steeds meer in MAKRIMA V.O.F. ol a Sierbestrating: een kwestie van kiezen Tuinplezier kan ook in oktober beginnen Serre of veranda raakt Mos uit gazon is goed te composteren zwang ALUMINIUM HOBBYKASSEN nu ook in verschillende kleuren leverbaar De tuin winterklaar Garden/MasTe>< de Keyzer HET IS NU PLANTTIJD Een doordachte tuin voor alle seizoenen Een tuinkamer voor de zon en tegen de regen ~^d±j^l2.vrucntbooin kwekerij BUXUS - LEILANDirS - LEILINDES CATALPA'S EN BOLACACIA'S UW b.v. HET GROOTSTE ASSORTIMENT VAN ZEELAND Woensdag 9 oktober 1996 DE BEVELANDER Tevens Haal het gehele jaar door uw zonnig terras naar binnen. Showroom: Veerweg 30, Wolphaartsdijk Biezelinge Noordstraat 59 0113 - 343137 wemeldingse zandweg 10 kapelle tel.: 0113-342944 's maandags gesloten Vibernum enz. Hillhout Vijverbenodigdheden Rozen Rozenbogen Bloembollen Buxus v.a. 1,25 RUIME PARKEERGELEGENHEID!!! TUINCENTRUM Bijprodukten BOOMPALEN - POTGROND - TONKINSTOKKEN EN BINDBAND Kloetingseweg 13 4444 AC 's-Heer Abtskerke Tel. 0113-311611 Bielzen Regentonnen Coniferen Leylandii Coniferen v.a. 5,- in pot Vaste planten Klimplanten Heesters o.a. Skimmia Gea-bloemen zijn vaak vriendelijker I.O113-58H AANLEG VAN STRAATJE, PAD OF TERRAS 'TTT nPM CYTFD t Jfr1 Ut, IN tA I tn t Xti Wolphaartsdijk Te Antwoordcoupon voor meer informatie. Kalk: speciaal voedsel A" I moet worden gestrooid. Kalk beïnvloedt namelijk niet alleen de zuur- meer dan 5 kg per 100 m2, tenzij een bemestingsadvies anders ken. Het nadeel is echter, dat een laag natte turfmolm de grondtem- zen is de laatste jaren een serre i Naam: t Plaats: Telefoon: Straat: Postcode: Sierbestrating is in. Maar waar moetje op letten als je er een uitkiest? Talloze fabrikanten geven weel derige brochures uit met daarin de meest exotische bestratingen, kronkelende paadjes en rustieke klin kers. Tuincentra en bouwmarkten pikken een steentje mee en roepen om het hardst dat juist hun stenen het fraaist zijn. Zie daar als tuinfanaat maar wijs uit te worden. Een goede oriëntatie is op dat punt dan ook nodig. De meest voorkomende strakke stenen zijn de Waalformaat, Dikformaat, Zeskantstenen, Classi- costenen en Uiverstones, Boemerang en Rondo's. De meer speelse stenen zijn vaak getrommeld. Door het machinaal afslijpen van de scherpe kan ten ontstaat een meer natuurlijke uitstraling. Voor beelden zijn Trommelkasseitjes, Cobblestones, Applestones, Rumblestones. Het is vooral zaak om goed te letten op je eigen gevoel over een steen. Fabrikanten geven vaak verschillende namen voor dezelfde stenen. Zoals er ook geen kleurafspraken bestaan tussen fabrikanten. Kies altijd op basis wat je met eigen ogen hebt gezien en niet op basis van foto's. In een doordacht aangelegde tuin valt altijd wat te beleven. Welk jaargetijde het ook is. Met name daarop is de nationale campagne 'Tuin en groen. Er is altijd wat moois te doen!' gericht. De Nederlandse groenonder- nemers willen u laten zien dat een tuin altijd mooi en interessant kan zijn. Ook nu, in de herfst. Om dat te onderstrepen is er nu een nieuwe actie, Oktober? Tuinmaand! De herfst is geen verloren seizoen, integen deel zelfs. Oktober kan helemaal een topper worden. Al was het maar omdat hoveniers en tuincentra in de actiemaand Oktober? Tuin maand! verrassende en bijzondere aanbie dingen hebben, inclusief het nationale tuin cadeau. Ook in het najaar moetje met plezier in een tuin kunnen doorbrengen, wat voor weer het ook is. Lekker in de herfsttuin de zintuigen laten prikkelen. Even in het langs lopen een kruidig blaadje plukken en daar smakelijk op kauwen, een heerlijke geur opsnuiven, genieten van schitterende kleu ren en vormen. Dan is een tuin fantastisch, dat zal iedereen beamen. Toegegeven, in het najaar valt er wat minder te