Honderd jaar geleden geboren in Wissenkerke t Int. Eduard Flipse Pianoconcours Halve finale 6e JAN BRUUNS BASICS KIEKIERIS CUP SKIS te' 1 I De Zeeuwse popprijzen SPANNING, ACJIUN smsum weekblad voor zuid- en noord beveland Woensdag 13 november 1996 - 48e jaargang no. 46 k Rapid Klaar terwijl u wacht bij: Öfl 21-22 November in Middelburg Bel voor info: 0113-212405 06-53891624 "Service SINTERKLAASPARTY Nieuw in Zeeland De opticien die naar u toekomst zonder voorrijkosten! Speciaal voor ouderen GRAND THEATER GOES 0113-211516 Ogj 'ML Discovervoer 5,- p.p. per rit 0113-351717 OPTICIEN OPTOMETRIST CONTACTLENSSPEQAUST CENT Hannah van Dokkum De familie Accu vt "Startzeke, de originel accu voor o COSTNER RUSSO fy Rapid Service Goes Goes Lange Kerkstraat 44^ 06 9363! Banden voor uw Ford Fiesta F' KEVIN COSTNÉR 43 Ah Wereldoorlog Een portret van Eduard Flip se. De bekende schilder Jan Sluyters maakte ooit een ander portret van hem dat in De Doelen in Rotterdam hangt. De roem CVzz S&tjtfcrtqcti one ^9 oor uw Ford 7.50^ - Naar Goes •i r ïf rd' Zeeland-Prijs Bij de foto: In de uitgave ter herdenking van de 100e geboortedag van Eduard Flipse zijn ook veel foto's te zien. Eén ervan dateert uit 1924. Vader Cornelis Flipse dirigeert Apollo tijdens het bezoek van Koningin Wilhel mina, Prins Hendrik en Prin ses Juliana aan Wissenker ke. De reacties FILMPROGRAMMA VANAF 14 T/M 20 NOVEMBER 1996 Mare Optiek Vlasmarkt 12 - 4661 CW Goes r Zaterdag 23 november: proef de hartstocht met de liefdesdrank *Ap6röCit(? •mi Lange Delft 3 - Middelburg i Iscort: more optiek RIStRVfRfN Uitlaten Accu's Banden APK Verlichting Schokdempers Remmen De verrassende film voor ouders, grootouders en kinderen! Nederlands gesproken Een stukje van die viering speel de zich afgelopen zomer al af in Wissenkerke. Daar werd toen een midzomerconcert gegeven door de plaatselijke muziekver eniging Apollo. Omroep Zeeland maakte er opnamen van. Die worden zaterdag 16 november a.s. uitgezonden. "Een aardig ini- Pesten. Dat is het thema van de expositie die van 17 november tot en met 5 december is te zien in de Openbare Bibliotheek aan de Oostwal te Goes. Het gaat om werk van Hannah van Dokkum. In 1996 heeft Hannah een boek geschreven met als titel "Loes en haar leven". Ze exposeert nu tekeningen, schilderijen en enke le teksten uit haar boek. Het boek vertelt het verhaal van een meisje van elf dat in groep 8 van de basisschool zit. Die roem kwam niet vanzelf. Dat is te lezen in het boek dat over Eduard Flipse verscheen, ook een uitgave van eerdergenoem de stichting. "De glorie is voor zweet te koop", zo luidt de onder titel. Het is tegelijkertijd de lijf spreuk die de dirigent zelf voer de. Het eerste zweet liet hij al op jeugdige leeftijd. Eduard was 12 jaar toen z’n vader de al vermel de piano in huis haalde. Dat huis 20.00 u. 21.30U. 21.30 u. 21.30 u. 20.00 u. 20.00 u. Vrijdag Zaterdag Zondag 19.00 u. 19.00 u. 19.00 u. Zaterdag Zondag Woensdag 14.00 u. 14.00 u. 14.00 u. Wanneer het gaat om een demo of CD, moet er uiteraard een exemplaar opgestuurd worden, vergezeld van bio en zo mogelijk foto van de betreffende band. Het inzenden van materiaal is mogelijk tot uiterlijk 20 novem ber. Het bestuur van Stichting Popmuziek Zeeland kiest nomi naties uit in elke categorie 1 prijswinnaar. De uitslag wordt tot het laatste moment spannend gehouden. Op zaterdag 28 december vindt de feestelijke uit reiking van de Zeeuwse