OOK SEAT HEEFT NU EEN RUIMTE-AUTO Alhambra: de nieuwe klasse -KORT-KORT-KORT- Snelle en complete Daihatsu Een complete auto Mercedes verrast door succes Roadster In dit nummer o.a.: 1 Al CHARADE SPORT PEUGEOT 306 SELECTION PRODUCTIE MOET OMHOOG peugeo; 23 Oktober 8e jaargang no. 3 Toyota krijgt prijs voor milieuzorg Colofon: DAI HATS MERCED Positie van Seat is dit jaar sterk verbeterd Opel Corsa doet het goed als wereldauto Onderzoeken wijzen uit: Ford sterk in veiligheid De Goese Merkendealers e.o.: Campagne Varianten Veiligheid SEAT Voordelige Suzuki Alto Picnic van Toyota Test Audi A3 Test Chrysler Voyager Sedan van Mitsubishi Nieuws uit de regio Bijlage van weekblad De Bevelander Ik* - I te nieuw Peugeot 306 Recente onderzoeken van Europese consumentenorganisaties en -bladen hebben opnieuw uitgewezen dat Fords niet alleen tot de allerveiligste auto’s op de markt behoren, maar dat zij ook het beste zijn beveiligd. De structurele stevigheid van de carrosserieën, de bescherming tegen zijdelingse aanrijdingen en natuurlijk de airbag in het stuurwiel die in élke Ford stan daard is, oogstten alom evenveel lof als het unieke PATS-bevei- ligingssysteem, dat pogingen tot inbraak zinloos en pogingen een Ford zonder juiste sleutel te starten bij voorbaat onmoge lijk maakt. Het indrukwekkende feit dat ook de Escort als ‘inbraakveiligste’ auto in zijn klasse werd bevonden en de Mondeo zelfs als best beveiligde auto van het gehele testprogramma werd uitgeroe pen, leverde Ford als merk verreweg de hoogste totaalscore op. Bij de Mondeo roemden de onderzoekers in het bijzonder de uitermate stevige structuur van de portieren: hier snijdt het mes aan twee kanten: inbraakbeveiliging én weerstand tegen zijde lingse botsingen. Dankzij een indrukwekkende productie- en omzetgroei reali seerde Seat in de eerste acht maanden van dit jaar een winst van circa 35 miljoen gulden. Het is voor het eerst sinds vijf jaar dat de Spaanse fabrikant zijn resultaten weer met zwarte inkt kan schrijven. Seat’s winstherstel komt zo’n twee jaar eerder dan de top had verwacht. In 1995 leed Seat nog zo’n honderd miljoen gulden verlies. De omzet van Seat in de maanden januari tot en met augustus steeg met 32 procent, vergeleken met dezelfde periode in 1995. In dezelfde periode steeg de productie met bijna een kwart tot 272.000 auto’s. Er werden van januari tot en met augustus 350.600 auto’s verkocht. De positieve resultaten van Seat zijn het gevolg van een groter marktaandeel in Spanje, verkoopgroei in de diverse exportlan den als Groot-Britannië en Polen en de verkoopstart in nieuwe markten en marktsegmenten. Sinds zijn debuut, nu drie jaar geleden, heeft het nieuwe model Opel Corsa zich razendsnel tot een echte wereldauto ontwik keld. Uitvoeringen van de Corsa worden nu in zeven landen wereldwijd gefabriceerd. In Europa zijn dit Eisenach in Duitsland, Azambuja in Portugal en Zaragoza in Spanje. In Latijns-Amerika zijn aan de fabriek in Brazilië de vestigingen in Colombia, Equador en Venezuela toegevoegd. Bovendien wordt in Argentinië een geheel nieuwe Corsa-fabriek gebouwd. De productiestart staat gepland voor de herfst van 1997. Het Corsa modellenpalet bevat momenteel 5 verschillende car- rosserievormen. Van Europese origine zijn de bekende drie- en vijfdeurs versies, plus de populaire Combo bedrijfswagen. Specifiek voor Zuid-Amerika zijn de vierdeurs Corsa sedan en tweedeurs pick-up. De totale