K I E K I E R I S Geld voor restauratie en strijd tegen bonte knaagkever Redding voor gezicht van Goes nabij Annemarel HTS Feest bij de Polderrakkertjes Goese Lyceum op theaterreis met Griekse held Odysseus f i! ■F X 3E WEEK Jailhouseparty GRAND THEATER GOES 0113-215165 F debev bi 51(1(1 sfiiimiiiiiii Onze wintermode is anders.... T^eeuwen: Opgelet! Acryl en aquarellen van Nelly van Nieuwenhuijzen TfeWastZ a A JAARGANG 49 - NUMMER 41 18 oktober: WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD EN ZUID-BEVELAND Zie pagina 24 1 V V WOENSDAG 8 OKTOBER 1997 A.s. zaterdag: Meidenfl ga helemaal uitje dak met de jongensgroep B.E.D. I Wij adviseren u graag! WIN EEN REIS NAAR PARIJS Goes Lange Kerkstraat 44 FILMPROGRAMMA VANAF 9 T/M 15 OKTOBER 1997 DISCOVERVOER Ls’BEL BI OS1 k0900-9363 PZC WEEKBLADEN Restauraties Felle brand Bonte knaagkever Nieuwe stichting Nog meer geld Kt r De bonte knaagkever krijgt het straks moeilijk in Goes. de "De onderdelen "Teveel van het zelfde?" De Bevelander maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis- bladen In Zeeland. Totale oplage: 176.455 ex. Bij de foto: Een mooie opna me van het exterieur van de Grote Kerk van Goes, gezien vanuit de Korte Kerk straat. Niet alleen de bonté knaagkever heeft onderhuids de laatste jaren veel schade aangericht. Ook de tands des tijds, zoals zure regen, heeft zijn diepe sporen achtergela ten. (fotografie Beppy Everaers). donderdag vrijdag zaterdag zondag maandag, dinsdag woensdag 20.00 u. 19.00-21.30. u. 14.00-19.00-21.30 u. 14.00-19.00-21.30 u. 20.00 u. 14.00-20.00 u. voor de heenreis bellen 0113-351717 voor de terugreis dienstregeling QUEEN'S BURGER De in oorsprong ruim zeven eeuwen oude kerk van Goes heeft vele restauraties achter de rug. Deels waren die ge volg van rampen, zoals die uit 1618, deels ook door de tand destijds. De laatste restauratie dateert uit de eindjaren zestig. Toen al realiseerde men zich in Goes dat men er met die laatste restauratie niet was. De toenmalige burgemeester Huber zei bij het gereedko men van die restauratie: "We moeten proberen om de Gro te Kerk een veelzijdiger be stemming te geven. Maar dan moet het gebouw beter wor den toegerust. Ik denk dan aan betere verwarming en verlichting. Met alle respect voor de eredienst en het fraaie gebouw, waarin deze wordt gehouden, moet ik toch vaststellen dat het interieur wat kil aandoet". min wordt benadrukt dat na restauratie de Grote Kerk vols trekt de status van huis voor de Eredienst zal behouden. Oplage: 39.500 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Tel. (0113) 273000. Fax (0113) 273010 Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113)273000 Privé (0118) 417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Henk Mallekote (0113) 273022 privé (0113) 342535). Pieter Karman (0113) 273021 privé (0113) 613394). Redactie: Hans Meijer (0113) 273028 Redactie-adres: Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. e Herfstkamperen. in eigen provincie? Maak kennis met de 3 leukste campings in Zeeland: De Zandput in Vrouwenpolder Roompot Beach Resort in Kamperland Hof Domburg in Domburg Profiteer van onze speciale inwoners-aanbieding! Van 18 oktober - 26 oktober: All-in prijs slechts 25,- per nacht. (tod. s pers., exd. toenbel.) Toegang subtropisch zwemparadijs gratisl Reserveer snel: 0113-374200 Roompot Zeeland Vakanties E-nyi!: info@roompot.alURL: http'/Avtmroomp dat er een stenen overwelving was gebouwd die het interieur tegen het vuur kon bescher men. Na de brand werd het uit 1423 daterende schip van de kerk