Popprij zen plaats in theater Het Arse naal in Vlissingen. Aan deze uit reiking, een co-productie van Stichting Popmuziek Zeeland en Culturele Raad Vlissingen, zal worden meegewerkt door de Zeeuwse "all-star"- formatie THE BLUES BROTHERS REVUE, o.l.v. Collin Hoondert, die eerder al schitterde tijdens de Die-Hard sessie in Heinkenszand. Het op treden van deze gelegenheids- band, waaraan vijftien gerenom meerde Zeeuwse popmusici hun medewerking verlenen, zal een spetterend slot voor de uitreiking vormen. Westhavendijk 150 Goes - Tel.: 0113-22 04 40 Openingstijden: maandag t/m vrijdag 8.00 - 17.00 uur. zaterdag 9.00 - 15.00 uur. Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag, dinsdag Woensdag Zaterdag 30 november: ‘t heerlijk avondje it jekomenl WEEK 46 - geldig t/m zondag 17 november 1996 BY PETER CHRIST A.S. zaterdag Beleef de avond van je levee met GUUS MEEUWIS ven e.e. Kaden; - Kedeng en Het is een nacht OVf» XIVXN! f VWMN tN hu snt rat ri mtri* verder op de fiets naar Goes. Van Goes naar Rotterdam reed nog een trein. Wanneer alles meezat was hij vervolgens om 10.00 uur 's morgens in Rotter dam. Daar werd het hollen van het station naar het leslokaal om er twee uur muziekles op te doen. Daarna dezelfde weg terug. Na middernacht was-ie dan weer thuis. tiatief, maar het kwam toch niet helemaal uit de verf". Aldus oor deelde de Stichting Eduard Flip se. Klaas Aalders uit Spijkenisse is voorzitter van die stichting. Een stichting die internationale bekendheid geniet en al jaren een pianoconcours van faam organiseert. Ook dit jaar. De fina le is op 30 november in De Doe len in Rotterdam, de concertzaal waarvan de grote muzikale Zeeuwse zoon Eduard Flipse zelf de eerste paal in de grond mocht slaan. Als dirigent heeft hij er weinig meer op het podium gestaan. Want hij had toen in fei te, al afscheid genomen van "zijn" Rotterdams Philharmo- nisch Orkest, waarmee hij de wereld afreisde en roem ver gaarde. Sportiva 155/80-13 68,85 Sportiva 175/70-13 85,75 Veel vaderlandse grootheden hebben onder de dirigeerstok van Eduard Flipse gemusiceerd. Theo Olof vertelde eens: "Edu ard Flipse heb ik altijd ten zeer ste bewonderd. Niet alleen gedu rende de malen dat ik onder zijn leiding als solist met het Rotter dams Philharmonisch Orkest optrad, maar ook als de onver moeibare pionier voor muziek die voor Nederland nieuw was. Het zwaartepunt lag daarbij vooral op de Franse componis ten. Hij was de man die een fijne neus had voor nog onbekend maar veelbelovend talent". Emmy Verhey over Flipse: "In Een tien man sterke nominatie commissie heeft zich onlangs aan de taak gezet om de Zeeuw se popproduktie van dit jaar te beoordelen en om met twaalf nominaties te komen van Zeeuwse bands die in 1996 in de popmuziek opmerkelijk hebben gepresteerd. De nominaties voor de beste CD, de beste demo- produktie en niet te vergeten de Beste Band zullen omstreeks begin december bekendgemaakt worden. In elke categorie wor den vier bands genomineerd. Voor de nominaties kan iedereen in Zeeland suggesties voordra gen! Stuur een brief naar: de nominatiecommissie van de Zeeuwse popprijzen, p/a Stich ting Popmuziek Zeeland, Post bus 407, 4330 AK in Middelburg. Even later brak de Wereldoorlog uit. Alle voertuigen werden gevorderd. En het zag er naar uit dat Eduard Flipse zijn studie in rook zag opgaan. Hoe naar Rot terdam om er bij prof. Verhey verder te werken? Waar een wil is, is een