.WAT EEN STREEK. .WAT EEN STREEK..WAT EEN STREEK. Veel werk aan de winkel k Vogelverschrikker! is 'n Kunst Haal de wereld in Foto's Paul Huf in toon voor kwaliteit 'Wag Johnny Neels ontvangt prijs van Gastronomische Alliance Woonconsument wil betalen huis als gastgezin voor een student(e) Tijdelijk bij Schoenexpres je tweede artikel voor één gulden! Schoen $4 expres*}^ Licht herstel kantorenmarkt Volop variatie voor jeugd in de gemeente Borsele zaal Plieger te Goes in drogisterijbranche I» Open Viswedstrijd van Het Lege Net tussen Schore - 's-Gravenpolder geld is circa 2000 gulden, waar van de hoofdprijs is geschonken door café 'De Smidse'. Inlichtin gen verkrijgbaar op tel. 312505 of 312069. Prijsuitreiking ander half uur na einde wedstrijd in 'De Smidse'. Aanvang wedstrijd om 12.00 uur, einde om 15.00 uur. Er mag met alle aas gevist wor den met uitzondering van zachte krab. Mogelijkheid tot duo-vissen is aanwezig. Bevelandse kunstenaars ook present NVM waarschuwt voor te zware hypotheeklasten Kindervakantieweken gaan van start II» I lil m?' dj 1 DE BEVELANDER 7 Woensdag 7 augustus 1996 Schuttershof 18 Goes 1 ■nn stree//u‘etuo&-. streeA/u'euio&- Schriftelijk Integratie leidt tot begrip Veel weten "'■BB AilfllBOBlIüW i WAT KOOP JE NU NOG VOOR t gemaakt van lakens, stokken, kartonnen dozen en A In de gemeente Borsele zullen in de week van 12 tot en met 16 augustus weer op verschillende plaatsen kindervakantieweken worden georgani seerd. De kindervakantieweken zijn bedoeld voor kinderen die op de basisschool zitten. Zij kunnen zich uit leven op het gebied van spel en sport. De programma's in de dorpen zien er als volgt uit: Alliance Gastronomique Neer- landaise, een groep van gere nommeerde restaurants in Ne derland, die het vakmanschap hoog in het vaandel hebben staan, kende onlangs een vak prijs toe aan Johnny Neels uit Oostdijk. Johnny behaalde in de afdeling cunsumptieve techniek aan de school voor voorberei dend beroepsonderwijs 'Groot Stelle' in Goes het hoogst aantal punten voor de vaktechnische vakken. De heer Gunter Blok van restau rant 't Reymerswale' uit Yerseke reikte namens de Alliance Gas tronomique Neerlandaise een op naam gestelde oorkonde en een gegraveerde wijnkaraf uit aan Johnny. Jaarlijks wordt door de praktijk- docenten van het Goese onder wijsinstituut bekeken of er een Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Sandra van Wingen: 0113 - 639487. Donderdag 15 augustus: De kinderen gaan aan de slag met het bouwen van Het Instituut voor Opleidingen in de Drogisterij branche is het eni ge onafhankelijke en professio nele opleidingsinstituut met de mogelijkheid om de opleiding Verkoop in de Drogisterij zowel mondeling als schriftelijk te vol gen: mondeling vanaf 15 sep- Vrijdag 16 augustus: De tweede dag begint met een zoekspel. Daarna begint een spelencircuit. Tijdens de lunch krijgen de kinderen een internationaal hapje, 's Middags is er een speurtocht door het dorp. Contactpersoon voor deze dagen is Marijke Reu vers, tel: 0113 - 312218. Paul Huf. De expositie draagt de naam 'Highlights uit 50 jaar foto grafie'. Thema van de tentoon stelling luidt 'Kunst in Keramiek', hetgeen mede verband houdt met het feit dat de foto's een ver rassend effect geven in combi natie met de tentoongestelde badkamers in de toonzaal. Bij de foto: Een opname van de Amstel in Amsterdam, in 1952 gemaakt door Paul Huf. Zaterdag 10 augustus wordt door hengelsportvereniging 'Het Lege Net' een grote viswedstrijd georganiseerd waaraan ieder een kan meedoen. Inschrijving van 10.00 tot 11.50 uur in café 'De Smidse', 's Gravenstraat te 's-Gravenpolder. Er wordt gevist in de Wester- schelde op Schore I, II, III bij het gemaal (Bonepolder) te 's-Gra venpolder. Prijzen met prijzen- HEINKENSZAND Dit jaar is het maar liefst de 16e keer dat in Hein- kenszand het kindervakantiewerk wordt georgani seerd. De week duurt van 12 augustus tot en met 16 augustus en wordt gehouden op het terrein van de scouting. Het thema is dit jaar 'De Vlaamse kermis'. Alles wat te maken heeft met Vlaamse spelen zal aan de orde komen. De leeftijd van deelname is 5 tot en met 12 jaar. Het maximaal aantal kinderen is 180. Opgeven moet je van te voren doen op het volgen de telefoonnummer: 0113 - 562949. De kosten zijn voor leden van Watervliet: 1e kind 12,50, 2e kind 10,-, 3e kind gratis. Voor niet-leden gelden de volgen de prijzen; 1e kind 20,-, 2e kind 15,-, 3e kind gratis. Kinderen moeten een eigen hamer meenemen. De hele week zal er gewerkt worden aan het thema 'Vlaamse spelen'. Naast het spelen van de Vlaam se spelen, zullen de kinderen zelf ook Vlaamse spelen in elkaar zetten. Uiteindelijk met als resul taat een heuse Vlaamse kermis op donderdag avond. Van deze kermis kunnen alle ouders, vrien den en bekenden genieten. Natuurlijk wordt er ook een Vlaams dorp gebouwd, en zal op woensdag 14 augustus om 14.00 uur 'Theater Opgepast' ook hier optreden. 'S-GRAVENPOLDER Dit jaar wordt er in 's-Gravenpolder helaas niks georganiseerd voor de kinderen uit dit dorp. Dit door een gebrek aan vrijwilligers. Hopelijk zullen er volgend jaar wel voldoende vrijwilligers te vinden zijn om voor de kinderen een aantal leuke dagen te organiseren. S li ■irnr prijs toegekend kan worden. De leerlingen die examen doen in de afdeling consumptieve techniek dienen zowel voor praktijk alsook voor vaktheorie minimaal een cij fer 7 te behalen om mee te kun nen dingen naar de fel begeerde prijs. Johnny Neels heeft direct na het examen vakantiewerk gevonden, en is beslist van plan Dinsdag 13 augustus: Deze dag wordt er met name aandacht besteed x aan het bouwen van een indianendorp. Wigwams zullen gemaakt worden en er zullen hele stammen indianen in Baarland verschijnen. Kortom een dag waarop de kinderen zich lekker kunnen uitleven. Er worden ook op Beveland nog enkele gastgezinnen gezocht voor buitenlandse scholieren. Dit in het kader van de Interculturele Pro gramma’s van AFS, een non-profit organisatie die al vijftig jaar uit wisselingen verzorgt over de hele wereld. In augustus komen via AFS Interculturele Programma's ruim 120 bui tenlandse scholieren tussen de 15 en 18 jaar, en uit meer dan 25 ver schillende landen, in Nederland aan om een schooljaar lang in ons land te wonen, naar de middelbare school te gaan en de Nederland se taal en cultuur van dichtbij te leren kennen. Zij zullen verblijven in gastgezinnen, die vrijwillig hun huis en hart voor deze enthousiaste jongeren hebben opengesteld. AFS is momenteel hard op zoek naar zulke gastgezinnen. AFS vindt het belangrijk om mensen met verschillende achtergron den, uit verschillende culturen, bij elkaar te brengen. Daarom organi seert AFS, een internationale vrijwilligersorganisatie op non-profitba- sis, al bijna 50 jaar uitwisselingsprogramma's, met als doel een gro ter onderling begrip en respect te bewerkstelligen. Niet alleen de deelnemers zelf, maar ook de mensen in hun omgeving hebben immers profijt van het uitwisselingsprogramma. Want niet alleen maken de buitenlandse scholieren 'van binnen uit' kennis met de Nederlandse cultuur, maar ook leren hun Nederlandse gastfamilie, vrienden en klasgenoten veel over de cultuur van hun thuisland. Gastgezinnen hoeven niet alleen in een 'bekende' stad of streek te wonen. Ook op het platteland wordt gezocht naar gezinnen die overi gens in beginsel niet op samenstelling of religieuze of maatschappe lijke achtergrond