KIEKIERIS &on t I Wilhelminapolder doet 't nog eens dunnetjes over.... N r Rijkswaterstaat op zoek naar informatie over de Kaloot De Cocadinhas limboshow I ZOMERACTIEvi juli I Slufter in natuurgebied wordt opgeknapt iviiiimiin. imrimnmir 2>1<S Woensdag 17 juli 1996 - 48e jaargang no. 29 PILAAR Rapid vSeri/fce i 25% KORTING op de totaalrekening i Verder voor iedere klant een leuke verrassing Gravenstraat 6, Middelburg, tel. 0118-613022 Magdalenastraat 5, Goes, tel. 0113-215715 TUINMEUBEL UITVERKOOP 7Ü GRAND THEATER GOES 0113-215165 FILMPROGRAMMA VANAF DONDERDAG 18 t/m 24 JUL11996 - ^iNI eland s Klaar terwijl u wacht bij: tiinnimi. mnnnninir Za. 27 juli: Discovervoer 5,- p.p. per rit 0113-351717 (Van een onzer redacteuren) Vroeger werden fijne zaden (zoals klaver, koolzaad, blauwmaanzaad) verzaaid met een L .125,- Sunshine, v.d. Goeskade 49, Goes Geschiedenis Schorren Paarden ZOMER IN ZEELAND VAKANT1EBIJLAGE NOORD-BEVELAND zie pag. 19, 20 en 21 Goes Lange Kerkstraat 44y Rapid Service Goes I The very special sales of Benetton! (^op de gehele collectie! I I I t I NU KOPEN GELD VERDIENEN SPORTIVA X“9e/-55,00 nu 149,* Goese Meer WILHELMINADORP -- Op gezette tijden heeft de maat schap De Wilhelminapolder haar geschiedenis op papier gezet. nu 99,95 Demonstratie kantklossen Proef de zomer tijdens onze A.s. zaterdag: Miss Bikini Een beeld uit de jaren vijftig: het bietenland wordt bewerkt vóór het zaaien. Doordat de arbei ders hun eigen gewicht van het ene been op het andere verplaatsten, gingen deze 'sleepbor- den' slingeren. Zo werd de grond beter geëgaliseerd. Het was wèl zaak, je goed vast te hou den! Div. luxe showmodel tuinsets, af geprijsd 4 HALEN 3 BETALEN 4 HALEN 3 BETALEN enienitot 50% GOEDKOPER wt Nederlands gesproken R Grossfilex ligbed donkergroen, van 249,- Banden Uitlaten NERGENS GOEDKOPER! Afspraak vooraf niet nodig. Klaar terwijl u wacht. Prijzen incl. montage. Vaste prijzen. Originele Ford onderdelen. Vroeg open, laat dicht. Hartman Queenstafel van 199,- Parasols van 99,- Rijkswaterstaat Zeeland heeft een herstelplan op stapel staan voor de slufter in het natuurgebied De Kaloot onder Borsele. Daarbij is men onder meer op zoek naar historische informatie. Inwoners van Beveland die iets weten over de ontwikkeling van het gebied in met name de afgelopen 25 jaar, worden vriendelijk verzocht contact te leggen met Adriana Wijga, die als contactpersoon optreedt. Met name ook foto's en kaartmateriaal zijn in dat verband welkom. Inl. tel. 0118 - 686407. In de loop van dit jaar gaat Rijkswaterstaat Zeeland het natuurgebied "de Kaloot" opknappen. Dit natuurgebied ligt deels op het grondgebied van de gemeente Vlis- singen en deels op dat van Borsele. Beide gemeenten kennen aan het gebied de bestemming natuurbehoud toe. Bovendien wordt in het Beleidsplan Westerschelde aangegeven dat de natuurwaarden van de Westerschelde in ieder geval niet verder achteruit mogen gaan en waar mogelijk zelfs versterkt moet worden. Reden te meer om als verantwoordelijk waterbeheerder het gebied een opknapbeurt te geven. Het project maakt onderdeel uit van een samenwerkingsver band met Vlaamse instanties, dat gesubsidieerd wordt door de Euro pese commissie. Ook op Vlaams grondgebied worden maatregelen voor het behoud of ontwikkelen van de natuur getroffen. Rijkswater staat overlegt met de Provincie Zeeland, Natuurmonumenten, de gemeenten Borsele en Vlissingen, het Waterschap de Zeeuwse Eilanden en de Domeinen voor de planning en uitvoering van de werkzaamheden en het terreinbeheer in de komende jaren. uitgegeven, dat was samenge steld door dr. J.M.G. van der Poel. Daarin was een