KIEKIERIS Jos de Koeyer (53) te Vlake gebruikt oude dingen als nieuw: £3 IE Jan van der Weijde in training voor Spartahlon Sponsorfietstocht Wereld kinderen vrijdag 31 mei APK GRATIS! 22SS C weekblad voor zuid- en noord beveland Met deelname Bevelandse scholen Kapellenaar wil in najaar naar Athene Woensdag 29 mei 1996 - 48e jaargang no. 22 Rapid Ga zonder afspraak naar: GRAND THEATER GOES 0113-215165 'V- f Wj* -W* f Zaterdag 1 juni: Discovervoer 5,- p.p. per rit 0113-351717 f.87, SO Ga maar kijken Bouwafval Rapid Service Goes Warmte gevraagd! Kopstukken Grieks-Romeins Mei: APK MAAND! FILMPROGRAMMA DONDERDAG 30 MEI t/m 5 JUN11996 Uniroyal 580 155x13 Pelgrimsoord Zondag 2 juni: D.J. hoUSSWedstrijd v.a. 15.00 uur Zaterdag 8 juni: 20+ avond back to the 70's entree 25,-, gratis drinken f Jos de Koeyer. r F pr O rP gratis entree SLUISDEUREN IN DE TUIN (Van een onzer redacteuren) De drie sluisdeuren in de tuin. "Ik kwam eigenlijk pas op het •s Banden Afspraak vooraf niet nodig. Klaar terwijl u wacht. Prijzen incl. montage. Vaste prijzen. Originele Ford onderdelen. Vroeg open, laat dicht. En als u het fijne wilt weten van Toen de oude Wemeldingse sluis (uit 1866) werd afgebroken omdat het sluisje door de kanaal verbreding overbodig werd, zag Jos de Koeyer in het gigantische bouwafval niet direct een orna ment voor zijn tuin. Zoiets moet kennelijk groeien. Westhavendijk 150 Goes - Tel.: 0113-22 04 40 Openingstijden: maandag t/m vrijdag 8.00 - 17.00 uur. zaterdag 9.00 - 15.00 uur. idee om ze in mijn tuin te gebrui ken, toen ik ze bij aannemer Van de Straaten in Hansweert op het bedrijfsterrein zag liggen", aldus de heer De Koeyer. "Daar kwam ik elke dag langs bij het weg brengen van visafval. Ze waren bedoeld voor de vuilnishoop of voor de open haard, ik weet het niet. Hoewel, om kachelhout van te kappen zijn ze wat groot. En er zitten veel bouten en stukken ijzer in". "Na verloop van tijd zag ik er wel wat in, om ze overeind te zetten, als onderdeel van mijn tuin. Ze waren, grof en sterk. En ik hèb wat me die begrip pen 'grof' en 'sterk'. Boven dien hou ik van alle afgedank te materialen, waaraan je kunt zien, dat ze langdurig gebruikt zijn". "De sluisdeuren zijn in mijn tuin goed inpasbaar. Ze zijn niet te kolossaal, niet te overheersend. Het aannemersbedrijf Van der Straaten had er geen bezwaar tegen, dat de sluisdeuren werd hergebruikt in de Japanse tuin te Vlake. En buurman Van Oeveren wilde met kraan en shovel de zaken wel even op z'n plek zet ten. Waarom die drempel van het postkantoor van Goes? Ook daar is een verklaring voor: de heer De Koeyer is in het dage lijks leven visboer. Hij heeft zijn standplaats in de Gast huisstraat, achter het postkan toor van Goes. Vandaar. Overigens zijn de sluisdeuren niet de enige onderdelen van het gedempte sluizencomplex van Wemeldinge, die nu bij Jos de Koeyer in de wijd en zijd beken de tuin staan. Hij heeft ook 6 kopstukken op de kop getikt. Ze zijn nu een mooie afscheiding van mijn Japanse tuin en mijn bamboetuin. Die beide tuinen moeten nog groeien. Ze zijn vorig jaar ingeplant. Gelukkig is er deze winter weinig tot niets kapotgevroren. Ik