.WAT EEN STREEK. .WAT EEN STREEK..WAT EEN STREEK. tussen nieuwe polders Nieuwbouw kantoor CZ SHOWROOM VERKOOP 5Ö% (tij EURO an tot foontW Oudelande: oud land JAN BRUUNS 0^187 SUPER RENZINE Opsporing Bij Muziekcentrum Goes akoestische piano met voordelen van elektrische EXTRA GOEDKOOP TANKEN EN DOODSCHAPPEN DOEN groep te Goes gestart De Zeelandkaart. Nieuw boek in de Borsele-reeks Ambachtscentrum viert 2e lustrum met reeks demonstraties ■BouwCenter»DeJagerTolhoek Stichting SLmwcdi Borselse kunstenaars en leerlingen exposeren in Gemeentehuis i i i ;U De Zeelandkaart. De slaapwinkel met advies. Dierenasiel Tussenhaven Goes zoekt versterking Heel wat waard 06-0220003. met de Zeelandkaart. Woensdag 3 juli 1996 DE BEVELANDER 9 Heel wat waard als recreatiekaart. Nteir keus in onze nieuwe i showroom Heel wat waard als winkelkaart. De knapenvereniging heeft het laagste prijspeil van Nederland! A per Het vernieuwde dorpshuis Heb je nog behoefte? I LetoPJe speciale prijskg*^ JAN BRUUNS V verzocht De Zeelandkaart. Ideaal om te parkeren, te telefoneren, te recreëren, in de bus, bij het winkelen, bij museumbezoek en in de bibliotheek. Bovendien geeft de kaart recht op aantrekkelijke kortingen bij evenementen en attracties. Bel gratis voor inlichtingen Boete vanwege niet scheren WINKELCENTRUM DE BUSSEL - GOES (ZUID) -MET VOLOP F '.UIL.-'W ■l circa 10%. LATTENBODEMS BOXSPRINGS WATERBEDDEN SPIRAALBODEMS MATRASSEN HOOFDKUSSENS DEKBEDDEN BEDTEXTIEl SLAAPKAMERS KASTEN 4 Deuren Kasten Keukens Tegels Sanitair Alles voor bouw en interieur Profiteer van onze grote showroom modellen verkoop. Wij maken ruimte voor onze nieuwe collectie en u profiteert. I 'J,,Illllll iï ïïïl 'Ons Genoegen en 'Juliana'. Laatstgenoemde omvatte oorspronkelijk de ongehuwden. OOK NIEUWE OPENINGSTIJDEN VAN ONS TANKSTATION: MAANDAG T/M WOENSDAG VAN 8.30 - 20.00 UUR. DONDERDAG 8.30 - 21.00 UUR, VRIJDAG 8.30 - 20.00 UUR, ZATERDAG 8.00 - 17.00 UUR Het Ambachtscentrum bij de Hollandsche Hoeve te Goes bestaat tien jaar. Dat tweede lustrum wordt komende zomerperiode gevierd met een reeks demonstraties. De eerste demonstraties zijn dinsdag 9, woensdag 10 en donderdag 11 juli a.s. Men is welkom tussen 13.00 en 17.00 uur en de entree is gratis. Het programma vermeldt voor komende week een demonstratie houtbewerken door een groot aan tal houtsnijders onder wie Jan van Splunder. Men kan de diverse sta dia van houtbewerken zien: van het simpele kerfsnijden voor begin ners tot en met het maken van een paardemes. 't Paeremes is een typisch Zeeuwse traditie, waarbij veel vakman schap komt kijken. Vorige week vrijdag is weer een nieuw boek in de Borsele-reeks verschenen. De titel: ''Oudelande, oud land tussen nieuwe polders". Het boek, een uitgave van de Koperen Tuin in Goes, werd gepre senteerd bij de feestelijke opening van het ver nieuwde dorpshuis van Oudelande. Het is geschre ven door Jan de Ruiter. "Oudelande was in de vijf tiger jaren een redelijk gesloten gemeenschap, met alle voorzieningen als winkels, scholen, kerk, cafés, verenigingen en noem maar op. Er woonde nog weinig import. De meeste mensen kwamen uit families die al generaties lang op het dorp hadden gewoond en iedereen kende iedereen van haver tot gort. Het typische was ook, dat de Tweede