Carnaval in Hanzehat: KOOPJES! Je mag alles bekieke SCHOUTEN PARKET berco Mory Kante met muziek om te dansen in 't Beest Geen Zeeuwse Vlegel voor Roemenië ren. Een hele onderneming, want de wegen in Roemenië zijn over het algemeen slecht. Mar leen: „Bij de eerste de beste bui wordt het al snel een modder bad.” De broodbusiness in Vai da moet als het even kan voor extra inkomsten zorgen voor het dorp. Krijgt de Zeeuwse Vlegel een buitenlandse carrière nu het stel uit Kortgene naar Roemenië vertrekt? „Nee”, zegt Paul reso luut. „Ik ga voornamelijk Roem eens brood bakken en af en toe een Nederlands broodje. Oost- Europa moet dezelfde kansen krijgen als West-Europa. Het moet geen West-Europa wor den.” Hoewel Afrika en het Mid- den-Oosten eigenlijk de voor keur genoten van Paul en Mar leen gaan de ogen nu al glinste ren als ze over Roemenië pra ten. Marleen: „Nooit gedacht dat we naar Oost-Europa zouden gaan. Het is een prachtig gebied.” In oktober heeft het echtpaar al een oriënterende reis gemaakt om alles eens goed te bekijken. Het gebouw, de afzet mogelijkheden, enzovoorts. „Overal waar je komt moet je mee-eten, meedrinken. Er wordt om de haverklap een maaltijd voor je bereidt. Als het moet, geven ze je het laatste eten wat ze in huis hebben. Prachtmen- sen zijn het”, aldus Marleen. „Spijt”, lacht Paul hard als we vragen of hij nog niet om zijn beslissing rouwt. „Spijt! Nog geen dag last van gehad. Ik weet dat we geen gemakkelijke tijd tegemoet gaan en veel tegensla gen te verduren zullen krijgen. Misschien denken we nog eens: ‘waar zijn we aan begonnen’.” Maar als Paul en Marleen de kans weer kregen, zouden ze zo weer bij Dorkas aan de bel han gen. En na Roemenië? „Dat weten we nog niet. We hebben lang op deze aanbieding moeten wachten, maar hij kwam. Als we in Vaida klaar zijn, komt er van zelf wel weer iets. Daar kunnen we ons nu echt niet druk om maken”, sluit het nuchtere stel af. Cursus Koordirigent Actie Frisse Lucht Humanitas De andere kant van de oorlog Een schepje er bovenop in 's-Heerenhoek GRAND THEATER GOES 0113-215165 FILMPROGRAMMA VANAF 6 T/M 12 FEBRUAR11997 BIJ DE ZEELANDHALLEN PZC WEEKBLADEN JAARGANG WOENSDAG 5 FEBRUARI 1997 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD-EN ZUID-BEVELAND r 1 ■i ERKEND PARKETSPEC1ALIST M Verbouwingsopruiming bij Bij dit nummer van De Bevelander treft u weer de maandelijkse Autokrant aan o.a. met nieuws van de RAI. Kijk op pag. 17 t/m 26. Voor extra RAI nieuws: pag. 30+31. (Van één onzer redacteuren) Huis en haard verlaten om een onzekere toekomst tege moet te gaan, spreekt niet iedereen aan. Paul en Marleen Bouwman uit Kortgene verkochten hun zaak, het huis en de auto. Ze gaven de hond een goed onderdak en wach ten nu al maanden vol spanning op het ‘grote’ vertrek naar een klein dorpje in Roemenië om daar een bakkerij op te zetten. DE KLOKKENLUIDER VAN DE NOTRE DAME zaterdag, zondag en woensdag 14.00 uur MRikFT WW EN LAMINAAWLDE1WN f2 Subsidie voor behoud gefotografeerde natuur de bev r De Bevelander maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huls- bladen in Zeeland. Totale oplage: 176.455 ex. snaren). Met als doel een brug te bouwen naar het westen met zijn muziek maakte hij een sprong naar Parijs. Met succes, want met zijn tweede plaat, Akwaba Beach, werd hij in 1987 op slag gierst: Yéké Yéké. Het nummer werd een enorme hit en Mory Kante toerde drie jaar lang de wereld rond. Het Westen had "Je mag alles bekieke". Dat is het motto dat Arti Carnaval dit jaar voert in Hanzehat, waar vrijdag carnaval begint met een bezoek aan de scholen in Goes. Het programma voor komende dagen ziet er als volgt uit: Vrijdag 7 februari 1997 's avonds in café De Bal (café Baarends in de Voorstad): "Saloongebeuren" (in westernstijl) organisatie 'De Artisjok- kers'. Zaterdag 8 februari 1997 intocht (optocht door de bin nenstad) in