Meldpunt botulisme Nieuw bedieningsgebouw urnen mm vliegwerk heiland Bel 00-323.667.33.90 Nieuwbouw in dorpen Over eilanden langs het Veerse Meer Provincie Zeeland KREDIET. MERHEID Zorg Molukse ouderen Fittestbus in Colijnsplaat ■■■■■■■■I Sportpunt 5 Zeeland F. STEVENS BELEGGEN EN SPAREN IN BELGIË Kandidaat-statenlid ■Officiële Mededelingen ■■mmhhi i "Help, ook wij willen lezen en schrijven!" Woensdag 7 augustus 1996 12 DE BEVELANDER In beroep Milieu Wet geluidhinder Bekijk Zeeland vanuit de lucht Dagelijkse rondvluchten Al vanaf f 30,- p.p. bij min. 3 pers. t IpiTsT Werkt u mee aan een betere toekomst? Vorige week kwamen de eerste meldingen van botulisme binnen. De voedselver giftiging van vogels en vissen werd in Middelburg geconstateerd. Hoorzittingen bestem mingsplannen Ontwerp vergunning Recyfeed Nieuwdorp Bodemverontreiniging J.W. Frisostraat Krabbendijke 15-16-17 augustus gesloten Tijdens de maand augustus ZATERDAG gesloten Sluizen Vlissingen Zeeland Airport Calandweg 10 4341 RA Arnemuiden Tel.: 0113-613293/613289 Fax: 0113-613093 Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118)63 13 92 UNESCO Centrum Nederland Oranje Nassaulaan 5, 1075 AH Amsterdam Gegarandeerd bankgeheim Zéér hoog rendement Tevens reisinlichtingen Abdij Nieuws Voor voetgangers, fietsers en brommerrijders zal de hinder overigens beperkt zijn, want er wordt naar gestreefd de doorgang over de deuren zo veel mogelijk open te houden. Er wordt gewerkt met slagbomen. Eventuele aanvul lende maatregelen worden op bor den bij de sluis vermeld. Wie de boot of de trein wil halen kan natuurlijk ook gebruik maken van de Keersluisbrug. Voor de scheepvaart zijn de ge volgen groter. De kleine sluis is vanaf 9 september geruime tijd gestremd. De grote sluis blijft beschikbaar. Niettemin moet rekening worden gehouden met oponthoud bij het schutten, bij voorbeeld om op ge regelde tijden een veilige passage voor de voetgangers en (bromF fietsers te kunnen bewerkstelligen. De sluizen in Vlissingen, de verbinding tussen het Kanaal door Walcheren en de Wester- schelde, krijgen een nieuw be dieningsgebouw met daarin een vernieuwde en aangepaste besturingsinstallatie. De licht masten op het sluisterrein worden vernieuwd en er komen masten, waarin camera's worden gehangen voor de nog in te voeren centrale bediening van de sluisdeuren. Daarvoor is het nodig dat nieuwe kabels in de grond komen. Zodra het bedieningsgebouw er staat, worden de huidige drie gebouwtjes gesloopt. De werkzaamheden beginnen vol gende week, direct na de bouw- vakvakantie, en zullen ongeveer een halfjaar in beslag nemen. Het terrein tussen de grote en en kleine sluis wordt bouwter rein en is daarmee afgesloten voor het publiek. Overlast voor het verkeer wordt pas vanaf september verwacht. De hoorcommissie bestemmings plannen houdt 14 augustus, 9.15 uur openbare zitting over de be denkingen tegen het bestem mingsplan Colenshoek II, le fase van de gemeente Borsele. De hoorcommissie bestemmings plannen houdt 14 augustus, 9.30 uur, openbare zitting over de bedenkingen tegen het bestem mingsplan Hoedekenskerke, Kerkhoek 1, van de gemeente Borsele In beide zittingen worden de indieners van de bedenkingen en het gemeentebestuur gehoord. De hoorcommissie bestemmings plannen houdt 14 augustus, 10.00 uur, openbare zitting over het bestemmingsplan Verblijfs- recreatie Deltapark van de gemeente Noord-Beveland en over een aantal daartegen inge brachte bedenkingen. De sub- Een vlucht boven Zeeland is een belevenis. Wij vliegen met u boven de Deltawerken of een bestemming naar uw eigen keuze. Goed idee zo’n uitstapje naar het Vliegveld Midden-Zeeland Kaarten tevens verkrijgbaar bij alle VVV’s en een groot aantal campings en recreatieparken. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben een aanvraag ontvangen om een vergunning Wet milieu- Als mevrouw Van den Ouden haar benoeming aanvaardt en er blijken geen overwegende bezwaren tegen haar kandidatuur, dan volgt in de vergadering van provinciale staten het onderzoek naar haar geloofsbrieven. Uit de stukken moet blijken dat het kandidaat-statenlid voldoet aan de vereisten voor het statenlidmaat schap, zoals het woonachtig zijn in Zeeland en het niet hebben van onverenigbare betrekkingen. Als de geloofsbrieven in orde worden bevonden, wordt mevrouw Van den Ouden in de daarop volgende vergadering van provin ciale staten toegelaten. beheer van Recyfeed bv i.o. te Nieuwdorp voor het oprichten en in werking hebben van een inrich ting bestemd voor het bewerken, verwerken, opslaan en overslaan van organische afval- en reststof fen, bestemd tot het vervaardigen van voedingsmiddelen voor dieren en grondstoffen daarvoor. De in richting is gelegen aan de Europa- weg Oost (ong.) te Nieuwdorp, kadastraal bekend gemeente Borsele, sectie A64, nr. 1127. Gedeputeerde Staten willen de vergunning verlenen met voor schriften ter bescherming van het milieu. De ontwerp-vergunning ligt van 8 augustus tot en met 4 september 1996 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water. Het Groene Woud 1, Middelburg, werkdagen 9-12 en 14-16 uur, en in het gemeentehuis van Borsele, Stenevate 10, Heinkenszand, werkdagen 8.30- 12.30 uur en donderdagavond van 17.00-20.00 uur. Daarna, tot het einde van de beroepstermijn, liggen de stukken ter inzage op genoemde plaatsen op werkdagen van 9-12 en 14-16 uur. Een ieder kan tot en met 4 sep- Botulisme wordt veroorzaakt door de bacterie Clostridium botulinum. De bacterie gedijt in eiwitrijk water dat een temperatuur van 20 graden Celsius of meer heeft. Vogels die ermee worden besmet, krijgen verlammingsverschijnselen aan kop, nek, vleugels en poten. Zij kunnen geen geluid meer vóórt brengen en de reflex van het oog lid werkt niet meer. De verlamming leidt uiteindelijk tot verstikking, doordat de ademhalingsspier wordt aangetast. Ook vissen kunnen met botulisme besmet worden. Het is belangrijk dat de kadavers zo vlug mogelijk worden opge ruimd. Voorkomen moet worden, dat de dode dieren uit elkaar val len, waarna de bacterie in het wa ter komt en bezinkt om zodoende opgenomen te worden op voedsel voor andere waterdieren. De be smetting grijpt in die gevallen ra zendsnel om zich heen. Door een snelle opruimactie wordt bovendien beperkt dat vliegen hun maden afzetten in de dode vogels en vissen. De maden zijn zelf on gevoelig voor de botulisme-bac- terie, maar zij kunnen die wel doorgeven op het moment dat zij als voedsel voor watervogels die- tember 1996 schriftelijke be denkingen tegen de ontwerp- vergunning indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie ruimte, milieu en water, Postbus 165, 4330 AD Middelburg. Hierbij kan worden verzocht persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Wie van gedachten wil wisselen over de ontwerp-vergunning kan tot en met 4 september 1996 een telefonische afspraak maken: 0118-631773. Bij de gedachten wisseling wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn en kunnen mondelinge bedenkingen worden ingebracht. Alleen zij die bedenkingen hebben ingediend tegen de ontwerp- vergunning en belanghebbenden die kunnen aantonen dat zij daartoe redelijkerwijs niet in staat waren, kunnen later beroep instellen. De Minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer maakt bekend dat zij