T. SPOON Emigratie vanuit Beveland naar USA in kaart gebracht ANNEMAREL berco EOE nmjJuöriANS KIEKIERIS KARAOKE Twintig eeuwen Zeeuwen en hun platteland Voorjaar '97 de bevelander FIRST WIVES HOOFDPRIJS 500,- GRAND THEATER GOES 0113-215165 FILMPROGRAMMA VANAF 6 T/M 12 MAART 1997 •^2pDELB^5$' PZC WEEKBLADEN 1e WEEK I 't is mooi geworden de moeite waard NIEUWE MODE VOOR IEDEREEN! Ml w JAARGANG 49 - NUMMER 10 WOENSDAG 5 MAART 1997 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD EN ZUID-BEVELAND j In maart ontvangt u voor iedere f 50,- bij ons besteed een modecheque Lw.v. f 5,- (inwisselbaar in mei a.s.) Goes - Middelburg nieuw voorheen Quick Shoes RONALD ZWOLLE woningmakelaardij haalt er voor u uit wat erin zit! 0118-623420 E E T C A F F voor een gezellig drankje of een goede hap - - Let op! Discovervoer met nieuwe dienstregeling 0113-351717 f/ofóie F&effe Vanuit Goes Klederdrachten Duidelijker beeld Signalen Ganuenta F Immigratie-stop FIRST REFORMED CHURCH f;«rfy In 1B47 a group of Dutch families met in Goe«. on the island of Zuid Beveland, and organized tiarm- selvett into a congregation. With their pas tor. I lie Reverend Cornelius Vander Meuten, the group salted in three ships to Amer tea tn search of freedom. They established their new homes in this forested urea of Michigan and t«am<-d It after their native province of Zeeland. The center of tlw community was the log church. In a wood frame structure, with fleldatone foundation, patterned on the church in Axel, the Netherlands, was built on this site. Use of the. Dutch language was eliml- netted gradually and In May 1945 was discontinued. The present church, built around the old, remains a» the physical evidence of the Dutch Immigrant community founded upon a resolute faith in Almighty God Motieven Y TT 'V/ de bevel a a.j. zaterdag r Op de foto: rfrbell i ?4 UUR PtR OAC i MStRvWtll land een vrouw te vinden of om er definitief te blijven". De Bevelander maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis- bladen In Zeeland. Totale oplage: 176.455 ex. toont het onderzoek aan. Op de kop af 32 inwoners in een perio- weg wilden. We hebben daar ook wel signalen voor. Want van- vragen. We weten nu hoeveel mensen er in die periode emi greerden, uit welke plaatsen ze kwamen, of ze vrijgezel waren of een groot gezin meenamen. De speurtocht is eigenlijk afgerond als je ook weet of mensen uit politieke overwegingen weg wil den, of ze deserteur waren, of ze later terugkeerden om in Neder- den vorige eeuw een groep van uit Rilland naar Colorado. is terug te vinden in deel 5 van "Ach lieve tijd". Volgend jaar viert het dorp het 400- jarig bestaan. De linden in de Voorstraat werden in 1827 geplant, (foto: Zeeuws Docu mentatiecentrum) beeld vertrokken er vanaf De Bevelanden nog maar 13 land verhuizers naar Noord-Amerika. Onder hen 8 uit Goes, 1 uit donderdag, vrijdag zaterdag, zondag... woensdag in 't weekend zelfs tot in de vroege uurtjes Damstraat I8 - Yerseke tel. Ol I3 - 572477 Opril Grote Markt 11, 4461 AK Goes, Tel. 0113-270709 lange vorststraat - goes vrijdag zaterdag zondag maandag, dinsdag.... woensdag Zaterdag 15 maart Ook in Nederlands gesproken versie 21.30 u. 21.30 u. 21.30 u. 20.00 u. 20.00 u. Bij de foto: De Voorstraat te Colijnsplaat voorjaar 1997. Nog steeds "een plaatje", Vlakbij Colijnsplaat lag een der eerste plaatsen in Zee land waarvan de naam bekend is: Ganuente dat rond het jaar 300 in de golven ver dween. (foto: Anton Dinge- manse). en we komen familienamen tegen als Hoogstrate en Hoebe- ke. Ook Gran Rapids in Michigan trok veel landverhuizers uit deze regio". gaan doen op Walcheren en in feit zowei in Zeeland (NL) als -- die manier willen we de landver huizing in de jaren 1900 - 1920 II WW MIOI.I.H KFATOS Zoals gezegd begon het Zeeuw se emigratieverhaal precies 150 jaar geleden. Hans Krabben