Studiedag dialecten Waardering Natuurmaand Het Jaib en drugs Winkelen in Ter Valcke Provincie Zeeland Concert in Goes door Roemeens Trio Barok Rillandia speelt film muziek in Dorpshuis Koor- en samenzangavond in 's-Heer Arendskerke Jeugdwerk Heinkenszand houdt speculaasactie Officiële Mededelingen In beroep Milieutijdingen getoetst Sinterklaasintocht Wolphaartsdijk Opbrengst voor kinderhuis Roemenië Veel succes voor The Showgirls ft 31 Verkeer en Vervoer Ruimtelijke Ordening Taxivervoer Wijziging bestemmingsplan Kern Heinkenszand Saneringsplan Watertoren 's Gravenpolderseweg Goes v.v. Luctor '88 Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie; Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 DE BEVELANDER Woensdag 20 november 1996 Zaterdag 30 november wordt in en over dialect gesproken en gezongen in Den Dullaert in Hulst. Het is een grensoverschrijdende gebeurtenis. Ruilbeurs van speldjes te Krabbendijke fêf. Bi ff? Nieuws Mee doe Roger Hessel, bard te West-Vlaanderen. a.s. In november besteden de Jongeren Advies en Informatiebu Het initiatief van de Zeeland Natuurmaand wordt door de overgrote meerderheid van begeleiders, tuineigenaren en organisatoren als goed tot zeer goed gewaardeerd. Ten aanzien van de uitvoering in juni 1996 is een kritische hou ding waar te nemen, maar in meerderheid is de wil aanwe zig in 1997 weer mee te doen. Dit blijkt uit het evaluatieonder zoek dat de Stichting VMC Zee land (Volksgezondheid, Maat schappelijke ontwikkeling en Cul tuur) in opdracht van de provincie heeft uitgevoerd. De vragen voor de onderzoekers waren of de in de maand juni georganiseerde activiteiten leiden tot verlenging van het toeristenseizoen en tot versterking van het groene imago van Zeeland. Deze vragen kunnen eigenlijk al leen na meerdere jaren worden beantwoord, reden waarom het onderzoek elk jaar zal worden herhaald. Toch kon over het imago wel wat worden gemeld. Op een schaal van een tot vijf is de gemiddelde score voor het Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben vastgesteld dat de bo demverontreiniging op de locatie Watertoren aan de 's-Gravenpol- derseweg te Goes ernstig is-en hebben het saneringsplan (art. 39 groene karakter van Zeeland een ruime vier. Oudere ondervraagden ervaren Zeeland "groener" dan jongere, ook mensen van buiten de provincie hebben een groener beeld van Zeeland dan de eigen inwoners. De waardering bij de deelnemen de instanties is over het algemeen groot. Een meerderheid geeft aan volgend jaar weer mee te doen. Bij de tuineigenaren - tijdens de Zeeland Natuurmaand konden veel tuinen worden bezocht - was de waardering minder groot, doordat het aantal bezoekers bij sommigen tegenviel. Een aantal geeft dan ook aan volgend jaar af te haken. Bij de organisatoren richt de meeste kritiek zich op de promotie van de natuurmaand. Velen vinden dat hun activiteiten onvoldoende aandacht hebben ge kregen. Voor vrijwel alle organisatoren was "begrip en waardering voor de natuur bijbrengen" een belang rijke doelstelling. Volgens de organisatoren is in elk geval bereikt dat de samenwerking tus sen natuur en recreatie-organisa- ties is verbeterd. Wet bodembescherming) van de Goese Watertoren B.V. te Oost- kapelle goedgekeurd. De beschikking ligt, met de overi ge stukken, van 20 november 1996 tot en met 31 december 1996 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water. Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 9-12 en 14-16 uur en in het gemeentehuis van Goes, Oostsingel 2, Goes op werkdagen van 9-12 en 13-18 uur en donderdagavond van 17-20 uur. Belanghebbenden kunnen tot en met 31 december 1996 een be zwaarschrift tegen de beschik king indienen bij Gedeputeerde De Zeeland Natuurmaand kan nog twee jaar rekenen op financiële steun van de provincie om zich een vastere positie in de markt te verwerven. Daarna moet de na tuurmaand grotendeels op eigen benen verder kunnen. De resulta ten van het onderzoek rechtvaar digen optimisme voor de toe komst van de Zeeland Natuur maand. Bedenkingen tegen het plan zijn ingediend door onder meer het natuur- en recreatieschap De Gre- velingen, de vereniging Stad en Lande te Zierikzee, de Coöpera tieve exploitatievereniging Onze Hoeve en de vereniging van Eige naren Park Grevelingenhout in Bruinisse en de Natuur- en vogel wacht Schouwen-Duiveland. Ook enkele particulieren hebben be denkingen ingediend. Samen met het gemeentebestuur van Brui nisse en Aquadelta beheer bv wor den allen uitgenodigd voor de hoorzitting. De hoorcommissie adviseert ge deputeerde staten over het ter goedkeuring aangeboden be stemmingsplan. Vrijdag 22 november a.s. geeft muziekvereniging Rillandia haar jaarlijkse uitvoering. Na de ope ning door de voorzitter en de inhuldiging van de "Vrijwilliger van het Jaar" zullen de drum band en fanfare vóór de pauze diverse nummers spelen die het ontstaan van de muziek verbeel den, zoals spirituals, blues enzo voort. Te horen zullen zijn num mers als 'He's got the whole world in his hand’, 'Blues for Bes sie1 en 'Love me tender' (van Elvis Presley). In de pauze vindt een grote verloting plaats. Na de pauze gaat Rillandia 'at the movies'! Dit betekent dat zij diverse populaire filmmuziek- Organisatoren van de studie dag Van dialect tot turbotaal - de toekomst van onze dialec ten, zijn de provincies Oost en West-Vlaanderen en Zeeland. Aansluitend aan de studiedag is er 's avonds een optreden van Peter Dieleman, Roger Hessel, Ed Stijns, Walter de Buck en Ambras. 's Ochens Om half tien zaterdagmorgen wor den de deelnemers aan de dag ontvangen. Gedeputeerde drs. Gert de Kok van cultuur opent de bijeenkomst, waarna prof. dr. Roland Willemeyns van de Vrije Universiteit van Brussel en lid van de raad voor Nederland se taal en letteren een inleiding houdt met de titel De achteruit gang van de functionaliteit van dialect(en). Even half elf treedt Peter Diele man op met Liedjes van het Zeeuwse land. Dialectnivellering; verlies van authenticiteit is de titel van de inleiding van prof. dr. Johan Taeldeman van de Rijksuniversi teit van Gent en tot voor kort promotor van het Woordenboek van de Vlaamse dialecten. Roger Hessel brengt daarna West- Vlaamse volksmuziek en hij ver telt verhalen. Hessel is dan ook bard. Dr. Jan Zwemer, publicist en freelance onderzoeker besluit het ochtendprogramma met de inleiding Levend maar hulpbehoe vend: het Zeeuwse dialect nu en in de toekomst. Tijdens de lunchpauze, die van 12.15 tot 13.45 uur duurt, is er kei 11 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening) van het bestemmingsplan Kern Heinkenszand goedgekeurd. De wijziging heeft betrekking op de vestiging van een winkel in bodyfashion-artikelen aan de Dorpsstraat 39 te Heinkenszand. Het besluit ligt ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 Middelburg, werkdagen van 9-12 en 14-16 uur. Tot en met 2 januari 1997 kun nen belanghebbenden tegen het besluit beroep instellen bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA ‘s-Gravenhage. Daarbij kan tevens een voorlopige nummers spelen zoals 'The Bal lad of Bonny and Clyde' of 'Once upon a time in the west'. De drumband zal dit deel van de avond onderbreken door com mercials, begeleid door enkele marsen, van, voor en door de drumband zelf. Na afloop van de uitvoering speelt de band 'Jasj Cats' oude- stijl