.WAT EEN STREEK..WAT EEN STREEK..WAT EEN STREEK. lli lil in ,.s EXTRA GOEDKOOP TANKEN en BOODSCHAPPEN DOEN! Motor 2000 Heinkenszand betaalt kosten scooter-certificaat Dorpen in de Zak Boek over de dorpen in Zak van Zuid-Beveland Leerlingen Goese Lyceum planten Zeeuwse appelboom in Denemarken Kleuters De Moolhoek uit Opsporing verzocht heeft het laaqste 'ederiand! heeft het laags prijspeil van M f /I Kapelle de lucht in d/rx De Koperen lïiin ll EURO LOODVRIJ DIESEL ■BouwCenteraDeJageMoek Winnaars wedstrijd Midden-Zeeland Stichting SLmwcdi WINKELCENTRUM DE BUSSEL GOES (ZUID) SUPER BENZINE JAN BRUUNS l CITY *BU.GGY ■BouwCenteraDeJagerlolhoek Borsele: land van dijken en welen DE BEVELANDER Woensdag 19 juni 1996 7 &tree/mieiao& I de landbouw en boerderijen, ambachtelijke en handeldrijvende middenstand, verkeer en vervoer over water en land, dagelijks leven en huishouden, feesten en folklore, de Tweede Wereldoorlog en de ramp van 1953, bestuur en gemeentelijke herindeling en een kwart eeuw gemeente Borsele; gebonden 49,90 geschreven door Jan Bruijns, Jan Kuipers en Jan de Ruiter een prachtig Zeelandboek! nu in de boekhandel uitgegeven door boekhandel en uitgeverij Gasthuisstraat 12-14 - Goes tel.: 0113-231072 - fax: 0113-230241 in on^8 nieuwe showroom Meester, ik heb gewerkt Nieuw werk Haventjes en karresporen OOK NIEUWE OPENINGSTIJDEN VAN ONS TANKSTATION: MAANDAG T/M WOENSDAG VAN 8.30 - 20.00 UUR, DONDERDAG 8.30 21.00 UUR, VRIJDAG 8.30 - 20.00 UUR, ZATERDAG 8.00 - 17.00 UUR (Goes). Praise avond Kleinschalige dorpen Aüaai^ 5 f HUGGIES JUMBOPAK ELDERS 37.95 ELDERS Deuren Kasten Keukens Tegels Sanitair Alles voor bouw en interieur 'Dorpen in de Zak, Borsele: land van dijken en welen', Jan Bruijns, Jan Kuipers en Jan de Ruiter, de Koperen Tuin, Goes (0113-231072), 49,90, vanaf 15 Juni in de boekhandel. Bij de foto: De haven van Ellewoutsdijk. In het kader van internationalisering verzorgt Het Goese Lyceum al een tiental jaren een uitwisseling met een school in Frankrijk voor leerlingen uit de derde klassen van Havo, VWO en Gymnasium. Dit jaar heeft er nu ook een uitwisseling plaatsgevon den met een school in Denemarken: Haahrs Skole in Svendborg op het eiland Funen. In de week van 4 t/m 11 mei bezochten 37 leerlingen en 4 begelei ders deze school, nadat de Deense leerlingen Goes in april hadden bezocht. Alle leerlingen ver bleven in gastgezinnen. Het doel van deze uitwis selingen is het kennismaken met eikaars cultuur en land, het spreken van een vreemde taal (Engels) en het uitvoeren van een project, in dit geval een milieuproject. In Nederland verrichten de leerlingen uitgebreid onderzoek naar het planten- en dieren leven aan de kust bij Neeltje Jans. In Denemarken bezochten zij een rioolzuiveringsinstallatie en een afvalverwerkingsbedrijf. Ook in voorafgaande cor respondentie besteedden de leerlingen aandacht aan de milieuproblematiek in beide landen. Andere aspecten werden evenwel niet verwaarloosd: In Nederland maakten zij uitstapjes naar Veere en Middelburg, Het Anne Frank huis en het Van Gogh Museum in Amsterdam werden bezocht, evenals de Euromast in Rotterdam. In Denemarken mocht een bezoek aan het Tivoli in Kopenhagen uiteraard niet ontbreken. Bovendien maakte de groep een boottochtje naar Zweden, dat een groot succes was. De leerlingen van beide scholen volgden gastlessen en kregen zo informatie over een aantal