jaarproductie van de verschillen de Corsa-modellen wereldwijd bedroeg in 1995 ruim 661.000 stuks. General Motors, het moederbedrijf van Opel, heeft plan nen om dit in de komende jaren op te voeren naar 1 miljoen exemplaren. De Britse vestiging van Toyota heeft een certificaat ontvangen waaruit blijkt dat de fabrikant goed omgaat met het milieu. Het gaat om het ISO 14001-certificaat voor milieu-management. Toyota is de eerste autofabrikant op Engelse bodem die de milieuprijs kreeg toegekend. De zorg voor het mileu heeft bij de Europese vestigingen van Toyota een hoge prioriteit. Al sinds de bouw van de eerste fabriek in Burnaston, waar eind 1992 de productie van de suc cesvolle Carina E van start ging, tracht Toyota het milieu tijdens het productieproces zoveel mogelijk te ontzien. Datzelfde gebeurt uiteraard ook in de fabriek in Deeside, waar sinds '92 motoren voor de Corolla en Carina worden gebouwd. Alle werk nemers van de Britse Toyota-vestigingen worden erin getraind om bewust en verantwoord met het milieu bezig te zijn. Dat dit zijn vruchten heeft afgeworpen, blijkt uit de verkrijging van het certificaat. Mercedes-Benz AG heeft onlangs bekendgemaakt dat de pro ductie van de SLK Roadstar in de komende twee jaar met 30 procent zal worden verhoogd. De productietoename is het gevolg van de enorme publieke belangstelling voor de SLK. De Alhambra vormt niet alleen een topper in het Seat gamma. Hij is tevens in zijn martkseg- ment toonaangevend in uitrus ting, styling en uitgekiende Multi-Purpose mogelijkheden waar het bij een MPV immers om draait. Seat rekent er daar om op een belangrijk aandeel in In navolging van veel belangrijke autofabrikanten heeft nu ook Seat zijn eigen ruimte-auto. Het gaat om de dezer dagen in ons land uitgebrachte Alhambra. De Charade XTi is standaard al uitgevoerd met stuurbekrachti ging, elektrisch bedienbare bui tenspiegels, bumpers in de kleur van de carrosserie, licht- waarsschuwingszoemer, getint glas, ruitewissers vóór met interval, een make-up spiegel, portiervakken, een digitaal klok je, een van binnenuit te openen achterklep, verlichting in de bagageruimte, een asbak ach terin, een toerenteller en een conscole tussen beide voor stoelen. auto-ontwerpen. De synergie binnen de VAG-groep stelt Seat in staat snel in te spelen op de opkomst van deze nieuwe auto- soort. In een vroeg stadium stapte Seat als partner in de door Volkswagen en Ford opge zette joint-venture om MPV’s te ontwikkelen en produceren. De nieuwe klanten blijkt uit de ver koopstatistieken; ruim tweeder de van het aantal SLK’s is ver worden geleverd. Eind dit jaar wordt het leveringsprogramma nog uitgebreid met een 2.0 16V met 150 pk. Alle varianten hebben stan daard vijf stoelen, als optie uit te breiden tot zeven stuks. De voorste stoelen kunnen in de luxe uitvoering 180 graden gedraaid worden. De overige stoelen kunnen in diverse posi ties gemonteerd óf helemaal weggenomen worden, waarmee deze auto zich moeiteloos aan past bij elk gewenst gebruiks- doel. kocht aan personen die nog niet eerder een Mercedes in hun bezit hadden. ge van een extra accessoires- pakket. Dit pakket bestaat uit een Sprint Carbon stuur incl. naaf, een Carbon-look pook knop en -dashboardset t.w.v. 895,- incl. BTW. Selection is voor onze regio leverbaar door PTA aan de Westhavendijk te Goes, Peugeot-dealer. Auto Adria Autobedijf Centrum Goes Auto Dagevos Eurocar Goes Autobedrijf van