Citroen Xantia Break Beveland-Mobtel Nieuwe Honda-Civic centraal Iso 9002 Certificaat voor BMW-dealer Zwartepoorte Opel introduceert OK Quality Care Extra voordelige Op Occasionshow merkendealers actie-Hyundai's werden weer goede zaken gedaan Suzuki Baleno 1.8: begin volgend jaar in N'land Old Opel bezoekt Goes op show van Eurocar te Goes Bi De Goese merkendealers e.o.: Autoverkopen in Nederland beter dan in rest van de Europese Unie DE BEVELANDER 21 Woensdag 25 oktober 1995 Auto Adria, Autobedrijf Akkermans, Autobedrijf Centrum Goes, Auto Dagevos, Eurocar Goes, Autobedrijf van Fraassen, Autobedrijf de Groene, Auto Hendriks Goes, Autobedrijf de Jager, Autobedrijf A.C. de Jonge, Autobedrijf van Oeveren, van Strien Car, Auto v.d. Vliet, PTA Goes, Autobedrijf H.J. Rijk, Garage Sjaak Sonke, Autobedrijf Sorber, Autobedrijf Steketee, Garage van Strien, Autobedrijf Tramper, Garage Gebr. Vermeulen, Autobedrijf Jan Hop, Autobedrijf Zwartepoorte. Veersysteem Nieuwe motor Minder onderhoud Zuinige motoren Veiligheid WW i De vering - hydropneumatisch (1.8i en SX, 1.9 Turbo D X en SX) of hydractief (2.0i 16V SX, 2.0i SX Automaat en 2.0i Turbo CT VSX) - staat garant voor een constante wagenhoogte, onge acht de belading. De veerkarak- teristiek wordt stugger naarmate het gewicht van de lading toe neemt. Dankzij het veersysteem, dat ideaal is voor een auto die geschikt moet zijn voor het ver voeren van de in gewicht meest uiteenlopende zaken, loopt de Xantia Break ver vooruit op ver gelijkbare uitvoeringen van de Het grote nieuws bij de Baleno 1.8 vinden we onder de motor kap. Daar bevindt zich een volle dig nieuw ontwikkelde motor. Bij het ontwerp van deze krachtbron is veel aandacht gegeven aan maximale souplesse, hoge pres taties en tegelijk een laag brand stofverbruik alsmede een scho ne verbranding. Suzuki heeft alle kennis over motorenbouw aan gesproken om een krachtbron te maken die perfect zou aansluiten bij de 1,3 en 1,6 liter versies die al worden geleverd in het gam ma van de Baleno. In deze opdracht zijn de ingenieurs ruim- slechts 82 kilo! Dat is zeer gering. Enerzijds komt dat door de compacte bouw. Verder is het hele blok gemaakt van het licht gewicht aluminium. Ook de van hoogwaardig staal gemaakt holle krukas levert een bijdrage aan de gewichtsbesparing. De gerin ge massa van dit onderdeel zorgt aan de andere kant voor een zeer alert op het gas reage rende motor, waardoor de Bale no ook in druk stadsverkeer zich opmerkelijk kwiek laat gelden. Een volledige elektronische ont steking (Direct Ignation System) met per bougie een bobine en De verkoop van nieuwe personenauto's is in de eerste 9 maan den van dit jaar uitgekomen op 370.577 eenheden. Daarmee ligt de afzet in ons land, 2,9 procent boven het niveau van de ver gelijkbare periode in 1994. De verkoop van nieuwe auto's ont wikkelt zich in Nederland conform de eerder dit jaar uitgespro ken prognose van Rai en Bovag. De organisaties gaan ervan uit dat dit jaar ca. 450.000 nieuwe wagens hun weg naar de consu ment zullen vinden. Volgens RAI-voorzitter drs. G.E.L.M. Worm doet Nederland het vergeleken met veel andere E.U. lidstaten vrij goed. "De totale autoverkoop binnen de Europese Unie ver beterde in de periode tot en met september met slechts 0,7 pro cent. Bij onze zuiderburen daalde