DE TINNEN KROESE Freewheel Goes b.v. draait Informatiebijeenkomsten per gebied Unieke kans. Pak dit voordeel. Grote KeuzePapegaaistraat 6, Goes, tel. 0113-222485 Concert BB King 16 maart in Baskensburg Vlissingen 2 Maart gezellige toneelavond Platogo in Prins van Oranje Bestrijding muskusratten voortaan door waterschap na facelift op volle toeren OP ON7F OFHFI F TIN OOI I FOTIF f f Xmw l L~ L— Lm W kx/v< *MM £m /—Mr VkX L— Volgende week twee aanslagen Groot Stelle bootst de praktijk na Beschermingspakket voor afd. Bouw Groot Stelle The Juke Joints als support act T)e uniekste tincottectie van tydertand Politie !CW Brandweer Ambulance! Bel snel 06-11. Woensdag 21 februari 1996 DE BEVELANDER 21 I Hoofdkantoor Waar leven muskusratten? Bijzondere kenmerken lengte 35-40 centimeter (zonder staart) uiterlijk dikke bontvacht, op de rug donkerbruin en op de buik lichtbruin; kleine voorpoten, grote achterpoten met zwemborstels tussen de tenen; 25 cm lange staart, zwart van kleur en bijna onbehaard gewicht1,5 kilo voortplanting gemiddeld zes jongen per worp, drie keer per jaar oorsprong Alaska natuurlijke vijanden geen Waarom bestrijding? Bruine rat Schade Bestrijding muskusratten geregeld in de wet Situatie in Zeeland Help mee bij opsporing Schouwen-Duiveland Tholen en Sint Philipsland Zuid-Beveland Walcheren en Noord- Beveland De stand van zaken in waterschap Zeeuwse Eilanden Reumapatiënten e i Waterschap Zeeuwse Eilanden De bestrijding van de muskusratten in Zeeland is met ingang van 1996 niet meer in handen van de provincie Zeeland. Pro vinciale Staten hebben besloten die taak over te dragen aan de Zeeuwse water schappen. De dertien medewerkers die zich met de muskusrattenbestrijding bezighouden zijn nu in dienst getreden van het waterschap Zeeuwse Eilanden in Goes. Vijf van hen doen hun bestrijdingswerk in Zeeuws- Vlaanderen. Het waterschap Zeeuwse Ei landen is ook het centrale punt van waar uit de organisatie en de coördinatie van de muskusrattenbestrijding voor heel Zee land plaatsvindt. sloten met zoet water, weinig stroming en een constant waterpeil. Het zijn planteneters, die niet alleen waterplanten eten, maar ook de oeverbegroeiing en de gewassen die op het land te vinden zijn. Zij maken hun holen in de oevers, die zij aanleggen via zelf gegraven gangen. De in- en uitgangen maken ze onder water. Dit maakt het moeilijk hun holen te vinden. Hoe langer ze er blijven, hoe meer gangen ze ernaartoe graven. Het hol, nestkom genaamd, ligt boven de waterspiegel. Daar worden de jongen geboren. In de herfst of winter bouwen ze winterhutten van riet en soortgelijke planten, die wel anderhalve meter hoog kunnen zijn. Twee maal per jaar trekken ze over land of water naar nieuwe vestigingsplaatsen. Wanneer ze niet bestreden worden, rukken ze steeds verder op. Schouwen-Duiveland: 16 Tholen/Sint Philipsland: 320 Noord-Beveland: 3 Walcheren: 65 Zuid-Beveland west: 1794 Zuid-Beveland oost: 5033 Zeeuws-Vlaanderen west: 8988 Zeeuws-Vlaanderen midden: 2623 Zeeuws-Vlaanderen oost: 259 totaal aantal vangsten in 1995: 19101 Telefoonummer centraal meldpunt: Waterschap Zeeuwse Eilanden 0113-241000 In de loop van volgende week ontvangt u van het waterschap de aanslag van de verontreinigingsheffing én de aanslag van de Ingezetenenomslag, belde voor het |aar 1996, Het is ons dit |aar helaas nog niet gelukt belde aanslagen In een envelop bl| u te laten bezorgen. Van het geld dat u voor de verontreinigingsheffing betaalt, wordt door het waterschap gewerkt aan een betere kwaliteit van bet oppervlaktewater, waaronder het zuiveren van al ons afvalwater. Het bedrag dat een gezIn betaalt voor de v e ronrreinlglngshefflng Is dit |aar vast gesteld op 297,-. De kosten die het waterschap maakt voor het uitvoeren van de taken op het gebied van waterbeheer, waterkeringen