.WAT EEN STREEK..WAT EEN STREEK..WAT EEN STREEK. Oldtimer Pinksterweekend in Engeland met Molentocht en show VAN ZEELAND! Opknapbeurt Fort Ellewoutsdijk Aspergetijd: ook in Kamperland... Vodago op zoek naar dansers en muzikanten Astmafonds ook op Bevelanden actief I I I DE LAAGSTE BENZINE-PRUS Agrarische vakbeurs naar andere datum De lift omlaag, ouderen kunnen in Goes omhoog 174 178 189 117 Gaggling Ganders met Pinksteren Geb en appèl tegen Wet Gelijke Behandeling I I I I In o.a. De Zeelandhallen te Goes J Woningcomplex ’s-Heer Hendrikskinderenstraat Woensdag 26 mei 1993 5 DF BEVELANDER sfiei'/z nieuws SUPER In februari in Zeelandhallen Collecteweek 23-29 mei Lentefeest SUPER PLUS DIESEL zje?/ Waterhuishouding Volledig restauratieplan I Gemeentelijke toezegging EURO LOODVRIJ -WINKELCENTRUM1-- DE BUSSEL GOES- ZUID ^233 liifc i LITER LITER LITER (foto: R. Berkema). (Foto: Peter Huls) r L I De aspergeliefhebbers hebben een uitstekend jaar. Er is de laat ste weken een enorme aanvoer geweest en daardoor zijn de prij zen laag gebleven. Overigens heeft dat geleid tot veel creativi teit bij het verwerken van deze fij ne groente. Zo heeft Verscentrum Sandee uit Kamperland afgelo pen week een reusachtige asper- gepaté uit België laten komen, die als blikvanger in de zaak stond en vervolgens beetje-bij- beetje aan de man is gebracht. Met deze aspergepaté, de groot ste van de streek, deed het vers centrum ook de vele toeristen in Kamperland een plezier. De paté, één bij één meter groot, woog 30 kilo. onbekend. Het niet doorgaan van grote landbouwbeurzen zo- PER LITER 1993 - 1998 zal Natuurmonumen ten zelf op bescheiden schaal de restauratiewerkzaamheden voortzetten. De bedoeling is om daarna, met hulp van de subsi diegever, in 2003 tot een afron ding te komen. Harrogate. Het koor ondervond dit voorjaar enige tegenslag door een dirigenten-wisseling. GEEN JL8TMAAR GEEN 1MMAAR GEEN 1,29 MAAR De aanpak van het fort, dat tus sen 1835 en 1839 gebouwd werd, is zeker spoedeisend. Het fort kampt vooral met ernstige vochtoverlast. De waterhuishou ding blijkt niet meer in tact. Re genwater werd voorheen door lagen klei, zand en schelpen ge voerd, die waren aangebracht tussen de gewelven van het fort. Een systeem van afvoerpijpen en bassins zorgde er vervolgens voor dat het water op de buitenri olering werd geloosd. Door kalk- vorming in de pijpen en druipkokers is dat niet meer mo gelijk. Het regenwater hoopt zich nu tussen de gewelven van het fort op. Daardoor worden de mu ren vochtig. Naast veel metsel en schilderwerk is het op orde brengen van de waterhuishou ding daarom één van de hoofd doeleinden van het toekomstige restauratiewerk. Belangstellenden met ervaring kunnen eventueel zelfs nog deelnemen aan de reis die het ensemble van 9 tot 19 juli zal maken. Eerst zal de groep enke le dagen deelnemen aan het In ternationale Folklore Festival in Bitsburg, Duitsland en daarna zullen zij doorreizen naar de streek Walachië en Tsjechië. Daar zal het ensemble worden uitgenodigd door de groep ”Vsa- can” in de plaats Vsetin. De restauratie van de trappen maakt deel uit van een veel gro tere aanpak. Daarbij ié niet alleen de eigenaar van het fort, Natuur monumenten, betrokken. Ook de Gemeente Borsele en de Rijks- dienst voor de Monumentenzorg hebben hun inbreng. Architec- tenburo Valentijn Van Traa uit Helmond leverde in maart 1992 een volledig restauratieplan voor het fort. Het plan zal in fasen wor den verwezenlijkt. De uitvoering is afhankelijk van subsidies die, via de Gemeente, van de Rijks- dienst voor de Monumentenzorg moeten komen. duwtje in de rug geven. De Afde ling De Bevelanden heeft een heel enthousiaste zwemploeg in Kapelle, elke donderdag van twaalf tot één, in lekker warm water. Na de zomervakantie gaat een sportgroep beginnen in Goes. Voor inlichtingen kunt u bellen naar mevrouw Goetheer, telefoon 