GOES Ft LL Bodyguard KAZEN 100 gram JAN HOP ETTEN-LEUR/GOES Jon Spencer in ’t Beest n ^ss,3 NISSAN Israëlische studenten op bezoek in Zeeland Vrouwen bieden petitie aan tegen geweld en verkrachtingen Bosnië TE HUUR Straks studeren? Thema/zangdienst te Heinkenszand weekblad voor zuid- en noord beveland ETTEN-LEUR l GRAND THEATER GOES 01100-15165 EEST Woensdag 3 maart 1993 - 45e Jaargang no. 9 n DEZE WEEK: FILMPROGRAMMA VANAF 4 T/M 10 MAART ALLE BUITENLANDSE V Cabaret De Kuil in ”De Vroone” Op z’n pootjes terecht Inventarisatie Kijk op pagina 3&T5 Op uitstekende lokatie in Goes 3Ë Bij Goese Lyceum en Buys Ballot i I I Leerzaam Een gedeelte van de bedrijfs gebouwen en parkeerterrein aan de Voorstad 24 en doorlopend naar de Zonnebloemstraat. J.A. Kopmels, Voorstad 24, tel. 01100-14110, b.g.g. 01100-28656 Ja, maar waar... Bekroond met 2 Oscars 1 45 Verbazing Gaandeweg beter I I 1 - *- tl Dirk Dronkersweg 18 Poel III Goes. Tel. 01100-50858 I Inventarisatie van jonge monumenten Trap ’s een open deur in I Hogeschool Rotterdam Omstreken 2.25 M J op je hoede. Word nooit verliefd. Verlies haar niet uit het oog. PICTURES presenteert Op pagina 7 wordt in de tekst vermeld, dat 'Zeeland voor het M.I.P. in drie gebieden is ver deeld’, terwijl op pagina 51 pas wordt verteld, waar de letter M.I.P. voor staan. En met arche ologische hoogstandjes als: ”ln deze gebieden was sprake van een z.g. reliëfinversie, waar bij de verlande geulen als rug gen in het landschap kwamen te liggen” (pag. 8), bindt men óók geen lezers aan zich. Maar na de 50e pagina wordt het pas écht smullen. Want Jon Spencer Blues Explosion support Brass Monkey. moeten zij zich wel van te voren aanmelden. Jongeren die geen uitnodiging hebben ontvangen, maar wel graag aan de maaltijd en avondprogramma willen deel- ci, planologen, cultuurkenners, industrieel archeologen en mo numentenkenners. In totaal werden in Zeeland niet minder dan 5300 objecten in de inventarisatie opgenomen. Daarvan is slechts een relatief kleine (maar wel representatie ve) selectie opgenomen in het hier besproken boek. De Zeeuw se uitgave is het 8e deel van de serie, die in totaal uit 12 provinci ale delen zal bestaan. Achter in het boek wordt een op somming gegeven van de stede- bouwkundige en bouwkundige termen, die gebruikt worden. Ook worden de diverse Neder landse bouwstijlen in een paar woorden uitgelegd. Een zéér nuttige aanvulling. En in elk ge val veel informatiever dan de mededeling aan Zeeuwen, dat Zeeland voor iets minder dan de helft uit water bestaat (Het boek is geschreven door mevrouw drs. B.l. Sens. Het is verkrijgbaar in de boekhandel. Prijs f 30). NISSAN DEALER AZN LEASE 4 WD SPECIALIST Zond14.00 u. Woensd.. 14.00 u. Totale te verhuren oppervlakte is 1100 m2, waarvan 600 m2 bebouwd. Het pand verkeert in een optimale staat van onderhoud en is geheel centraal verwarmd. De indeling bestaat uit een produktiehal, opslag ruimte, archief en kantoren. De panden zijn aan twee zijden goed bereikbaar voor aan- en afvoer. Er heerst geen bestemmingsplan. Aanpassingen t.b.v. de huurder zijn mogelijk. Vele gebruiksmogelijkheden voor handel of industrie. De gebouwen zijn beschikbaar per 1 augustus 1993 of mogelijk eerder. Nadere inlichtingen te verkrijgen bij: -w- x' Op zaterdag 6 maart is er in 't Beest een concert van de de oorspronkelijke ringvorm van het dorp is uitgebreid met een groot dorpsplein, voorzien van een vaete. En terecht worden ook de Voorstraat-dorpen van Noord-Beveland genoemd en kort beschreven: Colijnsplaat en Wissenkerke. nemen, kunnen zich aanmel den, via tel. 01194-9544 (overdag inspreken op het antwoordappa raat). Voor de allerkleinsten is er crèche tijdens de dienst. c georiënteerde sound'. Hun pla ten komen uit op het befaamde Crypt-label, gespecialiseerd in elementaire rock’n roll (zoals sixties/punkrock). Het voorprogramma wordt ver zorgd door de Rotterdamse Brass Monkey. Zoals de band- naam al doet vermoeden, heb ben deze ’brutale’ apen plannen om hun gitaarnoisepop aan zo veel mogelijk mensen te laten horen. Aanvang 22.00. Entree f 10,—/CJP f 8,50. Zo zijn er op het hier bespro ken boek nog wel andere aan merkingen te maken. De bedoeling om van het z.g. Mo numenten Inventarisatie Pro ject (MIP) een populaire weergave te verzorgen, lijdt in het eerste deel van het boek nogal schipbreuk. (Van een onzer redacteuren) NOORD- EN ZUID-BEVELAND - Wat moet je nou denken van een boek over Zeeland, dat begint met de volgende voltreffer: ’’Zeeland ligt in het zuidwesten van Nederland. De oppervlakte is 304.000 hectare, waarvan 125.000 hec tare bestaat uit water. Het uiterlijk van Zeeland wordt dan ook in sterke mate bepaald door de aanwezigheid van water”. Zoals bekend heeft de Goese Vrouwenraad in samenwerking met andere Zeeuwse vrouwen een handtekeningenactie opgezet tegen verkrachting en geweld in Bosnië. Men wil dit geweld te gen vrouwen erkend zien als oorlogsmisdaad. Maandag 8 maart a.s. zal in dat kader in Goes een stille tocht worden gehouden. Tevens zal een petitie worden aangeboden aan het Tweede Ka merlid mevrouw Ginjaar-Maas. Zij komt die dag naar Goes. Zoals bekend, is 8 maart Internationale Vrouwendag. De petitie met handtekeningen zal die dag om 17.00 uur worden aangeboden. Dat gebeurt in het Stadhuis aan de Grote Markt te Goes, waar enkele korte toespraken worden gehouden. De tocht begint om 16.30 uur bij het Stadskantoor aan de Oostwal. Wemeldinge (gem. Kapelle), Dorpsstraat 61: deze straat telt ver scheidene winkelpuitjes uit het begin van deze eeuw. Hier een karak teristiek voorbeeld. De pilasters bestaan uit geglazuurd baksteen. De tekst boven de winkelruit is vanaf de achterzijde op glas geschilderd. Wolphaartsdijk (gem. Goes), Nazareth 4: aan het begin van deze eeuw werd aan de rand van het dorp het verzorgingshuis ’Zorgvliet’ gebouwd door de diaconie van de hervormde kerk. De ingangspartij van het nu wit geschilderde bakstenen gebouw wordt vooral geken merkt door de vertikale, uitgemetselde banden. Cabaret De Kuil treedt op tijdens de Culturele Avond van alle Vrouwenverenigingen van de Gemeente Kapelle op donder dag 4 maart om 20.00 uur. Het eerste deel van de avond is ge wijd aan een stukje cabaretge- schiedenis, waarin de liedjes van Louis Davids centraal staan. Na de pauze volgt het Cabaret- programma ’’Wees je eigen vriendje”. De voorstelling in De Vroone begint om 20.00 uur. De toegangsprijs bedraagt f 5,— voor de leden van de Kapelse Vrouwenverenigingen. Voor niet- leden is de prijs f 7,50. In de periode van 7 tot en met 28 maart brengen 16-jarige studen ten uit Israël een bezoek aan Ne derland. Via de ambassade zul len ze meerdere scholen in Zee land, Noord-Holland, Utrecht, Rotterdam, Haarlem en Fries land bezoeken. Het programma wordt gesponsord door het Mi nisterie van Buitenlandse Zaken van Israël. Doel is de jeugd in Nederland en Israël elkaar beter te leren kennen en vooral ook kennis te maken met eikaars cul tuur. Volgende week dinsdag 9 maart en donderdag 11 maart zullen twee studenten scholen in dan verandert het leesboek’ min of meer ongemerkt in een kijkboek’. De schitterende zwartwit-fotografie van Wim Helm (Zeeuws Documentatie centrum) en de méér dan