Wereldoorlog, die het dorp flink teisterde, toch wei nig veranderingen had gebracht. Dat kwam pas met de volgende ramp: de watersnood. Toen kwam er beweging. Het dorp werd beter ontsloten en er kwamen meer vreemden. De echte door braak kwam echter eind zestiger jaren, toen het karakter duidelijk veranderde'. Aan het woord is Joop Evertse, over het Oudelande van zijn jeugd, in 'Oudelande', oud land tussen nieuwe polders'. Het vertelt over het ontstaan van het dorp, tot aan wat ouderen zich herinneren van het dorpsleven van vroeger. Eerder verschenen in de reeks over de Borselse dorpen uitgaven over Hoedekensker- ke en Borssele. De christelijke meisjesvereniging 'Van Knop tot Bloem' was er voor de jonge meisjes en 'Lydia' voor de oudere. De vrouwenvereniging heette 'Dient den Heere'. De christelijke knapen waren verenigd in 'Samuel' en de jongelingen in 'Obadja'; Joop Evertse verhaalt over het verdwenen feno meen van de knapenvereniging, waar hij lid van was: 'Vanaf 1957 tot en met 1960 was ik lid van 'Samuel', onderdeel van het Christelijke Jongeren Verbond. Leen Evertse, mijn ome Leen, was leider van de club. Gemiddeld zaten er denk ik zo'n 10 tot 15 jongeren op van 12 tot en met 15 jaar. Hoogte punt was de jaarlijkse winteruitvoering van een toneelstuk in het dorpshuis. Als je 16 werd, mocht je lid worden van "Obadja". In een later stadium, ik meen begin 1965, werden de jongens- en meisjes vereniging samengevoegd tot de jeugdvereniging 'De Schakel'. Dat gebeurde door middel van een 'huwelijk'. Nettie Potter en Wies Meeuse waren verkleed als bruid en bruidegom en ik mocht voor ambtenaar van de burgerlijke stand spelen. Het werd gevolgd door een gecostumeerd bal. De Schakel was erg actief. In die tijd verbouwden we de hele, nu verdwenen, oude consistorie bij de kerk. Het werd opgeschilderd, er werd een bar in gemaakt en er kwamen gezellige zitbanken. Het was een hechte groep, wat denk ik ook kwam door dat de meeste leden ook buiten het verenigings verband vrij intensief met elkaar omgevingen. Kort na 1970 is de vereniging ter ziele gegaan'. TMC Goes, Marconistraat 13, Tel. (0113)-250495 -5 Q) i 1 te DIERENASIEL TUSSENHAVEN ^VOOR NOORD EN ZUID BEVELAND WESTHAVENDIJK 140 4463 AE GOES OPENINGSTIJDEN: Dinsdag t/m vrijdag 10.00 -11.30 u. 13.00-15.30 u. Zaterdag 10.00 - 13.00 u. Zondag en maandag GESLOTEN x TEL. 0113-212473 tUlfc iU,kJit per LITER LITER DIESEL Bl» De presentatie van het boek vond plaats in het ver nieuwde dorpshuis en ook hier is een geschiedenis aan verbonden. Reeds vóór de Tweede Wereld oorlog werd de 'Oudelande stichting' opgericht, die ijverde voor een dorpshuis. In het bestuur waren verenigingen en maatschappelijke organisaties vertegenwoordigd. Men trachtte de benodigde gel den bijeen te krijgen. Op 7 mei 1940 werd echter de laatste vergadering gehouden. Na de waters noodramp van 1953 kwam de realisatie van het plan ineens dichterbij, door een gift van tiendui zend gulden van de Hollandse Club in het Zuid- Afrikaanse plaatsje Vanderbijlpark. Deze was bedoeld voor herstel van de schade in Oudelande, veroorzaakt door de ramp. Het werd een multifunc tioneel gebouw, met een badhuis een kleuter school. Het geld voor de inrichting kwam uit de kas van de 'vooroorlogse' Oudelande