GESLOTEN PILAAR Knaken oogsten! 5 ^intratuin Rijdend stukje landbouwgeschiedenis in Nisse Liesma verenigd door liefde voor volkskunst KIEKIERIS GUUS MEEUWIS y&GE BOND Midzomer- nachtmarkt boulevard VLISSINGEN op 1 augustus v.a. 21.00 uur Britse jeugdband geeft concert in Manhuistuin Br Ruimtegebrek speelt nieuwe trekkersmuseum parten Lets folklore ensemble bezoekt Goes v 2 de bevblÈèéer B GRAND THEATER GOES 0113-215165 Hulp vanuit Beveland voor getroffenen van Watersnoodramp in Polen O 31 3e WEEK 97 JAARGANG 49 - NUMMER 30 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD EN ZUID-BEVELAND PZC WEEKBLADEN Beste van de wereld r 4! Een nieuwe keuken is niet nodig! Plannen BEL BIOS1 0900-9363 FILMPROGRAMMA VANAF 24 T/M 30 JUL11997 WOENSDA DISCOVERVOER voor de heenreis bellen 0113-351717 voor de terugreis dienstregeling Zat. 26 juli t/m zon. 17 aug. BOUWMATERIALEN Marshallhulp Gastgezinnen gevraagd Uitbreiding 1 JXI Het progamma 'Het is prachtig, maar te klein'. Het pas geopen de Trekkersmuseum te Nisse heeft niet te kla gen over de aanloop. De deuren staan nog maar enkele weken open en nu al tekenden Ca nadezen, Australiërs en Amerikanen net als Ne derlanders uit alle mogelijke provincies het gastenboek. De eerste kritieken zijn lovend, maar ook een tikkeltje teleurstellend. 'Jammer dat het zo klein is' komt keer op keer in het gastenboek terug. a.s. zaterdag Nederlands gesproken. 1 1 'V r in in Maak kennis met de PORTAS renovatie De Bevelander maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huls- bladen in Zeeland. Totale oplage: 176.455 ex. Aan ideeën heeft de Trekkers- Motorenclub geen gebrek. Als de nieuwe loods er is, hebben ze weer wat anders om naar te streven. „Een per ron in de jaren-dertig-stijl. Het Met honderden marktkramen en bekende standwerkers Oplage: 39.500 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Tel. (0113) 273000. Fax (0113) 273010 Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113)273000 PORTAS vakbedrijf Zevenbergen tel. 0168-335002 ALBERT JOACHIMIKADE 33 GOES TEL.: 0113-215401 nog 9 dagen! Wat mankeert iemand om al zijn vrije tijd in oude trekkers en motoren te steken? Vol gens de voorzitter is het bij velen de aantrekkingskracht van de machine. „De trekkers die in het muse um staan, zijn bijna allemaal afkomstig uit de Verenigde Staten. Na de oorlog lag Ne derland in puin en dus werd er een hulpplan opgezet 'het Marshallplan'. Ik was een nog weer afgezet. Tevens is er tij dens het verblijf van de Letse gasten een gemeenschappelij ke barbecue voor gasten en gastgezinnen, waar men op een gezellige manier kennis kan maken met alle leden van het ensemble en ervaringen kan uitwisselen met andere gezinnen. Wanneer u uw gastvrijheid wilt aanbieden aan 2 dames of heren uit Letland, dan kunt u contact opnemen met Dhr. Gerard van Damme, tel. 0113- 231755 of Mevr. Lonny Ver- wei, tel. 0113-216606. een klein jongetje toen de eer ste Amerikaanse machines in Nederland aankwamen. Prachtige dingen vond ik het. Ik was er totaal aan verknocht, helemaal aan verslingerd. Je moet je ook voorstellen dat er Wij renoveren ook keukens en trappen Bel ons! Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Henk Mallekote (0113) 273022 privé (0113) 342535). Pieter Karman (0113)273021 privé (0113) 613394). Redactie: Hans Meijer (0113) 273028 Redactie-adres: Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Voor leden van het Letse en semble "Liesma" wordt mo menteel nog gezocht naar en kele gezinnen in Goes en om geving, die van dinsdag 12 tot vrijdag 22 augustus een tweetal jongvolwassenen in hun gezin willen opnemen. In hun vrije tijd stellen ze het bij zonder op prijs om samen met het gezin wat van de Zeeuwse omgeving te kunnen zien, of met zoon of dochter gezellig te gaan zwemmen of winkelen. De gasten uit Letland zijn niet veeleisend; een