vakken en de verschillende aanpak. Ter afsluiting van een bijzonder geslaagde uitwisseling (veel leerlingen wilden nog lang niet naar huis), plantten Nederlandse en Deense leerlingen een Zeeuwse de kleurwedstrijd en uiteindelijk wonnen 3 kleuters een rond vlucht boven Midden Zeeland. De 3 prijswinnaars waren Jeani- ne Pleyte uit groep 1, Corien Remijnse uit groep 2a en Melvin Westdorp uit groep 2b. Zij moch ten één van hun ouders meene men om de rondvlucht mee te maken en afgelopen zaterdag 8 juni was het dan zover! Eigenaar Mark Leenman van "Flight Cen ter Zeeland" en piloot Danny de Meester verwelkomden de kin deren en hun ouders op het vliegveld. Daarna kon de eerste rondvlucht met Jeanine Pleyte en moeder, en met Melvin West- appelboom in de tuin van Haahrs Skole onder het motto: "May you enjoy the fruits of our friendship every year!" Bij Motor 2000 kan je tot half september van dit jaar, bij aan schaf van een scooter de kosten van het certificaat terug krijgen. Het voor veel jongeren verplichte certificaat blijft op deze manier dus gratis. en en Toen begin deze eeuw een onderwijzer op 's-Heer Arendskerke zijn leerlingen vroeg een opstel te maken over de vakantie, had één van de leerlingen maar één regel nodig om die te beschrijven: 'Mees ter ik heb de vakantie met werken doorgebracht'. 'Dorpen in de Zak' biedt ook een blik op het dage lijks leven in vroeger tijd, dat zoveel eenvoudiger was dan nu. Zo werd in Borssele voor huishoude lijk gebruik water geput uit de vate en midden op het dorp de was te bleken gelegd. Pas in 1930 kreeg het dorp waterleiding. 'Wat hebben de men sen vroeger toch afgemarteld', merkt Marien Malle- kote op over zijn jeugd. Maar er was toch ook veel gezelligheid: 'Als het een zomerse dag was, zaten vele bewoners voor hun huis of op het stoepje of kwamen in groepjes bij elkaar. Iedereen kende iedereen, de dag werd nog eens beproken. Als er iemand uit de buurt op een mondharmonica kon spelen, dan graag'. Het was dus vroeger wel gezel lig, meent Jan Kuipers. 'Het hoeft dan ook geen verbazing te wekken, als men de vele oude foto's bekijkt, hoeveel opnamen er tussen zitten van feestelijkheden, veel geld was er ook niet nodig, om bijvoorbeeld eens een feestelijke optocht te houden en die af te sluiten met een tractatie. De samenstellers van het boek wisten veel foto's te verzamelen betreffende feesten en folklore, zoals van een optocht in Driewegen, Koenkelpotten in 's- Heerenhoek, een rookwedstrijd in Lewedorp, schaatsen bij Borssele, een meisjesvereniging in Kwadendamme, ringrijden in Heinkenszand en van handboogschietingen. De vernielingen tijdens de Tweede Wereldoorlog en de ramp van '53 komen in het boek ook aan bod. 'Sindsdien is er veel veranderd', constateert Jan de Ruiter in het laatste hoofdstuk, over de ont wikkelingen sinds de gemeentelijke herindeling, een kwart eeuw geleden. 'Vroeger waren de mees te inwoners van de dorpen direct of indirect betrok ken bij de landbouw. Toen na de oorlog de mecha nisatie in de landbouw doorzette, verdween er veel werkgelegenheid, totdat de Sloehaven tot stand kwam en zich daar multinationals vestigde. De infrastructuur werd ook verbeterd. Inmiddels ver dienen in onze provincie tienduizenden Zeeuwen, in de fabrieken en bedrijven of in toeleveringsbe drijven aan de industrie hun dagelijks brood'. 06-06: Schildpad Poes, geta toeëerd, 3 jaar oud, (Goes). 