weg. Ook al is die weg de moeilijkste. Om twee uur 's nachts sprong Eduard op de fiets en reed hij door weer en wind naar Kortgene. Daar kon hij de boot nemen die hem tot Wol- phaartsdijk bracht. Vandaar uit september 1962 heb ik als 13- jarige in de Rivièrahal met hem mogen spelen. Een riskante onderneming vanwege mijn leef tijd en ook nog omdat er Tsai- kovsky zou worden gespeeld. Er waren 4.000 mensen. Ik speelde en keek naar Flipse. Ik zag dat er dikke tranen over zijn wangen gleden. Ik begreep er niets van. Het concert was een groot suc ces. Een belangrijke ervaring voor mij om nog zo jong met zo'n groot dirigent te mogen spelen. Nadien heb ik nog vele malen met hem mogen spelen en alle concerten waren steeds een groot feest". Een uitspraak van Eduard Flipse zelf: "Op één punt komen alle musici over de hele wereld over een: 'n sterk gevoel voor humor". stond in de Kerkstraat 5 te Wis senkerke. Vader Cornelis was zoon van een goudsmid, ook Eduard genaamd. Grootvader Eduard voelde er weinig voor om zoon Cornelis de muziek in te laten gaan. Het werd kleerma ker. Maar in zijn vrije tijd mocht Cornelis meespelen in de Koe- rier-fanfare. Door zelfstudie werd hij een vaardig instrumentalist. En die kennis wilde hij graag overdragen op zijn kinderen. Eerst op Eduard, later op de jon gere zoon Marinus. Eerstge noemde werd jaren later dirigent op de internationale concertpo dia, Marinus werd befaamd pia nist. "De glorie is voor zweet te koop". Jaren had Eduard Flipse als diri gent die lijfspreuk op een bord in zijn werkkamer staan. De reizen tussen Wissenkerke en Rotter dam hebben hem jaren later de verdiende roem opgeleverd. Eén van de hoogtepunten was bij voorbeeld de reeks concerten in de Rotterdamse Ahoy in de zomer van 1054. Ze werden bezocht door 30.000 mensen. Uitgevoerd werd de Achtste Symfonie van Mahler. Solisten daar waren bekende coryfeeën uit de Europese opera-huizen, zoals Bayreuth en Salzburg. "Gedurende de hele uitvoering was het alsof mijn overleden vader naast me stond" bekende de dirigent na afloop van het concert. "Het was of hij mij bemoedigend toeknikte. Dit beeld heeft mij zó sterk geïnspi reerd dat ik het gevoel had of ik kracht door een onbekende gedragen werd". l’ de winter door mel (prijzen inclusief 3 jaar garantie, montage en BTW Zoals gezegd ging de muzikale carrière van Eduard Flipse zeker niet over rozen. Nadat zijn vader de piano had aangeschaft moest hij pianolessen gaan volgen in Goes. In de biografie die bij zijn 100e geboortejaar is versche nen, lezen we: "Eduard zou les krijgen van Otto Lies, een Duits pianist en gewezen studiemak- ker van Willem Mengelberg. Otto Lies woonde in Goes en iedere week fietste de jonge Flipse daarheen. Vijf jaar lang studeer de hij bij Lies piano, harmonie en vormleer. Toen achtte zijn leraar hem ver genoeg gevorderd om te gaan studeren bij A. Verhey in Rotterdam. Dat ging niet zómaar. Eduard moest audite ren. Als lesproef speelde Verhey een vijfstemmige fuga. Die moest Eduard op zijn gehoor noteren. Hij deed het, zonder één fout en werd als leerling aan vaard. Het was voorjaar 1914". Opvallend is de betrokkenheid van uit het bedrijfsleven en de overheid bij het 6e Eduard Flipse Internationaal Pianoconcours. De recente samenwerking tussen de havenschappen van Rot terdam en Vlissingen komt tot uitdrukking in de adoptie van de 1e prijs van het concours. Deze 1e prijs, een geldbedrag van