Provincie Zeeland Platform archeologie Provincie timmert aan de weg Westerschelde in discussie f 1 ■Officiële Mededelingen hhh Woensdag 28 februari 1996 DE BEVELANDER 11 Ruimtelijke Ordening Machtiging r Vergunning Van Doezelaar te ‘s Heer Arendskerke Ontwerp-vergunning Van Veen te Middelburg Vergunning sorteren afvalstoffen Wijziging bestemmingsplan Bebouwde Kom Kamperland II Met ruim 2 miljoen gulden uit het fonds verkeer en vervoer kon in drie jaar tijd voor zo'n 12,5 miljoen gulden worden gespendeerd aan verkeersveiligheid, fietspaden en openbaar vervoer in Zeeland. Museumcursus Art Nouveau van ZVU in Goes Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie; Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Milieu Cursus natuur vriendelijk tuinieren Het Milieu Educatie Centrum (MEC) de Bevelanden organi seert in samenwerking met de Vereniging voor Natuur- en Milieu Educatie (IVN) een cur sus 'Natuurvriendelijk Tuinie ren'. De cursus start op 4 april, omvat vier avonden en één praktijkochtend en wordt De komende tijd is het op tal van plaatsen mogelijk mee te praten over het herstel van de natuur in de Westerschelde en daardoor invloed uit te oefenen op de besluiten die minister Jorritsma in het voorjaar moet nemen. - Nieuws Abdij Gedeputeerde Staten van Zeeland Gedeputeerde Staten van Zeeland Degenen die bedenkingen hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland 1900 een I, plan voor natuurherstel ko men. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan de heer B. van Doezelaar een vergunning Wet milieubeheer met voorschriften ter bescherming van het milieu Verleend voor het veranderen en in werking hebben van een inrich ting, bestemd voor het bewaren en demonteren van autowrakken en in- en verkoop van tweede hands auto's. Werkwijze De vraag die opdoemt is dan, laat je plannen uitdokteren op een ministerie waarna inspraak volgt, of, ga je eerst na welke mogelijk heden er zijn de natuur te herstel len en laat je de streek waar het om gaat, Zeeland dus, zelf met voorstellen komen die recht doen aan de verschillende belangen die er zijn. Gekozen is voor het laatste. Beleidsplan Gemeenten en waterschappen rond de Westerschelde en de provincie Zeeland, verenigd in het Bestuurlijk Overleg Westerschel de (BOWS), hebben in 1992 een Beleidsplan Westerschelde vast gesteld. Daarin staan de uit gangspunten die gelden voor de Westerschelde: - zoveel mogelijk in stand houden van de morfodynamiek en van de omvang van schorren, slik ken en ondiep water, - herstel van de functies van de rivier voor vissen en vogels en van karakteristieke milieutypen als de overgang van zoet naar zout, natuurlijk tempo van ver- landing en dynamisch geulen systeem. Als randvoorwaarde geldt dat aan de veilig tegen overstro ming niet valt te tornen. In de cursus 'Natuurvriendelijk Tuinieren' leert men hoe een tuin kan veranderen in een soort natuurreservaat. Allereerst krijgt de cursist informatie over het aanleggen van een natuurlijke tuin. Een greep uit de verschil lende onderwerpen: grondbe- gegeven in het MEC aan de Kattendijksedijk 23 (Holland- sche Hoeve) te Goes. Scheepvaart en ontwikke lingsmogelijkheden daarvan moeten behouden blijven. Meepraten De achttien mogelijkheden die zijn aangereikt, is meer dan nodig is voor herstel. Er zijn dus keuzes te maken. Iedere mogelijkheid apart sluit aan op het Beleidsplan Westerschelde. Ze dragen bij aan het herstel van de natuur. Zeg maar voor 100%. De afweging vanuit andere in valshoeken, zoals van land bouw, visserij, recreatie, maatschappelijk draagvlak, moet nog gebeuren. Dat bete kent dat de 100% natuur tot een aanvaardbaar niveau van rond de 70% is terug te bren gen en dat andere belangen ook op rond de 70% moeten komen. De discussie daarover geschiedt in het openbaar in overleg met belangengroepen