I Trainspotting JAN BRUUNS KIEKIERIS BASICS w rV <49 Intocht in Goes tl Altijd een pasklaar advies "ann/Koud? SINTERKLAASPARTY GRAND THEATER GOES on3-215165 52^^? SINTERKLAAS PILAAR c^l DE MOOISTE KLOKKENLUIDER^ weekblad voor zuid- en noord beveland Woensdag 20 november 1996 - 48e jaargang no. 47 1 n r o rwixjj il~j Europost Goes Sinterklaas in Heinkenszand I S h if w i I De Rond 1 uur aan de Goese Kade gges Winkelstad Cat. Wrd. 50,- Nu voor f20,- Wit paardenhoofd 25 S «JuhWahZENEGüEk Schoenen van AANBIEDING 1052a - WEEK 47 - geldig t/m zondag 24 november 1996 ZATERDAG 23 NOVEMBER A.j. zaterdag proef de hartstocht liefdesdrank GRATIS ENTREE deze avond zal vol verrassingen zijn Discovervoer 5,- p.p. per rit 0113*351717 Toneelspeler Schoorsteen PREMIERE VANAF 28 OKTOBER Voorbereidingen rij Bij dit nummer van De Bevelander treft u weer de maandelijkse Autokrant aan FILMPROGRAMMA VANAF 21 T/M 27 NOVEMBER (Van een onzer redacteuren) De Sint heeft over de jaren heen al heel wat meegemaakt. Een Piet verloren in het koude water van de kade, zijn schimmel op schoot gehad, een verdronken banketletter en om cadeaus vragende Zwarte Pieten. Zo is er elk jaar wel wat. Maar de Sint blijft Goes trouw bezoeken en neemt 'alle ongelukjes en toevalligheden voor lief. Sint: "Sinter klaas zijn mag dan niet altijd over rozen gaan, maar het is wel een van de leukste 'banen 'die je kunt bedenken." Lange Delft 3 - Middelburg t I THE FILM BY DANNY BOYLE rfrbell Levering zolang de voonaad strekt De verrassende film voor ouders, grootouders en kinderen! Alle boeken over de Sint heeft hij erop nageslagen. Stapels foto albums van "zijn idool" nemen de meeste plaats in van zijn boe kenkast en buiten versiert een BOUWMATERIALEN GOES 0113-215401 vrijdag... Zaterdag Zondag.. 19.00 u. .19.00 u. 19.00 u. Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag, dinsdag Woensdag #3 u> X a o Zaterdag... Zondag Woensdag 14.00 u. 14.00 u. 14.00 u. LANGE VORSTSTRAAT 70 GOES-TEL 0113-214245 #4 C O 20.00 u. ....21.30 u. 21.30 u. ....21.30 u. 20.00 u. 20.00 u. #5 3 ffl Z O z Postzegel- en muntenhondel Schuttershof 1 IA. Goes. tel. 0113-214721 #2 Zaterdag 30 november: 't heerlijk avondje is jekomen! BY PETER CHRIST (6w®t-rp,c'"r's Huilende Pieten komen dan niet zo erg veel voor, maar Sint Nico- laas ziet veel tranen lopen. "Er heeft zelfs een meisje gehuild toen ik zelf begon te zin gen", zegt de Sint. "In Breda vroeg een verstandelijk gehandi capt meisje of ik zelf eens wilde zingen. Ave Maria wilde ze graag horen. Na vier regels stond ze te snikken en te grienen en moest ik van het personeel al ophou den. Anders kon ze niet meer gesust worden. Zo emotioneel werd ze ervan. Op dat soort momenten voel ik mij op en top Sint Nicolaas, de goed heilig man." "Ik ben van huis uit een beetje een toneelspeler, heb ook bij een operettevereniging gezeten. Stil zitten en niets doen, kan ik niet. Ik moet wat omhanden hebben. Dat zit in me. Zo rond oktober gaat het kriebelen en begint het voorbereidende werk. Kleding nakijken, kragen maken, afspra ken maken voor bezoekjes en ga zo maar door. Gelukkig heb ik genoeg mensen die mij willen helpen, maar dan blijft het nog een dure business. Je moet natuurlijk ook geen winst willen maken. Niemand wordt betaald. De Zwarte Pieten krijgen ook nog geen kwartje salaris... Dat is de echte Sinterklaasgedachte." Tijdens zijn bezoek aan Goes bezoekt de Sint scholen, zieken huizen en families, kinderen, ouderen en zieken. Twee weken lang is het keihard werken voor de goed heilig man. En als hij eens een vrije avond heeft, bezoekt hij mensen die hem absoluut niet verwachten. "Het is een verrassingsbezoek. Ik neem een flesje wijn mee en ga op visi te. Twintig jaar geleden heb ik een paar oude mensjes verrast met kolen. Dolgelukkig waren ze er mee." Wie denkt dat het Sinterklaas feest niet meegaat met zijn tijd, heeft het bij het verkeerde eind. Zo heeft de Sint de schoorsteen al lang gelaten