Een kwestie van inschuiven Voor apart interieur en opklappen! De accessoires zijn koel exotisch of kleurig GRENEN KASTEN TUINACCESS01RES KADO ARTIKELEN CURIOSA Haal de zomer in huis met de winterschilder! ‘n Woensdag 4 oktober 1995 DE BEVELANDER 25 TIPS I N gaat u naar Kamperland 500 m2 woongenot Opbergsystemen oz Z) ui £Q izL O o m z ro ro O 7C I O W m 70 bo CD Slapen onder 'n veldboeket WOONBEURS oz ui o o CM CM z UI Bijzettafels Woonbeelden Eindeloze keuze Uit het zicht Indeling DE ZEELANDHALLEN O O z UJ m Duizend-en-een-nacht in je harembed Leven in complete luxe geen CM CO LET OP ONZE WOONBEURSAANBIEDING OP 16 OKTOBER oktober Bedtextiel wordt steeds modi- scher. En terecht, we brengen in verhouding veel tijd door in bed. Vandaar dat we de slaapkamer zo mooi mogelijk willen maken. Met behulp van bedtextiel kun je op een simpele manier de slaap kamer een ander accent geven. En er is keuze genoeg. Van schitterende bloemenvelden tot eenvoudige naturel-uitvoeringen waar verrassende knopen op zijn aangebracht. Wit blijft in de slaapkamer erg populair. En terecht, wit is helder en koel. Wit is een kleur die niet snel verveelt. In de late jaren zeventig mocht nog even het donkerbruin alle kleurtjes (op paars en oranje na) uit het interi eur verdringen, maar behalve die bruine jaren is wit sindsdien een overheersende kleur geweest. Ook in de mediterrane invloeden bepaalt wit de uitstraling. Friswit- te muren met felle kleuren hout werk worden gecombineerd met zeer uitbundige bloemenstoffen. Onder zo'n bloemenzee in aqua- rel-stijl uitgevoerd, is het natuur lijk heerlijk slapen. Waar terughoudend met kleur wordt gewerkt, ontstaat ruimte om andere versieringen op een dekbedhoes aan te brengen. Bij voorbeeld houten knopen die dwars over het midden van het dekbed worden aangebracht, strikken aan de onderkant of extra biezen langs de randen. Of een overslag op een plaats waar je die normaal niet zou verwach ten (bijvoorbeeld twee oversla gen in de lengterichting, allebei naar het midden toe gevouwen). Meestal zijn dit soort versierde overtrekken of spreien in zand kleuren in de natuurtrend, met eventueel een duotone dessin Bij de foto: Natuurlijke, verbleekte kleuren, zoals in fresco’s en muurschilderingen kenmerken de behang(border-) en stoffen- collectie 'Estival' van Arte Nederland BV. Behalve behangborders en lambrizeringen staan ook stucwerk 'pro fielen en tegelsierstrippen garant voor fraaie bordereffecten. In de catalogi voor wand en plafond vindt, u talloze inspirerende ideeën. Borderranden lenen zich perfect voor het maken van verrassende materiaalcombinaties. Bijvoorbeeld tapijt met "harde" borders van hout, laminaat of tegels. Het tapijt wordt zo een echt vloerkleed. vloeren van Nederlandse ontwerpers als Karel Boonzaaijer, Jan des Bouvrie en Maroeska Metz. Het als het ware inleggen van een 'kleed' in kamerbreed tapijt is een andere mogelijkheid voor zachte vloerbe dekking. Met een mes worden delen van het basistapijt verwijderd. In dezelfde of juist kontrasterende kleurtonen worden stukken vloerbe dekking op de lege plaats gelegd. Het ontwerp kan variëren van een voudige strakke banen of blokken tot bijzondere prenten en mozaïe ken. Dat heldere, volle zonlicht, die heerlijke zomer. We moeten 't weer maandenlang missen. Tenzij u de Winterschilder inscha kelt.... Want zoals elk jaar maakt die Winterschilder het voor alle Nederlanders weer dubbel aantrekkelijk om het interieur een flinke, fleurige opknapbeurt te geven. Die Winterschilder zit gewoon bij u in de buurt: alles wat u moet doen, is de adverten ties in de gaten houden, of de Gele Gids even doorbladeren. Wat veel mensen niet weten, is dat ook de buitenzijde van huis of bedrijf door uw Winterschilder flink onder handen genomen kan worden. Daartoe