De schout en zijn rakkers waren échte rakkers; OQp 4 WEKEN VOOR 14,25 (eenmalig binnen zes maanden) -berco ALS ELKE SECONDE TELT MODESHOW APK GRATIS! „PZC Rapid PILAAR Scholen uit Goes kandidaat voor dragen Olympisch vuur weekblad voor zuid- en noord beve.end AMM Woensdag 10 april 1996 - 48e jaargang no. 15 1 HBI HALF 11 HALF 3 Ja, inclusief montage bij: 27 april: lente- avond-shopping in Goes "Service VRIJDAG 12 APRIL GRAND THEATER GOES 0113-215165 MAANDAG GESLOTEN Onderbezet 119,90 7 The 1996 Olympic Tbrch Relay Erfenis Nachtdienst.... Waterpolitie Rapid Service Goes FILMPROGRAMMA DONDERDAG 11 T/M WOENSDAG 17 APRIL 1996 (Van een onzer redacteuren) NOORD- EN ZUID-BEVE- LAND -- "Die pet past ons allemaal”, is een reclame kreet die de politie de afge lopen tien jaar vaak gebruikte om burgers aan te moedigen. Een foto uit Borssele. De afbeelding hangt samen met de lange hete zomer van 1928. Een inwoner van Borssele voer de toen vers water aan, dat hij in Walcheren kocht en dat hij in Borssele aan zijn dorpsgenoten verkocht voor 5 ct per emmer. De gemeenteraad vond dat woekerpraktijken. Uiteindelijk werd besloten dat de inwoner voor zijn ritjes naar Walcheren betaald zou worden en dat zijn waterprijs zou zakken. Boven dien moest het water verkocht worden onder toezicht van rijksveldwachter C. van Nieuwenhuijse (links) en gemeente veldwachter A. van de Velde (midden). De foto is kennelijk gemaakt op het dorpsplein, bij de kerk. De foto berust in het Gemeentearchief van Borsele. U BENT VAN HARTE WELKOM Offerblok Niks nieuws JA., ik wil: Agent Schuerveld van de gemeente Goes, omstreeks 1860. De foto berust in het Gemeentearchief van Goes. Abraham Arnoldi was destijds gemeenteveldwachter van de voormalige zelfstandige gemeente Kattendijke. Onder Katten- dijke ressorteerde toen ook Wilhelminadorp. Beide dorpen behoorden tot het kanton Goes. Ze behoren nu tot de gemeente Goes. w- tFOfllLW» WIEff Die pet paste niet iedereen F BEL- BIOS Naam: Voorletters: m/v Straat: Postcode: Plaats: MET KOFFIE EN WAT LEKKERS GOES i?lUuRPfROMi»l RtSlRVlRtN Banden STORY Afspraak vooraf niet nodig. Klaar terwijl u wacht. Prijzen incl. montage. Vaste prijzen. Originele Ford onderdelen. Vroeg open, laat dicht. Rembrandt is er wereldberoemd mee geworden. dienst weinig of niks terecht kwam. De bedoeling was, dat ieder die een misdrijf vermoedde of iets verdachts zag gebeuren, direct de politie zou bellen. Óp die manier kon de politie tijdig ingrij pen: om een misdrijf te voorkó men of om deugnieten op heter daad te betrappen. De reclameslogan over 'de pet' heeft de laatste jaren aan waar de ingeboet. De reorganisatie bij de politie (het samensmelten van rijks- en gemeentepolitie tot regiokorpsen) heeft slechts op weinig plekken het gewenste effect. En dan is er natuurlijk nog het gedeukte aanzien van de wets- handhavers, sinds het onder zoek van de commissie-Van Traa aantoonde dat de politie (CID Kennemerland) zich door drugssmokkelaars bedroevend in de luren liet leggen en zich op valse gronden liet dwingen tot het 'doorlaten' van grote partijen softdrugs en kleine partijen hard drugs. S.V.P. TELEFOONNUMMER INVULLEN I.V.M. NAVRAAG BEZORGING Er is een tijd geweest, dat de plaatselijke schout op een wel zeer merkwaardige manier aan de kost kwam. Aan deze functio naris viel namelijk alles ten deel, wat een zelfmoordenaar naliet. Maar ook hier bleek, dat men voor deze nachtwacht nauwelijks 'goede' burgers kon krijgen. Het resultaat laat zich voorspellen. In Amsterdam (waar het nacht- wachtwezen in 1813 na de