de afzet zelfs met ruim 10 pro cent en ook Italië zag het aantal registraties met 1,2 procent teruglopen. In Duitsland, dat geldt als de grootste automarkt bin- nen'Europa, beperkte de verkooptoename zich tot 2,8 procent. Wij verwachten overigens dat de komende jaren sprake zal zijn van een periode van voortgaand economisch herstel. Dit bete kent een verdere verbetering van de koopbereidheid van de consument, hetgeen een positieve impuls kan geven aan Nederlandse automarkt". Ook de bedrijfsautomaat profiteert van de oplevende economische bedrijvigheid. Dit leidde tot meer investeringen, vervanging en soms ook uitbreiding van het wagenpark bij vervoerders. De totale verkoop van vrachtauto's vanaf 3,5 ton gvw nam in de eerste 9 maanden toe met ruim 13 procent tot 10.369 voertuigen. In de bestelautosectór werden 40.886 wagens geregistreerd, een groei met 26 procent. voor de BMW-rijder bij Zwartepoorte, waar kwaliteit en service de eerste zorg is. Bij de foto: Piet Boonman, (rechts) adj. dir. Zwartepoorte b.v. ontvangt beide certificaten uit handen van André ter Weele, dir. D.N.V. De laatste drie maanden van dit jaar maakt Hyundai dat nog veel interessanter met een gratis (en gratis gemonteerde) LPG-instal- latie. De consumentenprijs hier van is 3.385,-. Merkendealer weer goede zaken gedaan. Bijna éénderde van het aantal gepresenteerde auto's vond een nieuwe eigenaar. In exacte cijfers uitgedrukt: 76 van de 250 auto's. Overigens heeft de verkoopshow van de merken dealers in het algemeen nog een nawerking. Want degenen die op de occasionshow niet direct tot een besluit konden komen over de aankoop van een goede occasion, gaan na de show graag nog eens even bij de mer- Auto Hendriks, Ringbaan, Goes. U kunt vanaf 16.15 uur daar de Old Opels weer bezichtigen, zoals de Olympia, Kapitan, Admi raal, Kadett en natuurlijk ook de legendarische Opel GT en nog vele anderen. Iedereen is van harte welkom en de toegang is gratis. LPG-INSTALLATIE OP SONATA In de klasse van de Sonata wor den vaak hoge jaarkilometrages gemaakt en dan is op LPG rijden een voordelige optie. één 1905 cm3 turbo dieselmo tor (67,5 kW/92 pk bij 4000 tpm) met een koppel van 20,5 kgm bij 2250 tpm, een bijzon der prettige en zuinige motor met een gemiddeld verbruik van 6,5 I bij 100 km (1 op 15,1). Voorts past Suzuki een speciaal ontwikkeld inlaatspruitstuk toe, dat zorgt voor een optimale ver menging van de aangezogen lucht en de benzine en dus voor een laag verbruik en een schone verbranding. De Baleno 1.8 heeft een top van 190 km/uur, weegt als sedan 1.035 kg en als hatchback 1.000 kg. een multi-point brandstofinjectie systemen zorgen voor een per fect motormanagement, waar door de soepele eigenschappen nog beter tot uiting komen. AUTOMATISCHE TRANSMISSIE OP EXCEL. De automatische transmissie is gratis op de Excel Hatchback (driedeurs) en de Excel Liftback (vijfdeurs), beide in de complete en behaaglijke LS-uitvoering, met de sterke twaalfkleps 1,5 liter motor en met stuurbekrachti ging. De consumentenprijzen (inclusief BTW en BPM) van deze twee bijzondere Excels zijn 25.995,- voor de driedeurs Hatchback en 26.995,- voor de vijfdeurs Liftback. Dat betekent dat de geraffineerde automaat volledig cadeau wordt gegeven. Nieuw voor de Xantia is de 2 I turbo benzinemotor, bekend