goed bed en dagelijks deelnemen aan de maaltijden is voldoende. Voor de rest wordt gezorgd. Voor elk optreden worden ze in Goes opgehaald bij de dichtst bijzijnde bushalte en daar ook hebben, nog steeds. Elk jaar worden in omliggende dorpen en steden ploeg- en oogstde- monstraties gegeven. „Het is een mooi gezicht hoor al die oude trekkers op de weg. Rij den doen ze allemaal nog. Zelfs de oudste uit 1937!" Al vanaf de tijd dat de club slechts een twintigtal leden telde, was de grootste wens om een deel van het materieel permanent tentoon te kunnen stellen. Die wens is in vervul ling gegaan, maar de club heeft nu een andere wens. Tot en met 16 augustus is uw bezoek aan Intratuin meer dan ooit de moeite waard. Want naast een schat aan ideeën voor in en om de tuin, krijgt u nu bij besteding van elke ƒ25,- een cheque ter waarde van ƒ2,50 cadeau. Ie folklore uit Letland te zien zijn in de karakteristieke kle derdrachten uit de streken: Kurzeme, Latgales, Zemgale en Vidzeme en begeleid door de instrumenten: Kokle, trej- deksnis, duivel trommel, vi ool, fluit en accordeon. Dinsdag 19 aug. 1997 in West- kapelle (NL) van 19.00 - 20.30 uur op de markt. Op het nieuw ingerichte marktplein zal een extra tintje worden gegeven aan het op treden. De Firma Bose Corpo ration zal tijdens de voorstel ling een demonstratie verzor gen van haar professionele produkten. Woensdag 20 aug. 1997 in misschien wel drieduizend trekkers nodig waren, maar er werden er slechts duizend uit gegeven. Dat maakt ze nog specialer." De mensen die lid zijn van de club Midden Zeeland zijn voor een groot deel afkomstig uit een landbouwmilieu. Ze heb ben ooit met een oude trekker gewerkt, vinden de machines gewoon mooi, zijn geïnteres seerd in de techniek of heb ben ooit op een trekker gere den en vonden het onmiddel lijk prachtig. „We hebben jon gens van een jaar of achttien die een keer op een trekker hebben gezeten en zo hier te recht zijn gekomen. Die heb ben ook geen oud materieel in de schuur staan, maar je hoeft ook geen trekker in de voor tuin hebben staan wil je lid worden van onze club. Je moet alleen wel van trekkers en motoren houden." Bezorging: (0113) 273000. Druk: PZC Grafische Bedrijven, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag 17.00 uur. Zondag 27 juli zal de serie Manhuisconcerten in Goes worden voortgezet met een optreden van de Towbridge District Youth Band. Deze Brit se jeugdband werd in 1983 opgericht voor jongeren vanaf acht jaar. Muizikale kennis is niet noodzakelijk, maar al spe lend op een instrument wordt de kennis bijgebracht. In de loop van de jaren heeft deze band een steeds hoger niveau weten te bereiken en komt re gelmatig in Nederland. Dit optreden staat dus garant voor een afwisselend pro- e bev De hondervijftig loonwerkers, veehouders, chauffeurs en monteurs die lid zijn van de club hebben bij elkaar een verzameling oude trekkers en motoren van tweehonderd stuks. In het museum aan de Palmboomseweg staan er nog geen twintig opgesteld. Het aantal vierkante meters waar het museum over beschikt staat absoluut niet in vergelij king met wat de club in huis heeft. Loodsen, schuurtjes en garages staan boordevol ma teriaal, maar plaats om het publiek ervan te laten genie ten is er niet. Adrie: „Ik heb een boerderij met een schuur. Die staat vol met machines en in de winter komen daar nog een hele berg aardappelen bij. Voor oude trekkers is er bijna geen plaats meer!" Achter het gebouw waar nu getracht wordt een goed beeld te geven van de trekker- geschiedenis ligt al een funde ring. Een paar muren en een dak en het museum kan er weer een tijdje tegenaan. „Het materiaal hebben we. Dus waarom zouden we niet uit breiden. Voorlopig is het nog wachten tot de sponsors zich aanmelden. Dan kan de ver gunning aangevraagd worden bij oe gemeente. „De ge meente zal wel