voor wat die is. "Ik ,kom niet door de schoorsteen en mijn Pieten ook niet. Dat is toch allang achterhaald. De meeste mensen hebben alleen nog maar centrale verwarming, hoe kan ik dan door de schoorsteen komen? "Ook het paard van Sin terklaas moest aan "automatise ring" geloven. De schimmel blijft voortaan lekker thuis. Sint Nico laas: "Er staan elk jaar zoveel mensen op de kade dat mijn paard er bijna niet meer langs kan. Een paar jaar geleden schrok het paard van de muziek en ging steigeren. Ik gleed er aan de achterkant vanaf en paard plofte zo op mijn schoot. Daarom pak ik tegenwoordig de auto." In 1957 verzocht de winkelver- eniging van Yerseke Burgs om Sinterklaas te organiseren Daarna kwam de Goesenaar weer in zijn geboortestad terecht. Toen hij begon was het maar een klein feestje. Nu is het bijna uitgegroeid tot het drukst bezochte Sinterklaasfeest van Nederland of in elk geval de grootste van Zuid-Nederland. Samen met de Goese Midden stand zorgt Burgs voor een soe pel verlopende intocht. Sinter klaas mag dan zelf veel spullen vanuit Spanje meenemen, maar de middenstand zorgt voor geluid, snoep, en ga zo maar door. De rest komt bij Burgs terecht. "Familiefeest gaat niet altijd van een leien dakje: wit paardenhoofd het huis. Voor Burgs is er geen mooier feest dan het Sinterklaasfeest. Voor de Kerstman heeft hij dan ook geen goed woord over. "Sinter klaas brengt mensen bij elkaar. De Sint komt binnen met zijn Pie ten en wordt als een suikeroom direct door de aanwezigen geac cepteerd. De Kerstman vind ik net zo'n reclamepop, heel onper soonlijk. Die komt dan in zijn eentje binnen en staat daar dan, zo van: "wat moet ik nou." De geruchten dat het Sinterklaas feest gaat verdwijnen vinden zowel de Sint als de organisator klinkklare onzin. Burgs: "Het wordt echt niet minder hoor! De kinderen zullen altijd naar Klaas blijven vragen. Niemand kan de Sint tegenhouden. Het blijft een prachtig familiefeest." De intocht van Sint Nicolaas 23 november 1996, aankomst 13.15 uur aan de kade bij de visafslag (Visperk)route. Walkant Bierkade vertrek voor de route van 13.45 uur richting Centrum Grote Kade, Koningsstraat, Opril, Noordzijde Markt, Lombart- straat, Oude Vismarkt, Lange Vorst. Eerste stopplaats Sint Nicolaas loopt halve Papegaaistraat, Lange Vorst, Klokstraat, Lange Kerkstraat. Tweede stopplaats Sint Nicolaas loopt door het Witte Paardtje, Lange Kerkstraat, Zuidzijde Markt, Korte Kerkstraat, Singelstraat, Kreukelmarkt. Derde stopplaats krui sing Kreukelmarkt Keizerdijk, Keizerdijk, Ganzepoortstraat. Vierde stopplaats kruising Ganzepoortstraat Lange Vorst, Klok straat, Langekerkstraat, Oostzijde Markt, Zuidzijde Markt. Vijfde stopplaats kruising Opril Markt Rijfelstraat, Rijfelstraat, Vlas- markt, Wijngaardstraat. Zesde stopplaats Sint Nicolaas met zijn huisorkest loopt rond Het Kolveniershof. Hier keert de stoet en begeeft zich via de Wijngaardstraat, Beestenmarkt, Opril, Kei zerstraat naar het hotel Karei de Vijfde. Zaterdagmiddag 23 november is het weer zover. Evenals voor gaande jaren ziet Sinterklaas kans om Heinkenszand met een bezoek te vereren, ondanks het overvolle programma in de dagen voor pakjesavond. Om streeks 14.30 uur komt de Sint op zijn trouwe viervoeter, met medewerking van muziekvereni ging Euterpe, aan op het van der Biltplein. Van hieruit vertrekt hij Ondanks de goede voorbereidin gen gaat er vaak was mis of in ieder geval gebeurt er iets onver wachts. Zo weet ook de man die Sinterklaas al vele jaren steunt en ook optreedt als "organisator" van het Sinterklaasfeest in Goes, A. Burgs." Dit jaar wordt de negenendertigste keer dat hij de goed heilig man samen met de Goese middenstand welkom heet. Burgs: "Ik ben er natuurlijk elk jaar bij als de Sint aankomt. Als je dan al die mensen ziet staan langs het water vraag ik mij altijd af of ze voor de peper noten komen. Het is wel een mooi gezicht hoor. Het geeft een eenheid. Sint Nicolaas denkt er