in Italië terecht. Ze zijn er nadien niet meer weg te slaan. Vooral niet uit Assisi, waar nog steeds de geest van Franciscus lijkt rond te wa ren... avond van de stad Assisi, waar jaarlijks duizenden mensen uit de hele wereld op bezoek gaan. Nu een stad die deels is verwoest, inclusief de kostbare schil deringen in de basiliek San Francesco. I Bij de foto: Han en Elly Texer namen eind vorige week een checque van ruim 7800 gulden in ont vangst, het resultaat van acties op enkele scholen in Midden Zeeland. Rechts op de foto Elly Texer, in licht jasje, schrijf ster van de gids over Assi si. Via de schotel op hun huis aan de Beethovenlaan in Goes-Overzuid hebben Elly en Han Texer de laatste weken het nieuws over de reeks aardbevingen in Italië nauw gezet gevolgd. "Er wordt daar veel aandacht aan de ramp besteed en je merkt dan ook dat iedereen in het land er zeer bij is betrokken" aldus Han Texer. We hebben zes ki lometer van de stad Assisi goede vrienden. Die zijn er ge lukkig heelhuids vanaf geko men. Er is daar ook geen schade. We hebben contact met ze gehad en gevraagd op welke wijze wij vanuit Zeeland een beetje konden helpen. Via enkele scholen hebben we ac tie ondernomen. We hebben de laatste tijd meer dan an ders ook lezingen gegeven over Assisi. Ik heb er de afge lopen jaren veel dia's ge maakt. Elly en ik worden re gelmatig gevraagd dialezin- gen te geven. Dat kan voor scholen zijn, vrouwenvereni gingen, ouderenorganisaties. Vorig hebben we een speciale reis naar Assisi gemaakt om er de fresco's op dia vast te leggen". Oplage: 39.500 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Tel. (0113) 273000. Fax (0113) 273010 Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113)273000 Privé (0118) 417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Henk Mallekote (0113) 273022 privé (0113) 342535). Pieter Karman (0113) 273021 privé (0113) 613394). Redactie: Hans Meijer (0113) 273028 Redactie-adres: Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Bij de foto: Een van de dia's die Han Texer maakte in Assisi. De foto vertelt het verhaal van Franciscus die met de dieren praat. Een verhaal uit de 12e eeuw opnieuw tot leven gebracht door de schrijf ster uit Goes vlak voordat Assisi door aardbevingen werd getroffen. Bij de foto: Een opname bij De kinderen van basisschool De Zandplaat te Ovezande hebben afgelopen weken hard ge werkt aan hun project "Dieren". Ze gingen daarvoor zelfs de bakkerij in bij bakker Remijn, die alle medewerking verleende. Op school zelf was een tentoonstelling inge richt, waarin de ouders en andere belangstel lenden konden zien wat er ook op andere wijze was gedaan. Er was zelfs een doolhof in een actie aan het project gekoppeld. donderdag20.00 u. vrijdag19.00 u. zaterdag,14.00-19.00 u. zondag14.00-19.00 u. maandag20.00 u. dinsdag20.00 u. woensdag ...14.00-20.00 u. Bezorging: (0113) 273000. Druk: PZC Grafische Bedrijven, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie Sluitingstijd: advertenties maandag 17.00 uur. Indrukken Elly, die in Zeeland veel jaren actief was en nog is in het on derwijs, bracht daarna nog veel bezoeken aan Italië. Haar indrukken legde ze vast in een boek dat in 1994 verscheen. vertelt in haar gids: "De San Francesco" bestaat uit drie de len: de bovenkerk, de bene denkerk en de graftombe (van de heilige Franciscus red.). La ten we beginnen met de bo venkerk. We lopen in de rich ting van de ingang, waarbo ven een