Reservepijler op Neeltje Jans opengesteld voor klauteraars: 10 m a Schouten Parket beico K Gezonde voeding kan kans op kanker aanzienlijk verminderen L l miiiöiim. imruodioir Kinderkleding, patchwork en quilten centraal op Ambachtscentrum in Goes FIV BIJ DE ZEELANDHALLEN Woensdag 14 augustus 1996 - 48e jaargang no. 33 Natuurexcursie Neeltje Jans World Cancer Research Fund: Rapid Klaar terwijl u wacht bij: lainnimi' iunnnninir rSfe’/'F/ce Laatste weken Df 8FCTF WHMWMnEfT VEEWWNG /S"ge/.35,00 Nieuwe bezoekmogelijkheden in Oosterscheldeziekenhuis TUINMEUBEL LEEGVERKOOP GRAND THEATER GOES 0113-215165 VANAF VOLGENDE WEEK: TWISTER Ac laatste'WEEKI In het water 499,- 99,95 Sunshine, v.d. Goeskade 49, Goes T c/FfcC Harold Schrier bezig met zijn zoveelste klauterpartij. Voor hem als instructeur is het klimmen en 'abseilen' een koud kunstje. Maar dat is het niet voor iedereen... (Foto's: Frank Viergever) Gift voor Thuiszorg Zeeland te Goes Rapid Service Goes GRIEKSE AVOND OP HET VEERSE MEER zondag 25 augustus met: Grieks eten 2 Griekse bands Griekse dansgroep voor maar 60,- p.p. Kinderen tot 12 jaar gratis Reserveer tijdig bij: A ERKEND PARKETSPECIALIST 1 - weekblad voor zuid- en noord Verbouwings-Opruiming SPORTIVA SALONIKI Met een bootje Buitensport FILMPROGRAMMA VANAF 15 t/m 21 AUGUSTUS 1996 RESERVEREN NU AL MOGELIJK! Excursie Den Inkel NEELTJE JANS WAARDE -- "Dit zie je nergens in de Benelux". Dat is de vaste overtuiging van Harold Schrier (21) uit Waarde, die met grote regelmaat als instructeur tegen de pijler op Neeltje Jans klimt. 4nHALEN3 BETALEN Spelonk... "■"wt 50% GOEDKOPER Handen vol k-1 Voor wie hogerop wil (Van een onzer redacteuren) (Het klauteren tegen de pijler heeft 1 uur nodig om zijn par- Magdolenostroot 5, Goes, Tel. 0113-215715 B ?4UuRPfRDAC RfStHJtREN Banden Uitlaten NERGENS GOEDKOPER! Afspraak vooraf niet nodig. Klaar terwijl u wacht. Prijzen incl. montage. Vaste prijzen. Originele Ford onderdelen. Vroeg open, laat dicht. Vertrekplaats: Loskade Middelburg (t.o. NS Station) Vertrektijd 17.00 uur Aankomsttijd: 22.00 uur Nederlands gesproken Om een lang verhaal kort te maken: al die sensatiezoekende Ons gezonde verstand vertelt ons dat het eten van groente en fruit niet verkeerd is. Dat klopt. Inmid dels is zelfs het onweerlegbare wetenschappelijke bewijs geleverd dat de kans op kanker met min stens één derde is te verminderen door dagelijks gezond voedsel te eten, zoals groente en fruit. Punt is evenwel dat wij Nederlanders gemiddeld te wei nig gezond voedsel eten. Ons land telt dan ook hogere percentages kankerpatiënten dan bijna overal elders in de wereld. Daar kunnen we geluk kig zelf iets aan doen. Vaak zijn we van goede wil, maar blijkt ons leefpatroon zodanig dat het eten van fruit er bij inschiet. Herkent u dat? Geen nood. Het World Cancer Research Fund (WCRF) stelt koste loos een brochure ter beschikking om dit patroon te helpen doorbreken. Met simpele en praktisch uit voerbare tips. Die hulp blijkt voor velen net die ene belangrijke stap naar een gezonder leven. Gezon de voeding en voedingsgewoonten kunnen de kans op kanker dus aanzienlijk verminderen. Een voed- daarvan. Tevens zullen de aller nieuwste stoffen voor dit najaar getoond worden. Ook is het moge lijk mensen op weg te helpen die problemen hebben met het ver vaardigen van kinderkleding. Te vens zullen de allerlaatste Kinder bladen ter inzage liggen. Harleki- no zal deze dagen aanwezig zijn met patchwork en quilten. Er zal worden demonstreerd in beide vaardigheden. Ook zullen de laat ste nieuwe stoffen getoond wor den en zijn er mogelijkheden te over om vragen te stellen wanneer men problemen heeft met de diverse technieken. Op de ge- "Gevaarlijk is het absoluut niet", vertelt Harold. "Er wordt vooraf een goede uitleg