stichting, uit een gift van de gemeente Vriezenveen en voor het ont brekende geld werd een tweedaagse bazaar gehouden. Op 15 oktober 1954 legde burgemees ter W.N. van Liere de eerste steen. Bij de opening op 17 februari 1955 door de Commissaris van de Koningin, wapperden de Nederlandse en de Zuid- afrikaanse vlag broederlijk naast elkaar. Op 6 februari 1996 ging bouwbedrijf Van der Poel aan de slag om het verenigingsgebouw te vernieuwen. Als laatste in de rij van dorps- en verenigingsge bouwen van de 15 dorpen van de gemeente Bor- sele werd dit gebouw opgeknapt. De kleuterschool is tijdelijk in een leegstaand pand ondergebracht. De ongeveer twintig verenigingen die van het gebouw gebruik maken hebben tijdelijk elders onderdak gevonden. Als het werk wordt opgele verd, beschikt de dorpsgemeenschap van Oude lande over een modern multifunctioneel gebouw. Bij de foto: Dorsen in Oudelande. 'Oudelande, oud land tussen nieuwe polders', Jan de Ruiter, Borsele-reeks, 39,90, uitgave van boekhandel en uitgeverij De Koperen Tuin (0113-231072), vanaf 14 juni in de boekhan del. Kunst van de Culturele Raad Borsele een tentoonstelling met werk van Borselse beroepskun stenaars en leerlingen van basis scholen uit Borsele. Vorig jaar heeft de werkgroep beeldende kunst een leskist met kunstwerken van Borselse beroepskunstenaars samenge steld. Deze kist heeft het afgelo pen jaar gecirculeerd langs diverse basisscholen in Borsele. Bij de leskist behoort een lespro gramma over kunst en kunste naars. Naar aanleiding hiervan hebben de leerlingen van meer dere Borselse basisscholen zelf kreatieve tekeningen gemaakt. Het resultaat hiervan is soms zeer verrassend en een bezoek aan de tentoonstelling zal u dui delijk maken dat er in Borsele vele kunstenaars in de dop zijn. De tentoonstelling is te bezichti gen tijdens de openingsuren van de gemeentesecretarie van Bor sele te Heinkenszand. Deze zijn: maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 12.30 uur en op donder dagavond van 17.00 tot 20.00 uur. De toegang is gratis. Joop Evertse herinnert zich ook nog de kolenhan del op het dorp: 'Tot het begi n van de zestiger jaren stookten veel mensen kolen. Daarrla kwam er olie, nog later aardgas. Op het hoogtepunt van de kolenstook telde het toch kleine dorp - met hooguit 700 inwoners en pakweg 200 gezinnen - wel drie kolenboeren. Allereerst had je het kolenfonds, bij ons achter de tuin bij de boomgaard van Piet Mol. Dit was een soort inkoopvereniging, met een bestuur en ook een bode. Willem Remijnse, de vader van mijn schoolvriendje Arie Remijnse, was de bode. Bij hem bracht je je bestelbriefje en zo eens per maand werden de kolen bezorgd. Ik zie hem nog halve mudjes volscheppen. Er waren ook particuliere handelaren. Daar had je Levinus Broe- kert, die ook het zwarte stooksel verkocht. Bij hem kochten we thuis vaak de kolen. Als je klant was kwam hij geregeld aan de deur. Hij begon dan steevast met de zin "Eie nog behoefte?" Een wat vreemd klinkende vraag aan al die huisvrouwen, maar mij nu voorkomt. Verder had je Arjaen van de Velde, die fungeerde als een soort agent voor kolenhandel Pik uit Goes'. f reeds in de Goes. Uiteindelijk bleek het beschikbare perceel in Goes aantrekkelijker te zijn dan dat in Middelburg. Als