niet moeilijk doen hoor. Alleen het geld bij elkaar schrapen zal wel een monsterwerk worden." Dat Liesma uit de stad Riga met de top mee kan draaien blijkt na het zien van een op treden. De groep heeft een zeer karakteristieke stijl en manier van uitvoeren, perfect uitgewerkte dansen, een grote verscheidenheid en mooi ex perimentele choreografie. Een gramma van een hoog niveau. De band heeft een repertoire met muziek van Freddie Mer cury tot Mozart en speelt tra ditionele brass-bandmuziek tot muziek uit musicals. Het concert duurt van 12.00 tot 13.00 uur. De ingang van de Manhuistuin bevindt zich bij het poortje rechts van het Oosterschelde College aan de Zusterstraat 11 (voorzijde) of bij het hek in het Schutters- hofgebied (achterzijde). Bij slecht weer wordt uitgeweken naar de Grote of Maria Mag- dalenakerk. club. „We begonnen met twintig man. Voor we het wis ten zaten we dik boven de honderd. Ik weet niet waar ze allemaal vandaan kwamen, maar het waren er plotseling zoveel dat we de 'officiële' weg in zijn geslagen." Het Trekkersmuseum is eigen lijk een rijdend museum. Al tijd al geweest en dat is het, nu ze een vaste thuisbasis spoor voor de stoomtram loopt naast de deur. Wij willen daar een mooi perron maken, zodat de reizigers hier uit kun nen stappen, rond kunnen kij ken, misschien wat fietsen en dan weer terug met de tram. De mensen van de tram zijn ons goedgezind. Alleen zij wil len geen nieuw perron op een oude lijn en wij kunnen ons geen station uit de jaren der tig permitteren." Het museum is begin juli geo pend. Een paar maanden later dan was gepland. De schone grond verklaring en de vakan tie zorgden voor de nodige oponthoud. „Wij wilden in mei open en dan een geza menlijke folder uitbrengen met alle andere attracties hier in de buurt. De voorbereidin gen voor de folder begonnen al in september. Wij konden toen nog niet garanderen dat we er klaar voor zouden zijn. Pech hebben", zucht de trek- kerliefhebber. Om de kinder ziektes eruit te halen is het museum dit jaar toch nog even open tot en met septem ber. Het eerste mankement is al ontdekt: ruimtegebrek. Ook vanuit Beveland wordt komende dagen actie onder nomen om de getroffenen van de watersnood in Polen te hel pen. De Stichting "Helpt de armsten in Polen", welke is gevestigd te Heinkenszand, zoekt financiële steun om voedseltransporten op te zet ten. Mevrouw De Bue en me vrouw Remeijnse van ge noemde stichting vertellen: "Het dorp Kostrzyn aan de ri vier de Oder is geëvacueerd, omdat het water reeds in de straten stond. Een groot aan tal mensen heeft er de voor keur aan gegeven om in de ei gen woning of bij familie el ders in de stad het water af te wachten. Dit weekend werd het hoogste water van deze eeuw verwacht namelijk een verhoging van 7 a 8 meter. In Kostrzyn is het niet alleen de Oder die voor problemen zorgt, maar ook de rivier de Warta die vlak langs Kostrzyn loopt is zeer sterk verhoogd. Op dit moment zijn alle win kels in Kostrzyn uitverkocht en gesloten en het gas en elek trisch zijn afgesloten. Onze stichting zal 27 juli a.s. weer naar Polen vertrekken hoogstandje op volksdansge- bied. Het Folklore dansensem ble is opgericht in 1946 en op het ogenblik telt de vereniging meer dan vijftig dansers, een eigen vocale groep, een eigen muziekensemble en een kin- dervolksdansgroep. Allen 'verenigd door de liefde van de volkskunst'. In Letland staat Liesma al meer dan twintig jaar aan kop. De hoog ste titels hebben ze gekregen en de njooiste prijzen staan in de prijzenkast tot aan de gou den medaille tijdens het we- reldfestival. Woensdag 13 aug. 1997 Veere (NL) van 20.00 22.00 uur Grote Kerk. Vanaf 's middags 15.00 uur zal het en semble in Veere aanwezig zijn en in het centrum van Veere de toeristen met muziek en zang kennis laten maken met de Letse cultuur. 