KIEKIERIS Valentijnsdag: een dag vol romantiek ZIE PAGINA NR. 12 Zeeuwen en hun steden: u JAN BRUUNS ëLSTAR 4e deel Acn lieve tijd l Samenzangavond Datheen in Geerteskerk Kloetinge zaterdag 15 februari de bevelander 1 G^S GRAND THEATER GOES 0113-215165 FILMPROGRAMMA VANAF 13 T/M 19 FEBRUAR11997 PZC WEEKBLADEN JAARGANG 49 - NUMMER 7 WOENSDAG 12 FEBRUARI 1997 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD EN ZUID-BEVELAND t r 1 -«m 1t STOOF- oi is Vermoedens Bloemetje Bij de foto: Liefde en jaloezie: vaak met elkaar in duel. In zekere zin ook eikaars spie gelbeeld. Sport en spel in de Zwake RESERVEREN NU AL MOGELIJK! PREMIERE 20 FEBRUARI I I DE KLOKKENLUIDER VAN DE NOTRE DAME zaterdag, zondag en woensdag 14.00 uur DALMAJllBRS (Van één onzer redacteuren) GOES - Vrijdag 14 februari gaan veel harten sneller klop pen. 't Is dan Valentijnsdag. Die wordt wel omschreven als "de meest romantische dag van 't jaar". Liefdes bloeien op. Maar liefde heeft meerdere gezichten. Jaloezie bij voorbeeld. Onder meer daarover gaat dit verhaal. Gillende Japanners Discovervoer 5,* p.p. per rit 0113-351717 DIEPJN£^unP^ iflLO PER2K'l0 HEEL 0NS Geen trucjes voor de man Enquête Reacties J Duel tussen liefde en jaloezie t. B 06JJ363I i A< COS*' 2»UU<ilÜftMG myHvïwtn tatief. We lichten er enkele vra gen en antwoorden uit. loofd? Sommigen onder ons vin den van wel. Als zij vermoeden dat hun partner de boel bedon dert, schrikken zij er niet voor terug om 'per ongeluk' haar tasje te laten vallen of zijn broekzak binnenstebuiten te keren. Een beetje jaloezie hoort bij houden van. f schadelijk voor de relatie. De meeste mensen - u en ik bijvoor- Bezorging: (0113) 273000. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag 17.00 uur. De Bevelander maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis- bladen in Zeeland. Totale oplage: 176.455 ex. Als u denkt reden te hebben om jaloers te zijn, wat doet u dan om er achter te komen of u gelijk hebt? Op die vraag antwoordden Hoewel het Romantiek Rapport enig inzicht geeft in de gecompli ceerde relatie die er bestaat tus sen liefde en jaloezie, zal het onderwerp ongetwijfeld tot- in lengte van jaren actueel blijven. Misschien is 14 februari zo'n gekke dag nog niet. Want Valen tijnsdag biedt de mogelijkheid om door jaloezie of andere pijn verstoorde relaties nieuw leven in te blazen. Wie weigert er per slot van rekening 'n bloemetje of cadeautje dat een geliefde op Valentijnsdag komt aanbieden? Sporthal De Zwake in ‘s Graven polder wordt woensdag 19 febru ari omgetoverd tot sport en spel- paradijs. Kinderen van zes tot en met twaalf jaar kunnen dan schommelen, spelen, klimmen en klauteren. De middag begint om 14.30 uur en duurt tot 16.00 uur. De deelnemers moeten wel hun gymschoenen meenemen. Er is deskundige leiding aanwe zig. Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag, dinsdag Woensdag Zaterdag.... Zondag Woensdag. 14.00 u. 14.00 u. 14.00 u. 20.00 u. 19.00-21.30 u. .19.00-21.30 u. 19.00-21.30 u. 20.00 u. 20.00 u. WEEK 7 - geldig t/m zondag 16 februari 1997 CLASSIC DE ALLERLEUKSTE HONDJES ZUN TERUG! Honderden lezers en lezeressen reageerden afgelopen weken spontaan op de Valentijnsactie van weekblad De Bevelander. Liefdevolle reacties, waarbij de een aan de ander graag wat extra aandacht gunt. Volgende week komen we in ons blad op deze Valentijnsactie terug. Ter wijl lezers doende waren om een leuke attentie te bedenken voor de ander, verscheen er ook een rapport waarin mannen en vrou wen zich uitspreken over liefde en jaloezie. beeld - zijn natuurlijk helemaal niet jaloers. Als we een keertje denken dat onze partner wat al te veel aandacht heeft voor een ander, dan is de neiging groot het jaloerse gevoel heel snel weg te stoppen. Maar er zijn ook mensen die tot actie