het Hanzehat van Prins Adrie en zijn gevolg. Ontvangst door burgemeester Van der Zaag en overhandi ging van de sleutel aan Prins Adrie. Symbolisch openen van de pomp op de Beestenmarkt. Om plm. 15.30 uur prijs uitreiking aan de deelnemers van de intocht m.m.v. de Arti- sjokkers, blaasorkest Olé en de Pink Panthers in de Prins van Oranje. Zondag 9 februari: Groot kinder-familiebal m.m.v. circus Hogerop, de Artisjokkers en Roda Sound in de Prins van Oranje. Zaal open 13.30 uur (entree kinderen 5,-, volwassenen 7,50), 's avonds kroegentocht met Prins Adrie en zijn gevolg. Maandag 10 februari groot Arti- bal. Alle Hanzehatters zijn van harte welkom in de Prins van Oranje. M.m.v. de Artisjokkers, blaasorkest Olé, De Pink Panthers en Roda Sound zaal open 20.00 uur (entree ƒ10,-). Dinsdag 11 februari: 's avonds kroegentocht met Prins Adrie en zijn gevolg. Om 23.45 uur afsluiting van het jaarlijks carnaval rond de pomp op de Beestenmarkt in aan wezigheid van de burgemeester van Goes. Op zaterdag, zondag en maandag zijn mooie prijzen te winnen voor de meest carnavaleske deelnemers. Voorverkoop kaarten in de Prins van Oranje, Nieuwstraat 14, Goes, tel. 215154. lange vorststraat goes zeven lessen vanuit verschillen de invalshoeken in op het huma nitair oorlogsrecht. De lessen omvatten ondermeer de histori sche ontwikkeling van de regels van het humanitair oorlogsrecht, een oorlogstribunaal dat in de klas kan worden gespeeld en ideeën voor het inrichten van een wandtentoonstelling. Daar naast wordt een aantal gewa pende conflicten, zoals de oorlog in voormalig Joegoslavië, be sproken. Inmiddels gebruikt een- aantal scholen hetpakket, maar om nog meer bekendheid te geven aan de lessen heeft het Rode Kruis landelijk ruim 70 vrij willigers ingezet om scholen en leerlingen te benaderen. Een van de taken van het Rode Kruis is om wereldwijd bekendheid te geven aan regels die gelden in oorlogstijd om zo onnodig ge weld te voorkomen. Door het toenemend aantal oorlogen en het toenemend aantal burger slachtoffers wordt deze taak steeds belangrijker. ernaast”, roept Marleen. „En ik wil nog een volleybalveldje inzaaien naast de bakkerij”, vult haar echtgenoot aan. „Dan heeft de jeugd wat om handen. Maar de bakkerij heeft natuurlijk voor rang!” In Roemenië wil het echt paar een busje kopen om het brood mee naar de stad en omliggende dorpen te vervoe- Het echtpaar uit Kortgene heeft voorlopig kamp opgeslagen op een zolderkamer van bijbel- school De Wittenberg te Zeist. Daar hebben ze een jaar lang gestudeerd en nu proberen ze nu met cassettebandjes de taal onder de knie te krijgen. De eigenlijke vertrekdatum was in november, maar de vertrekda tum werd uitgesteld tot januari. „Geldgebrek”, zucht Marleen. Nu is het februari en het echt paar verblijft nog altijd in Neder land. De datum is alweer ver schoven naar maart of april. „Dan is er hopelijk genoeg geld.” Het huis in Kortgene is ondertus sen al verkocht en dus wordt er gebruik gemaakt van de kamers in Zeist dichterbij het hoofdkan toor van Dorkas, de interkerkelij ke organisatie waar het echtpaar voor naar Roemenië reist. Paul Bouwman heeft jarenlang een goed lopende bakkerij in Kortgene gehad. Acht jaar gele den had Paul je nog ongelooflijk aangekeken als je met het idee was gekomen om de zaak op te doeken en weg te gaan? „De bakkerij en geld verdienen. Daar hield ik mij mee bezig. Dat was belangrijk”, zegt Paul vanachter een glas thee. Maar plots kwam de ommekeer en het bedrijf werd naar de achtergrond geschoven. „Ik werd Christen en wilde alleen nog maar hulp verlenen aan grenzen van de muziek en dans. Hij laat zich hierbij inspireren door zijn oude Jeli-meesters. Zijn nieuwe, de 14e LP!, getiteld "Tte- bola" is volgens muziekblad Oor: De meest geslaagde fusie van traditioneel muziekmaken en uit gekiende Westerse computer- programmatie. Mory Kante