van de Citroën XM en Evasion (1998 cm3, 108kW/150 pk bij 5300 tpm). Daarnaast treffen we op de Xantia Break de volgende moto ren aan: - één 1.8 I benzinemotor (1761 cm3, 74kW/103 pk bij 6000 tpm) en - twee 2 I. benzinemotoren: 1998 cm3 16 kleppen - 97,4 k/135 pk bij 5500 tpm, bekend van de XM, in combinatie met een mechanische versnel lingsbak en 1998 cm3 8 klep pen - 89 kW/123 pk bij 5750 tpm met automatische ver snellingsbak. Zeeuwse bolus. Vanuit Goes start de puzzel/ rondrit, die via Wilhelminadorp, Kortgene, Wis senkerke naar Neeltje-Jans gaat, waar een pit-stop wordt gehou den. De rit gaat verder via Vrou wenpolder, Oostkapelle, Dom burg, Westkapelle naar Vlissin- gen. Het eindpunt is Opeldealer Als tweede en respectievelijk derde BMW dealer in Nederland heeft Autobedrijf Zwartepoorte het ISO- 9002 certificaat behaald. Voor Zeeland betekent dit zelfs dat Zwartepoorte, met vestigingen in Goes, Vlissingen en Bergen op Zoom, zich het eerste personenwagendealerbedrijf mag noemen met een ISO-9002 certificaat. Diverse faktoren hebben aanleiding gegeven om deze hoge kwaliteitsaan duiding te willen bereiken. De groei van de Zwarte- poorte-vestigingen maakte het wenselijk tot maxi male beheersbaarheid te komen. Daarvoor is duidelijkheid nodig omtrent werkzaam heden, procedures en verantwoordelijkheden. Daartoe bleek ISO (International Standard Organi sation) een prachtig hulpmiddel. Op 27 juli 1995 kon bevoegd certificerend bedrijf Det Norske Veri tas (DNV) uit Rotterdam melden dat Zwartepoorte geslaagd was. Er is dus sprake van twee certifica ten, omdat de vestigingen Goes en Bergen op Zoom afzonderlijk zijn gecertificeerd. In Nederland zijn inmiddels 5000 gecertificeerde bedrijven, wereldwijd is dit momenteel ongeveer 50.000 bedrijven. Omdat een ISO-certificering elk jaar opnieuw getoetst wordt, is er sprake van een continu-pro- ces. Duidelijk is geworden, dat de betrokkenheid van de medewerkers belangrijk is gegroeid. Er is maximale duidelijkheid over ieders taken en ver antwoordelijkheden, waarbij alles gericht is op kwaliteit en service. Ook een inventarisatie van de behoeften aan oplei dingen is gemaakt met daarop aansluitend een opleidingsplan. Het spreekt voor zich dat het op 4 oktober uitgereikte certificaat vooral van belang is De Xantia Break straalt een en al robuustheid en veiligheid uit. Evenals de berline, is ook de breakuitvoering voorzien van verstevigingsbalken in de portie ren, veiligheidsgordels met blok- keerinrichting en pyrotechnische gordelspanners, een airbag voor de bestuurder - standaard lever baar op VSX uitrustingsniveau en al extra op de X en SX - drie 3-punts rolgordels voor de pas sagiers op de achterbank. Bovendien is op de Xantia Break een veiligheidsnet in de bagage ruimte ter bescherming van de passagiers als extra op alle drie de uitrustingsniveaus beschik baar. Naast het reeds genoemde veer systeem beschikt de Xantia over vier schijfremmen, terwijl ABS standaard op de VSX en als extra op de X en SX leverbaar is. Het derde remlicht is een ele ment van veiligheid waarvan alle uitrustingsniveaus standaard zijn voorzien. Voor nog meer veilig heid is het brandstof toevoersys- teem van de Xantia uitgerust met een anti-terugslagklep en met een afsluitmechanisme dat bij een botsing in werking treedt. hogere