proeven, maar geuren zijn er des te meer. Vooral kruidige, sterke geuren die passen bij de warme, zwa re kleuren waar de herfst in uitblinkt. al in werkelijkheid. Lieflijk, klein of riant met fraai aangelegde paden, een royaal terras, uitgewogen vormen en een rijke beplanting, liefst ook met een waterwereldje. U geniet voor de volle 100% van uw eigen stukje natuur. Daar hoef je niet per se een doorge winterde tuinwroeter voor te zijn. Maar we willen er maximaal van genieten, zonder zor gen en veel (extra) werk. Zo moeilijk is dat niet. Het is vooral een kwestie van plannen en (ver)planten op het juiste moment. Nu bij voorbeeld. Oktober is niet voor niets uitge roepen tot Tuinmaand. mos hoeft geenszins in de groe ne bak te belanden. Wie zelf wil composteren kan de mos laags gewijze op de composthoop gooien, afgewissëld met laagjes houtsnippers, takken of grover materiaal. Dat zorgt voor voldoende zuur stof in de hoop en daardoor zal men al vrij snel goede compost krijgen. Zo maakt u dus van afval uit het gazon voedsel voor ande re planten. KANT EN KLARE CIRKELS EN PATRONEN Hoe leg je de stenen weg? De bekendste verban den zijn halfsteens, blokverband, elleboogverband, keperverband of visgraat. Het verband bepaalt de lijnen van de voegen. Momenteel zijn er ook kant en klare legpatronen voor cirkels en paadjes ver- UW TUIN EN LUSTHOF Uw tuin is uw privé lusthof. In gedachten, of MAGAZINE Bent u nog niet helemaal tevreden over uw tuin? Maar ziet u er tegenop om het aan te pakken? Laat er eens een hovenier naar kij ken en neem met hem samen mogelijke aan passingen door. Het adviesgesprek zal u ver rassen. Het resultaat zal zijn dat u samen aan de slag gaat en met plezier uw wensen gaat 'bewerken'. IL B. Wie veel last heeft van mos in het gazon, kan daar handig gebruik van maken. Geen reden dus om bij de pakken neer te gaan zitten nu de zomer er opzit, de dagen korter worden en daar mee het mos weer de kop opsteekt. Mos verwijderen is noodzakelijk om te voorkomen dat het gras verstikt. Dat kan milieuvriendelijk gebeuren door minstens één keer per jaar te verticuteren. Het Een bosje bloemen op tafel, een mooi boeket op kantoor en bloemen voor de jarige; Nederlanders fleuren de boel graag een beetje op met een mooie bos bloe men. Maar in ons land wor den zoveel bloemen ge kweekt dat iedere Neder lander zijn huis wel in een bloemenzee zou kunnen veranderen. Alle mogelijke soorten vinden via de bloe menveiling in Aalsmeer een nieuwe eigenaar ver over de grens. Dit bloemensuc- ces heeft zijn keerzijde. Flinke hoeveelheden che mische bestrijdingsmidde len en kunstmest verdwij nen in de grond en het grondwater. Dat het ook anders kan, bewijzen de biologische bloementelers. Ook zij weten wel raad met ongedierte, maar hun op lossing komt uit de natuur; sluipwespen en lieveheers beestjes houden grote schoonmaak in hun kassen. De biologisch gekweekte bloemen zijn wel iets duur der, maar daar krijgt u wel een prachtige bos natuur voor terug. De biologische bloemen worden verkocht onder de naam Gea-bloe- men. U vindt ze onder meer op de boerenmarkten en in sommige natuurvoedings- en bloemenwinkels. Meer informatie? Bel de Milieute- lefoon, 020 - 6262620. Wilt u zich eerst eens oriënteren en wat prak tische ideeën opdoen? Vraag dan naar het gratis magazine Samen met de Hovenier, waarvan de najaarseditie net is verschenen. Voor adressen van hoveniers in uw omge ving kunt u bellen met het Hoveniers Infor matiecentrum in Zeist, telefoon: 030 - 6962361. Azië kende men al zijn loggia's en galerijen. De serres en veranda's anno 1996 zijn echter drastisch aan gepast aan onze woonwensen en het klimaat. Den Exter Bouw in Wolphaartsdijk kan daar over meepraten. Het bedrijf heeft het dealerschap van Zonneranda's. Weer