Japanse delegatie op bezoek in Goes Meeting Amerikaanse sport auto’s 25 juli in Goes Aannemer-in-ruste Marien Fraanje ’schreef een groene regel’ van 20 meter lengte: GRAND THEATER GOES 01100-15165 MARTIN WIJDEMANS TOP TRAVEL en noord beveland weekblad voor zuid- Woensdag 21 juli 1993 - 45e Jaargang no. 29 u I FILMPROGRAMMA VANAF 22 T/M 28 JULI NIEUWE KINDER KOLLEKTIE IS TERUG! EN HOE... L., 4 7 4 Verrassingen Gesprek met Stichting Zeeuwse Klederdracht x 5e WEEK SGR FALLING DOWN Op een dijkje De heer Fraanje’s kleindochter Rosanne (2) begroet de fotograaf bij de ’in het groen’ geschreven tekst in opa’s tuin. Streepje SHOE-SERVICE Bluesrockspecial in Café de Pompe Goes (Van een onzer redacteuren) TERLUCHT (s-Heer Arendskerke) De zomer is een hoogtijperiode voor de meeste tuinliefhebbers. De bloemen bloeien en thousiast, de heesters ge ven nieuw groen. Zondag14.00 u Woensdag.. 14.00 u. HET JUNGLEBOOK Lange Kerkstraat 44^ ito IJZINGWEKKEND EN WEERGALOOS. ANVR IK «4 3EW. Naam van buurtschap met enorme letters in tuin geschreven MICHAEL DOUGLAS 5e avonturen van een gewone man, r Mevrouw op voet van oorlog met de alledaagse realiteit. Wat is er in de tuin van de fa- Zondag 25 juli a.s. organiseert de Belgische Camaro Custom Club een buitenlandse ’meeting’ voor liefhebbers en belangstel lenden van deze Amerikaanse sportauto’s. Corvette’s, Cama- ro’s en Firebirds staan bekend om ”hun uitstraling, styling en karakter”. Deze dag worden van uit België en Nederland 65 a 70 deelnemers verwacht, welke on derling weer verschillen in mo- Maar de tuin is in minstens één opzicht opmerkelijker dan ande re tuinen, en wel omdat de naam van de buurtschap Terlucht met grote letters in de tuin geschre ven staat Kortom, we verblijven in de zo mermaanden allemaal wat vaker in de tuin dan gewoonlijk. Dat geldt ook voor de heer Marien Fraanje (71), die bij zijn woning in Terlucht een aantrekkelijke, goed onderhouden tuin heeft. del en bouwjaar (vanaf de jaren vijftig tot op heden!). De deelne mers kunnen hun trotse bezit vanaf 11.00 uur tentoonstellen op de, gereserveerde, Grote Markt te Goes. Om 14.00 uur gaat er (onder begeleiding) een rondrit van start. Deze gaat via Kapelle, Wemeldinge, Kattendijke, Wil- helminadorp, Wolphaartsdijk te rug naar de Grote Markt te Goes, in Wolphaartsdijk is een Eigenlijk vindt de heer Fraanje zijn ’groenschrijverij’ niets bij- milie Fraanje dan precies te zien? Vanaf de Nieuwe Rijks weg tussen ’s-Heer Hendriks- kinderen en ’s-Heer Arends- kerke is tegen een kunstmatig aangelegd dijkje de naam ’Ter lucht’ in hoofdletters te lezen. Het woord is circa 20 meter lang. hoe ze dan dit en dan weer dat artikel weten af te prijzen". zonders. Iedereen kan het, is zijn stelling. Vroeger waren de letters niet zo goed leesbaar, omdat ze met bloemetjes waren gevuld (afrikanen). Maar sinds de bloemen eruit zijn gehaald, zijn de grote letters veel duidelij ker zichtbaar vanaf de weg. Het dijkje in de tuin is gemaakt met grond, die vrijkwam bij het graven van de naastgelegen vij- ver. Over de techniek van het maken van de letters ’Terlucht’ vertelt de heer Fraanje (aanne mer in ruste van het bekende, gelijknamige bedrijf te Lewe- dorp), dat voor het uitsparen van de letters tussen de overige be groeiing bouwstaal is gebruikt. "Dat materiaal is gemakkelijk te manipuleren. Het is eenvoudig spul, je kunt er alles van maken. Het valt overigens op, dat de on derlinge ruimte tussen de letters R en L in 'Terlucht' relatief groter is dan tussen de overige letters. Is de naam van de groene buurt schap nu geschreven als één woord (Terlucht) of met twee woorden (Ter Lucht)? ”Die spatie is een foutje”, erkent de heer Fraanje ruiterlijk. ”ln vroeger eeuwen schreven de mensen het ongetwijfeld met twee woorden, zoals dat ook ge beurde met Ter Goes, Ter Nisse of Ter Neuzen, maar tegenwoor dig moet het aan elkaar geschre ven worden. Ik heb nog over wogen, om er dan maar een streepje tussen te zetten (Ter- Lucht), maar dat vond ik histo risch niet verantwoord. Daarom is de spelling gebleven, zoals die was”. 