middenklasse. Naast de exceptionele wegligging en een ongeëvenaarde mate van veilig heid en comfort, welke aan het veersysteem te danken is, profi teert de Xantia Break ook van de voordelen van de meesturende achteras: een uitstekende stabili teit in de bocht en een grotere precisie van de besturing. De hoogteregeling zorgt bovendien voor een groter gebruiksgemak. De Xantia Break is leverbaar in 7 uitvoeringen op basis van drie uitrustingsniveaus (X, SX en VSX) en met 5 verschillende motoren (4 benzine en 1 diesel). Door de toevoeging van deze 7 uitvoeringen aan de 10 berlines, komt het gehele Xantia-gamma voor de Nederlandse markt op 17 versies uit. schoots geslaagd. Het kloppend hart van de Baleno 1.8 presteert niet alleen geweldig, maar is bovendien vrij van resonanties en trillingen waardoor hij erg stil is. De viercilinder-motor met een inhoud van 1.839 kubieke centi meter beschikt over dubbele bovenliggende nokkenas die zestien kleppen bedienen. Het maximale vermogen bedraagt 89 kW/121 pk. Het koppel is een royale 152 Nm bij 3.400 toeren per minuut. Opmerkelijk is dat die hoge waarde bijna tot aan het maximaal toelaatbare toerental overeind blijft, wat uiteraard de souplesse en de prestatiedrang van de motor ten goede komt. Met deze karakteristiek is de Baleno 1.8 ook een ideale trek auto, waarbij het SSCS en ABS een forse bijdrage levert aan de koersvastheid en de veiligheid van de hele combinatie. De nieuwe krachtbron weegt met de aspiraties van een sport wagen. Daarmee zou Honda weleens trendsetter kunnen wor den. Honda heeft aan elk detail ruime aandacht besteed. Het eerste dat u opvalt zijn de stijlvolle kop lampen. Ze geven de auto niet alleen nét dat tikje extra uitstra ling. Ze zijn ook functioneel. De speciale Free Form reflectors zijn helderder (+45%) en geven een gerichte lichtbundel die beduidend breder is (+38%). Maar er is meer dat de nieuwe Civic een voorsprong geeft op z'n roemruchte voorgangers, waarvan er al meer dan 10 mil joen wereldwijd zijn verkocht. Het interieur ademt luxe en com fort. Bovendien is er méér beenruim- te (óók achter) en meer bagage ruimte. Daarnaast is het dash boardkastje groter en zijn er diverse extra opbergvakken. In het vloerpaneel naast de bestuurder is zelfs een uitsparing voor een opvouwbare paraplu. Hyundai gaat het najaar in met drie extra voordelige aanbiedin gen. Automatische transmissie cadeau! Een jaar financierings- rente cadeau! LPG-installatie cadeau! waarden op het gebied van opti male klantenservice en het oplei dingsniveau van het personeel. Maar vanzelfsprekend dient de gebruikte auto ook te voldoen aan behoorlijk wat eisen voordat deze het label van OK Quality Cars verdient. 1De auto is jonger dan vijf jaar 2. Op de kilometerteller staat minder dan 80.000 kilometer (bij een diesel 120.000 kilo meter) 3. De auto is technisch grondig geïnspecteerd door een opge leide technicus. Voldoet de auto eenmaal aan alle voorwaarden dan kan de koper rekenen op voordelen die bijna overeenkomen als bij de aanschaf van een nieuwe auto, in termen van Opel's nieuwe opzet de 'Vijf Sterren' genoemd. Afleveringscertificaat Veertien dagen omruilgarantie Gratis inspectie na 1500 kilo meter 1 jaar garantie 1 jaar Opel Assistance kendealer zelf kijken of er alsnog zaken gedaan kunnen