heeft hij de beschikking over een groot aantal technische voorzieningen, die kwalitatief optimaal schil derwerk garanderen. Ook al werkt het weer bepaald niet mee. De Winterschilderpremie is een prima financiële stimulans, al moeten we erbij vermelden, dat de premie alleen uitgekeerd wordt bij een mandag van 7,5 uur dus 10,- per uur en dat daar bij het karwei 3 mandagen duurt (minimaal drie dagen één schil der, of drie schilders één dag derhalve). Voor niet-particulieren is de premie overigens wat lager: 35 gulden per man per dag. Een premie cadeau bij dat fleurige, kleurige werk van de Win terschilder. Geen wonder dat de Winterschilder-campagne dit jaar dan ook versierd is met een vrolijk zonnetje. Dat zonnetje schijnt door het hele land; op bussen, op de NS-stations, op affi ches en in advertenties. En misschien schijnt het deze winter ook wel bij u thuis... Aan opbergsystemen is er tegenwoordig geen gebrek. Voor alle ruimtes, kasten en wanden is een functioneel systeem te bedenken. Varië rend van een aantal simpele boekenplanken met een deco ratief gordijn om de spullen achter te verbergen, tot een op maat gemaakte kast die van de vloer tot aan het pla fond ruimte biedt voor de meest uiteenlopende produk- ten. pel mogelijk zijn. Vooral matglas in ijzige tinten vormt een topper. Dit materiaal is terug te vinden in schalen, lampekapjes, vazen en serviesgoed. De vormen van de lampen zijn sierlijk, de staanders eenvoudig. Het geheel ziet er sober maar zeer functioneel en doordacht uit. Mooi en praktisch zijn deze verrijdbare bijzettafels, die precies onder elkaar pas sen. Informatie Ligne Roset. Comfortabele fauteuil 'Ech- naton 943' (ontwerp: Jan Armgardt) van Leolux met verrassende losse poef. Wijdse, witte kamers hebben de laatste jaren plaats gemaakt voor het meer decoratieve interieur. Een verfijnde detaillering van vloeren, wanden en plafonds hoort daarbij. Tot groot genoe gen van ontwerpers en stilisten. Zij hebben de aloude border randen weer massaal omarmd. We kennen ze nog van klassiek parket, tegel- en terrazzovloeren en natuurlijk behang. Maar ook in de hedendaagse collecties maakt de borderrand furore. Behalve decoratief, is zo’n rand immers hét architectonische foefje bij uitstek. Met borders, lijstwerk, lambrizeringen en kaders krijgen vloeren en wanden weer een menselijke maat. KLASSIEKE MOZAÏEKVLOEREN Net zoals een schilderij een lijst behoeft, heeft een patroonvloer een afsluitende rand nodig. Het leggen van borders is al eeuwenoud. Iedereen kent de ambachtelijke parketvloeren met band-en-bies of gevlochten randmotieven. Ook de terrazzovloeren met licht fond en donkerder rand behoren tot de klassiekers. In de rijkere interieurs werd die rand zelfs nog afgezet met blokjes messing of glasmozaïek. Beide typen vloeren staan weer volop in de belangstelling. Net als trouwens de kleurige plavuizen uit Spanje of Portugal die een duide lijk Moorse invloed verraden. Een andere topper zijn de uitbundige Victoriaanse tegelvloeren. Gelukkig zijn veel oude voorbeeldboeken bewaard gebleven. Ze bieden een keur aan harmonieuze fond-, rand- en hoekdecora- ties. Dankzij rastertekeningen of schaalmodelletjes kunt u naar har telust experimenteren. LAMBRIZERING Met de borderranden is ook de echte lambrizering terug in beeld. "Vroeger was dat dagelijks werk voor de fijn-timmerman. Tegenwoor dig zijn er complete doe-het-zelf sets te koop met geprofileerde lam- brizeringslijsten. De ruimte tussen top- en plintprofiel kan dan worden opgevuld met interieurpanelen, nostaligsch geschaafde kraaldelen of plaatmateriaal. Helemaal authentiek lijkt het als zo'n lambrizering nog eens extra wordt onderverdeeld met panelen of kaders, bijvoorbeeld gemaakt van baget- of deklijsten. En werkt u de wand daarboven af met