Genieten van je nachtrust Oktober ook tuinmaand Keuken wordt steeds meer maatwerk i kt; Comfortabel slapen onder het dons Functioneel en mooi in één r Woensdag 2 oktober 1996 21 DE BEVELANDER 6 oktober Sfeer van luxe eenvoud Hout is in Op maat Ronde meubels vloeien weg De kwaliteit van dons Verlanglijstje Dik of dun Nieuw en oud in vrede samen ra ^ïctober J^tionale <4 neren. Zo kun je lekker slapen en weer fit uit de 'veren'. maken. Frisse lucht is noodzake- w WOONMAAND NATIONALE Een interieur dat helemaal in sobere doorzichtigheid is inge richt, doet denken aan de licht heid van Japanse huizen. Maar zo vergaand hoeft het helemaal niet te zijn, om met behulp van stoffen, accessoires en hier en Wat betreft meubels is het niet moeilijk om modellen te vinden die in de transparante trend pas sen. Vitrinekasten zijn al heel lang populair in huis, ontwerpers hebben de eerste modellen die helemaal geen hout of metaal meer verwerken, maar bijna vol ledig zijn opgetrokken uit glas, al geïntroduceerd. Trolleys uit glas met bijvoorbeeld twee houten laden, laten in de bovenste lade de (uiteraard opgeruimde) in houd laat zien. Stellingkasten zijn natuurlijk altijd open en worden nu dan ook in vele interieurs toegepast. Maar ook de wandmeubelen die tot voor kort meestal massief en dicht waren, gooien hun deuren open. Een groot deel van de kast bestaat uit open vakken, de hoogtes tussen de verschillende onderdelen variëren, waardoor een minder massaal karakter daar een nieuw meubel toch een sfeer van luxe eenvoud in de eigen inrichting te brengen. Accessoires zijn natuurlijk in rui me mate te verkrijgen, ook in de minimalistische trend. Neem bij voorbeeld de veelheid van vazen uit glas, de huishoudelijke artike len in vrolijk gekleurde plastics, de opengewerkte bloempotten en de lichtvoetige, ranke lampjes met hun (half) transparante kap jes. Klokken met een deels door zichtige wijzerplaat, manden in alle soorten en maten, glazen schalen en kookgerei en servies met opengewerkte randen: het zijn allemaal spulletjes die een sober ingericht huis een extra tintje geven. bak wegnemen zijn taboe. Nee, het moet open zijn en dan nog liefst op iets hogere poten, zodat ook bij een kolossaal meubel als en die verloopt sneller dan u denkt. De gegevens worden ingevoerd en binnen een mum van tijd ziet u een idee voor de indeling van uw keuken op het Dé trend, ook in keukens, is hout. Ongelooflijk hoeveel ver schillende stijlen er alleen in hout al te vinden zijn. Natuulijk is er de landelijke keuken, maar ook in hypermo derne uitvoeringen vormt hout vaak het basismateriaal. Com binaties met roestvrij staal, fel gekleurd kunststof of natuur steen komen voor. Mooi is belangrijk, maar functioneel staat voorop. Dat merkt u onder andere aan de ingenieuze indeling van kasten en laden. Elk hoekje wordt optimaal benut. Ook het milieu krijgt in de nieuwe keu kens aandacht. In alle opzich ten. Zo zijn er waterbesparende kranen, systemen om afval zonder problemen gescheiden te verzamelen, de vaatwas sers verbruiken minder water en energie, het gebruik van schadelijke lijmen en lakken neemt af, enzovoort. Omdat er zoveel mogelijkhe den zijn, is het aan te raden u goed te oriënteren. Daarbij geldt: hoe beter u uw wensen voor uzelf in beeld heeft, des te handiger. Een ideaal hulpmiddel hierbij is de Welke Gids Keukens. Een actuele koopgids boorde vol informatie, tips en foto's van de laatste keukenlijnen. De nieuwste uitgave kost 7,95 en ligt op dit moment in de kiosk. Doorzichtigheid uit zich op vele manieren. Het eerste waar je aan denkt is natuurlijk doorzichti ge stof, maar transparantie blijkt ook uit de lichtheid van meubels die vaak zo slank en rank zijn gebouwd dat je er bijna door heen kunt kijken. Open kasten, dressoirs met glazen deuren, keukenkastjes met matglas of draadglas, modulaire systemen die de mogelijkheid bieden een minder massief meubel te bou wen; het zijn allemaal uitingsvor men van het zoeken naar een open sfeer in het interieur. Zelfs de meubels met hun ronde, organische vormen zijn minder 'aanwezig', vloeien meer weg, dan