Costa del Piet’ ligt vlak bij ’Rundumhauserï: r Ook op vakantie geweest in La Balconia? I 2$ I <1 <1 Hertog van Beijerengroep op zomerkamp bij Poppel Manifestatie Vlaamse en Zeeuwse ouderen met als thema solidariteit Dertien ouderenorganisaties uit Vlaanderen en Zeeland hebben besloten om dit najaar een geza menlijke manifestatie te organi seren in het kader van het Europees Jaar van de ouderen. De manifestatie bestaat uit een activiteitenmarkt, een fototen toonstelling en -wedstrijd en een korte cyclus lezingen en films. Al deze activiteiten worden èn in Vlaanderen èn in Zeeland ge houden en zijn in de eerste plaats bedoeld voor ouderen. Jongere generaties zijn echter evenzeer welkom. Niet voor niets is het centrale thema van het Europees Jaar van de Oude ren de Solidariteit tussen de ge neraties. I I SB dB 1 R GRAND THEATER GOES 01100-15165 ALS ELKE SECONDE TELT ’’...Via via mi en noord beveland weekblad voor zuid Woensdag 4 augustus 1993 45e Jaargang no. 31 PREMIÈRE FILMPROGRAMMA VANAF 5 TIM 11 AUGUSTUS TOP TRAVEL reisbureau uw partner in reizen Goes 01100-32888 Ook voor aanbiedingen en "Last minute reizen" Zie pag. 6 ft Leuk en niet leuk - V V Lezingen, films en foto’s NIEUWE WINTERMODE' NIEUWE KLÉUREN! NIEUWE KOLLEKTIES! helemaal a Maak er verstandig gebruik van. Hintergarten Verrijking doen Orgelconcert Beo-vakantiedorp. Actieve markt A 'gr-' De Piek Woensdag 14.00 u. JUNGLEBOOK Boerenkool stronkeradeel Exotische namen voor thuisblijven (Foto: Rabobank) Prettige vakantie voor u in petto. i SGR R3T' In een aantal lezingen en films wordt de plaats van de oudere in Bij de foto: De deelnemers van het kamp van de Hertog van Beijerengroep. Niet leuk is het gebruik van Tiet- jerksteradeel in de betekenis van ’nietig dorp, klein en ver weg, uithoek van de wereld'. Voor het gemak wordt dan even vergeten, dat deze gemeente evenveel in woners heeft als Goes. De naam Tietjerksteradeel heeft in de loop der jaren als naam een bepaal de gevoelswaarde gekregen. Maar grappig, nee. Er bestaan veel grapjes met plaatsnamen. Sommige zijn spottend bedoeld en niet écht leuk, sommige hebben een dubbele bodem en zijn daarom komisch. cente oenammg is een variant op Tietjerksteradeel, te weten Boerenkoolstronkeradeel. Daar in wordt de associatie met het platteland nog extra versterkt door het gebruik van een tuin- bouwgewas. Overigens hebben andere talen soortgelijke fictieve plaatsnamen als ons ’Nergenshuizen’. Duit sers spreken altijd van Obernie- derbumsbach. Het is een ietwat scabreuze naam, maar het bekt in elk geval goed. Fransen heb ben ook goedklinkende onzin in fantasienamen als Fouilly-les- Oies en Tripatouille-les-Oies. Maar de verbeelding van de En gelssprekenden is echt grenze loos: Jerkwatertown, Op de Vlaamse markt zullen Zeeuwen te gast zijn. Omge keerd zullen Vlaamse ouderen de Zeeuwse markt bezoeken. Dat biedt de mogelijkheid kennis te maken met activiteiten voor ouderen, die in het buurland niet of nauwelijks bekend zijn. Op de markt kunnen ouderen zo nieuwe ideeën opdoen, die mo gelijk leiden tot initiatieven in het eigen land. gaat. Als dat reisbureau dan niet is aangesloten bij het SGR, ben je niet in hotel Bellevue, maar in De Duitse vondsten zijn ook leuk: Sacher Rheine, Bahlen- Bahlen. De Franse niet minder: Arre Moutrouve, Les