KIEKIERIS Reimerswaal al in 14e eeuw bekend om scheepsbouw JAN BRUUNS frl I L WIJ STAAN OOK OP DE BEURS WONEN WENSEN Les Grecs SCHUIMPARTY Opruimings- uitverkoop! inHEPEDDEIHE 0» NU ONGEK i - y weekblad voor zuid- en noord beveland Woensdag 23 oktober 1996 - 48e jaargang no. 43 r Rapid Klaar terwijl u wacht bij: TServ/ce IN ALLE FILIALEN VAN ïpöt GRAND THEATER GOES 0113-215165 'Zi 2 halen=l betalen a I ckin GOEDKOOP! 16 november: GUUS MEEUWIS Discovervoer 5,- p.p. per rit 0113-351717 Bij de foto: Scheepswerf Van Os in de Burenpoldér te Yerseke. De opname werd gemaakt kort na verwoestingen van een stormramp. Dat was in 1928. In het water liggen drie hoogaarzen en een hengst. bij: P. do Klerk parketvloeren b.v. Ol 18-626721 seisplein 5 middelburg kies uit! i In Hansweert Bij dit nummer van De Bevelander treft u weer de maandelijkse Autokrant aan In Yerseke Griekse LIVE-MUZIEK zondag 3 november met Vier met ons het 6-jarig jubileum (Van één onzer redacteuren) Beveland - Een gevecht met het water. En een gevecht met de conjunctuur. Zo is de geschiedenis te omschrijven van de scheepswerven in Zeeland. In de 15e eeuw was dat al zo. In de 20e eeuw evenzeer. Dat blijkt uit het boek dat dezer dagen is verschenen met als titel "Scheepswerven in Zeeland" Rapid Service Goes A.s. zaterdag: Wegens enorm succes SPORTIVA Derde stad Aldegonde SALONIKI Theatercollage in 't Beest g» FILMPROGRAMMA VANAF 24 T/M 30 OKTOBER 1996 Kom, kijk en - I Goes Rampen Expositie Nieuwe werf f Scheepswerven in Zeeland n verhaal van ups en downs 'W in geen enkel opzicht onderdoet B Nederlands gesproken HMM 19 Banden Uitlaten NERGENS GOEDKOPER! Hansweert is anno 1996 één van Afspraak vooraf niet nodig. Klaar terwijl u wacht. Prijzen incl. montage. Vaste prijzen. Originele Ford onddtdelen. Vroeg open, laat dicht. Scheepsbouw is sinds vorige De verrassende film voor ouders, grootouders en kinderen! land, Frankrijk en de Oostzee- landen en was na Middelburg en Zierikzee de derde stad in rang in Zeeland. De stad verkreeg reeds in het jaar 1315 van Graaf Willem III het privilege dat alle goederen, met uitzondering van verse vis, die naar en vanuit Bra bant werden vervoerd, allereerst in Reimerswaal op de week markt moesten worden aange boden. Dit zogenaamde stapel recht werd in 1357 uitgebreid met de stap van veeteeltproduc- ten die over de Schelde werden vervoerd. Dit alles moet geleid hebben tot een intensief scheep vaartverkeer". vervolgens de stad bijna hele maal weg. Wat nog overbleef werd in 1573 in brand gestoken. Zeeuwse krijgslieden hadden de stad in handen en waren bang dat de Spanjaarden nog wat in handen zouden krijgen". Men kon de concurrentie tegen de grotere werven in het buiten land niet meer aan. In 1923 werd tot liquidatie besloten. Er waren te weinig orders. zetten. In augustus 1991 begon de werf, die inmiddels Reimers- De countdown is. begonnen Bereiil je wór op <Je grootste bivscoopscnsauc van het jaar. Uees er snel bij voor hel ie laai is! heeft. Daaronder de Koninklij ke Schelde die ooit de Willem Ruys bouwde, veel marine schepen en nog dit jaar een supersnelle Catamaran-veer- boot aan Griekenland aflever de. Zaterdag Zondag Woensdag 14.00 u. 14.00 u. 14.00 u. Westhavendijk 150 Goes - Tel.: 0113-22 04 40 Openingstijden: maandag t/m vrijdag 8.00 - 17.00 uur. zaterdag 9.00 - 15.00 uur. 20.00 u. 19.00-21.45 19.00-21.45 19.00-21.45 u. 20.00 u. 20.00 u. (made by Continental) 155/80 x 13 f.68,85 175/70 x 13 f.85,75 (tiüd. motfm, baiaacam A vtmütlen-j WEEK 43 geldig t/m zondag 27 oktober 1996 Sophiaweg 1, Kamperland ^ZWEMPARADIJS Wat wél zeker is, is het feit dat de voormalige stad Reimerswaal in de 14e, 15e en 16e eeuw scheepsbouw kende. Dat lezen we in het boek "Scheepswerven in