.WAT EEN STREEK..WAT EEN STREEK..WAT EEN STREEK. Een monument op Beveland Reisvaerdig Beveland op 'n mooie zomeravond... Opsporing verzocht Rondleidingen in de Manteling Fotografie en poëzie in De Pijlers te Goes u Stichting SLmwcdi Drie Vestingdagen in Hellevoetsluis 21 Werkende trekpaarden in actie tijdens oogstdemonstratie De Stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland, die is gevestigd op Zuid-Beve- land houdt dinsdag 12 augustus een oogstdemon stratie met trekpaarden. Dat gebeurt op een perceel wintertarwe van de familie Kwekkeboom van de Kaas boerderij te Middelburg. Overigens kan de oogstde monstratie alleen doorgaan wanneer de weersomstandig heden gunstig zijn. Uniek is Natuurvaartochten over de Oosterschelde Mossel centraal bij Habraken en Roth Vier Bevelandertjes naar provinciale finale van Vara-songfestival B immer frei stree/mieucos Tevens Internationaal Stoomweekend 1 LH j f .-75- -Al 5 DE BEVELANDER Woensdag 6 augustus 1997 Onder aan een lieflijk dijkje bleek niet alleen een Zim mer Frei te zijn, maar er stond een eerbiedwaardig monument in de vorm van een ziekenhuisbed met het alleszeggende bord erbij dat dit bed "Immer Frei" zal zijn. Amivedi Post: Zuid Noord Beveland voor het registreren van vermiste en gevonden huisdieren! Dagelijks te bereiken. Ria Dekker. Tel. (0113) 330063. Mocht u een huisdier missen, of loopt er bij u in de buurt een huisdier wat zijn huis kwijt is, meld dat zo spoedig mogelijk. Liefst binnen 3 dagen. Een ander landelijk tafereel bij De Poel: een tweespan dat moeder en dochter door de Bevelandse dreven voert. Nostalgie ten top. De wind in de haren, de paarden doen 't werk. Registratie van gevonden en vermiste dieren Vogels, zeehonden, ribkwalletjes, schelpenbanken, mosselper celen, mammoetkiezen, Nehalenniastenen, lichtopstanden, Del taplan en wierenzones. Dit is maar een greep uit de onderwerpen die ter sprake kunnen komen tijdens de natuurvaartochten die deze zomer voor het eerst worden gehouden op de Oosterschelde met het schip “Breeveertien", in samenwerking met de Gidsendienst Zeeland. In een rustig tempo wordt gevaren naar de Schelphoek en rond om een groot deel van de Roggeplaat. Vanaf het dek kunnen pas sagiers de Oosterschelde beleven aan de hand van de verhalen en toelichting die de gids geeft bij alles wat te zien is, boven en onder water. Met een klein kruisnet wordt de onderwaterwereld naar boven gehaald om in glazen bakken nader te bekijken. Aan de hand van kaarten en tekeningen worden zaken toegelicht over de prehistorie, verdwenen dorpen, deltawerken, etc. Wie zijn verrekijker heeft meegenomen kan de verschillende soorten vogels observeren en met een beetje geluk ook een stel zeehonden op een zandbank zien. Kortom: een afwisselende en interessante tocht voor Zeeland-liefhebbers. De vaartocht wordt nog twee keer gehouden steeds op donder dagavonden bij laag wateren wel op 14 en 28 augustus. De “Breeveertien" vertrekt om 18.30 uur vanaf de grote steiger bij Burghsluis en is daar omstreeks 21.00 uur terug. De kosten bedragen f 20,- p.p.; kinderen t/m 12 jaar betalen f 12,50. Aan bevolen wordt om een verrekijker mee te nemen en te zorgen voor warme kleren. Aan boord zijn consumpties verkrijgbaar. Reserveren is niet noodzakelijk, maar wel gewenst: tel. 06- 5353597. Voor meer informatie: Gidsendienst Zeeland, tel. 0118-659988. geboren in Kloetinge. Begin jaren zeventig verliet ze Zee land. Ze was onder meer werk zaam in het onderwijs en publiceerde een drietal dicht bundels. Ook schreef ze zes romans en enkele kinderboe ken, terwijl ze zich ook bezig houdt met het vertalen van literatuur. Een nieuw kinder boek en een dichtbundel zijn in voorbereiding. Ze vertelt over haar werk:"lk schrijf omdat ik van woorden houd.Ik probeer ze zo