Volvo 850 TDI: combinatie van techniek en economie off. Nissan dealer Business Edition Ford Mondeo: Accessoires levert uw merken-dealer op maat Audi A4 1.9 TDI: snelle en Moderne motorenlijn voor de Fiat Bravo en Brava 'n Occasion kopen is 'n zaak van vertrouwen Lantra wagon komt eerder Einde jaar Seat-Toledo in nieuwe gedaante bij dealer Consumentenbond over Alto GA: Suzuki blijft voordeligste voordelige extra veiligheid zeer zuinige diesel Nissan Quality Repair voor goed schadeherstel Mazda 626 lager geprijsd Jan Hop Nissan Goes JAN HOP ÏTvFóF'1 e Woensdag 22 november 1995 25 DE BEVELANDER «EHF TDI dieselmotor rl t- Een échte 850 Tweede airbag Ergonomie Nieuw gamma Voordelige Wagon BHH 203; ND-BDO3 Bij de foto: De Suzuki Alto Max TOUmö z ■Btlllun., NMC De pittige direct ingespoten tur bodiesel krachtbron maakt de TDI tot een echte 850, die in Nederlandse verzoek om de eer ste zendingen te vervroegen, heeft ingewilligd. Zo gaat de Lantra Wagon alleen in Nederland nog dit jaar, in december, de weg op. In de rest van Europa blijven de leveringen volgens de oorspronkelijke plan ning, in januari beginnen. ting. Deze krachtbron levert 140 pk (103 kW) bij 4.000 toeren per minuut en het maximum koppel bedraagt 290 Nm bij slechts 1.900 toeren per minuut. Daar mee is de 850 TDI-motor één van de sterkste turbodiesels op de markt. dynamiek niet onder doet voor de meeste benzineversies. Zo accelereert de Volvo 850 TDI in 9,9 seconden vanuit stilstand naar 100 kilometer per uur. En de topsnelheid bedraagt 200 km/h. Minstens even indrukwek kend zijn de verbruikscijfers: 4,4 liter/100 km bij 90 km/h, 6,4 liter/100 km bij 120 km/h en 7,2 liter/100 km in de stad. De Volvo 850 TDI zal in maart 1996 beschikbaar zijn voor prijzen tus sen de 73.000,- en 73.500,-. Zoals bekend hebben alle Fords standaard een airbag in het stuurwiel, maar wordt voor een tweede airbag een klein bedrag in rekening gebracht: 390,- (voor zover van toepassing wor den hiervoor ook twee hoofd steunen op de achterbank bijge leverd). Twee andere voorzienin gen, die beide de actieve veilig heid dienen, levert Ford even eens voor een uitermate aan trekkelijke prijs. Airconditioning kost als optie op de Mondeo's nu 990,- en voor datzelfde bedrag is ook ABS leverbaar. Op de Mondeo's Business Edition 2.0 en Ghia 2.0 is dat zelfs inclusief de jongste veiligheidsvoorzie ning van Ford: Traction Control. Meer informatie over de Busi ness Edition van de Ford Mon deo is overigens verkrijgbaar bij Auto Adria te Goes, Ford-dealer voor Zuid- en Noord-Beveland. ook fleet-owners en leasemaat schappijen, (nog) meer te inte resseren in dit populaire model van Mazda. De 626-versie gooit vanouds als zakenauto hoge ogen en werd in 1994 nog tot 'Zakenauto van het Jaar' uitgeroepen. De vanaf-prijzen liggen nu op 38.995,- voor de 626 Sedan en op 39.995,- voor de 1.8i LX Hatchback. NISSAN DEALER AZN LEASE 4 WD SPECIALIST inzichtelijke waarbinnen mee- De E DIRK DRONKERSWEG 18, GOES, POEL III (0113)250858 Betrouwbaar autorijden Jan Hop AU TO PAS GOES/ETTEN-LEUR l Mill H Er is verder veel aandacht besteed aan de ergonomie: de overzichtelijkheid en bediening zet door een elektrisch-pneuma- tisch systeem. Behalve een goed koppel en zeer economische verbruikscijfers heeft de laad- drukregeling ook altijd tot doel de uitlaatgasontwikkeling te beper ken. In combinatie met de verder ont wikkelde verdeler-inspuitpomp met hogere inspuitdruk, nieuwe verstuivers en een uitgebreider regelapparaat kon nog meer winst worden geboekt op het vlak van de verbruiks- en emis- siewaarden. Voor gezonde thermische voor waarden zorgen een vergrote oliekoeler, nieuwe zuigers