KIEKIERIS Vereniging Oud Militairen Indiegangers Zeeland zoekt leden EVITA Een nieuwe kop De Bevelander SAROUK SLEEPERS 20-50% Korting de bevelander 32S? G Nieuw rooster voor bibliobus Zuid-Beveland PZC WEEKBLADEN Ruim voldoende tribuneplaatsen voor 8 januari bij Indoor Zeeland GRAND THEATER GOES 0113-215165 ROBERT DENIRO DUSTIN HOFFMAN JASON PATR1C BRAD PITT Wijziging dienstregeling bussen r JAARGANG 49 - NUMMER 1 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP NOORD-EN ZUID-BEVELAND De gedenkplaat voor de gesneuvelde Indiëgangers in Goes. Guerrillaoorlog Geen spijt zaterdag 4 januari Discovervoer 5,- p.p. per rit 0113-351717 De regering FILMPROGRAMMA VANAF 2 T/M 8 JANUAR11997 Het ereveld Leuwigajah op Jara. I Goes Lange Kerkstraat 44y Thuiskomst DONDERDAG 2 JANUARI 199 'rhe very special sales of Benetton! ^op de gehele collectie! (Van één onzer redacteuren) KRABBENDIJKE - Vijftig jaar geleden waren het makkers in een vreemd, ver land. Ze hielpen de inheemse bevol king, vochten als ze aangevallen werden en enkele dui zenden lieten zelfs het leven voor volk en vaderland. Nu, een halve eeuw na dato, zoeken de oud militairen die in voormalig Nederlands Indië en Nieuw-Guinea dienden eikaars gezelschap nog steeds op. Elk jaar in de koude wintermaanden komen de leden van de Vereniging Oud Militairen Indiëgangers (VOMI) bijeen op zoek naar gezel ligheid, een gewillig oor en volledige erkenning. Frans Smoorenburg, de voorzitter van de VOMI, en de twee len ze dat in Nederland vijftig jaar secretarissen Jan Kloet en Gerard Meeuwse. na dato nog altijd niet zien.” Thuiszorg Waarde De lijst van oud Indiëgangers is met bijna negenduizend leden in Nederland en op tien na vijfhon derd leden in Zeeland nog lang niet compleet. In totaal werden 130.000 vrijwilligers en dienst plichtigen op de boot naar het oosten gezet. Zo’n zestigduizend van hen zijn vandaag de dag nog De eerstvolgende contactmid dag van de VOMI in deze regio valt op Valentijnsdag 14 februari. De voorbereidingen en de zoek tochten naar meer leden zijn echter al maanden aan de gang. Bezorging: (0113) 273000. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag 17.00 uur. De Bevelander maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis- bladen In Zeeland. Totale oplage: 176.455 ex. gesprek vanzelf. Eigenlijk is het gewoon een gezellige middagje met vrienden.” Jan Kloet werd net als de tweede secretaris van de VOMI Gerard dat ik nooit revanche heb willen nemen. Als er iemand uit de groep sneuvelde, wilde je niets liever dan wraak nemen. Maar dat kon je niet maken. Zo werkte het niet.” Frans Smoorenburg uit KraBben- dijke de voorzitter van de VOMI afdeling Zeeland kan zich nog steeds vreselijk opwinden over de Indië-periode en de nasleep ervan. Hij ging als vrijwilliger naar Indië. “Je zette je handteke ning op een papiertje en vanaf dan was je een speelbal van de Gemeente Borsele Gemeente Kapelle Gemeente Reimerswaal Gemeente Goes Nisse Oudelande Ovezande Schore Oostdijk Rilland Schansstraat/school Wielingenstraat v.Tilburghstraat/school v.Hattumstraat/school Reij mersweg/school Oostkerkestraat (Griffioen) dinsdag vrijdag vrijdag dinsdag vrijdag vrijdag dinsdag vrijdag maandag maandag donderdag 12.45-13.45 uur donderdag 16.30-17.15 uur donderdag 09.30-10.00 uur donderdag 10.05-10.55 uur donderdag 11.00-11.30 uur donderdag 09.40-11.30 uur donderdag 14.25-15.10 uur donderdag 15.15-16.15 uur 09.40-10.10 uur 13.00-13.45 uur 15.00-16.00 uur 14.00-14.45 uur 09.15-09.45 uur 15.20-16.35 uur In afwijking van ons