OPRUIMING ^KIEKIERIS^ Nieuwe gemeentegids voor Noord-Beveland 'Volksy^jshedeii op het toilet inflatie van de wijsheid Gastgezinnen gezocht voor jongeren uit de Oekraïne De Stichting Zeeuwse Kle derdracht te Goes is op zoek naar gast gezinnen die komende zomer opvang verzorgen van jongeren uit de Oekraïne. Ze maken deel uit van het jonge renensemble "Prolissok" dat van dinsdag 6 tot en met vrij dag 16 augus tus een toernee door Zeeland maakt. Gerard van Damme van genoemde stichting, die zich al jaren inzet voor folkloristische uitwisselin gen, vertelt: '"Tijdens de zomer maanden komt het regelmatig voor dat we kunnen genieten van een of meerdere buitenlandse folkloreensembles die voor enkele dagen in het Zeeuwse verblijven en her en der een voorstelling verzorgen. Vele, vooral Oost-Europese groepen, beschikken over zeer kleurrijke klederdrachten en beheersen op meesterlijke wijze alle techni sche danselementen die een onvergefelijke indruk uitstralen op de toeschouwers. Steeds meer toeschouwers willen dan ook meerdere voorstellingen bezoeken en reizen de groep dagelijks achterna. Verbouwings- Opruiming bij: week SPY STEÜTEL ?>2ss< Excursies door de Zak DELSCHER PILAAR GRAND THEATER GOES 0113-215165 <5 ^^BMT Woensdag 3 juli 1996 - 48e jaargang no. 27 In kader folkloristische toernee z Voor een WATERBED moet je bij SLEEPTREND zijn! Raamspreuk Eigen haard Spotspreuken juli augustus gedurende 2 maanden BEACH BAR Sleèptrend s~araraal waterbedden Volksaard en noon Landbouw beveland ^BIBUO^X II Tom Bouman. Een deel van de wandbordencollectie. Bel voor Info: 0113-229567 y Nieuw in Zeeland De opticien die naar u toekomt zonder voorrij kosten! Open Tuin Lange Vorststraat 12 4461 JP Goes’ op de gehele collectie iedere week leuke optredens, zand, zonnige cocktails en nog veel meer. Gratis entree Discovervoer 5,- p.p. per rit 0113-351717 FILMPROGRAMMA VANAF DONDERDAG 4 t/m 10 JUL11996 L zB BRIXON >MELKA SHIRTS I s BB" B B ^B (Van een onzer redacteuren) TOM BOUMAN EN ZIJN De allerlaatste spreuk van dit B mare optiek Wijngaardstraat 49 tel. 0113 - 221852 Goes p 'ZlUüRRfROAL i RfStRUtRtN OHkimI Sl.ott.M - duidelijke garanties - uit voorraad leverbaar - laagste prijs garantie Desgevraagd is men direct óók bereid om eigen wandborden in leen te geven voor de duur van de expositie (t/m 26 juli). Zo laat het publiek de tijdelijke collectie spontaan groeien. Voor het raam van het kantoor aan de Gr.ote Kade 4 hangt de De spijt over de teloorgang van de wandspreuken in ons land heeft hij 'omgezet' in actie. Hij is wandspreuken gaan verzame len. Met de hulp van een aantal Zeeuwse antiquairs richtte hij een bescheiden overzichtsten toonstelling in, in zijn kantoor aan de Grote Kade. Het loopt met de expositie pre cies zoals hij dat vooraf had uit gestippeld: het publiek komt kij ken en vertelt hem tegelijkertijd een heleboel spreuken die 'vroe ger thuis' aan de wand hingen. BOUWMATERIALEN GOES 0113-215401 De spreuken die momenteel bij hem aan de muur hangen zijn globaal onder te verdelen in enkele categorieën: de huis-en- Hoe dienstig Tom's kantoor aan de Grote Kade ook is„de muren vond hij toch vrij kaal. En wat hangt een tekstschrijver aan de muren van zijn kantoor? Juist: teksten van een ander. Zo onge veer is het idee voor de wand spreuken ontstaan. "Een tekstschrijver heeft vaak te maken met de noodzaak van korte, krachtige samenvattingen, die óók nog origineel moeten zijn. Vaak bevatten mijn com merciële teksten een vorm van reclame voor een product. Met deze expositie maak ik een soort reclame voor de wandspreuken". spreuk: "We kunnen weinig voor een ander doen, maar dat is geen reden om het te laten”. Elke dag hangt op die plek een ande re diepzinnigheid. de willen De nieuwe gemeentegids wordt binnen enkele weken thuisbe- lang op het gemeentehuis ver krijgbaar. De Gemeente Noord- Beveland, P.F.A. Jongenelen, tel. 0113-301553, geeft graag verdere inlichtingen. t« ZIJN *1 MEER DAN ZS SIEEPTREND WATERBEDSPECIAALZAKEN IN NEDERLAND Zaterdag 6 en zondag 7 juli houdt de familie Zwaan aan de Kerkweg 14 te Wemeldinge weer open tuindagen en wel van 10.00 tot 17.00 uur. Men treft er