mooi mogelijk te Roth. Maar vanaf eind augus tus, begin september kunnen ook oesters geleverd worden. Ook dit exclusieve schelpdier is voor de beide Bruënaars geen onbekende. Deze wor den immers in de Grevelingen gekweekt. Kortom een firma die thuis is als het gaat om de twee belangrijkste producten uit de Zeeuwse wateren. "MET DE RUGZAK OP PAD" Woensdag 13 augustus a.s. kunt u met een rugzak op pad in de Manteling. Tijdens de rondleiding wordt het gebied verkend. Daarbij maakt u gebruik van de hulpmiddelen, zoals een opzet- loep, verrekijker, vergrootglas, pincet, strandwaaier en gidsen die in de rugzak zitten. De tocht wordt begeleid door een van de gidsen van het Zeeuws Biologisch Museum. Start vanaf het Zeeuws Biologisch Museum om 14.00 uur. Einde ongeveer 15.30 uur. Kósten f 2,50 per persoon. Aanmelden is noodzakelijk en kan via telefoonnummer 0118 - 582620. VERLOREN DIEREN VAN 22 JULI TOT 29 JULI 1997 28-7: Fleat Coatretriever, zwart, 10 jaar oud (Kortgene) 9-7: Zwart/witte kater, wit snoetje, zwart neusje, zwart stipje op de kin, witte pootjes, gecastreerd (Goes) 23-7: Cypers/witte kater, witte bef, voorpootjes witte sokjes, laarsjes achter, gecastreerd (Goes) 23-7: Zwart/witte kater, felix-kat, gecastreerd (Goes) 23- 7: D.grijs/witte kater, rug, staart, oortjes en rechts van het kopje d.grijs, rest is wit, gecastreerd (Goes-Zuid) 27-7: Zwart katertje, gele ogen, 4 maanden oud, maar witte haar tjes op borst (Goes-Noord) 24- 7: Rood poesje, 8 weken oud (Goes-Noord) 24-7: Bruin gepers poesje, onder de kin en neus wit, lichtbruine buik, pluimpjes in de oren (Goes-Noordhoek) 15-6: Cypers poesje met een beetje rood, witte bef en pootjes, niet groot (Kattendijke-Goes) 22-7: Donkerrood poesje, niet groot, ong. 2 jaar oud (Yerseke) 22-7: Leguaan (Goes). GEVONDEN DIEREN VAN 22 JULI TOT 29 JULI 24-7: Stefferd Stayer, middelgroot, zwart, witte bef en teentjes, bruine ogen (Kamperland) 213-7: Zwart/witte kater, klein wit kinnetje, gecastreerd (‘s-Heer Arendskerke) 26-7: Kruising siamees, witte oogringen (ong. 10 weken oud (Goes-Noord) 23- 7: Cypers poesje, niet groot (Rilland) 24- 7: Wit/I.rood poesje, kop, staart en rug lichtrood, blauwe ogen, mager (Heinkenszand) 23-7: Zwart/witte poes, grote witte bef met zwart vlekje onder de kin (‘s-Heer Arendskerke) 28-7: Japanse nachtegaal (Kruiningen) 25- 7: Waterschildpadje, 10 cm groot (Wemeldinge) De visserijsector in Colijns- plaat heeft er een dimensie bij gekregen. Sinds vorige week is aan de Visserijweg, recht tegenover de visafslag, Mos- selhandel Habraken Roth gevestigd. De beide Bruse fir manten zijn met de sector niet onbekend. In tegendeel. Kurt Habraken werkte voordien in de visserij- journalistiek, waarbij hij zich met name bezighield met de mosselvisserij en de mossel- verwerking. Jan Roth heeft het vak in de praktijk leren kennen, als mossel- en later als zeevis ser. Binnenkort stappen de twee over om de mossels zelf te verwateren en te verwerken. Daartoe beschikken Habraken en Roth over de mosselkotter BRU 89 "Neeltje Maria". Deze processen zullen in Colijns- plaat plaatsvinden. "Van daar uit kan aan de gehele regio geleverd worden en ook aan de vestiging in Stellendam. Elke dag rijdt de speciaal voor dit product ingerichte koelwa gen naar de Goereese vissers- haven. 