bericht in de Bevelander van 23 december zijn er nog ruim voldoende tribu neplaatsen voor de showavond van Indoor Zeeland. Woensdag 8 januari verzorgen de internatio nals Tineke Bartels, Ijsbrand Chardon en Bert Romp de clinic in drie disciplines namelijk dres suur, mennen en springen. De showavond is geadopteerd door Een nieuw jaer, een nieuw begin. Dat geldt ook voor uw ver trouwde blad De Bevelander. Ten dele althans. Zoals u ziet heeft de kop boven De Bevelander een facelift ondergaan, heeft een meer eigentijdse vormgeving gekregen. Het is de bedoeling dat komend jaar deze vormgeving ver der binnen ons blad wordt uitgewerkt. Méér kleur bijvoor beeld. Daar is overigens afgelopen jaar al een aanzet toe gegeven met de introductie van de Autokrant in full-colour. De reacties waren positief. Reden om in die lijn verder te werken. De formule van De Bevelander blijft dezelfde. Dat wil zeggen: veel regionaal gerichte informatie op advertentie- en redactiepagina's, waarbij De Bevelanden centraal blijven staan. k Vrijdag Zaterdag Zondag... 19.00 u. 19.00 u. 19.00 u. 11.15- 12.00 uur 15.00-16.00 uur 12.55-13.25 uur 14.00-14.30 uur 10.10-10.40 uur 11.00-12.00 uur 10.15- 11.00 uur 13.40-14.25 uur 12.45-13.45 uur 10.30-12.00 uur 20.00 u. ....21.30 u. 21.30 u. 21.30 u. 20.00 u. 20.00 u. af 5 januari rijdt de bus op bepaalde tijden weer de boot op. Dit zal zijn op werkdagen tussen 7.30 uur en 17.30 uur één keer per uur en om 19.30 uur en 20.30 uur. Op zaterdagen één keer per uur van 7.30 uur tot 18.30 uur en op zondagen om 17.30, 18.30, 19.30, 20.30 en 21.30 uur. In Kruiningen rijdt de bus direct door naar het station Kruiningen/Yerseke. Dit bete kent een tijdwinst van tien minu ten zodat de reizigers weer een aansluiting hebben op de interci ty naar Middelburg. Meer infor matie is te krijgen bij de ZWN- chauffeurs, op het station van Goes en Kruiningen/Yerseke en op het gemeentehuis van Krui ningen. Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag, dinsdag Woensdag A FRAGMENT met tevens de trekking van het -UFO Disney lot (tot de trekking heeft U nog kans op 'n winnend lot) door de media die alleen de excessen naar voren haalden. Ze vonden telkens weer iemand die zichzelf op de borst liep te rammen ‘Kijk eens dat heb ik gedaan’. Niet dat er helemaal geen excessen waren, maar het was ook niet zoals de bladen het de mensen voorspiegelde.’’ “Ik zal de laatste zijn die beweert dat er helemaal niets gebeurd is”, zegt Meeuwse. Misschien dat zo’n duizend jongens zich bezig hielden met de verkeerde dingen. Maar wat dacht je van de resterende 129.000 mannen die zich wel aan de regels hielden. Ook zij werden met de nek aan gekeken.” De Indiëgangers wer den voortdurend zwartgemaakt. Moordenaars waren het volgens de media en brute verkrachters. Het was zo erg dat mensen een plaats in de trein weigerden, omdat er een Indiëganger had gezeten. “Als ik dat hoor kook ik gewoon van binnen. En elke keer als ik zoiets lees of op tele visie zie, zit ik mijzelf op te vre ten. De goede dingen worden nooit genoemd. De gezond heidszorg, het opruimen van mij nen, het aanleggen van wegen en het herstellen van bruggen waren kennelijk niet belangrijk genoeg.” De negatieve berichtgeving was een van de aanleidingen om elf jaar geleden de Vereniging Oud Militairen Indiegangers op te richten. Een late reactie? “Het kon niet anders”, zegt Kloet. “Toen wij terugkeerden naar Nederland moesten we drie jaar van ons leven inhalen. We had den vanaf dag één behoefte aan een vereniging die ons op onze rechten en