net zo over als Burgs. "Het is inderdaad een prachtig gezicht al die men sen die voor mij en mijn knech ten komen. De Zwarte Pieten worden er altijd een beetje zenuwachtig van en letten dan niet meer goed op of gaan ruzie zoeken. Zo is er eens een Piet over boord gevallen. Piet Rini paste even niet goed op, gleed uit en viel zo in het water voor de ogen van duizenden toeschou wers." Piet Rini is niet het enige van Sinterklaas wat ooit in de kade Een paard op schoot, een Piet in het water. Het zit de goede Sint niet altijd mee. Soms is het zo erg dat hij zijn eigen Pieten cadeaus moet geven. "Ik had een keer een Pietje meegeno men van een jaar of drie vier die nog erg veel "ontzag" had voor mij. Samen met dit Pietje bezocht ik een kinderdagverblijf waar ik iedereen een cadeau gaf. Toen alle kinderen wat had den, kwam Pietje met grote tra nen in zijn ogen voor me staan: "Krijg ik geen cadeau Sinter klaas. Hij wist niet dat Pieten eigenlijk geen pakjes krijgen van de Sint. We hebben hem toch maar wat gegeven. Wat hebben we nadien gelachen!" “i *““i Hij vernietigt je verleden om je toekomst te bescher^^^ naar de Stenge waar hij komt kij ken of de kinderen braaf zijn geweest. Er volgt een grandioos optreden van de Trampolinepieten en zoals vaak het geval is met zwar te pieten zitten er ook een paar minder handige pieten tussen. Deze gezellige middag werd georganiseerd door de Winbela, de winkeliersvereniging van Heinkenszand. tÓÉÓM*®" I -- terechtkwam. De banketletter voor de loco-burgemeester was goed ingepakt toen hij door twee Zwarte Pieten in het water viel. De letter was al in een dichte emmer verpakt en in plaats van papier was plastic gebruikt. Alsof de Sint voorzien had dat er iets mis zou gaan. Alle maatregelen waren echter niet afdoende om het kadewater tegen te houden en de loco-burgemeester moest het doen met een drijfnatte ban ketletter. "We hebben hem later een nieuwe gegeven hoor." Burgs weet zich dit voorval ook nog goed te herinneren. De Sint en zijn verwanten zijn niet voor niets de grootste hobby van Burgs. Daar zet hij alles voor aan de kant. Voor het grote feest zet Burgs alles aan de kant. "Mijn hele leven speelt zich af rond de verjaardag van Sint Nicolaas. Daarnaast heb ik nog andere hobby's hoor, maar vanaf okto ber kom ik daar niet meer aan toe. Dan moet alles wijken. Ik zou het leuk vinden vijftig jaar als "organisator" vol te maken. Dan kan je zeggen: "Ja... dat heb ik nog een halve eeuw gedaan Klinkt toch goed. Ik ben nog geen vierenzestig dus ik hoop dat ik de halve eeuw haal. Geluk kig mag de Sint oud worden." “Hits you like an adrenaline rush” - DAILY STAR “The film is a triumph... here is life flashing before your eyes” - TIME OUT Sint: Sint zijn is geen sinecure Als Sinterklaas in Goes op de kade aankomt, heeft hij wel hon derd Zwarte Pieten bij. Vrouwelij ke en mannelijke, jonge en oude. De Sint is daar heel ruimden kend in. "Ik ben al zo oud", zegt Sint "dat niet eens meer op te schrijven is hoe oud precies. Ook mijn Pieten zijn soms wat ouder. Sommige Pieten gaan ook al zo 'n dertig jaar mee naar Neder land om daar mijn verjaardag te vieren. Mijn oudste Piet is al een eindje over de vijftig, maar die doet het nu rustig aan. Dat op die daken klimmen gaat hem niet zo goed meer af." Met al die Pieten om hem heen is het logisch dat er wel eens wat fout gaat, want ze kunnen zich niet altijd goed en rustig gedra gen. In Nederland mogen ze zich een keer laten gaan. Dan gaan ze met de Sint naar de Geveltjes in 's-Heerenhoek waar ze mogen dansen, lol trappen en drinken, maar niet te veel. De Sint is vol gens eigen zeggen niet al te streng voor de knechten die hem naar Goes vergezellen. "Natuur lijk moet ik ze af en toe tot de orde roepen anders wordt het een chaos en loopt iedereen door elkaar te praten, schreeu wen, lopen en rennen. Dat kun nen we natuurlijk niet hebben tij dens de drukke dagen. mic të*9 J

Bevelander | 1996 | | pagina 1