overgaan. Zij geven een rivaal te kennen dat hij of zij uit de buurt moet blij ven of slaan zélf aan het flirten. In de fraaie Geerteskerk te Kloe tinge wordt zaterdag 15 februari a.s. een bijzondere samenzang avond gehouden. Deze wordt georganiseerd door de Stichting Musica Sacra. Deze stichting probeert meer aandacht te krij gen voor de psalmen uit de berij ming van Petrus Datheen. En met succes. Want de zangavon den van deze Bevelandse stich ting trekken alom in den lande veel belangstelling. Voorzitter Rinus Hoogerland van Musica Sacra vertelt: "Op de avond worden uitsluitend psal men gezongen van Petrus Da theen. Onder begeleiding van organist Pieter Heykoop worden Oplage: 39.500 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Voorstad 22, Postbus 5,4460 AA Goes. Tel. (0113) 273000. Fax (0113) 273010 Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 privé: (0118)642078 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Henk Mallekote (0113) 273022 privé (0113) 342535). Pieter Karman (0113) 273021 privé (0113) 613394). Redactie: Hans Meijer (0113) 273023 Redactie-adres: Voorstad 22, Postbus 5,4460 AA Goes. deze meer dan 400 jaar oude psalmen opnieuw onder aan dacht gebracht. De traditionele bovenstem geeft daarbij het geheel een bijzonder karakter. De mensen die de samenzang meemaken zijn erg enthousiast." De opening van de avond in de Geerteskerk in Kloetinge wordt verzorgd door ouderling de heer Rommers. Hij zal tevens een appèlwoord uitspreken. Daarin wordt aandacht besteed aan een project van de Stichting China. Daarvoor zal tijdens de avond worden gecollecteerd. Overi gens is de toegang tot de avond vrij. Jong en oud zijn welkom. De aanvang is 20.00 uur. Onder Japanners uit een jaloers gevoel zich vooral door de wens om heel hard te gaan gillen. Voor u is dat wellicht niet de meest voor de hand liggende reactie, misschien bent u meer het buik pijntype of krijgt u het plotseling heel warm. Hoewel de meeste respondenten dus zeggen niet veel last te hebben van jaloezie- behalve in Turkije, waar men rui terlijk uitkomt voor deze gevoe lens - antwoorden toch bijzonder veel mensen dat ze stiekem 16%). De Portugezen schrikken er ook niet voor terug om in de vriendenkring eens een balletje op te gooien over het gedrag van hun wederhelft (29% versus 8% in Nederland) of om een kijkje te I nemen in de broekzak van man- I lief of het handtasje van geliefde. Dit laatste antwoord wordt overi gens in Spanje het meest geko zen (25%). Het is bovendien een antwoord dat meer door vrouwen dan door mannen wordt gege ven. Respondenten uit Argenti nië, Canada, Tsjechië, Finland, Griekenland en Noorwegen geven aan andere methodes te gebruiken. Welke? Dat blijft een geheim voor ons. Ten slotte doet het onderzoek uit de doeken in welke landen men de meeste kans heeft een jaloers persoon tegen het lijf te lopen. Gebaseerd op zes sleutelvragen uit het onderzoek zijn dat in Tur kije en Spanje (beide 53%), gevolgd door Portugal met 50% en Finland met 49%. a.s zaterdag Na de carnaval weinig geld? dan is dit iets wat zeker telt. KATERBAL entree 25,- Alle leeftijden naar de carnavalsfoto's) Vrij drinken (Kom ook kijken de meeste mannen en vrouwen in het onderzoek dat ze hun part ner niet checken, maar gewoon vertrouwen. Mogelijkheden als het openstomen van de envelop pe zijn voor niemand meer een optie, behalve voor Japanners en Portugezen, van wie een onrustbarend percentage een dergelijke actie best zou overwe gen (respectievelijk 20% en Een indringer toevoegen op te hoepelen is redelijk gebruikelijk in Spanje (22%), maar ook Canada, Nederland en Groot Brittannië kunnen we er wat van (alle 17%). Deze brute methode wordt overigens eerder door een man dan door een vrouw toege past. Een dergelijke actie is 'not done' in