mooi roosvenster is. Als je binnen staat kom je werkelijk ogen tekort. Alle mu ren zijn voorzien van prachti ge fresco's. Achterin de kerk, boven het hoofdaltaar zijn grote glas-in-loodramen. De hele kerk is een en al kleur. Op het onderste gedeelte van de muren zijn achtentwintig bele venissen uit jouw (Francis cus') leven uitgebeeld. Jij zou waarschijnlijk een grote kwast nemen en alle fresco's met een dikke laag witkalk weg werken. Maar vergeet niet dat er mensen zijn die deze be schilderde verhalen voor de eerste keer zien, die willen weten wie je was en waarom je leefde". Het droeg de titel: "Mijn vriend Franciscus". Vorig jaar Elly Texer mei waren Elly de Texer en haar man wederom in Assisi, waar ze inmiddels veel vrien den hebben gekregen. Tijdens dat laatste bezoek vond ze dat haar boek een vervolg moest krijgen. “Franciscus, gids van Assisi" is de titel. En zoals ge zegd, het verscheen afgelopen maand september. Een kleine gids van 30 pagina's, waarin Elly plekken beschrijft in en rond Assisi, waar nog sporen van het leven van Franciscus zijn terug te vinden. Ze neemt de lezer in feite mee op een wandeling, waarbij ze fanta seert over de stad Assisi zoals die er moet hebben uitgezien in de 12e eeuw. Waarin ze de lezer ook meevoert door het Assisi van de 20e eeuw, van het jaar 1997. Een jaar waarin een reeks lichte en zware aardbevingen de beroemde basiliek San Francesco deels zou verwoesten. Met name de fresco's uit de 13e eeuw van de beroemde schilder Giotto. Elly beschrijft in haar boekje een bezoek aan de wereldbe roemde basiliek. Een bezoek dat ze dus aflegde voordat de aardbevingen kwamen. Ze GflKK5 5f*<lflUT€IT'NR«STRUWNT Magdalenastraat 5, Goes Tel. 0113-215715 Vorig jaar mei is Elly gaan schrijven aan haar boekje Francisus, gids van Assisi. Het woord gids staat tussen aan halingstekens. Het boekje is immers gids. Het gidsje zou nooit zijn ge schreven zonder de merk waardige man uit de 12e eeuw die 800 jaar later jaar lijks duizenden mensen uit de hele wereld naar Assisi weet te trekken. Met wat Elly Texer geeft het persoonlij ke antwoord in haar boekje, haar "gids”. Ze zegt daarin: "Eens, ergens in het dal van Spoleto, zag ik een mooi dikke hqmmel vanaf een felrode klaproos naar mij toevliegen. Ook ik kreeg de neiging om "dag broeder hommel" te roe- Van een onzer redacteuren) GOES.- Het leven hangt van toeval aan elkaar. Elly Texer-Van Ree uit Goes kan daarover meepraten. Kort geleden verscheen van haar hand een boekje over de Italiaanse stad Assisi. Enkele dagen later schrok de wereld op van de aardbevingen die een deel van de monumentale stad verwoestten. Momenteel brengen Han en Elly Texer een bezoek aan As sisi. Ze hebben een flinke geldcheque bij zich. De reis maken ze op eigen gelegen heid. Het geld wordt overge dragen aan vrienden i'n Um brië. Zij zorgen ervoor dat het geld een goede bestemming krijgt. Een bestemming in de geest van de 800 jaar oude Francis cus die het opnam voor de minder bedeelden en de die ren. Het vlak voor de aardbe ving verschenen gidsje heeft intussen een bijzondere bete kenis gekregen. De helft van de opbrengst zal eveneens naar de getroffenen van Assisi gaan. Niet de kerken, wel de inwoners die huis en haard zijn kwijtgeraakt. Het gidsje, waarvan de schrijfster in Goes woont, zal trouwens vermoe delijk volgend jaar ook een Italiaanstalige versie krijgen. Die vertaling verzorgt Elly Texer zelf, daarbij geholpen door een