Prumes Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag, dinsdag Woensdag Herman van Vliet uit Amersfoort zet dinsdag 10 augustus de reeks orgelconcerten in de Nieu we Kerk te Middelburg voort. Hij brengt een gevarieerd program ma met werken van onder meer Vivaldi, Bach, Asma, Merkel, Bunk, Fauré e.a. Aanvang 20.00 uur. In die constructie gaat een Krab- bendijkenaar dus naar Keo, een Wissenkerker naar Weo en een Lewedorper naar Leo. 20.00 u. 19.00-21.30 u. 19.00-21.30 u. 19.00-21.30 u. 20.00 u. 20.00 u. van een vakantiedorp klinken, maar die feitelijk slechts aan geven, dat we thuis zijn geble ven. Zeg maar eens tegen een collega, dat je naar Rundum- hausen of Hintergarten bent geweest, en hij gelooft blinde lings dat je bij onze oosterbu ren op vakantie bent geweest. Terwijl je slechts 'rond het huis’ of ’in de achtertuin’ bent gebleven.... SS Er zijn ook ’thuishoorden rhet een Scandinavisch sausje, zoals Thushavn. En met een Grieks tintje: Eigonos Balkonos. En met een oosterse klank: Verweg gistan. De laatste naam zal wel afgeleid zijn van Afghanistan, het land dat in de jaren tachtig zo vaak het nieuws haalde als gevolg van de Russische be zetting. gegeven. Men kan ook kijken naar en vooral meedoen aan di verse demonstraties, gezond- heidstests en spelen. Met name aan de spelen zullen ouderen èn jongeren kunnen meedoen. De activiteitenmarkt is vooral een actieve markt, die boven dien een internationaal karakter heeft. Terug naar de vakantienamen, zoals de Costa del Piet. Wij blijven thuis, maar we doen alsof we naar Spanje zijn ge weest: Costa del Piet. Er zijn ook enkele leuke ’Duitse’ plaatsnamen, die als de naam De verkenners van de Hertog van Beijerengroep uit Goes hiel den onlangs hun jaarlijkse zo merkamp. De tenten werden opgzet op een weilandje bij Pop- pel in België aan de oevers van een beekje dat min of meer de grens met Nederland volgde. Toen het kamp goed en wel op gebouwd was, werd dan ook di- rekt middels een touwbrug een verbinding met het moederland gelegd. Ondanks de regelmatig en overvloedig vallende regen bleef de sfeer goed en kon het kampprogramma gewoon door gaan. De tweedaagse hike voer de de jongens door de mooie en bosrijke grensstreek tussen Pop- pel en Alphen. Op woensdag na- Aan de Banjaard bij Kamperland is het net zo leuk als aan de Spaanse stranden. Het verschil tussen Playa Hiero en Playa Daaro Johan Elenbaas kwam duidelijk als beste uit de bus en hij kreeg veel fruit en natuurlijk de medail le voor deze prestatie. Maar er bestaan ook enkele zéér geinige Spaansklinkende na men voor 'thuis blijven’. Dan ga bijvoorbeeld op vakantie in Playa Hiero, La Balconia, El Ter- rassia, Domicilia of je gaat in de zon liggen aan de Costa del Veranda. En je kunt ook verwarring stich ten met de aankondiging, dat je niet in de Languedoc je tent zult neerzetten, maar in de landstreek Le Véluwé, op 700 km van Parijs. En daar ligt de Ve- luwe inderdaad. (Van een onzer redacteuren) NOORD- EN ZUID-BEVE- LAND Het grapje is al zo oud als het Veerse Meer. Wie niet in het buitenland op vakantie gaat en toch ’duur’ wil doen, vertelt ge woon, dat hij gezwommen heeft aan de Costa del Piet. Een inwoner van Arnhem neemt dan natuurlijk voetstoots aan, dat de betrokkene ergens in Spanje heeft verbleven. De in woners van Noord- en Zuid- Beveland weten wel beter: zij weten dat de dikdoener