09-06: Cypers Poesje, 3 jaar oud, (Centrum Goes). 09-06: Wit Poesje, 7 maanden oud, vlekje op het kopje, (Wolp- haartsdijk). Amivedi Post: Zuid Noord- Beveland, voor het registreren van vermiste en gevonden huis dieren! Dagelijks te bereiken, Ria Dekker. Tel. (0113)-342401 Mocht U een huisdier missen, of loopt er bij U in de buurt een huisdier wat zijn huis kwijt is, meldt dat zo spoedig mogelijk. Liefst binnen 3 dagen. Verloren dieren van 4 juni tot 11 juni: 08-06: Hond, Benner Senner, reu, 5 maanden oud, getatou- eerd. (Centrum Goes). Iiiuiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiilli Stanleyweg 2 Goes (bij de Zeelandhallen) tel. 0113 -24 66 00 Geopend: dinsdag tot en met zaterdag dorp en vader beginnen. Jam mer genoeg was Melvin de dag ervoor wat grieperig geworden, en genoot hij niet zo van de vlucht als na het bekend worden van de prijs was verwacht! Bij de tweede vlucht steeg Corien Remijnse met vader op. De ove rige kleuters met ouders en begeleiding genoten zichtbaar van de rondvluchten! Een prach tige prijs als afsluiting van een schoolreis!" Registratie van gevonden en vermiste dieren Een van de topmodellen uit het scooter-programma, is ongetwij feld de Aprillia SR 50 LC. Deze van een vinnig en vloeistofge- De landbouw moest haar producten afvoeren. Het vervoer over land was vroeger echter niet zo een voudig. Veel wegen waren niet meer dan een kar- respoor en werden pas rond de eeuwwisseling ver hard. Lange tijd daarna stonden de wegen in de Poel 's winters vaak onder water. Het vervoer van personen en goederen over grotere afstanden speelde zich vroeger, meer dan tegenwoordig, af over water. 'In verband daarmee was er een groot aantal landbouwhaventjes, zoals bij Borssele, Nieuwdorp, Ellewoutsdijk en Hoedekenskerke, waarvan we veel foto's laten zien', merkt mede auteur Jan Kuipers op. 'Door de opkomst van het vrachtverkeer raakten ze na de oorlog in onbruik. De onderhoudskosten werden te duur en men liet ze verzanden. Een deel verdween ook door de dijk verzwaring. Die te Hoedekenskerke ligt er nog'. In 1927 werd de spoorlijn door de Zak geopend. Omdat de stations ver van de dorpen lagen en de reis te lang duurde, verloor de onderneming al spoedig de concurrentie van de busmaatschappij en. Het vervoer van bieten over de ringlijn bleef tot ver na de oorlog bestaan. Tegenwoordig wordt een deel van het spoor gebruikt door de Stoomtram Goes-Borsele, die jaarlijks duizenden toeristen en dagjesmensen laat genieten van een bezoek aan het 'stoomtijdperk'. Bij motorzaak Motor 2000 op industrieterrein 'Noordland' in Heinkenszand, krijg je na aan koop van een (brom)scooter de kosten van het 'vers' behaalde scooter-certificaat terug. Ook met vragen over het sinds 1 juni verplichte certificaat kun je terecht bij de motorzaak in Hein kenszand. De actie voor het gra tis certificaat loopt tot midden september van dit jaar. "Maar we kijken niet op een dag", laat Peter Hage, die samen met Chris Kole, de leiding heeft over Motor 2000 weten. In de showroom van de motor- MET VOLOP PARKEER- gelegenheid I rondom HEI WINKEL i CENTRUM JAN BRUUNS Op de foto: v.l.n.r. Peter en Melvin Westdorp, Jan Corien Remijnse, mevr. Jeanine Pleyte. 08-06: Hond, Greyhound, reu, gevlamd bruin/wit/zwart, 2 T?tar (Wolphaartsdijk) oud, (Katseveer). 04-06: Cyperse kater, 3 jaar oud, wit befje, gecastreerd, (Wissen kerke). 