behang, dan hoort daar natuurlijk zo'n mooie borderrand bij. Ook een geschilderd randmotief in een decoratieve verftechnjek oogt heel subtiel. De benodigde sjablonen en stempelrollers vindt u bij de hob- byzaken en de verf- en behangspecialist. GROEIENDE COLLECTIE BORDERBEHANG Het aantal behangcollecties met borderranden groeit met de dag. In de luxueuze collecties vinden we ook bijpassende stoffen, soms zelfs aangevuld met bedtextiel of lampekapjes. Borderranden zijn vaak uit gesproken van dessinering en geven nét dat extra stijlaccentje. Een print van klassieke stucwerkornamenten is een stemmige 'finishing touch' voor gemarmerd behang; een border met kleurige beestjes of stoere sporthelden maakt van de kinderkamer een vrolijke boel. Een noviteit zijn de behangranden met bijbehorende hoekstukken. U kunt er heel mooi een raam of deurkozijn mee omkaderen, maar ook een bed-achterwand mee suggereren. Zeker in combinatie met 'co-ordi- nated' beddegoed een stijlvol geheel. Kaders worden vaak ingevuld met een contrasterend behangdessin waarop dan later weer een schilderij of spiegel komt te hangen. DE JUISTE COMBINATIE Het lijkt vaak moeilijk om uit al die stalenboeken precies de juiste combinatie te kiezen. Toch zijn er handige vuistregels voor het wer ken met borders en behang. Bij het aanbrengen van een borderrand op lambrizeringshoogte geldt algemeen dat het zwaardere en don kerder patroon ónder en het fijnere en lichtere patroon bóven moet worden gebruikt. De betere behangcollecties bieden vaak afgewogen combinaties aan. Een voorbeeld daarvan zijn de duo-dessins met een klein en een groot dessin in dezelfde kleurstelling. Ook de com binatie van verticaal streepbehang, border en zachtgetint bloeme- tjespatroon is een geijkte (typisch Engelse) reeks. NIEUWE VLOERPATRONEN Fabrikanten van moderne vloeren hebben zich intussen niet onbe tuigd gelaten. Ook met gekleurd lamelparket, laminaat en de nieuwe linoleum panelen zijn fraaie (border)motieven te leggen. Een moder ne variant op de terrazzovloer is het siergrind, een mix van ingekleurd grind en kunsthars. Kleurvlakken kunnen haarscherp begrensd wor den met aluminium of messing sierprofielen. Bij de vlakke vloeren timmert vooral de Marmoleum-collectie aan de weg met kant-en-kla- re randmotieven. Hetzelfde geldt voor sommige vinyls. Ook met tapijttegels is in een handomdraai een strakke borderrand te leggen. Nieuw is een hedendaagse tegelcollectie met bijzondere mozaïek- O CM N) O Bij de foto's: Oosterse invloe den zijn terug te vinden in deze stoffen en accessoires. Informatie via Stichting Pers centrum Woninginrichting. Ladenkastje 'Bora' in zink met hout, frosted flessen, vazen in zink met helder of matglas, craquelé vaas 'Corsica' en tafellamp 'Pisa' met matglazen witte kap. Alles van trend hop per. Borderranden geven lijn aan vloeren en wanden Bloemen zijn in alle smaakgroe- pen terug te vinden. Wat duide lijk in opkomst is, zijn de late jaren zestig motieven, waarin grote bloemen met ronde blaad jes - zoals de bloemen waarmee Mary Quant de wereld heeft ver overd - tussen dikke strepen op bijvoorbeeld een felrode onder grond prijken. Bloemen kunnen altijd, zolang het maar de 'juiste' bloemen zijn en geen bloemen die bij wijze van spreken al op de stof aan het verwelken zijn. Bloemen hebben een echt Engelse uitstraling. Denk maar aan het klassieke Engelse bedtextiel, met veel bie zen, borders, ruches en geplooi de volants langs kussens en dekbed en vooral ook veel natuurgetrouwe bloemen. Een wild dessin met enorme knallen de bloemen in aparte kleuren combinaties (bijvoorbeeld de- nimblauw en steenrood of zonnig geel met staalblauw) is al even mooi en ook een romantisch patroon met talloze kleine bloe metjes, zo weggelopen uit een veldboeket staat fantastisch