f30.000,-, heeft voor de gelegenheid de naam 'Zeeland-Prijs' gekregen. Het Anjerfonds Zeeland verleende zijn naam aan de 2e prijs, f 15.000,-. De 3e prijs, f 10.000,- is geadopteerd door het havenbedrijf van Antwerpen. Ook de Provincie Zeeland leverde een belangrijke bijdrage. Het bestuur van de Eduard Flipse Stichting, organisator van het concours, is bijzonder ver guld met de ruimhartige financiële ondersteuning uit Zeeland, Rotterdam en Antwerpen, immers Flipse's afkomst en de plaat sen waar hij zijn levenswerk heeft verricht worden er in gesym boliseerd. Belangstellenden kunnen kaarten voor de halve finales bestel len bij de Stadsschouwbrug Middelburg, telefoon 0118 - 611500. Kaarten zijn ook aan de zaal beschikbaar. De concer ten op 21 en 22 november vangen aan om 14.00 en 19.00 uur. De entreeprijs bedraagt f 22,50. Het 6e Internationale Eduard Flipse Pianoconcours speelt zich in het 100e geboortejaar van de dirigent deels afin de Concert zaal te Middelburg. Daar wordt de halve finale gehouden op donderdag 21 en vrijdag 22 november. Er zijn vier concerten. Tijdens deze vier concerten in de eveneens 100 jaar oude Con cert- en Gehoorzaal spelen 12 pianisten werk van onder andere Beethoven, Chopin, Liszt, Schumann en Rachmaninoff. Ook vermeldt het programma het werk 'Praembula' dat Nico de Rooy in opdracht van de Eduard Flipse Stichting voor het concours heeft gecomponeerd. Welke 3 kandidaten naar de finale gaan wordt vrijdag 22 november na afloop van het avondconcert in Middelburg bekend gemaakt. Voor het 6e Eduard Flipse Internationaal Pianoconcours heb ben zich een dertigtal kandidaten uit 16 landen aangemeld, waaronder Japan, Korea, de Verenigde Staten van Amerika en verschillende Europese landen. Na de opening op 9 november in het Rotterdamse Conservatorium vonden daar vanaf 11 november de 1e en 2e ronde van het concours plaats. Van de 12 kandidaten die vervolgens in Middelburg spelen, worden er 3 tot de finale toegelaten. Tijdens de finale op 30 november in de Doelen te Rotterdam spelen de finalisten een concert naar eigen keuze voor piano en orkest. Ze worden daarbij begeleid door het Koninklijk Filharmonisch Orkest van Vlaanderen o.l.v. Georges Octors. De jury bestaat uit grote namen uit de interna tionale muziekwereld, waar onder Wibi Soerjadi, Vladimir Tropp (Rusland), Renna Kellaway (Engeland) en Thérèse Dussaut (Frankrijk). Voorzitter van de jury is de vermaarde pianist Daniël Wayenberg. Ere-voorzitter is Marinus Flipse, de jongere broer van Eduard. Mr. Pieter van Vollenhoven, eveneens geen onbe genadigd pianist, is beschermheer van het concours. Is? JSSSSS.KB. M Heel bijzonder was enkele jaren later een concert van het Rotter dams Philharmonisch Orkest in het Theatre des Champs Elysées in Parijs. Hij had veel vrienden in Frankrijk. Hij kreeg in dat land ook de benoeming tot Officier de la Légion d'Honneur. De zwaai van Eduard Flipse (Van een onzer redacteuren) Wissenkerke - Overdreven en te vooruitstrevend. Zo oor deelden nogal wat mensen over vader Cornelis Flipse uit Wissenkerke toen hij in 1908 een piano kocht voor zijn zoon Eduard. Huisharmonium of orgel kon nog wel. Die piano was niettemin het begin van een opmerkelijke muziekloopbaan. Eduard Flip se uit het kleine Noord-Beve- landse dorp werd één van de grootste dirigenten die ons land deze eeuw kende. Dit jaar wordt zijn 100e Geboortedag gevierd. K9 *t»)l

Bevelander | 1996 | | pagina 1