Treinmodelbeurs in Allie Barth en Albert Kort deden drieëneenhalf jaar ovecgeschiedschnjy^ van gemeente Kapelle 1 9ZQzl995; Proefabonnement MICHAEL DEMI URE Lion king De Vroone te Kapelle A w 1 OAZ Advies breidt uit Geslttagde Familie- Personeelsfeesten •Recepties en diners •Koude- en warme buffetten •Indoor barbecues weekblad voor zuid- en noord beveland Woensdag 8 maart 1995 - 47e jaargang no. 10 ft GRAND THEATER GOES 01100-15165 FILMPROGRAMMA VANAF 9T/M 15 MAART 1 UUR FOTOSERVICE Lr* V I 7 LeeuwekoninG r 'I t rx 4 Albert Kort (links) en Allie Barth (rechts). (Van een onzer redacteuren) KAPELLE \n het centrum van Kapelle. FOTO VERSCHOORE Hét adres voor Bel! 01193-92^ MET DE JUISTE KRANT STA JE NOOIT AAN DE KANT! Ontevreden Goes ^Lange Kerkstraat 44^ I Roerig Harde noten Lusthof 'i! I /f ri BflBl Ik wil lezen wat er leeft in Zeeland, dus noteert u mij maar voor een abonnement, vier weken de PZC voor 14,25 Oorlogspad De Dorpsstraat in Wemeldinge. r r- J <A z?) HET ONVERENIGBARE GEDWONGEN VERENIGD de ondervraagden 1 (Foto J.C. Korsuize) Naam: Adres: Postcode: Plaats: Handtekening: i jtyip.... Zondag Woensdag "We hebben onszelf nooit gere aliseerd, dat we met iets unieks bezig waren. Maar mensen die Het zal ook wel nooit zijn voorge komen, dat twee historici bijna vier jaar lang hun vrije tijd opofferden om torenhoge sta pels stoffig papier door te wer ken, en alle geselecteerde gege vens te verwerken tot een boek. Maar Allie Barth en Albert Kort deden het. De gemeente Kapelle bestond op 1 januari j.l. precies 25 jaar. De herindeling van de toenmalige gemeenten Kapelle en Wemeldinge kwam formeel tot stand op de eerste dag van het jaar 1970. In enveloppe zonder postzegel zenden naar: PZC, afdeling abonnementen,Antwoordnummer l23,4380VBVIissingen. Bellen gaat sneller! 01184 84216 "Het is vrij gebruikelijk, dat twee gemeenten die voor een herin deling staan (zoals Kapelle en Wemeldinge), het er nog even 'goed van nemen'. Ze brengen vlak voor een herindeling vaak nog prachtige voorzieningen tot stand (sportvelden, zwembaden, nieuwe infrastructuur). Ze zijn vaak bang, dat in de nieuw te vormen gemeente 'de ander' Kapelle en Wemeldinge gespeeld. Wij beschouwen dat niet als een kwestie van potver teren, maar als het realiseren van een goede uitgangspositie in de nieuw te vormen gemeente". Tijdens een schorsing van deze gemeenteraadsvergade ring dreigde de pas gekozen een zeperd. Het bad was door Van Sas op eigen kosten inge bouwd. En het uitbreken was met volledige instemming van het gemeentebestuur gebeurd. Vijf maanden later ging Ganse- man (als raadslid) af door de zij deur. bereikbaar, het dienstencentrum ligt namelijk op loopafstand van het NS-station. Nieuw op de beurs is de afdeling auto's op schaal 1 op 87. Bezoekers zullen komende zaterdag verder enkele nieuwe standhouders aantreffen, hetgeen gevolg is van de grotere zaalruimte. Ook scenery-produk- ten zijn aanwezig en op de test- tafel kan men gratis locks en wagons uitproberen. Van Rail Art zullen weer video's worden ver toond. Inl. 01100-20493. Entree volwassenen drie gulden, kinde ren één gulden. De gevoeligheden tussen de Kapelse en de Wemeldingse raadsleden bleven lang bestaan. De scherpste kantjes gingen er pas af, toen de raadsleden in 1978 één gemeenschappelijke 'vijand' kregen, namelijk de pro vinciale en rijksoverheid. Aanlei ding was de benoeming