01196-13198. De Vereniging Natuurmonumen ten heeft onlangs in het Fort Elle woutsdijk aan de Westerschelde de tweede fase van de restaura tie afge rond. De uitvoering was in handen van de firma Van der Linden uit Kloetinge. Vanaf de binnenplaats van het fort lopen twee trappen naar het bovenvlak van het gebouw en het zogenaamde aardlichaam. De eerste trap is vorig jaar reeds ge restaureerd. De tweede fase van de restauratie bestond uit het opknappen van de tweede mo numentale trap met de bestrating daaromheen, het herstellen van de keermuur en het in ere herstel len van de oude toiletten onder de trap. Met deze restauratie is een bedrag gemoeid van f 300.000,-. Zo’n 60% daarvan wordt uiteindelijk gesubsidieerd. De ’’Molentocht” is door de ja- ren heen een begrip worden voor de liefhebber van Oldtimer- mobielen. Een bonte en fraai verzorgde optocht van nostalgie door het Zeeuwse landschap. Met de komst van evenementen complex "Zeelandhallen” met een capaciteit van 10.000 m2 over 2 hallen in Goes zijn er nieuwe ideeën ontstaan over een verdere invulling van een Oldtimer-Pinksterweekend. Im mers, Oldtimerdagen zijn in vele andere tentoonstellingslocaties in Nederland al geruime tijd een jaarlijks terugkerend begrip, dat vele enthousiaste toeschouwers trekt. Daarom nu ook voor de eerste maal in Zeeland op zater dag 29 en zondag 30 mei a.s. een grote Oldtimerexpositie met occasionsshow met op zbndag 30 mei (pinksterzondag) de "Molentocht”. Route Molen tocht: vanaf 10.30 uur verzame len de "oudjes” en hun eigenaren zich op de Grote Markt in Goes en omstreeks boden door clubs, particulieren en handelaren, is de organisatie er in geslaagd ook bezitters van oldtimer-motoren, brommers, fietsen, trucks, landbouwwerk tuigen, brandweer en legervoer tuigen bereid te vinden hun oldtimerparadepaardjes te to nen. Uiteraard zal er ook een groot aanbod zijn van onderde len, accessoires, boeken, minia turen etc. en zal er voor de kinderen een zeer exclusieve oldtimer-attractie zijn. Kortom, de ’’Zeelandhallen” te Goes zul len tijdens deze dagen met meer dan 300 Oldtimers een "ouder wetse” gezellige dag uit kunnen betekenen voor jong en oud. Openingstijden: beide dagen 10.00-18.00 uur. Toegangsprijs: volwassenen f 10,00, kinderen 6-12 jaar f 3,50. Info oldtimerda gen: Inter-expo Zeelandhallen 12.00 uur zal worden gestart voor de rit langs Kloetinge, Kat- tendijke, Wemeldinge, Kapelle, Biezelinge, Eversdijk, Goes- Zuid, Heinkenszand, Lewedorp, Oud Sabbinge, Wolphaartsdijk, Eindewege, ’s-Heer Arendsker- ke en tenslotte de finish in de Zeelandhallen te Goes om ca. 17.00 uur. In de route zijn 2 pitstops opgenomen: ca. 13.00-14.30 uur Zeelandhallen Goes, ca. 15.00-16.00 uur Vlieg veld Midden-Zeeland (tevens ge legenheid tot het bewonderen van oldtimer-vliegtuigen). Een internationale tint krijgt deze ma nifestatie o.m. door een inzen ding van onze Engelse buren die met 34 stuks Austin Seven auto mobielen uit de periode 1921-1938, die nog niet eerder in Nederland werden getoond, zul len deelnemen aan de ten toonstelling. Naast al dit elegante klassieke autogeweld van vele verschillende merken, die beschikbaar worden gesteld of te koop zullen worden aange- vrijheid. Dominee T. van Benne- kom sluit de bijeenkomst af. De bijeenkomst wordt georgani seerd door het Beraad Geestelij ke Vrijheid, waar vele christelijke organisaties en instellingen zich bij hebben aangesloten om hun bezorgdheid tot uitdrukking te brengen over deze wet. De bij eenkomst in Goes is de vierde in een reeks van bijeenkomsten die het Beraad op verschillende plaatsen in de maanden mei en juni belegt. De bijeenkomst be- gint om 19.45 uur en is gratis toe gankelijk. Informatie te verkrijgen bij het secretariaat: 03410-25750. Bij Uitspanning "De Bocken- borgh” aan de Derde Weg 2 te Nieuw en St. Joosland wordt 29, 30 en 31 mei (Tweede Pinkster dag) een