plichten kon wijzen.” De rest van de bevolking was na de Tweede Wereldoorlog door gegaan met het normale leven van huisje, boompje, beestje. De strijders uit Indië hadden niets toen ze terugkwamen. Geen werk, geen geld, niets. Alles werd opzij gezet voor een carriè re. Zelfs de traumatische gevol gen van de oorlog in Indië wer den weggeschoven. “Toen de mensen stopten met werken, kwamen de problemen weer bovendrijven. Jarenlang hadden ze het weggestopt en nu wisten ze niet wat ze ermee moesten. Daar begint eigenlijk de geschie denis van de VOMI.” de bevelander Veel ervaringen rijker keerden de jongens uit Indië terug. Smoorenburg: “Op de terugreis die vier weken duurde, kreeg iedereen een appel of een sinaasappel die beide niet te eten waren. Eenmaal in Neder land kreeg ik nog honderd gul den voor de aanschaf van een burgerpak en dat was het. Het hoofdstuk was voor de regering afgesloten. Ze wilden er niets meer over horen.” Een gouden handdruk was het zeer zeker niet. En tot op de dag van vandaag krijgen de Indiëgangers niet de erkenning die ze volgens eigen zeggen horen te krijgen. “Je hoort mensen vaak zeggen dat we ons druk maken om klei ne dingen. Maar al die kleine Met ingang van januari 1997 wordt het aantal sta-uren van de bibliobus in de gemeente Borsele verminderd met 5 uur. In verband hiermee wordt het rooster van bibliobus Zuid-Beveland met ingang van 6 januari gewijzigd. Het nieuwe rooster ziet er als volgt uit: Baarland Borssele Driewegen Ellewoutsdijk 's-Heer Abtskerke v.d. Plasschestraat/school 's-Heerenhoek Hoedekenskerke Kwadendamme Lewedorp Nieuwdorp maandag dinsdag dinsdag donderdag 12.40-13.00 uur donderdag 13.05-13.45 uur ervaringen die ik op heb gedaan in het land. Toen ik terugkwam minister. Hij besliste waar je naar kon mijn broer dansen, muziek toe moest, voor hoe lang en wat je te doen stond. Ik tekende voor een jaar, maar toen het jaar voorbij was, zeiden ze ‘Je bent nu hier en hier blijf je. Uitgepraat was je.” Veel van de jongens die naar het Oosten afreisden, zoch ten het avontuur op. Zo ook Smoorenburg. “Wij hebben nooit een jeugd gehad. Ópgegroeid tij dens de crisisjaren, daarna de Tweede Wereldoorlog en als klap op de vuurpijl naar Indië. Je had nog niets gedaan in het leven en dus lonkte het avon tuur." En avontuur is wat de jongens uit Nederland volop kregen. Twintig jaar, ver van huis, geen comfort, 35 graden, vochtig en geen enkele afleiding behalve dan de pastoor Fronhoffstraat/school Vinnigestraat/school Sportweg/school Zandkreekstraat/school oneven weken: Hertenweg/school even weken: Pr. Irenestraat/school herfst- kerst- en zomervakantie: Oranjeplein Diaconielaan/school v.d. Bijlparkstraat/school Schuttersstraat/school N. Kerkplein Boomweidelaan (school) herfst- kerst en zomervak. N. Kerkplein Verenigingsgebouw Hoofdweg/school Hontestraat/school Cromvlietstraat/school herfst- kerst- en zomervak. Cromvlietstr. Gr. Kruisstraat/school Mauritsstraat herfst- kerst- en zomervak. Mauritsstr. 's-H. Arendskerke Slotstraat/school Kattendijke Wolphaartsdijk donderdag 14.30-16.15 uur maandag vrijdag maandag Oplage: 39.500 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Voorstad 22, Postbus 5,4460 AA Goes. Tel. (0113) 273000. Fax (0113) 273010 Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113)273000 privé: (0118)642078 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Henk Mallekote (0113) 273022 privé (0113) 342535). Pieter Karman (0113) 273021 privé (0113) 613394). Redactie: Hans Meijer (0113) 273023 Redactie-adres: Voorstad 22, Postbus 5,4460 AA Goes. Eens willen we horen: ‘Jullie hebben gedaan wat de toenmali ge regering aan jullie gevraagd heeft. Bedankt daarvoor.’ Voor lopig blijven ze ons dwarszitten. Elk jaar vragen ze aan ons of we op 4 mei naar het nationale monument willen komen. Dat wimpelen we elk jaar af. Zolang daar geen urn met grond uit Indonesië staat, staan wij er ook niet. Ze moeten alleen de urn uit de kelder van Bronbeek halen en neerzetten. Simpel, maar we zijn er al jaren mee bezig.” De regering doet bar weinig voor de oud strijders. Niets voor de weduwen van de slachtoffers, niets voor de andere nabestaan den van de gevallenen en ook niets voor de nog levende oud militairen. Smoorenburg: “Voor de regering is het klaar, afgelo pen, bestaan wij eigenlijk niet meer. Daarom moeten we ook veel leden zien te krijgen. Dan moeten ze naar ons luisteren.” In het elfjarig bestaan van de VOMI heeft de vereniging een enorme groei doorgemaakt. De twintig man die in Zeeland begonnen, zijn er nu vijfhonderd geworden. En ze gaan door om de belangen van de Oud Militairen Indiegan- speldenprikjes samen gaan je op gers te behartigen^ “Net zolang een gegeven ogenblik irriteren. Donderdag14.00 u. Vrijdag14.00 u. Zaterdag14.00 u. Zondag14.00 u. Woensdag14.00 u. de Rabobank/lnterpolis en CZ- zorgverzekeringen. Voor wie de internationale springrubrieken wint, is er nog een ‘extraatje’. Autobedrijf Van Strien uit Goes heeft voor de winnaar een Volks wagen Sharan ter beschikking gesteld. De auto heeft een waar de van 61.000 gulden. Een extra injectie dus voor de deelnemen de ruiters. tot iedereen ons de erkenning geeft die wij verdienen”, aldus Meeuwse. Kloet: “Zelfs onze vij anden uit Indonesië hebben meer waardering voor ons dan de Nederlandse regering. We werden vorig jaar in het voorma lig Nederlands Indië met open armen ontvangen door onze vij and. Haatgevoelens jegens ons hebben ze niet. De TNI, onze directe tegenstander tijdens de oorlog, heeft zelfs een monu ment opgericht voor de gevallen Nederlanders. Vijftig oerholland- se namen in witte steen gekapt. Dat zouden ze nooit gedaan hebben als wij ons daar als beesten hadden gedragen.” Smoorenburg: “Wij zijn broeders van elkaar. Worden met open armen ontvangen. Waarom wil- UUR Ff R 0A£ I RfStRVtRHI maken en al dat soort dingen. Ik kon bij wijze van spreken alleen iemands kop afhakken. Natuur lijk was ik jaloers op hem, maar ik had wat van de wereld gezien. Hij was het dorp niet uit geweest.” Misschien dat de zwartste perio de uit de geschiedenis van de Indiëgangers niet de oorlog in Indië is geweest, maar de thuis komst en de reacties van de ach terblijvers. Veel van de militairen keerden lichamelijk en geestelijk ■gêwond terug. Familie en vrien den reageerden emotioneel, blij hun naasten weer in de armen te kunnen sluiten. De rest van Nederland toonde weinig belangstelling en begrip voor de militairen. “Dat hadden we niet verdiend”, zegt Meeuwse reso luut. “Het publiek werd opgefokt vijand. Maar spijt van hun keus hebben de mannen niet. Ondanks de hinderlagen, trek- bommen, mijnen en beschietin gen. “Ik was dolgelukkig toen ik hoorde dat ik naar Indië mocht”, aldus Kloet. Smoorenburg knikt instemmend. “Mijn vader wilde mijn beide benen breken om te voorkomen dat ik ging, maar ik moest en ik zou. Spijt heb ik niet. Ik voel mij een rijk man door de Vier vrienden nrnt» kei recfa fa tiyn hand. De dienstregeling van de ZWN Openbaar Vervoer wordt vanaf 5 januari omgegooid. Het gaat om verschillende lijnen die op de Bevelanden, Walcheren