alle plannen volgens schema verlopen, zal in september 1997 het nieuwe pand door circa 225 personeelsleden worden betrok ken. Zo kan de werkmaatschappij Zeeland van CZ groep Zorgver zekeringen dan vanuit één cen traal punt haar klanten op een eenduidige wijze van dienst zijn. CZ groep heeft gekozen voor de locatie aan de Wulfaertstraat te Goes vanwege de centrale lig ging. Dat geldt zowel binnen de regio, als binnen de plaats Goes zelf. Het nieuwe pand is gelegen in de directe omgeving van het station aan een belangrijke door gaande weg. Dit maakt de bereikbaarheid - ook voor het personeel, dat straks ook uit Mid delburg en omgeving moet komen - optimaal. Het gebouw heeft een represen- Een akoestische piano maakt altijd geluid. Er zit géén volume knop aan en met een koptele foon spelen is er helemaal niet bij. Mensen die de buren niet wil den verstoren, kozen voorheen altijd voor een elektrische piano om wel met een koptelefoon op te kunnen spelen. Dat is nu alle maal voorbij. Muziekcentrum Goes heeft een volledig akoesti sche piano staan, die met één trap op het pedaal een zoge naamde 'stille piano' wordt. Wie laat in de avond nog even zijn vingers over de toetsen wil laten gaan, kinderen of snel geïr riteerde buren heeft, is dus niet meer gebonden aan de elektri sche piano. Een Engelse fabri kant bracht een paar maanden geleden de stille piano op de markt. Het asiel in Goes is nog op zoek naar enthousiaste mensen, die het leuk zouden vinden om enkele ochtenden per week in het asiel te werken, bel eens geheel vrijblijvend voor informatie of kom even langs tijdens de openingstijden. Wat houdt werken in het asiel in? Iedere dag, 7 dagen in de week, moeten de dieren in het asiel ver zorgd worden. Dat kan niet zonder de hulp van vrijwilligers, mensen die bereid zijn zich in te zetten voor de dieren zonder daarvoor geld te ontvangen. De meeste mensen werken van één ochtend tot enke le ochtenden per week. We beginnen doorgaans om acht uur en gaan door tot half twaalf. Dan worden de dieren gevoederd en de hokken schoongemaakt. De mensen die in het asiel vrijwilligerswerk doen, zijn meestal mensen die een uitkering hebben en niet de hele dag thuis willen zitten of het zijn huisvrouwen die wel eens wat ande re mensen willen zien. Men hoeft niet hard te werken en er is vol doende tijd voor een praatje. De vakantie nadert en dan melden zich gelukkig ook scholieren die geen zin hebben in een betaalde baan en zich toch nuttig willen maken. In de afgelopen jaren hebben we ook wel mensen gehad, die dit werk als hun vakantiebesteding zagen. Alles is mogelijk, wilt u informatie, bel ons dan of kom even langs tij dens de openingstijden. Peter Boelee van het asiel vertelt: "Er zitten momenteel ongeveer 15 hele leuke en lieve volwassen katten in het asiel. Deze katten hebben meer recht op een baasje dan al die nieuwe jonge katjes, dus kom eerst in het asiel kijken wanneer u op zoek bent naar een kat. Deze asielkatten zijn al netjes opgevoed en doen geen kattekwaad meer. Wilt u toch liever een klein katje, dan is er weer volop keus in het asiel, want ze komen alweer met (bosjes) binnen. Is uw poes nu zwanger? Laat de jongen dan nog vóór de geboorte weghalen, want u zal ze nu al weer heel moeilijk