is met deze schitterende plaat klaar voor de sprong naar 2000. Het is een buitenkansje deze meester van de Afrikaanse wereldmuziek in 't Beest te ont vangen. Dit mag u niet missen! Zaal open om 20.30 uur, aan vang 21.30 uur, entree ƒ25,- met pas 20,-. In verband met het dansbare karakter van de muziek staan er geen stoelen in de zaal. Reserveren mogelijk op 0113-233285. de eerste dag nog wel te eten, maar de tweede dag is het te hard en te droog om er nog van te kunnen genieten. En dan zijn de Roemenen nog fervente broodeters ook. Bij elke maaltijd komt het op tafel te liggen. Als kinderen om een tussendoortje vragen, krijgen ze ook een stuk brood in handen gedrukt.” menten zoals elektrische gitaar en bas te bespelen en zodoende was Mory Kante een van de eer- dig verkent Mory Kante nieuwe Livingstoneweg 9a Indusstrieterrein Poel II - Goes 0113-230800 PF BFCTF PBIX/KWUTHT Alle kinderen hebben recht op frisse lucht en af en toe een zorgeloze vakantie. Maar niet alle kinderen gaan er eens een keertje tussenuit is de ervaring van vereniging Humanitas Zeeland. Jongeren die in moeilijke sociaal-economische omstandigheden leven, krijgen nooit de kans om even op adem te komen. Humanitas Zeeland is elk jaar weer naarstig op zoek naar Zeeuwse gastgezinnen die de kinderen een zorgeloze vakantie aan kunnen bieden. Het gaat om kinderen uit sociaal zwakkere gezinnen die thuis moei lijkheden hebben of die gewoonweg geen geld voor vakantie hebben. De ouders zijn ziek, het gezin woont zeer krap of in buurten waar geen speelruimte is. Ook dit jaar zijn er weer gastgezinnen nodig. Wie in de vakantieweek van 19 juli tot en met 26 juli huis en hart open wil zetten voor deze kinderen kan contact opnemen met Rob en Mar jan van Scheffel, telefoon 0113-382660 of met Toos Schouten 0113- 221440. Oplage: 39.500 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Voorstad 22, Postbus 5, 4460 AA Goes. Tel. (0113) 273000. Fax (0113) 273010 Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 privé: (0118)642078 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Henk Mallekote (0113) 273022 privé (0113) 342535). Pieter Karman (0113) 273021 privé (0113) 613394). Redactie: Hans Meijer (0113) 273023 Redactie-adres: Voorstad 22, Postbus 5,4460 AA Goes. Bezorging: (0113) 273000. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag 17.00 uur. Het bestuur van het Anjerfonds Zeeland heeft een subsidie toe gekend van 12.500,- aan he. Nederlands Instituut voor Oeco- logisch Onderzoek in Yerseke. Het subsidie is bedoeld om een grote collectie van 30.000 dia's, foto-negatieven en contactaf- drukken over de flora en fauna van Zeeland te behouden voor Zeeland en toegankelijk te maken voor een breed publiek. Daartoe zal de collectie worden overgedragen aan het Rijksar- chief in Middelburg. Tussen 1965 en 1990 heeft een foto graaf in dienst van het Neder lands Instituut voor Oecologisch Onderzoek, voorheen het Delta Instituut voor Hydrobiologisch Onderzoek, systematisch de flo ra en fauna in het Deltagebied vastgelegd. De grote biologische en landschappelijke veranderin gen die Zeeland heeft onder gaan als gevolg van de uitvoe ring van de Deltawerken voltrok ken zich juist in de periode van de opbouw van het beeldmateri aal. Daarmee geeft deze collec tie een uniek beeld van de jong ste Zeeuwse natuur- en cultuur historie. mensen die het minder goed getroffen hadden. Het maakte niet uit in welk land en aan wie.” Op het platteland van Roemenië, dertig kilometer over de grens met Hongarije ligt een dorpje ter grote van Nisse, Vaida genaamd. Daar werd door de hulpverleningsorganisatie Dor kas een bakker gevraagd. Paul reageerde gelijk en werd aange nomen om in Vaida een bakkerij op te zetten. Ze tekenden voor tenminste een jaar lang Roe menië om het project op te zet ten, de juiste mensen te zoeken en alles draaiende te