zit met smart te wachten op wat warmte. Som mige bamboesoorten worden 15 meter hoog. Dat zal een prachtig gezicht worden! Maar het duurt toch al gauw 4 tot 5 jaar, voordat dit onderdeel van mijn tuin vol doende 'volume' heeft". Jos de Koeyer (53) en zijn vrouw Mattie (50) vestigden zich bijna twintig jaar geleden aan de Kanaalweg in Vlake. Ze kwamen uit Yerseke, waar ze hun woning aan de Langeviele moesten ver laten vanwege een wegverbre- ding. spanningsmasten. Ze dienden aan de draden als isolatoren. die legio planten- en bloemen- soorten in de opzienbarende tuin (genaamd de 'Sequoiahof'), dan moet eens langs gaan, als de heer De Koeyer er zelf is. De oren zullen u tuiten van alle wetenswaardigheden en bezienswaardigheden. (inkl. monteren, balanceren ventielen!) IN GEVAL VAN NOOT S Bij grote beurt van alle Ford’s: Vraag naar de voorwaarden Ook vier meerpalen heeft de heer De Koeyer op de kop kun nen tikken. Hij heeft er drie gebruikt om een soort Japanse pagode te bouwen. De vierde dient om de rechtopstaande sluisdeuren op hun plaats te houden. (De 'Sequoiahof' is gevestigd aan de Kanaalweg 79 te Vlake. Geopend: donderdag, vrijdag en zaterdag van 14 uur tot zonsondergang. Groepen kun nen buiten die tijden op afspraak komen, 's Zondags gesloten. Toegang 5,00) Een 'Japans' doorkijkje door één van de gaten, waarin vroe- ger de z.g. waterkleppen van de sluis zaten. VLAKE -- Vroeger lieten ze schepen door, nu staan ze in een tuin bij Vlake: de sluisdeuren van de oude sluis te Wemeldinge. Drie sluisdeuren staan rechtop in de tuin van Jos de Koeyer aan de Kanaalweg in Vlake. Een deel ervan is gebruikt als vloer voor een tempelachtig zitje. De vierde sluisdeur is in stukken gezaagd en dient nu als afrastering. Meerdere Bevelandse scholen doen mee aan de Sponsorfiets- tocht ten bate van Wereldkinde- ren. Deze wordt vrijdag 31 mei a.s. gehouden. Totaal nemen er op Walcheren en Beveland 20 basisscholen aan deel en dan met name de leerlingen uit de hoogste groepen. Gerard Hoe- beke uit Wilhelminadorp vertelt namens de organisatie: "De helft van de opbrengst is bestemd voor het landelijk project: de inrichting van een tehuis voor zwerf- en weeskinderen in Ne pal. Het tehuis ligt in het district Dolakha, 150 km ten oosten van de hoofdstad Kathmandu. Op dit moment onbreekt nog de inrich ting van het gebouw. Er is behoefte aan bedden, tafels, stoelen, schoolmeubilair en keu- keninventaris. Ook zal er buiten speelruimte voor de kinderen worden gemaakt. De geraamde kosten bedragen in totaal 40.000,-. Er staan reeds vijf gebouwen die woonruimte bieden aan 100 kin deren tussen 0 en 6 jaar. De filo sofie is om de kinderen in groe pen onder te brengen met iemand die de dagelijkse leiding van de groep heeft". De andere helft van de opbrengst is bestemd voor een project van de Ga er maar kijken en u zult een rotsmuur en enorme rotsblokken zien die afvalslakken zijn van het productieproces bij Hoechst. Van een zwartgeverfde vangrail maakt hij een 'klimwand' voor rozen. Van vangrails en gaas maakte hij een piramide voor rozen en klimplanten. De vele glazen 'schoteltjes' die op veel plaatsen