hun vierkante voorgangers. Water is vaak de inspiratiebron van designers die in de minimale stijl ontwerpen. Philippe Starch is natuurlijk hét voorbeeld van iemand die al jarenlang in orga nische vormen alle mogelijke ontwerpen maakt. Zelfs zijn deurklinken zijn slechts beschei den aanwezig dankzij hun slan ke, aflopende vormgeving die in een zachte golf naar beneden wijzen. Licht en ruimte krijgen ruim baan in een open interieur. Spaar zame meubilering en decoratie met fijne, ijle interieurstoffen in eenvoudige afwerkingen zorgen voor zo'n luchtige inrichting. Niet alleen de stoffen zijn licht en luchtig, ook de meubels zijn helder en veelal doorzichtig. Het interieur gaat rust uitstralen en krijgt zo weinig mogelijk overbodige frutsels. i Er zijn enorm veel soorten dek bedden te koop. Dit maakt de keuze er niet eenvoudiger op. Over het algemeen kun je kiezen uit wol, dons en synthetische materialen. Wol neemt goed vocht op maar houdt dit vocht over het algemeen lang vast. Een wollen dekbed is nogal zwaar en het verliest gemakkelijk aan volume omdat het vrij snel plet. Het blijft daardoor niet zo lang warm. Synthetische dek bedden zijn voordeliger in aan schaf dan bijvoorbeeld een don zen dekbed. Ze hebben meestal een kortere levensduur en heb ben over het algemeen een min der kwalitatieve tijk en vulling dan een donzen dekbed. Kies je voor comfort, duurzaam- Oktober is niet alleen woonmaand. Ook staat okto ber in het teken van de collectieve campagne "Tuin en Groen. Er is altijd wat moois te doen". Oktober is dus ook tuinmaand. De actie is bedoeld om de consument nog eens extra te wijzen op de herfst als perfecte periode om iets in de tuin te gaan doen. Ze kunnen daarvoor de hovenier inschake len of planten en andere tuinproducten aanschaf fen bij het tuincentrum of bij de ijzerwarenhandel en doe-het-zelf zaken. Voor de actie in oktober is We brengen gemiddeld een derde deel van ons levert sla pend door. Reden genoeg dus om even stil te staan bij ons bed. Want als je echt wilt genieten van je welverdiende nachtrust, is een zorgvuldig gekozen slaapplaats een eer ste vereiste. Wilt u een nieuwe keuken, dan is een verlanglijstje praktisch. Wat vindt u handig en wat wilt u per se niet? Hoeveel spullen heeft u? Uit hoeveel mensen bestaat uw gezin? Kookt u vaak heel uitgebreid of kiest u meestal voor snel en makke lijk? Eet u ook in de keuken of smeert u er alleen een boter ham? Is de keuken een ver- langstuk van de woonkamer en wordt er ook televisie geke ken, gelezen en huiswerk gemaakt? Zet alles eens voor uzelf op een rij. Als de functies van de ruimte duidelijk zijn, wordt het indelen en inrichten eenvoudiger. Bovendien voor komt het achteraf teleurstellin gen of het gevoel van 'hadden- we-maar-zus-of-zo-gedaan'. Zo'n overzicht geeft houvast. Stap met dat lijstje naar een leverancier en u zult zien dat de mogelijkheden onuitputte- Modellen van meubels worden strakker (zonder kussens en zonder volants), stoelen, banken en zelfs tafels krijgen organische vormen, staan hoog op de poten, zijn gemaakt van open materia len zoals glas, opengewerkt hout, vlechtwerk, riet en rotan en de kleuren in de sobere trend cir kelen allemaal rond wit met accenten in harde, felle kleuren als appelgroen, feloranje of citroengeel. Waar het op aan komt in de sobere trend is de zogeheten zichtlijnen in de kamer vrij te houden. Dat wil zeggen dat wanneer je op een bepaald punt in de kamer staat, je naar verschillende kanten min of meer vrij moet kunnen kijken. Dus er mogen wel meubels in het blikveld staan of een kamer scherm of een scheidingsgordijn, maar die moeten het zicht op wat er zich nog achter bevindt niet helemaal wegnemen. Zo maak je een kamer zo ruimtelijk moge lijk. ontstaat, deuren (als al aanwe zig) zijn uit een doorzichtig mate riaal gemaakt; glas, maar ook hout met uitsparingen of rotan zijn geschikt om deurtjes uit te maken met een open karakter. Eenzelfde toepassing is terug te vinden in rugleuningen van stoe len. Doorkijk wordt gecreëerd met behulp van gevlochten can- vasbanden of rotan als bekle ding, horizontale