worden. Een exact resultaat is dus moei lijk meetbaar. Niettemin staat het vast dat de occasionshow van Goese Mer kendealers nog steeds tot één van de meest succesvolle in Zuidwestelijk Nederland be hoort. Het ligt dan ook in de lijn van de verwachting dat de najaarsshow komende lente '96 wordt gevolgd door een nieuwe editie. De nieuwe Civic biedt veel voor z'n geld (prijzen vanaf 29.890,-). Niet alleen dankzij de unieke VTEC-E motor, die een nieuw tijdperk inluidt als het gaat om geavanceerde auto-techniek. Maar ook dankzij talrijke veilig heidsvoorzieningen, een anti- diefstal start-blokkeer systeem (contactsleuteltje met microchip), een comfortabele en snelle auto maat of CVT én de double wish bone wielophanging (ontwikkeld in de Formule 1-race-rij, voor een optimale wegligging). Ook opval lend is het feit dat de nieuwe Civic zéér zuinig is in onderhoud. In de praktijk betekent dat een kosten besparing van maar liefst 25% op onderhoud. Wie aan den lijve wil ondervinden wat Honda bedoelt met 'maxi maal rijplezier', is welkom voor een uitgebreide proefrit. Het adres van Eurocar Goes B.V.: J. Weijermanweg 9 in Goes, tele foon (0113) 251919. Met ingang van heden introdu ceert Opel Nederland een volle dig nieuwe opzet voor de ver koop van gebruikte auto's, van alle merken, bij de Opel-dealer. Voorop staat dat de koper van een OK Quality Car met min stens evenveel zorg en aandacht wordt behandeld als klanten van een nieuwe Opel. Daartoe zal de kwaliteit van de aangeboden gebruikte automobielen nog ver der worden verbeterd en van dezelfde zekerheden worden voorzien als bij nieuwe auto's. Het nieuwe programma wordt eerst geïntroduceerd bij vijf dealers, verdeeld over Neder land, waarna de landelijke intro- duktie in november aanstaande plaats zal vinden. De OK Quality Car wordt uitsluitend aangebo den door de officiële Opel dealer. Deze dealer wordt vooraf zorgvuldig geselecteerd door Opel Nederland, waarbij voldaan moet worden aan een aantal stringente eisen. Zo stelt Opel Nederland aanvullende voor- om de hoogst mogelijke koers vastheid te garanderen. Ook de tractie van de wielen wordt door ■dit systeem beduidend verbe terd. Een vierkanaals ABS wordt gecombineerd met dit SSCS systeem voor optimale veilig heid. Hierbij is voor elk wiel afzonderlijk een sensor gemon teerd zodat zelfs de minste slip- neiging in de kiem wordt gesmoord. EEN JAAR FINANCIERING Kopers van een Excel kunnen in plaats van de gratis automaat ook profiteren van een extra aan trekkelijke financiering. Zij kun nen een jaar uitgestelde betaling cadeau krijgen. Wie het na gaat rekenen, ontdekt dat het om een voordeel van meer dan 2.000,- gaat! Dezer dagen brengt Citroën de Break-uit- voering van de Xantia in ons land uit. Dat gebeurt vlak na de presentatie op de Auto show van Frankfurt. De lengte van de Xantia Break is 4,66 m (22 cm meer dan die van de berline) en krijgt daar mee vooral achterin een ruimte die tot de grootste van zijn klasse behoort. Het functionele karakter van de breakuitvoering wordt geïllustreerd door een bagage ruimte van 1690 dm3 (tot dak), een laadvloer van 1,73 m (met neergeklapte achterbank), een vertikaal veiligheidsnet in de bagageruimte (extra) en afsluit bare bergkastjes aan de achter kant van de wielkasten. Extra comfort voor de passagiers ach