Fraassen Autobedrijf de Groene Auto Hendriks Goes Autobedrijf de Jager Autobedrijf de Jonge Autobedrijf van Oeveren van Strien Car Auto v. d. Vliet PTA Goes Autobedrijf H.J. Rijk Garage Sjaak Sonke Autobedrijf Steketee Garage van Strien Autobedrijf Tramper Auto Ventura Garage Gebr. Vermeulen Autobedrijf Jan Hop Autobedrijf Zwartepoorte Deze autokrant is een bijlage van weekblad De Bevelander en verschijnt één maal per maand. Redactie: P. de Jonge J. Smits H. Meijer Advertenties: De Bevelander Postbus 5 4460 AA Goes Uitgave in samenwerking met de merkendealers in Goes e.o. Voorstad 22 4461 KN Goes 0113-273000 van de productiecapaciteit vergt een extra investering van 25 miljoen DM. Remmel ontkrachtte publicaties omtrent het terugbrengen van het aantal advertenties voor de SLK, die tot eind 1998 al uitver kocht is. Wel verklaarde hij dat Mercedes-Benz haar reclame- planning voor de auto heeft her zien en enkele campagnes heeft uitgesteld. Dat de SLK succes vol is bij het aantrekken van 1998 komt het aantal op circa 46.000 exemplaren. De voorge nomen productietoename wordt bereikt door een verhoging van het aantal werkuren in de fabriek van 18 naar 21 uur per dag en het invoeren van een drie- in plaats van een twee- ploegendienst. De uitbreiding Naast deze specificaties is de Charade Sport nog eens suitge- rust met sportstoelen voorzien van speciale moquette bekle ding, elektrisch bedienbare ramen, centrale deurvergrendi- ling, speciale 14 inch lichtmeta len velgen met 175/60 banden, dakspoiler in kleur met geïnte greerd remlicht, reflectieplaat Als aanvulling op de Charade-lijn heeft Daihatsu onlangs de Charade Sport 16V geïntroduceerd. Dit sportieve actiemodel met veel extra’s is gebaseerd op de Charade XTi. De prijs bedraagt 25.995,- inclusief BTW. Wat een consumentenvoor deel oplevert van zo’n 2.500 gulden. Volgens Manfred Remmel, lid van de Raad van Bestuur en verantwoordelijk voor de Divisie Personenwagens, gaat Mercedes-Benz AG volgend jaar 42.000 nieuwe auto’s in Bremen produceren, in plaats van het eerder geplande pro ductieaantal van 35.000. In Nieuw bij Peugeot: de 306 Selection, een auto die opvalt door een wel zeer compleet uitrustingsniveau. De toch al rijke stan daarduitrusting van de 306, die voor de Belfort-modellen sinds kort bijvoorbeeld ook een airbag voor de bestuurder omvat, is voor dit actiemodel nog eens uitgebreid met een tweede air bag, lichtmetalen velgen en metallic lak. Er is al een Peugeot 306 Selection vanaf 32.865,-. de MPV-markt te gaan verwer ven. Een zogenaamd ’mono-volume’ model met handzame afmetin gen en toch een enorme bin nenruimte, dankzij variabele indeling voor elk gewenst gebruik geschikt te maken, wijkt sterk af van de gebruikelijke Het ”luxe-pakket” omvat verder nog o.a. elektrische ramen, elektrische buitenspiegels, een boordcomputer, mistlampen voor en een volautomatische voorzien van onder andere stuurbekrachtiging, elektrisch bedienbare portierruiten (vóór), mistlampen in de voorbumper, centrale vergrendeling en een startcode. In het geval van de 306 Selection is de uitrusting dus danig gecompleteerd, dat alleen Het basismodel is voorzien van bekrachtigde besturing, in hoogte en lengte verstelbare stuurkolom, airbags aan bestuurders- en passagierszij- de, airconditioning, centrale vergrendeling en een elektroni sche startonderbreker. nog een schuifdak en aircondi tioning als fabrieksopties te bestellen zijn. De