een andere naam dus. De Zonneranda vraagt weinig onderhoud en wordt geleverd in gemoffeld aluminium in combi natie met UV-bestendig kunst stof. Een elektrisch schuifdak aandacht door uw tuin Bij een plannetje voor een terras of pad dienen minimale afmetingen aangehouden te worden. Oprit minstens 240 cm breed, terras minimaal 3 meter doorsnee (voor 4 personen) en een looppad 60 tot 90 cm. Vervolgens leg je een zandbed aan. Onder tegels moet dit minimaal 10 a 15 cm zijn. Bij een slappe ondergrond soms tot 40 cm. Het zand bed onder een oprit is in verband met de zware belasting 35 cm diep. Voor een goede afwatering moet het zandbed zo'n 1 cm per meter aflopen. Doe dit wel anders ontstaan er plassen en over stromingen. Om het pad of terras stevig te laten lig gen moet je zorgen voor een goede opsluiting met betonbandjes of gekantelde stenen. Tot slot: na het straten altijd enige dagen invegen met zand. ^(De fruittuin biedt de mogelijkheid om 's zomers buiten te zijn; wanneer het gaat regenen zit men knus binnen. Een sensor kan des noods voor automatische afslui ting zorgen als het gaat regenen of waaien. Overigens is er bin nen onze regio de laatste jaren een breed aanbod aan veranda's en serres te zien. Wie een goede keuze wil maken, kan zich tevo ren dus goed oriënteren. Een bouwvergunning levert in de meeste gevallen weinig proble men op. ZÖn Aranda Wife DE VERANDA MET ELEKTRISCH SCHUIFDAK in kwaW.lt duurzaamheid nkrt te avena, --- Stuur deze bon vandaag nog in een gefrankeerde envelop naar Den Exter Bouw B.V. Postbus 24, 4470 AA Wolphaartsdijk. U krijgt de informatie dan zo snel mogelijk thuis I molm door de bovenlaag te werken. Als de grond droog is, moet turfmolm vooraf nat worden gemaakt. Eenmaal in de grond ge bracht, neemt het veel moeilijker water op en onttrekt dit bovendien aan de wortellaag. Turfstrooisel is ook prima materiaal om te mengen met bijvoorbeeld kompost. Het kan dan bij het poten van planten worden gebruikt. Omdat het luchtig materiaal is, zullen de planten er snel nieuwe wor tels in maken. Turfstrooisel is goedkoop en heeft waardevolle eigen schappen. Het kan in elke tuin goede diensten bewijzen, als het maar niet als een deken over de planten wordt gestrooid. Dan werkt het schimmelvorming in de hand. Park turfstrooisel is een kwaliteitsprodukt, zonder onkruidzaden en andere verontreinigingen of grove delen. Het komt goed van pas in het najaar, zodat het zich tijdens de winter goed met de tuingrond kan vermengen. In de herfst kan de basis worden gelegd voor een tuin die in het voor jaar weer blakend van energie uit de winterslaap wordt gewekt. Zo kan bijvoorbeeld in de loop van het najaar kalk worden toegediend. Dat kan overigens ook de hele winter door, alsmede in het vroege voorjaar. Ook het toedienen van turfstrooisel komt in het najaar goed van pas, zodat deze zich tijdens de wintermaanden goed met de tuingrond kan verrïiengen. Kalk (Ca) is voor planten een waardevolle voedingsstof, die onder meer de celwand verstevigt. Als planten te weinig kalk kunnen opne men, zal de groei stagneren. In de moestuin geeft dat bij bleekselde rij bijvoorbeeld zwarte harten, bij tomaten neusrot. Ook koolgewas- sen hebben een hoge behoefte aan kalk. Toch moet niet worden j aangeraden om zomaar kalk te strooien. j Kalk heeft namelijk tamelijk grote invloed op de grond: het beïn vloedt de zuurgraad. Als kalk wordt gestrooid, gaat daarmee de zuurgraad (pH) omhoog: de grond wordt basischer. Dat is niet voor alle planten gewenst. Eigenlijk moet alleen kalk worden gebruikt, als de analyse van een grondmonster daartoe aanleiding geeft. In het bemestingsadvies zal dan precies worden aangegeven hoeveel kalk moet worden gestrooid. Kalk beïnvloedt namelijk niet alleen de zuur graad, het