vervangen door "nieuwbouw". Dit theaterspel werd door het Goese Lyceum gekozen voor de jaarlijkse Speldagen van de nieuwe brugklasleerlingen. Doel van deze speldagen is om de brugklassers op een speelse, creatieve wijze met Peuterspeelzaal "De Polderrakkertjes" te Goes vierde afgelopen week haar vijfentwintigjarig bestaan. Het was dus groot feest voor alle 90 peutertjes en hun leidsters! Op woensdagmiddag 1 oktober werden zij verwacht op de speelzaal. Van hieruit splitste de groep zich in tweeën. De ene helft genoot van het optreden van Poppentheater "de Kleine Zon", terwijl de andere helft een tochtje maakte met twee huifkarren door hun eigen wijk de Goese Polder. Na ongeveer een uur werd dit programma omge draaid. Poppentheater "de Kleine Zon" bracht speciaal voor de ze kleintjes de voorstelling over het lammetje "Wolletje Tim". Omdat moeder schaap naar de boerin moest om haar jas uit te doen (scheren) moest er even op Wolletje Tim gepast worden. Alle dieren deden dat op eigen wijze. Het boeide de peuters enorm. Poppenspeler Frouke van Zoomeren bracht het spel met heel veel enthousiasme. De peuters die dit wilden konden aan het eind van het poppenspel Wolletje Tim nog even over zijn bol aaien. Tijdens de huifkartocht herkenden veel peuters hun eigen straat of huis en stonden er af en toe moeders of broer- tjes/zusjes te zwaaien. Halverwege werd er nog een stop ge maakt op een speelveldje om wat te drinken en te eten. Kortom, voor de peuters een heuse rondreis waarmee onder het genot van een hapje en drankje deze feestelijke middag beëindigd werd. In het jaar 1618 ging een deel van de Grote Kerk van Goes door brand verloren. Dakdek ker Hans de Schaliedekker was onvoorzichtig bij het werk en er brak brand uit. Een uitslaande brand die nauwe lijks was te blussen. Het dek van de kerk ging ver loren en ook de muren leden zware schade. Toch bleef een groot deel van het interieur gespaard. Dat was ten danken aan het feit Waarom is de Grote of Maria Magdalenakerk zo belangrijk? Om meerdere redenen zo zeg gen de mensen die een jaar geleden een stichting instel den om de kerk te behouden. "Het gaat daarbij niet alleen om de kerk als monument, maar ook als huis van de Ere dienst". In vroeger eeuwen werd de Grote Kerk van Goes trouwens al als een belangrijk monument in Zeeland gezien. Eens werd de kerk omschre ven als "een overheerlyk Ge bouw, een Kruiskerk, staande aan de Zuidzyde van de Stad, welker gelyke in Zeeland niet gevonden wordt". De eerste vermelding van een kerk in Goes wordt gevonden in een oorkonde van Paus In- nocentius III. Die oorkonde dateert van 5 februari 1216. Daarin wordt vermeld dat het kapittel van Sint Pieter in Utrecht in het bezit is van het patronaatsrecht over onder meer dertien kerken in Zee land. Daaronder die van Goes. Overigens zag die kerk er heel anders uit dan tegen woordig. De laat-gotische kruisbasiliek, zoals we die nu kennen, dateert deels uit de vijftiende, deels uit de zestien de eeuw. Het driebeukig koor werd gebouwd in de jaren 1455-1470, de transepten in het begin van de zestiende eeuw. De bouw van een grote kerk nam in de (late) middel eeuwen soms tientallen jaren in beslag. Soms zelfs bijna een eeuw. Beroemde kathe dralen, zoals de Notre Dame in Parijs, de kathedralen van Reims en Chartres zijn daar mooie voorbeelden van. Bezorging: (0113) 273000. Druk: PZC Grafische Bedrijven, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag 17.00 uur. elkaar om te laten gaan, el kaar te leren kennen, te leren samenwerken en elkaar te le ren respecteren. Zo'n