dam: "Daarom willen we in sep tember een congres wijden aan maar het is wel degelijk de vroegst bekende dorpsnaam in Zeeland. Rond het jaar 300 ver dween Ganuenta in de golven. Een van de oudste nog bestaan de dorpen is Domburg. Rond het jaar 900 maakten Vikingen de Zeeuwse kust onveilig en de bewoners legden daarom vlucht- burgen aan om zich te kunnen verbergen. Sommige van die vluchtburgen groeiden later uit tot steden, andere tot dorpen. Domburg is daarvan een voor beeld; hier zijn de oudste nog in gebruik zijnde dorpsstraten van Zeeland te vinden. Het natuurlijk middelpunt van een dorp, de kerk, was van levensbelang voor ieder dorp. Zonder kerk geen dorp. Tijdens de opstand tegen Filips II werden kerken nogal eens als uitvalsba ses gebruikt, waardoor een groot aantal kerken flink beschadigd werd. Daar waar de kerken weer werden opgebouwd, bleven de dorpen bestaan; daar waar dat niet gebeurde, raakten ze in ver val. Zo zullen maar weinig men sen weten waar het ooit welva rende Schellach heeft gelegen. Een licht glooiende heuvel, waar ooit het kerkhof van Schellach lag, herinnert aan de welvarende plaats van weleer, gelegen tus sen Veere en Middelburg. Aan de klederdracht was te zien van welk eiland iemand afkom stig was; vaak was zelfs te zien in welk dorp iemand woonde, en welk beroep werd uitgeoefend. Ook was uit de dracht op te maken of men protestant of katholiek was. Het is bijna onvoorstelbaar in deze spijker broekentijd dat het nog maar zo'n honderd jaar geleden is dat er in Zeeland negentien totaal verschillende vrouwendrachten naast elkaar bestonden. Naast de uitgebreide aandacht die hier aan wordt besteed in 'Twintig dat er veel verdeeldheid was bin- Waarde en 1 uit Wemeldinge. nen de kerken. En sommigen hadden problemen met de libe rale terughoudenheid van de overheid. Een situatie die je 'n beetje kunt vergelijken met die 101 DALMATIANS lorlglnele >enle) donderdag20.00 u. vrijdag19.00 u. zaterdag19.00 u. zondag19.00 u. DE 101 DALMATIËRS (rm. geswMM) 14.00 u. 14.00 u. 14.00 u. Oplage: 39.500 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Voorstad 22, Postbus 5,4460 AA Goes. Tel. (0113) 273000. Fax (0113) 273010 Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113)273000 privé: (0118)642078 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Henk Mallekote (0113) 273022 privé (0113) 342535). Pieter Karman (0113)273021 privé (0113) 613394). Redactie: Hans Meijer (0113) 273028 Redactie-adres: Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Bezorging: (0113) 273000. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag 17.00 uur. "De Zeeuwse emigratie naar Amerika". Die emigratie werd in de zomer van 1847 ingeluid. Toen vertrok een gezelschap van ruim 450 mensen vanuit Goes naar West-Michigan. Daar werd de nederzetting Zeeland gesticht. Ook elders in Amerika vestigden zich groepen Zeeu wen. Vanuit Rilland vertrok mid- Zeeland, dus ook vanuit Beve- Waarom juist onderzoek naar de land. Over die periode zijn alleen verzamelstatistieken beschik baar. Door het onderzoek van de amateur-historici op de Bevelan- onderzoek gedaan en hun scheepvaart'. Deze afle- I Op de foto: Een ander was in de jaren rond de eerste gedenkteken in de plaats Wereldoorlog. In 1915 bijvoor- Zeeland. Het vertelt in kort bestek het verhaal van de landverhuizers die vanuit Goes vertrokken en vervol gens met 3 schepen de Oce aan overstaken om zich in Hoe is dat te verklaren? "Dat weten we niet precies", aldus Vanuit Yerseke Hana Krabbendam. "Maar het zou kunnen zijn dat het in de vis- In de jaren 1900 - 1920 vertrok- serij slecht ging. Dat de mensen ken naar schatting zo'n 7.000 mensen vanuit Zeeland naar Noord-Amerika. Uit het jongste uit Yerseke zijn er waarschijnlijk onderzoek blijkt dat er ongeveer nogal wat mensen naar Long 2100 vanuit De Bevelanden Island gegaan. Onder