uitgezaagde strepen in een gebogen beuken houten rugleuning, gebogen metaal bijvoorbeeld verwerkt in een kruisvorm, of gewoon de oude vertrouwde houten of metalen spijltjesstoelen in een nieuw jasje. Toppunt van transparantie is het lijk zijn. Samen met u zal de keukenspecialist het lijstje doornemen, hier en daar iets aanvullen of schrappen. Daarna begint de ontwerpfase Dons is erg veerkrachtig en hoe groter de veerkracht van het vul materiaal, hoe minder gewicht nodig is om de gewenste isola- tiewaarde te bereiken. Het is immers de stilstaande lucht tus sen het dons die zorgt voor een goede isolatie. Met dat gegeven kun je zelf bepalen wat jouw ideale dekbed is. Afhankelijk van de temperatuur in de slaapkamer en je eigen voorkeur. Er is voor elk wat wils. Er zijn warmteklas- sen vastgesteld, die voor alle donzen dekbedden gelden. Warmteklasse 1 staat voor dek- btedden die dikker zijn dan 9 cm. Natuurlijk denk je goed na over het bed en de matrassoort waar je op slaapt. Maar ook het pro- dukt waaronder je slaapt is belangrijk. Het moet comforta bel, gemakkelijk in gebruik, en vooral behaaglijk zijn. Met die aspecten in het achterhoofd is een donzen dekbed de aanschaf dubbel en dwars waard. Onder dit luchtige laagje is het super behaaglijk slapen. En dat willen wij tenslotte toch allemaal? Dons zorgt voor een optimaal slaap comfort omdat het 's nachts het vocht opneemt dat je tijdens je slaap verliest. Overdag ver dampt dit, zodat het dekbed 's avonds weer goed kan functio neren. Zo kun je lekker slapen en stap je de volgende morgen -r weer fit uit de 'veren'. zen is voor sobere vormen. Taps toelopende houten poten met daarop een glazen blad, soms - gedeeltelijk - gezandstraald pas sen in iedere inrichting. Want tenslotte is de moeilijkste taak in een veranderende inrich ting het nieuwe met het oude in vrede te laten samengaan. De soberheid van transparante inte rieurontwerpen maken dit zo gemakkelijk mogelijk. Dé keuken bestaat niet meer. Keukens van nu zijn helemaal toegesneden op de individuele wensen van de gebruikers. Het gemak staat voorop. En dat merk je voor al in de indeling: praktisch en functioneel. Deze dekbedden zijn geschikt voor de echte koukleumen of voor mensen met een erg koude slaapkamer. Dekbedden met warmteklasse 2 variëren in dikte van 6 tot 8 centimeter. Ze wor den gebruikt in slaapkamers met een warmte van ongeveer 15°C. Warmteklasse 3 staat voor dek bedden van 2 tot 4 centimter dik. Ze worden veel gebruikt op waterbedden. Ook in het voor jaar zijn deze dekbedden favo riet. Het dunste dekbed is inge deeld in warmteklasse 4. Deze zijn prettig tijdens zwoele zomernachten. Ook worden ze vaak gecombineerd met een dekbed uit de warmteklasse 2 of 3 tijdens de wintermaanden. Een donzen dekbed blijft wel 15 jaar in topvorm als het goed wordt onderhouden. Dit houdt in dat het dagelijks even wordt gelucht en opgeschud. Een dek bed kan het beste overdag uitge spreid op bed blijven liggen zodat het vocht goed kan ver dampen. Donzen dekbedden kunnen gewassen worden in een 5kg wasmachine op 60°C met een fosfaatvrij wasmiddel. Zij kunnen daarna in de droogtrom mel gedroogd worden. Hang ze liever niet over de waslijn. Eens per 4 jaar wassen is vol doende. Een donzen dekbed, dat een beetje plat is geworden kun je een behandeling in de droog trommel geven. Daarna is het weer volumineus en functioneert opnieuw als de beste. Bij de foto: Nederlandse Ver eniging voor Dons en Veren Producten, telefoon (0318) 564480. gen en rugleuningen voor eetka- merstoelen uit te voeren in door zichtig kunststof. Op de Woon beurs in de RAI te Amsterdam zijn de eerste exemplaren geïn troduceerd die op hun verende pootjes een heel apart zitgevoel gaven en ook in Italië is op designtentoonstellingen een model gebracht dat transparant kunststof op een metalen buis- frame verwerkt; eigenlijk een' simpele schoolstoel, maar door het materiaalgebruik een bijzon dere eetkamerstoel. In sommige modellen is het kunststof ver werkt als een lattenzitting en - rug, zoals in een ouderwetse tuinstoel, maar dan in een harde zuurtjeskleur. Licht en ruimte in hot nnon intorioiir 1IWl V|Jwl I lil l“i l“U I beeldscherm van de computer verschijnen. Weet u eenmaal hoe die inrichting eruit gaat zien, dan kunt u het interieur gaan kiezen. het 'Nationale Tuincadeau' ontwikkeld. De aan koop van bepaalde producten of het inschakelen van de hovenier in de maand oktober zal worden beloond met het 'Nationale Tuincadeau1, een fleu rig, informatief Tuinkwartet. 