terin wordt verkregen door 2 cm meer hoofdruimte en op niveau X een achterbank met drie echte plaatsen, elk voorzien van een 3- punts veiligheidsgordel. De niveaus SX en VSX zijn voorzien van een 2/3-113 neerklapbare achterbank, eveneens voorzien van drie 3-punts veiligheidsgor dels. Optioneel kan op de niveaus SX en VSX de 3-zits achterbank worden geleverd, welke dan is voorzien van drie hoofdsteunen. In De Zeelandhallen te Goes werd kort geleden weer de groot ste overdekte occasionshow van Zeeland gepresenteerd. Niet minder dan 250 goede occa sions werden daar samenge bracht tijdens de drie dagen durende show, waar steeds veel belangstelling voor bestaat. Ook dit keer was dat het geval. Hoe wel de verkopen van gebruikte auto's de laatste tijd wat zijn gestagneerd, werden er op de occasionshow van de Goese Vorige maand behoorde de Baleno 1.8 van Suzuki tot één van de nieuwkomers op het Autosalon van Frankfurt. Met deze auto wil Suzuki de veelei sende automobilist bereiken die hoog vermogen en sportieve eigenschappen koppelt aan comfort en gebruiksgemak. De nieuwe Baleno 1.8 zal begin vol gend jaar via de dealers zijn intrede doen op de Nederlandse markt. De Baleno is er al in 1,3 en 1,6-versies. De 1.8 biedt in zijn klasse een ongekend hoog niveau van vei ligheid. Zo zijn dubbele full-size airbags standaard evenals bal ken in de portieren die bescher ming bieden bij een aanrijding in de flank. De Baleno 1.8 is ook leverbaar met het vooruitstre vende Suzuki Suspension Con trol System (SSCS). Bij scherp insturen van een bocht of bij een uitwijkmanoeuvre onderdrukt dit systeem het overhellen of duiken van de carrosserie. Daarnaast zorgt het voor een razendsnelle aanpassing van de schokdem- ping. Hoe hoger de snelheid, hoe straffer het veerkarakter zal zijn Zondag 29 oktober a.s. brengt de Historische Opel Club Nederland (HOCN) een bezoek aan Zuid- Beveland. Vanaf 11.00 uur tot 12.30 zijn de 45 Old Opels te bezichtigen bij de Goese Opel Dealer Auto Hendriks Goes bv aan de Ringbaan, die de leden ontvangt met koffie en een echte Bij Honda- dealer Eurocar Goes B.V. aan de J. Weijer manweg 9 staat op don derdag 2, vrij dag 3 en zater dag 4 novem ber a.s. de nieuwe Honda Civic centraal. De driedeurs VTEC-E is een opmerkelijke auto en is de eerste met "een dubbele motor". Welis waar ligt onder de gestileerde motorkap natuurlijk maar één motor, maar die heeft twee karakters. Enerzijds zuinig en comfortabel. Anderzijds snel en pittig. Die combinatie is uniek. De Civic 3- deurs dankt z'n prestaties aan een lichtgewicht 16-kleppen motor die is gebaseerd op de vernieuwde VTEC-E technolo gie. VTEC is Honda's zelf ont worpen systeem met elektro nisch gestuurde regeling van kleptiming en lifthoogte. Dankzij VTEC kan de motor zich pro bleemloos aanpassen aan de commando's van de bestuurder. Dat betekent dat de Civic soepel én zuinig rijdt bij lagere snelhe den. En wil de automobilist het onder ste uit de kan, dan zet hij z'n power direct om in snelheid. Het gemiddelde brandstofverbruik is sensationeel laag (gemiddeld 1:17). In de meeste gevallen is de nieuwe Civic zelfs voordeliger dan een diesel! Wie eenmaal heeft gereden in de nieuwe Civic 3-deurs komt tot de conclusie dat het een extreem zuinige auto is «MHH» z-z

Bevelander | 1995 | | pagina 21