SPORT Bevelanden in ’t kort CULTUUR KORT M o o o o o o j Woendag 19 juli vv Goes thuis tegen Ajax Expositie Museum Goes: "Van Mot tot Slot" Ko Kasse Belgisch Rallycross kampioen Dolfijnenstation bij Delta-Expo nieuwe trekker op Neeltje Jans Chec Out zaterdag avond in De Patrijs KWS Zeeland nieuwe sponsor wegwedstrijd Wolphaartsdijk het gebied van weg- en water bouw, heeft haar naam ook aan het belangrijkste Zeeuwse atle- tiekevenement van 1995 verbon den. Direkteur Dieleman vindt dat de wedstrijd van Wolphaartsdijk een goede uitstraling heeft. Ook vorig jaar bij de organisatie van het NK Halve Marathon was KWS-Zee- Op 23 juli wedstrijd Eurocircuit Voorverkoop loopt als 'n trein Alléén 15,- extra korting op opruimingsschoenen tijdens de braderie Zomeravondwandelingen in Waterwingebied Oranjezon Maarten Verstelle: meest trouwe sponsor!!! EVENEMENTEN IN GOES PERIODE 13 JULI T/M 20 JUL11995 v.v. Kruiningen - Dordrecht '90 17 Woensdag 12 juli 1995 DE BEVELANDER (m.u.v. linnen schoenen) DAT LEREN JACK VAN ’N JOET KOMT JE DUUR TE STAAN! Schoenmode van de Reepe Papegaaistraat 8 - Goes Stratenloop Fietsvierdaagse Kledinginzameling Nederlandse moederzorg Collecte darmstichting op Noord-Beveland Expositie De Pijlers F 1 (foto: Willem Mieras) DE KOPER VAN DE BUIT GAAT NIET VRIJUIT! l- VVV Domburg-Oostkapelle en Stichting Educatief Toerisme organi seren in de vakantietijd zomeravondwandelingen die ook voor onze lezers op Beveland mogelijk interessant kunnen zijn. Ze worden gehouden in het Waterwingebied Oranjezon. Vertrek iedere woens dagavond vanaf 19 juli tot en met 23 augustus a.s. om 19.00 uur van af het parkeerterrein Koningin Emmaweg te Vrouwenpolder. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VVV Domburg en Oostkapelle, tel: 01188 - 1342 en 01188 - 2910. Prijs volwassenen zes gulden, kinderen tot 12 jaar gratis. "Er heeft zich wederom een nieu we sponsor aangemeld voor de Internationale Wegwedstrijd over vijftien kilometer die zaterdag 5 augustus a.s. te Wolphaartsdijk wordt gehouden", aldus bericht ons Adrie Verstelle namens het organiserend comité. KWS-Zeeland, het bedrijf dat zich richt op werkzaamheden op Foto: Dhr. J.P. Dieleman van KWS-Zeeland en Daaf Goede- gebuur (links) van de organi- satie-kommissie bij de onder tekening van het kontrakt. land ook al sponsor van de wed strijd. Het eerste grote succes dit jaar is voor rallycrosser Ko Kasse binnen. De snelle Zeeuw is door zijn derde overwinning op rij in een Belgische race, onbereik baar geworden voor de concur rentie in de 1400cc klasse. Door de goede resultaten, drie keer gewonnen in Nederland, ook bui tenlandse resultaten (max. 3) tel len mee voor het BK, komt de uit Nieuwdorp afkomstige Citroen AX Gti-coureur aan het maxi maal aantal punten (120) voor het Belgisch kampioenschap. Kasse is voor de tweede achter eenvolgende Belgisch kampioen in deze steeds populair worden de race-klasse. Op het Duivelsberg-circuit reed Kasse in de beslissende finale race onbedreigd en zonder ook maar een foutje te maken naar zijn achtste overwinning dit jaar. Van de elf races waar de Nieuw- dorpse rallycrosser dit seizoen aan de start is verschenen heeft hij er inmiddels acht afgesloten Onder de titel "Van Mot tot Slot; Opkomst en onder gang van de Bevelandse kastelen" is in het mu- dag f2,-); CJP, 65+ en groepen vanaf 10 perso nen f 2,-; jeugd tot 16 jaar f 1,-. Museumjaarkaart gratis. (Rondleidingen door het hele museum