lichtmetalen wielen, tweede airbag en metallic lak vertegen woordigen een waarde van 2.670,-, maar daarvan wordt slechts 670,- doorberekend aan de klant. De Peugeot 306 Selection, die verkrijgbaar is zolang de voorraad strekt, kan zowel geleverd worden als drie- of vijfdeurs hatchback en als vierdeurs sedan. Overigens is de komst van de Selection niet het enige nieuws dat Peugeot binnen het 306- modellengamma te melden Net als de standaard Charade- modellen is de Sport leverbaar met een 1.3 16-kleppen multi- point-injectiemotor die een ver mogen van 84 pk (62kW) levert en voorzien van een handgeschakel- de vijf-versnellingsbak. De Charade neemt genoegen met een 1 liter loodvrije benzine per 18,5 km (90 km/uur - ECE norm). gemaakt kan worden uit zwart/zilverpaars metaallak óf blauw/zilverpaars metaallak. Verder is het voor de klant mogelijk het interieur nog spor tiever te maken door de monta- tussen de achterlichten, sport- uitlaat-eindstuk, mistlampen in de voorbumper, een 4 speaker- systeem, sport - 16V badge op achterzijde en een twee kleu- renlak, waarbij de keuze De nieuwe Peugeot 306 Selection is gebaseerd op de 306 XR- en SR-versies met onder de kap de 1,4 of 1,6 liter benzinemotor of de 1,9 liter die sel. Daarnaast is er een Selection op basis van de XS 1.6. Sowieso zijn deze auto’s' al De Seat Alhambra is 4.62 meter lang, 1.81 meter en 1.73 meter hoog. Maximaal zeven perso nen vinden er alle ruimte in. Om te beginnen zal Seat dit model aanbieden met twee reeds bekende motoren, een 85 kW/115 pk sterke tweeliter ben zinemotor of een extreem zuini ge 1.9 TDI turbodiesel met 66 kW/90 pk. Daarnaast is er keus uit twee uitrustingsniveau's (basis en luxe), bovendien kan de 2.0i benzine desgewenst met automatische transmissie airconditioning (climatronic) in plaats van handbediend. In een topklasse gezinswagen dient veiligheid vanzelfsprekend alle aandacht te krijgen. Daarom beschikt de Alhambra in elke versie over twee airbags, dub bele balken in de portieren ter bescherming tegen zijdelingse aanrijding, in hoogte verstelbare veiligheidsgordels bij alle zit plaatsen, (bij de voorstoelen pyrotechnisch) en stoelen met 'anti-submarining’ontwerp om onder de gordel door glijden bij een aanrijding te voorkomen. In het bijzonder is gedacht aan veiligheid voor kinderen. Seat ontwikkelde daartoe een spe ciale stoel, die in plaats van de uitneembare stoelen achterin kan komen. Dit betekent dat voor deze vijf inbouwposities beschikbaar zijn. Deze stoel is in formaat en vorm gelijk aan de normale stoelen, dus ook geschikt voor volwassen. De Seat Alhambra heeft een vanafprijs van 53.995,-. heeft. Nieuw is ook een 306 krachtiging, een airbag voor de Cabriolet 1.6. Deze is voorzien bestuurder, elektrisch bedien- van de bekende 1,6 liter motor bare portierruiten en een start- van 65 kW/90 pk en heeftt een code. De Peugeot 306 Cabrio prijskaartje van 49.990,- 1.6 is met onmiddelijke ingang Standaard op deze ’basis’- leverbaar. Cabrio zijn onder meer stuurbe- De Alhambra wordt gebouwd in de gloednieuwe fabriek van Autoeuropa te Palmela, Portugal, die tevens de VW Sharan en Ford Galaxy maakt. De algemene opzet van deze drie ruimtewagenmodellen is gelijk. Maar Seats ontwerpcen- trum in Martorell gaf de Alhambra op die basis een spe cifiek Mediterrane, persoonlijke en opgewekte stijl mee die alle modellen van het Spaanse merk onderscheidt. 4 1

Bevelander | 1996 | | pagina 29