gegeven. De klauteraars worden goed vastge- klimmers hoeven niet meer naar de Ardennen. Op Neeltje Jans zijn nu ook mogelijkheden te over. En het publiek wil wel! Op gunstige dagen komen de klau teraars als vliegen op de stroop af! Voor de échte beginners is er een route rondom de pijler. Niet naar boven, niet naar beneden, maar gewoon rondom. Toch zit ook in deze 'eenvoudige' klauter- maakt. Ze hebben een klimgor- del aan en ze zitten goed geze kerd aan een lijn. Als er iemand valt, kan de val nooit groter zijn dan 1 meter". partij een beetje spanning. Er is een touwbrug, een aantal over steken en op sommige plekken klautert men boven het zeewa ter Voor durvers die hogerop willen, is een klimroute naar boven uit gezet. Via een groot klauternet bereikt de klimmer ruim 15 meter hoger de bovenzijde van de pij ler. Vandaar kan de durfal via een touw terug 'abseilen' naar het basisplatform. Het Juliana Welzijn Fonds heeft aan Stichting Coördinatie Vrijwil ligerswerk Thuiszorg Zeeland te Goes een bijdrage toegekend van 1.000,-. Deze bijdrage is bestemd voor de informatiedag over vrijwilligerswerk in de thuis zorg op 7 september. Er komen in een later stadium ook routes voor zéér geoefende klimmers, maar voorlopig houdt men het bij routes voor recreatie ve klimmers. hebben we toch al gauw zo'n 20 tot 25 individuele klauteraars". tenstage. "Op school staat een klimwand en wat we op die klim wand leerden, konden we in de Ardennen in de praktijk bren gen". dat er weinig klimmers komen. Dan trekt het strand harder dan Parasols van 99,- Op de boot stappen in Zierikzee, varen over de Oosterschelde, afstappen op Neeltje Jans, wandelen door het natuurgebied en even later weer opstappen en terugvaren naar Zierikzee. Vrijdag 23 augustus kan dat en is de Neeltje Jans niet alleen met de auto te bereiken. Iedereen die behoefte heeft aan een dagje frisse lucht, wijdse ver gezichten en besloten duinen kan die dag mee. De boot 'De Friesland' vertrekt om 10.30 uur uit de haven van Zierikzee. Op De Friesland kan een drankje en een hapje genuttigd worden aan de bar. Onder het eten zal de schipper vertellen wat er op het water en aan de wal te zien is. Het unieke van de excursie vanaf de boot is dat de wandelaars aan één kant van de Neeltje Jans gedropt worden en aan de andere kant van het eiland weer wor den opgepikt door De Friesland. Wie niet wil wandelen blijft gewoon aan boord. De ongeveer zes uur durende excursie kost vijfentwintig gulden per persoon en vijftien voor kinderen tot en met twaalf jaar. Reserveren kan op tel.: 0111 - 414995. 20 00 u 19 00-21 30 u. 19 00-21.30 u 19.00-21.30 u. 20.00 u. 20 00 u. Zaterdag Zondag Woensdag 14.00 u. 14.00 u. 14 00 u. Westhavendijk 150 Goes - Tel.: 0113-22 04 40 Openingstijden: maandag t/m vrijdag 8.00 - 17.00 uur. zaterdag 9.00 - 15.00 uur. o o CO CO Pictures 06-9363 ml Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag, dinsdag Woensdag lange vorststraat - goes (made by Continental) 155/80 x 13 f.68,85 155/70 x 13 f.75,60 175/70x 13 f.85,75 (inkl. monteren, balanceren ventielen!) Livingstoneweg 9a Indusstrieterrein Poel II - Goes 0113-230800 voor 49," voor 99," Achterste uitlaatdemper Ford Escort 1400/1600 v.a. 1986-1990 Harold leerde het bijvoorbeeld op school. Hij is onlangs afgestu deerd aan de Haagse Academie voor Lichamelijke Opvoeding (HALO). Daar was ook aandacht voor buitensporten en in dat kader gingen Harold en zijn medeleerlingen wel eens op bui- De klimpijler staat, geheel omge ven door water, in het voormali ge bouwdok. Er waren destijds 65 pijlers nodig, maar voor de zekerheid werd 1 pijler extra gebouwd. Je kon tenslotte nooit weten De pijler behoefde echter niet ingezet te worden bij de bouw van de stormvloedkering. Hij bleef dus ietwat eenzaam achter, midden in het