gewoon een dagje in het natuurgebied De Piet langs het Veerse Meer heeft verbleven. I Het SGR liet deze zomer in een langlopende en gevarieerde ad vertentiecampagne weten, hoe buitenlandse vakantiedorpen dan gaan heten. Griekse plaats- Sont Sur, Boule Gïte (ook 'n beetje Engels) en Depestin. De Scandinavische namen erg agressief aan: Pldresbalkon, I Mevrouw Tak is zo’n voorbeeld van een trouwe Jan Bruijns klant, die haar boodschappen eerst elders haalde. ’’Voordat ik hier kwam, ging ik jaren naar een andere supermarkt. Tot ik merkte dat ik steeds duurder uit was. Maar ja, je weet niet beter en je bent niet anders gew'end. Hoewel ik niet zo prijsbe wust ben, ging ik toch steeds meer op de prijzen letten. Van tijd tot tijd las ik ook de advertenties en begon ik de aanbiedingen met elkaar te vergelijken. En ja hoor, er was er steeds één die als goedkoopste te voorschijn kwam. Toen ik ook van diverse kanten te horen kreeg dat het nergens zo voordelig is als hier, stond mijn besluit vast: proberen! En zo ben ik dus eigenlijk via we. een De Stichting Garantiefonds Reisgelden (SGR) te Rotter dam heeft de hierboven ge noemde fantasie-vakantie- dorpen deze zomer aanmerke lijk uitgebreid, namelijk met namen van vakantieplaatsen waar je het slecht naar je zin hebt gehad. Of je nu in Borssele woont of in Krabbendijke, in Wissenkerke of Lewedorp, je hebt altijd je eigen vakantiebestemming bij de hand als je thuisblijft: zeg maar dat je in Beo bent geweest. De plaats- naam Beo staat dan voor ’Bors- Piek. Aanvang steeds rond 23.30 sele En Omstreken’. uur. Entree gratis. hemelsbreed inderdaad zo’n 500 km van Parijs. Maar zijn toe hoorder stond op het verkeerde been.... Nóspétern en Sikkenórg. Maar de allermooiste vinden we per soonlijk toch deze Franse plaats naam, waar het niet aangenaam vakantie vieren is: Nice-au- Leuque. Tot slot: als u het allemaal niet zo goed kunt onthouden, of als uw buitenlandse-talen- Goes Lange Kerkstraat 44 J De manifestatie wil bijdragen aan een positieve beeldvorming over ouderen, niet in de laatste plaats bij henzelf. De aandacht zal vooral gericht zijn op aan trekkelijke en interessante activi teiten, die bovendien de scheidslijnen tussen de genera ties döen vervagen. Zo kunnen de bezoekers op de activiteitenmarkt kennis maken met de vele mogelijkheden op het terrein van gezonde ouder dom, zelfstandig wonen en maatschappelijk actief zijn. Er wordt niet alleen informatie Er zijn nog méér van dat soort vakantiegrapjes bekend met Zeeuwse plaatsnamen. Een in woner van Goes vertelde on langs doodgemoedereerd, dat hij een paar weken ging door brengen in Renessé-sur-Mer. En hij voegde er met een stalen ge zicht aan toe, waar het dorp lag: ”Op 500 km van Parijs”. De man loog niet: hij verbleef in Renesse (op Schouwen - red.) en dat ligt komplete menu met de lekkerste gerechten op tafel weet te tove ren Dit jaar wonnen de Fazan ten zowel de spelletjes als de Kook-Trofee De sportdag vormt de afsluiting van het kamp. Op tien onderdelen als o.a. hink- stap-sprong, diskuswerpen, hardlopen, golf en de hindernis- baan wordt gestreden om de fel begeerde Tienkampmedaille. t De Piek aan de Hellebar- beheersing niet zo perfect is, dierstraat te Vlissingen heeft zijn hebben we nog het volgende programma aangepast aan het Straatfestival dat momenteel gaande