kosten f 30,- en dienen schriftelijk of telefonisch te worden aangevraagd.) drie te rijden manches, een wijzi ging aan het circuit aan te bren gen. De ergste kuilen in het 'Hel legat' werden fiks opgehoogd zodat de rijders er langs moes ten rijden. Voor Kasse maakte dat niks uit. "De proflex schok- brekers doen hun werk uitste kend, ook van de kuilen op de Duivelsberg zelf heb ik weinig last', liet de kersverse kampioen weten" Kenmerkend voor Kasse is zijn foutloze strakke rijstijl en het samenspel van auto (Citroen AX Gti), tuner (Arese) en onderstel afstelling (Proflex). De resultaten bekeken een winnend team, met als eerste succes het Belgisch Kampioenschap. voor de Internationale 15 Kilo- meter-wedstrijd die op zaterdag 5 augustus a.s. in Wolphaartsdijk gehouden wordt. ADRESSEN EN OPENINGSTIJDEN EXPOSITIES Museum voor Zuid- en Noord-Beveland, Singelstraat 13, Goes, dinsdag t/m vrijdag 10.00-17.00 uur zaterdag 13.00-16.00 uur zondag en maandag gesloten Lunchcafé Stadhuis, Grote Markt, Goes dinsdag t/m zaterdag 09.00-18.00 uur Openbare Bibliotheek, Oostwal 34, Goes Gewijzigde openingstijden van 3 juli t/m 2 augustus: dinsdag 10.00-12.00 uur woensdag 10.00-12.00/18.30-20.00 uur donderdag 10.00-12.00/18.30-20.00 uur vrijdag 10.00-12.00 uur zaterdag 10.00-12.00 uur zondag en maandag gesloten Galerie Van den Berge, Wijngaardstraat 3-1Goes woensdag t/m zaterdag 13.00-17.00 uur Galerie llona, Dorpsstraat 23-25, Kattendijke zaterdag 14.00-17.00 uur Galerie Bekenes, Dorpsstraat 8 en 10, Kattendijke zaterdag 14.00-17.00 uur, en op afspraak Galerie 'De Hoekweide', Nazareth 4, Wolphaartsdijk donderdag en zaterdag 12.00-17.00 uur vrijdag 12.00-20.00 uur 'Mi Parti', PromoArt galerie voor toegepaste vormgeving, Plein 30, 's-Heer Hendrikskinderen donderdag t/m vrijdag 11.00-16.30 uur Gezondheidscentrum 'Magnolia', Magnolia, Goes maandag t/m vrijdag 08.00-16.45 uur Gezondheidscentrum 'De Pijlers', Van Dusseldorpstraat 1-11, Goes maandag t/m vrijdag 08.30-17.30 uur zondag 10.00-11.30 uur 16.00-18.00 uur Oosterschelde-Ziekenhuis, 's-Gravenpolderseweg 114, 4462 RA Goes dagelijks geopend Psychiatrische Zorgvoorzieningen Zeeland, Oostmolenweg 101, 4481 PM Kloetinge Tijdens kantooruren geopend Stadskantoor, Oostsingel 2, 4461 KC Goes Tijdens kantooruren geopend EXPOSITIES 23 juni t/m 18 september; Museum voor Zuid- en Noord-Beveland: Kastelen van de Bevelanden (info: 01100 - 28885); 30 juni t/m 16 augustus; Oosterschelde-Ziekenhuis: Tentoonstelling 'Promising Painters of Indonesia Today' (info: 020 - 6732268); 8 juli t/m 29 juli; Galerie Bekenes: Tentoonstelling 'Bloemen en Indo nesische landschappen' Aquarellen en pastels van Nelly den Engels man (info: 01192 - 2489); 9 juli t/m 2 september; Galerie 'Mi Parti': Zomerexpositie (info: 01100 -31819); 14 juli tot 20 augustus; Galerie 'De Hoekweide': Schilderijen, aqua rellen en schetsen van Wim Vaarzon-Morel (info: 01198-1152); hele jaar; Galerie llona: Naïeve schilderijen van llona Schmit en sie raden van U. en S. Zöllner-Krumme (info: 01192 1242); hele jaar; Galerie Jan Boer: Olieverven van Jan Boer (info: 01198 - 2031) 13, 14 en 15 juli; Binnenstad: Braderie 18 juli; R.K. Kerk, 11.00 uur: Toeristenconcert Zeeuwse Koorschool; 18 juli; Grote Kerk, 12.30 uur; Marktconcert door Kees van Eersel; 4 juli t/m 26 augustus; Stadhuis, dagelijks 11.00-17.00 uur (niet op zo. en ma.): Rondleidingen in het stadhuis op ieder heel uur; 19 juli; Sportpark 