Wuivend welkom van de Het herfstboeket is Regels voor snoei bomen en struiken Bloembollen planten stap voor stap Hoveniersbedrijf BOOT kleurrijk en smakelijk herfst met siergrassen Appeltern: een park voor wie tuinideeën wil opdoen Hekjes, schuttingen en schuurtjes beschermen met bijvoorbeeld beits Hekjes, schuttingen, schuurtjes, tuinmeubelen... Al dit tuinhout dient in ons land goed beschermd te worden tegen de invloeden van buitenaf. Welke bescherming het beste is, hangt af van vele factoren. Gaat het om zachthout of hardhout en is het hout grof of fijn. Ook de mate waarin het hout blootstaat aan de weersinvloeden verschilt nog al. Deze zaken zijn allemaal van invloeden op de keuze van de beits. Zoveel soorten hout als er zijn, zoveel beitsen zijn er. Maar welke beits is nu geschikt voor welk tuinhout? Bij de keuze van de juiste beits spelen een aantal zaken mee: is het hard- of zacht hout, grof of fijn (geschuurd/ geschaafd) en de mate waarin het hout blootstaat aan weersin vloeden. wlh KL f J 4 21 Woensdag 11 oktober 1995 DE BEVELANDER Pruikeboom Tip Droomtuinen voor iedereen Speciale soorten Tel. 0113-301449 Aanleg en onderhoud van de tuin voor particulieren en bedrijven. Ruim 25 jaar ervaring. Bel vrijblijvend voor prijsopgave. Tevens sierbestratingen. Maak nu reeds een afspraak voor uw najaarsbeurt. Vertier voor iedereen W vhg vereniging Hard, zacht, grof en fijn Demonstraties en cursussen Onderhoud Siergrassen Kamperfoelie WANNEER KAN ER WORDEN GESNOEID? RAMBO j s g 9 plek en doorlatende grond is ideaal. heeft (175 cm hoog). Gen- 3 Het is nu de beste tijd om potten en bakken te Het goed snoeien van bomen en struiken levert bij veel tuinlief hebbers problemen op. Begrijpe lijk dat er regelmatig cursussen in die richting worden gegeven, ook op de Bevelanden. Niette min zijn er wel enkele hoofdlijnen aan te geven om verantwoord te snoeien. We geven onze lezers tips die afkomstig zijn van men sen die er verstand van hebben: het Hoveniers-lnformatie Cen trum. Het park omvat ruim 3 hectare met thematuinen. In de tuinen zijn alle "harde" materialen sfeer vol verwerkt met bijpassende beplanting. Voor werkelijk iedere smaak, stijl of voorkeur zijn com plete tuinen ingericht; van bal- kontuinen tot groentetuin, van ecotuin tot Italiaanse tuin en van werk. Kennis van de groeiwijze van de bomen en struiken is hier voor van essentieel belang. Een dik boekwerk zou nog niet alle varianten en nuanceringen kun nen bevatten. Algemene regels voor snoeiwerk zijn dan ook moeilijk te geven. stadstuin tot watertuin. Het bij zondere zit'm in de handige infor matie die je krijgt om zelf ook zo je tuin in te richten. Iedere bezoeker ontvangt namelijk een boekwerk met daarin alle mate rialen die in de tuinen zijn ver werkt. Bovendien kent het park een uitgebreid documentatie-, en informatiecentrum met tekenin gen, boeken, video's en zelfs heuse computerprogramma's. Je favoriete droomtuin leer je zo zelf te maken. Het november-boeket zal door winkelend publiek in Middel burg worden gekozen. Grassoorten hebben niet alleen sierwaarde als bloeiende tuinplant, sommige zijn bijvoorbeeld heel geschikt als bodembedekker. Een goed voorbeeld is blauw schapegras, Festuca glauca. Dit gras groeit polvormig en is geschikt voor droge grond. Hoe meer zon, hoe 'blauwer' het blad. Dat geldt ook voor de sierhaversoort Helicotrichon sempervi- rens. Een grassoort die het zelfs in diepe schaduw doet is grote veldbies, Luzula sylvatica (50 cm hoog). Het frisgroene blad is vrij breed. Een nog lagere soort is ruige veldbies, L. Filosa, 25 cm. Zo is er voor elke plek wel een siergras te vinden, met wuivende pluimen en/of mooi blad. Het zijn pro bleemloze tuinbewoners. trekt is pruikeboom, Cotinus coggrygria. Het is meer een struik dan een boom, ongeveer 250 cm hoog. Het ronde blad verkleurt in