04-06: Cyperse kater, 15 jaar oud, hangbuik, gecastreerd, 07-06: Cyperse kater, groot, niet gecastreerd, gewond aan de kaak, (Goes). 31-05: Cyperse kater, niet gecastreerd, 15 maanden oud, (Hoedekenskerke). r^jÖPiÈGÊÏSTRAAI Zondagavond 23 juni om half 8 organiseert de Levende Steen Gemeente, Beatrixlaan 32 een praise avond. Iedereen is van harte welkom. De toegang is vrij. Inl. 622409. «ooaauRsifs,-.. CENTRUM j i goes WEST 07-06: Cypers/wit poesje of kater, (Goes Noord). 10-06: Konijn, donker grijs, (Goes Noord). koeld motorblok voorziene scooter is gesierd met de Ches terfield Grand Prix racekleuren van wereldkampioen Max Biag- gi- Ook verschillende types van de merken Honda, Piaggio, Hyo- sung, Malaguti, Beta, Italjet, Peugeot en Yamaha, staan in de showroom en zijn direkt lever baar. Chris Kole laat weten dat men bij Motor 2000 een aantal onduidelijkheden en vragen rond het certificaat eens op een rijtje heeft gezet. "Niet iedereen hoeft examen te doen of heeft een cer tificaat nodig bijvoorbeeld", laat hij weten. Wordt je na 1 juni 16 jaar dan is een theorie-examen verplicht. Ben je vóór 1 juni zes tien geworden, dan hoef je geen examen te doen en kan je op het postkantoor een certificaat kopen. Reeds in het bezit van een motor- en/of autorijbewijs dan is een certificaat niet nodig. "Dorpen in de Zak". Dat is de titel van een nieuw boek dat afgelopen zaterdag werd gepresenteerd tijdens het Schaapscheerdersfeest in Nisse. Het is wederom een uitgave van De Koperen Tuin te Goes. Vorig jaar, een kwart eeuw na de gemeente lijke herindeling, verscheen het boek 'De Zak in vogelvlucht', over de geschiedenis van de dorpen in de gemeente Borsele, waarbij ook uitgebreid de kerken en kastelen aan de orde kwamen. Het vormt samen met 'Dorpen in de Zak', dat nu ver schijnt en geschreven is door Jan Bruijns, Jan Kui pers en Jan de Ruiter, een boeiend tweeluik. Het begint met een beschrijving van de landbouw, de ambachtslieden en de winkeltjes op de dorpen. 'Het waren allemaal kleine landbouwdorpen, waar van de bevolking nauwelijks groeide', aldus Jan Bruijns. 'Zoals Baarland, dat constant ongeveer 700 inwoners telde. Wekelijks was er markt in Goes en daar gingen de boeren naartoe. Maar ver der bleef men op het dorp. De melk ging niet naar een fabriek, maar werd gebruikt om kalveren te mesten of los verkocht aan dorpsbewoners. De boerinnen en hun meiden maakten boter. Die werd gekocht door handelaren, die de boter verkochten op de markt in Terneuzen en Goes. Zo nu en dan waren er rondtrekkende kooplieden, aan wie de boeren vee verkochten. De meeste wegen waren nog onverhard en 's winters veelal onbegaanbaar. Vooral voor de komst van de fiets, was er nauwe lijks contact met de buitenwereld'. De landbouw was de spil van het bestaan. De bevolking bestond voornamelijk uit boeren, landarbeiders, ambachts lieden en winkeliers. De meeste arbeiders en knechten verdienden in het begin van deze eeuw maar vijftig tot honderd gulden per jaar. 