'Het Schenge', 19.30 uur: Goes-Ajax; 20 juli; Grote Kerk, 19.30-20.30 uur: Zomeravondbespelingen bei aard door G. Bodden; 20, 21 en 22 juli; Goese Kaden; Kadefeesten Zaterdag 22 juli speelt v.v. Krui ningen een oefenwedstrijd tegen Dordrecht '90. De Dordse ploeg degradeerde weliswaar uit de eredivisie, maar baarde de laat ste maanden wel opzien door een goede reeks prestaties. De contacten tussen Kruiningen en Dordrecht '90 dateren van vorig jaar, toen de jubileumwed- strijd van Kruiningen tegen deze tegenstander werd gespeeld. De aanvang van de wedstrijd is om 17.00 uur. Scheidsrechter is Rien van Haatten. De wedstrijd wordt gesponsord door Autoschade Baarends en Opel Hendriks te Goes. water af te lezen. Naast de expositie en het dolfijnensta tion herbergt Neeltje Jans ver schillende andere attracties. Een ervan is het 'maricultuur- centrum’, dat informeert over kustvisserij en natuurlijke ont wikkeling in een zeemilieu. De kweek van een hoge kwaliteit mosselen gebeurt er in zoge heten 'hangcultuur'. Bezoekers kunnen de hangculturen zelf optakelen en de kwaliteit van de - gekookte of gebakken - mosselen proeven in het bui tenrestaurant. Het voormalige werkeiland is na voltooiing van de Deltawer ken grotendeels teruggegeven aan de natuur. Met simpele ingrepen is een staalkaart van typische kustmilieus gemaakt. Hier worden natuurwandelin gen gemaakt waarbij een des kundige gids uitleg geeft over de fascinerende vogel- en plantenrijkdom. Delta-Expo is dagelijks open, van 10.00 tot 17.00 uur. Op woendag 12 juli, heden, organiseert de atletiekvereniging Dynamo '70 haar jaarlijkse (15e) stratenloop in Domburg over 10 km. De wedstrijdloop start om 20.00 uur op de markt in Dom burg. De wedstrijdloop staat open voor dames en heren se nioren en veteranen. Na-inschrij- ven is mogelijk vanaf 18.00 uur in het Schuttershof, Kanonwei- straat te Domburg. Daar is ook kleed- en douchegelegenheid. De prestatieloop start om 19.00 uur eveneens op de Markt in Domburg. Gekozen kan hier worden uit maximaal 8 ronden van 1250 meter. De deelnemers aan de prestatieloop ontvangen een herinnering en doen na afloop mee aan een verloting. Inschrijven voor de prestatieloop kan in het Schuttershof vanaf 18.00 uur. rijkste thema's van het exposi tiecentrum zijn milieu en tech nologie. Alle attracties hebben er te maken met water. In de tentoonstellingscentrum ligt de nadruk op de strijd tegen het water en het antwoord van de Nederlanders daarop: de bouw van de Deltawerken. Bezoe kers kunnen een wandeling maken door het binnenste van de Oosterscheldekering, met zicht op het snelstromende water. Door de unieke constructie kon de eb- en vloedbeweging in het Oosterschelde-milieu behou den blijven, terwijl het achterlig gende land toch voldoende beschermd is. Een rondvaart vanaf Neeltje Jans biedt prach tig zicht op onder meer de zee honden in dit waardevolle natuurgebied. Nieuw dit jaar zijn de vier getijdeklokken die Neeltje Jans heeft gekregen. Op die klokken zijn onder meer het actuele getij en de tijdstip pen van komend hoog en laag met een overwinning. De Belgi sche titel is de eerste van de drie titels, waar Kasse zijn zinnen op heeft gezet. De tweede, het Nederlands Kampioenschap, is met deze overwinning ook bin nen het bereik van de Zeeuw gekomen. De race in Maasmechelen telt immers ook mee voor het NK (Nederlands Kampioenschap). Kasse komt in het NK rallycross op vier overwinningen uit de vier