die emi- komen. "Dat is relatief best veel", granten uit Yerseke zaten in die aldus drs. Aad de Klerk. Hij is jaren veel schippersknechten, consulent regionale geschiedbe- schippers en oesterkwekers. oefening bij het Rijksarchief te Veel grote gezinnen waren er bij Middelburg. Hij heeft het onder zoek gecoördineerd. Deskundi ge inbreng werd geleverd door het Roosevelt Study Center. Dr. Hans Krabbendam van dit insti tuut vertelt: "Juist over de perio de 1900 - 1920 was vrij weinig bekend over de emigratie vanuit (Van een onzer redacteuren) GOES - Misschien hebt u 'n rijke oom in Amerika wonen. Zelfs zonder dat u 't weet. Bijna 2200 inwoners van De Bevelanden vertrokken in de jaren 1900 - 1920 naar de Verenigde Staten. Wie waren die mensen? Waar kwamen ze vandaan? Waarom wilden ze weg uit Zeeland? Op die vragen wil de geschied- den konden nuanceringen in het schrijving graag een antwoord verhaal worden aangebracht", hebben. Want over de emigratie Zo weten we nu uit welke plaat- in die beginjaren van de 20e eeuw is weinig bekend. Of liever: emigratie vanuit de Bevelanden in de periode 1900 - 1920? Aad de Klerk vertelt: "Er is veel i naar de periode dat de emigratie vanuit Zeeland naar de Verenigde Sta ten op gang kwam. Dat was pre cies 150 jaar geleden. We heb ben een vrij duidelijk beeld waar om de mensen uit Zeeland toen weg wilden. Ook van de latere emigranten, na de Tweede Wereldoorlog, is nogal wat bekend. De jaren 1900 - 1920 zijn nog 'n beetje een witte vlek. Met het onderzoek proberen we een nog slecht gekende fase uit de geschiedenis van de Zeeuw se landverhuizers in beeld te brengen. Al blijven er nog volop naar de stad, winkels en andere voorzieningen verdwenen uit het dorpsbeeld. Wat niet wegneemt dat veel dorpelingen zich nog nauw met elkaar verbonden voe len en zich graag tegen een naburig dorp afzetten. Maar Ho etarl Vandaar dat ook "glazenpissers" INddl UB bldU en "mensenprancjers" aan bod Zoals gezegd verdween het spe- komen. cifieke dorpskarakter vanaf de De volgende aflevering van 'Ach jaren vijftig. De landbouw begon Lieve Tijd - Zeeland' heeft als aan werkgelegenheid in te boe- titel 'Twintig eeuwen Zeeuwen j ten, industrie kwam er voor in de plaats, dorpelingen verhuisden vering verschijnt eind maart. in Zeeland (USA) worden herdacht. vertrokken lang niet allemaal uit voor heel Zeeland in kaart krij- bijvoorbeeld Griekse emigran- armoede. Er waren ook mensen bij met geld die hier in eigen land te weinig toekomst zagen". Eén van de roemruchte gang makers van de landverhuizing vanuit Zuid-Beveland was in die beginjaren de Borsselse landbouwer Jannes van der Luyster. Op de grote over steek nam hij tientallen andere landverhuizers mee voor wie hij de reis betaalde. In de reeks "Ach lieve tijd" is dezer dagen deel vijf versche nen. Het heeft als titel "Twintig eeuwen Zeeuwen en hun platte land". Het vertelt een boeiend verhaal over het dorpsleven in Zeeland, waarbij ook de Beve landen worden belicht. Begrijpe lijk, want de vroegst bekende dorpsnaam in Zeeland is verbon den aan een nederzetting in de buurt van Colijnsplaat op Noord- Beveland. Iets over de inhoud van de jong ste uitgave, waarin we weer veel mooi fotomateriaal aantreffen. De samenstellers van de reeks vertellen: "Tot de jaren vijftig was het niet ongebruikelijk dat iemand die in Westkapelle was geboren Walcheren nooit verliet, zoals ook een inwoner van Sta- venisse nooit van Tholen kwam of iemand uit Kats van Noord- Beveland. Het kwam zelfs voor dat inwoners van een dorp nooit meer van de wereld zagen dan het geboortedorp. Door de Tweede Wereldoorlog en de watersnoodramp van 1953 is er een rigoureus einde gekomen aan deze gemeenschappen. Tot die tijd kende in het dorp ieder een elkaar en noemde men elkaar bij de voornaam. Slechts enkele notabelen werden meneer of mevrouw genoemd. Ergens in