geselecteerd worden. Voor AFS telt de motivatie om 'de wereld in huis te halen' het zwaarst. Bent u enthousiast geworden en lijkt zo'n tijdelijke gezinsuitbreiding u een uitdaging? Bel dan voor meer informatie naar de AFS-contactpersoon bij u in de buurt, Jeani- i ne Weterings, tel: 076 - 5413410 (ook 's avonds en in het weekend), of naar het AFS-kantoor in Amsterdam, tel: 020 - 6269481 (kantoor uren). BAARLAND, ELLEWOUTSDIJK, HOEDEKENS- KERKE ENOUDELANDE: In deze plaatsen wordt op dinsdag 13 augustus, en woensdag 14 augustus het kindervakantiewerk gehouden. De kosten zijn 2,50 per dag, eten en drinken moet je zelf mee nemen. Het festijn vindt plaats op het sportveld te Baarland. Dit jaar heeft de werkgroep als thema 'indianen' gekozen. Het programma ziet er als volgt uit: comsument momenteel sterk in de belangstelling. Vervolgens dient elke medewerker iets te weten over algemene haar- en lichaamsverzorging, cosmetica, en over verbandstoffen zoals zelf, men kan op elk gewenst tijd- watten, gazen en windsels. stip van start gaan. De opleiding Verkoop in de Dro gisterij kost 370 gulden, de mon delinge 695 gulden. Dit diploma sluit het adviseren van zelfzorg geneesmiddelen uit. Daarvoor dient men in het bezit te zijn van het diploma Assistent Drogist. De opleiding Assistent Drogist kost 800 gulden, mondeling 1220 gulden. Instituut OED: tele foon 026-3614383. De verschillende werkgroepen van de kinderva kantieweken in de Borsele worden ondersteund door het Borsels Orgaan voor Samenlevingsop bouw (B.O.S.). Gezamenlijk zorgen zij ervoor dat de kinderen zich in ieder geval de laatste week van de vakantie niet hoeven te vervelen. tember 's avonds in Amsterdam, Arnhem, Breda, Den Haag, Rot terdam en Utrecht, schriftelijk j gewoon thuis. Bij de schriftelijke j studie bepaalt men zijn tempo om zich verder te gaan speciali seren in het koksvak. Naast de reguliere opleidingen aan het Goese instituut zijn er voor echt gemotiveerde jongeren met een Mavo-diploma ook mogelijkheden om in één jaar een VBO-diploma te behalen in de horecabranche via de afde ling koken en serveren. totale aanbod aan kantoorruimte in het NVM-systeem bleef met ruim 3,3 miljoen m2 bvo vrijwel gelijk aan de situatie in 1995. De winkelmarkt kenmerkt zich door een iets verslechterde marktsituatie. Er was nog geen sprake van een geringere omzet binnen de detailhandel maar wel is de huurprijs steeds meer onder druk komen te staan. In totaal is er over de eerste helft van 1996 159.400 m2 bruto vloeroppervlak omgezet ten opzichte van 155.000 m2 bruto vloeroppervlak over dezelfde periode in 1995. Dat is een stij ging van 2,5%. De winkelmarkt staat vooralsnog onder druk. Voor het hele jaar 1996 is een verbetering van de slappe markt situatie waarschijnlijk, zij het dat die verbetering gering zal zijn. De bestaande bedrijfsruimte- markt (opslag, distributie en pro- duktieruimten) ondervond min der belangstelling. In de ver kochte vierkante meters bedrijfs ruimte vond er nauwelijks wijzi ging plaats. Wel nam de omge zette hoeveelheid verhuurde bedrijfsruimte in de markt af met 10%: van 335.600 m2 bvo in de eerste helft van 1995 tot 305.000 dit eerste halfjaar. Het economisch herstel, dat naar verwachting ook in 1996 zal voortduren maar ongetwijfeld lager zal liggen dan in 1995, zal leiden tot een licht stijgende vraag naar nieuwe bedrijfsruim ten. 