races, die inmiddels zijn verre den. Op 23 juli ligt de mogelijk heid voor de Zeeuw open om op het Eurocircuit het Nederlandse kampioenschap binnen te halen. De door Citroën Nederland ondersteunde coureur wil zich daarna volledig richten op het Europees Kampioenschap, dat op 20 augustus het Eurocircuit aandoet. Het onverharde deel van het Dui velsberg-circuit lag er bijzonder slecht bij. De organisatie besloot dan ook na de eerste, van de In de periode van 17 juli t/m 21 juli a.s. organiseert Toerclub 'Walcheren de jaarlijkse fietsvier daagse. (vrijdag 21 juli is een inhaal-dag). De afstand van deze tocht is ca. 25 km of 50 km per dag. De routes voeren over Walcheren. De start en aan komst is café Dorpszicht, Dorps plein 6 te Koudekerke. Er kan op maandag 17 juli of dinsdag 18 juli worden ingeschreven van 14.00 tot 19.00 uur. Vrijdag 14 juli wordt in de gemeente Reimerswaal een kle dinginzameling gehouden door de stichting Nederlandse Moe derzorg. Ook schoenen, huis- houdtextiel en dekens zijn wel kom Doel van de inzameling is in nood verkerende moeders te ondersteunen. Als er één sponsor is die de Wegwedstrijd van Wolphaarts dijk een warm hart toedraagt, is het wel Maarten Verstelle uit Kloetinge. Al vanaf de eerste editie van deze wedstrijd stelt hij ieder jaar een race- of sport-fiets als prijs beschikbaar. En die levert dan weer een waardevolle prijs op Bij de foto: Ko Kasse aan de leiding op het Duivelsberg-cir cuit onder Maasmechelen. Rechts Jos Boone uit Wol phaartsdijk. De wedstrijd werd verreden op 2 juli jl. (foto Henk de Winter) Voor de liefhebbers is er woensdagavond 19 juli a.s. een bijzondere voetbalont- moeting op sportpark 'Het Schenge' te Goes. De vv Goes speelt om 19.30 uur een wed strijd tegen landskampioen Ajax, tevens winnaar van de Champions League. Ajax komt met de volledige selectie. In de voorverkoop loopt het als een trein en er zijn al meer dan Delta-Expo, de grootste dagat- tractie van Zeeland, rekent de komende weken op vele tien duizenden bezoekers uit bin nen- en buitenland. Extra aan trekkingskracht wordt verwacht van het dit voorjaar geopende dolfijnenstation. Het dolfijnen station, in de binnenhaven bij Delta-Expo, wordt gebruikt om bruinvissen, witsnuitdolfijnen en andere dolfijnachtigen voor te bereiden op terugkeer naar de Noordzee. Momenteel bevindt zich een bruinvis, Tjits- ke, in het bassin. Het dier is afkomstig van het Dolfinarium in Harderwijk, dat zich gespe cialiseerd heeft in opvang en verzorging van gestrande dol fijnen. Bij Delta-Expo kunnen de dolfijnen opnieuw wennen aan zeecondities en leren weer voor zichzelf te zorgen. Delta-Expo is gevestigd op het voormalige werkeiland Neeltje Jans, onderdeel van de wereld beroemde stormvloedkering in de Oosterschelde. De belang- De Nederlandse Lever- en Darmstichting heeft in de laatste week van juni onder meer op Noord-Beveland een collecte gehouden. In Colijnsplaat was de collecte goed voor ƒ715,95, terwijl in Wissenkerke 528,70 werd opgehaald. Foto: Maarten Verstelle over handigt de fiets aan Daaf Goe- degebuur (rechts) van de organisatie. (foto: Willem Mieras) Mm Ie jaren geleden dient daarbij als voorbeeld. De tentoonstelling loopt tot en met 16 september a.s. Openingstijden: dinsdag - vrijdag: 10.00 - gen. In de 14e eeuw deed een nieuw kasteeltype 17.00 uur; zaterdag: 13.00 - 16.00 uur; zondag en zijn intrede. Deze bouwwerken konden uitgroeien maandag: gesloten. tot een