ingevolge artikel 72, 2e lid, van de Wet geluidhinder bij beschik king van 17 juli 1996 de ten Natuurlijk is het ook vanuit het oogpunt van volksgezondheid nuttig dat de dode dieren worden verwijderd. De voor de dieren dodelijke bacterie heeft weliswaar geen invloed op de mens, maar vanuit het type kan wel een voor de mens gevoelige botulisme-bacterie ontstaan. Verder kunnen zich andere, voor de mens gevaar lijke ziektekiemen ontwikke len. hoogste toelaatbare waarde van de geluidsbelasting vanwege het industrieterrein "Lewedorp" te Goes heeft vastgesteld van de gevels van de woningen die liggen binnen de geluidszone rond het genoemde industrieterrein. Tegen de beschikking kan op grond van de Algemene wet bestuursrecht gedurende de termijn van terinzagelegging door belanghebbenden schriftelijk bezwaar worden gemaakt. Het bezwaar dient te worden gericht aan: De Minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, p/a Het bezwaarschrift moet zijn voorzien van een datum en van de naam en het adres van de bezwaarde. Duidelijk moet wor den aangegeven waarom tegen de beschikking bezwaar wordt gemaakt. Persoonlijke gegevens zullen niet bekend worden gemaakt indien daar door belang hebbende expliciet om wordt verzocht. Indien u uw bezwaar mondeling wenst toe te lichten kunt u dit kenbaar maken aan mevrouw M. van der Toorn van het Projectbureau Sanering Industrielawaai, telefoon (030) 688 96 35. Bij voldoende belang stelling zal een hoorzitting worden georganiseerd. Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn van plan de bodemverontreini ging op de locatie J.W. Frisostraat 15, Krabbendijke (voormalige gas fabriek) als ernstig te beschouwen. Een saneringsplan voor deze loka- tie zal worden opgesteld. Vooruitlopend hierop wordt ter plaatse van de voortuin aan de J.W. Frisostraat 5, waarvan de verontreiniging samenhangt met die op de lokatie J.W. Frisostraat 15, een deelsanering uitgevoerd. Een deelsaneringsplan is opge steld. Open: ma. t/m zat. 9.00-12.30 uur ma. t/m do. 13.30-17.00 uur vrij. 13.30-19.00 uur Dat is de uitkomst van een discus sie in de statencommissie ruimtelij ke ordening naar aanleiding van vragen en uitspraken hierover in een aantal Zeeuwse gemeenten en in een vergadering van provinciale staten. De commissie is het met gedepu teerde staten eens dat de bouw van enkele woningen in een apart wijkje nauwelijks positieve invloed heeft op het dorpsleven. De in standhouding van gemeenschap pelijke voorzieningen wordt er vrij wel niet mee vergroot, zo is met onderzoek van de Universiteit van Amsterdam aangetoond. Beter is het de steden sterker te maken. Die houden dan genoeg draagkracht om de steeds verder gaande schaalvergroting en con centratie in sociaal-maatschappe- lijke voorzieningen binnen hun grenzen te herbergen. De hele streek heeft bij zo'n aanpak baat, aldus het dagelijks bestuur van de provincie. Het is dan ook de bedoeling dat in het streekplan Zeeland het woning bouwbeleid zo wordt verwoord. De beschikking ligt met de daarbij behorende stukken vanaf 8 augustus 1996 gedurende 6 weken ter inzage in het gemeentehuis van Goes, werkdagen 9-12 en 13-18 uur, in het gemeentehuis van Borsele, Stenevate 10, Heinkenszand, werkdagen 8.30-12.30 uur, bij provinciale Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, werkdagen 9-12 en 14- 16 uur en bij het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer te Den Haag (Rijnstraat 8, biblio theek). De ontwerp-beschikking ligt met de overige stukken van 7 augus tus tot en met 3 september 1996 ter inzage bij de Directie ruim te, milieu en water, Het Groene Woud 1, Middelburg, werkdagen 9-12 en 14-16 