en wegen, worden verdeeld over de belanghebbenden. Die belanghebbenden zijn de Ingezetenen, elgenaren/gebruikers van land en eigenaren vani<; gebouwen. Voor de Ingezetenen Is dit laar het bedrag vastgesteid op 88,- per woonruimte. AHe Informatie over de verontreinlgjftgshefflng en ingezetenenomsfag staat In de bdslutters, evenals de telefoonnummers voor al uw vragen. Aarzel niet te bellen, want wij helpen u graag. Postbus 114, 4460 AC Goes Piet Heinstraat 77, 4461 GL Goes telefoon (0113)241000 telefax (0113) 227528 Waterstand is de informatierubriek van het nieuwe waterschap Zeeuwse Eilanden. Elke maand kunt u deze rubriek in dit blad vinden. Voor vragen over de beschreven onderwerpen kunt u terecht bij bureau Voorlichting: Marlette van Gorkum (01 13- 241209) of Arend van der Wel (0113 241203). Muskusratten leven in niet te ondiepe Om maar meteen een misverstand uit de weg te ruimen: de muskusrat, ook wel bisamrat genoemd, is in tegenstelling tot de bruine of de zwarte rat niet gevaarlijk voor de volksgezondheid. Hij brengt geen ziektes over en valt geen mensen of die ren aan. Waarom dan toch bestrijding? Omdat muskusratten door hun manier van leven enorme schade aanrichten, waar over later meer. Het herstel van die schade kost veel geld, dat door de burger via de waterschapsbelastingen moet wor den opgebracht. De bestrijding van de bruine rat in Noord en Zuid-Beveland is vanaf 1 januari van dit jaar geen waterschapstaak meer, maar een taak van de gemeenten. Het meldpunt voor de bruine rat is gemeente Borsele, bureau buitendienst, telefoon 0113-561730, toestel 424 of 426. Muskusratten ondermijnen met hun gegraaf, dat wel tien meter landinwaarts kan gaan, oevers van sloten, kanalen en kreken. Oevers verzakken en kalven af, waarbij landbouwvoertuigen en vee kunnen wegzakken. Sloten raken verstopt door de inzakkende grond, waardoor ze niet meer goed afwateren en plattelandswegen vertonen verzakkingen, om over het verlies aan opbrengst door het kaal vreten van het land nog maar te zwijgen. Tegen de zware Zeeuwse zeedijken is de muskusrat niet opgewassen, maar de binnendijken die als extra beveiliging bij overstromingsgewaar dienen, ondermijnen deze dieren wel. Behalve materiële schade veroorzaken zij dus ook verlies aan veiligheid. Omdat de muskusrat een uitheems dier is, mag hij er volgens de Jachtwet (art. 54) op gejaagd worden. Het Muskusrattenbesluit is gebaseerd op de Plantenziektenwet en verbiedt het houden, fokken en vervoer van levende muskusratten. In het besluit zijn de bevoegdheden van de rattenbestrijders geregeld. Er staat onder meer in dat zij bij het vermoeden van aanwezigheid van muskusratten terreinen mogen betreden en welke vangmiddelen zij mogen gebruiken. De laatste jaren kan men zeggen dat de situatie in Zeeland voor een groot deel onder controle is. Uitzonderingen zijn Zuid-Beveland en het westen en midden van Zeeuws-Vlaanderen. Daar werden in 1995 aanzienlijk meer muskusratten gevangen dan in 1994. Onderstaande cijfers geven een indruk om welke aantallen het gaat: Het team rattenbestrijders speurt dagelijks langs sloten en dijken naar muskusratten. Hun succes is echter mede afhankelijk van de meldingen die zij binnenkrijgen van de inwoners van Zeeland. Wie een muskusrat ziet of zijn aanwezigheid vermoedt, moet daarvan aangifte doen. Zo staat het in de wet. Waaraan is de aanwezigheid van muskusratten te merken? dode of overreden exemplaren, of dieren die in visfuiken gevangen zijn gangen in oevers, bijna zo groot als konijneholen met de ingang onder water; bij bewoonde in- en uitgangen wijkt de bodemkleur iets af oeverbeschadigingen en verzakkingen platgetreden paadjes van ongeveer 12 cm breed door de oeverbeplanting (de paadjes lopen vaak naar landbouwgewassen die dan gedeeltelijk kaalgevreten zijn) winterhutten