'Je weet mè nooit’, staat er als naam op de gevel van de wo ning. Dat slaat ook op het leven Donderdag20.00 u. Vrijdag19.00 u. Zaterdag19.00 u. Zondag19.00 u. Maandag, dinsdag 20.00 u. Woensdag20.00 u. Vrijdag... Zaterdag Zondag.. 21.30 u. 21.30 u. 21.30 u. Oude Vismarkt 10 GOES - 01100-27526 Terlucht: waar op Zuid-Beveland vindt men zulke mooie groene doorkijkjes? Mevr. Kiyomi Kimoto werkt full ti me in Nederland. Zij probeert zoveel mogelijk oude ambach ten te verzamelen, die interes sant zijn om naar Japan te halen. Belangstellende beoefe naars van oude ambachten kun nen zich aanmelden via de Stichting Zeeuwse Klederdracht, Postbus 306, 4460 AS Goes, tel.: 01100 - 28130. den om o.a. beoefenaars van oude ambachten in de toekomst naar Japan te halen. Vooral in Nagasaki Holland Village wordt jaarlijks vele malen een beroep gedaan op de Nederlandse fol klore. Reeds vele folkloristische dansgroepen en beoefenaars van oude ambachten hebben een bezoek gebracht aan het Nederlandse dorp in Nagasaki. Op vrijdag 23 juli is er in café De Pompe in Goes een blues rockspecial. Dit betreft een sa menwerking tussen Barry Mc Cabe van de Ierse formatie Alba tross en Peter Kempe van The Juke Joints. De band wordt ver der aangevuld met een bassist en saxofonist. Door het wegval- Maar de zomer is ook de tijd, waarin de tuin de meeste zorg vraagt. De heggen moeten op hoogte gehouden worden, het onkruid moet verwijderd worden, er moet soms gesproeid worden. korte tussenstop gepland aan de haven. Men verwacht om onge veer 16.00 uur terug te zijn op de grote markt in Goes alwaar men afhankelijk van het weer nog tot ’s avonds zal blijven. De deelna me is gratis en iedere deelnemer ontvangt een aandenken. Als contactpersonen voor onze re gio voor deze meeting treden op Fred en Joke Hundersmarck uit Kapelle, tel. 01102 - 41596. Onlangs brachten de dames Kiy omi Kimoto en Ruriko Iwanaga een werkbezoek aan Zeeland. Naast Middelbrug en Veere, brachten ze een bezoek aan de Stichting Zeeuwse Klederdracht in Goes. Al meerdere jaren bestaan er zeer intensieve kon takten tussen Japan en het Zeeuwse. In Goes werd uitvoerig gesproken over de mogelijkhe- len van enkele data tijdens de tour van Albatross in Frankrijk, komt het er dan eindelijk eens van dit project te doen. Aange zien Rory Gallagher voor beide bands een grote inspiratie is ge weest, zullen uiteraard veel Gallagher-nummers gespeeld worden. Dit enige optreden in Zeeland is een ’’must” voor de liefhebber. De aanvang in café De Pompe is 21.00 uur. drijf (in welke vorm dan ook) zou willen vestigen, zou dat planolo gisch mogelijk zijn. Daar zou verandering in moeten komen, om eventuele kaalslag te voorkómen”. ’’Momenteel is alleen de omge ving van de weel (in de V- vormige hoek Nieuwe Rijks- weg/Terlucht) beschermd na tuurgebied. Dat mag best uitgebreid worden. Ik weet dat dat beperkingen zal opleveren, maar dat heb ik er graag voor over”. ”Het zou doodzonde zijn, als Terlucht in handen zou vallen van niet-natuurliefhebbers, die hun grondaankoop een andere bestemming zouden geven. Tot nog toe hebben we geluk gehad. Er zijn hier alleen maar mensen komen wonen, die het groen hier een goed hart toedragen. Maar dat zou snel kunnen ver anderen”. Het staal is nu weg. Onder houd aan de ’cotoneaster- letters’ is bijna niet nodig. Tweemaal per jaar bijknippen met