'S-HEER ABTSKERKE In 's-Heer Abtskerke worden dit jaar op donderdag 15 en vrijdag 16 augustus vakantiedagen georga niseerd. Beide dagen duren van 10.30 tot 15.00 uur. De kosten bedragen 3,-. Het hele gebeuren vindt plaats in de speeltuin; bij slecht weer in het dorpshuis. De kinderen moeten een lunchpakket en wat te drinken mee nemen, en op de eerste dag ook klein gereedschap, zoals een hamer, zaag etc. Het thema in 's-Heer Abtskerke is dit jaar 'op reis'. Het programma ziet er als volgt uit: Zo dient men het nodige te weten over voedingsleer, voe dingsproducten, reformwaren, dieet- en dieetproducten en zogeheten suppletie-preparaten zoals vitaminen, mineralen en spoorelementen. Die staan bij de sommige financiers. Daar schuilt een gevaar in. Er ligt een belangrijke taak voor makelaars om kopers te behoeden voor onverstandige beslissingen', meent NVM-voorzitter mr. O.J. Smit. Momenteel is het nog niet in alle woningmarktseg- menten makkelijk om wensen te vertalen. In het nieuwbouwaanbod is namelijk door de lange en koude winter een flinke achterstand opgelopen. Vooral het aantal begonnen en gereedgekomen woningen is fors gedaald. Dit beïnvloed het aantal keuzemogelijkheden op dit moment. Daarmee is een belemmering ontstaan in de door huishoudens gewenste doorstromingen. De toegenomen leen- capaciteit en de gunstige economische omstandig heden bieden een goed perspectief voor de woningmarkt. Aan de andere kant komen de pla fonds van de bestedingen in zicht. Wanneer er sprake blijft van een stabiele lage rente en het nieuwbouwaanbod op gang komt, verwacht de NVM-voorzitter dat de prijsstijging iets zal tempe ren. 'Het ziet er naar uit dat de prop op korte termijn uit de nieuwbouwmarkt wordt gehaald. Dit impli ceert een eerste stap op weg naar een meer even wichtige marktsituatie. Voor geheel 1996 zal de prijsstijging weliswaar opnieuw ruim boven het inflatieniveau uitkomen maar aanzienlijk lager dan nu. Een prijsstijging van 5 a 6% voor het hele jaar 1996 is niet onwaarschijnlijk', voorspelt Smit. Bespaar nu vele tientallen guldens! Bij aankoop van twee artikelen betaal je voor het 2e afgeprijsde artikel slechts één gulden! Kom dus snel naar één van de Schoenexpres winkels en profiteer van deze tijdelijke buitenkans, want op op! Ennatuurlijk Air miles. Woensdag 14 augustus: Op deze dag worden er verschillende indianen attributen gemaakt en worden er indianenspelen georganiseerd. Als klapper zal 'Theater Opgepast' optreden in het indianenkamp. Het optreden begint om 10.00 uur. Het verhaal gaat over een orgelman die op een dag niet met z'n orgel op pad gaat. Hij is aan het timmeren en zagen... De poppen van het oude orgel vertrouwen het niet helemaal. Maakt hij een nieuw orgel en worden de oude poppen in de steek gelaten?.... Een voorstelling met poppen voor kinderen vanaf 4 jaar. In de kantorenmarkt is sprake van een licht herstel. De totale landelijke marktopname via NVM-bedrijfsmakelaars is met 4,5% licht gestegen, namelijk van 366.700 m2 bruto vloerop pervlak (bvo) over de eerste helft van 1995 naar 380.500 m2 bvo in de eerste zes maanden van dit jaar. Het aantal verhuurde m2 bvo kantoorruimte daalde met 5,5%, daarentegen nam de marktopname in verkocht m2 bvo toe met 30%. Dit concludeert de Nederlandse Vereniging van Makelaars op basis van de gege vens van NVM- bedrijfsmake- laars. De gemiddelde huurprijs van kantoorruimte steeg in het eerste half jaar met 7% van 223,- per j m2 in 1995 naar 240,-in de eer- ste helft van 1996. In de eerste helft van 1995 was de gehuurde gemiddelde winkel nog 294,- per m2 waard. De huurprijs daal- de tot 281,- per m2. De gemid delde huurprijs voor bedrijfsruim te is ongeveer gelijk gebleven: 99,- per m2 over het hele jaar 1995 en 101,- over de eerste helft van 1996. De verklaring van deze prijsstij ging en toegenomen marktopna me is volgens de NVM-bedrijfs makelaars gelegen in een toene mende vraag naar kantoorruim te. Deze vraag werd ingegeven j gedeeltelijk door economisch herstel en gedeeltelijk door het behoorlijk afgenomen