's Ochtends gevist en dezelfde dag op tafel, dat is wat we voor ogen hebben" zegt Habraken. Collega Jan Roth vult aan: "De mossel is een product waar de nodige aan dacht aan moet worden geschonken. Versheid is de "WESTHOVE TOEN EN NU" Op zondag 17 augustus a.s. kunt u deelnemen aan de rondlei ding Westhove Toen en Nu. Tijdens deze rondleiding wordt veel aandacht besteed aan de cultuurhistorie van het kasteel, de orangerie en de omgeving. De natuur wordt echter niet verge ten. De wandeling wordt afgesloten met een bezoek aan het kas teel. De rondleiding start om 14.00 uur bij het Zeeuws Biologisch Museum en duurt tot ongeveer 15.30 uur. De kosten zijn 2,50 per persoon; vooraf aanmelden is noodzakelijk en kan via tele foonnummer 0118 - 582620. Zaterdag 16 augustus wordt in Breskens de provinciale finale gehouden van het Vara-songestival voor kinderen. Vier jongelui van Beveland zijn doorgedrongen tot deze Zeeuwse finale. Totaal vijftien kinderen uit onze provin cie strijden om de eer om in oktober deel te mogen nemen aan de landelijke finale van het songfestival. Die finale is in Deventer. In Kapelle blijkt de jeugd over goede zangkwaliteiten te beschikken. Want drie van de vier finalisten uit onze regio komen uit deze gemeente. Het zijn Nadine van Vos sen, Eline Gebraad en Erica Jansen. De vierde Bevelandse finalist komt uit Ellewoutsdijk. Het is Antoinette de Schipper die het liedje "Keppurzinin" zal zingen. Nadine zingt het liedje "De pest aan pesten", Eline zingt "Lege plekken in de klas” en Erica komt op het podium met „Mijn vader is een ster". De Zeeuwse finale van het Vara-songfestival voor kinde ren begint op zaterdag 16 augustus om 15.00 uur aan de Havenkade van Breskens. Presentator daar is die dag Henk Westbroek. De jury staat onder leiding van Majel Lustenhouwer. Zij is repetitor van "Kinderen voor Kinde ren". rangschikken, zoals een boe ket bloemen of een sfeervol stilleven". En verder: "In alles wat ik schrijf, ga ik van het standpunt uit dat ieder mens uniek is en zijn of haar eigen capaciteiten heeft". Zowel Elma Smit als haar man Martin hebben de laatste jaren een actieve rol gespeeld bin nen het culturele leven van hun vorige woonplaats Woer den. Ze waren daar nauw betrok ken bij de Nacht van de Poëzie, die in maart jongstleden werd gehouden. Daaraan namen bekende dichters en schrijvers deel, zoals Adriaan Morrien, Driek van Wissen, Neeltje Maria Min en Simon Vinken oog. Van Martin Smit waren daar ook foto's te zien. Sinds kort heeft hij weer een eigen fotostudio aan de Dorpsstraat te Wemeldinge. “Want foto grafie is voor mij een levens behoefte", zo vertelt hij. Om veelzijdigheid te bereiken legt hij zich de laatste jaren vooral toe op de natuur: "Het liefst op details. Ik vermeng de werke lijkheid van de natuur met mijn eigen beleving. Daardoor ontstaat er een geheimzinnige sfeer in mijn foto's. Zo vormen natuurelementen en gevoe lens voor een groot deel de basis voor mijn werk". Zoals gezegd is de expositie in “De Pijlers" aan de Voorstad te Goes te zien tot 15 september. De openingstijden zijn op werkdagen van 07.30 tot 18.00 uur. Daarna is het werk van beiden te zien in verzorgings huis “De zoute viever" te Oost- Souburg, terwijl er contacten lopen voor exposities op andere locaties in Zeeland. zal in Hellevoetsluis van de partij zijn. In en rond de ves ting is er een braderie, het nationaal brandweermuseum kan worden bezichtigd en er is een vlootschouw op het Haringvliet. Ook liefhebbers van maritieme modelbouw kunnen aan de Kanaalweg aan hun trekken komen. In de Oudheidkamer zijn kantklosdemonstraties. Bij het droogdok Jan Blanken worden rondleidingen gehou den. Aan de Industriehaven staat een Gyrospace ruimte- vlucht simulator opgesteld. 