vriendin uit de buurt van Assisi. Wanneer ze terug is uit Italië zal het boekje trouwens ook in Goes bijzondere belangstel ling krijgen. Op de woensda gen 29 oktober en 5 novem ber zal het te koop zijn bij het Lunchcafé Stadhuis aan de Grote Markt in Goes. De schrijfster zal daar aanwezig zijn om het te signeren. Ze zit daar ook op de zaterdagen 1 en 8 oktober. De prijs is 'n tientje en de helft gaat naar Assisi. Toeval? We haalden 't in het begin van ons verhaal al even aan. Het hele leven bestaat uit toe val. Of is 't geen toeval? Toen Elly en Han zeventien jaar ge leden op vakantie gingen wis ten ze niet zo goed waarheen. Elly had in haar jeugd leuke herinneringen aan vakanties in Oostenrijk. Han aan Italië. Maar Italië zag Elly helemaal niet zitten. Ze vluchtten die vakantie voor de .e bev Doel daarvan was geld bij elkaar te krijgen voor het Dierenasiel Tussenhaven in Goes. De kinderen hebben middels bestellijsten,die ren- speculaas, herfstbroodjes, appelkoeken en gevulde speculaas verkocht. In de afgelopen week zijn al de kinderen van de school bij bak ker Remijn aan het werk geweest om al deze producten te maken en in te pakken. De op brengst van de bestellingen en entreegelden van de tentoonstelling gingen naar het dieren asiel. De totale opbrengst was FL.2600,-! Assisi is de stad van Francis cus, de beschermheilige van dieren en armen. kwam in 1988 voor het eerst met hem en de stad in aanra king. Ze maakte met haar man Han een rondreis door Italië. Ze vertelt daarover: “Volgens de gidsen moest het een mooie stad zijn met veel kunst, cultuur en historie. Maar het meest beroemd werd de stad door een zekere Franciscus. Net zoals in Rome, Siena, Venetië en Milaan liep ik door de sfeervolle straatjes en genoot van wat ik zag. Maar hier in Assisi was iets meer. Iets wat ik nog steeds niet kan verklaren. Het leek alsof er een schaduw naast me meeliep. Een schaduw die mij na de vakantie niet losliet. Weer thuis ben ik meteen naar de bibliotheek gegaan. Ik wil de meer weten over deze Franciscus". pen. Immers, Francsicus noemde niet alleen de men sen, maar ook de dieren "broeders en zusters". Voor ie dereen zal een bezoek aan As sisi een persoonlijke belevenis zijn. De een gaat als bedevaartgan ger en tracht rust en vrede te vinden. De ander gaat omdat het een mooi en gezellig stad je is, waar veel te zien is, vooral op gebied van kunst. Wat mijzelf betreft: ik ga voor beide". Na de aardbevingen is er over de hele wereld hulp op gang gekomen. Elly Texer daarover: "Ik maak me er geen enkele zorg over dat de materiele schade wel zal worden her steld. Iedereen is 't er immers over eens dat een monumen tale stad als Assisi bewaard moet blijven. De fresco's zul len ongetwij feld wel weer worden geres taureerd, wat het ook moge kosten. Als je je een beetje hebt bezig ge houden met het leven van Franciscus, dan kun je we ten dat hij zich op de eerste plaats het lot zou hebben aangetrokken van degenen die werkelijk slachtoffer zijn geworden van de aardbevin gen. Er zijn mensen bij omgekomen. Veel mensen zijn ook dak loos gewor den. Daar wordt hier in Nederland en elders in de wereld betrek kelijk weinig aandacht aan Ontdek "The original base". Kleurrijk, modieus j en origineel. O.e nieuwe 1 OSIMÖ-collectie staat 1 nu in onze winkel. Schoenen van 1 1 v Goes/ f Middelburg 1994 Kingma Productions B.V Mitsui Co. Lid. A êT"'- T r L, .Ij x jJkV? i '4 - - X a WH

Bevelander | 1997 | | pagina 1