en tijdens infor matie- en overlegavonden. Wie wil meepraten is de komende tijd welkom in de gemeenten Rei- merswaal, Oostburg, Sluis- Aardenburg, Hontenisse en Kapel- le. Om tekst en uitleg over de plannen te geven is daar telkens gedeputeerde Van Zwieten aan wezig en de gemeentebestuurder uit die plaats die lid is van het Bestuurlijk Overleg Westerschel de. Dat zijn respectievelijk de burgemeesters Verbree (Reimers- waal), Kruize (Oostburg), Van Liere (Sluis-Aardenburg) en Steen kamp (Hontenisse) en wethouder De Maat (Kapelle). Gemeente Reimerswaal Woensdag 28 februari, aanvang 19.30 uur, raadszaal gemeente huis, Oudeplein 1, Kruiningen. Gemeente Oostburg Donderdag 29 februari, aanvang 20.00 uur, Den Hoekzak, Lange- straat 1, Oostburg. Gemeente Sluis-Aardenburg Maandag 11 maart, aanvang 19.30 uur, raadszaal gemeente huis, Groote Markt 1, Sluis. Gemeente Hontenisse Woensdag 13 maart, aanvang 19.45 uur, Hotel van Leuven, Hof te Zandplein 19, Kloosterzande. Gemeente Kapelle Donderdag 14 maart, aanvang 19.30 uur, raadszaal gemeente huis, Kerkplein 1, Kapelle. hebben een aanvraag ontvangen om een vergunning Wet milieu beheer van Autosloperij Van Veen te Middelburg voor het oprichten en in werking hebben van een inrichting voor het demonteren van autowrakken t.b.v. het verwijderen van afval- en vloeistoffen, het demonteren van bruikbare onderdelen voor de verkoop en het verwerken van witgoed (wasmachines) en het uitvoeren van herstelwerkzaam heden aan motorvoertuigen. De inrichting is gelegen aan de Oostperkweg 39 te Middelburg. Gedeputeerde Staten willen de vergunning verlenen met voor schriften ter bescherming van het milieu. De ontwerp-vergunning ligt van 29 februari tot en met 27 maart 1996 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 9-12 en 14-16 uur en in het gemeentehuis van Middelburg, op werkdagen van 8-12 en 13-17 uur en (na tele fonische afspraak 0118-675000 tst. 241) op donderdagavond van 18-21 uur; Daarna, tot het einde van de beroepstermijn, liggen de stuk ken ter inzage op genoemde De grootste slokop was de gemeente Westerschouwen, die bijna 1,5 miljoen gulden kreeg voor haar mobiliteits plan Schouwen-West en dan speciaal ter verwezenlijking van het transferium - de verkeerskundige oplossing voor het recreatieverkeer. In gezamenlijkheid scoorde ook het fietsverkeer hoog: ruim 7,6 ton, verdeeld over de hele provincie met alleen al ruim 3 ton voor het fietspad Veere-Serooskerke. De zomerbus was goed voor bijna 2,5 ton. Dit blijkt uit de evaluatie van het fonds verkeer en vervoer. Bij de instelling van het fonds, in 1992, werd besloten dat na drie jaar de bestedingen tegen het licht zouden worden gehouden. Tegelijk moest worden nagegaan of vraag en aanbod voldoende op elkaar aansloten. plaatsen op werkdagen van 9-12 en 14-16 uur. Een ieder kan tot en met 27 maart 1996 schriftelijke bedenkingen tegen de ontwerp- vergunning indienen bij Gedepu teerde Staten van Zeeland, Direc tie ruimte, milieu en water, post bus 165, 4330 AD Middelburg. Hierbij kan worden verzocht per soonlijke gegevens niet bekend te maken. Wie van gedachten wil wisse len over de ontwerp-vergunning kan tot en met 27 maart 1996 een telefonische afspraak maken (0118-631773). Hierbij wordt de aanvrager in de gelegenheid ge steld aanwezig te zijn en kunnen mondelinge bedenkingen worden ingebracht. Alleen zij die bedenkingen hebben ingediend tegen de ontwerp-ver gunning en belanghebbenden die kunnen aantonen dat zij daartoe redelijkerwijs niet in staat waren, kunnen later beroep instellen. Bestedingen In de sector verkeersveiligheid werd bijna 2,9 ton bijgedragen, waarvan het leeuwedeel in Zeeuwsch-Vlaanderen terecht kwam: ruim 2 ton. Dat moet wor den verklaard uit het project Duur zaam veilig - het plan om de ver keerssituatie onder de Wester- In de