Lentefeest gehouden. Er is onder meer een mooie col lectie bloemen en planten te zien, waaronder passi-flora’s, bonsai, fuchsia’s, e.d. Het drie daagse Lentefeest wordt verder ondersteund door beelden en kunst. Ook oude ambachten ko men aan bod. Openingstijden: zaterdag en maandag van 10.00-17.00 uur en zondag van 13.00-17.00 uur. I Belangstellenden kunnen kon- takt opnemen met tel. 01100-28130 of op dinsdagavond de lessen bezoeken van 19.30 - 21.00 uur in de kantine van ”De Betho”, Klein Frankrijk 2, Goes. nodiging te danken aan de goe de sound van het koor, maar deels ook aan de goede kontak ten met het barbershop- gebeuren in Engeland en niet in het minst door de gastvrijheid die de Engelse koren en kwartet ten in ruime mate van de ’Gan ders’ ontvangen tijdens optreden in Nederland. Veel waardering in deze voor Gom- mert Burger uit Schore (barrito- ne singer) die door zijn ruime ervaring als bestuurslid van de ’Dutch Association of Barber shop Singers’ (DABS) en als Convention manager in Neder land er in is geslaagd deze 4-daagse reis te organiseren en vooraf de juiste kontakten te leg gen met de organisatoren in Maandag is de landelijke collec te van het Astmafonds gestart. Ook de afdeling Bevelanden on derneemt daarin bijzondere acti viteiten. Het motto van de actie luidt dit jaar: Laat Carapatiënten niet stikken. Er wordt dit jaar veel aandacht besteed aan het aspect sporten in combinatie met astma. Op de Bevelanden wordt op het punt actie onderno men. Mevr. P. Kromkamp, voor zitster van de afdeling vertelt: "Vaak is het tempo bij een gewo ne sport- of zwemclub te hoog, i of vinden mensen met astma het vervelend dat ze soms even moeten stoppen om weer "bij te komen”. Dan is het fijn als je met lotgenoten kunt sporten, die be grijpen wat er aan de hand is en nergens van opkijken. Het Ast ma Fonds zorgt voor deskundige begeleiding, veelal van een fy siotherapeut. Ook dat is vaak een geruststelling. Het kan zijn dat het sporten eigenlijk zó goed gaat, dat men na een tijd besluit om het bij een vereniging te gaan proberen. Dan heeft het carasporten of zwemmen net dat lingscomplex ”de Zeeland hallen” te Goes de "Algemene Toeleverings Vakbeurs” voor de agrarische industrie georgani seerd, waarin onderwerpen als "onderhoud is behoud" en "ver schuivingen binnen de akker bouw naar andere agrarische activiteiten” centraal staan. Mid dels een parallel lopend lezin genprogramma zullen deze onderwerpen nog eens extra on der de aandacht worden ge bracht. Deze agrarische vakbeurs stond oorspronkelijk gepland van 17 t/m 19 januari 1994. Om reden dat het jaarlijks Concours Hippique "Indoor Zeeland” bij uitzondering en om organisatorische redenen moet uitwijken naar begin januari, zal de "Algemene Toeleverings Vak beurs" voor de agrarische in dustrie thans van 10 t/m 12 februari 1994 plaatsvinden. Vorige week zegde de Gemeente I Borsele toe het fort Ellewoutsdijk op haar gemeentelijke meerjaren-restauratieplan te plaatsen. Dat betekent dat in 1998 de restauratie van het fort meer grootschalig kan worden voortgezet. Bij die voortzetting gaat het om een bedrag van f 700.000,-. Opnieuw komt van dat bedrag 60% voor Rijkssubsi- die in aanmerking. In de periode Op donderdag 3 juni vindt er in de aula van de Voetius- scholengemeenschap, Klein Frankrijk 19 te Goes, een bijeen komst van gebed en appèl plaats tegen de Algemene Wet Gelijke Behandeling. Sprekers op deze avond zijn ir. J. van der Graaf, algemeen secretaris van de Gereformeerde Bond in de Ned.Herv.Kerk en de heer J.J. Frinsel, oud-directeur van de Vereniging tot Heil des Volks te Amsterdam. De leiding is die avond in handen van drs. I.A. Kole, centraal directielid van de Chr. Hogeschool te Gouda en lid van het kernberaad geestelijke Aan de ’s Heer Hendrikskinderenstraat te Goes is een nieuw complex van 15 woningen gebouwd. Ze zijn speciaal bedoeld