de heggeschaar. En in de uitgespaarde letters regelma tig het onkruid verwijderen. Dat is alles. ’’Terlucht is zomers prachtig, maar die schoonheid is wan kel. Ze kan gemakkelijk en snel verstoord worden. Hoe welik hoop dat het niet zal gebeuren”. lijk maar bij één supermarkt goed terecht. Maar ik zeg er meteen bij dat het ook aan jezelf ligt. Hoe goedkoop Jan Bruijns het ook maakt, als ik iets echt niet nodig heb, neem ik het ook niet mee. Als je dingen al leen koopt omdat ze goedkoop zijn, streef je volgens mij nog je doel voorbij, want dan ben je per saldo toch duurder uit. Ik kom hier nu al weer ruim 4 jaar en iedere keer opnieuw verrast het mij hoe ze dan dit en dan weer dat artikel af weten te prijzen. Voor prijzen waarvan je je afvraagt hoe ze het ervoer kunnen maken. Ook de versaf delingen, zoals groenten en fruit, hebben regelmatig aanbiedingen en zien er altijd keurig verzorgd uit. Voor mij is Jan Bruijns dan ook dé winkel waar je als prijsbewuste consument moet zijn om goedkoop, gezel lig en overzichtelijk te winkelen. Wie het Mevrouw Haast: "...iedere niet gelooft, moet gewoon een keertje ko- keer opnieuw verrast het mij men kijken. Zien is nog stees het beste be wijs!” Mevrouw Haast is nogal prijsbewust. Jan Bruijns, zo blijkt uit haar re laas, biedt precies datgene wat mensen zoals zij willen: goedkoop boodschappen doen. ”Er zijn heel wat mensen die niet zo naar de prijzen kijken. Voor mij is dat onbegrijpelijk. Wat heeft het voor zin om voor hetzelfde product of artikel meer te betalen, terwijl het (hier) veel goedkoper kan...? Ik kan me wel voorstellen dat je niet zomaar van supermarkt verandert. Iedereen vindt het nu eenmaal prettig wanneer je voor de wekelijkse boodschappen terecht kunt in een winkel waar je de weg weet en de mensen kent. Maar als je prijsbewust door het leven gaat en voorde lig uit wilt zijn of uit bent op echte koopjes kan je naar mijn idee eigen- Veel inwoners van Zuid- Beveland kennen de tuin van de heer en mevrouw Fraanje ’van zien’. In de weekeindes wordt er vanuit de voorbijrijdende auto’s vaak naar de tuin gewezen (’’Kijk, zie je die grote letters?”) en passerende fietsers stappen af om eens te kijken, hoe het tuinkunstwerk is gemaakt. En maar al te vaak wordt het origi nele ’geschrift’ door verraste nieuwsgierigen op de foto gezet. We hebben de vormen van de letters ervan gemaakt. Die vor men hebben we tegen het dijkje gezet en daaromheen allemaal cotoneasters geplant. Later heb ben we de cotoneasters keurig langs die stalen lettervormen geknipt en zo is uiteindelijk de tekst ’Terlucht’ tot stand gekomen”. zelf, aldus de ex-aannemer die enkele jaren geleden terugtrad als directeur van zijn bedrijf. Zijn adagio: ”Het leven is vol verras singen. Als je de deur openzet, komen ze vanzelf naar binnen Soortgelijke uitgesproken me ningen heeft hij ook over het aanzien van Terlucht. Volgens hem is de buurtschap in de ge meentelijke bestemmingsplan nen nog altijd aangewezen als ’agrarisch gebied'. Volgens hem zou die bestemming moeten ver anderen in ’beschermd natuur gebied’. Zijn argument daarvoor: "Als zich hier een agrarisch be- Terwijl een tamme Egyptische nijlgans tussen de coton easters op het dijkje scharrelt, vertelt de heer Fraanje dat het complex aanvankelijk ge bouwd is met een agrarische bestemming, te weten klein landbouwbedrijf. Door diverse onvoorziene oorzaken is het anders gelopen en is het vrij gekomen voor eigen be woning. 'ê^^//7''^ Goes 01100-32888 Ook voor aanbiedingen en "Last minute reizen" Zie pag. 6 Ef* HLM MN ROKT HULiN mfillH IUU» M LiïKH KWl III» JS» 1IMI >11 MK IW<J MM Wl wh 1811 Ml TOWt m men UM aw W Jü UK a— KMfl fut fTUOTI FLIK

Bevelander | 1993 | | pagina 1