van een nieuwe burgemeester na het tijd- vak-Van Suijlekom. Alle raadsle den opteerden openlijk voor gemeentesecretaris I.J. Haver- hoek, maar de minister van bin nenlandse zaken (toen Wiegel) koos voor een 'beroepsburge meester': G. Huitsing uit Gronin gen. En in de gemeenteraad? "De stormbal is weer neergehaald. In de loop der jaren is de raad een redelijk harmonieus gezel schap geworden. De tijd heeft de wonden geheeld. Maar de eerste jaren van de nieuwe gemeente Kapelle zijn een waar lusthof voor historici". Tot slot nog het volgende. Tus- Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag, dinsdag Woensdag glashard met 'ontevreden tot zeer ontevreden'. 14.00 u. 14.00 u. .20.00 u. .21.30 u. .21.30 u. .21.30 u. .20.00 u. .20.00 u. - 1 •X DE THE Vrijdag19.00 u. Zaterdag19.00 u. Zondag19.00 u. In sommige hoofdstukken liggen de gevoeligheden hoog opgesta peld, ook al zijn ze doorgaans ietwat onderkoeld beschreven. "Er is inderdaad veel verborgen leed en oud zeer. Dat is onver mijdelijk, als (in een gemeente raad of in het ambtelijk apparaat) mensen worden gedwongen tot een samenwerking die ze niet allemaal van harte hebben gewild. Vooral ook de traditione le haat-en-nijd-verhouding tus sen de dorpen Wemeldinge en Kapelle heeft veel bijgedragen aan die strubbelingen", aldus Allie Barth en Albert Kort. Maar waarom Wemeldinge en Kapelle zo slecht met elkaar kun nen opschieten, is de auteurs ook na drieëneenhalf jaar onder zoek niet duidelijk geworden. "Die dorpen passen gewoon niet bij elkaar. Kapellenaren zijn in het algemeen gemoedelijk en rustig, Wemeldingenaren zijn wat roeriger, wat rauwer. Het is niet vreemd, dat Wemeldingena ren wél goed kunnen opschieten met Yersekenaren. Misschien snuiven ze dezelfde zeelucht. We weten het niet". De onderlinge rivaliteit tussen Wemeldingenaren en Kapellena ren kwam in de nieuwe gemeen te Kapelle (1970) op bestuurlijk niveau vooral tot uiting geduren de de eerste jaren na de samen voeging. Al in de allereerste openbare vergadering van de nieuwe gemeenteraad werd de stormbal gehesen, door een Wemeldingenaar. Raadslid C.M. Dagevos riep onmiddellijk na de verkiezing van de eerste wethou ders (P.J. Balkenende en A.P. Schouwenaar), dat de twee gro te fracties de vier eenmansfrac ties bewust buitenspel hadden gezet. De democratie was met voeten getreden vond hij. En de Wemeldingse belangen waren verkwanseld. Hij stapte terstond uit zijn fractie (CDA, zonder ove rigens zijn raadszetel op te geven. Hij treedt per 1 maart a.s. aan. De inontvangstname van het eerste exemplaar is zijn eerste ambtshandeling als nieuwe bur gemeester. per 1.1.70 terug te brengen tot 7. sen de raadsleden van de dor- Uiteindelijk werden 't er nóg min- pen Wemeldinge en Kapelle is der: 4. Er was dus vooraf al een het in de loop der jaren een beet- gevoel, dat het tij niet te keren je goedgekomen. Maar dat geldt was". nog allerminst voor de burgerij. Middelburg Lange Geere 28 (naast ANWB-kantoor) Goes Grote Markt 7 Hulst Js-Gravenhofplein 8 Temeuzen Noordstraat 6 (25 m. naast HEMA) Over de inhoud van het boek zou men kunnen zeggen, dat het in overwegende mate is er verstand van hebben, hebben geschreven met de gemeente- ons met de hand op het hart ver klaard, dat dit in Nederland nooit eerder is gedaan". OAZ advies heeft haar perso neelsbestand met ingang van 1 maart 1995 uitgebreid met een