in het nieuwe gedeelte van de tuin te vinden zijn, zijn afkomstig van afgebroken hoog- videofilm aandacht aan de pro jecten kan worden geschonken. Het is de bedoeling, dat de kin deren zich laten sponsoren door familie en/of kennissen door mid del van een bijdrage per gereden kilometer. Er zijn drie routes uitgezet van ongeveer 20 km. Twee op Wal cheren en een op Zuid-Beve- land. Tussen 18.00 en 18.30 uur kan er op verschillende scholen gestart worden. De meeste scholen zorgen voor begeleiding bij het fietsen. Deze startplaat sen zijn in: Middelburg: 'de Stromenwijk- school en de 'Griffioenvlinders'. Vlissingen: 'De Vaste Burgh'. Koudekerke: 't Klinket'. Biggekerke: 'De Schute'. Meliskerke: 'De Zeester'. Grijpskerke: 'De Bergpadschool'. Seroosekerke: 'De Wegwijzer'. Gapinge: 'De Schutte'. Vrouwenpolder: 'De Goese Pol der'. Oostkapelle: 'De Knotwilg'. Goes: 'Prof. Dr. Kohnstamm- school'. 's-Gravenpolder: 'De Rank'. Kapelle: 't Honk'. Voor alle deelnemers zijn er onderweg wat versnaperingen en is er een oorkonde en een herinneringsvaantje. De kolossen uit de voormalige binnenvaartsluis van Wemeldin ge (afmetingen: 5,5 x 3,5 meter, gewicht: 10.000 kilo per stuk) hebben in de schitterende tuin langs het Kanaal van Zuid-Beve- land een plekje gekregen als 'muur'. De z.g. waterkleppen zijn eruitgehaald, terwille van de doorkijk. De tuin van Mattie en Jos de Koeyer is intussen een com plete bezienswaardigheid geworden onder tuinliefheb bers. Een soort pelgrimsoord bijna. De leden van tuinclubs komen met bussen vol langs en ook studenten van de Land bouwuniversiteit in Wagenin- gen komen bij hen de zeldza me plantensoorten in het echt bekijken. Voor een belangrijk deel wordt die belangstelling veroorzaakt door een radio-uitzending van vorig jaar, die gekoppeld was aan een expositie in Kasteel Groeneveld te Baarn. Op die expositie was een film te zien, die de tuin van de familie De Koeyer in .de vier jaargetijden toonde. En dat wekte de nieuws gierigheid van talloze landgeno ten Ruim 150 soorten nieuwe rozen hoopt Jos de Koeyer deze zomer in (het nieuwe gedeelte van) zijn tuin te kunnen laten groeien. In de nieuwe bamboetuin en de nieuwe Japanse tuin duurt het allemaal even iets langer. In de vijver naast de Wemelding se sluisdeuren zullen veel Kopstukken zijn de zwaar-ste- nen constructies, waar de sluis deuren tussen zitten. Vier van de zes kopstukken, van 'keiharde' Duitse arduinsteen, zijn in de tuin van Jos de Koeyer terug te vin den alspoortje. Van de twee andere heeft hij een zitje gemaakt. De drempel uit het ver bouwde postkantoor van Goes (Grote Markt) dient als zitje. "Dit wordt een leuk hoekje voor bruidsparen", zegt hij, wijzend op de achtergrond en denkend aan de toekomst. Japanse irissen groeien. Op het talud een heleboel Japanse esdoorns. In Vlake (langs het Kanaal door Zuid-Beveland, even ten noor den van de verkeers- en spoor bruggen) bouwden ze hun woning deels op met moppen (bakstenen) van een kerk die van 1200 tot 1720 daar in de buurt stond. Hun tuin kochten ze stukje-bij-beetje, telkens als er wat 'vrij' kwam. Nu is de maxi- mumgrootte bereikt. De tuin is bij de