Fran se tijd weer in ere werd hersteld) was het aantal nachtelijke geval len van diefstallen, inbraken en afzetterijen twemaal zo hoog als onder de Franse bezetting. Om aan deze toestanden een eind te maken, werd weer een extra groep ingesteld, die toezicht moest houden op de nachtwach ters. Zo hou je mekaar 's nachts aan het werk Nachtdienst werd er bij de politie nauwelijks gedraaid. De schout en de rakkers hadden het 's avonds kennelijk te druk met het aanboren van andere bronnen van inkomsten. Om toch een soort 'veiligheidsdienst' op straat te hebben in de strijd tegen het nachtelijk gespuis, werd in grote steden de nachtwacht ingesteld. En de schout maakte natuur lijk nooit haast om op de plek te komen waar iemand lag te verdrinken. Stel je voor, dat de drenkeling het zou overleven. Dan zou de schout een hoop geld mislopen Voor de Zeeuwen is het leuk om te weten, dat in de tweede helft van de vorige eeuw de politie te water in beeld kwam. Langs de rivieren de Maas, de Noord en de Merwede kwamen er klachten van gemeenten, dat er veel werd gestolen op en langs het water, en dat de daders vaak over het gebeurde vooral op de Zeeuw se en Zuidhollandse eilanden. Eerst waren het hoogaarzen, later botters. De eerste politie- zeilboten waren de 'rijkspoli- tievaartuigen’ no. 1, 2, 3 en 4. Ze werden gestationeerd in Brouwershaven, Veere, Som- melsdijk en Numansdorp. Vrijdag Zaterdag Zondag 21.30 u. 21.30 u. 21.30 u. Foutief? Nou, betrekkelijk. De overheid ging ervan uit, dat ze daarbij twee vliegen in één klap ving, want ten eerste was dan het toezicht op de prostitutie geregeld en ten tweede hoefde men de betreffende 'gezagsdra ger' geen loon of salaris te geven. Immers, de vrouwtjes brachten genoeg geld in zijn laat je. BObWMATERIALEN GOES 0113-215401 water vluchtten. De politie werd prompt uitgerust met roeiboten (het lijkt wel 19961). Westhavendijk 150 Goes - Tel.: 0113-22 04 40 Openingstijden: maandag t/m vrijdag 8.00 - 17.00 uur. zaterdag 9.00 - 15.00 uur. April: APK MAAND! Michelin classic 175/70x13 (inkl. monteren, balanceren ventielen!) Bij grote beurt van alle Ford’s: Vraag naar de voorwaarden Het ware slachtoffer is de burger, die te maken krijgt met een slecht gemotiveerd politiekorps. Dat heeft overigens ook te maken met het feit, dat de mees te regiokorpsen qua personeel ernstig onderbezet zijn. De huis vesting schiet op veel plaatsen hooglijk tekort. Er is nijpend geld gebrek. En bovendien staat de politie qua materieel (en dan vooral hightech-materieel) sterk op achterstand ten opzichte van de criminele organisaties die ze juist zou moeten bestrijden. Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat snellen (0118) 484216 'n dijk van een krant Bezoek de Nederlandse internet-site van Toy Story: http://www.bvi.nl/toystory/ 'Een waanzinnige digitale trip' Webber 'Een mijlpaal in de filmgeschiedenis' - Televixier 'De disney-hit van 1996' - Power Unlimited In sommige plaatsen stond op verschillende plaatsen in de gemeente (soms ook in het café) offerblokken, met als opschrift 'Voor den Veldwachter'. De veld wachter mocht op gezette tijden dit offerblok ledigen. In andere plaatsen ging de veld wachter zonder blikken of blozen op de bedeltoer. Tegen het eind van het jaar verkocht hij alma nakjes aan de burgerij, om daar mee zijn traktement aan te vul len. De almanakjes vervingen de kerst- en nieuwjaarswensen. Met de kleding van de politie mensen was óók van alles mis. Vaak moest de politieman die zelf betalen. Bij de grotere korp sen zat daar een stuk beleid ach ter. De