openbaar-vervoersector ging een kleine 3 ton om, waar-van ruim 2,5 ton voor het zomer- busproject over de drie jaren werd verdeeld. In het eerste jaar was daarvan ook een deel voor de strandexpresse - de trein met strandbezoekers uit Noord-Bra- bant. Voor onderzoek naar klein schalig openbaar vervoer in de hele provincie werd 45.000 gul- hebben aan OLAZ Reststof fenbeheer B.V. en Afvalstoffen verwerking Zeeland B.V. een vergunning Wet Milieubeheer met voorschriften ter bescher ming van het milieu verleend voor het sorteren van bouwen sloop afval, daarmee vergelijkbaar bedrijfsafval, (grof) huishoudelijk afval en overige bedrijfsafval- stoffen op het industrieterrein aan de Europaweg-Oost te Nieuwdorp, kad. bekend gemeente Borsele, sectie A, nr. 1127 (ged.). In de vergunning zijn enkele wijzi gingen ten opzichte van het ont werp aangebracht. De vergunning ligt van 29 februari tot en met 10 april 1996 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 9-12 en 14-16 uur, in het gemeentehuis van Borsele, Stenevate 10, Heinkens- zand, maandag tot en met don derdag van 9-12 en 14-16 uur, donderdag van 18.30-21.00 uur, vrijdag van 9-12 uur en gedurende de openingstijden, waaronder vrijdag van 17-20 uur, van de Openbare bibliotheek Borsele, Stengeplein 1, Heinkenszand. Degenen die bedenkingen hebben ingebracht tegen de ontwerp-ver- den uitgetrokken, wat neerkomt op de helft van het totale onder- zoeksbedrag. Het havenschap Vlissingen, de gemeente Kapelle en het weg schap Walcheren konden nog profiteren van het fonds om fiets paden aan te leggen. Na 1993 werd het geld aan andersoortige fietsvoorzieningen besteed, zoals fietskluizen in Vrouwenpolder (10 mille). Het Zeeuws platform duur zame ontwikkeling kreeg bijdra gen voor de fietsactie woon werkverkeer (22 mille) en het ligfietsenproject (bijna 10 mille). gunning, de adviseurs die advies hebben uitgebracht over de ontwerp-vergunning, degenen die bedenkingen hebben tegen wijzigingen die bij het nemen van het besluit ten opzichte van het ontwerp daarvan zijn aangebracht en belanghebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen bedenkingen te hebben ingebracht tegen de ontwerp-vergunning kunnen tot en met 10 april 1996 tegen de vergunning beroep instellen bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. De vergunning wordt op*’ 11 april 1996 van kracht, tenzij overeen komstig art. 36 van de Wet op de Raad van State, juncto art. 8.81 van de Algemene wet bestuurs recht een verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan bij de voorzitter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State en/of de benodigde bouwvergunning nog niet is verleend. In de rubriek diversen is het transferium voor de Schouwse Westhoek ondergebracht. Daar zijn verder twee bijdragen te vinden voor het communicatie plan vervoerrregio Zeeland, samen 53.000 gulden. De statencommissie waterstaat en verkeer heeft half februari, in navolging van het dagelijks be stuur van de provincie, vastge steld dat het fonds verkeer en vervoer aan de verwachtingen voldoet en dus blijft bestaan. machtig continent. De wereldten toonstelling te Parijs in 1900 zorgde dat een nieuwe stijl wereldwijde erkenning kreeg. De Art Nouveau ofwel ”de Stijle Moderne” uitte zich vooral in de toegepaste kunsten. Het was het zoeken naar een nieuwe vorm geving, één die aansloot op de maatschapppelijke ontwikkelin gen van die tijd. Op dinsdag 12, 19 en 26 maart Het platform krijgt gedeputeerde drs. G.L.C.M. de Kok van cultuur als voorzitter. Zodra de personele invulling verder rond is, vragen gs het platform allereerst werk te maken van de suggesties die in de notitie "(On)beroerde grond" zijn ver woord. Provinciale staten stelden de notitie februari dit jaar vast. Een van de voorstellen is een provinciaal archologisch cen trum in