voor treffelijke druktechniek maken het lezen en bekijken van de thema-hoofdstukken tot een genot. Je zou denken, dat deze passa ge thuishoort in een Nederland se VVV-folder voor de inwoners van Rheinland-Westfalen. Maar nee, het is de inleiding van een boek over Zeeland Monumen- tenland. Een boek, dat vooral door Zeeuwen gekocht moet worden. Maar wie als Zeeuw het boek leest, krijgt de indruk dat hem niets bespaard blijft. De schrij vers van het boek vallen van de ene open-deur-informatie in de andere. Alsof ze Zeeland zojuist ontdekt hebben. Het allereerste hoofdstuk van het boek begint met deze wijs heid: ’’Zeeland heeft zijn naam niet voor niets gekregen. Eeu wenlang werd land uit zee ge wonnen”. En de eerste regel van het tweede hoofdstuk luidt: Goes bezoeken. Dat zijn het Goese Lyceum en het Buys Bal lotcollege. Ze zullen beiden een dag lang op iedere school door brengen. Verder zullen beiden, Ilan Steiner en Yael Bitterman, een bezoek brengen aan een fa milie in Kloetinge die werd on derscheiden met de Yad Yashem Award. Dit wegens hulp aan een jong Joods meisje in de laatste wereldoorlog. Donderdag 11 maart zullen beiden worden ont vangen op het Stadskantoor te Goes en zal hun een rondleiding worden aangeboden. G«F4 ectmw loos »kt Hwjrfr nocKutm wbet m niAUTSTTVAl.rAWISMZ TH W»lt oitMy eam»»nj Jon is een bekend persoon in gi- taarland. De New Yorker speel de onder meer in (de legendari sche) Pussy Galore, Honey moon Killers, Boss Hog en Gib son Brothers. Samen met zijn twee begeleiders maakt hij een ’bluesy, garagey, trashabilly- ’’Zeeland bestaat voor iets min der dan de helft uit water en voor iets méér dan de helft uit land”. Het derde hoofdstuk begint met: ”Het waterrijke Zeeland met zijn talrijke eilanden....” Nee, je kunt niet zeggen, dat het boek ’Architectuur en stede- bouw in Zeeland 1850-1945’ een gelukkige start maakt. Integen deel, de teksten in de eerste hoofdstukken lijken te zijn ge schreven door mensen, die de provincie nog nooit van nabij ge zien hebben en zich er oprecht over verbazen, dat een provincie met de naam ’Zeeland’ goed deels uit water bestaat.... Toch woont de samenstelster van het boek in Middelburg. Nóg zo’n vreemde ’schuiver’ is te vinden op pagina 17, waar (in een alinea over tolheffing) pro bleemloos wordt beweerd, dat de rijkstollen in Zeeland werden afgeschaft in 1900, de provincia le tollen in 1909 en de particulie re tollen in 1933. Zouden de auteurs van het boek niet weten, dat die tolhuisjes bij Colijnsplaat er jarenlang écht niet voor de kat z'n viool stonden? En dat de Zeeuwen écht tot eind 1992 tol hebben betaald voor de Zee- landbrug? Maar.....de eerlijkheid gebiedt te zeggen, dat het boek lezens- waardiger wordt, naarmate men het ’voorgerecht’ verder achter zich laat. Je stoot weliswaar je tenen tegen de drempel van het restaurant, maar later krijg je toch een heerlijke maaltijd voor gezet. De Uitleg over de land-, water- en spoorwegen is nog ietwat vlak, maar toch wordt op eenvoudige wijze uitgelegd, waarom sommi ge polderweggetjes zo kronkelig zijn en andere zo recht als een streep. Zeer inzichtelijk is ook de be- cr'hriiv/inn von hot nntetaan \/on I dorpen in Zeeland. Van de ring- dorpen worden (op Zuid- Beveland) genoemd Kapelle en Oud-Sabbinge. Ook wordt ge meld, dat in Kloetinge en Nisse cr, J.J. Schipper Kreukelmarkt 5 4461 HW Goes Tel. 01100-20500 Het boek 'Architectuur en stede- bouw in Zeeland 1850-1945’ vloeit voort uit een landelijke operatie, waarbij in alle provin cies de jongere monumenten worden geïnventariseerd. De re gio mag daarbij ook zélf aange ven, wat