houden. „Ondernemingsdrift kennen ze in dat land niet. Begeleiding is nodig om ze te motiveren, in beweging te brengen, onderne- merslust op te bouwen.” Pauls vrouw, Marleen is van huis uit verpleegkundige. Ook zij kan niet wachten om te vertrekken naar het armoedige plattelands- dorpje in Oost-Europa. In het gehele dorp heeft alleen de dominee telefoon. En op de vijf honderd inwoners staan er sinds kort twee wasmachines. Paul en Marleen krijgen dus te maken met vooroorlogse toestanden. Paul: „De één begrijpt waarom je gaat en de ander niet. Veel mensen in Kortgene begrepen niet waarom we weggingen ter wijl we toch alles hadden.” Marleen schetst de situatie in Roemenië. „Om de zoveel tijd komt de broodbus langs. De inwoners van Vaida staan uren lang in de rij om brood van soms redelijke en soms slechte kwali teit te kopen.” „Wat de aarde geeft, eten ze", vult Paul aan. „Of dat nu van goede kwaliteit is of niet.” Marleen: „Het brood is Plannen hebben de twee genoeg. Eerst wordt met een clubje Dorkas-vrijwilligers de bakkerij opgeknapt. In de voor malige staatsboerderij moet nog veel gebeuren. Nieuw dak, tegels, doucheruimte. „En als het even kan een nieuw, moder ner toilet. Nu is het nog een ges. in een plank met een emmer Op dit moment benaderen vrijwil ligers van het Rode Kruis Zee land scholen in de omgeving om het lespakket over de rechten van mensen in oorlogstijd: "Men sen in tijd van oorlog" te promo ten. Het doel van deze lessense rie is om leerlingen tussen 12 en 15 jaar bewust te maken van het feit dat er regels zjjn van wat je wel en niet kan doen in een oor log en zonodig leed kunt bespa ren. Op dit moment staan scholen niet uitvoerig stil bij dit onder werp terwijl leerlingen ook zelf actie kunnen ondernemen om geweld in de wereld te verminde ren. Samen met de Specialisten in Leerplanontwikkeling (SLO), heeft het Rode Kruis het lespak ket ontwikkeld dat bestemd is 'voor jongeren tussen 12 en 15 jaar en bestaat uit twee versies. Eén voor VWO/Havo en één voor Mavo/MBO. De lessenserie kan worden ingepast in, de geschiedenis- en maatschappij- leerlessen. Het pakket gaat in Prins Ton den Eerste, de Raad van Elf, de veldwachters, de hof dames en de nar zullen hierbij aanwezig zijn. De door de schooljeugd zelf gekozen jeugd prinses Anouk Moison en jeugd- nar Peter van 't Westende zijn natuurlijk ook aanwezig. Om 18.30 uur zal in de Bierdulve de onthulling van Jikke plaatsvinden en zal de carnavalsvlag gehesen worden als teken dat het carna val van start is gegaan. Aanslui tend zal in de Korenbeurs de Bonte Avond zijn voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. Tijdens dit festijn kunnen de kinderen meedoen aan het Paerehatse Songfestival en aan een kleur- wedstrijd. Om 20.30 uur begint in de Geveltjes het Opwermbal, wat al helemaal uitverkocht is. Er zijn optredens van de Zeeuws- Vlaamse groep Ambras, van de "Grootste Ouweoer van Paere- hat" en de Paerehatse boerenka pel "de Koenkelpotters". Om 22.00 uur zal burgemeester J.L.M. Mandos van de gemeente Borsele de sleutel overhandigen aan prins Ton den Eerste. Hier mee wordt het gezag over Pae- rehat gedurende het carnaval overgedragen aan de Prins. Op zaterdag 8 februari is er om 14.30 uur de kinderoptocht, waarna om 15.11 uur in de Jeugdhoeve een kinderbal gehouden zal worden onder lei ding van de Jeugdprinses en de Jeugdnar. Ook zullen de winaars van het Paerehatse Songfestival bekend worden gemaakt, 's Avonds is er in hetzelfde gebouw een groots bal. Zoals reeds ver meld is de grote optocht op zon dag 9 februari het hoogtepunt van het carnaval. Vanaf 14.00 uur zal deze bonte stoet een rondgang maken door het gehe le dorp. De optocht zal bestaan uit een tiental grote praalwa gens, diverse kleinere wagen tjes, loopgroepen, muziekkorp sen, majorettes en individuele deelnemers. Een bont schouw spel van ongeveer 50 