theaterspel biedt daar voor een uitstekende moge lijkheid. Op een speelse ma nier leren de brugklassers in teamverband een theaterspel voor te bereiden en te presen teren. In een werkperiode van twee uur studeerden de zeven dansgroepen hun dansonder- deel in onder leiding van een medewerker van Scapino. In de tweede werkperiode maak ten ze samen met ouders en klassementoren van het decor. Belangrijk onderdeel bij elke Tot en met 16 oktober is in het gemeentehuis te Hein- kenszand te Heinkenszand een tentoonstelling te zien van werk van Nelly van Nieuwenhuijzen. De expositie van de ze beroepskunstenares uit de gemeente Borsele draagt de naam "Zeeland heeft een horizon". Ze toont acrylschil- derijen en aquarellen. Zelf zegt ze over haar werk en over deze tentoonstelling: "De tot de horizon reikende vlaktes geven me de vrijheid m'n territorium beperkt te houden. Het landschap en de onderwerpen in de directe leefom geving verweven met herinneringen zijn een onuitputte lijke bron van inspiratie. Steeds wisselende wolkenvel den, veranderende lichtval en de emotie die dat bij me oproept zijn de basis voor mijn werk". Nelly van Nieuwenhuijzen kreeg in eerste instantie be kend door haar polderlandschappen en bloemen in aqua rel; een moeilijke techniek, waarin zij een hoge graad van perfectie heeft bereikt en welke zij ook nu nog beoefent. Daarnaast schildert Nelly al vele jaren ook met acrylverf op linnen. De thema's in haar werk hebben alles te maken met het leven zelf. Ze zoekt en vindt haar onderwerpen in haar directe omgeving. Wonend en werkend midden in de weidse Zeeuwse polders registreert zij op een per-> soonlijke en expressieve wijze datgene wat haar boeit, zonder hierbij naar een vorm van naturalistische weerga ve te streven. De expositie kan vrij worden bezocht tijdens de openings tijden van het gemeentehuis. spelopdracht was verder een passend kostuum te maken door de spelers. In die korte instructie- en oefentijd moest het allemaal gebeuren; hard werken dus voor leerlingen, ouders en docenten. Dat alle inspanningen niet voor niets waren geweest, werd duidelijk bij de opvoe ring van het spel 's avonds in de aula van de school. Op beide avonden genoten de massaal opgekomen ouders en andere belangstellenden van de enthousiaste en artis tieke presentatie van de brug klassers. Het grote aantal deelnemende leerlingen (212) maakte het (Van een onzer redacteuren) GOES. Nog maar een paar geleden leek het erop dat de Grote Kerk van Goes bijna onherstelbaar was aangetast door de bonte knaagkever. En ook was "het gezicht van Goes op andere punten drin gend aan restauratie toe. Kort geleden werd be kend dat er 2,1 miljoen gulden beschikbaar komt voor het gezond maken en een schoonheidsbehan- deling van de basiliek. Redding dus in in zicht voor het gezicht van Goes. omzwervingen van Odysseus". Dat was dit jaar de titel van het theaterproject waarmee de brugklasleerlingen van het Goese Lyceum zich ophiel den. Kort geleden werden twee geslaagde theater voorstellingen gegeven waarbij de avonturen van de Griekse held op de voet werden gevolgd. ESSSFzféijwd Na de laatste restauratie van de Goese Grote Kerk dook er begin jaren negentig een nieuwe belager op van het monumentale gebouw: bonte knaagkever. Die knaagkever heeft zijn naam alle eer aangedaan en heeft het erg bont gemaakt met het knagen aan het hout werk dat Het Gezicht van Goes deels bij elkaar moet houden. Een zware tegenval ler voor al degenen die sinds begin jaren tachtig in touw waren om fondsen te verga ren voor de verbeteringen in het