.WAT EEN STREEK..WAT EEN STREEK..WAT EEN STREEK. Cor Laurens uit Wolphaartsdijk Haven Hoedekenskerke opnieuw decor voor braderie en kermis Beleidsplan in de maak voor Grote Kerk Goes 08 88 JAN BRUUNS Is Tante Agaath voortijdig overleden? EXTRA GOEDKOOP TANKEN EN GOODSCHAPPEN DOEN Zomerfeest voor jeugd in drie sporthallen van Sportpunt Zeeland Wijkverpleging op de scooter 10-Jarig Ambachtscentrum opent Gereedschap-museum 2.19 1.99 A Al acht jaar succes met 't Reisvaardig Beveland Openingsweek van 6-10 augustus a.s. ft 5 7 Woensdag 31 juli 1996 DE BEVELANDER st/*ee/i/uemo& stree/f/ueutos f 4 EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF ELDERS Nieuwe stichting onderzoekt kansen ALS ELKE SECONDE TELT heeft het laagste prijspeil van Nederland! ELDERS Vliegershow te Hoedekenskerke WINKELCENTRUM DE BUSSEL GOES (ZUID) I s-1 JAN BRUUNS Van 5-10 augustus te Goes dat allemaal van één plant. I 11,5% van 600,- Sinds kort verplaatsen de wijk verpleegkundigen van Stichting Thuiszorg Nederland, gevestigd in "de Pijlers" te Goes, zich niet meer uitsluitend met de auto. De directie van deze kruisorganisa tie heeft haar goedkeuring gege ven aan het initiatief van de teamleden om een aantal snor- scooters aan te schaffen. Eén van de belangrijkste redenen 5 augustus: 6 augustus: 7 augustus: 8 augustus: 9 augustus: 10 augustus: en wanneer het initiatief succes vol is wordt er verder uitgebreid. Volgens de teamleden wordt zo een bijdrage geleverd om zo effi ciënt mogelijk met de financiën om te springen. Bij- de foto: Het STN-team bij de overdracht van de eerste scooters door de firma De Regt in Goes. OOK NIEUWE OPENINGSTIJDEN VAN ONS TANKSTATION: MAANDAG T'M WOENSDAG VAN 8.30 - 20.00 UUR, DONDERDAG 8.30 - 21.00 UUR, VRIJDAG 8.30 - 20.00 UUR, ZATERDAG 8.00 - 17.00 UUR Glas het inzamelen waard. Hup, in de glasbak! gervrienden en er is om 21.00 uur een grandioos kermisbal met een live-band." Naast café de Steiger komt een grote feesttent te staan waar alles in moet gebeuren. Eigenaar van het café Rinus Rentmeester is er net als de rest van de organisatie alweer maanden mee bezig om alles op tijd af te krijgen. Rinus: "Vorig jaar ging het mis en kwam de kermisexploitant niet opdagen. Dit jaar hebben we het zekere voor het onzekere genomen. We spelen op safe met een organi satie uit Bergen op Zoom, Daup hin. Zij nemen de organisatie van de braderie en van de kermis voor hun rekening. Als het goed is dan past het allemaal precies. De botsauto's, kindercarrousel, grijpkraam, schiettent en oliebol- lenkraam komen naast het café te staan. Daarachter worden de vijftig braderiekramen neergezet. Het moet dus echt gezellig wor den." "En druk", vult Thea Plat- schorre hem aan. "Je zal het niet geloven maar in dat weekeinde en vooral op zondag ziet het hier zwart van de mensen. Ze komen overal vandaan." Het uit vijf leden samengestelde comité van 't Reisvaerdig Beve land probeert er elk jaar weer iets moois van te maken om zoveel mogelijk bezoekers naar Hoedekenskerke te trekken. "De vorige jaren was het altijd een zeer geslaagd evenement, maar de juiste formule hebben we nog van 500.000,- van 60.000,- van 500.000,- Donderdag 25 juli is de Stichting Grote of Maria Magdalenakerk opgericht. Deze stichting heeft als taak omstreeks oktober 1996 een beleidsplan te presenteren, dat vorm geeft aan het multifunctionele gebruik van de kerk. Dit is een voorwaarde, die de staatssecretaris van cultuur, de heer Nuis, verbonden heeft aan de subsidie voor res