eenheden, wat zeker een bezoek waard is. Na de prijsuitreiking zijn er in de diverse horeca-gelegenheden en in de jeugdhoeve carnavals bals. Op maandag 10 februari is er om 15.00 uur in Kiekieris het kieltjesbal voor iedereen vanaf 4 jaar en .ouder, 's Avonds zijn er weer bals in de diverse horeca gelegenheden. De officiële afsluiting is om 23.11 uur met de traditionele verbranding van de koenkelpot. Daarna gaan de feestelijkheden nog tot in de klei ne uurtjes door. Zoom op zaterdagen van 09.30 - 12.30 uur. Het vakkenpakket bestaat uit: slagtechniek, koor- practicum, koorscholing, alge mene muziekleer, solfège, muziekgeschiedenis, harmonie leer, analyse en zang- en stem- vorming. De cursus is bedoeld als voorbereiding op het toela tingsexamen van de eigenlijke, volledige en twee jaar durende opleiding die (bij voldoende deel name) van start zal gaan in sep tember 1997. Deze opleiding sluit af met een examen in juni 1999 en geeft een Rijkserkend diploma voor amateur-koordiri- genten. Voor informatie kunt u terecht bij: SNK, Plompetorengracht 3, 3512 CA Utrecht, (tel: 030 2313174) en Hans Smout (cur susleider), tel: 0164 - 241047. In Podium 't Beest te Goes speelt sten die de volksmuziek van de zaterdagavond 8 februari vanaf Mandinka's elektrificeerden. 21.30 uur Mory Kante. Wanneer Later ging hij zich toeleggen op je in 1950 in Kissidougou in Guy- de Cora (een instrument met 21 nee (West-Afrika) in een familie van verhalenvertellers (Jèli) van het Madika volk geboren wordt, dan is alleen nog maar een weg naar succes voor je open. Op zijn elfde trad Mory Kante al als zanger en Marimba-speler op bij beroemd in het Westen. Op deze ceremonies en officiële gelegen- plaat stond namelijk een typisch heden. In de jaren zeventig Madinka volksliedje dat gezon- speelt hij zo goed gitaar dat Salif gen werd bij het oogsten van de *Keita hem maar al te graag in vala vala u.,t zijn 'Rail Band du Buffet de la Gare de Bamako1 wilt hebben. In deze tijd leert hij na een bezoek aan de Ivoorkust moderne instru- kennis gemaakt met Mory Kan- te's Afro-Dance en zou nooit meer hetzelfde zijn. Tegenwoor- naval gaat van start op vrijdag middag 7 februari om 13.30 uur mët het schoolcarnaval op de 's- Heerenhoekse basisschool. In Paerehat (alias 's-Heeren hoek) worden weer volop voor bereidingen getroffen voor het komende carnaval van 7 tot en met 10 februari. Het gonst van de activiteiten zowel op bestuur lijk niveau bij organisator van het gebeuren, carnavalsstichting De Koenkelpot als bij de wagenbou wers en loopgroepen die bezig zijn met de voorbereidingen voor de grote optocht. Alles is er weer op gericht om iedereen wat te bieden tijdens dit 36e carnavals- gebeuren wat gevierd zal wor den onder het motto 'Me doe d’r een schepje boven op". Het hoogtepunt moet weer de tradi tionele grote optocht worden op zondagmiddag 9 februari. Deze optocht is jaarlijks goed voor een bezoekersaantal van vijftien a twintigduizend mensen. Het car- De SNK (stichting Samenwer kende Nederlandse Korenorga nisaties), het landelijk instituut voor de koorzang, organiseert in Bergen op Zoom voor de regio Zuid-west Nederland van febru ari t/m met juni een kortlopende cursus voor (aspirant) koordiri genten. Deze cursus is bestemd voor mensen die het vak willen leren en wellicht enige ervaring hebben als assistent-koordiri- gent. Zeker voor degenen met al enige opleiding (dirigentencur sussen van de Nederlandse Sint Gregoriusvereniging,» cursus assistent-koordirigent van de provinciale SAKO's) is het een prima aanvulling. Docenten zijn Hans Smout en Ton van der Valk. De lessen vinden wekelijks plaats in het Cantatorium van de Gertrudiskerk in Bergen op ?4UU«I Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag, dinsdag Woensdag 20.00 u. 19.00-21.30 u. 19.00-21.30 u. 19.00-21.30 u. 20.00 u. 20.00 u.

Bevelander | 1997 | | pagina 1