interieur, waardoor de kerk een echte multifunctione le bestemming kan krijgen. Want om de destijd al door burgemeester Huber voorge stelde verbeteringen aan te brengen, is al heel wat actie gevoerd. Eén daarvan met als motto: "Redt het Gezicht van Goes". In de PZC van 24 juni 1980 lezen we: "Er is een be drag van circa een miljoen gulden nodig om de kerk in de toekomst "bewoonbaar" en bruikbaar te houden. De hoge uitgaven worden veroorzaakt door enkele tegenvallers. Zo heeft het energiebedrijf de complete elektrische installa tie afgekeurd. Verder verkeert de verwarmingsinstallatie in uiterst slechte staat". Om geld bij elkaar te krijgen om de kerk leefbaarder te ma ken werd in 1981 een foto boek over de Grote of Maria Magdalenakerk uitgebracht. Die actie was dan weer be doeld om geld bij elkaar te krijgen voor verwarming. In datzelfde jaar konden, ook weer dankzij giften en subsi dies, tien nieuwe kroonluch ters worden overgedragen aan Ds. H.M. Strating, die steeds moest melden dat men eigenlijk permanent geld te kort had om alle wensen te kunnen realiseren. numentale gebouw beter ge schikt te maken als centrale ontmoetingsplaats. De Christelijke gemeenschap blijft daarbij duidelijk in beeld, maar ook activiteiten op maat schappelijk en cultureel ge bied. Wat dat laatste betreft liggen bij velen de destijds in de Grote Kerk gehouden Zo- mertentoonstellingen nog vers in het geheugen. En de vele concerten. Maar ook wii men de ruimte van de te res taureren Grote Kerk eventueel geschikt maken voor activitei ten die meer op economisch terrein liggen. Wat de wandel- kerk betreft, die zou volgens het nieuwe stichtingsbestuur, kunnen wordengebruikt voor museale exposities. Men zou de kerk graag in de toekomst opgenomen willen zien in de VVV-stadswande- ling. Daarvoor is uitbreiding van vrijwilligers nodig die de rondleidingen verzorgen en toezicht kunnen houden in en rond de kerk. Men vindt ook dat bezoekers van het monumentale ge bouw even moeten kunnen uitrusten en er wat kunnen drinken of eten. Onderzoek heeft uitgewezen dat bezoe kers daar in het verleden al behoefte aan hadden. Niette- Goed een jaar geleden is in Goes de aanzet gegeven voor een nieuwe stichting die de nieuwe restauratiefase van de Grote Kerk voorbereidt. Ook wil diezelfde stichting het mo- nodig om het project over twee dagen uit te smeren. Op elk van beide dagen namen vier klassen deel aan dit pro ject. In een zogenaamd wis- selprogramma werd er voor de overige vier klassen een speldag georganiseerd in het bosgebied in de omgeving van kasteel Westhove in Dom burg. Hoewel kort geleden bekend werd dat het Ministerie 2,1 miljoen gulden wil geven uit een extra monumentenpot voor restauratie van de Grote Kerk, Zal er nog veel geld op tafel moeten komen om alle plannen te realiseren. Rijk, Provincie en gemeente stellen namelijk wel geld beschikbaar voor "kale" restauratie, de ex tra's moeten zelf worden op gebracht. Vloerverwarming maakt daar bijvoorbeeld deel van uit. Er is becijferd dat daarvoor een bedrag van on geveer 600.000 gulden nodig zal zijn. Hoe die bij elkaar kun nen worden gebracht? Daar over wordt nagedacht binnen het Stichtingsbestuur. Men denkt aan het werven van sponsors voor specifieke pro jecten, aan het werven van donateurs ten bate van het al gemeen fonds. En ten slotte blijft de nieuwe stichting ook kijken welke subsidies er bij de overheid zijn los te weken. De eerste forse subsidie van het Rijk is intussen toegezegd. Opril Grote Markt 114461 AK Goes, Tel. 0113-270709 t - »ï- .t

Bevelander | 1997 | | pagina 1