kwijtraken. Nona een kruising Labrador teef van 9 jaar wil met een nieuwe baas mee. Een die hele dagen de hond bij zich wil hebben, want ze wil niet alleen zijn. Ze kan goed los lopen, ze vindt kinderen lief, kan goed overweg met andere honden, kortom het is bijna de ideale hond. Dan zit er nog een zwarte poedel reu van vier en een half jaar oud, een Sint Bernhard reu van 5 jaar, een bouvier teefje van drie jaar en nog een paar leuke kleine hondjes. In de afgelopen weken zijn vele dieren naar een nieuw baasje gegaan. De Bobtail, Macho de kruising Bouvier, Casey het witte Keesje, Chico het Malthezer Leeuwtje, Tirza, Goldie en nog vele anderen zijn nu op een nieuwe plek". Heeft u een hond of kat die om welke reden dan ook, weg moet uit uw gezin, neem dan eens vrijblijvend contact op met het asiel in Goes. Wij zijn "gespecialiseerd" in het herplaatsen van honden en katten en u hoeft het asiel alleen maar de bemiddelingskosten te betalen. Zet u het dier toch in een advertentie, dan komt dit onfortuinlijke dier vaak in de handel terecht. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Stanleyweg 2 Goes (bij de Zeelandhallen) tel. 0113 -24 66 00 Geopend: dinsdag tot en met zaterdag Volgens de eigenaar van Muziekcentrum Goes de heer Martens is het een uniek idee om de voordelen van een akoesti sche en elektrische piano samen te brengen. "Fabrikanten van elektrische piano's wilden altijd zo dicht mogelijk in de buurt van een akoestische piano komen. Over de jaren heen is dat redelijk gelukt. Maar met het nabootsen van de toetsdruk hadden ze altijd pro blemen. De stille piano heeft daar geen last van." De binnenkant van de nieuwe piano is hetzelfde als een door snee akoestische piano. Wat niét te zien is, zijn de extr'a. Met één druk op de middelste pedaal schakelen de hamerkoppen uit en komen de lichtcellen onder de toetsen in actie. Het geluid van «teWa.M - de piano is dan via de koptele foon te horen. Een tweede aan sluiting voor een koptelefoon maakt het mogelijk dat vrienden of de pianoleraar mee kunnen luisteren zonder dat de rest van de buurt ervan kan meegenieten. Een midi-aansluiting zorgt voor de rest. Via de computer spelen, met rit- mebegeleiding of met een voltal lig orkest meedoen. Alles is mogelijk"Het is zo'n mooi alternatief voor mensen die uit pure noodzaak namelijk geluids overlast, een elektrische piano kopen. De pianist kan zelfs ver schillende stemmingen kiezen. Via de koptelefoon wordt de huiskamer met één druk op de knop een concerthal. Een grote hal of een kleintje. Je hebt maar te kiezen." Registratie van gevonden en vermiste dieren Amevedi Post: Zuid Noord Beveland voor het registreren van ver miste en gevonden huisdieren! Dagelijks te bereiken. Ria Dekker. Tel. (0113) 342401Mocht U een huisdier missen, of loopt er bij U in de buurt een huisdier wat zijn huis kwijt is, meldt dat zo spoedig mogelijk. Liefst binnen 3 dagen. Verloren dieren van 18 juni tot 25 juni: 20-05: Rode gecastreerde kater, wit befje, wit puntje aan de staart (Kapelle). 