Zeeland". In de 14e en 15e eeuw behoorde Reimerswaal tot de belangrijkste steden van Zee land. Het was de derde stad, na Middelburg en Zierikzee. Auteur Toon Franken, werkzaam bij het Rijksarchief in Middelburg, ver telt in zijn boek: "Reimerswaal kende in de 14e en 15e eeuw een bloeiende handel met Enge- Vrijdag 1 november zijn ook alleenstaanden van Beveland weer welkom op de praat- en dansavond van Aldegonde op het adres Westerzicht 386 te Vlissingen. De avond begint om 20.30 uur, toegang is vrij. eeuw ook voor Yerseke van belang geweest. In Yerseke begint ook in feite het verhaal dat Toon Franken op papier heeft gezet. Hij vertelt: "Vanuit Yerse ke werd ik destijds getipt dat de werf in de Burenpolder van Van Os zou worden gesaneerd. Dat was in februari 1991. Ik ben daarna materiaal over de scheepsbouw in Yerseke gaan verzamelen. Ik ben me toen ook steeds meer gaan bezighouden met de geschiedenis van andere scheepswerven in Zeeland. En dat heeft uiteindelijk geleid tot deze publicatie. Ik was namelijk nieuwe locatie binnendijks aan de loswal te Hansweert. Aan de Werfdijk waren te weinig uitbrei dingsmogelijkheden. De werf beschikt nu over twee droogdok ken, geschikt voor de binnen- en kustvaart alsmede visserij. benaderd door de Werkgroep in de boekhandel verkrijgbaar. Industriële Archeologie Zeeland. Het telt 85 pagina's en is géil- Die houdt zich bezig met het inventariseren en documenteren van het industrieel erfgoed in Zeeland. De hoorden daar bij, zo vond men". Bel voor informatie, (0113) 374160. Het boek is in het museum èn In diezelfde periode had Goes slechts één scheepswerf. Waar die echter precies lag is tot op heden niet bekend. Daar wordt onderzoek naar gedaan. Er is ook weinig bekend over werfacti- viteiten in Goes in de 17e eeuw. In het boek lezen we: "Op de Hattinga-kaart van Goes uit circa 1750 staat op het einde van de haven tussen "Speuij" en de "Stadsschuere" een scheepstim merwerf vermeld. Mogelijk is dit de werf die in 1820 in het bezit was van Gilles Welle. Deze scheepstimmerman diende in dat jaar een verzoekschrift bij de Gemeente Goes in, waarin hij aangaf dat hij veel hinder had van de slechte toestand van de haven. Zijn inkomsten waren daardoor behoorlijk gedaald. En ook de waarde van zijn bezittin gen. Hij verzocht daarom, zo blijkt uit de archiefstukken, om vrijstelling van betaling van belasting op houtwaren die hij nodig had voor herstel en bouw van schepen. Ook wenste hij vrij stelling van betaling van het haven- en schutgeld voor schip pers die hun schepen op zijn werf lieten repareren. Hij was namelijk bang dat deze belastin gen hem veel klanten zouden kosten. Zoals de lezer merkt waren er ook in de vorige eeuw de nodige belastingproblemen. voor de dominantie van haar vader. De geschiedenis kent geen keer maar herhaalt zich. Alleen de jongste dochter weet zich van het verleden los te weken. Distant Voices is een collage van tekst, muziek en beweging. Fragmentarisch wordt het leven van de personages getoond. Complete verhalen blijven ach terwege. de plaatsen in Zeeland waar nog een grotere scheepswerf actief is. Een scheepswerf die overi gens heel wat ups en downs in de loop der jaren heeft gekend. Auteur Toon Franken vertelt ons: "Tijdens m'n onderzoek naar de geschiedenis van de scheeps werven in Zeeland, is het me opgevallen dat deze bedrijfstak altijd heel gevoelig was voor eco nomische ontwikkelingen. Ik was bijvoorbeeld erg getroffen door het feit dat de scheepswerf in Hansweert tijdens de Eerste Wereldoorlog van zo'n grote betekenis was. Met name uit de Scandinavische landen kwamen er in die periode grote orders bin nen". In het boek lezen we: "Om zoveel mogelijk schepen met oorlogsschade te kunnen her stellen