de herfst schitte rend geel-oranje. Voor het zover is rijpen de vruch ten. Ze vormen opvallende pluimen, waaraan de struik z'n Nederlandse naam te danken heeft. Een daar nu een afdekkende laag beits op zit, kan dit vocht er niet uit met als gevolg dat de beits- laag gaat afbladderen. Beter is het om eerst een laag impreg- nant aan te brengen. Dit zorgt ervoor dat een volgende beits- laag beter hecht. Het werkt tevens schimmelwerend. Daar na een optimaal regulerende beits gebruiken, waardoor het hout kan 'ademen'. Bijvoorbeeld Dekkende Buitenbeits, Dekken de Buitenbeits Acryl, Transpa rante Tuinhoutbeits of Tuinbeits. Voor fijn hout zijn deze beitsen ook geschikt. Fax. 0113-301306 werk waar nodig het hout bij. Voorzie de liggende delen en de klant die de meeste zon krijgt eventueel van een nieuwe laag. REGELS VOOR EENVOUDIG SNOEIWERK Het meeste snoeiwerk is vak- STAP2 Zorg ervoor dat overtollig giet- of regenwater goed kan weg lopen. Een laag grind, kleikor- rels of potscherven onderin de pot houdt de zaak luchtig, waardoor het water gemakke lijk de openingen in de bodem kan bereiken. STAP 4 De bakken en potten mogen absoluut niet te warm (in een garage of schuur) staan, want dan gaan ze te vroeg uitlopen. Door gebrek aan licht kunnen de bloembollen dan sprieterig worden. TIP Ook bamboesoorten behoren tot de grassen. Ze hebben sierwaarde door hun wintergroene blad. Een enkele keer komt een bepaalde soort in bloei, waarna de plant meestal afsterft. SNOEIEN HEEFT IN PRINCIPE ALS DOEL: Versnellen van de groei of de hergroei na het planten. Verbeteren van de lichtinval om bijvoorbeeld een gezonde blad-, bloem- en vruchtontwik- keling te bevorderen. Het verkrijgen van een bepaal de vorm, zoals de haagvorm, leivorm, bolvorm enz. Verbeteren van de vorm, om de natuurlijke vorm te optimali seren. Verkleinen van de afmetingen, zonder de natuurlijke vorm aan te tasten. Geheel wegknippen van oude bloemtakken, die plaats moe ten maken voor nieuwe bloem takken. STAP 1 De wanden van de potten mogen niet te schuin weglo pen, want in dit geval staan de buitenste bollen nauwelijks in de aarde. STAP 5 Vergeet ook niet om af en toe water te geven, zeker op een balkon. men een ongekende bron van inspiratie voor iedere groenlief- hebber. Kopen kun je niets. Het park is helemaal ingericht om ideeën en praktische kennis op te doen. Voor de levering van de materialen wordt doorverwezen naar hoveniers, tuincentra en bouwmarkten in heel Nederland. De groenttrend van dit najaar is bloembollen in potten en bakken. Balkonbezitters en iedereen die een terras heeft, zullen veel plezier beleven aan het planten van bloembol len in potten en bakken. Ook kinderen vinden het leuk om met bloembollen aan de slag te gaan. Hieronder vindt u een gemak kelijk zes-stappenplan voor een goed bloeiend resultaat. Als u in het voorjaar wilt genie ten van bloembollen moet u ze tussen september en novem ber planten. Onder invloed van vocht en tem peratuur kunnen zachte hout soorten gemakkelijker krimpen en zwellen dan hardhout. Zacht hout wordt echter vaak voorbe handeld verkocht. Het heeft dan een bruine of groene tint en we noemen dit hout geïmpregneerd of verduurzaamd. Dit zachthout heeft al de nodige bescherming gekregen maar kan het echter toch gaan verweren. Het is daar om verstandig (en vak ook mooi er) dit hout te voorzien van een beitslaag. Zachthout dat niet geïmpregneerd is, moet altijd bescherming krijgen. Behandel dit hout met bijvoorbeeld Dek kende Buitenbeits of Dekkende Buitenbeits Acryl. Voor hardhout geldt dat in principe hetzelfde als voor geïmpregneerd zachthout. Daarnaast kunnen we een onderscheid maken in grof en fijn hout. In grof hout (van bijvoor beeld hekjes, schuttingen) kan gemakkelijker aan alle kanten vocht dringen, omdat het niet geschaafd of geschuurd is. Zo dra de zon