tauratie van de kerk, begin 1997. Andere aspecten waarop de stichting zich gaat richten, is de restau ratie van de kerk op zich en het (blijvend) gebruik van de kerk voor de erediensten van de Hervormde Gemeente en andere kerkelijke bij eenkomsten. Naast culturele evenementen, zal de stichting de kerk in de toekomst ook beschikbaar stellen voor commerciële doeleinden. Beide evene menten, zowel cultureel als commercieel, moeten samen kunnen gaan met het gebruik van de kerk door de Hervormde Gemeente. De leden van de stichting zijn onder andere: de heer J.R. de Boer, voorzitter, de heer J.J. Koeman, secretaris, de heer J. Milhoes, lid, en de heer drs. H. Eversdijk, lid. Het stichtingsbestuur benoemt later nog 3 leden. 4% 24% 1% PER W LITER A PER W LITER Maak er verstandig gebruik van met de botanische tuin in Leiden. Die hadden wel een paar passie bloemen staan. "Het is allemaal begonnen met een flinke dosis nieuwsgierigheid." De uit de hand gelopen hobby slokt nu al zijn vrije tijd op. "Je blijft er mee bezig." In zijn tuin in Wolphaartsdijk heeft hij een redelijke kas met zo'n vijftig pas- siflora's. Die kas is bij lange na niet groot genoeg voor zijn volle dige collectie. Een enorme kas in Naaldwijk vangt de resterende soorten op. "Het is een dure hob by, maar dan heb je ook echt iets moois." Om de kosten enigszins te drukken verkoopt Laurens in de zomer passiflora's en in de winter de zaden ervan. "Je moet wel. Het is een hobby geen volle dige baan." De kroon op zijn werk of liever zijn hobby is de passiflora Purple Haze. Een passiflora die Cor Laurens twee jaar geleden zelf ontwikkelde, genoemd naar de paarse waas die op de bloem ligt. Het leverde hem zelfs een onderscheiding op. "In theorie is het heel makkelijk om een nieu we passiflora te ontwikkelen. Maar in de praktijk... Het is altijd een verrassing wat eruit komt. Meestal lijkt het gewoon op een andere passiflora. Voordat je echt een 'nieuwe’ bloem tevoor schijn tovert, ben je al enkele jaren verder." De moeite en tijd die Laurens in zijn hobby steekt, Geweldig toch." In de acht jaar dat Laurens zich bezighoudt met passiflora's is hij uitgegroeid tot dé Nederlandse I expert op dat gebied. Onder de naam Nationale Collectie Pas- sieflora's Cor Laurens verbergt hij een collectie bestaande uit tweehonderdtwintig verschillen de soorten passiflora's. De groot ste collectie in Europa. Logisch dat hij in augustus één Door een recent arrest van de Hoge Raad heeft Tante Agaath een groot deel van haar charme verloren. De per 1 januari 1996 ingegane regeling voor risicodragende leningen aan startende ondernemers is omgeven door vele voorwaarden en beperkin gen. In het arrest is nogmaals bevestigd dat nagenoeg hetzelf de fiscale voordeel kan worden bereikt door middel van een commanditaire vennootschap tussen ondernemer en geldschie ter. Op grond van de Tante Agaath-regeling heeft degene die een risicodragende lening verstrekt aan een startende ondernemer onder andere recht op een extra rentevrijstelling van 5.000,- 10.000,- voor gehuwden) voor de rente over die lening, kan hij een eventueel verlies op de lening aftrekken van zijn inkomen en is de lening vrijgesteld van vermogensbelasting. Aan de Tante Agaath-regeling zijn echter vele voorwaarden ver bonden. Zo moet onder andere sprake zijn van een lening aan een startende ondernemer, er mag geen sprake zijn van lenin gen tussen echtgenoten of samenwoners of tussen personen die samen een onderneming drijven en tevens geldt de