zorgt er ook voor dat andere voedingsstoffen worden vrij gemaakt voor opname door planten. Als die voedingsstoffen niet worden aangevuld, zal de grond op den duur te arm worden. Ook bekalking van gras moet in principe alleen gebeuren als een bemestingsadvies dit aangeeft. Een goede zuur graad voor gras ligt rond pH 5,5. Op zware grondsoorten heeft kalk een goede invloed op de struc tuur. Op lichte grond houdt kalk de zuurgraad op peil, wat vooral voor de moestuin van belang is. Het gebruik van Park Stuifvrije Kalk meststof is dan ideaal. Het bevat behalve een hoog kalkgehalte ook J nog 17°/o magnesium (Mg). Dit heeft bijvoorbeeld een gunstig effect op andijvie, dat erg gevoelig is voor magnesiumgebrek. Omdat kalk een langzaamwerkende meststof is, wordt het al voor de winter gegeven. In het vroege voorjaar kan het ook nog. Geef niet meer dan 5 kg per 100 m2, tenzij een bemestingsadvies anders aangeeft. In potgrond is turfstrooisel of turfmolm het belangrijste bestanddeel. Dit organische materiaal bestaat uit veenmos en heeft als meest waardevolle eigenschap het grote vochthoudende vermogen. 100 gram droog materiaal kan ca. 800 gram water opnemen. Die eigen schap komt ook in de tuin van pas. Turfstrooisel kan worden gebruikt op lichte grond, waarvan het wa terhoudend vermogen te wensen overlaat. Op zware grond wordt de structuur verbeterd en kan het in het plantgat worden gemengd. Ook voor alle planten, die oppervlakig wortelen en van humusrijke grond houden - Rhododendron en Tuin-Azalea’s, Erica- en Calluna- 1 cultivars en andere heide-achtigen - is turfstrooisel goed materiaal. In Rusland, Finland en Zweden zijn grote veengebieden. De bo venste laag is zgn. witveen, die wordt afgefreesd, gemalen en ge droogd en heet dan turfstrooisel of turfmolm. Het is tamelijk zuur (pH 3,5-4,0), maar er wordt kalk aan toegevoegd om de zuurgraad te neu traliseren. Blijven als waardevolle eigenschappen over: het vocht houdende vermogen en de langzame vertering van het humusrijke i materiaal. Het bevat geen voedsel voor de planten, maar houdt dit - eenmaal door de grond gewerkt - wel vast. Turfstrooisel wordt in zakken en in persbalen verkocht, want persing heeft geen nadelige invloed op de kwaliteit. Als het los wordt ge maakt, is het opnieuw rul en veerkrachtig. Vroeger werd turfstrooisel I veel gebruikt om in het najaar met bollen beplante peren af te dek- gjj steeds meer bestaande hui ken. Het nadeel is echter, dat een laag natte turfmolm de grondtem- 2en js je laatste jaren een serre peratuur lager houdt dan nodig is. Daarom is het veel beter om turf- of veranda aangebouwd. Begrij- i i i i *i_ j i pelijk. Want met name in ons Nederlandse klimaat heeft zo’n uitbouw veel voordelen. In voor- en naseizoen kan de zon worden binnengehaald. Op regenachtige dagen heeft men het idee buiten te zijn, dichtbij tuin en terras. Serres of veranda's zijn overi gens geen uitvinding van van daag of gisteren. Veel Franse landhuizen werden er in de 18e en 19e eeuw al mee gesierd. In krijgbaar. Met behulp van een bijgeleverd ondervel kun je dan precies zien hoe een cirkel of paadje in elkaar gepuzzeld moet worden. Ook in onze regio zijn er diverse tuincentra en bouwmarkten die zich de laatste jaren sterk heb ben gericht op informatie over sierbestrating en de benodigde materialen kunnen aanleveren. Daar naast zijn er mogelijkheden om cursussen te vol- j gen. Wie het er voor over heeft, zou een dagje naar de informatietuinen van Appeltern kunnen gaan. Daar treft men een groot ideeënpark, waar onder meer aandacht aan sierbestrating wordt gegeven. Tevens worden daar in het voorjaar bestratingscur- sussen gehouden, leder kan daar leren om zelf te bestraten. Inl. tel. 0487 - 541732. s

Bevelander | 1996 | | pagina 15