Twintig eeuwen Zeeuwen en hun visserij &o®s IB IttfT NOG Ml mg Schoen van de week: berco THEM SCHOUTEN PARKET HTS J ZATERDAG 4 OKTOBER Zeeuwse tafereeltjes in streekmuseum Goes 32^ C de bevelander 2E WEEK HHSTEyEHSPIHOEmiiM GRAND THEATER GOES 0113-215165 VAN 19.00 UUR TOT 22.00 UUR BIJ DE ZEELANDHALLEN JUüAöKiim iltrans fe WOENSDAG 1 OKTOBER 1997 JAARGANG 49 - NUMMER 40 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD EN ZUID-BEVELAND PZC WEEKBLADEN "-I De opkomst van Yerseke Een succes FILMPROGRAMMA VANAF 2 T/M 8 OKTOBER 1997 EXTRA KOOPAVOND EN GRATIS PARKEREN MWV FA L4MM44mOFRFA Avonturiers (Van een onzer redacteuren) Honderd jaar geleden beleefde Yerseke woelige tijden. Het dorp dat in heel Euro pa beroemd was geworden om zijn oes ters, werd overspoeld door avonturiers. Die wilden graag een graantje meepikken van de grote welvaart. Ze kwamen echter te laat. Want de rijke oesterbaronnen wa ren al weer vertrokken, omdat de prijzen van de oesters in elkaar waren gezakt. Oosterschelde Volksvoedsel Mosseloorlogen it iM Reserveren gewenst gaan dag en nacht door, (fotografie Beppy Everaers). JXI OH LA LA LA «u 129,95 HQENEMVAIt; g ERKEND PARKETSPECIALIST o De Bevelander maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huls-aan-huis- bladen in Zeeland. Totale oplage: 176.455 ex. In de tweede helft van de vori ge eeuw kwam in Zeeland voor het eerst op grote schaal de oesterteelt op gang. Kort na 1850 waren in Frankrijk, bij Bordeaux in de baai van Arca- chon, met succes proeven ge daan met kunstmatige oester teelt. ken. In 1888 nam de gemeen teraad van Yerseke het besluit om de kermis, gezien alle on rust op het dorp, maar af te schaffen. Dat werkte averechts. Er ont stond rond dat besluit een complete veldslag. Met kara bijnen patrouilleerde de in al lerijl opgeroepen politiemacht De nieuwe oestercultuur werd al snel een succes. Vooral in België, Frankrijk en Duitsland kwam veel vraag naar Zeeuw se oesters. Yerseke beleefde tussen de jaren 1870 en 1885 een enorme bloeitijd. Het aan tal schepen dat voor de oes ters werd ingezet groeide van veertig in het jaar 1870 tot honderdentwintig in 1885. 20.00 u. 19.00-21.30 u. 14.00-19.00-21.30 u. 14.00-19.00-21.30 u. 20.00 u. 14.00-20.00 u. BELBIOS’ 0900-9363 lange vorststraat - goes Livingstoneweg 9a Industrieterrein Poel II - Goes 0113-230800 Niettemin kwamen er avontu riers naar Yerseke die zich door de ontwikkeling niet lie ten afschrikken. We schrijven midden jaren tachtig vorige eeuw. Het dorp werd geteis terd door openbare dronken schap, vechtpartijen, opstoot- Dat geldt ook voor de oester- en mosselteelt in Yerseke, waarover op kleurrijke wijze verslag wordt gedaan. Bij de foto: Yerseke anno 1997. Mosseltransporten door heel Europa naar en vanuit het dorp aan de Oosterschelde. Ze i I I r r’ r\ r— 1 Bij de foto: Een mooi herfstbeeld van de vissershaven van Yerseke. De rust is schijn. Er wordt altijd gewerkt. Zelfs de meeuwen op de paalhoofden hebben daar weet van. Een belangrijke rol hebben de vissers uit Yerseke gespeeld in de naoorlogse jaren. Op de eerste plaats tijdens de watersnood van 1953 toen bij voorbeeld schipper Huybrecht Koster met zijn platbodem, de YE 4, door een bres in de dijk naar Ouwerkerk voer. Hij pikte daar 110 drenkelingen op. To taal waren er vanuit Yerseke zo'n zestig schepen bij het reddingswerk op Schouwen- Duiveland en Tholen betrok ken. De oester- en mosselvissers uit Yerseke waren het ook weer die samen ten strijde trokken tegen de plannen be gin zeventiger jaren om de Oosterschelde geheel af te sluiten. Dat was in 1972, pre- manden vol met spiering er doorheen werden gejaagd. De ridder en zijn gasten zagen zelfs kans om tijdens een feestje duizend botten weg te werken. Kabeljauw, zalm, elft, heilbot en zeehaan stonden ook regelmatig op het menu. Vis, vis en nog eens vis dus. En ook mosselen kwamen er aan te pas. In de veertig daag se vasten, voorafgaand aan Pasen, mocht geen vlees wor den gegeten. Elke week wer den daarom op het kasteel van de visetende ridder en zijn verwanten vier tot zes manden verse mosselen aan gevoerd. Om wat afwisseling te brengen in het menu wer den wekelijks ook nog eens