schat aan historisch materiaal verzameld. Eind vorige eeuw was de Kaloot een groot buitendijks gebied, bestaande uit een zandplaat (westen) en uit slikken en schorren (oosten). Eind jaren zestig waren de zandplaat en schorren en slik ken grotendeels verdwenen. Dit kwam enerzijds door de benodigde grond voor industriële activiteiten en anderzijds door natuurlijke afslag (erosie). Door de snelle achteruitgang voor het slik, soms wel 15 meter per jaar, werd tevens bevorderd dat het losgewoelde zand tegen de schorrand aan kwam waardoor er plaatselijk duintjes wer den gevormd. Door het ontstaan van de duintjes in het gebied is de recreatie sterk toegenomen. Er kan dan gedacht worden aan met name fietsen, wandelen en strandbezoek. Het oorspronkelijke gebied de Kaloot heeft zich sinds de aanleg van de kerncentrale ontwikkeld in niet veel meer dan een vrij smalle buitendijkse strook van hoofdza kelijk slik met enkele restanten van vroegere duinvorming. De huidi ge zo genoemde Kaloot bevindt zich ten noord-westen van de Noord- pol tegenover de electriciteitscentrales. Het gebied wordt begrensd tussen de inlaat en de uitlaat van het koelwater van de centrales. In de jaren dertig bestond het gebied voornamelijk uit schorren en slik ken, geliefd bij plaatselijke bevolking vanwege de aanwezigheid van ouderen een glimlach van her kenning teweegbrengt, zodat ze zullen denken: ja, zó was Uiteraard wordt de uitgave inge leid door een paar korte penne- streken uit de geschiedenis van Rotterdamse kooplieden op een veiling in Amsterdam eigenaar zuid) en Kattendijke en Wol- phaartsdijk (oost-west). De heren wilden eigenlijk het hele schorrengebied inpolderen en dan met winst doorverkopen, maar omdat de bedijking duurder uitviel dan bij verkoop kon wor den terugverdiend, besloten ze zelf een agrarische onderneming te beginnen. Dat bedrijf (een maatschap) bestaat nu nog. De Wilhelminapolder heette van af 1809 aanvankelijk Lodewijks- polder (naar koning Lodewijk). Toen de Fransen waren vertrok ken, werd de polder in 1815 omgedoopt tot Wilhelminapol der, naar de vrouw van toenma lig koning Willem I. De kolonie in opbouw langs het kanaal werd Wilhelminadorp genoemd. Door de mechanisatie (waarin de Wilhelminapolder altijd een voortrekkersrol vervulde) liep ook het aantal landarbeiders snel terug. Voor de oorlog (WOU) had de Wilhelminapol- zeekraal en lamsoor. Begin jaren vijftig waren de duintjes 'mans hoog', geschatte hoogte tussen de NAP 3 m en NAP 4 m. In 1967 waren de duintjes meer dan 'manshoog', dit is te zien op de bijge voegde foto. In de jaren 1959-1962 is de zeedijk van de Van Citters- polder, aansluitend aan het industrieterrein, op Deltahoogte ge bracht. In 1972 zijn de centrales in gebruik genomen. Een onderdeel van de bouw was een kleine inpoldering voor het benodigde bouw terrein van 4.500 m2. De nieuwe hoogwaterkering is rond 1967 direct op Deltahoogte aangelegd. De afwatering van de Van Citterspolder vond plaats via een natuurlijke afwateringssluis in de hoogwaterke ring, gelegen in de omgeving van de Noordhol. De afwateringsgeul is nog steeds in het terrein te traceren. Deze afwateringsgeul is het begin van het sluftertje. Een slufter is een duingebied met een opening aan de zeezijde, waar water bij hoge waterstanden naar binnen stroomt. Door het geultje kon namelijk water landinwaarts van de duintjes worden gebracht, waardoor de huidige plas ontstond en de slufterwerking. Door het in- en uitstromen van zeewater ontstaan verschillende overgangen in het milieu (zoet-zout, nat-droog). Met als gevolg dat slufters een karakteristieke flora en fauna hebben. De afwatering