te richten dat beheer en onderhoud voert over de beschikbare bodemvondsten en met die collectie naar bui ten treedt. Zo'n open opstel ling kan bestaan uit tentoon stellingen, publicaties of edu catieve projecten. Het platform wordt adviseur van gs, bij voorbeeld over waar het geld vandaan ge haald moet worden om het Gedeputeerde staten hebben een platform archeologie in gesteld. Daarmee lossen zij hun belofte aan provinciale staten in om met voortvarend heid het beleid voor oudheid kunde ter hand te nemen. hebben mevrouw P. Rouwendal, de heren T.A.J.F. van Riet, C. Beekman en P.J. Mondeel, allen werkzaam bij de afdeling Milieuhandhaving en -metingen van de Directie ruimte, milieu en water van de provincie Zeeland, gemachtigd om, ingevolge artikel 4:7 lid 1 en 4:8 lid 1 van de Algemene wet bestuursrecht inzake het horen van aanvragers en belanghebbenden, namens hen op te treden en het woord te voeren. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de 14e wijziging (ex artikel 11 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening) van het budget voor noodopgravingen jaarlijks met 15.000 gulden te verhogen, zodat daarvoor in 1999 60.000 gulden te beste den is. Ook voorlichting over wat zich zoal in de Zeeuwse grond en onder water aan oudheidkundigs voordoet, hoort tot de taken. Als leden van het provinciaal plat form archeologie zijn gevraagd de provinciaal archeoloog, de provin ciaal museumconsulent en de consulent geschiedbeoefening. Aan het Zeeuws Documentatie centrum, de Vereniging van Zeeuwse gemeenten, de onder wijswereld en de archeologische werkgemeenschap Nederland, afd. Zeeland, is gevraagd een vertegenwoordiger af te vaardi gen. Het platform wordt gecom pleteerd met twee ambtenaren van de provincie: een voor ruimte lijke ordening en een voor archeo logie. De laatste voert het secre- triaat. Half maart moet bekend zijn wie namens welke organisatie gaat meedoen. Dan ook kan het echte werk beginnen. De plannen voor het herstel van de natuur in de Westerschelde (Schelde Nieuwsbrief, Projecten bundel en Alternatieven Herstel Natuur) zijn verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de provin cie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 0118-631400. Meer informatie kunt u verkrijgen bij MEC De Bevelanden tele foon: 0113-252628. Tot 10 maart 1996 kan men zich opgeven door het overmaken van 125,- op postgiro 347147 t.n.v. IVN Amsterdam, onder vermelding van "Tuinieren" en de plaats: Goes. straat 51 Middelburg, tel. 0118- 634800 of fax 0118-626789. bestemmingsplan Bebouwde Kom Kamperland II van de gemeente Noord-Beveland goedgekeurd. Het betreft de vestiging van een exclusieve cadeau-shop op het perceel Veerweg 22 te Kamper land. Het besluit ligt ter inzage bij het provinciaal informatiecen trum, Abdij 9, Middelburg, werk dagen van 9.30-12.30 uur en 13.30-16.30 uur. Tot en met 10 aprilT996 kunnen belanghebbenden tegen het besluit beroep instellen bij de Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA Den Haag. Daarbij kan tevens een voorlopige voorziening worden gevraagd bij de Voorzitter van de Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State. Op dinsdag 12 maart gaat in Goes de Museumcursus Art Nouveau van start. De cursus is georganiseerd door de Zeeuwse Volksuniversiteit. Europa was rond werking, mogelijkheden op ver schillende grondsoorten, het aanbrengen van hoogteverschil len. Ook bijzondere elementen in de tuin, zoals hagen, vijvers en muurtjes, komen aan bod. Com- posteren is ook een onderwerp. Bovendien wordt aandacht besteed aan gewenste gasten zoals vogels, vlinders, bijen en ongewenste gasten zoals blad luizen, rupsen. De vergunning ligt van 29 februari tot en met 10 april 1996 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werk dagen van 9-12 en 14-16 uur en in het