en Tho- len rijden. De lijnen 60, 61 en 62 rijden na 5 januari niet meer. Alleen de eerste rit naar Nieuw dorp en de laatste rit naar Vlis singen blijven in elk geval tot 1 juni rijden. Van lijn 29 worden er verschillende ritten geschrapt. Van maandag tot en met vrijdag rijden er tijdens de spitsuren min der bussen naar Tholen en Ril land. Vanaf 7.02 uur vertrekt uit Tholen één maal per uur een bus naar Goes. Vanaf rilland en Krabbendijke blijft lijn 29 elk half uur rijden. Ook de dienstregeling van lijn 10 wordt gewijzigd. Van- PERZISCHE- EN OOSTERSE TAPIJTEN KONINGSTRAAT 9 GOES TEL. 0113-227101 van de VOMI. “We blijven groter 'en groter worden. De behoefte aan het uitwisselen van ervarin gen en herinneringen blijft. We hebben allemaal in hetzelfde schuitje gezeten, zijn op jonge leeftijd drie jaar weggeweest. Je normale leven wordt al die jaren stopgezet. Alleen de kameraden van toen weten hoe dat voelt en hoe hard je hebt moeten knok ken voor een leven in Nederland. Wat je voor anderen verzwijgt, kun je aan je strijdmakkers wel kwijt. De eerste vraag op zo’n contactmiddag is altijd ‘Waar heb in leven. Maar de zoektocht naar jij gezeten?’ Vanaf daar loopt het de soldaten die in Indië dienden, wordt lastiger. De jongens van toen worden ouder en zijn moei- lijker op te sporen. Toch blijft de vereniging die gro tendeels bestaat uit mannen van om en nabij de zeventig tegen alle ‘levensverwachtingen’ in groeien. “Het is bijna niette gelo- Meeuwse uit Goes als dienst- ven”, zegt Jan Kloet uit Lewe- plichtige naar Nederlands Indië dorp. Hij is de eerste secretaris gestuurd. Kloet kwam in Oost- Java terecht. Meeuwse trof het slechter. Na een dertig dagen durende bootreis werd hij gesta tioneerd in Zuid-Sumatra. Meeuwse: “Het slechtste gedeel te van Indië wat betreft het kli maat. Een knilmilitair vertelde mij dat zij nooit langer dan een jaar in Zuid-Sumatra mochten zitten. Zo slecht was het. Wij zaten er drie jaar. Zonder verlof om even bij te komen. Even lucht te hap pen. Natuurlijk had je vrije dagen, maar je kon nergens naar toe.” “Tegenwoordig reis je als peuter al de wereld rond. Maar wat had den wij nu van de wereld gezien?”, zegt Meeuwse terwijl hij in zijn fotoalbum kijkt. “Natuur lijk waren we nieuwsgierig en vol spanning naar die andere cul tuur. Dat er oorlog was, wist je. Maar wat moest je je daar van voorstellen? Toen we van de boot kwamen realiseerden we pas dat we in een gruwelijke guerrillaoorlog terecht waren gekomen. Vooral aan het eind van de jaren veertig waren er veel schermutselingen. Ik zat bij de genie. Onze taak was het her stellen van bruggen en wegen en het opruimen van landmijnen. De compagnie zat nog niet eens aan het front en wij zagen al vreselij ke dingen gebeuren. Bandieten en extremisten die van de toch al zo arme bevolking stalen. Je pro beert alles te doen voor de inwo ners van het land, maar de zoge naamde ploppers verpestten het vaak.” Jan Kloet heeft alle negatieve dingen van zich afgeschoven. Daar kan èn wil hij niet meer bij stil staan. Als hij over zijn dienst- periode praat, gaat het over zijn •trouwe kameraden en hun waar devolle vriendschappen. “Ik heb een positieve kijk op leven. Altijd al gehad. Als jonge vent zet je alle ellende sneller van je af. Niet 50% Het blijven streven naar erkenning Oosterschelde Thuiszorg en stichting Provinciale Kraamzorg en Ent-administratie Zeeland hebben kort geleden hun nieuwe kantoor in gebruik genomen. Het is gevestigd aan het Hollandia- plein 1. k i ■awa»». f.

Bevelander | 1997 | | pagina 1