gaat schijnen wil dit Een andere mooie plant die in het najaar aandacht Julianastraat 2 4484 AK Kortgene van gemaakt. De planten zijn echter niet winter groen als bamboe, wel stevig en decoratief. Heel opvallend is 'Zebrinus', die geel gestreept blad plekke worden beplant Vooral handig voor balkon- heeft (175 cm hoog). bewoners. De Zuiderlingen weten wat appetijtelijk is. Met een Bourgon disch oog jureerden de Maastrichtenaren het Boeket van de Maand Oktober. Het Herfstboeket is letterlijk en figuurlijk een smaakvol boeket. Met verse appeltjes, volle rozebottels en de frisse smaak van dille zou dit boeket niet misstaan in een schil derij van Rubens. Het is een vol en haast wulps aandoend boe ket dat een mooi plekje verdient op de eettafel of op de schouw. Het Herfstboeket bestaat verder uit gele chrysanten, boere- wormkruid en Solidago, het rood van pompoen Dahlia's, Rud- beckia's en Hypericum en het groen van maggie pluimen, eike- blad, Mimosa-blad, Mahonie en Salou. De Maastrichtse publieksjury vond dit boeket op en top herfst. Als de bomen hun herfstkleed aannemen en de wind de bladeren hoog opwaait dan geeft het Hersftboeket net dat tikkeltje extra warmte in de huiskamer. Het vele bladgroen en vooral het eikeblad vielen goed in de smaak bij de Maastrichtenaren. Ook de rozebottels in combinatie met de besjes van Hypericum zijn natuurlijk echte typische herfstprodukten. De Limburgers waren van mening dat je met zo'n smakelijk boeket gezelligheid in huis creëert, daar naast vonden ze het Herfstboeket ook een ideaal cadeau-boe- ket waarmee je voor de dag kunt komen. Voor de hongerige mens wordt gezorgd in het sfeervol ingerich te mini-restro. Meekomende kin deren kunnen terecht op de demo-speeltuin en rond het park is een ruime parkeergelegen heid. Bovendien kent Appeltern een sfeervol ingerichte winkel met de laatste snufjes op het gebied van tuindecoraties, tuin kunst en tuinboeken. Kortom, een dag lang vermaak voor iedereen. Appeltern is gelegen midden in het Land van Maas en Waal. De tuinen en het docu mentatiecentrum zijn bijna het gehele jaar open; van 1 maart t/m 30 november van 10 tot 17.00 u, Ook op zon-, en feest dagen. De entree bedraagt 10,- voor volwassenen, inclu sief informatiebrochure. Kinde ren tot 16 jaar zijn gratis. Groe pen vanaf 20 personen kunnen op aanvraag een rondleiding met gids bespreken tegen een speci aal tarief. van hoveniers en groenvoorzieneri Zachte houtsoorten (bijvoor beeld vuren of grenen) zijn min der duurzaam dan hardhout. Nog tot eind november is Appel tern in het Land van Maas en Waal geopend. Het gaat om een paradijs voor tuinliefhebbers die ideeën willen opdoen. Centraal staan daarbij hardmaterialen. Tuinliefhebbers die zoeken naar ideeën om zelf de tuin in te rich ten kunnen naar hartelust rond struinen in de Informatietuinen naar Appeltern. Deze unieke ideeëntuinen blijken in een enor me behoefte te voorzien. Maar liefst 70.0000 bezoekers uit heel Nederland passeerden afgelo pen jaar de poorten van de Infor matietuinen, op zoek naar een vergelijkend tuinwarenonder zoek! Honderden voorbeeldtui nen, idyllisch ingericht met beplanting, vijvers, bestrating, tuinhout, potteriën en kunst, vor- WILT U TOCH WAT EENVOU DIG SNOEIWERK ZELF VER RICHTEN, DAN VOLGEN HIER EEN AANTAL REGELS: Koop bij een specialist een goede snoeischaar. De schaar moet altijd scherp geslepen en geolied zijn. Snoei regelmatig en tijdig zodat er zelden of nooit een snoeizaag aan te pas hoeft te komen. Het snoeisel moet zodanig worden verknipt of versnip perd, dat het gemakkelijk ver werkt kan worden als voedsel voor de beplanting. Het is beter om een aantal te dicht op elkaar staande strui ken geheel weg te halen, dan ze door snoeiwerk te verklei nen. Houtige gewassen die bloe men en/of vruchten dragen op het hout dat in het vorige jaar