'Het is ech ter niet eenvoudig te vertellen, waar iedereen van leefde', ondervond Jan Bruijns, 'omdat velen van het officiële beroep niet konden leven en daarom ook ander werk verrichten. Veel dorpelingen bewerkten ook een of enkele stukjes land en het grondbezit raakte daardoor erg versnipperd. Enke le grote boeren hadden een inkomen van duizend of tweeduizend gulden per jaar, maar de kleine 'landbouwers' verdienden overigens niet eens meer dan honderd of tweehonderd gulden'. Er waren in Baarland, zoals in andere dorpen, de nodige ambachtslieden gevestigd: een wagenma ker, smid, molenaar, loonslachter en schoenma ker. Het dorp telde meerdere bakkers en timmerlie den. Die timmerlieden hadden bijna nooit iets nieuws te bouwen, maar verrichten voornamelijk reparatiewerk. De meeste ambachtslieden hadden het vak van hun vader geleerd. Ze konden van hun beroep alleen niet leven en hadden daarom nog een winkeltje of oefenden het beroep uit van riet dekker, schilder of metselaar. De bedrijven waren zelfs te klein, om machines aan te schaffen, dus ging alles met de hand. Een winkeltje was vaak een nevenbedrijf, dat werd uitgeoefend door de vrouw. Het kleine Baarland telde maar liefst tien winkeltjes in kruidenierswaren en vier mannen leurden met textiel. 'De belastingdienst van tegen woordig, zou vreemd opkijken bij een bezoek aan een Zuidbevelands dorp van toen en zeker geen genoegen nemen met het ontbreken van een admi nistratie', merkt Jan Bruijns op. 'Toen er in 1909 onderzoekers op het dorp kwamen, kon echter werkelijk geen enkele 'ondernemer' vertellen wat hij verdiende. Overal ontbrak het aan een goede boekhouding. Men hield bij wat op rekening was gedaan, totdat het betaald was. De kas van het bedrijf en die het huishouden werden niet eens uit elkaar gehouden'. Toch wist Jan Bruijns heel wat af te leiden uit de opgave van de gemeentelijke inkomstenbelasting. Zo verdienden veertig, voor namelijk arbeidersgezinnen nog geen vijftig gulden per jaar, terwijl de ambachtsheer A. van Hoboken die woonde in Scheveningen, in Baarland een inkomen had van meer 2.700,-. Na de Tweede Wereldoorlog zijn de meeste winkeltjes uit de Zuid- Bevelandse dorpen verdwenen. Nisse bijvoorbeeld telde in 1955 nog 12 winkels. Drie bakkers kneed den nog zlef het brood. In 1977 sloot Kroon-winke- lier Nieuwenhuyse er de laatste winkel. Gevonden dieren van 4 juni tot 11 juni: 04-06: Rood katertje, jong vol wassen, (Kwadendamme). 06-06: Cyperse poes of kater, reflecterend vlooienbandje, Op een onlangs gehouden schoolreis naar het Vliegveld Midden Zeeland te Arnemuiden konden de leerlingen uit groep 1 2a en 2b van O.B.S. "de Mool hoek" uit Kapelle meedoen aan een kleurwedstrijd, waarmee zij een rondvlucht vanaf het Vlieg veld Midden Zeeland konden winnen. De wedstrijd was geor ganiseerd door "Flight Center Zeeland Rondvluchten", die zijn kantoor heeft bij het "Restaurant Flyers Inn", Vliegveld Midden Zeeland, Calandweg 4a, te Arne muiden. De heer S. Hartman van de Moolhoek vertelt: "Er deden ongeveer 95 kleuters mee aan zaak in Heinkenszand staan niet alleen een grote hoeveelheid motoren. Sinds enkele weken voeren ze ook een volledig pro gramma van de vaak flitsend uit ziende en van de allerlaatste snufjes van moderne techniek voorziene scooters. Meer dan twintig! verschillende types en modellen scooters staan in een speciaal daarvoor ingerichte hoek te glimmen. - - ,5 BOKSWfl M parkeer- bondom centrum GOES (zuid)Beukenhof 1 4 (winkelcentrum De Bussel-bij Jan Bruijns) Deuren Kasten Keukens Tegels Sanitair Alles voor bouw en interieur Maxi Plu» U IDEAAL VOOR J OP VAKANTIE, y CAMPING ETC. Ma*j Pliu HANDIGE Stanleyweg 2 Goes (bij de Zeelandhallen) tel 0113 -24 66 00 Geopend: dinsdag tot en met zaterdag

Bevelander | 1996 | | pagina 7