drietal nieuwe adviseurs. OAZ Advies te Goes begeleidt ondernemers in het Midden- en Kleinbedrijf met aanvragen van milieuvergunningen, het invoe ren van milieuzorgsystemen en het adviseren omtrent het door voeren van milieubesparende maatregelen. Hiervoor heeft OAZ Advies de heer H. Bal aan getrokken. De heer Bal is gespe cialiseerd in het begeleiden «an bedrijven met het aanvragen van milieuvergunningen en het in voeren van milieuzorgsystemen. Als junior adviseur kwaliteitszorg is dhr. ing. M. Koole aangetrok ken. Hij zal diverse bedrijven gaan begeleiden en adviseren bij de invoering van kwaliteitszorg systemen. Voor advisering van bedrijven en instellingen op het gebied van personeelsmanagement is me vrouw drs. K. Lanting aangetrok ken. Mevrouw Lanting gaat zich bezig houden met Werving Selektie en advisering van per soneelszaken. Tevens zal zij bij bedrijven personeelstaken - op oproepbasis - gaan vervullen. Inmiddels is OAZ Advies en OAZ Bedrijfsmakelaardij een regio naal buro waar 9 adviseurs werk zaam zijn op het gebied van bedrijfsadvisering, personeels zaken, kwaliteits, arbo- en milieuzorg. OAZ Bedrijfsmake laardij is gespecialiseerd in taxa ties en bemiddeling bij koop en verkoop van bedrijven. Overigens melden Allie Barth en Albert Kort in hun boek onverho len, dat de samenvoeging van de gemeenten Kapelle en Wemel dinge méér een zaak van de bestuurders was dan van de bur gers. "Aanvankelijk was de bedoeling, het aantal van 27 gemeenten op Zuid-Beveland Het (unieke) gedenkboek zal dezer dagen verschijnen. Het heeft de dubbelzinnige titel 'Kapelle, een bloeiende gemeen- altijd zal voorgaan. Dat heeft ook te'. De ondertitel is: 'De geschie- in de voormalige gemeenten denis van een gemeente en haar Kapelle en bestuur (1970-1995). Het eerste exemplaar wordt dezer dagen aangeboden aan de nieuwe bur gemeester van de gemeente Kapelle, de heer G.C. de Groot. Zaterdag 11 maart wordt in De Vroone te Kapelle de Zeeuwse Treinmodel Ruilbeurs gehouden. Een andere lokatie dus dan voor heen. Jan van 't Veen vertelt: "De vorige huisvesting was te klein geworden voor onze beurs. Je kon soms over de hoofden lopen. Ook gaf het parkeren in 't dorp veel problemen. We zijn nu in Kapelle uitgekomen. De Vroone daar is geheel vernieuwd en bovendien heeft men in Kapelle een eigen parkeergele genheid voor de deur". De beurs is komende zaterdag geopend van 10.00 - 15.30 uur. De Vroone is ook per trein goed s Kleurenfoto's die uw herinneringen mooier maken’ A Klaar terwijl u winkelt y7 Kodak Royall Papier Kodak Express kwaliteitscontrole hmm raadsnotulen als basis. Daar staat tegenover, dat niets of niemand wordt gespaard. Gevoelige kwesties worden uitputtend behandeld. Ner gens wekken de auteurs de indruk, dat ze terughoudend zijn geweest. Ze beamen dat ook in een persoonlijk gesprek: "In het boek worden harde noten gekraakt. Het gemeentebestuur van Kapelle is niet bang geweest, zichzelf een spiegel voor te houden. Dat hoort er nu eenmaal bij, als je een eerlijke en volledige geschiedschrijving tot stand wilt brengen". ^5^/ - W J Toch hebben de Goese 'geschiedvorsers van Kapelle' af en toe achter de oren moeten krabben, of ze echt alles in hun boek konden schrijven. Ten aan zien van de schriftelijke bronnen was die reserve er absoluut niet. "Maar in de mondelinge gesprek ken kwam ook informatie naar boven, die ongezouten