jazz- en dixielandmuziek. Muziekvereniging Rillandia biedt u een boeiend en sfeervol pro gramma, dat de moeite waard is. U bent van harte welkom. De toegang is gratis! De uitvoering begint om 20.00 uur in Dorpshuis Luctor et Emergo te Rilland; de zaal is open om 19.30 uur. gelegenheid een tentoontstelling en een informatiemarkt over dia lecten in Den Dullaert te bezoe ken. Nae den eten Het middagprogramma begint met een verhaal, verteld door Ed Stijns. Daarna wordt het gezelschap opgesplitst in drie werkgroepen of, om in studiedagjargon te blij ven, workshops. Amateurlexicografie wordt geleid door dr. Jacques van Keymeulen van de Rijksuniversiteit van Gent en redacteur van het Woordenboek van de Vlaamse dialecten. Dialect op school staat onder leiding van Piet Scheerders en Gerard Langeraert van de rk ba sisschool De Kreeke in Westdorpe. De derde mogelijkheid is het bij- voorziening worden gevraagd bij de Voorzitter van de Afdeling Bestuursrechtspraak. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben een aantal vergunningen voor taxiververvoer binnen en van uit de provincie Zeeland gewij zigd wonen van een forumdiscussie met als voorzitter de freelance pu blicist George Sponselee. De drie inleiders uit het ochtendprogram ma vormen samen met de voorzitter het forum. Om half vier komen de deelne mers weer samen voor het optre den van Walter de Buck, waarna Vogels, de nieuwste aflevering van het Woordenboek van de Vlaamse dialecten wordt gepre senteerd. Het dagprogramma wordt afge sloten met een receptie die het Zeeuwse provinciaal bestuur aan biedt. Taxi de Zwart v.o.f. te Bres- kens mag 3 auto's extra inzetten uiterlijk tot einde schooljaar 1996/ 1997 (was ten hoogste 7 auto's). H.L.C. Segers te Philippine mag 4 auto’s extra inzetten; 1 auto voor onbepaalde tijd, 2 auto's tot 1 augustus 2001 en 1 auto uiterlijk tot einde school jaar 1996/1997 (was ten hoogste 3 auto's). K.L.A.M. de Smet te Vogel waarde mag 1 auto extra inzet ten uiterlijk tot einde schooljaar 1996/1997 (was ten hoogste 3 auto's). E.A.F. Vandevelde-Picavet te Nieuw-Namen mag 1 auto extra inzetten uiterlijk tot 22 oktober 1997 (was ten hoogste 1 auto). Féést 's Avonds om acht uur treden alle zangers en verhalenvertellers van de dag op in Den Dullaert: Peter Dieleman, Roger Hessel, Ed Stijns beschikking gesteld. De deelne mende winkeliers zijn: Schoe nenzaak van der Wouw, The Body Shop, De Marskramer, Ijs salon Maestro Gelato, Bloem- sierkunst Han Meerhoff, het Goese Lederwarenhuis, Kreym- borg, modehuis Allemekinders, Linnenshop Sinke, boekhandel het Paard van Troye en EP Elek tra. De opbrengst van deze dag Programma 24 november: 14.30 uur: Luctor '88 - Philippine 1; 14.30 uur: Axel 2 - Luctor '88 2; 12.30 uur: Jong Ambon 2 - Luc tor'88 3; 10.30 uur; Luctor'88 5 - Luctor'88 4. en Walter de Buck. Dan wordt ook ruimte geboden aan de Zeeuws- Vlaamse groep Ambras. J.H. Stroy te Arnemuiden mag 1 auto extra inzetten voor onbe paalde tijd (was ten hoogste 2 auto's). Taxi Lemsom te Kerkwerve mag 5 auto's extra inzetten; 3 auto's voor onbepaalde tijd, 1 auto uiterlijk tot 28 oktober 1997 en 1 auto uiterlijk tot einde schooljaar 1996/1997 (was ten hoogste 12 auto's). Taxi de Vlieger v.o.f. te Oosterland mag 2 auto's extra inzetten uiterlijk tot einde school jaar 1996/1997 (was ten hoogste 4 auto's). Taxi Blaakman B.V. te Vlissingen mag 2 auto's extra inzetten voor onbepaalde tijd (was ten hoogste 14 auto's). Het blad Milieutijdingen is be gonnen als voorlichtingsblad voor de provinciale ambtenaren die betrokken waren bij de opstelling van het eerste provinciale mi lieubeleidsplan. In de loop der jaren is het gegroeid