werd de Werf Zeeland in Hansweert in de jaren 1916 en 1917 fors uitgebreid en gemo derniseerd voor een bedrag van circa 100.000 gulden". Genoem de werf kreeg overigens ook veel opdrachten voor nieuwbouw. Zo liepen hier diverse Rijnvaart-, passagiers- en vrachtstoom- schepen van stapel. Het grootste schip dat op de N.V. Werf Zee land in Hansweert werd gebouwd was het stoomschip Lombardia. Dit schip werd afge leverd in 1920. Het betrof een tweemaster voor een Deense reder. In die periode werkte er op de werf in Hansweert ongeveer 400 mensen. Na de Eerste Wereldoorlog braken echter slechtere tijden aan voor de werf. •(OEGAHG Magdalenastraat 5, Goes Tel. 0113-215715 Reserveren gewenst 06-9363 KKSKwii' ai si «ma Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag, dinsdag Woensdag We mogen ervan uitgaan, dat deze faciliteiten reden waren om ook scheepswerven te bouwen. Het is bekend dat er in de 14e eeuw al scheepswerven bij de stad aan de Schelde waren te vinden. Ook in de 15e eeuw. We lezen: "In 1491 stelden baljuw, burgemeesters en schepenen van Reimerswaal een keur op voor het gilde van de houtbewer- kende ambachtslieden. Daaron der ook "sciptimmerluyden", scheepstimmerlui dus. Nadere gegevens over scheepswerven in Reimerswaal zijn schaars. Toon Franken vertelt: "De stad werd vanaf de 16e eeuw diverse malen getroffen door rampen. De grote brand van 1520 ver woestte meer dan 300 huizen en pakhuizen. Een overstroming in 1530 zette het hele buitengebied onder water. Twee overstromin gen in 1561 en 1563 vaagden 1!9 lustreerd met ruim 100 foto's en prenten. Het schenkt ook aandacht aan de huidige situ- Scheepswerven atie, waarin Zeeland vijftien scheepswerven in bedrijf in de badshop van Roompot Zwemparadijs, met o.a. Aan het vorige week uitgebrach te boek zit een expositie gekop peld. Die is tot en met 19 januari te zien in het Stedelijk Museum Vlissingen. Ook Beveland kende in de scheepsbouw zijn ups en downs. En dan met name de oude stad Reimerswaal die in de 16e eeuw, samen met zijn scheepswerven, in het water verdween. "Scheepswerven in Zeeland" is een nieuwe uitgave van "De Koperen Tuin” in Goes. Een uniek document, rijk geïllus treerd waarin een onderzoek is vastgelegd naar de geschiedenis en de overblijfselen (relicten) van Zeeuwse scheepswerven. Die geschiedenis gaat terug tot de ijzertijd. Want het is niet uitgeslo ten dat al in het jaar 500 vóór Christus schepen de Wester- schelde bevoeren. Scheepjes ter lengte van een plezierjacht. Elf meter lang, nog geen twee meter breed. Dat weten we, omdat in het begin van deze eeuw in Ant werpen de restanten werden gevonden-van twee eikenhouten kano's van die afmeting. Wellicht zijn ze ooit in Zeeland gebouwd, maar dat is niet zeker te zeggen. 'W' Kompleet uitlaatsysteem Ford Fiesta 8e mnd ‘83- 3e mnd ‘89 1.1/1.3 Kent OHV (achterste demper 142,- x 97Q (inkl. montage/btw) J Opmerkelijk, zo meent de heer Franken, is het dat er steeds nieuwe ondernemers opdoken die in de naoorlogse jaren de werf in Hansweert wilden voort- Podium 't Beest te Goes biedt donderdagavond 24 oktober waa| heette, met de bouw van I (morgen) een theatercollage met een nieuwe bedrijfshal op een als titel "Distant Voices". De col- lage wordt gerealiseerd door "De Wetten van Kepler" en is geba seerd op de gelijknamige film van Terence David. Aanvang 20.30 uur. Entree 17,50, voor pashouders 12,50. Distant Voices toont de onbegrij pelijke trouw en loyaliteit van de moeder die zich schikt in haar lot. De zoon, strijdend voor zijn vaders liefde en waardering blijft achter met een onvervuld verlan gen naar respect. De oudste dochter trouwt met een man die ’T 'T rrèf*M* «SS» O MM WM M /ICuRPfROAG» RfSfRVfRfN ^««4

Bevelander | 1996 | | pagina 1