gevormd is, moeten direct na de bloei of na de dracht wor den gesnoeid. Tot deze gewassen behoren bijvoor beeld: Forsythia, Weigelia, Framboos, Zwarte bes en Ribes. Houtige gewassen die nieuwe takken krijgen waaraan nog in het zelfde seizoen bloemen Hoeveel informatie je ook krijgt, nergens leer je zoveel van als zelf zien hoe in de praktijk een tuin wordt ingericht. Daarvoor heeft Appeltern een speciaal demonstratieterrein. Hier word geleerd om bijvoorbeeld een ver band in een bestrating te leggen, hoe je een hekwerk moet plaat sen of hoe je een vijver met rots partijen aanlegt. Daarnaast geeft Appeltern cursussen en lezingen. Regelmatig worden er themadagen georganiseerd door onderwerpen als tuinhout, vij veraanleg en bestrating. vorst op een beschutte plek en dek eventueel af met wat stro of een stuk rietmat. Ook het bubbeltjesplastic dat als ver pakkingsmateriaal gebruikt wordt, geeft om de potten heen een isolerende werking. U kunt het beste de potten en bakken tegen de muur van het huis zetten, want scheelt een paar graden bij lichte vorst. STAP 6 Kies ook, zeker voor een bal kon, soorten met korte, stevi ge stengels; deze zijn minder gevolig voor wind. Geschikt zijn bijvoorbeeld: dubbele tul pen 'Monte Carlo' (geel) en 'Peach Blossom' (roze). Voor hyacinten 'Pink Pearl' (roze) en 'Ostara' (donkerblauw). Van de narcissen komen in aanmerking: 'Tête-a-Tête (geel), 'February Gold' (geel) en 'Jack Snipe' (wit met geel). En als allervroegste bloeiers: Crocus 'Pickwick' (paars gestreept) en witte druifjes (Muscari botryoides 'Album'). Het onderhoudsschema is afhankelijk van de situatie. Grof zachthout dat veel blootstaat aan vocht, wind en zon zal vaker Zomerse dagen zijn in oktober geen uitzondering, cultuurvariëteit met een prachtige bladkleur is 'Roy- Vooral 's morgens ruikt het buiten heerlijk kruidig, ai Purple', de bloem/vrucht pruiken zijn minder Er is nog veel moois in de tuin: late bloeiers, zoals spectaculair. Gezien z'n afmetingen is deze hees- siergrassen. Het najaar leent zich uitstekend om ze ter voor elke tuin geschikt. Een beschutte, zonnige te planten. plek en doorlatende grond is ideaal. per jaar een grote onderhouds beurt (dat wil zeggen: controle van de beitslaag en zo nodig een of twee nieuwe lagen aanbren gen). In het algemeen is een keer in de twee jaar een grote onderhoudsbeurt genoeg. Con- kanten goed af te werken en zijn troleer wel elk jaar het hout, en er open verbindingen. Voor deze situaties is het verstandig een optimaal vochtregulerende beits te gebruiken. Rambo Tuinbeits. STAP 3 In potten en bakken zijn bloembollen gevoeliger voor vorst dan in de volle grond. Plant de bollen daarom iets dieper dan normaal (normaal is: tweemaal de hoogte van de bol) en niet te dicht tegen de randen. Zet ze bij strenge Vooral exotische grassoorten zijn als tuinplanten in V°or muren, pergola's en balkons zijn klimmende cultuur. Ze houden over het algemeen van vrije kamperfoeliesoorten mooi, vooral de geurende, droge grond en een zonnige plek. Het meest ^en ^raa' cultuurvariëteit van de wilde kamperfoelie bekende siergras is pampasgras, Cortaderia sello- *s Lonicera periclymenum 'Belgica', die in juni-juli ana, met z'n grote zilvergrijze pluimen. Tijdens de bloeit en dit in het najaar nog eens herhaalt. Draagt bloei haalt de plant gemakkelijk een hoogte van r°de bessen. Andere geurende kamperfoelies zijn 200 cm. Wie dat te veel vindt, kan de dwergvorm b japonica var. halliana en L. japonica 'Hall's Proli- 'Pumila' nemen. f*c - De laatste bloeit zelfs al als jonge plant en dat is bijvoorbeeld voor balkonbeplanting extra leuk. Deze wordt niet hoger dan 120 cm. In een strenge Kamperfoelies houden van zon. Ze kunnen wel winter is pampasgras gevoelig. Dat geldt ook voor eens last van bladluis hebben als ze op een winde- het bloedrode grasje