naar een oplage van 1.500 exemplaren. Vooral het aantal in het provin ciale milieubeleid geïnteresseer de particulieren nam sterk toe; een ontwikkeling die nog steeds gaande is. avond geldt een gereduceerd tarief van 10 gulden. De entreegelden kunnen aan de zaal van Den Dullaert wor den voldaan. Deelnemers krijgen een bro chure met samenvattingen van de inleidingen, achtergrondverhalen en andere wetenswaardigheden over dialecten en dialect onderzoek. De brochure, die gratis is, kan ook worden besteld bij de heer Van Aspert. De lezers geven aan dat zij van de huidige onderwerpen milieu veruit als belangrijkste beschouwen boven respectievelijk natuur en waterbeheer. Aan artikelen over ruimtelijke ontwikkeling, dat sinds kort ook een onderdeel vormt van Milieutijdingen, wordt nog weinig prioriteit gegeven. De helft van de indieners wil de frequentie van het blad verhogen, bijna eenderde wil het aantal pagina's uitbreiden. Aangezien het blad in de afgelopen jaren niet meer alleen het pure milieuterrein bestreek, maar ook natuur en waterbeheer, leek het verstan dig de mening van de lezers te polsen, alvorens met sug gesties voor een nieuwe opzet te komen. De uitkomsten van het onderzoek zijn mede be palend voor de koers die de provincie met Milieutijdingen de komende jaren moet varen. Taxi de Koster B.V. te Colijns- plaat mag 1 auto extra inzetten uiterlijk tot 7 november 1997 (was ten hoogste 5 auto's). De besluiten liggen van 20 no vember t/m 3 januari ter inzage bij Directie infrastructuur en vervoer, Abdij 6, Kamer C003, Middelburg (tijdens kantooruren). Belanghebbenden kunnen in de zelfde periode een gemotiveerd bezwaarschrift indienen bij het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 524, 4330 AM Middelburg. Staten van Zeeland, postbus 165, 4330 AD Middelburg. De hoorcommissie bestemmings plannen houdt vrijdag 29 novem ber, 10.00 uur, openbare zitting bij de provinciale directie ruimte, milieu en water in Het Groene Woud 1, Middelburg. Onderwerp van gesprek is het be stemmingsplan Rekreatieplan, 2e herziening van de gemeente Brui nisse. Het plan moet voorzien in 265 recreatiewoningen en een ap partementencomplex van zo'n 30 meter hoog bij Aquadelta. Een aantal leden van de subcom missie gemeentelijke bestem mingsplannen van de provinciale planologische commissie vindt dat geen goedkeuring moet wor den gegeven aan de hoogbouw in het Bruse plan. Wie aan de studiedag wil mee doen, kan zich aanmelden bij cultureel medewerker drs. Jack van Aspert van de provincie, postbus 153, 4330 AD Middelburg, tel. 0118- 631438. De kosten voor de dag zijn 27,50 gulden en voor de De lezers van Milieutijdingen, de periodiek van de provincie over ruimte, milieu, water en natuur, beoordelen het blad met een ruime voldoende. Ondanks de waardering is er op enkele punten ook verbetering mogelijk. Dit blijkt uit de enquête die de Stichting VMC Zeeland (Volksge zondheid, Maatschappelijke ont wikkeling en Cultuur) in opdracht van de provincie heeft gehouden. Van de respondenten vindt 20 het taalgebruik te abstract en iets meer dan een kwart wil kortere artikelen. Eenderde van de lezers wil een grotere diversiteit in de onderwerpen en nog iets meer vindt dat er te weinig achter grondartikelen zijn. Een ruime meerderheid geeft aan dat het aantal actuele artikelen moet wor den uitgebreid. Bijna een kwart mist bepaalde onderwerpen. Negen van de tien respondenten lezen altijd wel enkele artikelen of het hele blad. Provincieamb- tenaren geven aan het blad vooral beroepsmatig te lezen, bij de andere categorieën, vooral werk nemers uit de non-profit sector en particulieren, spelen persoonlijke interesses een belangrijke rol. Het blad heeft volgens 90% weinig of geen invloed op het doen en laten van de lezers. Opmerkelijk is dat 10% zich dus wel door het blad laat beïnvloeden. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de 14e wijziging (ex arti- Op zaterdag 23 november a.s. geeft het Roemeens trio Barok een concert in de Westerkerk aan de Westwal in Goes. Zij maken een tournee door Neder land, waarvan de baten geheel ten goede komen aan de hulp verlening in hun land. Het trio Barok wordt gevormd door Istvan Nagy (dwarsfluit), Zoltan Majo (dwarsfluit en blok fluit) en Erich Turk (orgel en cla- vecimbel) zij zijn verbonden aan het Cluj Symphonie and Opera Orchestra, maar verzorgen ook veel solo optredens in hun land. De aanvang van dit concert is 20.00 uur en de toegangsprijs bedraagt 12,50 per persoon, kinderen tot en met 12 jaar 5,- Abdij heb de indruk dat er in Zeeland veel meer mensen bezig zijn met het verzamelen van speldjes. Ik denk dan aan speldjes op gebied van auto's, motoren, tractor, techniek, stripspelden, voetbal- spelden en dergelijke. Door het organiseren van de beurs hoop ik dat veel onbekende verzame laars elkaar leren kennen, waar door er een zekere uitwisseling tot stand kan komen". De beurs gaat open om 9.00 uur 's morgens. Hij wordt gehouden in het voormalige veilinggebouw, nu Schrier Int. transport. De toe gang is gratis. Voor informatie kan men terecht bij J. Weststra- te, Kerseplein 5, 4413 EV Krab- bendijke, tel. 0113 - 501491, b.g.g. tel. 503385. per persoon. Kaartverkoop vanaf 19.15 uur aan de ingang van het kerkgebouw. In de pauze zijn consumpties verkrijgbaar. Dit concert wordt georganiseerd door de Roemenië Werkgroepen van de Nederlandse Hervormde, Gereformeerde en Christelijke Gereformeerde kerken van Goes en wordt mede mogelijk gemaakt door het bedrijfsleven in de regio. De opbrengst hiervan komt geheel ten goede aan de Roemeense bevolking van Ghin- dari en Baraolt. Voor eventuele verdere informa tie kunt u contact opnemen met: De heer B. Nieuwland (0113) 230560 of mevrouw W. van Gilst (0113-220179). Afgelopen zondag 10 november namen The Showgirls uit 's-Hee- renhoek met 3 teams, 1 duo en 7 solisten deel aan de laatste wed strijd Baton Twirling voor de Nederlandse Kampioenschap pen. Deze door RMP georgani seerde wedstrijd vond onder auspiciën van de Nederlandse Twirlsport Bond plaats in Sport hal de Beverbol in Ridderkerk. De uitslagen waren als volgt: Showgirls A: 1, onderdeel team Danstwirl junioren beginners; Showgirls B: 2, onderdeel team Danstwirl juvenile beginners; Twirlteam: 1, onderdeel Twirling junioren beginners. Duo Gerda en Wilma de Jonge: 1 onderdeel Zaterdag 23 november organi seert het CJV in Wolphaartsdijk de jaarlijkse Sinterklaasintocht. De Goedheiligman en zijn pieten arriveren met hun boot om 14.30 uur in de Landbouwhaven op "t Veer'. Daarna gaat de optocht met muziekvereniging Advendo voorop richting de "Griffioen" waar de Sint toegezongen zal worden. De entree is twee gul den per kind. Het Christelijk jeugdwerk in Heinkenszand houdt volgende week een speculaasactie. Net als voorgaande jaren is de opbrengst bestemd voor een kin dertehuis in Roemenië. Elke maand is er 500,- nodig om de kinderen van medicijnen te voor zien. Dit geld wordt bij elkaar geschraapt d.m.v. allerlei acties. De speculaasactie wordt gehou den van maandag 18 tot vrijdag 22 november. De jongeren komen langs de deur tussen 18.00 en 21.00 uur. De prijzen van de speculaas zijn 1 pak voor 2,- en drie pakken voor 5,-. De opbrengst komt geheel ten goede aan het project Roe menië, dankzij de belangeloze medewerking van SRV-man Carl Bliek, "uw winkel