buitenwereld vooral bekend vanwege de Grieks-Romeins aandoende arcade (zichtbaar vanaf de Kanaalweg), die is opgebouwd uit 22 afgedankte, betonnen waterleidingbuizen. Dat geeft precies de 'zwak' van Jos de Koeyer aan: zijn voorliefde voor recyclingmateriaal. Jan van der Weijde uit Kapelle heeft zijn zinnen gezet op deelname aan de Spartathlon die op 27 september a.s. in Athene wordt gehouden. De lan ge afstandsloper heeft voor komende maanden een druk trainingsprogramma klaarliggen. De lan ge afstandsloop in de Griekse hoofdstad gaat over 246 kilometer. Jan van der Weijde, enkele jaren geleden al winnaar van de 24 uur van Almere, is druk in training. Hij vertelt: "Ik kan me dit jaar goed voorbereiden mede dankzij enkele sponsors. Dat zijn Meijer te Kruiningen, Rosa Reisbureau te Goes en de In- en Verkooporganisatie Zaco Athene. Afgelopen maanden nam Van der Weijde al deel aan een 50 km.-loop in Tilburg (4 uur 07 min.) aan de Westland Marathon (3 uur 21 mnuten) en op 1 mei legde hij 65 kilometer af tijdens de zes uurs- loop in het Belgische Gistel. Op 18 en 19 mei komt hij aan de start voor de 24 Uur van Schiedam, ver der: Op 21 juni naar het wereldkampioenschap voor veteranen in Torhout (afstand 100 km). Van 30 juni tot en met 7 juli neemt hij deel aan de Int. Juramarathon over 318 km. waarbij in zeven dagen tijds van Genève naar Basel wordt gelopen. "Ik ga er heen met m'n vaste trainingsmaatje René Wij- nings uit Roosendaal en we willen daar zo relaxed mogelijk aan deelnemen", aldus de Kapellenaar. Verder gaat hij 17 augustus naar de 12 Uursloop te Geldrop. Climax dit seizoen moet dus de deelname aan de Spartathlon in Griekenland worden. "Ik voel me goed en wil er vol tegenaan", aldus de lange afstandsloper uit Kapelle. regio Zeeland: te helpen bij de bouw van een gehandicapten school in Yogyakarta in Indone sië. Op dit moment wordt school gehouden in een eenvoudig huisje, er volgen 26 gehandicap te kinderen onderwijs. De bedoe ling is om samen met de plaatse lijke gemeenschap een nieuw gebouw te stichten. Zij leveren bijdragen door middel van bouw materialen en menskracht. Aan Wereldkinderen is 40.000,- gevraagd, waarvan de regio Zeeland heeft toegezegd 1/4 deel te betalen. De regio Zee land wil door middel van de fiets tocht hiervoor een deel bijeen brengen. In Zeeland werd vorig jaar ruim/ 23.000,- door de kinderen bij elkaar gefietst. Dit bedrag is besteed aan projecten in Colom bia, Brazilië en Indonesië. Door de provincie Zeeland zijn de kos ten van de fietstocht, in het kader van ontwikkelingssamenwer king, gesubsidieerd. De opbrengst kon daardoor voor de volle 100% ten goede komen aan de projecten. Evenals vorig jaar wordt de tocht weer 's avonds gereden. Er doen zo'n 20 basisscholen mee aan de tocht, waar vooraf met behulp van lesbrieven en x r Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Zaterdag Zondag Woensdag 'De Disney-hit van 1996' - fewer UallaHed ...14.00 u. ...14.00 u. ...14.00 u. Q> 'Een mijlpaal in de filmgesehiedenis' - Televixier 20.00 u .19.00-21.30 u. 19.00-21.30 u. 19 00-21.30 u. 20 00 u. 20 00 u. 20.00 u. t

Bevelander | 1996 | | pagina 1