's Avonds gevolgd door een volledige voorstelling in de Grote Kerk, waar men in alle rust kan genieten van de Balti- sche folklore. Donderdag 14 aug. 1997 in Barneveld (NL) van 10.45 - 15.00 uur voor het stadhuis. Tijdens de Oud Veluwse Markt zal het ensemble een aantal optredens verzorgen op het podium voor het stadhuis. Traditiegetrouw zullen direct bij aankomst in Barneveld alle gasten worden ontvangen door de burgemeester. Zaterdag 16 aug. 1997 Nieuwpoort (B) van 15.00 17.00 uur op de zeedijk. Zondag 17 aug. 1997 in Oost- duinkerke (B) van 11.00 - 12.30 uur op de boulevard. Al vele jaren verzorgen bui tenlandse folklore ensembles voorstellingen voor de toeris ten en badgasten in de directe omgeving van het strand. Zo wel in Nieuwpoort als Oost- duinkerke zal een volledige voorstelling plaatsvinden. Maandag 18 aug. 1997 in Re- nesse (NL) van 20.00 - 22.00 uur op de Kerkring. In het centrum van Renesse, op de Kerkring, zal de nationa- KOUDEKERK Vlissingsestraat (tussen Koudekerke en Vlissingen) Tel. 0118-551623 HET GROENE WARENHUIS Honderdvijftig leden telt de Oldtimer Trekkers- Motoren club Midden Zeeland. Zij zijn de 'eigenaren' van het jongste museum in de Zak van Zuid- Beveland. Een groepje 'verza melaars' die sinds de jaren tachtig bij elkaar komt, maar het ledental zo hard zag groei en dat het noodzakelijk was zich te organiseren. Adrie de Jonge is voorzitter van de Sommigen hebben het over dansen en dansen kunnen de leden van het folklore-ensem ble uit Letland 'Liesma' prach tig. Anderen spreken over kunst en pure fantasie als ze de groep aan het werk zien. De meest bijzondere en origi nele interpretaties van volks dansen komen tevoorschijn als dit ensemble het podium opstapt. Van 12 tot en met 22 augustus verblijven de leden van Lies ma in Goes. Van daar uit ver zorgen ze acht voorstellingen in Nederland en België. De groep die naar Goes komt bestaat uit 25 dansers, vijf zangers, zes muzikanten een assistent-choreograaf en twee chauffeurs en brengt een be zoekje aan Goes op uitnodi ging van de stichting Zeeuwse Klederdrachten en de volks dansvereniging Vodago. Al ja ren achtereen nodigen de Goese organisaties een Oost - Europees Ensemble uit die moet voldoen aan de hoogste eisen. Dit jaar staat de volks kunst uit letland centraal. Dendermonde (B) van 20.00 - 22.30 uur tijdens het festival. De V.V.K.B. Reynout, een Vlaamse volksdansvereniging, viert haar jubileum met een internationaal Folklore Festi val waarbij meerdere Oost-Eu- ropese ensembles acte de présence zullen geven. Donderdag 21 aug. 1997 in Burgh Haamstede (NL) van 12.00 - 15.20 uur in het cen trum. In het centrum van Burgh Haamstede zal Liesma voor de laatste maal te zien zijn. Om 12.00 uur, 13.30 uur en 15.00 uur zullen ze elke keer 20 minuten optreden. voor ons 4-maandelijks trans port met voedselpakketten en kleding. Aangezien er nu een noodsituatie heerst willen wij 100 extra voedselpakketten meenemen om de eerste nood op te vangen. Met me dewerking van de plaatselijke sociale dienst zullen wij er voor zorgen dat deze extra voedselpakketten bij die men sen terecht komen die het het hardst nodig hebben. Om de ze extra 100 voedselpakketten te bekostigen zoeken wij fi nanciële steun. Uw bijdrage is van harte welkom op giro 350 t.n.v. stichting helpt de arm sten in Polen te Heinkens zand." Voor meer informatie kunt u terecht bij dhr. Stroo, 0118-464422, mevr. De Bue, 0113-351529 en mevr. Re meijnse, 0113-562610. Uw keuken is C nog functio- r vK I rKw neel, maar ze bevalt u niet meer. PORTAS renoveert met nieuwe front- delen, in tal van varianten en dessins. Voor deliger dan u denkt. vrijdag. 14.00 u. zaterdag 14.00 u. zondag 14.00 u. .putt. donderdag vrijdag zaterdag zondag maandag, dinsdag woensdag 20.00 u. 19.00 - 21.30 u. 19.00 - 21.30 u. 19.00 - 21.30 u. 20.00 u. 20.00 u. jr ^,4. 4 l

Bevelander | 1997 | | pagina 1