16- 06: Zwart/witte gecastreerde kater, wit befje, witte pootjes ('s-Heerenhoek) 17- 06: Zwart/witte gecastreerde kater, wit driehoekje op de neus (Goes) 18- 06: Cypers gecastreerd Katertje, 1 jaar oud (Wolphaartsdijk) 18-06: Zwart poesje, fijn gebouwd (pas jonkies gekregen) (Goes) 20- 06: Wit konijn, ram, middelgroot, (Kapelle) Gevonden dieren van 18 juni tot 25 juni: 21- 06: Rode gecastreerde kater, blauw vlooienbandje (Goes) 22- 06: Cypers/witte gecastreerde kater, wit bekje, witte pootjes (Heinkenszand) 23- 06: Rood/witte gecastreerde kater, witte bef en witte pootjes (Goes) 20- 06: Grijze Angora poes (Rilland) 21- 06: Muisgrijs poesje, groene oogjes (Goes) 23-06: Wit konijn, rode oogjes, middel groot (Goes-Noord) Vandaag, woensdag 3 juli, is de eerste paal in de grond geslagen voor de nieuwbouw van de CZ groep Zorgverzekeringen aan de Wulfaerstraat te Goes. Het gaat om een kantoor met een vloerop pervlakte van 6800 vierkante meter, waar een capaciteit is voor maximaal 250 medewer kers. Door de fusie op 1 april 1995 tus sen ZHV Ziektekostenverzeke ringen en CZ groep Zorgverze keringen ontstonden twee gelijk waardige vestigingen van CZ groep in Zeeland. Eén deel in Middelburg (ziekenfonds) en één deel in Goes (particuliere ziekte kostenverzekeringen). De vesti gingen vormen tezamen de werkmaatschappij Zeeland van CZ groep Zorgverzekeringen. Reeds in een vroeg stadium is gezocht naar geschikte bouw ruimte om beide vestigingen in één kantoor onder te brengen. Opties voor de nieuwbouwperce- len bestonden in Middelburg en Het kolenfonds was een van de vele verenigingen in Oudelande. Ondanks dat het een klein dorp was, heeft Oudelande altijd een rijk verenigingsleven gekend. Er waren sportverenigingen, zoals de Gymnastiek vereniging 'Hercules' en 'Voetbalvereniging 'Voor uitgang Is Ons Streven'. De Korfbalvereniging 'Overwinning door Samenwerking' was gecombi neerd met Baarland. Er was in Oudelande ook een ijssportvereniging, 'De Ijsvogels. Oudelande is drie handboogschutterijen rijk: De Edele Handboog, Ons Genoegen en Juliana. 'De Edele Handboog' bestond al in de 17de eeuw of nog eerder. Het had een schuttershof in de Doelstraat en het gilde ver gaderde ook in de plaatselijke herberg. Het regle ment bevatte enkele oude gildebepalingen, o.a. de verplichte aanwezigheid bij begrafenissen van gil- deleden, het verplicht dragen van het insigne (schildje) bij vergaderingen; het verbod om onge schoren op de vergadering komen enz. Alles op straffe van een boete. Vanwege de zware ballota ge werden nog twee schuttersgilden zijn opgericht: T CENTRUM «MS WEST 1 A —r t m! tatief en toegankelijk karakter. In de architectuur is rekening gehouden met de bestaande gebouwen omgeving. Het pand is opgedeeld in vier kleinere bouwmassa's, waardoor een relatie met de omgeving ont staat. Het geheel is dusdanig geposi tioneerd op het terrein, dat de parkeerplaatsen voor het groot ste gedelte aan de achterkant zijn gesitueerd. Tevens blijven de naburige kantoren vrij uitzicht houden. Vóór het gebouw komt een open ruimte met een pleinachtig karakter, hetgeen een vriendelij ke uitstraling naar de omgeving ten goede komt. CZ groep Zorgverzekeringen is een landelijke zorgverzekeraar met 1,7 miljoen verzekerden, cir ca 1.300 personeelsleden en een omzet van 5 miljard gulden. CZ heeft een marktaandeel van 4 W te» --rr- Tot en met 8 augustus a.s. orga niseert de werkgroep Beeldende OUtGWHt» RONDOM HET WINKEL- CENTRUM fe;: I*

Bevelander | 1996 | | pagina 9