Argentinië want hier kiest maar 2% voor deze optie, net zoals in Hongarije en Japan (1%). Vergeldingsmaatregelen zoals flirten met iemand anders, spre ken niemand werkelijk aan. Net zomin als de ander in zijn of haar hemd zetten. Polen en Turkije geven nog de hoogste percenta ges met 9%, gevolgd door Italië en Frankrijk met 8%." zoekers van "Het Romantiek Rapport" stellen vast dat er ver schillend wordt gereageerd in verschillende werelddelen. Ze zeggen: "De meeste mensen reageren helemaal niet en ver kiezen het gevoel maar gewoon te negeren. Van alle landen tonen Japan en de Verenigde Staten hierin het hoogste per- centage (beide 37%). De Zweed se respondenten slaan vooral aan het mokken (40% van het totaal aantal Zweedse respon denten) en Argentinië en Italië scoren het hoogst qua scènes trappen (respectievelijk 19% en 18%). Ter vergelijking: in Cana da noemt 2% van de onder vraagden 'scènes trappen'. En dan is er nog de mogelijkheid van het negeren van de weder helft. In de zuidelijke landen wil dit nog wel eens voorkomen. Koploper is Portugal met 28%, terwijl in Duitsland 6% wordt gemeten. Het onderzoek, waarvan we aan nemen dat het ook representatief is voor de Bevelanden, stelt vast dat we het meest jaloers worden wanneer er wordt geflirt door onze partner. Of als iemand anders met hem of haar flirt. Harlequin: "Weinigen van ons koesteren jaloerse gevoelens wanneer vriend of vriendin een oude vlam tegenkomt, danst met een ander of kijkt naar een pikante film. Behalve in Finland, waar de emoties over dit laatste hoog kunnen oplopen. Het zijn vooral de heren die denken dat hun partner wel eens heeft geprobeerd hen jaloers te maken, zijzelf doen dat natuurlijk nooit. De Nederlandse mannen behoren wat dit betreft zelfs tot de koplopers: maar liefst 78% antwoordt dat zij zich nimmer tot zulke trucs verlagen." Dezer dagen is het vierde deel ver schenen van de populaire geschiedschrijving in afleveringen met als titel "Ach lieve tijd". In deel vier wordt aandacht besteed aan "Twintig eeuwen Zeeuwen en hun steden". De reeks is een uitgave van Waanders in samenwerking met Rijksarchief Zeeland en de Zeeuwse Biblio theek. Iets over de inhoud van aflevering vier, die weer is voorzien van veel mooi illustratiemateriaal. In de Middeleeuwen speelde het leven zich over dag grotendeels buiten af. Het was er een drukte van belang. In de smalle, modderige straatjes van de Zeeuwse steden probeerden ruiters, karren en wagens zich een weg te banen, terwijl honden, katten, kippen en varkens rustig rondscharrelden. Overal hing een enorme stank. Riölering bestond nog niet en ook al was het verboden, allerlei vuilig- x heid werd rechtstreeks in de grachten gedumpt. Bierbrouwerijen gebruikten datzelfde water uit de grachten weer voor volksdrank nummer een... Over de opkomst en bloei en over de neergang en vernietiging van de Zeeuwse steden gaat de vier de aflevering van de serie 'Ach Lieve Tijd'. Anno nu zijn alleen Vlissingen, Middelburg, Goes, Zierik- zee en Terneuzen nog echte steden te noemen, maar ooit was Zeeland een echt stedenland. Ook Veere, Arnemuiden, Aardenburg en Tholen bijvoorbeeld zijn vroeger machtige en welvarende steden geweest. En tot de stormvloed van 1530 was Reimerswaal de grootste stad van Zuid-Beve- land en na Middelburg en Zierikzee de belangrijk ste stad van Zeeland. De eerste nederzettingen waaruit later steden zijn gegroeid, ontstonden rond 900, toen Vikingen de Zeeuwse kusten onveilig maakten. Om zich tegen dit geweld te beschermen, legde de bevolking gro te ronde versterkingen aan, zogeheten 'burgen'. Op die manier zijn bijvoorbeeld Oostburg en Mid- delburg ontstaan. Een hoog gelegen dorp dat goed bereikbaar was, had grote kans uit te groeien tot stad. Maar een stad was pas echt een stad als