voormalige bouw dok. Samen met het Schouwen- Duivelandse bedrijf 'Organisatie in Beweging' (dat sportieve uitjes op touw zet voor bedrijven en organisaties) werd gewerkt aan een nieuwe bestemming voor de pijler. Die is er nu. Het klimavontuur begint aan de wal. Na het kopen van een kaartje (gewoon, aan de kas sa) vaart het publiek met een bootje naar de pijler, waar men eerst op het basisplatform klimt. Daar kiest de klauteraar voor één van de routes, die in verschillende kleuren zijn uit gezet. Dat is te zien aan de kleuren van de klimgrepen. Hoe is Harold Schrier uit Waar de eigenlijk klauterinstructeur geworden? Kun je dat ergens leren? Het antwoord is 'ja' en 'nee'tegelijk. Er is geen specia le opleiding voor, maar je kunt het wél leren. "Daar sta je dan, in een groot, rond en donker gat. Een beetje water rond je voeten, en allemaal beton rondom je. Ik vind het nog altijd een prachtige ervaring. Het terugklimmen is alleen voorbe houden aan de beteren: mensen met klimervaring of mensen met veel kracht en uithoudingsver mogen", aldus Harold. (Dit 'grot- klimmen' in het binnenste van de pijler is overigens alleen voorbe houden aan groepen die vooraf reserveren- red.). "Kort vóór en kort na de school- t vakanties is het helemaal druk, het bedrijf 'Organisatie in Bewe- Dan komen de groepen van "Het vervolg diende zich aan, toen ik na mijn afstuderen ging werken in Sportpunt Zeeland in Goes (zwembad, sporthallen). Daar werkte ook Willem Boot (uit Goes) en hij_was al betrokken bij ging' van Pieter de Haas. Öp die scholen en bedrijven. SomsJs manier ben ik óók betrokken geraakt bij de klauterpijler". selpakket dat rijk is aan fruit en groenten blijkt daar toe één van vele internationale wetenschappelijke onderzoeken. Daarvan zijn er vele (mede) gefinan cierd door het World Cancer Research Fund. Het World Cancer Research Fund beveelt op grond van dat onderzoek plus de adviezen van gerespecteer de voedingsdeskundigen tenminste vijf porties fruit of groente per dag aan. Die hoeveelheid voorziet het lichaam van belangrijke vitamines, mineralen en vezels voor een goede gezondheid. Een portie betekent bijvoorbeeld een banaan, sinaasappel of een gemiddelde portie groenten zoals broccoli, worteltjes of paprika. Daarin zitten goede voedings stoffen die kanker helpen voorkomen. Het WCRF stelt aan belangstellenden kosteloos een brochure beschikbaar. Daarin staat hoe en waarom juiste voeding de kans op kanker kan verminderen. In deze brochure staan ook diverse tips en recepten. Belangstelling? Schrijf dan even een briefje aan het WCRF, Parkweg 2, 2585 JA Den Haag. Hartman Queenstafel van 199,-n8 Houtstuk parasols 350 gnovanW Showmodel tuinsets tot 50% korting Vanaf donderdag 15 augustus a.s., morgen, gaat een nieuwe bezoekregeling gelden voor de Oosterscheldeziekenhui- zen te Goes en Zierikzee. De directie spreekt van optimale bezoekmogelijkheden. Voor beide locaties (Goes en Zierik zee) geldt een waarborg dat het bezoek in beginsel priori teit heeft ten opzichte van andere patiëntenactiviteiten. In november 1995 werd na overleg met diverse betrokke nen besloten om het middag- bezoek van de beide zieken huizen te Goes en Zierikzee te wijzigen. Dit bracht nogal wat beroering met zich mee. In mei heeft een evaluatieronde plaatsgevonden onder patiën ten, bezoekers en medewer kers van de Stichting Ooster- scheldeziekenhuizen. Deze evaluatie gaf een zeer divers beeld van de ervaringen met De K.N.N.V. is weer gestart met natuurwandelingen door het recreatiegebied Den Inkel te Kruiningen. De wandelingen zijn elke 2e en 4e dinsdagavond in de maand augustus. Als vanouds zullen de vele aspecten van het gebied bespro ken worden: vanaf het ontstaan bij de watersnoodramp tot heden, wat nu bloeit en groeit. Vertrek vanaf de