en zuigerveren, alsmede een elek tronische uitloopregeling van de koelluchtventilator. De A4 1.9 TDI met 81 kW/110 pk zal in ons land leverbaar zijn vanaf eind 1995. De consumen tenprijs bedraagt 61.290,- incl. BPM/BTW. De spectaculaire stationwagon van de nieuwe Lantra -Lantra Wagon geheten- komt eerder op de Nederlandse markt! De export naar Europa zou pas in januari 1996 beginnen, maar de voorverkoop van de auto nam in Nederland zo'n vlucht, dat de fabriek het dringende de l 850 Het een vormt. Brandstofkosten komen op de tweede plaats. Het loont dus om behalve een zuinige auto vooral een auto te kiezen die waardevast is. Op beide vlakken scoren Suzuki modellen zeer goed. De Consumentenbond bekeek de gemiddelde maandelijkse kosten per auto over 2,5 jaar en 40.000 kilometer, vijf jaar en 80.000 kilometer, zes jaar en 95.000 kilometer en zeven en een half jaar en 120.000 kilome ter. Over de eerste twee perio des bleek de Alto GA het goed koopst. De Suzuki Swift 1.0 staat drag. Samen met de bekrachtig de besturing zorgt die techniek ervoor dat de Bravo en de Brava zich heel makkelijk laten dirige ren. De afstelling van vering en dem per zijn zo gekozen dat het dyna mische rijkarakter van de twee niet ten koste gaat van het uitste kende comfort. Uiteraard krijgen beide een zeer krachtig en mak kelijk te doseren remsysteem mee. De Fiat Bravo en Fiat Brava staan sinds begin oktober bij de dealer. Daarbij valt op dat beide nieuwe Fiat middenklassers, zeker gezien hun sterke motoren en uitgebreide standaarduitrus ting - met onder andere een air bag, in hoogte verstelbare stoel en stuurkolorh, een elektroni sche startblokkering en -brand- preventiesysteem, automatische gordelaanspanners en zelfs een speciale radio-cassettespeler - een concurrerende prijs hebben. bineschoepen. Daardoor kan de laaddruk zodanig worden inge steld dat deze een druk bereikt tussen 1 en maximaal 2 bar. Met de variabele inlaatgeometrie wordt alleen een hoge laaddruk tot stand gebracht wanneer deze werkelijk nodig is voor een hoog vermogensresultaat. In het bre de gebied van het deellastbedrijf daarentegen schakelt het regel apparaat de turbine over op "doorlaten" en biedt de uitlaat gassen daarmee dus zo min mogelijk weerstand. Hiermee konden de verbruikswaarden vooral in het deellastgebied dat voor de dagelijkse rijpraktijk van belang is, aanzienlijk worden verbeterd. De regeling van de verstelbare schoepen in het inlaatgedeelte van de turbolader wordt verzorgd door de motorelektronica met kenveldregeling. De stuurcom mando's worden traploos omge- gekre- is door Neder- besloten vergelijk- operatie Met de Toledo introduceert Seat nieuwe aanduidingen voor de uitrustingsniveaus, waarbij tevens de uitrustingsomvang groeit. Het basismodel heeft voortaan de reeds genoemde De Mondeo-reeks zal als voor heen bestaan uit drie carrosse- rievormen, de vierdeurs Sedan, de vijfdeurs Hatchback en de eveneens vijfdeurs Wagon. Deze laatste wordt door Ford nog steeds aangeboden voor dezelfde prijs als een vier- of vijf deurs Mondeo. Alledrie de car- rosserievormen zijn leverbaar in de uitvoeringen CLX, Business Edition of Ghia. Deze topper is 2.000,- in prijs verlaagd, maar blijft uiteraard standaard voor zien van ongekend veel luxe, waaronder airconditioning. Het modelgamma wordt uitge breid met een hoogst interessan te nieuwe motor, een 66 kW/90 pk sterke en extreem zuinige 1,9 liter turbodiesel met directe brandstofinjektie. De Toledo 1.9 TDI zal leverbaar zijn in combi natie met drie uitrustingsniveaus. Daarbij zijn steeds twee airbags inbegrepen. Alle motoren voor de nieuwe Seat Toledo, varië rend van 1,6 tot 2,0 