'Oktober? Tuin maand!', een actie waarvan ook u profijt kan heb ben. Het Hoveniers Informatiecentrum (HIC), Plant Publicity Holland (PPH) en de Vereniging Belan genbehartiging Tuinbranche (VBTB) begeleiden deze actie met uitgebreide promotieactiviteiten. Standaardkeukens komt u nog maar zelden tegen. Tegen woordig wordt een keuken voor u op maat samengesteld. Op basis van uw persoonlijke wensen. En dat is ook eigenlijk veel logischer want de een gebruikt de keuken heel anders dan de ander. Grote meubels als bedden en banken komen zelden meer tot op de grond, dat is te pompeus. Volants die het zicht onder de Dit bijzettafeltje Luna van ieder geval zo optimaal mogelijk worden’ y het moet de lichaamstempera tuur op peil houden, het mag niet van het bed glijden, mag niet te strak zitten, mag in gewicht niet te hoog of te laag zijn, moet vochtigheid goed kunnen opne men en het vertraagd afgeven en het moet natuurlijk comfortabel zijn. heid en kwaliteit, dan valt de keu ze al snel op dons. Donzen dekbedden zijn in diver se uitvoeringen verkrijgbaar. Nederlandse fabrikanten die zijn aangesloten bij de Vereniging van Dons en Veren Producten, te weten: Irisette Nederland BV (Robert d'Anolit), Ducky Dons Nederland BV (Donsana, Droomdons) en sinds kort, Auping (Sinus, Cassetta, Vivaldi, Noctuell), leveren donzen dek bedden waarop gedetailleerd staat aangegeven om welke donssoort, kwaliteit en warmte klasse het gaat. De Nederlandse Verening van Dons en Veren Producten is op dit moment bezig om een standaardisering te maken voor etiketten die bin nenkort op alle donzen en veren producten kunnen worden bevestigd. Via de symbolen op de etiketten is straks duidelijk de donskwaliteit en het vulgewicht terug te vinden. slaap komen. Natuurlijk liggen daar allerlei oorzaken aan ten grondslag, maar met een paar simpele richtlijnen, kun je het voor wat betreft de slaapplaats in Metaform is een aparte combi natie van glas, beukenhout en gietijzer, telefoon 0341 414581. een lits-jumeaux toch een indruk van doorzichtigheid wordt ge wekt. Bij een driezitsbank helpt het als ook de armleuning open is. Veel ontwerpen hebben alleen een armlegger op een metalen buis. Echter ook in hout wordt de open, onbeklede armleuning al veelvuldig toegepast. De Scandinavische interieur- smaak is er het beste voorbeeld van. Tafels zoeken hun doorzichtig heid in lichtvoetigheid op ranke, vaak spits toelopende poten, als of ze letterlijk op hun tenen staan. Het matte aluminium dat voor de poten vaak wordt toege past, benadrukt met haar zachte allernieuwste idee om stoelzittin- grijs, de fijnheid van zo'n ont werp. Maar ook hout laat zich makkelijk vormen. Of het nu wordt ver werkt als plaatmateriaal met vele uitsnijdingen, ronde hoeken en bescheiden op de achtergrond geplaatst of als een werk van boomtakken dat het transparan te tafelblad draagt: altijd zorgt het ontwerp ervoor niet het zicht op de rest van de kamer te ont nemen. De grootste eenvoud straalt een model echter uit wanneer geko- leder mens is anders, iedereen lijk en het mag in de slaapkamer heeft zijn of haar eigen slaapge- niet te warm zijn. Een tempera- woonten en iedereen heeft zijn of tuur tussen de 15 en 18° C blijkt haar eigen voorkeur en wensen optimaal en de luchtvochtig- als het om de nachtrust gaat. De heidsgraad kan tussen de 40 en een slaapt snel, de ander ligt 45 liggen. De matras moet niet nachtenlang te woelen en te te hard, maar ook niet te zacht draaien en kan maar moeilijk in zijn en het kussen moet een goe de ondersteuning geven. Het mag niet te hoog en niet te laag zijn. Ook aan het bovendek kunnen een aantal voorwaarden gesteld

Bevelander | 1996 | | pagina 21