de landsheer dat wilde. Die kon stadsrechten verlenen, die van Harlequin, 's werelds grootste uitgever op het gebied van romantische lectuur - zoals Bou quet, Intiem en Baccara - schrijft ieder jaar een wereldwijde enquête uit, die vanzelfsprekend altijd een romantisch onderwerp heeft. De bevindingen van het onderzoek worden vastgelegd in een rapport dat de toepasselijke naam 'Romantiek Rapport' draagt. Het onderwerp van Harlequin's laatste enquête is jaloezie, een emotie die we allemaal wel ken nen, die de romantiek een beetje pit geeft, maar ook voor de nodi ge spanningen kan zorgen. Wat maakt ons jaloers? Hoe geven we uiting aan dat gevoel? Hoe ver gaan we als we jaloers zijn? In totaal hebben 6.800 mensen, afkomstig uit twintig landen, hun medewerking verleend, mannen zowel als vrouwen. De laagste gemiddelde leeftijd ligt bij de Noorse respondenten (25,2 jaar), de hoogste bij de Franse met 43,5 jaar. In Nederland hebben 300 perso nen van 18 jaar of ouder meege werkt aan het onderzoek, even veel mannen als vrouwen. De gemiddelde leeftijd van de Nederlandse respondenten is 34,4 jaar. Ruim de helft is getrouwd; een kwart van de ondervraagden is vrijgezel. De steekproef is landelijk represen- groen en geel zien maar dit voor- tatief. We lichten er enkele vra- al niet willen laten merken aan hun partner. Zou dit een verkla ring voor die buikpijn zijn? I iofrla on nnrlnn In Nederland vinden geliefden in Lieiue eii uunug het a|gemeen dat hun partner de Is in liefde en oorlog alles geoor- jaloezie goed in de hand weet te houden. Ruim 80 procent is van oordeel dat de partner niet te weinig en ook niet al te jaloers is. Precies goed, zo wordt gezegd. De Nederlandse man of vrouw scoort daarbij mondiaal gezien hoog. Samen met Groot Brittan nië en Canada waar ook hoog Maar té veel jaloezie is wordt gescoord op dit punt. groot belang waren voor de wel vaart. Om de stad te kunnen beschermen werden muren, torens en poorten gebouwd, vaak I A I compleet met afsluitbomen, val- schutters zorgden voor de verdedi ging. De opbloeiende welvaart in de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden zorgde ook voor welvaart in de Zeeuwse steden. De 'Gouden Eeuw’ begon in Zeeland zelfs iets eerder dan in de rest van de Republiek. Na 1780 echter kregen de Zeeuwse steden een aantal klappen te verwerken. Met de voorspoed was het inmiddels gedaan en veel steden raakten in verval; de inwonersaantallen liepen terug en vele huizen werden afgebroken - als ze in de loop van de jaren niet al vanzelf in puinhopen waren veranderd. De Tweede Wereldoorlog was het laat ste dieptepunt. Op 17 mei 1940 verwoestten de Duitsers meer dan zeshonderd panden in de oude Middelburgse binnenstad, terwijl Vlissingen tijdens de opmars van de geallieerden zwaar werd beschadigd. Nog zwaarder hadden veel oude Zeeuws-Vlaamse stadjes het te verduren gehad. Gelukkig heeft de wederopbouw hierin snel veran dering gebracht. De Zeeuwse steden zoals die nu bestaan mogen dan niet zo groot zijn als veel andere steden in het land, armoedig zijn ze zeker niet. De volgende aflevering 'Ach Lieve Tijd - Zeeland' heeft als titel 'Twintig eeuwen Zeeuwen en hun platteland'. Deze aflevering verschijnt eind febru ari. Bij de foto: Een mooie historische opname van de Lange Kerkstraat in Goes. In 1898 werd in de stad op grootscheepse wijze gevierd dat prinses Wil helmina de nieuwe koningin werd. In de Lange Kerkstraat was een ouderwetse stadspoort gebouwd. De bewoners winnen daarmee een prijs van welgeteld f 7,25 voor de mooist versierde straat (foto Zeeuws Documentatie Centrum). De foto is afgebeeld op de binnenomslag van afle- vring vier van "Ach lieve tijd". Hoe reageert u wanneer u jaloers wordt of bent? De onder- de bevelander 77/Z/77Zy

Bevelander | 1997 | | pagina 1