liter inhoud en 47 kW/68 pk tot 110 kW/150 pk vermogen, zijn al voorbereid op de Europese uitlaatemissie- en geluidseisen welke in de loop van 1997 in werking treden. Z' .WW startblokkering, stootstrips op de flanken, en een in hoogte ver stelbare bestuurdersstoel. Het tweede niveau SE komt in plaats van de vroegere GL, de GLX- versie wordt vervangen door een nog completer Toledo SXE. Standaard biedt deze onder meer twee airbags, een boord computer en afstandsbediende centrale portiervergrendeling. De dynamische Toledo GT wordt vervangen door de versie Sport, niet alleen leverbaar met 2.0i benzinemotor, maar ook met de nieuwe 1.9 TDI diesel. De uitrus ting van de Sport is vereenvou digd, waardoor deze uitvoering goedkoper en voor een breder publiek bereikbaar wordt. Uiter aard laat zich via de optielijst als nog de zeer omvangrijke uitrus ting van de vroegere GT realise ren. Nog meer goed nieuws tot slot: in het algemeen zal de nieu we Seat Toledo slechts margi naal duurder zijn dan zijn voor ganger. NISSAN finance Vraag bij de Nissan dealer naar de unieke betalingsmogelijkheden. Via de on-line verbinding met Nissan Finance maakt hij een offerte op maat. begint bij een bedrijfsstructuur, efficiency hoogtij viert. Nissan besteeds hieraan maximale zorg. ft I u Dit najaar heeft Fiat in ons land de nieuwe Bra vo en Brava uitgebracht. In deze Autokrant werd er al eer der aandacht aan besteed. Het gaat om twee opmerke lijke auto's die opvallen in hun klasse door design en tech nisch concept. Wat dat laatste betreft, is er ook sprake van een geheel nieuwe moto renlijn die Fiat met de Bravo en Brava lanceer de. Er is een keuze uit vier ultramo derne motoren: twaalf-, zestien en zelfs twintigkleppers, met een cilinderinhoud tussen 1.4- en 2.0-liter. Waarbij de laatste, uniek in deze klasse, een com pacte en zeer potente vijfcilinder is. Hij levert 108 kW/147 pk en is goed voor een top van 210 kilo meter per uur. Maar ook de 1.4-twaalfklepper (drie kleppen per cilinder dus) is al goed voor 59 kW/80 pk, zodat ook die - mede door zeer gunstig gevormde carrosserie - voortref felijke prestaties levert. Zo staat hij te boek voor een top van 170 kilometer per uur. Tussen die twee uitersten in vinden we een 1.6- en 1.8-liter metende zestien- klepper, met respectievelijk 76 kW/103 pk en 83 kW/113pk. Als alternatief is er een 1.9-liter dieselmotor, die in de toekomst overigens gezelschap krijgt van een nieuwe turbodiesel met interkoeler en elektronisch gere gelde inspuiting. De nieuwe, rondom onafhankelij ke wielophanging garandeert een ongekend stabiel wegge- Sinds kort heeft de Nissandealer - voor onze regio is dat Autobe drijf Jan Hop te Goes - een extra service in het pakket doorge voerd. Het gaat om het Nissan Quality Repair Schadeherstel- systeem. Dat betekent dat hier wordt gewerkt volgens de Nissan fabrieksspecificaties en de nor men van de Focwa, de organisa tie voor de schadebranche. Importeur Nissan Motor Neder land heeft het erkenningssys- teem ingevoerd om klanten meer duidelijkheid te verschaffen. Dat zijn in dit geval niet alleen parti culiere autobezitters, maar ook verzekerings- en leasemaat schappijen. Nissan is van mening dat iedereen is gebaat bij een gestructureerde en goed georganiseerde afhandeling van schade. Dat werkt niet alleen prettig, het komt de restwaarde van de auto evenzeer ten goede. De doelstelling van Quality Repair Schadeherstel is verster king van de service en de uitstra ling van de dealer als all-round bedrijf. De erkenningsregeling past in het structureringsproces dat zich al geruimte tijd voltrekt in de Nis san dealerorganisatie. Kwaliteit na vijf jaar