't Reisvaerdig Beveland". Zo heet het comité dat jaarlijks in Hoedekenskerke een groot feest organiseert rond de nostalgische stoomtrein Goes-Borsele. Maar Beve land is op meerdere fronten zeer reisvaerdig. Wie op de schaarse zomeravonden die we tot op heden hadden, eens door de eigen streek rondtoerde kon dat vaststellen. Zo ook onze fotograaf die vorige week even buiten Goes méér dan wandelaars en gewone fietsers tegenkwam. Zelfs de viervoeter hoefde niet over het asfalt en werd comfortabel achterop de futuristische driewieler meegevoerd. De bazin zorgde voor de aandrijving. met een prachtig gerestau reerde boerenwagen, die wordt getrokken door twee trekpaarden. Totaal werken 21 paarden mee aan deze oogst- demonstratie. Naast maaien en dorsen zal een trekpaard aan de hekelmachine zijn te zien. Voor liefhebbers is er die dag alle gelegenheid om te fil men en te fotograferen. De demonstratie wordt gehouden tussen 16.00 en 21.00 uur aan de Prooyenseweg. Bij de foto: Volop nostalgie tijdens het internationale stoomweekend en de Ves- tingdagen te Hellevoets- sluis. dat twee zelfbinders, elk getrokken door drie trekpaar den, aan het werk zijn. Er zijn in Zeeland nog maar enkele zelfbinders die in staat zijn goed werk af te leveren. Een van de zelfbinders is com pleet gerestaureerd door de familie De Visser uit Biggeker- ke. De andere is in eigendom van de stichting Het Werkend Trekpaard en wordt in bedrijf gehouden door A.Verhage. De schoven worden afgevoerd Hellevoetsluis staat op 15, 16 en 17 augustus a.s. drie dagen lang in het teken van de Ves tingdagen. Tevens is er een internationaal stoomweekend, dat ook vanuit onze regio jaar lijks veel belangstelling krijgt. Dat laatste is wel begrijpelijk, aangezien ook de stoomtrein Goes-Borsele de nodige fans in de regio heeft. Woensdag 13 augustus zullen uit diverse delen van West-Europa de stoommachines in de vesting stad arriveren. Een deel daar van wordt aangevoerd via de ferryboot vanuit Engeland. Men zal er tijdens de Vesting dagen onder meer stoomwal sen in actie kunnen zien, stoomsleepboten, antieke vrachtauto's, oude tractoren, enz. Ook "Keep them Rolling" allerbelangrijkste eis. De mos sel is een prachtig product, opgekweekt in één van de schoonste kustwateren van Europa." Habraken: "En de mossel past uitstekend in het huidige gezonde voedingspak- ket. Arm aan vet en rijk aan eiwitten en belangrijke mine ralen." Het draait allemaal om de mossel bij Habraken bensraum, zouden onze Oosterburen zeggen. On der Wolphaartsdijk bijvoor beeld zijn nog oases van rust te vinden op ‘n goeie kilometer van het Veerse Meer en Oosterschelde. Onze fotograaf kwam er dit bijzondere tafereel tegen. Zeeland vol? Vergeet ‘t maar. Aan de kust mis schien op sommige plaat sen. Wie de moeite neemt om in de zomer van 1997 van gebaande wegen af te gaan, kan nog heel veel ruimte tegenkomen. Le er F 1 "LIBELLEN" Peter Geene uit Oostkapelle, verzorgt op vrijdag 15 augustus a.s. in het Zeeuws Biologisch Museum een lezing over libellen. Peter Geene, lid van de libellenwerkgroep in Zeeland, heeft in de zomer van 1996 een inventarisatie gedaan naar de stand van de libellen in de Manteling van Walcheren. Eén van de conclusies was dat de uitvoering van het nieuwe waterbeheersplan in 1995 de kwaliteit van het water rondom Westhove zeer ten goede is gekomen, hetgeen in de toekomst naar verwachting een positie ve invloed zal hebben op de libellenstand. Peter Geene heeft ook een "voor-de-vuist-weg-tabel" ontworpen waarmee het voor iedereen heel eenvoudig is libellen te deter mineren. Na de lezing volgt een rondleiding door de Manteling waarbij de deelnemers zelf deze tabel uit kunnen proberen. De lezing/rondleiding start om 14.00 uur en duurt tót ongeveer 16.00 uur. De kosten zijn 2,50 per persoon. Aanmelden is noodzake lijk en kan via telefoonnummer 0118 - 582620. Poëzie en fotografie: dat is een niet vaak voorkomende com binatie voor een expositie. Niettemin zijn beide te zien in medisch centrum "De Pijlers" te Goes. Daar exposeren tot en met 15 september a.s. Elma Smit-van Weijckhuijse en Mar tin Smit. Het echtpaar woont sinds vorig jaar in Wemeldin ge. Martin Smit toont in "De Pij lers" fotowerk, Elma Smit-van Weijckhuijse toont er een aan tal gedichten.De laatste werd

Bevelander | 1997 | | pagina 5