kleding voor de hogeren in rang werd zodanig duur gemaakt, dat een man van een voudige afkomst die nooit ofte nimmer zou kunnen betalen en (daardoor) nooit zou kunnen doordringen tot de hogere ran gen. fue fóeueianaefi. i&ü Wat te denken van iemand die te water geraakte en verdronk. Zelfmoord natuurlijk, vond de schout altijd, geen twijfel moge lijk. Eenieder die verdronk was een zelfmoordenaar, natuurlijk. Bovendien stond in de plaatselij ke regelgeving in vrijwel alle plaatsen iets héél vreemds: "Nie mand mag een drenkeling uit het water halen, voordat de schout of een van zijn dienaren ter plaatse is". Er werden dus in die tijd géén mensen uit het water gered door omstanders. Die omstanders wilden misschien wel iemand redden, maar ze mochten dat niet. lange vorststraat goes Iets beter (maar nog altijd niet goed) was het in de tijd dat de dorpsveldwachter aan het eind van een bepaalde periode (week, maand, kwartaal) bij boeren of middenstanders zelf zijn geld moest gaan ophalen voor de bewezen diensten. In de stad Groningen hadden ze op deze werkwijze weer een eigen variant ontwikkeld. Zo wer den de als bordelen bekend staande panden bij herhaling door de politie 'gecontroleerd'. Vaak werden de welgestelde prostituéebezoekers beroofd van hun goedgevulde beurzen en andere kostbaarheden. Een soort inbeslagname dus, maar dan anders. Maar als we het boek T'uwen Dienst van politieman Frank van Riet erop naslaan (het ver- Tien Nederlandse scholen in het voortgezet onderwijs mogen één van hun leerlingen afvaardigen als Olympisch fakkeldrager. Met het ontste ken van het Olympisch vuur gaan op 29 juli aanstaande de Olympische Spelen 1996 in Atlanta officieel van start. Het Buys Ballot College en het St. Willibrordcollege uit Goes behoren tot de 150 scholen in Nederland die meedingen naar deelname aan The Olym pic Torch Relay. Niet alleen de Nederlandse jeugd draagt het vuur op weg naar Atlanta. In totaal komen 500 jongeren uit 70 landen naar de Verenigde Staten. Samen met 9.500 Amerikaan se leeftijdsgenoten brengen zij het Olympisch vuur naar de plaats van bestemming. The Olympic Torch Relay gaat over een afstand van 22.500 kilometer en start op 27 april aanstaande in Los Angeles, de stad waar in 1984 de Olym pische Spelen werden gehou den. Het Olympisch fakkeldragers programma is een initiatief van The Coca-Cola Company, sinds 1928 in Amsterdam sponsor van de Olympische Tussen 1890 en 1900 brak de moderne tijd door: toen wer den maar liefst vier zeilboten in de vaart gebracht voor de rijkspolitie te water. Dat "Dat waren nog eens tijden", schrijft politieman Frank van Riet quasi-bewonderend in zijn boek. "Géén officier van justitie, géén rechter-commis- saris, en al helemaal geen commissie-Van Traa!". -20.00 u. 19.00 u. 14.00-19.00 u 14.00-19 00 u 20 00 u. 14.00-20 00 u. Veel politiemensen zijn uiterma te ontevreden over hun nieuwe functie. Ze denken vaak: "Als de baas niks voor mij doet, doe ik niks voor de baas". Vandaar dat politiemensen tegenwoordig veelal niet meer overlopen van enthousiasme voor hun werk: "Het zal mijn tijd wel duren". 