regeling niet voor omzetting van oude leningen in nieuwe. Voorts is een eventueel verlies wegens kwijtschelding alleen aftrekbaar na een verklaring van de Belastingdienst inzake de oninbaarheid van de lening en tevens slechts tot een maximum van 50.000,- per ondernemer en wel uitsluitend in de periode van 2 tot en met 8 jaar na verstrekking van de lening. Al deze voorwaarden zijn niet van toepassing bij een comman ditaire vennootschap tussen ondernemer (beherend vennoot) en geldschieter (stille vennoot). De stille vennoot kan voor de inkomstenbelasting worden aangemerkt als ondernemer en heeft dus in beginsel recht op vermogens- en investeringsaftrek en, indien hij nog geen 65 is, dotatie aan de fiscale oudedagsre- serve (FOR) en voorts op de ondernemingsvrijstelling voor de vermogensbelasting. Vermogens-, investeringsaftrek en FOR tesamen kunnen een aftrekpost opleveren die mogelijk groter is dan de extra rentevrijstelling. Een cijfervoorbeeld: Kapitaal stille vennoot 500.000,-. Winstaandeel af: investeringsaftrek stel af: vermogensaftrek Winst uit onderneming af: dotatie FOR Belastbaar bedrag 20.000,- (14.000,-) (5.000,-) 600,- (69,-) 531,- Op verzoek van het comité Reisvaardig Beveland zul len de Zeeuwse Vlieger Vrienden op zaterdag, 3 augustus van 12.00 tot 17.00 uur een grootse vlie- gershow verzorgen op het oude Havenplein (nabij café 'De Steiger') te Hoedekens kerke ter gelegenheid van de op die dag te houden ker mis en braderie. Bij gunstige weersomstan digheden zullen tientallen vliegers in vele vormen en kleuren de lucht 'versieren' en voor het publiek een aan trekkelijk schouwspel vor men. De leden van de Zeeuwse Vlieger Vrienden zijn vanzelfsprekend bereid het een en ander over hun hobby en de getoonde vlie gers te vertellen aan ieder die iets meer over deze vlie- gersport wil weten. passiebloem Caerulea die de mensen in hun tuintje hebben staan." Over de passiflora ligt nog altijd een geheimzinnige sluier. Tot nu toe verscheen er slechts één zeer onvolledig Duitstalig boek op de markt over de passiflora. Maar stekken, zaaien, kruisen, bestuiven en snoeien kan binnenkort met een Nederlandstalig boek. Tijdens Fleurig '96 presenteert Laurens een compleet vertaald boek over passiflora's. Want iedereen kan volgens Laurens, met een beetje kennis genieten van de bloe menpracht. De passiflora wordt steeds populairder in binnen- en buitenland. Een logische zaak volgens de expert. "Het zijn prachtige planten en nog dank baar ook. De knoppen openen één voor één. Ze hebben dus een lange bloeitijd. Als je ze goed verzorgt krijg je er zoveel voor terug in de vorm van prach tige bloemen en vruchten." Pas siflora's worden dan ook steeds populairder. "Alles wat exotisch is, verkoopt steeds beter. Zo ook de passiebloem uit Zuid- en Mid- den-Amerika." Zelf raakte Laurens 'verliefd' op de passiflora toen hij er een arti keltje van las. "Ik wist er hele maal niets van. Tuinen en bloe men hielden mij altijd wel bezig maar tot acht jaar geleden hield het daar mee op." Na het lezen van het artikel nam hij contact op niet gevonden. Het wordt wel steeds drukker. Ook mensen van buiten Zeeland komen een kijkje nemen. Die stappen in Goes op de stoomtrein, maken een rondje over het havenplateau, stappen vervolgens in de dubbeldekker naar camping Scheldeoord en Oudelande en komen vervol gens weer terug met het treintje. Wat wil je nog meer?" Het is de bedoeling om van 't Reisvaerdig Beveland een regio naal evenement te maken. Met de activiteiten