men als monument beschouwt. Die inventarisatie (MIP) werd in Zeeland uitgevoerd in de perio de 1988-1990. Dat gebeurde door maatschappijhistoricus me vrouw drs. S.R. Jonkergouw, kunsthistoricus mevrouw dr. B.l. Sens, bouwkundige ir. J.H. Sin- ke, administratief medewerkster mevrouw S. Zuidweg-Tahapary en projectleider J. van der Voor de. Ze hadden de steun van een begeleidingscommissie van Zeeuwse bestuurderen, histori- Het monumentenoverzicht is na-: tuurlijk niet volledig, maar de fo to’s korte teksten) van boerderijen, kerken, begraaf plaatsen, winkels en straatmeu- bilair ’smaken’ als hapklare brokken. 's-Heer Abtskerke (gem. Borsele), Polderweg: in of bij de meeste dorpen van Noord- en Zuid-Beveland zijn dit soort electriciteitshuisjes te vinden. Ze werden in de jaren dertig ontworpen door C.W.B. Keiler en gebouwd in opdracht van de PZEM. De afdekking is een tentdakje. Het metselwerk is verlevendigd door inspringingen. Op zaterdag 7 maart a.s. houdt de Christelijke Jeugdclub te Heinkenszand zijn the ma/zangdienst van 1993. Ook dit jaar verwachten we weer honderden jongeren. Direct bij de ingang treffen we mevrouw Jooren. Vaste klant bij Jan Bruijns, al jaren, en die middag met een speciale bedoeling present. ’’Mijn man komt hier ook iedere week met m’n dochter, vanwege het vervoer. Toen hij deze middag vertelde over truien die afgeprijsd waren van f 37,50 voor maar 17,95, wist ik meteen wat me te doen stond: truitje halen. Want het mag hier dan misschien een supermarkt zijn, dat soort aanbiedingen hebben ze echt nergens. Neemt u dat maar van mij aan. Een trui van die kwaliteit en dan voor zo weinig geld..., daar kan echt geen andere winkel tegenop. En nog in di verse kleuren ook. Dus voor elk wat wils. Dat is wat ik hier nou zo geweldig vind. Dat er iedere keer opnieuw iets in de aanbieding is dat een an der niet heeft. En niet zomaar wat. Neen, artike len die je eigenlijk niet bij een supermarkt verwacht en waar je ook nog eens echt wat aan hebt ook. Wij zijn namelijk van die mensen die prijzen vergelijken. Zowel mijn man als ik vinden het eeuwig zonde om voor hetzelfde product meer te betalen als dat niet nodig is. Daarom Mevrouw Jooren: dat zeggen wij altijd: gewoon naar Jan Bruijns gaan, soort aanbiedingen hebben dan komt alles vanzelf op z’n pootjes terecht!” ze echt nergens.” Donderdag20.00 uur Vrijdag20.00 uur Zaterdag19.00-21.30 uur Zondag20.00 uur Maandag, dinsdag20.00 uur Woensdag20.00 uur en hulpgoederen naar toe stu- j ren. Het geld voor de goederen verzamelen we d.m.v. allerlei acties. De thema/zangdienst begint om 15.45 uur in de Gereformeerde kerk te Heinkenszand. Mede werking zal worden verleend door: - Het koor 'Good News’ uit Nieuwdorp, - Trompettist Mari- nus Zuidweg, - Jeugdgroep VE- JO uit Goes en vele andere jeugdclubs uit heel Zeeland. Alle jeugdclubs uit Zeeland zijn uit genodigd, maar de dienst is ze ker niet alleen voor jongeren Beest een concert bedoeld! Amerikaanse punkrock-groep Voor de clubs gaat het program ma gewoon door; er wordt een maaltijd verzorgd en er is een avondprogramma dat ongeveer tot 21.00 uur duurt. Hiervoor De dienst is georganiseerd in sa menwerking met de VEJO uit Goes. De voorganger in deze dienst is ds. Dijk. Het thema van schrijvmg van het ontstaan van deze dienst is: ”He|pen of de an. dere kant uitkijken”. Dit thema is gekozen n.a.v. ons project Roemenië. We hebben in Roemenië een jongerenweeshuis geadopteerd, waar we elke maand medicijnen ,mt ...MT w igx. w J f I I 1 k i k- xwu m Ml ME UK Ml M M M Ml Mt B t Ml MK Ml Ml jm s 'l

Bevelander | 1993 | | pagina 1