aanbod van nieuwbouwkantoren. Het tenten, caravans en vakantiehuisjes. Deze worden gemaakt van lakens, stokken, kartonnen dozen en planken. Tussen de middag mogen de kinderen zelf pannenkoeken bakken. Dat elk opnieuw een fors groei- De vraag naar bestaande koopwoningen is in het eerste halfjaar van 1996 buitengewoon groot geweest. Doordat het aanbod daar niet op aan sloot, zijn de prijzen op landelijk niveau gemiddeld met 10% gestegen. De stabiele en lage rente in combinatie met het toegenomen consumentenver trouwen vormen nog steeds de aanleiding tot de grote vraag naar koopwoningen. Werd in Neder- land in de eerste helft 1995 gemiddeld 233.800,- betaald voor een woning, in dezelfde periode van I 1996 steeg dit naar ƒ257.700,-. Dit blijkt uit de halfjaar-cijfers van de Nederlandse Vereniging van Makelaars. De woonconsument stelt hogere eisen aan zijn woning, zijn woonomgeving en comfort. Daarnaast is de woonconsument bereid daarvoor te betalen. Dit is af te leiden uit de verhuisbewegingen in de verschillende marktsegmenten, gerelateerd aan de prijsontwikkeling per segment. Voor de starters op de woningmarkt is de eengezinswoning onbereik baar geworden, vanwege de voortdurende prijsstij- j ging van de afgelopen jaren. Hierdoor zijn de I meergezinswoningen gewild. Dit segment kent dan ook de grootste prijsstijging. i Toch komt de gewenste woonkwaliteit binnen het bereik van velen, vanwege de grotere leencapaci- teit. 'Bovendien is er op dit moment sprake van een i aanzienlijke verruiming van de voorwaarden bij 'Vogelverschrikken is een kunst'. Dat is de naam van een bij zondere kunstmanifestatie die tot en met zaterdag 17 augus tus is te zien te Zonnemaire op Schouwen-Duiveland. Ook kunstenaars uit Beveland nemen eraan deel. In de polders achter Zonnemaire, om precies te zijn bij de familie Verseput aan de Schapenweg, is een kunstroute uitgezet waarbij vogelverschrikkers in allerlei vormen zijn te zien. In de bloei ende Zonnestraat-akkerranden rondom de suikerbieten, aardappels en tarwe staan 24 vogelverschrikkers die zijn gemaakt door Nederlandse en Belgische kunstenaars. De kunstwerken variëren van dansende vogelhuisjes ('Dubbele Bodem' van Gust Romijn), die de passanten op een afstand aan een peloton wielrijders doet denken, tot een 'Zwarte Kraai' (van Joline Jonker). Bovendien een 'Volière' (van Wim Bakker), een 'Educatief Vogelrestaurant' (van Gerard Mari- nus Verkerke) en een enorme klassefoto van Basisschool 'de Zonnewijzer' (van Pieter van Huystee), de vogelverschrikkers van de toekomst, meent de kunstenaar. De 24 vogelver schrikkers zijn dagelijks gratis te bezichtigen tot en met zater dag 17 augustus. Bij de familie Verseput aan de Schapen weg 1 te Zonnemaire (tel. 0111 - 401203) is informatie en een folder verkrijgbaar. De route werd mede mogelijk gemaakt door de Sti. Herinneringsfonds Vincent van Gogh, Van der Have Zaden en Van der Straten Aannemingsmij. Vanaf 5 september tot en met 12 oktober a.s is in de Toonzaal van Plieger aan de Nansenbaan 15 te Goes een bijzondere expositie van foto's te zien. Het gaat om werk van de befaamde fotograaf end aantal vac- tures. I Vroeger kon je I in een drogiste- rij zo aan de slag. Sinds kort echter is voor elke medewerker (m/v) het diplo ma Verkoop in de Drogisterij ver plicht. De branche schreeuwt om goed opgeleide mensen. De overheid wil namelijk dat ook in de drogisterij een behoorlijk ken nisniveau bestaat bij alle mede werkers. Jaarlijks verla ten ruim 1500 meisjes en vrouwen hun werkkring in de drogisterij-par- fumeriebran- che. Maar de branche groeit nog steeds en ook de super markten begin nen met een drogisterij- afdeling. betekent jaar

Bevelander | 1996 | | pagina 7