voor huisvesting van ouderen en zijn gerealiseerd door de Woning bouwvereniging Samenwerking. Eén van de laat ste werken was het inbrengen van de lift in het complex. Dat gebeurde dezer dagen en fotograaf Peter Huls was op het juiste moment ter plaatse om dit vast te leggen. De lift is in zijn geheel om hoog gebracht en vervolgens in de schacht geta keld en neergelaten. De door de RWS gebouwde woningen zijn comfortabel van opzet en dat is ook de reden dat ze van een lift zijn voorzien. Verder beschikken ze over twee slaapkamers en een re delijk grote woonkamer. Met de gereedkoming van dit complex woningen is weer een bijdrage geleverd aan de huis- vestingsmogelijkheden voor ouderen in de bin nenstad. De woningen zijn gebouwd naast een reeds bestaand woongebouw van de RWS op de kop van de Nieuwstraat/’s-Heer Hendrikskinde renstraat. Door het koppelen van deze nieuw bouw met de bestaande bouw konden, door het aanbrengen van 1 lift, beide gebouwen toeganke lijk gemaakt worden voor ouderen. Gezien de be perkte ruimte die op deze lokatie beschikbaar was kan gesteld worden dat de RWS er in geslaagd is om het terrein zo optimaal mogelijk te gebruiken. Het merendeel van de nieuwbouwwoningen be schikt over twee aparte slaapkamers en een roya le woonkamer. De huurprijs van deze woningen zal ca. f 640,- (exclusief ca. f 10,- voor leveringen en diensten) per maand bedragen. De woningen zullen hoofdzakelijk aan personen van 60 jaar of ouder in huur worden aangeboden. Heeft u be langstelling voor het huren van een dergelijke wo ning en staat u bij de RWS ingeschreven als woningzoekende, dan kunt u dit doorgeven aan de afdeling verhuur van de RWS, telefoon 01100 - 31674. Ondanks deze tegenslag willen de ’Ganders’ zich toch zo goed mogelijk manifesteren. De wil om te presteren is zonder meer aanwezig. De laatste maanden is er keihard geoefend aan het muzikale gedeelte. Het 4-stemmig a capella zingende koor bestaat uit 21 leden en staat thans onder leiding van Tjakko Hoekstra. Na de reis naar Enge land beginnen de repetities voor de Conventie 1993 met competi tie voor Nederland te Veldhoven. In de regio zijn dit jaar ook weer meerdere concerten af te werken. GEEN JL83MAAR A per A PER IA PER A PEI LITER LITER W LITER LIT! Binnen de grenzen van Agrisch Zuid-West Nederland is de ster ke wens aanwezig naar een ei gen regionale vakbeurs. Een manifestatie, die vanwege zijn regionale karakter grotendeels gedragen wordt door de plaatse lijke toeleveranciers en dienst verleners. Dat de agrarische sector op dit moment te kampen heeft met een terugslag is niet Goes, 01100-21020. Info molen tocht: de heer A. Paaimans, 01106-2454 I as blJvoorbeeld in de RAI zal daarmee ongetwijfeld te maken hebben. Echter recessie en nieuwe ontwikkelingen gaan noodzakelijk vaak hand in hand, waarmee juist de behoefte on derstreept wordt aan een plaat selijk vakgerichte beurs, die alle I informatie uitdraagt die van eco nomisch belang is voor de lokale ondernemer. Tegen de achter grond wordt in het tentoonstel- Het folklore ensemble van de volksdans vereniging Vo dago in Goes zoekt nog enke le dansers en danseressen voor het ensem ble en enkele muzikanten waaronder ac cordeonisten, violist, gitarist, klarinetist. Het Bevelandse heren- barbershopkoor ’The Gaggling Ganders Gang’ is uitgenodigd om een optreden te verzorgen tijdens de ’Convention 1993’ in de stad Harrogate nabij Liver pool in Engeland. Als enige Ne derlandse koor treden de ’Ganders’ op tijdens het Pinksterweekend op vrijdaga vond in de World Wide Harmony Show’ ter gelegenheid van de kampioenschappen barbershop koor- en kwartetzingen in Enge land. Bovendien is er een twee de optreden gepland op zondagmiddag in de Matinee show ’Now thats Barbershop’ op uitnodiging van het gemeente bestuur van Harrogate. Ongetwijfeld heeft men deze uit- t W Si S'

Bevelander | 1993 | | pagina 5