uur, en in het ge meentehuis van Reimerswaal, Oude Plein 1, Kruiningen, werkda gen van 9-12 en van 13-16 uur en op donderdagavond, na telefoni sche afspraak 0113-395315, van 17.30-20.30 uur. Belanghebbenden kunnen in de zelfde periode schriftelijk of mondeling hun zienswijze op de ontwerp-beschikking naar voren brengen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 165, 4330 AD Middelburg, tel. 0118-631735. UNESCO Centrum Nederland Oranje Nassaulaan 5, 1075 AH Amsterdam Wie dode dieren vindt en ver moedt dat de doodsoorzaak botulisme is, wordt gevraagd dit met de vindplaats te mel den bij de directie ruimte, milieu en water van de provin cie in Middelburg op de tele foonnummers 0118-631137, 631138 of 631988. Projectbureau sanering Industrielawaai, postbus 153, 3400 AD IJSSELSTEIN, fax: (030) 688 97 37 De voorzitter van het centraal stembureau heeft mevrouw G. van den Ouden-Zwart uit Nieuwerkerk, gemeente Duiveland, benoemd in de vacature van het WD-statenlid mr. C.M. de Graaf uit Goes, die Zeeland verlaat. Het dagelijks bestuur van de pro vincie maakt dit op basis van de Kieswet (artikel 23) bekend. Het besluit van de voorzitter van het centraal stembureau ligt ter inzage in het provinciehuis, kamer B 118, Abdij 6, Middelburg. Nieuwbouwwijken, vastgeplakt aan dorpen, passen niet in het woningbouwbeleid van de provincie. Om het platteland toch levend te houden, moet worden geko zen voor het opvullen van ga ten in bestaande straten in de kernen. Een andere mogelijk heid is recreatieve bewoning van huizen in het dorp tegen te gaan en ze dus alleen voor permanente bewoning in aan merking te laten komen. Verder kan ruimte worden gevonden door milieuhinderlijke bedrijven vanuit de bebouwde kom te ver plaatsen naar bedrijfsterreinen. Als deze mogelijkheden worden benut, kan voor de eigen aanwas in dorpen en kleine kernen in ge noeg woningen worden voorzien. Het is niet de bedoeling dat ruimte wordt gemaakt voor vestigers van buiten. Die groei moet worden op gevangen in de stedelijke gebie den. Aan de zuidrand van het Veerse Meer liggen drie eilanden: natuur gebied de Middelplaten. leder eiland kent zijn eigen beheer: met of zonder vee, met of zonder maaien, leder eiland kent ook zijn eigen bijzonderheden: rijk aan bloemen, rijk aan vogels, rijk aan bomen. Wie er eens meer van wil weten kan mee met Vereniging Natuurmo numenten: óp zaterdag 27 juli en op zaterdag 10 augustus om 10.00 uur, van te voren even aanmelden: op werkdagen van 19.00 tot 21.00 uur, tel: 0113 - 655983. Natuurmonumenten vraagt een geringe ver goeding. De Middelplaten, langs de zuidelijke rand van het Veerse Meer, zijn in drieën verdeeld, léder deel wordt anders beheerd. Het ene moment zult u genieten van de talloze bloemen en kruiden en de ontelbare vlinders, die dèar op afkomen. Het ander moment loopt u door een meeuwenkolonie, waar de jonge meeuwen leren vliegen. U overziet vanaf.de wandeling het deel waar de natuur ongehinderd haar gang gaat. De aalscholvers maken dankbaar gebruik van de bomen, die hier het land veroverd hebben. VOOR MEER INFORMATIE Stationsstraat 10, Essen STATIONSSTRAAT 10, ESSEN B. commissie gemeentelijke bestem mingsplannen van de provinciale planologische commissie heeft het provinciaal bestuur geadvi seerd aan een deel van het plan goedkeuring te onthouden. Verder zijn na de sluitingstermijn nog twee berichten met bedenkingen tegen het plan ontvangen. De indieners daarvan krijgen gelegen heid de overschrijding van de termijn toe te lichten en als die verschoonbaar is daarna hun bedenkingen. De tijdige indieners en het gemeentebestuur van Noord-Beveland worden zonder meer gehoord. Alle