Imperata cylindrica 'Red rige plek staan. Een belangrijk criterium voor de keuze van de beits is ook de mate waarin het hout blootstaat aan weersinvloeden zoals regen, wind en zon. Tuinhout (bijvoor beeld pergola's, tuinhekken, hok- gebeitst moeten worden dan fijn ken, schuren) krijgt meestal veel hardhout dat weinig te verduren te verwerken. De vochtbelasting krijgt. Voor Rambo Tuinbeits is hier groot. Voor een goede geldt in het algemeen een keer bescherming tegen ons klimaat moet dit hout aan alle kanten worden 'ingepakt' met beits. Ook de kopse kanten moeten van een goede laag beits worden voorzien. Soms is het echter niet mogelijk om het hout aan alle (Foto's: Hoveniers Informatie trum). vocht uit het hout trekken. Als Schuurtjes Bij het beitsen van schuurtjes wordt vaak de binnenkant verge ten. Het vocht uit de grond kan bij gebrek aan ventilatie in het onbehandelde hout van het schuurtje dringen. Omdat het vocht naar buiten wil, zal de beitslaag er aan de buitenzijde worden afgedrukt. Bovendien kan houtrot ontstaan. Behandel de binnenzijde van schuurtjes dus altijd met even veel lagen als de buitenkant en breng zeker twee ventilatieroosters aan. Gebruik wel altijd een vochtregu lerende beits. Baron'. Het wordt slechts 40 cm hoog en heeft sier waarde door het prachtig rode blad. Inpakken in een gaaskorf met blad of stro voorkomt bevriezing: alléén beschermen als het flink koud dreigt te wor den. Het hoogst wordt Chinees siergras, Miscan- beplanten met kleine heesters, dwergconiferen, thus floridus: wel 300 cm! Evenals de iets lagere besplanten, heide of siergrassen. Zelfs een soort M. sacchariflorus worden er wel windhagen beplanting op kleur en in één tint is mogelijk. Trek er wat tijd voor uit en ga lekker grasduinen. Neem eventueel uw potten mee. Soms kunnen ze ter VI*? f komen, moeten meestal in het zeer vroege voorjaar worden gesnoeid. Tot deze gewassen behoren struikrozen, stamro zen, klimrozen en Buddleja (Herfstsering). Houtige gewassen met steen vruchten, zoals de Pruime- boom (Prunus domestica), kunnen het veiligst in septem ber worden gesnoeid om de kans op loodglans tot een minimum te beperken. Houtige gewassen die na het snoeien nogal erg 'bloeden', worden als ze bol in blad staan, dus in de zomer, gesnoeid. De sapstroom is dan het geringst. Tot die gewassen behoren o,a, Berk (Betula), Walnoot (Juglans) en Esdoorn (Acer). Een apart geval is de wijnstok. Deze moet in de maand december/januari worden gesnoeid, maar ook in mei en gedurende de zomer. Voor het snoeien van hagen, zowel de groenblijvende als de bladverliezende, is begin april en begin augustus de ge schiktste tijd. Overigens is het geen bezwaar om snel groei ende hagen het hele jaar door bij te houden. Het snoeien tot verbetering van de lichtinval, het verbete ren van de vorm of het verklei nen van de omvang mag, met name, in elk jaargetijde gebeu ren. Met deze tips kunt u eenvoudig snoeiwerk zelf uitvoeren. Neemt u daarbij echter wel enige voor zichtigheid in acht. Niet snoeien is altijd nog beter dan verkeerd snoeien. Voor het grote snoei werk kunt u het beste een des kundige in de arm nemen: een vakbekwaam hoveniers- of boomverzorgingsbedrijf. De snoeitijd op zich is niet gebonden aan een bepaald sei zoen. Het doel van het snoeien, het soort gewas en de bepaalde gevoeligheden van sommige gewassen spelen wél een belangrijke rol. Het is dus niet zo dat de winter en het vroege voor jaar per definitie de goede snoei- tijden zijn. Het is wel een feit dat het meeste snoeiwerk in die periode kan worden gedaan. Dat u bovendien vaak 's winters ziet snoeien, komt voor een groot deel doordat er in de winter meer tijd voor is. Er mag echter niet beneden de 5 tot 10° vorst wor den gesnoeid vanwege het "invriezen" van de wond. aandacht voor uw tuin a 'Mf

Bevelander | 1995 | | pagina 21