in de slaapkamer. Bijzettafeltjes mogen sta-in-de-weg zijn. Ze moeten er zijn als je ze nodig hebt, en is dit niet het geval, dienen ze gemakkelijk weggeschoven of opgeklapt te kunnen worden. Eettafels zijn tegenwoordig ook op verschillende manie ren inklapbaar en uitschuif- baar. Handig voor kleine keu kens waar je tijdens het berei den van de maaltijd voldoende loopruimte nodig hebt, en waarbij er aan de uitgeklapte tafel toch voldoende gasten kunnen aanschuiven. Tel. 0113-373012 - Fax: 0113-372046 Het bed heeft er de laatste tijd een aantal functies bijgekre gen. Natuurlijk, in eerste instantie is hij voor het slaap genot. Vooral bedden die in de woonruimtes staan moeten kunnen dienen als bank, als luie stoel of als sofa. Bedden met verstelbare rug- en voet- gedeeltes bieden al veel com fort. Televisie kijken wordt zo wel een zeer relaxte bezig heid. Bij bedbanken is het belangrijk na te gaan of ze, bij veelvuldig gebruik, op een simpele manier in te klappen of uit te schuiven zijn. Ook het matras moet voldoende ste vigheid bieden voor continu gebruik. Een hemelbed is ideaal als je het bed overdag aan het oog wilt onttrekken. Zo creëer je een kleine slaapkamer binnen het woonvertrek. karpetten met wilde afbeeldin gen. Bij de Decoration-sfeer valt het op dat er teruggegrepen wordt naar traditionele normen en waarden. Produkten met een geheel eigen 'story'. Bijvoorbeeld echte Delftsblauwe vazen en schalen, serviesgoed van beken de en vaak ook dure merken met ouderwetse afbeeldingen en patronen èn accessoires die meegenomen lijken te zijn uit het verre Oosten. Ijzeren lampen, houten schalen, kunstzinnig houtsnijwerk, beelden en talloze kussens voorzien van embras- ses en koorden om ze nog mooi er te maken dan ze al zijn. Een stuk eenvoudiger ogen de accessoires uit de Minimal-stijl. Die moeten juist zo strak en sim- Kleine kamers krijgen een ruimtelijk effect als er gekozen wordt voor functionele meube len die op een eenvoudige manier ingeschoven of weg gezet kunnen worden. Kies je daarbij voor een heldere lichte en simpele strakke indeling, wordt de ruimte royaler dan je in eerste instantie zou denken. Naast alle kleurige bloemen, is de keuze uit dessins op dekbed overtrekken werkelijk oneindig. Want over Afrikaanse invloeden, Bretonse grottekeningen, het onderwerp zon, maan en ster ren, abstracte figuren en vele andere thema's is nog niet gesproken. Werkelijk iedereen kan helemaal in haar of zijn eigen smaak het bed een nieuwe jas geven. En om het aanbod compleet te maken, worden nu steeds vaker ook effen overtrekken in de win kel gepresenteerd. OPTISCHE TRUKENDOOS Borders en randen zijn decoratief. Maar ze hebben meer in petto. Met een goed gekozen patroon is ook de optiek van de kamer te beïn vloeden. Zo doet een vloer met ingelegde border de kamer kleiner en dus knusser lijken. Een tegenovergestelde truuk is het plakken van borders langs plint of trap. Wanneer de kleur aansluit bij de vloer (en de plint) lijkt het grondoppervlak gelijk een stuk royaler. Voor wanden zijn behangborders, lambrizeringen en sierlijsten de aangewezen middelen om de hoogte te breken. Behangborders worden daarom vaak op lambrizeringshoogte geplakt. Maar ook een rand op 10-20 cm onder het plafond doet een hoge kamer of smalle gang lager en dus ruimer lijken. Het is dan wel zaak het bovenste stukje wand dezelfde kleur te geven als het plafond. Sommige behangcollecties bieden borders in twee maten aan: een brede rand als lambrizerings- 'lijst' en een dunne rand voor die bovenste overgang. Voetenbankjes en poefs zijn weer helemaal terug in beeld. Er zijn tegenwoordig multi functionele exemplaren. Ze kunnen worden gebruikt als bijzettafel, als siertafel, als krukje en natuurlijk als voeten- bank. Helemaal handig zijn de