onder meer veel rozen in rosarium en langs bogen en muren. Ook is er een kruidentuin. Er zijn vijvers en een bijzondere collectie bomen. Entree zes gulden. De tuin is toe gankelijk voor rolstoelers. De spotspreuken zijn eigenlijk de leukste, omdat ze uitgaan van de meest versleten spreu ken, waarop een cynische variant is gemaakt. Voorbeelden: 'Arbeid adelt, maar de adel arbeidt niet', 'Blij bejaard, goud waard', 'Oost West, Thuis is het ook niet alles'. En enkele moderne versies: - 'Het doelpunt heiligt de mid delen' - 'Al heeft een wekker een gou den bel, men wenst het kreng toch naar de hel', - 'Men zegt niet meer met meer woorden' (Bertus Aatjes), - 'De morgenstond heeft lood in de benen' INFI 057 XLIJN >23720 OPTICIEN - OPTOMETRIST CONTACTLENSSPECIALIST De bijbelse spreuken zijn vanuit de wandspreuken-optiek eigen lijk het minst interessant. Het zijn geen zelfgemaakte diepzinnig heden. Doorgaans worden voor dit soort wandspreuken bijbeltek sten gebruikt. De allerbekendste: 'Bij u schuil ik'. (De wandspreuken-expositie is dagelijks open van 17-20 uur, t/m 26 juli, op Grote Kade Wanneer u zich wilt aanmelden als gastgezin voor twee jongeren uit het zuiden van de Oekraïne, kunt u contact opnemen met Gerard van Damme, tel. 0113- 231755. Wilhelminastraat 74 Wemeldinge Tel. 0113-622338 9.6j363 50%!i Het idee voor de wandspreuken- tentoonstelling heeft alles te maken met het beroep van Tom Bouman. Op zijn kaartje staat 'tekstschrijver/communicatiead- viseur'. De klanten (veelal bedrij ven) kunnen bij hem terecht voor een antwoord op de vraag hoe een bepaalde commerciële tekst voor in- of extern gebruik gefor muleerd moet worden, en hij stelt die tekst dan samen. GOES - De leukste wandspreuken hangen in Nederland se woningen tegenwoordig in de we's. Zo diep kan een volk zinken.... Voor Tom Bouman (58) uit Goes is dat een teken van weinig respect. "Je ziet hierin de inflatie van de wijsheid. Wijsheden zijn er kennelijk niet meer om het leven te sieren. Ze zijn er voor de rommelmarkt en voor de uitver koop. Ik vind dat doodzonde”. die weten dat men ook een tweetal gasten in hun gezin kan opnemen tijdens het verblijf". Om een buitenlands ensemble in Zeeland te kunnen laten optre den wordt er elk jaar weer opnieuw gezocht naar 'gastge zinnen' die een tweetal gasten, geheel vrijblijvend, willen opne men. Dit jaar zal het jongerenensem ble 'Prolissok' uit de stad Kirowo- grad in de Oekraïne van dinsdag 6 tot vrijdag 16 augustus in Zee land verblijven. Voor zo'n 44 jon geren, in de leeftijd van 12 tot 20 jaar, worden gezinnen gezocht in het Zeeuwse, die gedurende tien dagen een tweetal jongeren wil len opnemen in hun gezin. De kunstschool in Kirowograd telt zo'n 600 jongeren die dage lijks een intensieve balletoplei- Tot slot nog een quasi-filosofi- sche bespiegeling van wand- 4 te Goes, toegang gratis). "Dit soort spreuken werd vroeger vaak cadeau gedaan bij bruilof ten en huwelijksjubilea. Ze zijn daarom een vrij rechtstreekse verheerlijking van huis en haard, en van het gezinsleven. Sommi ge hingen in de vestibule (een moderne variant is 'Wie hier niet als vriend naar binnen huppelt, wordt er zó weer uitgeknuppeld'), andere kregen een plaatsje aan een kamermuur ('Geen huis zon der kruis', 'Arbeid adelt'). Een leuke over de verhouding man/vrouw is deze: "Wat 't vrouwtje gaarne mag, eet 't man netje elke dag'. Een beetje filosofisch en belé- rend zijn bijvoorbeeld: - 'Wie tevreden is met wat hij heeft, is de rijkste die er leeft', - 'Late haver komt óók op' - 'Vaak spreken we om niet te hoeven zwijgen' - 'Een vriendelijk gezicht brengt overal licht' ding volgen. Naast deze kunst opleiding volgen ze ook dagelijks Engelse en Duitse taallessen en hopen zo een keer in aanmer king te kunnen komen om deel te nemen aan een reis naar het Westen. Voor een gastgezin is het dan ook geen probleem om met de jongeren te spreken in de Engel se of Duitse taal. Tevens biedt het verblijf van dit ensemble in Nederland de mogelijkheid om nader kennis te maken met de ontwikkelingen in het land zelf. Naast een aantal voorstellingen hebben de gasten uit de Oekraï ne veel vrije tijd om met het gast gezin te kunnen optrekken en wat van de omgeving te zien. - 'Je stijgt tot grote hoogten door met beide benen op de grond te blijven' - 'Leven is gevaarlijk: je gaat eraan dood' - 'Eeuwig duurt het langst' - 'Al doende leert men af' - 'Ook een koopje kost geld', - 'Ik heb niet alles waar ik van houd, maar ik houd van alles wat ik heb'. (Deze spreuken zijn overigens niet alle op de expositie te zien - red.) 