die er in het week einde worden georganiseerd moet dat lukken. Zaterdag en zondag kunnen op het enorme terras verse mosselen worden genuttigd en van 11.00 tot 17.00 uur is er voor de kleintjes een kindertheater met clown en al. Rinus: "Zondagmiddag als de hele Zak van Zuid-Beveland uit loopt om nog even wat gezellig heid mee te pikken is er ook een band. Niet voor jongeren of voor ouderen maar voor iedereen wat wils." De stoomtrein Goes-Bor- sele vertrekt zaterdag en zondag twee keer vanuit Goes en wel om 11.00 en om 14.00 uur. In Hoe dekenskerke vertrekt er een treintje richting Scheldeoord en Oudelande om 12.00 uur, 13.30 uur, 15.00 uur en 16.30 uur. Natuurlijk rijdt de dubbeldekbus ook vanuit Hoedekenskerke naar Oudelande. Het stoomtreintje vertrekt om 16.15 uur en om 17.30 weer terug naar Goes. DIESEL 121 - ■■-WICT ^GOESZUIO Huishoudelijk reglement van deze vereniging liggen ook ter inzage in de expositieruimte. De heer Dierckx die van 1948 tot 1954 nog gewerkt heeft als Gezel in een "Machinaal Tim merbedrijf en Wagenmakerij" te Cadzand kan de meeste ten toongestelde gereedschappen ook nog hanteren. Ook het onderhoud en het scherpen van deze oude handgereedschap- pen is hem wel toevertrouwd. De inrichting van het museum is nog niet helemaal naar de zin van de heer Dierckx, maar in de week van 6 augustus is het zo ver gevorderd, dat bezoekers toege laten kunnen worden. "Zo’n inrichting moet gestadig groeien", zegt hij. "Steeds doe je weer andere ideeën op en breng je veranderingen aan." Ook ver wacht hij dat als het in de streek wat meer bekendheid heeft gekregen de verzameling zal uit breiden door schenkingen van stukken gereedschap door bezoekers. Ook modellen op schaal van houten boerenwa gens zijn welkom. Verder denkt hij dat het in de toekomst moge lijk moet zijn om nog meer ambachten in het museum onder te brengen, b.v. de smid, de loodgieter, de klompenmaker, de steenhouwer, de bakker, de schoenmaker, de goud- en zil versmid, enz. Als er ruimte voor is, zijn er mogelijkheden te over. Tijdens de bijzondere openings week is het ambachtscentrum geopend op dinsdag 6, woens- dag 7, donderdag 8 en zaterdag 10 augustus 's middags van 13.00 tot 17.00 uur. Bij de entree, die overigens gra tis is, worden op genoemde dagen nog extra demonstraties gegeven in smeden op een veldsmisse door de heer Veree- ke, docent van Groot Stelle en door de heer Janse, oud docent van genoemde school. Ook kunnen bezoekers, jong en oud, hun vaardigheid testen op de spijkerbalk. En wie weet zijn er nog meer verrassingen. Muziekdag Avontu rendag Oosterse dag Opblaasbare attracties 'Sport' dag Familiedag De entree bedraagt”/ 7,50 p.p. voor een hele dag of 5,- p.p. voor een dagdeel van 3 uur. Deze week wordt mede georganiseerd door de Zeeuwse Sport raad. Ook aan de veiligheid is gedacht, bij alle attracties zijn des kundige begeleiders aanwezig. Voor méér informatie belt u naar ra's. "Er is zoveel meer te bele- de info-balie van Sportpunt Zeeland, tel: (0113) 233388. I ven en te zien dan de 'gewone' De Zak van Zuid-Beveland kan weer uitkijken naar het gezellig ste weekeinde in Hoedekensker ke. 