voetenbankjes die wegge schoven kunnen worden onder de stoel. Als je er behoefte aan hebt, tover je ze binnen een mum van tijd tevoorschijn. Bij het indelen van de ruimte is het belangrijk dat je eerst de looproute bepaalt. Niets is immers zo hinderlijk dan tel kens om te moeten lopen omdat er een tafel in de weg staat. Het is handig om bij de indeling van de kamer gebruik te maken van een schaalteke ning op ruitjespapier waarbij de meubels op de gewenste plaats worden gelegd. Door her en der iets te verschuiven, kun je op een eenvoudige manier zien of het meubelstuk te groot zal zijn voor de beschikbare ruimte. Houdt vooral ook rekening met (kast)deuren die open moeten kunnen zwaaien. 73 CD <3> Wie echt heel modern wil, een beetje van mystiek en romantiek houdt en ook nog voldoende ruimte heeft in de slaapkamer, kan kiezen voor een hemelbed. Want het hemel- of harembed is helemaal terug van weggeweest. Klassiek is het hemelbed met een echte, dichte hemel en aan het hoofdeind een 'hemelhoog', gestoffeerd hoofdbord, waar langs aan de zijkanten gordijn- stroken zijn gedrapeerd. Ook langs de stijlen aan het voeten eind zijn gordijnen verwerkt. Hangend aan een blankbeuken frame, met grote, platte lussen en zonder dak, laten bijvoor beeld vier of acht banen half- transparante linnen echter een volledig tegenovergestelde in druk achter: helemaal niet klas siek, maar juist erg trendy. Een sfeer van geheimzinnigheid hangt rond het bed als je (net) niet door stof heen kan kijken die het bed verbergt. Als in duizend- en-een-nacht. Met name in com binatie met enkele oosters getin te stoffen (met veel rood en goud) bijvoorbeeld als bedmat, stoelovertrek of kamerscherm, wordt de mystiek van het roman tische woestijnleven binnen de muren van de slaapkamer gebracht. Eenzelfde soort hemel uitge voerd in staal geeft de slaapka mer juist een design tintje en wanneer het gebruikte materiaal gietijzer is, wordt het bed erg romantisch. Net als een hemel passen ook stapels kussens in iedere sfeer. Vier of vijf kussens aan het hoofdeinde of een aantal vrolijk- gekleurde exemplaren noncha lant op en naast het bed gelegd, geven meteen een gevoel van luxe en comfort. Steeds meer wordt de slaapka mer ook gebruikt als leefruimte en dan zijn al die kussens behal ve luxe ook erg praktisch. Lekker lezen met een stevig kussen in je rug of tv kijken onderuitgezakt in een zachte ondergrond. Wan neer er geen verstelbare bedbo- dem is geïnstalleerd zijn al die kussens ook handig bij het ontbijt op bed. Het dekbed in de knoop en veelal gemaakt van linnen achtige stoffen. Ook met behulp van een sprei is het mogelijk om het aanzien van de slaapkamer in een handom draai te veranderen. In een goe de woninginrichtingszaak is het vaak mogelijk een sprei in zo goed als iedere gewenste stof, maat en uitvoering (met romanti sche ruche, platte plooien, strak ke zijflappen, biezen, al dan niet gewatteerd) te bestellen. Een sprei komt wat betreft de prijs zeker hoger uit dan een dekbed overtrek, maar het plezier dat eraan wordt beleefd, keert dan ook dagelijks terug. Met behulp van de juiste vaas, lamp, schaal of spiegel creëer je een verrassende sfeer in huis. Goed gekozen 'hebbedingen' maken zelfs van een saai interi eur een wervelende woonomge ving. Sfeerbepalende elementen zijn op dit moment in een aantal groepen in te delen. Als het gaat om accessoires zien we op diverse gebieden een ver zamelwoede. Afhankelijk van de gekozen sfeer en stijl in huis is er bij de aanhangers van de jonge en dynamische Intuition-trend alles terug te vinden uit de 50er en 60er jaren. Variërend van vrolijk gekleurd serviesgoed tot grappige sche merlampen met extreme kapjes. Er zijn veel plastic 'gimmicks', vreemde vazen en op de grond «ET--s-

Bevelander | 1995 | | pagina 25