een tot drie vaten haring door de kasteelpoort gebracht. Onder meer de Goese jonk heer J.L.C. Pompe van Meer- dervoort was een van de be langrijkste grondleggers voor de latere commerciële oester teelt in Yerseke. Hij was sa men met baron Groeninx van Zoelen uit Ridderkerk een kijk je gaan nemen in Frankrijk en had daar het kweeksysteem bekeken. Beiden zagen er wel brood in om in Zeeland en met name in Yerseke te begin- jes, brandstichting en inbra- nen. Ze kregen van de minis ter van financiën in Den Haag toestemming om de Yerseke Bank te pachten. Veel vissers in Yerseke en Tholen waren daar fel op tegen. De nieuwbakken oester-onder- nemers konden meer pacht betalen dan de meeste andere vissers. De 3085 hectaren Yer seke Bank werd opgedeeld in donderdag vrijdag zaterdag zondag maandag, dinsdag woensdag Zeeuwse meisjes naast bomen. Zeeuwse meisjes bij de Ooster schelde. Zeeuwse meisjes die de kinderen pap voeren. De ge schilderde Zeeuwse meisjes van Arend Hijner hebben deze maanden het Museum voor Noord- en Zuid-Beveland overge nomen. De impressionist Hijner (1866-1916) woonde rond de eeuwwisseling in Wemeldinge. Hij liet zich inspireren door het 'Zeeuwse licht’. In vaak zonovergoten tafereeltjes legde Hijner het leven in Zee land vast. Portretten van Zeeuwse boerinnen en meisjes, op tochten en paarden ademen stuk voor stuk een andere sfeer uit. De massa-scenes van Arend Hijner laten een uitgelaten massa boeren en boerinnen met vaandels en muziekinstrumenten zien. Het geschreeuw en gejuich is bijna hoorbaar. Hijner schil derde optochten in Goes en Wemeldinge ter gelegenheid van de kroning van koningin Wilhelmina in 1898. De portretten ademen weer een heel andere sfeer uit. De arbei- dersachtige, wat oudere vrouwen die Hijner op doek vastlegde stralen kracht en levenslust uit. Zoals het schilderij van Rooie Kaat of van Coba. Coba van 't mooie zonnetje is een schilderij waarmee Hijner internationaal prijzen won. Deze oude vrouw, die tegen het zonnetje inkijkt, gold rond 1900 als de 'wandelen de Bevelander'. Arend Hijner woonde van 1895 tot 1900 in Zeeland. Na zijn ver trek vestigde hij zich in Brabant. Daar kocht hij boerderijen op en verhuurde die. In plaats van huur te betalen, lieten de bewo ners zich door de kunstschilder portretteren. Uit deze periode zijn ook enkele werken te zien in het museum, maar de nadruk ligt op zijn Zeeuwse tijd. De tentoonstelling van Arend Hijner duurt nog tot en met 15 no vember. Het Museum voor Noord- en Zuid-Beveland aan de Singelstraat te Goes is dinsdag tot en met vrijdag geopend van 10.00 uur tot 17.00 uur en op zaterdag van 13.00 uur tot 16.00 uur. Bij de foto: Rooie Kaat van Arend Hijner. beveland Ook vanuit Brabant en Ant werpen kwamen vissers naar Zeeland. En dat leverde heel wat problemen op. Mossel- oorlogen bijvoorbeeld. We zeiden het al: de geschiedenis herhaalt zich vaak. Anno 1997 worden er nog steeds ankers Overigens was het eten van veel vis niet alleen voorbe houden aan de edellieden uit die tijd. Alle Zeeuwen aten veel vis. Veel bewoners had den eenvoudige scheepjes waarmee zo kort mogelijk bij huis regelmatig een maaltje vis werd binnengehaald. Kre ken waren er volop. En ook de zeearmen zaten vol vis. Door ze|f de opkomst van de grote ste den Brugge en Gent wereld steden zou je kunnen zeggen) zagen steeds meer Zeeuwen er wel heil in om een deel vdn de vis te gaan verkopen. Er onstonden op die manier dus vissersdorpjes aan de Zeeuw se binnenwateren. Enkele daarvan groeiden uit tot be- cies 25 jaar geleden dus, toen de Staten van Zeeland in gro te meerderheid de Ooster schelde geheel wilde afdam men. Hun protest had succes. Hoeveel succes? Dat is dage lijks te zien tijdens een bezoek aan Yerseke, waar anno 1997 een miljoenenvloot de ha vens in- en uitvaart. Waar enorm is geïnvesteerd in be- drijfsvernieuwing. Yerseke ook waar het nog wel eens roerig kan zijn. Maar dan op andere wijze dan eind negen tiende eeuw, honderd jaar ge leden dus. Roerig vanwege het werk in de mossels en alles wat er aan vast zit. langrijke handelsstadjes, zo als Veere, Brouwershaven en Zierikzee. Maar ook op De Be- velanden profiteerden enkele plaatsen van de