op de derde plaats om na zes jaar de leiding van zijn kleinere broer over te nemen. Anderhalf jaar later staat de Swift nog steeds op de eerste plaats. De opvolger van de door de Con sumentenbond als voordeligste betitelde auto is de Suzuki Alto Max. Deze vijdeurs Suzuki kost 13.995 gulden en is één van de zes leverbare Alto-varianten. De consument heeft het bij Suzuki dus voor het kiezen als het gaat om een auto op maat. van het geheel. Die aandacht voor praktische details is in feite overal in de Bravo en Brava terug te vinden. Een voorbeeld: om de instap naar achteren (bij de driedeurs Bravo) te verge makkelijken schuiven de voor stoelen zowel links als rechts desgewenst ver naar voren. Een geheugenstand op de stoelen zorgt dat ze weer automatisch in dezelfde stand terugkomen. De drie hoofdsteunen achterin (standaard vanaf de Bravo GT en Brava SX) kunnen - voor een beter zicht wanneer daar geen passagiers zitten - in de rugleu ning worden geduwd. De leuning kan heel handig met de hoofd steunen op hun plaats worden neergeklapt. Ook hun luchtweerstand is - met Cw-waarden van respectievelijk 0.32 en 0.33 - opmerkelijk gering. Wat zich uiteraard ver taalt in uitstekende topprestaties en een gunstig laag verbruik. Door hun ultramoderne concept met ver uit elkaar geplaatste wie len en een zo groot mogelijk pas- sagierscompartiment zijn het bovendien opvallend ruime auto's geworden. De consumen tenbond heeft de Suzuki Alto GA voor de derde keer op rij aangemerkt als goedkoop ste auto in het dagelijks gebruik. Ook de driedeurs Suzuki Swift 1.0 scoort uit stekend in het onderzoek waaraan 5.500 autobezitters hebben gewerkt, resultaten staan in de Consumenten gids van oktober 1995. De Alto GA is als goedkoopste model in de range inmiddels opgevolgd door de vijfdeurs Max, de Swift 1.0 is in diverse uitvoeringen nog steeds in het programma opge nomen. Autorijden is kostbaar. Tot die conclusie komt iedereen ook zonder onderzoek van de Con sumentenbond. Het rapport geeft echter feilloos aan welke aspecten van het autogebruik het zwaarste op de portemonnee drukken. Zo concludeert de bond dat waardevermindering van de auto de grootste kostenpost Sterren Niet elke dealer beschikt echter over een eigen schadeherstel afdeling. Sommige van hen besteden uitdeuken en/of spuit werk uit. Aan de hand van een aanduiding met 'sterren' is te zien op welke manier de afhan deling van schade bij de betreffende Nissan-dealer is geregeld. In alle gevallen geldt evenwel dat Quality Repair staat voor een gelijk niveau van kwali teit en service, ook als met der den wordt gewerkt. Dus ook een dealer met één ster biedt, net als de hoogste categorie met vijf sterren, een vervangende auto en een alarm- en sleepservice voor voertuigen tot 3.500 kilo. Tevens heeft elke dealer toe gang tot een Audatex en Auda- com terminal om snel volgens de officiële regels een schaderap- port te kunnen opstellen. Boven dien wordt louter gewerkt met externe schadeherstelbedrijven die voldoen aan de Focwa-eisen. Als vervolg op de zeer goede ontvangst bij het publiek die j de stroomlij- ning van het modellen-pro- gramma van de Escort-reeks heeft gen, Ford land een bare door te voeren bij de Mondeo. De Mondeo GLX zal wor den vervangen door de 'Busi ness Edition'. De naam is geïnspireerd op de bekroning van de Ford Mondeo tot 'Zakenauto van het Jaar 1995'. In aansluiting daarop zijn alle dieselversies van de Mon deo aanmerkelijk aantrekkelijker geprijsd. Afhankelijk van de uitvoering kan het voordeel oplopen tot wel f 5.500,-. Wederom zal de Mon deo CLX de basis voor het pro gramma vormen. Een trapje hoger komt nu de Business Edi tion, die (voor een meerprijs van slechts 1.000,- boven de CLX) is voorzien van brede banden om 15-inch velgen, mistlampen vóór en in het interieur de fraaie 'Raven' bekleding heeft, alsme de een middenconsole met arm- steun en elektrisch bedienbare voorportierramen en buitenspie gels. Nog dit jaar zal de Audi A4 1.9 in ons land leverbaar zijn met een snelle en zuinige vier- cilinder TDI- motor met een vermogen van 110 pk, ofwel 81 kW. Deze nieuwe krachtbron met een nominaal vermogen van bijna 43 kW per liter cilinderin houd levert tus sen 1700 en 3000 t/min het aanzienlijke koppel van 225 Nm en brengt de A4 binnen 11,3 seconden vanuit stilstand op 100 km/h. Dit zijn bijna sportieve waarden, maar nog indrukwek kender zijn de verbruikswaar den: bij een gemiddeld gebruik (vlg. DIN) haalt deze versie een brandstofverbruik van slechts 4.9 1/100 km. Deze waarden worden bereikt door een heel pakket technische maatregelen. Als eerste ter wereld presenteert Audi in deze 1.9 TDI een turbolader met elek tronisch geregelde, variabele tur- bine-geometrie (VTG). In combi natie met de laaddrukregeling en een effectieve laadluchtkoeling zorgt dit ervoor dat ook bij een laag toerental direct een flinke trekkracht beschikbaar is. Bij het VTG-systeem worden de uitlaatgassen door een elek- trisch-pneumatisch verstelsys- teem onder een instelbare toe- stromingshoek gericht op de tur- -7- Met ingang van 7 november heeft Mazda de prijzen van de 626 Sedan-uitvoeringen met duizend gulden verlaagd. Ook de Hatchback-versies van de 626 zijn op die datum in prijs aangepast en werden maar liefst zestienhonderd gulden goedkoper. Door middel van deze aanzienlijke prijsaanpas singen denkt de Mazda-impor- teur particuliere kopers, maar Nog vóór het eind van dit jaar zullen de Seat-dealers het topmodel Toledo leveren in vernieuwde gedaante. Voor het eerst was de nieuwe Seat Toledo te zien op de Interna tionale Auto tentoonstelling te Frankfurt. Aansluitend bij de succesvolle Ibiza en Cordo ba krijgt de Seat Toledo een nieuw aan- zien. Rondere belijning van de grille en com pactere koplampen voeren tot een eenduidige 'family-look' in het Seat gamma. Ook de bum pers van de Toledo zijn nieuw en meer gerond. Bij elke versie zijn ze in carrosseriekleur meege spoten en voorzien van prakti sche stootstrips, die lakschade bij de kleinste aanrakingen voor komen. De achterlichten hebben deels in donkere kleur uitgevoer de beglazing. Geheel bij de tijd is de nieuwe Toledo met voorzieningen als een derde remlicht en elektroni sche startblokkering, standaard op alle versies. Ook bij de diesel motoren is dus een startblokke ring ingebouwd. Verder zijn de veiligheidsgordels nu voorzien van automatische spanners. Gewijzigde detaillering verleent de onveranderd exceptioneel rui me Toledo, met de lijn van een sedan maar toch met een handi ge vijfde deur, een aktueel en nog verzorgder uiterlijk. Komend voor jaar (in maart) brengt Volvo in ons land nieuwe TDI uit. gaat om ultramoderne dieselversie van de beken de Volvo 850. De nieuwko mer onder scheidt zich door veel dyna miek in combi natie met zui nigheid. Volvo Car Cor poration volgt de filosofie dat de gunstige verbruikscijfers van een diesel motor niet hoeven te leiden tot een vermindering van prestaties en rijcomfort. Met de huidige stand van de techniek is het mogelijk een dieselmotor te ont wikkelen, die snel start, voldoen de vermogen levert, vlot reageert op het gaspedaal, zuinig omspringt met brandstof en een geringe uitlaatgas-emissie heeft. De Volvo 850 TDI is uitgerust met een 2,5 liter vijfcilinder turbo- dieselmotor met directe inspui-

Bevelander | 1995 | | pagina 25