was, gekleurd, niet objectief. Daar moet je dus mee oppassen, want de subjectieve beleving van je gesprekspartner is niet altijd fei telijk. Bovendien moet die infor matie altijd elders gecheckt wor den. En dat zou te veel tijd ver gen". wethouder Schouwenaar al uit het college van b. en w. te stappen, als burgemeester H.J. van Suijlekom niet akkoord zou gaan met oen andere verdeling van een con tingent woningen. De burge meester ging, hoewel woe dend, door de knieën. Maar dat is niet in het boek te vinden. Want wat binnenskamers tij dens schorsingen wordt besproken, komt immers nooit in de notulen van de gemeen teraad - l’aili/ en Feeskenlmi S(HELI)EOORI) B A A K LAIM Over de achtergronden van dié controverse wordt misschien iets duidelijk in deel II van de geschiedenis van de voormalige gemeenten (Kapelle, Biezelinge, Wemeldinge, Schore), die nu de gemeente Kapelle vormen. Want Allie Barth en Albert Kort gaan ook de Kapelse historie van 1800-1970 schrijven. Een paar jaar later ging het Kapelse raadslid J.J. Ganseman op oorlogspad. Zijn strafexpedi tie had veel weg van een wraak oefening. 'Kapelle' wilde kenne lijk eens terugslaan. Ganseman probeerde Wemeldinge in de strafbank te zetten door een 'zaak' te maken van beweerde vernielingen in de voormalige ambtswoning van ex-burge- meester C.N.F. van Sas te Wemeldinge. Er waren aard- en nagelvaste goederen uit de ambtswoning verdwenen. Zo was onder meer het bad uitge broken, toen de burgemeester de woning had verlaten. "De oud-burgemeester moet die ver nielingen betalen", vond Ganse man. Maar Ganseman haalde Het schijnt héél bijzonder te zijn, wat ze gedaan hebben: de jongste geschiedenis van een gemeente schrijven aan de hand van notulen van de gemeenteraad. Zo'n drieëneenhalf jaar zijn Allie Barth (47) en Albert Kort (39) ermee bezig geweest. Ze spitten de notulen van de raadsvergade ringen door, ze raadpleegden externe bronnen en ze hielden - ter aanvulling- ook nog ruim 30 gesprekken met betrokkenen. Ter herdenking van dat feit, wilde het gemeentebestuur van Kapel le graag een boek uitgeven, dat de volledige 'hedendaagse geschiedschrijving' bevatte, dat wil zeggen van de afgelopen vijf entwintig jaren. De heren Barth en Kort werden daarvoor gevraagd. Ze hebben in het verleden al vaker samen 'geschiedenis geschreven', onder meer over het Burgerlijk Armbestuur van Goes. Beiden zijn daarvoor voldoende gekwali ficeerd: de heer Barth is gemeentearchivaris van de gemeente Goes en de heer Kort is leraar geschiedenis aan het Goese Lyceum. Ze kregen voor het gigantische karwei toestem ming van hun werkgevers, maar het speur- en schrijfwerk moest wél in hun vrije tijd gebeuren. T A{..\ 5 "Toch heeft die berusting van de Bij een imago-onderzoek in Wemeldingenaren ons ver- 1991-1992 waren de meeste baasd. Je had van ze kunnen burgers in de gemeente 'tevre- verwachten, dat ze de barrica- den tot zeer tevreden' over hun den zouden opgaan om de zelf- gemeentebestuur. In Wemeldin- standigheid van hun dorp te red- ge antwoordde echter méér dan den. Maar dat is allemaal niet 50% van de ondervraagden gebeurd. Pure desinteresse, kennelijk. Men heeft zich min of meer lijdelijk ter slachtbank laten leiden. Later zijn de Wemeldin genaren voor andere zaken in hun dorp (behoud instructiebad, komst asielzoekers) wél massaal in opstand gekomen". 7^

Bevelander | 1995 | | pagina 1