is. Vrijdagavond treedt de swing-beatgroep Ruff uit Dor drecht op. Zaterdag is er een op treden van de Middelburgse rockformatie Matipa en zondag doet Robert Jan Swiers een acoustisch optreden in café De men de patrouille-leiders de taken van de kampleiding over zodat deze even op verhaal kon komen in een Trappistenklooster, 's Middags kwamen er een aan tal Belgische hemelwatervan- gers op bezoek en aan het eind van de middag arriveerden de eerste ouders voor de oudera vond met de traditionele Kouskous-maaltijd. Een ander kamponderdeel zijn de kook- wedstrijden. De partrouilles kun nen door het winnen van een flink aantal spelletjes geld ver dienen en daarmee doen ze op donderdag inkopen voor een door hen zelf samengestelde su per de luxe maaltijd. De winnaar is de patrouille die het meest namen kunnen dan in negatieve zin als volgt klinken: Misteki (ook ’n beetje Engels dus), Klotos Balkonos, Zakinassos, Yrritatos of het naturisteneiland Nixannos. Noplaceville, Onehorsetown, Onestoplighttown, Whistlestop, Hickville en (het bekende) The Boondogs. I Zoals bekend zorgt de Stichting Garantiefonds Reisgelden (waarin de grote tourorganisato- ren samenwerken) voor de uit voering van reizen, die in gevaar komen als een reisbureau failliet de maatschappij op diverse ma nieren belicht. Daarnaast wordt een fototentoonstelling georga- niseerd, die als thema heeft de aap gelogeerd. ”Oud zijn in Zeeland en Vlaan- 1 deren”. Over dit onderwerp wordt ook een fotowedstrijd georgani seerd. Hieraan kan iedereen, jong en oud, deelnemen. Leuker al wordt het bij de plaats- naam Nergenshuizen. Het klinkt j zo dorpachtig, maar de naam zegt het al: het is niks. De term Nergenshuizen is al bekend sinds 1858 (uit een geschrift van Harrebomée). Met de uitdruk king ’De heren van Nergenshui- j zen uit Geenland’ werden destijds gierige mensen be doeld. Dat is inmiddels anders: Nergenshuizen is de spottende, verzonnen naam geworden van «•JHhl j l «fll via hier terecht gekomen”, aldus mevrouw Tak. En... tevreden vragen ”Wat heet, ik ben uitermate tevreden. Weet U, ik heb zelf ruim 3 jaar in supermarkt gewerkt. Dus ik ken het vak enigs zins. Als personeel moet je constant klaar staan, behulpzaam zijn en mensen op een vriendelijke wijze te woord staan. Dat bepaalt in hoge mate de sfeer in een winkel als deze. En die is hier gewoon uitstekend. Je kunt zeggen dat het in een supermarkt om pure zelfbedie ning gaat, maar voor veel klanten gaat het om meer. Mensen raken nu eenmaal vertrouwd met de indeling, weten na verloop van tijd'waar ze de spulletjes moeten zoeken en voelen zich er thuis. Als er dan even iets is, moeten winkel meisjes en -bedienden de helpende hand bie den. Dat is bij Jan Bruijns pico bello geregeld. Er is ook altijd voldoende parkeergelegenheid. Als ik alles op een rijtje zet hoef ik geen andere supermarkt meer. Jan Bruijns heeft alles in Mevrouw Tak: "En ja hoor, er huis, is de goedkoopste en winkelen is hier al- was er steeds één die als goed- tijd een prettige bezigheid”. koopste tevoorschijn kwam!" Op Walcheren wil een opschep perig type aan een argeloze toe hoorder nogal eens vertellen, dat hij gisteren nog in Coldchurch-on-Sea was. Zeg maar Koudekerke een onbelangrijke, geïsoleerde plaats, waar niks te beleven valt. Een gelijkaardige en meer re- J*' - y

Bevelander | 1993 | | pagina 1