zittingen zijn in zaal A/B van de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, Middelburg. nen. Eén made is genoeg om een volwassen eend te besmetten. Het meldpunt bij de directie ruimte, milieu en water is er ook om de sterfte onder zeezoogdie- ren, zoals zeehonden, dolfijnen en bruinvissen, door te geven. Behalve dat de dieren na de mel ding worden opgehaald, worden zij onderzocht in het Rijksmuseum voor natuurhistorie in Leiden. Aan de hand van de bevindingen kunnen ook de leefomstandighe den nader worden bestudeerd, wat weer van nut is bij de be scherming van de zeezoogdieren. s r- c r ruime parkeerplaats Tijdens de jaarlijkse visserijda- gen in Colijnsplaat brengt de Fit testbus een bezoekje aan het dorp. Bezoekers van de visserij- dagen kunnen zich vrijdag 9 augustus van 14.00 tot 21.00 uur laten testen op hun fitheid. In de Fittestbus van verzekeraar Zilveren Kruis worden een aantal lichamelijke eigenschappen gemeten die van invloed zijn op de gezondheid. Het gaat dan om de bloeddruk, cholesterolgehal- squashen tennissen zwemmen babyzwem- men aquarobics water gymnastiek Aanvankelijk zou de 25 mille, die als voorbereidingskosten uit het provinciale welzijnsfonds werd betaald, met dit bedrag worden verrekend. Doordat het rijk niet meefinanciert in het woonzorgcentrum moest op het architectonisch ontwerp worden bezuinigd. Een van die be zuinigingen is dat de gemeen schappelijke ruimten een vloer van betontegels krijgen. Gedeputeerde staten vinden dat te kaal en daarom onaanvaard baar. Eerder al besloot het provinciaal bestuur 350.000 gulden voor de bouw- en inrichtingskosten bij te dragen uit het geld dat speciaal is bedoeld voor de uitvoering van de Wet op de bejaardenoorden. In augustus begint de stichting Tabadila met de bouw van een woonzorgcentrum voor Molukse ouderen in Zeeland. Het centrum komt in de Stromenwijk in Middel burg,in de buurt vande Molukse kerk. Het dagelijks bestuur van de provincie stelt voor een kleine 25.000 gulden, of om precies te zijn 24.680,50 gulden, uit te trek ken voor vloerbedekking. De beslissing is aan de staten commissies welzijn en algemeen bestuur. Zij stellen aan de statencommis sies voor het bedrag niet meer te verrekenen, maar als extra subsidie aan de stichting Tabadila te geven voor de aanschaf van vloerbedekking. Zwembadweg 1-5, Goes bij de Hollansche Hoeve) Tel.(Ol 13) 23 33 88 Miljoenen kinderen in onze wereld krijgen geen onderwijs, waardoor zij weinig toekomst hebben. Het UNESCO Centrufn Nederland steunt jaarlijks vele onderwijs projecten in ontwikkelingslanden en vraagt hiervoor uw financiële hulp. In 1996 bestaat de UNESCO 50 jaar Wij verstrekken u graag meer inlichtingen. "Help. Ook wij willen naar school!" te, duuruithoudingsvermogen, gewicht en lichaamsvet. Mensen worden bewust gemaakt van hun fitheid en de daarbij behorende risicofactoren. Dat de bus geen overbodige luxe is, bleek vorig jaar al. Toen wer den bijna zesduizend mensen getest. De fitheid en gezondheid van deze mensen liet vaak te wensen over. Deelnemers aan de test krijgen na afloop advies en informatie van en consulent. Onze wereld telt 130 miljoen kinderen - waarvan tweederde meisjes - die geen onderwijs krijgen. Zonder lezen en schrijven blijft hun leven kansarm. Steun ons werk, vraag om inlichtingen. Geef kinderen een toekomst, geef hun onderwijs! wed- strijdbad activiteitenbad recreatiebad super glijbaan k wildwaterkreek a waterval jetstreams H Whirlpool w bubbelbanken V draaikolk waterpaddestoel bruisbad zonnebanken buitenterras speel- en zonneweide sportcafé turkse stoombaden* baby/peuterspeelbad*

Bevelander | 1996 | | pagina 12