'Van levens, natuurlijk wel, die is zó oubol lig! altijd samen met de woorden: "Schrijven is schrappen haardspreuken, de spotspreu ken en de bijbelse spreuken. "Zoals het klokje thuis tikt, tikt het nergens" is zo'n beetje de aller bekendste (en daarom ook de saaiste) spreuk die we kennen. Onverwoestbaar! Trouwens, "Eigen haard is goud waard" mag er óók zijn. Helder en de medewerking van de adverteerders kan de gids gratis aangeboden worden. Iedere inwoner heeft met de nieuwe uitgave weer een bron Binnen enkele weken ver schijnt de nieuwe uitgave van de Gemeentegids Noord- Beveland. De gids wordt in de hele gemeente verspreid. De gemeentegids is volledig vol nuttiger informatie in huis, geactualiseerd en biedt tal van adressen en wetenswaardighe den over de gemeente, diensten, zorgd en is daarnaast een jaar verenigingen, instellingen en bedrijven. Dankzij de samenwerking tussen de gemeente Noord-Beveland, Holland Advertising bv uit Den Wie alles wil weten over de geschiedenis van het landschap in de Zak van Zuid-Beveland moet eens meegaan met een excursie langs de bloemdijken. Veel van die dijken worden beheerd door de Vereniging Natuurmonumenten. Deze ver eniging verzorgt ook wandel- en fietsexcursies door Zuid-Beve land. Wie bijzondere planten wil bewonderen zoals wilde marjo lein, ruige anjer of wollige distel, kan zich opgeven bij de familie Wink, 0113-655983. Tegen een kleine betaling kan iedereen onder beleiding over de bloem dijken wandelen op 13 en 24 juli. Wie liever fietst kan mee op 10, 20 en 31 juli. De beheerder van de Bloemdij ken vertelt vanaf het vertrekpunt bij de schaapskooi in Nisse alles over de door het landschap slin gerende dijken. Wandspreukenverzamelaar Tom Bouman is geboortig uit Middel burg. Hij studeerde culturele antropologie, maar werd al op zijn 30e zelfstandig tekstschrij ver. Hij woonde in diverse Euro pese landen. Na terugkomst ves tigde hij zich in Zeeuws-Vlaande- ren en vorig jaar in Goes. "Land bouw hoort tot mijn specialis men. Goes is het landbouwcen- Het is eigenlijk jammer dat er zo weinig gezinnen zijn in Zeeland 'SPREKENDE WANDEN laten ze natuurlijk zeggen, wat we zélf willen. Dat geeft een niet goed inzicht in het gedachtenle ven van de Nederlander. Je ziet in wandspreuken de volksaard Voor het samenstellen van zijn weerspiegeld. Daarom boeien ze wandspreuken-expositie me mateloos". zocht hij contact met enkele antiquairs in de regio. "Ik heb gewoon gevraagd of ze materi- verhaal is een cadeautje van ons aal in hun bezit hadden en of aan de heer Bouman. De spreuk ze dat tijdelijk ter beschikking is afkomstig van Godfried wilden stellen. Vooral De Snuf- Bomans, die hem vaak gebruikte felschuur (Kapelle) en Antiek- als hij bij het schrijven van een handel Verhuist (Middelburg) tekst de juiste toon niet kon vin- hadden héél wat. Veel van wat den. Hij vatte zijn problemen dan hier hangt, is van hen afkom stig". het concert des nou ja, die kent u trum van Zeeland. Hier hoop ik spreuken-fanaat Tom Bouman: dus genoeg werk te kunnen vin- "Via wandbordjes kunnen we de den. Dat valt overigens niet mee, muren laten spreken. En we omdat de ontwikkelingen in de landbouw -vooral vanuit het oogpunt van de boeren- direct positief te noemen zijn". "Wandspreuken zijn toch een vorm van volksliteratuur. Het was vroeger de literaire uitingsvorm van de gewone man. Vooral oudere mensen dragen nog altijd mooie spreu ken uit het verleden bij zich, veelal om bepaalde situaties samen te vatten". 20 00 u. 19 00-21 30 u. 14 00-19 00-21 30 u 14 00-19.00-21.30 u. 20.00 u. 14 00-20 00 u. Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag, dinsdag Woensdag ÉT' 1 voor 69,- 2 voor...98,- B ^B

Bevelander | 1996 | | pagina 1