via dat afwater- sluisje is in 1960 gestopt. In de loop van de jaren, na de wijziging van de afwatering, is de afwatergeul c.q. de sluftermonding verzand. Dit is het gevolg geweest van stuivend zand en de zuidwestelijke ver plaatsing van de duintjes. In het Kalootgebied is de overwegend zuid westelijke wind waar te nemen in de duinhoogten. Het project wordt uitgevoerd omdat het gebied vanoudsher een slufterachtig milieu heeft. Sluftervorming wordt door het ministerie van Landbouw en Vis serij en het ministerie van Verkeer en Waterstaat als één van de mogelijkheden voor de versterking van de natuurlijke dynamiek van de kust gezien. In het Natuurbeleidsplan is de Westerschelde aange duid als kerngebied. Dit betekent dat alleen bij zwaar maatschappe lijk wegende belangen ingrepen worden getolereerd en dat in herstel van de aangerichte schade moet worden verzien. De slufter bij de Kaloot is een onderdeel van de Westerschelde en in dat kader mag het ook aangemerkt worden als een kerngebied. In het Beleidsplan Westerschelde zijn slufters aangegeven als een van de kenmerken de estuariene habitats in de Westerschelde. Deze estuariene ken merken moeten gehandhaafd en waar mogelijk, hersteld of versterkt worden en zodat potentiële natuurwaarden zich daar kunnen ontwik kelen. Als uitgangssituatie wordt het stand-still beginsel gehanteerd: de natuurwaarden mogen in geen geval achteruitgaan en moeten op z'n minst op het huidige niveau blijven. Vooral in het zoute deel van de Westerschelde, waar de Kaloot ligt, zijn slufters verdwenen. Door deze slufter te herstellen wil Rijkswaterstaat het gebied de natuurlijke slufterkenmerken teruggeven die bij de functie natuur hoort. Toch moesten de 'maten' in de maatschap bij die gelegenheid wel even slikken, voordat men daarmee akkoord ging. Bouw land afstaan: dat was nog nóóit voorgekomen in de geschiedenis der nog 300 personeelsleden, in 1956 waren het er 180, in 1996 nog maar 20 van de polder. Want grondbezit is immers de ruggegraat van de maatschap. De heer Duvekot in de inleiding van het boek: "Maar de gemeente Goes oefende al een kwart eeuw druk uit op het gebied. Was het geen plan voor industrieterrein, dan ging het wel om wat anders". daar tegen in te gaan. Want als het tot onteigenen komt, bepaalt de rechter de prijs". C/> en BOUWMATERIALEN GOES 0113-215401 Westhavendijk 150 Goes - Tel.: 0113-22 04 40 Openingstijden: maandag t/m vrijdag 8.00 - 17.00 uur. zaterdag 9.00 - 15.00 uur. 50% I tl RTIAl w Grossfilex tafels 180 cm - 298,- 225 cm - 429,- Hartman ligbed Admiral lounger, champagne van 239,-.. (made by Continental) 155/80 x 13 f. 68,85 155/70 x 13 f.75,60 175/70 x 13 f.8 5,75 (inkl. monteren, balanceren ventielen!) voor 49,* Achterste uitlaatdemper Ford Escort 1400/1600 v.a. 1986-1990 Eind jaren tachtig kwam het Goese Meer-project van de grond. Wilhelminapolder-voorzit- ter ir. P.H. van der Weele daar over: "Vrijwillig meewerken was het beste wat de maatschap kon doen. Als je voorziet, dat een gemeenteraad zo'n plan gaat aannemen, heeft het weinig zin, Gedurende het bestaan van de Koninklijke Maatschap De Wil helminapolder is het nooit voor gekomen, dat 'de polder' inkromp. Althans, tot voor kort was dat zo. Aan het eind jaren tachtig/begin jaren negentig ver kocht de Wilhelminapolder aan de noordgrens van de stad Goes 165 hectare bouwgrond aan de gemeente, ten behoeve van de bouw van het villapark Het Goe se Meer. I Grossfilex kuipstoel Palma p.st. 49,-4 voor-125,* (Het boek 'De Wilhelminapolder' is een uitgave van boekhandel De Koperen Tuin te Goes. Samenstellers zijn A.M. de Jongh, P.H. van der Weele, J.P.C. van