gemeentehuis van Goes, Oostsingel 2, Goes, op werkda gen van 9-12 en 13-18 uur en donderdagavond van 17-20 uur. IMMMip schelde ingrijpend te verbeteren en zodoende het aantal ongeluk ken in te perken. De schoolbegeleidingsdienst Regionaal Pedagogisch centrum kreeg voor alle Zeeuwse regio's (Zeeuwsch-Vlaanderen, Bevelan- den/Walcheren en Schouwen- Duiveland/Tholen) een bijdrage voor een verkeerseducatiepro- ject. Per regio was ruim 6.000 gulden te besteden. De gezamenlijke actie “proefpro- ject'roodlichtnjden" van de ge meenten, rijkswaterstaat, de pro vincie, de politie en het Regionaal orgaan verkeersveiligheid was goed voor 67 mille. Het project wordt in de loop van dit jaar op Walcheren uitgevoerd. De Tweede Kamer heeft minister Jorritsma groen licht gegeven voor het ondertekenen van het verdrag met het Vlaamse Gewest ypor het uitdiepen van de vaar geul in de Westerschelde. Uitdiepen van de vaargeul is nodig voor behoud van de scheepvaart richting Antwerpen. De schade die de natuur daardoor oploopt (in de natuurlijke beweging van water en waterbodem, morfodynamiek in de vaktaal, en verlies van opper vlakte voor ondiep water, slikken en schorren) is te herstellen. Dat blijkt uit een reeks projecten die variëren van bescherming van Slikken en schorren en binnendjks natuurherstel tot ontpolderen. Dat laatste is nodig om de rivier een ruimer jasje te geven om het ver lies aan morfodynamiek, ondiep water en slikken en schorren vol doende op te vangen. In totaal gaat het om achttien projecten. En dat is meer dan werkelijk nodig is. Verdrag Óat de natuur herstelt moet worden staat niet ter discussie. Natuurherstel is onderdeel van het verdrag en de Vlaamse overheid, die de kosten van de Uitdieping voor haar rekening neemt, betaalt 44 mln. voor Natuurherstel. Aan Nederland is het om uit te maken hoe de natuur het beste is te herstellen. De minister moet dus met een ingebracht tegen de ontwerp- vergunning, de adviseurs die advies uitgebracht hebben over de ontwerp-vergunning en belang hebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen bedenkingen te hebben ingé bracht tegen de ontwerp-vergun ning kunnen tot en met 10 april 1996 tegen de vergunning beroep instellen bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. De vergunning wordt op 11 april van kracht, tenzij overeenkomstig art. 36 van de Wet op de Raad van State, juncto art. 8.81 van de Algemene wet bestuursrecht een verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan bij de Voorzitter van de Afdelings bestuursrechtspraak van de Raad van State en/of de benodigde bouwvergunning nog niet is verleend. (19.30-21.30 uur) komen de vol- Op dinsdag 2 april worden de gende onderwerpen aan de excursie en de cursus nabespro- orde: een schets van ”La Belle ken. De cursus wordt gegeven in Epoque”, bespreking van de Art het Buys Ballotcollege, Bergweg Nouveau-stijlen tussen 1890- 4 te Goes. U kunt zich opgeven 1910, de invloed van Art Nou- bij het ZVU-bureau, Spanjaard- veau op de architectuur en de kunsten. Op zaterdag 30 maart is er een dagexcursie naar het Hortamuseum en het Belgisch Centrum van het Beeldverhaal in Brussel. Criteria Verkeersveiligheid en milieuvrien delijke vormen van vervoer, zoals openbaar vervoer, zijn de tover woorden om aanspraak op het fonds te kunnen maken. Nevenaspecten zijn vernieuwing en gedragsbeïnvloeding. Vijf aanvragen bleken aan geen der criteria te voldoen, zoals die van de gemeente Goes voor de aanleg van een skeeleraccommo- datie. De overweging was dat het skeeleren op de openbare weg de verkeersveiligheid niet ten goede komt. Nadat provinciale staten eind 1993 besloten geen geld meer te besteden aan fietspaden van der den, moesten aanvragen van Goes en het toenmalige wegschap Walcheren eveneens worden afgewezen.

Bevelander | 1996 | | pagina 11