aan de deur". Ook staan de jongeren op de wereld-winkel-markt, voorheen de kerstmarkt, op 23 november in en rond de dorpskern in Hein kenszand. Er wordt voor de jeugd een sponsorloop gehou den rond de kerk. De sponsor loop stond gepland om 14.00 maar in verband met de sinter- klaas-intocht is de sponsorloop verzet naar 12.30 tot 13.30. Voor meer informatie kunt u terecht bij: René Kopmels, 0113 - 563203. wordt begeleid door Stoffel Gunst op het orgel. Eveneens neemt hij een paar muzikale intermezzi voor zijn rekening op orgel of piano. De culturele commissie, probeert zoveel mogelijk afwisseling te brengen in de reeks concerten. Deze koor- en samenzangavond zal voor 1996 het laatste concert zijn. De opbrengst van de toegangs bewijzen en de consumpties zijn bestemd voor de restauratie van het dak van de kerk. Zaterdag 23 november a.s. wordt in de N.H.-Kerk van 's- Heer Arendskerke een koor- en samenzangavond gehouden, aanvang 19.30 uur. De organisa tie is in handen van de culturele commissie. Het koor "Hallelujah" van de Vrije Evangelische Gemeente te Goes, onder lei ding van Peter van de Klooster zal aan deze avond meewerken. Behalve de koorzang kunnen er een aantal bekende liederen meegezongen worden door alle aanwezigen. De samenzang Danstwirl Juvenile beginners. Bij de solisten was Manon Duerinck onze jongste deelnemer in 't onderdeel Military. Judith Duerinck: 2 onderdeel Twirling Juvenile beginners. Mariska Duerinck: 2 onderdeel Danstwirl Junioren Intermediate. Annemie- ke Hengsdijk: 3 bij Danstwirl Junioren beginners. Mirian Hengsdijk: 2 bij Twirling Senio ren Beginners en 4 bij Danstwirl Senioren beginners. Elle Geys: 1 op de onderdelen Twirling Junior intermediate en Twirling 2 baton Junioren beginners. Petra de Jonge: 2 Twirling bij 2 baton Senioren beginners en 4 Dans-- twirl Senioren Intermediate. In november besteden de Jongeren Advies en Informatiebu reaus extra aandacht aan het thema drugs. Het Jaib in Goes is te vinden op het adres St. Jacobstraat 44, tel. 251850. Wat onschul dig begint met af en toe eens een pilletje of een blowtje, kan na verloop van tijd uitgroeien tot een verslaving. Je zou kunnen zeggen dat je verslaafd bent als je er lichamelijk en/of geestelijk niet meer zonder kan. Zonder het gebruik van dat bepaalde mid del voel je je niet lekker, je lichaam krijgt ontwenningsverschijn selen en je loopt er de hele dag aan te denken. In principe heeft elke drug een verslavend effect. Er zijn verschillende instanties die hulp bieden aan mensen die verslaafd zijn geraakt aan drugs. Wil je weten waar jij, of iemand waar je je zorgen over maakt terecht kan, of wil je graag met iemand over drugs praten, kom dan gerust langs. Ook hebben we tal van folders en bro- 3„. a chures die je door kunt lezen of mee kunt nemen. Het JAIB is gaat naar de Stichting Vrienden I geopend van maandag t/m vrijdag van 11.00 tot 17.00 uur en van Ter Valcke. donderdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. De ontmoetingsruimte in Ver pleeghuis Ter Valcke wordt zaterdag 23 november omgeto verd tot winkelstraat. Van 10.00 tot 17.00 uur kunnen bewoners van Ter Valcke en nieuwsgie rigen daar hun inkopen doen. In de middaguren zal er live muziek aanwezig zijn, worden er poffer tjes gebakken én worden er diverse rondes van het Rad van Avontuur gedraaid. Hiervoor worden mooie prijzen ter Zaterdag 23 november wordt in de kantine aan de Noordweg 41 te Krabbendijke een ruilbeurs gehouden voor verzamelaars van allerhande speldjes. De beurs is een initia tief van de heer J. Weststrate te Krabbendijke. Hij vertelt: "Zelf ben ik al jaren verzamelaar. Ik

Bevelander | 1996 | | pagina 49