de buurt van waar nu Colijnsplaat ligt, lag ooit Ganuen ta. Dat klinkt niet erg Zeeuws, A. X&AtC Speurtocht naar landverhuizers Op de foto: Het monument in Zeeland (Michigan USA), waar halverwege vorige eeuw een grote groep land verhuizers vanuit Zeeland, en .vooral ook De Bevelanden, neerstreek. Het gedenkteken is opgedragen aan Jannes van den Luyster, de landbou wer uit Borssele die samen met Ds. Van der Meulen de groep emigranten vanuit Goes naar hun nieuwe vader land leidde. Bij het monument staat dr. Hans Krabbendam van het Roosevelt Study Center. Hij was nauw betrok ken bij het onderzoek. sen de emigranten kwamen. Zo vertrokken er in het jaar 1907 was weinig bekend. Want dank- totaal 117 mensen uit Yerseke zij een tiental amateur-historici naar de Ver. Staten. Over een begint het landverhuizersverhaal periode van 20 jaar emigreerden tot leven te komen. er totaal 663 inwoners van Yer- Niet alleen in Zeeland zelf wordt seke naar Noord-Amerika. In het onderzoek naar de landver- buurgemeente Kapelle was er in huizers met belangstelling die jaren veel minder behoefte gevolgd. Ook in de Verenigde om de Oceaan over te steken, zo Staten is men er blij mee. "Het heeft me enorm veel onder zoekswerk uit handen geno- de van 20 jaar. men", zo verklaarde een tijdje geleden professor dr. R.P. Swie- renga van het Hope College in Holland Michigan. eeuwen Zeeland, de Zeeuwen &'j de foto: Colijnsplaat in en hun platteland', komen ook vroeger jaren. Deze opname voedingsgewoonten aan de orde, stiekeme vrijpartijen en gebruiken bij geboorte en dood. De buren van de overledene hadden tot de begrafenis achter de rug was een belangrijke taak. Zij moesten ervoor zorgen dat de naaste familieleden zoveel mogelijk werden ontzien, omdat die het meest kwetsbaar waren voor de toorn van de ziel van de overledene. Dat men beducht was voor diens geest blijkt uit allerlei gebruiken, die van dorp tot dorp konden verschillen. Terug naar begin 20e eeuw. Het onderzoek naar landverhuizers in die jaren brengt aan het licht dat de Verenigde Staten niet iederéén met open armen ont vingen. Duidelijk is te zien dat de weinig gevallen bekend van emi- emigratie vanuit Zeeland en De granten die later voorgoed terug- Bevelanden bijna stil lag. Dat keerden. Dit in tegenstelling tot gen. Gebleken is dat de ama- ten, van wie bekend is dat ze op teurs die aan het Bevelanden- grote schaal terugkeerden uit project hebben meegewerkt, er heimwee. De eerste Zeeuwse veel plezier aan beleefden. Ze emigranten waren trouwens zijn zich soms een beetje ver- veelal landbouwer of kwamen want gaan voelen met de emi- van het platteland. De eerste granten van toen. Graag willen grond die ze er kochten kostte 1 we in de toekomst meer ama- Dollar 25 cents per acre... teur-historici zien te interesse- renvoor projecten als dit. Je kunt dan denken aan een onderzoek naar vluchtelingen die in de eer ste wereldoorlog naar Zeeland en ook de Bevelanden kwamen. Overigens heeft het onderzoek nóg een zaak duidelijk gemaakt. De landverhuizers die begin deze eeuw naar de Verenigde Staten vertrokken hebben er zich goed geworteld. Want er zijn Over de motieven van die eerste emigratiegolf naar de Verenigde Staten is het een en ander bekend. Hans Krabbendam: "Je ziet onder die landverhuizers veel boerenfamilies. Ze vertrok ken hier vanwege de aardappel ziekte, vaak ook wilden grotere groepen mensen weg vanwege hun geloof. Het was een periode Kapelle, 2 uit Kloetinge, 1 uit Het op de Bevelanden gedane West-Michigan te vestigen. onderzoek krijgt een vervolg. Dat was begin 1847. Dit jaar Aad de Klerk: "We willen een dus op de kop af 150 jaar dergelijk onderzoek ook graag geleden. In september zal dit van nu. Lasten werden afgewen- Oost-Zeeuws Vlaanderen. Op teld op de gemeenten. Die emi granten - ook uit de Bevelanden -

Bevelander | 1997 | | pagina 1