06-9363 Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Dinsdag Woensdag Het gevolg: politiemensen die 'achterlichtjes' willen schrij ven, krijgen schampere opmerkingen te horen als 'ga toch boeven vangen'. Kort en goed: er zijn tijden geweest, dat de politie méér gezag had.... VERJAARDAGSFEESTJE De bioscoop en Queensburger maken er een onvergetelljke middag van. Eerst ga je met je vriendjes en vriendinnetjes naar de bioscoop, waar je een leuke film ziet die je zelf hebt uitgekozen. Na de film gaat je verjaardagsfeestje door in Queensburger. Voor jou en je vriendjes en vriendinnetjes is daar een leuke verrassingsbox, een hamburger, frietjes en een drankje. En voor de jarige nog een extra cadeau een mooi T-shirt of een originele baseballcap. Voor informatie bel het Grand Theater een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 31,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 En zelfmoordenaars waren er in die tijd zat. Maar of het allemaal zelfmoordenaars waren Verscheidene nachtwachters hadden tijdens hun werk andere zaken aan het hoofd dan het vangen van dieven en ander tuig. Vooral ook omdat de ver diensten laag waren, deden nachtwachters voor een fooi de meest uiteenlopende karweitjes voor de beter gesitueerde bur gers. Ze deden boodschappen, ze begeleidden dames of kinde ren, en ze wekten mensen. Geen wonder dat van hun gewone Spelen. De onderneming raakte in 1992 in Barcelona actief betrokken bij The Olym pic Torch Relay. Voor het eerst droegen atleten van bui ten het organiserende land hef Olympisch vuur met zich mee. Bij de selectie van de tien Nederlandse fakkeldragers werkt Coca-Cola nauw samen met de Koninklijke Vereniging van Leraren Lichamelijke Opvoeding (KVLO), NOC'NSF en het Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn Sport. Twee docenten licha melijke opvoeding begeleiden de tien geselecteerde scholie ren, die ieder één kilomter voor hun rekening nemen. Het Nederlandse gezelschap komt in de week van 1 tot en met 7 juli in actie in het aangename Miami Beach. De 150 scholen die zich hebben aangemeld voor The Olympic Torch Relay, organiseren zelf de voorronden. Zij krijgen voor dit doel de beschikking over een wedstrijdpakket dat uit drie onderdelen bestaat. Sportfotograaf Hans Heus, winnaar van de Zilveren Camera, marathonloper Ge rard Nijboer (zilveren medaille winnaar bij de Olympische Spelen van 1980 in Moskou) en een vertegenwoordiger van de KVLO vormen de jury die de inzendingen beoordeelt. Begin mei wordt de uitslag bekend gemaakt. De tien winnende scholen mogen elk 100 leerlingen afvaardigen voor de grote slot manifestatie in het Olympisch Stadion van Amsterdam op zaterdag 1 juni aanstaande. Sport en muziek vormen de belangrijkste ingrediënten van dit spektakel dat door Coca- Cola mogelijk wordt gemaakt. scheen eind vorig jaar bij uitge verij Scriptum in Schiedam, f. 39,50) is er eigenlijk niet zo veel nieuws onder de zon. Ook vroe ger was het politietoezicht en de politiemotivatie niet jé van hét. Lang, heel lang, geleden werd het lokale gezag uitgeoefend door de schout en zijn rakkers. Met name de rakkers waren vaak lieden van minder allooi, zo gering zelfs dat ze op veel plaat sen vergunning van hun over heid kregen om in hun eigen woningen bordelen open te hou den. De Goese Middenstands Centra le heeft onlangs op de jaarverga dering besloten ook dit jaar enkele bijzondere koopavonden te houden. Dit in vervolg op het Moonlight- en Christmas-shop- ping van voorbije jaar. De eerste lente-avond-shopping is op zaterdag 27 april a.s. De extra koopavonden van vorig jaar hebben aangetoond dat ook onder de winkeliers in de Goese binnenstad in toenemende mate bereidheid is om er gezellige koopavonden van te maken. In principe is besloten in de loop van dit jaar drie avonden te orga niseren waarop de winkels op zaterdag zijn geopend. Minder behoefte blijkt er te bestaan om koopzondagen te houden. - L- “■A ■ESI Li. Anders Wint Het Spel!

Bevelander | 1996 | | pagina 1