opkomende visserij in de vijftiende en zes tiende eeuw. Goes en Rei- merswaal bijvoorbeeld. Niet zozeer vanwege de visvangst Oplage: 39.500 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Tel. (0113) 273000. Fax (0113) 273010 Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 Privé (0118)417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380AA Vlissingen. Advertentieverkoop Henk Mallekote (0113) 273022 privé (0113) 342535). Pieter Karman (0113) 273021 privé (0113) 613394). Redactie: Hans Meijer (0113) 273028 Redactie-adres: Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Bezorging: (0113) 273000. Druk: PZC Grafische Bedrijven, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag 17.00 uur. De visserij heeft in Zeeland al tijd een grote rol gespeeld. Dat was al het geval in de middeleeuwen. Zo werd er bijvoorbeeld op het kasteel van de Zeeuwse ridder Frank van Borsele, die in de vijftien de eeuw leefde, veel vis gege ten. De geschiedschrijvers we ten te melden dat in het jaar 1475 op het kasteel honderd schelvissen en nog eens zes Dat kunnen we lezen in de jongste uitgave van "Ach lieve tijd", waarin uitvoerig verslag wordt gedaan van de visserij in de afgelopen twintig eeu wen in Zeeland. Daarin wordt onder meer de opgang van de oesterteelt, gevolgd door een zware crisis aan het eind van de vorige eeuw beschreven. Vaak wordt gezegd dat de ge schiedenis zich herhaalt. Wie de verhalen over de visserij in Zeeland leest in de jongste uitgave van "Ach lieve tijd" zal dat moeten bevestigen. Perio den van grote bloei in de vis serij worden afgewisseld door tijden van crisis. Mosselen en oesters werden in dezelfde zestiende eeuw ook al volop gevist. We le zen: "Mossels gedijden bij voorbeeld heel goed op het in 1530 en 1532 in de Ooster schelde verdronken land van Zuid-Beveland. Voormalige in woners van de overstroomde stad Reimerswaal die in Tho len waren gaan wonen, trok ken elk jaar juni met wel der tig scheepjes naar de platen van Reimerswaal en Lodijke. Daar waren de mosselen dan volgroeid en ze konden dus goed worden verkocht". Niet alleen Zeeuwen gingen vissen in de zeearmen. De prijzen groeiden de pan uit. Men bleek echter te opti mistisch te zijn geweest. Er kwam steeds meer aanbod van oesters en de prijzen daal den op een gegeven ogenblik zo sterk dat veel kleinere be drijven, gevolgd door grotere, het loodje legden. Veel van degenen die geld hadden ver diend met de oesterteelt verd wenen weer uit Yerseke. Cc m door de straten. Het zou nog lange tijd onrustig blijven in het toenmalige dorp van oes- terboeren. Bij de foto: Werksters in de oesterputten van Yerseke De volgroeide oesters worden in de manden geschept. De oesterkwekerij was deze eeuw tot de jaren zestig lucratief én arbeidsintensief. In de winter van 1962-1963 liep de oesterbranche een zware klap op. Negentig procent van de oesters in de Oosterschelde vroor dood. Einde vorige eeuw kende de oesterteelt eveneens een bloeiperiode in Yerseke. In 1885 waren er bijvoor beeld 30 miljoen dakpannen in gebruik in de oesterputten. De witgekalkte dakpannen waren uitstekend geschikt om het broed op te laten kweken. pv» Wel omdat deze plaatsen zout leverden waarmee de enorme hoeveelheden door Zeeuwse vissers gevangen haringen konden worden geconser veerd. Rond het jaar 1560 wa ren er zo'n 200 Zeeuwse ha ringbuizen in de-vaart. De oor log tegen de Spanjaarden en vele kapers die letterlijk op de kust waren, zorgden korte tijd later voor een zware crisis in de Zeeuwse visserij. 270 percelen en daarvoor werd aan het Rijk f 56.298,- pacht betaald door de heren oesterkwekers, die bijna alle maal dit welgestelde families kwamen. gekapt, wordt er door netten van "buitenlandse vissers" ge varen en is de concurrentie af en toe moordend. Veel van de problemen kwamen in bij voorbeeld de negentiende eeuw al voort uit overbevis- sing. We lezen in "Ach, lieve tijd": "Een zestal Yersekenaren verjoeg in 1837 een stel Thoolse vissers, van wie er een gewapend was, eigenhan dig van hun visgronden. Er was maar een handjevol poli tieambtenaren dat toezicht moest houden in het uitge strekte gebied". -f. Yfr

Bevelander | 1997 | | pagina 1