imposant gebouwencomplex, omringd door Toegangsprijzen: volwassenen f3,50 (op zater- een gracht. Een fraai voorbeeld was het kasteel van de heren Van Maalstede te Kapelle. In de 15e eeuw ontstond er door de nieuwe ontwik kelingen op het gebied van de oorlogsvoering een drastische wijziging in de funktie van het kasteel. Geleidelijk aan werden vele kastelen verbouwd, 2000 kaarten verkocht in de afgelopen weken. U wordt dus geadviseerd niet tot het laatste moment te wachten met het kopen van een kaartje, maar snel naar één van de voorver koopadressen te gaan om u van een plaatsbewijs te voor zien. Bovendien voorkomt u daar mede dat u op 19 juli a.s. in de rij moet gaan staan om uw plaatsbewijs te kopen. Met het oog op de grote drukte wordt alle bezoekers aangeraden zoveel mogelijk op de fiets te komen. Mocht u toch met uw auto naar de match gaan, volg dan de aanwijzigingen van de par- keermedewerkers, die de ver keersstroom in goede banen zullen leiden. Voor de voorver koop kunt u terecht op de navolgende adressen: Het Feesthuis, Koningstraat 2 in Goes, The New Inn, Kreukel- markt 1 in Goes, Sportscore, Lange Kerkstraat 40 in Goes. De prijzen van de kaartjes zijn: ƒ25,- Tribune (nog slechts enkele kaarten), 17,50 Zit/Staan plaatsen (kortings bon uit PZC 2,50) 12,50 kin deren tot 14 jaar (kortingsbon uit PZC 2,50). waardoor zij meer het karakter van een landhuis kregen. Dit is het derde kasteeltype dat in de over- seum voor Zuid- en Noord-Beveland te Goes deze zichtstentoonstelling behandeld wordt. zomer een tentoonstelling te zien over de historie De adel verloor geleidelijk aan zijn militaire en van de Bevelandse kastelen. maatschappelijke betekenis. De meeste families In deze expositie wordt aan de hand van archivalia, die ooit deze streken domineerden stierven uit, of prenten, foto's, maquettes en archeologische vertrokken uit Zeeland. Deze achteruitgang wordt vondsten een beeld gegeven van deze markante bouwwerken. De tentoonstelling begint met de In café De Patrijs te Colijnsplaat speelt zaterdagavond 15 juli a.s. tij dens het kermisweekend de formatie "Chec Out the Zydeco". Aan vang 22.00 uur, entree vrij. In het voorprogramma speelt de Colijn- plaatse band De Mouthaans. In de hal van “Centrum de Pij lers”, van Dusseldorpstraat 1-9, 4461 LT te Goes, wordt tot 1 september een expositie gehou den van olieverfschilderijen van A.E. Bruijning te Goes. Ope ningstijden: maandag tot en met vrijdag van 08.00 tot 18.00 uur. Nadere inlichtingen: 01100- 16858. weerspiegeld in de verwaarlozing van de Beve landse kastelen vanaf de 18e eeuw. Het is thans te bouw van het zogenaamde chateau-a-motte in de betreuren dat er geen oorspronkelijk Bevelands 12e eeuw. Dit eerste Bevelandse kasteeltype kasteel meer over is. Uitsluitend bij graafwerkzam- bestond uit een (vlied)berg, waarop een houten heden komen soms nog fundamenten van de kas verdedigingstoren werd gebouwd. Het geheel werd telen tevoorschijn. De aanpak van het archeolo- door een gracht omringd. Een fraai voorbeeld hier- gisch onderzoek naar kasteelrestanten is een van was het kasteel van Borssele, ook bekend als afzonderlijke thema in de tentoonstelling. De de berg van Troye, waarvan thans alleen nog de opgravingen naar het kasteel te Yerseke van enke- kasteelberg in het landschap te bewonderen is. Aan het einde van de 13e eeuw werden sommige houten verdedigingstorens door baksteen vervan- tKF

Bevelander | 1995 | | pagina 17