't Reisvaerdig Beveland zet 2, 3 en 4 augustus het Veerplein weer op zijn kop met een brade rie, kermis, een vliegershow en elke dag wel live-muziek. Kort om: Het zal weer gezellig worden in Hoedekenskerke. Ook dit jaar staat 't Reisvaerdig Beveland in het teken van ver voer. De Stoomtrein Goes-Bor- sele rijdt af en aan tussen Hoe dekenskerke via camping Schel deoord naar Oudelande en weer terug. Zo ook de oude zwn-dub- beldekbus. Het oude treintje, de bus, wandelingen door het dorp en het prachtige uitzicht over de Westerschelde maakt 't Reis vaerdig Beveland wat het is. Maar er staat nog meer op het programma. Vrijdag 2 augustus om 15.00 uur is de officiële ope- ning gepland. Dan starten de kermis en de vijftig kramen tel lende braderie al. 's Avonds staat er speciaal voor de jeugd een band op het podi um. The Screaming Meaning moet het jonge publiek vanaf 21.00 uur zien te vermaken. Geen probleem volgens de orga nisatie van 't Reisvaerdig Beve land. "Zaterdag begint het pas echt", zegt Jan Lucasse, een van de organisatoren van het evene ment. Er is een spectaculaire vliegershow te zien van de vlie- Van 5 t/m 10 augustus organiseert Sportpunt Zeeland te Goes een groots opgezet sport- en spelevenement. Maar liefst drie sporthallen zijn omgetoverd tot een waar spelpa- I van de deelnemers is aan de radijs waar de jeugd van 5 t/m 13 jaar zich zes dagen lang van 10.00 tot 16.00 uur kan uitleven. Gedurende de week zijn er een aantal vaste- en een aantal wisselende attracties waar thema's aan verbonden worden. Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag In het voorbeeld bedragen FOR, vermogens- en investeringsaf trek samen 19.469. Dit is al hoger dan de extra rentevrijstelling voor een gehuwde. Over de FOR dient te worden afgerekend bij beëindiging van de vennootschap, doch de stille vennoot kan in beginsel aanspraak maken op een stakingsvrijstelling van ten minste 20.000,- indien hij ouder is dan 55, zelfs van 45.000,- zodat waarschijnlijk in het geheel geen inkomstenbelasting over de For wordt betaald. Indien de stille vennoot zich ook als zodanig gedraagt en zich niet bemoeit met de bedrijfsvoering, kan hij door schuldeisers van de CV niet verder worden aangesproken dan zijn kapitaal in de CV. Hij hoeft dus niet méér risico lopen dan de verstrekker van een Tante Agaath-lening. Mocht het toch helemaal fout gaan, dan kan hij zijn volledige kapitaal als verlies aftrekken van zijn inkomen. De CV kan een goed alternatief zijn voor de gevallen waarop Tante Agaath niet kan worden toegepast en kan tevens voor de grotere leningen fiscaal voordeliger zijn. Tenslotte zij hier vermeld dat de Rabobank binnenkort op de markt komt met een Rabo Tante Agaath Fonds, waarvan de opbrengst voor beleggers onder de extra rentevrijstelling valt. Dit kan een goed alternatief zijn voor de kleinere belegger, die niet te veel risico wil lopen. Het fonds zal naar verwachting tevens interessante leningsvoorwaarden bieden voor startende ondernemers. Tante Agaath leeft nog wel... maar ze is al oud. hiervoor is de besparing op de reiskosten en de reistijd die door de medewerksters worden ge maakt. Een andere reden is de vermin dering van de belasting van het milieu. Vooral tijdens de zomer maanden verhoogt het gebruik van scooters voor de medewerk sters het reiscomfort. Er wordt gestart met twee snorscooters Het Ambachtscentrum te Goes, dat deze zomer tien jaar bestaat, opent komende week een Gereedschapmuseum. Rond die opening wordt een speciale week georganiseerd, waarbij demonstraties worden gegeven. In het Gereedschap-museum treft men enkele verzamelingen oude handgereedschappen. De verzameling oude handge reedschappen beperkt zich van het beroep van "wagenmaker' tot dat van de "timmerman". De heer Dierckx, afkomstig uit Zeeuws Vlaanderen en oud docent aan de school voor beroepsonderwijs "Groot Stelle" te Goes (vroeger "De Ambachts school” heeft getracht in de klei ne beschikbare ruimte de verza meling oude gereedschappen zo overzichtelijk mogelijk te expose ren. Bovendien zal de heer Dierckx de explicatie naar het publiek verzorgen tijdens de openingstijden van het ambachtscentru m Hij vertrouwt ons toe dat er voor hem nog wat problemen zijn v.w.b. de benamingen van de onderdelen van een boerenwa gen. Per streek willen die nog al eens verschillen. Aan 'den over kant' zijn vele benamingen anders dan in Zuid-Beveland. We kennen die verschillen ook in de taal en bij de klederdrachten. Ook de bouw (constructie) van het rollend materieel op de boer derij verschilt per streek aanmer kelijk. Het 'Woordenboek Der Zeeuwse Dialekten' biedt hierin dan meestal uitkomst. In tegen stelling tot het oude handgereed- schap van de timmerman dat door de heer Dierckx zelf verza meld is, staat de verzameling van het oude handgereedschap van de wagenmaker. Dit gereed schap is n.l. beschikbaar gesteld door de wagenmaker Franse uit de Benedenstraat te 's-Heeren- hoek. De familie Franse vertelt dat zij er veel moeite mee heeft dat al deze kennis en vaardighe den verloren dreigen te gaan. Zij hoopt dat hierdoor toch één en ander van dit mooie beroep behouden blijft voor het nage slacht. In Zuid-Beveland waren er in 1917 niet minder dan 25 wagen makers die ondergebracht waren in de Coöperatieve Vereniging tot Aankoop van Rijtuig - en Wagenmakersmaterialen "Ons Belang". De statuten en het Tuinbeurs Fleurig '96 op land goed Kernhem te Ede. "Honderd vierkante meter heb ik tot mijn beschikking. Elke vierkante meter komt vol te staan met pas siebloemen, passievruchten en producten afkomstig van passi flora's. Er is ook doorlopend een diaserie te zien met door mij gemaakte foto's." Tijdens de tuinbeurs die van acht tot tweeëntwintig augustus duurt hoopt Laurens de bezoekers meer te informeren over passiflo- Passie voor passiflora Passoa, passiebloementhee, M ALARM passiebloemennectar, bodylo- g tion van passiebloemen, tekenin- C R«Sjk gen ervan en achter in de tuin een kas vol geurige en kleurige passiebloemen. Cor Laurens uit Wolphaartsdijk is bezeten van de zogenaamde passiflora's of pas siebloemen. Laurens: "De bloe men, de geur, de vruchten. En xoomwicsej^ CENTRUM GOES WEST blijkt toch de moeite waard te zijn. Slechts één dag staat de bloem open om vervolgens 's avonds weer te verschrompelen. "Dat kun je niet tegen houden. Ik heb alles al geprobeert om de bloe men te bewaren. Behalve op tekeningen is dat nooit gelukt. Die schoonheid blijft ongrijp baar." Het boek 'Passiebloemen' telt 224 bladzijden en is geheel in kleur rijk geïllustreerd met teke ningen en foto's. Het beschrijft de meeste passiflora's en de oudste en nieuwste hybriden en variëteiten. In het boek wordt ingegaan op de beschrijving en verzorging van de verschillende soorten passiflora. 'Passiebloe men' is een vertaling van de meer uitgebreide en herziene editie van de eerste Engelse uit gave van John Vanderplank. Het boek wordt exclusief uitgegeven door de Nationale Collectie Pas- I siflora Cor Laurens en is niet in de boekhandel verkrijgbaar. U kunt het boek bestellen door 79,50 gulden plus 7,50 gulden aan verzendkosten over te maken naar girorekening 2645714 ten name van Cor Lau rens, Wolphaartsdijk. Voor inlich tingen over passiflora's of het i boek Passiebloemen: Cor Lau rens, Veenweg 35, 4471 BJ Wol phaartsdijk. Tel. 0113 - 582052.

Bevelander | 1996 | | pagina 7