van rietachtig materiaal Onlangs ontving de afdeling bouwtechniek van de school voor voor bereidend beroepsonderwijs 'Groot Stelle' in Goes van de stichting Arbouw een PBM-pakket, een volledig pakket met persoonlijke beschermingsmiddelen. Deze middelen kunnen nu door de vakdo centen als leermiddel worden gebruikt tijdens de lessen. De actie is een onderdeel van het onderwijsplan van Arbouw. Met dit plan wil de stichting bereiken dat er in het onderwijs voor de bouwnij verheid meer aandacht wordt besteed aan veilig en gezond werken. Een aantal noodzakelijke hulpmiddelen, zoals lesbrieven, voorlich tingsmateriaal en videofilms, werd hiervoor al beschikbaar gesteld. Het beste leermiddel ontbrak echter: een pakket met persoonlijke beschermingsmiddelen. Samen met een groep docenten werd bepaald welke pbm'en de opleidingen Bouwtechniek nodig hebben. Dat zijn onder meer een helm met bril en gehoorbescherming, een halfgelaatsmasker met filterbus, veiligheidsschoenen, handschoe nen en kniebeschermers. Arbouw benaderde vervolgens leveranciers van persoonlijke beschermingsmiddelen om te kijken of zij pakketten beschikbaar wil den stellen. Zeven leveranciers werkten mee: Safetex b.v., Groene- veld, van Bavel, Gerba, Hevea, Bata en PWG bedrijfsveilige kleding. r o.l.v. gebiedsgezworene L.|. Klompe dinsdag 27 februari 1996, 19.30 uur Dorpshuis t Zuudende, Beatrixstraat 1 kerkwerVe f v gebiedsgezworene J.L.C. Mol donderdag 29 februari 1996, 19.30 uur Hollands Huis. L. Deurloostraat 28, Scherperusse o.l.v, gebiedsgezworene C.M. Dagevos maandag 4 maart 1996, 14.00 uur De Vroone, C.D. Vereekestraat 74, Kapelle ad v gebiedsgezworene D Vos vrijdag 15 maart 1996, 19.30 uur Ons Huis, Burg. Adelaarstraat 26, Mefiskerke invloedrijke naoorlogse vertolker van het bluesgen- re. Vele gitaristen, waaronder klinkende namen als Eric Clapton, Jimi Hendrix, Stevie Ray Vaughan, Jeff Beck en Albert Collins, hebben te kennen gegeven dat hun stijl in meer of mindere mate op de B.B. King-leest is (of in sommige gevallen was) geschoeid. De 'oude meester' zelf werd in het bij zonder geïnspireerd door T-Bone Walker. "Hij was met zijn uitvoering van 'Stormy Monday' de eerste elektrische gitarist die ik op plaat hoorde. Het was het mooiste geluid dat ik ooit in mijn leven heb gehoord. Het gevoel dat T-Bone Walker toen bij me losmaakte, deed me besluiten ook de blues te gaan spelen." Kaarten voor het concert op 16 maart in Vlissingen kosten 49,50. Ze zijn verkrijgbaar bij alle VVV- bespreekburo's, bij sporthal Baskensburg, Music House te Middelburg en Vlissingen. f/f^terstand Wij nodigen u uit voor het bijwonen van eén van de informatiebijeenkomsten dié liet waterschap Zeeuwse Eilanden organiseert. Het nieuwe water-schap wil graAg voor wle hef dë talcen uitvoert en die daar via de waterschapsbelastingen aan bijdragen. Die taken zijn in het kort het beheer en onderhoud yari waterkeringen oppervlaktewateren buitenwegen. Tijdens deze bijeenkomsten wordt u geïnformeerd over wat als gevolg van de fusie is veranderd of nog gaat veranderen. Zo wordt aandacht besteed aan dé onderhoudsplicht van waterlopen en de bereikbaarheid van het waterschap en het bestuur, Gok wordt eértoverzichf gegeven van de vorig jaar uitgevoerde (onderhouds-)werken en van hetgeen dit jaar in uw gebied staat re gebeuren. Uiteraard is er ruimschoots gelegenheid om vragen te stellen De dijkgraaf de gebiedsgezworene. de districtshoofden en de districtsopzichters zijn bij de bijeenkomsten aanwezig om op uw vragen in te gaan. bedrijf. Op deze manier leren de leerlingen om te gaan met natuurlijke zakelijke afspraken èn problemen in een bedrijf èn de administratieve afwikkelingen hiervan. Hoe gaat dit in z'n werk? De leer ling werknemer) werkt gedu rende 2 tot 4 weken op een afde ling; per week is dit 2 