Hoven, J.J. van der Have en A.J.J. de Feijter. Ver krijgbaar in de boekhandel. ISBN 90.72138.60.0). Voor het eerst gebeurde dat bij het 150-jarig bestaan van de maatschap (in 1959). Toen werd een indrukwekkend gedenkboek het". Vijfentwintig jaar later werd het 175-jarig bestaan gevierd en ook de Wilhelminapolder. Die historie toen stond De Wilhelminapolder begon in 1809, toen een groepje stil bij het heden en het verleden. Amateur-geschiedkundige G.J. Lepoeter uit Kapelle deed toen werd van een aantal buitendijkse een geschiedkundige aanvulling het licht zien. Een boek met opnieuw 'de histo rie van de Wilheminapolder’ was natuurlijk overbodig. Het zou een doublure worden van de eerdere twee boeken. Toch heeft het bestuur van de maatschap (het College van Gedelegeerden) een manier gevonden om de bewogen geschiedenis van de Wilhelminapolder nogmaals in boekvorm vast te leggen. Er is gekozen voor een foto boekje, waarin de veranderin- gen-door-de-eeuwen-heen zijn vastgelegd. In het voorwoord zegt ir. P.H. van der Weele te 's-Heer Arendskerke (voorzit ter van het College van Gede legeerden) wat de bedoeling is van het boekje: "Dat het bij de Het is altijd één van de groot ste landbouwbedrijven van ons land geweest. Het was (en is) ook een centrum van voor uitstrevend landbouwkundig onderzoek. voor 189,* Dat de maatschap tot de groot ste landbouwbedrijven van ons land behoorde, wordt onder meer geïllustreerd door het bezit aan paarden. In 1921 telde het bedrijf maar liefst 261 werkpaar den. In de decennia erna liep dat aantal geleidelijk terug. In 1931 waren er nog maar 170: de land bouwtrekkers verdrongen de edele viervoeters langzaam van hun plaats. Toch hield het paard het nog lang vol: in 1959 waren er nog 90. Daarna ging het snel bergafwaarts: in 1964 ruimde het laatste paard het veld. Alle Wagenaar van de handwe- verij in het Ambachtscentrum te Goes zal 23, 24 en 25 juli enkele demonstraties kantklossen ver zorgen. De demonstraties wor den tijdens de openingsuren van het Ambachtscentrum in De Hol- landsche Hoeve gehouden, namelijk van 13.00 uur tot 17.00 uur. Alie Wagenaar en andere kantklossers demonstreren die drie dagen diverse technieken. Er wordt niet alleen aandacht besteedt aan ingewikkelde crea ties voor vergevorderden. Ook zullen er eenvoudige motieven voor beginners te zien zijn. Kuipstoelen Jardin 4 voor Aanleiding daartoe was het afscheid van de heer S. Duvekot, die tussen 1986-1996 als direc teur leiding gaf aan de maat schap. Hij trad onlangs terug en wordt opgevolgd door J.P.C. van Hoven. Aquariums Gemini wit, 49,95, kleuren 59,95 bij aankoop van 4 kussens 80 dessins kussens van 19,95 tot 149,- schorren in de Oosterschelde. Ze lagen hemelsbreed tussen (wat nu is) sportpark Het Schen- Hoewel de maatschap (volledig ge en Het Goese Sas (noord- genaamd: de Koninklijke Maat- !J' l,-“ schap tussen eigenaren van de Wilhelminapolder en de Oost- Bevelandpolder) nog lang geen 200 jaar bestaat, is nu opnieuw een uitgave verschenen. Overigens heeft De Wilhelmi napolder het ingekrompen areaal intussen weer al 'her- zaaivioöl. Het zaaien maakte snelle veranderingen door. In eerste instantie werd de zaaima- steld' door begin 1995 Hotste- chine nog getrokken door een paard. de Schenge bv aan te kopen. Het totaaloppervlak is nu zelfs iets groter dan vroeger GflléKS S*ClflLI eNR€STAURANT SALONIKI voor 159,* voor 229,* o m 5 9C W Zaterdag Zondag Woensdag 14.00 u. 14.00 u. 14.00 u. Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag, dinsdag Woensdag 1 20.00 u. 19 00-21.30 u. 19 00-21.30 u. 19 00-21 30 u. 20 00 u. 20.00 u

Bevelander | 1996 | | pagina 1