parkeerplaats aan de Blauwhoefseweg bij het zwembad om 19.30 uur onder leiding van KNNV-gids Joop Westerweel. Niet KNNV-ers 2,50. Info: tel. 0113 - 232498. De klimsport wint in ons land langzaam maar zeker aan popu lariteit. Verenigingen en bedrij ven 'doen' een weekendje Ardennen om hun mensen daar bibberend en zwetend langs stei le bergwanden te laten klaute ren. Maar sinds kort hoeven Nederlanders daarvoor niet meer naar de Ardennen. Het kan nu óók op Neeltje Jans. "Die pijler staat daar maar. Kun nen we daar iets mee?". Zo ongeveer moet de directie van Delta Expo (de dagattractie op Neeltje Jans) gedacht hebben, toen ze plannen zat te maken voor grote aantallen bezoekers. de nieuwe bezoektijden. In principe kunnen patiënten op alle tijden van de dag bezoek ontvangen, mits er van te voren een afspraak gemaakt wordt met de desbetreffende verpleegafdeling. Het bezoek wordt zoveel als mogelijk ingepast in het programma van de patiënt. Bij meerbeds- kamers wordt rekening gehou den met het belang van de mede-patiënten. Als vaste richtlijn zijn 'bloktijden' voor beide ziekenhuizen vastge steld. Voor het Oosterschelde ziekenhuis te Goes is een regulier middagbezoek van 13.00 - 13.45 uur en een avondbezoek van 18.30 - 19.45 uur. In het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zier ikzee zijn deze tijden vastge steld op 's middags van 15.00 tot 16.00 uur en 's avonds van 18.30 tot 19.45 uur. voor 159,- voor 229,- -1 3 I ox Grossfilex kuipstoel Palma p.st. 49,-4 voor99»* een groep wel 30 man groot. Als je dan 3 tot 4 groepen per dag krijgt (en dat was deze zomer geen uitzondering), dan heb je je handen vol". Grossfilex tafels 180 cm - 298,- 225 cm - 429,- Aquarius Tuinset incl. kussens, parasol, Weed |van798,-....---nu499,- NU KOPEN GELD VERDIENEN Aquarius Gemini THALErAmLEH bi| aankoop van 4 kussens 80 dessins kussens Het meest spectaculair is een afdeling in het gewelf van de enorme betonnen kolos. Harold Schrier heeft het al vele malen gedaan, maar hij vindt het nog altijd een indrukwek kende belevenis. Vanaf de top daalt de klimmer als een echte speleoloog via een schacht naar de bodem van de pijler. Op de bodem van de pijler bevindt de klimmer zich in een immense ruimte, circa 15 meter onder het zeeniveau. noemde dagen zullen er genoeg deskundigen aanwezig zijn om de bezoekers te woord te staan. Het Ambachtscentrum dat gelegen is in het Stadsrecreatiepark 'De Hol- landsche Hoeve' te Goes is op genoemde dagen geopend van 13.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Overigens hebben afgelopen weken vele duizenden bezoekers de diverse open dagen in het Goe- se Ambachtscentrum bezocht. De organisatie spreekt bij monde van de heer W. van Meeteren dan ook van een succes. Er waren veel positieve reacties. Is het druk op de pijler? "Ja, behoorlijk", zegt Harold. "Het is een proefjaar, dus alles moet op Neeltje Jans kost 7,50. In nog een beetje zijn 'zeef krijgen, combinatie met een dagkaart We merken op warme dagen, 4. De gemiddelde klauteraar -- heeft 1 uur noCjjg om zijn par cours af te leggen. Leeftijd: de pijler. Maar op koelere dagen vanaf 7 jaar. Alle gebruikte materialen voldoen aan de strengste veiligheidsnormen). Dinsdag 20, woensdag 21 en don derdag 22 augustus zijn er weer demonstraties in het Ambachts centrum bij de Hollandse Hoeve te Goes. Dit in het kader van het 10- jarig bestaan. Tijdens de open dagen, die gratis zijn te bezoeken, wordt deze keer aandacht besteed aan het maken van kin derkleding, patchwork en quilten. De demonstraties worden ver zorgd door kindermode Denmar en de firma Harlekino uit Goes. Denmar (afkorting van Dennis en Marjan) zal uitleg geven en demonstreren in het vervaardigen van patronen en de verwerking Kuipstoelen Jardin 4 -V

Bevelander | 1996 | | pagina 1