keer 3 les uren. Een leerling komt het bedrijf het lokaal) binnen en gaat naar zijn/haar eigen afde ling, pakt het werk op en gaat aan de slag. Zijn er problemen, dan gaat hij/zij naar een collega Platogo treedt op in diverse plaatsen in Zeeland. Aanvanke lijk was het de bedoeling om, zoals voorafgaande jaren, de eerste voorstelling in de Prins van Oranje te geven. Dit jaar zijn de voorstellingen al in volle gang en wordt de uitvoering in de Prins van Oranje achteraf gege ven. De regie van het toneelstuk is in handen van mevrouw Addy Flipse". De rollen worden gespeeld door: Herman Cle ment, Diana Dorrepaal, Ina van der Hart, Arie Hage, John de Kraker, Dré de Koning, Yvonne Langejans, Huib Mol en Jac queline Vos. Het geluid wordt verzorgd door Danny Geys, soufleusse is Anneke Hage. onder 1 kennis met Op 7 maart a.s. houdt Mw. H. Doorenweerd voor de reumapa- tiëntenvereniging Midden-Zee- land een lezing met dia's en sie raden en de mogelijkheid tot koop van deze sieraden. Deze lezing vindt plaats in "De Sten- ge", Stengeplein 1 te Heinkens- zand, aanvang 14.30 uur. Alle leden zijn van harte welkom. 20% KORTING Vlissingen is één van de drie steden in ons land waar B.B. King in maart een concert geeft. Het optreden van de "Ambassadeur van de Blues", die onlangs zeventig jaar werd, wordt gegeven in sporthal Baskensburg. De andere concerten zijn in Utrecht en Groningen. B.B. King speelt 16 maart in Vlissingen en als support act vermeldt het pro gramma The Juke Joints, de bekende formatie uit Beveland die de laatste jaren flink aan de weg tim mert. In september '94 speelden de Joints al met B.B. King tijdens hun USA-tour. De formatie, bestaande uit Peter Kempe, Rinus Oudejans, Sonny Boy v.d. Broek en Casper Berents, bestaat in maart 12,5 jaar. Er wordt dan een nieuwe CD uitgebracht. Samen met B.B. King wil men er een meeslepende Bluesavond in Vlissingen van maken, aanvang 20.15 uur. De 'King of the Blues' geldt als de meest Zaterdagavond 2 maart brengt Platogo een gezellige toneel avond in "De Prins van Oranje" te Goes. Gespeeld wordt "Het regende die dag". De avond zou aanvankelijk op 27 januari plaatsvinden, doch kon vanwege ziekte van één der hoofdrol speelsters toen niet doorgaan. De voorstelling begint om 20.00 uur, zaal open vanaf 19.30 uur. Kaarten kosten 10,-, voor pas houders 7,50 entree. Telefoni sche reserveren kan via tel. 227825 of 214093. Jacqueline Vos van Platogo vertelt: "Het is een ondeugend spel van onschuldige aard in drie bedrij ven, geschreven door Jos Joos- ten. op dezelfde afdeling om dit uit te werken. Pas als dit niet lukt gaat hij/zij naar de bedrijfsleider docent) voor de nodige informa tie. De leerling werknemer) werkt dus vnl. zelfstandig aan zijn/haar opdracht Zo zijn er de volgende afdelingen: Receptie, Inkoop, Magazijn, Verkoop, Boekhouding, Facturering, Per soneelszaken Loonadministra tie en Controle. Dit alles wordt zowel handmatig als volledig geautomatiseerd (met allerlei softwareprogram ma's) aangeleerd. Bezoekers van de Open Dag die Groot Stelle te Goes zater dag 24 februari a.s. houdt, kun nen meer maken Freewheel Goes b.v. Het gaat om nabootsing van een produktie- bedrijf van fiet sen. Deze afdeling is onderge bracht bij de administratie van de school. Deze afdeling heeft kort gele den een facelift gekregen. Praktijkdocent de heer M. Stoffer van VBO Groot Stelle vertelt: "Deze afdeling is nu een vol waardig bedrijf in het assemble ren (het samenvoegen van onderdelen) en verkopen van fietsen en fietsonderdelen als groothandel. Freewheel Goes koopt z'n onderdelen in vanuit West-Europa èn verkoopt fietsen en onderdelen aan o.a. Neder landse, Duitse, Franse, maar ook Amerikaanse bedrijven (fietswinkels). Het gaat hier natuurlijk om een simulatie (nabootsing) van zo’n

Bevelander | 1996 | | pagina 21